'5 1VIC LIET LING Tevredenheid bij NIET VOETBALLEN tegen Twente eredivisie topper" onthullend simpel overeind PSV bleef in BESTUUR VOOR DE WK GEFORMEERD Haarlem na punt Opwinding Rusteloos Optisch bedrog Verschil 11 SPORT 19 7 7 DECEMBER MAANDAG 5 bel Ise- ags ook val- ont, res- val- llige en SPORTIEF AJAX MAAKT HAAST MET JORDAN NA AFSTRAFFING idsen 6,35 aim, 137,00 96,00 375,00 (Van onze sportredactie) HAARLEM. Barry Hughes is zijn belofte niet helemaal nagekomen. Na de nederlaag van vorige week tegen PSV beloofde Haarlems oefenmeester zijn collega Kees Rijvers te gaan win nen van FC Twente en AZ’67 en zo PSV wat te helpen. FC Twente had echter geen trek om aan de inlossing van die belofte mee te werken. Na het verlies van vorige week tegen AZ moest de formatie van Spitz Kohn minstens een punt pakken om in de race te blijven voor de bezetting van de plaatsen, die straks recht geven op internationaal voetbal. De 1-1 die tenslotte tot stand kwam beantwoordde aan het doel van de Oos telijke formatie en werd ook in het Haarlem-kamp met tevredenheid ont vangen. Niemand vocht de juistheid van dat gelijke spel aan, al kon Barry Hughes het ook nu weer niet nalaten/ één van zijn befaamde opmerkingen te plaatsen. „Een paar jaar geleden zou den we een feestje hebben gebouwd na een gelijkspel tegen Twente. Nu is het eigenlijk heel gewoon”. Nu was dat „heel gewoon” wellicht wat overdreven. Maar het is een feit, dat Haarlem de laatste tijd in zijn thuis wedstrijden heel behoorlijk presteert. Dat deed het ook gisteren al was het verdedigend met name op links niet zo geweldig. Haarlem begon, zoals gebruikelijk met een sterk offensief en kreeg al in de eerste minuur een kans, maar het har de schot van Rob de Kip verdween naast het doel van André van Gerven. Dat schot betekende een eerste waar schuwing voor de Twenteverdediging, waarin Drost, Overweg en Wildschut goed werk deden, maar Van lersel het zwaar te verduren had met Haarlem- uitblinder Rob de Kip. Veel bij de Haar lemse formatie moest via de linkervleu gel gaan, omdat Wildschut rechterspits Danny Lensen aan banden legde. An dersom gold dat ook, waardoor Wild schut zich nauwelijks kon bemoeien met de offensieve ideeën van Twente. Waren Rob de Kip en Abe van den Ban (Spitz Kohn later: „Van den Ban kreeg veel te veel vrijheid op het mid denveld”) de gangmakers bij Haarlem; Arnold Mühren eiste die rol voor zich op bij FC Twente. De Volendammer strooide met passes in de richting van Halvar Thoresen en na de rust ook in die van Jaap Bos. Veel kansen kreeg Twente echter niet. Rob Roersma kwam slechts één keer in moeilijkheden. Dat was bij een voorzet van Gritter, maar Thoresen kon de mogelijkheid niet benutten. Dat deed Rob de Kip in de 29ste minuut wel nadat hij eerst nog een kopbal knap door Van Gerven gestopt zag. Uit de eerste hoekschop van Haarlem (Van den Ban) knalde Beer Wentink tegen de paal. Ook de daarop volgende inzet van Martin Haar slaagde niet, omdat Van der Vall de bal blokkeerde. De Twente- middenvelder werkte de bal echter slecht weg en de vrijstaande De Kip haalde doeltreffend uit. Lang mocht de Haarlemse vreugde niet duren. Twee minuten later was het alweer gelijk, toen Arnold Mühren slor dig uitverdedigen afstrafte: 1-1. De laatste kans .van de eerste helft was voor Haarlem, maar Piet van den Berg kon het hoofd niet goed onder de voor zet van De Kip zetten. De tweede helft was nauwelijks een minuut oud, toen Eef Melgers, Haar lems linkervleugelverdediger, voor de nodige opwinding zorgde. Hij tikte een terugspeelbal volkomen langs zijn doel man Rob Boersma, die voluit sprintend de bal nog net op de lijn kon achterha len. Twente dacht even aan een doel punt, maar scheidsrechter Van Etteko- ven wilde na een blik in de richting van zijn grensrechter daar niets van weten. Eef Melgers was kennelijk zo ge schrokken van dat bijna noodlottige foutje, dat hij in de tweede helft ver terugzakte. Hij had teveel aandacht voor de bal en liet zijn direkte tegen stander Jaap Bos veel ruimte. Arnold Mühren zag dat allemaal en verlegde voortdurend de actie naar de rechter vleugel. Uit voorzetten van Bos kregen Thoresen en Gritter kansen, maar hun kopballen hadden te weinig kracht om Boersma in problemen te brengen. Aan de andere kant was Martin Haar ook al met een kopbal dicht bij een doelpunt, maar André van Gerven red de in een reflex. Die actie leidde in feite al het slotoffensief van Haarlem in. Daarin kreeg vooral Beer Wentink een aantal goede kansen, maar zijn schoten waren of te zacht, of te slecht gericht. De laatste daden van Haarlem werden niet beloond, maar ook de tegenstoten van Twente misten hun uitwerking. En eigenlijk was dat maar goed, want bei de ploegen zouden met een overwin ning teveel hebben gekregen. JAN VAN DER NAT Het bestuur WK, dat al contact heeft gehad met Ernst Happel, zal in een volgend gesprek met de waarnemend bondscoach praten over diens wensen ten aanzieri van de begeleiding en samenstelling van de équipe die volgend jaar mei naar Argentinië reist in verband met de strijd om de wereldtitel. Onder meer zal dan het vraagstuk van de chef d’equipe aan de orde komen. Voorts is een commissie van drie gevormd, bestaande uit de heren Zwikstra, Tripels en Snoeck, die zich gaat bezighouden in een korte procedure over de defenitieve vorm van een eventueel contract tussen de KNVB en Inter Football. Uiterlijk vrijdag 9 december moet vaststaan of er al dan niet een dergelijk contract zaUworden opgemaakt Ook ten aanzien van dit vraagstuk zal overleg worden gepleegd met de WCS en de FBO. .Argentinië kan, alles bij elkaar, 32 miljoen dollar (meer dan 75 miljoen gulden) overhouden aan de eindronde van het wereldkampioenschap voetbal”, zei Joao Havelange, voorzitter van de internationale voetbalfederatie (FIFA). Havelange, die zondagmorgen in Buenos Aires aankwam, lichtte zijn uitspraak toe met: „West-Duitsland heeft ruim drie jaar geleden aan het wereldkampioenschapstoer- nooi zo’n 57 miljoen gulden verdiend. De algemene verwachting is dat de opbrengsten dit keer aanzienlijk hoger zullen liggen”. Havelange vertelde na zijn aankomst dat hij naar Buenos Aires was gereisd in verbartd met een paar problemen met het toernooi van juni. Hij wilde echter niet zeggen op welk gebied die moeilijkheden lagen, hij benadrukte echter tevreden te zijn met de voorbereidingen en hij verwachtte dat het belangrijkste gedeelte van het werk zou klaar zijn, wanneer op 14 januari de loting voor de groepsindeling plaats vindt Aangezien de Joegoslaaf van mening was dat 14 dagen militaire dienst niet bevorderlijk voor de conditie kan zijn, probeerde hij Ling in een gesprek onder vier ogen ervan te overtuigen dat het beter zou zijn om maar een halve wedstrijd te spelen. Ling: „En daar had ik geen trek in. Ik vertik het om tegen Sparte en FC Den Haag de kastanjes uit het vuur te halen en gepasseerd te worden zodra er een belangrijke wedstrijd plaatsvindt”. Ivic: „Logisch dat Ling niet in de basis stond. Zo’n belangrijk duel vraagt spelers die de hele week optimaal met voetbal bezig zijn. Ling had ik als wisselspeler willen gebruiken in het geval Ajax zou vóórkomen, teneinde via de counter iets te kunnen versierenHet meningsverschil krijgt een vervolg omdat Ling een nieuw gesprek met Ivic eist. Ling: „Zo ga ik niet verder”. Ivic: „Als Ling zich te goed voelt om onder bepaalde omstandigheden op de bank plaats te nemen, zou een gesprek inderdaad zinvol zijn”. Als je Geels bij Ajax elimineert dan kom je inderdaad al een heel eind. PSV had daar de spelers voor en Brandts (gesteund door de sterke libero Van Kraay) voerde die taak vlekkeloos uit. Wat blijft er dan over bij Ajax? Leuke voetballers als Taha- mata, Arnesen en Lerby (Ling ontbrak, natuurlijk een handicap), maar dit jeugd- potentieel is te licht voor een uiterst erva ren team als PSV, dat zelfs op internatio naal niveau in Europa tot de betere ploe gen behoort. Door enkele blunders in de Ajax-defen- sie, die PSV al snel aan een comfortabele voorsprong hielpen, hoefden de Eindho venaren nauwelijks tot.de bodem te gaan ZEIST. Het bestuur van de sectie betaald voetbal van de KNVB heeft zaterdag tijdens een vergadering in Zeist een nieuw bestuur WK geformeerd. Dat bestaat uit mr. Jacques Hogewoning, voorzitter van het betaalde voetbal, alsmede Ton Zwikstra, Herman Choufoer en drs. Martin Snoeck, alleen bestuurs leden van de profsectie. In grove lijnen hebben de leden van dit bestuur-WK de werkzaamheden verdeeld. Besloten is dat er via een voorzittersoverleg contact komt met de belangengroeperingen WCS (spelers), WON (oefenmeesters) en FBO (clubs). «cbe v»l- e rr- tlijk oen erd 265,00 7,50 De positieve kant aan het Ajax-debacle is dat het de weg voor Jordan nu vrij maakt. Geels: „Als we twee spelers in de spits hebben die goals kunnen maken bij Ajax ziet het er weer heel anders uit.” Jordan is bovendien ‘een „beuker”, voet ballers die veel waard zijn in het huidige voetbal. Kijk maar naar Roda JC. Waar staat die ploeg zonder Dick Nanninga? Resteert tenslotte het publiek. 25.000 toe schouwers was natuurlijk veel te weinig voor een strijd tussen de nummers één en twee uit de eredivisie. Als je dat bijvoor beeld vergelijkt met de imposante toe schouwersaantallen in de Duitse Bundesli ga, dan steken die cijfers toch wel erg schrilletjes af. Maar in Duitsland is dan ook wat te zien. Toch beweert Ajgx-voor- zitter Van Praag dat het lucratiever was om Ajax-PSV in het Olympisch Stadion te spelen dan in De Meer. De toegangsprijzen liggen in het stadion wat hoger en dat compenseerde toch de huurprijs die Ajax voor dit vreemde terrein moest betalen. Dat was dan tenminste nog iets om ver heugd over te zijn bij de titelhouder. MARC SERNÉ Iemand bij Ajax die voldoende besef heeft om zich dat te realiseren, is spits Ruud Geels. De Ajacied, die enkele unieke mogelijkheden miste, was zelfs helemaal niet tevreden over zijn eigen spel, maar analyseerde wel haarscherp: „Ik heb dit seizoen maar twaalf goals gemaakt. Veel te weinig, dat vind ik zelf ook. Maar men verwacht bij Ajax te veel van mij op dit moment. Ik kan het ook niet alleen. Bij PSV zijn er vier of vijf spelers, die alle maal even gemakkelijk doelpunten ma ken. Dat was het verschil tussen Ajax en PSV vanmiddag.” 51,70 98,00 69,00 59,00 1,70b 66,80 151,00 150,00 58,80 204,00 66,00 54,10 149,00 73,00e 33,80 158,00 81,60 84,20 62,50 33.50 101,00 103,00 76.50 64,50 173,50 35,60 104,30 112,00 72,50e- 68,00 42,70 49,90 256,00 Maar wat is nu eigenlijk de realiteit? Ogenschijnlijk lijkt PSV niet eens een te genstander van uitzonderlijk kaliber. Maar de resultaten wijzen duidelijk an ders uit. Ajax, dat via Tahamata en Geels zelfs enkele uitstekende mogelijkheden kreeg om de leiding in dit titanenduel in de eredivisie te nemen, slaagde er weliswaar bij vlagen in om een duidelijk veldover- wicht te creëren, maar dat was eigenlijk optisch bedrog. Zelfs zonder de gebles seerde Van der Kuylen (Rijvers: „Voor woensdag is het nog onzeker of hij wel fit zal zijn”) bleven de uitgekookte Eindho venaren belachelijk simpel overeind. On danks Ajax’s geploeter en opportunisti sche acties voor het doel van Van Beveren. Ook Eintracht Braunschweig acht zich na de 2-0-nederlaag in Eindhoven niet kans loos tegen dit PSV. Maar de kans zft er meer dan dik in dat de Duitsers woensdag even machteloos stuk lopen op de Eindho venaren als Ajax gistermiddag. Dat was het verschil met het rusteloze en onintelligente aanvalsspel van Ajax. Poortvliet (0-3) en Lubse, die in de slotfase uiterst beheerst de bal langs Schrijvers schoof, onderstreepten PSV’s overwicht ook duidelijk. Hoewel enkele grove verde- digingsblunders (één keer zelfs van Krol) aan de Eindhovense produktie mede ten grondslag lagen. Slechts één keer stelde Ajax’ spits bij uitstek, Ruud Geels, daar iets tegenover. Vlak na rust zag hij dat Van Beveren verkeerd zijn doel uitkwam en met een erg bekeken kopbal verdween de bal uit een voorzet van Everse voor de eerste en laatste keer in het Eindhovense doel. 75,00 33,70 120,00 52,00 69,60 1.41 167,50 36,80 5,90 96,00 33,00 57.80 116.50 57.00 69,50 60,00 58,00 41.20 65,90 127,00 110,50 107,50 28,50 118,50 77.50 157,50 58,50 53,00 45,00 56.00 59,00 44,50 653,00 51,00 35,50 78,70 48,50 30,50 39.80 135.00 Harry Lubse passeert Ajax-doelman Piet Schrijvers met een beheerste schuiver in de hoek. De PSV’er bepaalde daarmee kort voortijd de eindstand van deze topper in de ere-divisie op 1-4. om deze „topper” in hun voordeel te be slissen. Twee keer profiteerde de uitste kende Willy van de Kerkhof, met zijn broer René een onophoudelijk probleem voor de door Krol zwak gedirigeerde Am sterdamse achterhoede. Eerst rende Willy van de Kerkhof langs de hele Ajax-verde- diging, inclusief doelman Schrijvers, voordat hij de bal in het verlaten doel schoof, de tweede keer profiteerde Willy van de Kerkhof van een goede beslissing van de voordeelregel toepassende arbiter Keizer, toen Van de Kerkhof zijn inzet eerst zag gestuit door een handsbal van de buiten zijn strafschopgebied opererende Schrijvers, maar in de rebound scoorde Willy met zijn wollen wanten toch. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. Vandaag zal Ajax opnieuw contact opnemen met de Engelse eerste-divisieclub Leeds United om nog maals aan te dringen op een zo spoedig mogelijke komst van de Schotse spits Joe Jordan. In de opgewonden speculaties na de onthullende 14-nederlaag van Ajax tegen het bijkans onaantastbare PSV, nam de naam van de Schotse internatio nal in de Amsterdamse gelederen op nieuw een centrale plaats in. De enige die momenteel nog dwarsligt is Leeds-mana- ger Jimmy Armfield, maar toch meent Ajax-voorzitter Jaap van Praag dat Jor dan zondag met Ajax in Enschede tegen FC Twente zeker meespeelt. Maar de Ajax-praeses is wel eens vaker wat te voorbarig geweest met in zijn ogen „zeke re transfers”. Anderzijds lijkt een overga- ng van Jordan nog maar weinig in de weg te staan. Ajax is rond met Leeds, Jordan wil zelf graag naar Amsterdam komen, en zelfs belangstelling van clubs als Man chester United en Bayern München, vere nigingen die zich onmiddellijk in de slag om Jordan hebben gemengd nu bekend is geworden dat de begerenswaardige spits blijkbaar toch is los te weken, lijkt te laat te komen. Ondanks het feit dat Jordan meer dan één miljoen gulden moet opbrengen, lijkt de investering tot op zekere hoogte voor Ajax toch verantwoord. Het duel tegen PSV maakte dat tenminste pijnlijk duide lijk. Normaal kan Ajax door hard te wer ken zelfs met het huidige materiaal best een rol van betekenis spelen in de nationa le competitie, maar tegen een tegenstander van internationale allure als het uitgeba lanceerde Eindhovense PSV is dit Ajax volstrekt kansloos. Hoezeer PSV-trainer Kees Rijvers na afloop ook probeerde om de spectaculaire triomf van zijn elftal in het Olympisch Stadion wat te bagatellise ren door te stellen dat de tweede helft toch maar mooi voor Ajax was geweest, de realiteit was in wezen totaal anders. Het Ajax-offensief oogde best indrukwek kend, was voor het publiek ook redelijk interessant om naar te kijken, maar het rendement van de Amsterdamse acties was nul-komma-nul. Waarom haalde Rij vers de prestaties van zijn eigen elftal dan toch omlaag?. De kleine oefenmeester geeft zelf het antwoord als hij tot voorzichtigheid maant en stelt: „Iedereen roept nou wel dat PSV de nieuwe landskampioen wordt, maar we zijn nog niet eens op de helft van de competitie. We moeten eerst door de derde ronde van de KNVB-beker zien te komen, Eintracht-Braunschweig voor de Europa cup verslaan en daarna die lastige thuis wedstrijd tegen Utrecht in ons voordeel beslissen. Dan ga ik pas over een eventueel kampioenschap praten. Eerder niet”. PSV kreeg dit duel slechts zes kansen. Het elftal maakte daaruit vier goals. Het stond in schril contrast tot de Ajax-acties. Hele en halve missers waren meer regel dan uitzondering, en slechts één keer hoef de Van Beveren (bij een flitsende inzet van de opgekomen Van Dord) zijn werkelijke capaciteiten te tonen. Ajax heeft welis waar wat meer loopvermogen in zijn elftal dan PSV, maar de geroutineerde Eindho venaren lieten de Amsterdammers rustig uitrazen en kozen zeer gevarieerd met op komende spelers als Lubse, Poortvliet, Krijgh en Deacy pas de aanval als er zich ook werkelijk een goede mogelijkheid daartoe voordeed. Danny Lensen kopt in. Niels Overweg komt te laat en kijkt de bal na (foto boven). Nadat het schot van Haar (links) door Van der Vall (rechts) slecht is verwerkt, kan Rob de Kip scoren (foto onder). (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. Hoe serieus Ajax de krachtmeting met het Eindhovense PSV opnam bleek ondermeer uit het feit dat de Amsterdamse formatie voor dit competitieduel zaterdagmiddag in .Wassenaar in een trainingskamp ging. Daar kwam het echter tot een verschil van mening tussen trainer Ivic en spits Tscheu la Ling.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 11