8 Weer actie voor Kort geding van verzetsstrijders tegen Ischa Meijer en dan dit noq Almere één jaar Wim des Celles DODEN DOOR GLADHEID Monument onthuld g s „Linecrossers” Ee ACTIE TEGEN NS- PERSONEELSBELEID A SCHIPPERSKIND VERDRONKEN SL k I BINNEN- EN BUITENLAND DECEMBER 19 7 7 MAANDAG 5 M (Va Sneeuw Moboetoe Columbus Moord Tien meter Prijs Klem Tijdbom Humaan E cor stai oge Ar; vre pre Lit alk rin, pol Eg; var tail bes riê or£ Ira set slo de ges rac als sies B au dei ve< vit Ba gii Campagne (Van onze parlemêntsredactie) DEN HAAG. De fracties van CDA en VVD hebben zich vandaag in fractievergaderingen gebogen over de zetelverdeling die vrijdag avond laat in het overleg tussen informateur Van der Grinten, CDA- fractieleider Van Agt en zijn VVD-collega Wiegel is vastgesteld. In het afgelopen weekeinde is op informeel niveau het polsen van ministers- kandidaten naarstig voortgezet. Tweede woning PARIJS (Reuter). Er is beter vooruitzicht op de vestiging van diplomatieke en handelsbetrekkingen tussen de Verenigde Staten en Vietnam. Deze week hervatten de partijen het overleg dat zij op 3 mei in Parijs openden en op 2 juni hervatten. Na de tweede rohde verklaarden beide dat zij vooruitgang hadden geboekt en op een nader te bepalen datum opnieuw bijéén zouden komen. Pas vorige week konden ze het over een datum eens worden. fry Herstelbetalingen v o;, 1 S 'O Q. Q u II 9 CDA en VVD zoeken kandidaat-ministers s i i i en i het weer Betere vooruitzichten op Vooruitzichten voor woensdag. toenadering VS- Vietnam 4 I I Een 21-jarige Hagenaar heeft in het weekeinde een val van tien meter overleef - d. Hij ligt nu met een bekkenfractuur in een ziekenhuis. Volgens de politie was de man de sleutel van zijn woning vergeten. Hij besloot toen via de regenpijp naar boven te klimmen. Tóen hij tien meter hoog was, begaf de pijp het. Het staatshoofd van Zaïre, generaal Mo boetoe Sese Seko is met praktisch algeme ne stemmen herkozen, zo is zaterdag in Kinsjasa meegedeeld. Moboetoe, de emge kandidaat, kreeg meer dan 98 percent van de uitgebrachte stemmen. Zijn nieuwe ambtstermijn is zeven jaar. In drie provincies in Zuid-Italië is het verkeer zaterdag door zware sneeuwval ontwricht. Verscheidene dorpen zijn van de buitenwereld afgesneden. Meer dan tien gemeenten zitten zonder elektriciteit. Bij de ontploffing van een tijdbom in het oude deel van Jeruzalem zijn zaterdag zes mensen gewond. Enkele verdachten zijn aangehouden. Het 1100 ton metende motorvrachtschip J‘a n'y Pense uit Namen is zaterdagmid dag bij een uitwijkmanoeuvre in de IJssel bij Rheden dwars in de rivier aan de grond gelopen. Pas gisteren kon de stremming die daardoor ontstond, weer worden opge heven. De Kluwerprijs 1977 is toegekend aan prof. dr. J. Klant voor zijn boek „Spelre gels voor economen”. De prijs zal hem, zo deelt Kluwer mee, op 13 december worden uitgereikt. i t f UTRECHT (ANP). Vier organisaties van voormalige verzetsstrijders hebben de journalist Ischa Meijer schriftelijk laten weten, dat ze een kort geding tegen hem zullen aanspannen. In het geding zullen de organisaties eisen, dat Meijer een ge wraakte passage uit een gesproken „co lumn” voor de VPRO-radio herroept en dat hij zijn excuses aanbiedt. De uitlatingen, waaraan de oud-verzets- strijders zich hebben gestoord, waren on derdeel van een gesproken „cursief” over de film „Soldaat van Oranje” op vrijdag 11 november. Meijer zou toen onder meer hebben gezegd: „Wij weten nu best, dat praktisch de gehele bevolking min of meer fout is geweest en het handjevol, dat zich hoe dan ook verweerde tegen de bezetter bestond voor het overgrote deel uit halfga re avonturiers, die onder andere omstan digheden gewis in het gevang of gesticht zouden zijn beland.” De ex-verzetsmensen vatten deze kwali ficatie op als een belediging. 20 15 0 -0 15 6 06 0 in Diemen met zijn auto uit de bocht gevlogen en tegen een Zij voegen hieraan toe dat zij van de Amerikanen eisen, dat zijn hun verplich tingen nakomen en humaan te werk gaan bij het opruimen van sporen die de oorlog heeft nagelaten. Zwaar getroffen door slechte oogsten, zitten de Vietnamezen om Amerikaanse hulp te springen. Maar ze bedelen er met De communistische machtsoverneming in Saigon nu Ho Tsji Minhstad - - was lange tijd het struikelblok voor economi sche hulp uit de Verenigde Staten. De redenering van Hanoi is dat de Parij- se akkoorden door hereniging van Noord en Zuid-Vietnam veeleer zijn uitgevoerd dan geschonden. parlementair meerderheidskabinet (dat hij volgens zijn opdracht moest vormen). De uitnodiging van de informateur aan de fractievoorzitters is een gebruikelijke stap in de gevallen waarbij het optredende kabinet niet op een ruime meerderheid in de Kamer kan rékenen. De politieke lei ders van de kleine rechtse partijen hebben overigens al eerder laten weten redelijk positief te zullen staan ten opzichte van het kabinet Van Agt-Wiegel. Volgens PvdA-fractieleider Van Thijn is Van der Grinten echter wel in de proble men en moet hij die meerderheid nu zien te vinden in de kleine rechtse partijen. Van Thijn sprak zaterdag voor de VARA-mi- crofoon nogal honend van het „kabinet Van Agt-Wiegel-Koekoek". „Een grandio ze blamage”, noemde Van Thijn de brief vah de informateur. „Het tekent wel hoe ver men wil gaan om dit kabinet overeind te houden". Van der Grinten zal morgen of woens dag zijn eindverslag aan de Koningin aan bieden en het aanwijzen van een forma teur (Van Agt) adviseren, die de laatste handelingen moet verrichten en verder voor de bemanning moet zorgen. s? De prins met de beeldhouwer N. van Leest voor het beeld „De Linecrossers”. ZO ozo ozo o ozo o ozo o ozo zo zo n n o zzo zo o nw nnw windst. windst. no o ozo windst. nw ono z nnw windst. o ono n nw verand w zzo n windst nno z windst. 1 3 0 6 2 11 14 18 -2 15 -6 6 14 12 -3 -4 1 -5 6 5 7 -5 6 -2 -6 2 -4 -11 -8 -2 -6 -6 De Vietnamezen zijn van mening dat zij zich nog steeds houden aan dat deel in het Parijse vredesverdrag, dat van hen infor matie eist over Amerikaanse militairen die in de Vietnamese oorlog vermist raakten. om, verklaarden Vietnamese kringen in Parijs. Toen de ontdekkingsreiziger Columbus naar Noord-Amerika zeilde, reisde hij niet met drie, maar met vier schepen. Dit is ontdekt door de Italiaanse historica mw. Marinella Bonvini Maz Anti. Zij deed haar ontdekking in een brief aan de ambassa deur van Napels bij het Spaanse, hof in 1493. I bei Mc dri vai ges hij dei rei ter I in re< vo na de da po Wc tei Ujl va no N viei ach le 1 har pre tog ten op wa; nus rug Ma sch doe I vai Ier me nis tee Vc oi ve st de ve m nc A in de DEN BOSCH (ANP). In de Indu- striehaven in Den Bosch is zaterdagmid dag de 6-jarige Jeroen Klinge verdronken. Het kind is op een onverklaarbare >ijze met zijn fietsje tussen de wal en het schip van zijn ouders terecht gekomen. 8 12 -14 4 -12 -2 1 3 -5 -9 -4 11 0 15 I ll 1 I I I I I I I Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissmgen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Locarno Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zurich Casablanca Istanboel Las Palmas New York Tel Aviv Tunis zelf vindt dat dat kan. Ook CD A-voorzitter Piet Steepkamp heeft in het afgelopen weekeinde deze mening geventileerd. In de WD-fractie zullen naar alle waar schijnlijkheid enkele kandidaat-opvolgers van Wiegel een ministersportefeuille krij gen. Zo wordt hardnekkig de naam van Van Aardenne genoemd voor de post van Economische Zaken en die van Koning voor Verkeer en Waterstaat. Volgens wel ingelichte bronnen zou de oud-staatssecre- taris van Sociale Zaken, Rietkerk, goede kansen maken de nieuwe fractievoorzitter te worden. De fractie zou vandaag over dit onderwerp spreken. Op het VVD-lijstje komen verder de namen voor van Zoutendijk (Eerste-Ka- merlid) voor de portefeuille van Onderwijs of van Volksgezondheid en Milieuhygiëne. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew onbew. onbew. onbew. onbew. geh. bew. geh. bew. regen 1. bew. 1. bew. onbew. onbew. geh. bew. geh bew mist zw bew. motregen onbew. onbew. mist onbew. regen mist onbew. onbew. 1. bew. onbew onbew. geh. bew. geh. bew. geh bew zw. bew. sneeuw onbew. geh. bew. zw bew. zw. bew. FSV-secretaris J. Hattum betoogde, dat het NS-personeelsbeleid aftakelt door de bezuinigingsoperatie, die de minister van Verkeer en Waterstaat aan NS heeft opge legd. Het NS-personeel wenst echter niet de dupe te worden van „een kruide- niersbeleid” van de de overheid, aldus Hattum. I. I Veel bewolking en later kans op neerslag. Wei nig verandering in temperatuur. Aantal uren zon: 0 tot 3. Min. temp.: omstreeks 1 graden. Max. temp.: omstreeks 5 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog et maal: 70 procent. Een echtpaar uit de Brabant se plaats Dongen is gisternacht in zijn woonplaats omgekomen toen zijn auto op het gladde wegdek slipte en met hoge snelheid tegen een boom kwam. De slachtoffers zijn de 25-jarige K. Smulders en zijn UTRECHT (ANP). De Federatieve SpoOrwegvakvereniging (FSV) heeft za terdag tijdens een vergadering in Utrecht besloten acties voor te bereiden om op krachtdadige wijze uiting te geven aan het ongenoegen van de vakvereniging over het personeelsbeleid bij de Nederlandse Spoorwegen. Volgens de FSV is een knel punt in dit beleid de onmogelijkheid van het opnemen van verlof, waardoor in samenhang met het grote ziekteverzuim het welzijn van het spoorwegpersoneel in het gedrang komt. i I I Vedat Ali Ozkan, Turks oud-minister van Volksgezondheid en kandidaat van de Conservatieve partij voor het burgemees terschap van Ankara, is zaterdag tijdens de verkiezingscampagne door een hart aanval getroffen en overleden. Hij was 53 jaar. Volgens Amerikaanse officiële kringen wil Washington het hier niet meer over hebben, nu Vietnam officieel deel uit maakt van de Verenigde Naties. Sinds het najaar waarin het lidmaat schap zijn beslag kreeg, zijn er veel gehei me contacten geweest. Richard Hol brooke, het hoofd van de directie Verre Oosten van het ministerie van Buitenland se Zaken in Washington, heeft besprekin gen gevoerd met Ngoeyen Co Thach, Vietnamees onderminister van Buiten landse Zaken, in New York. Hij was ook in Peking, waar hij de situatie in Zuidoost- Azië aansneed. Holbrooke leidt de Amerikaanse delega tie die gehouden zou worden van woens dag 7 tot zaterdag 10 december in de derde officiële gespreksronde. Vietnam wordt vertegenwoordigd door onderminister van Buitenlandse Zaken Phan Hien. Het minis terie van Buitenlandse Zaken in Washing ton heeft intussen meegedeeld dat Vietnam heeft gevraagd om uitstel van het begin van de derde ronde om technische redenen. Een woordvoerder zei dat met de Vietnamezen werd overlegd over vaststel ling van een nieuwe aanvangsdatum. LAGE ZWALUWE (ANP). Prins Bernhard heeft zaterdagmorgen in La ge Zwaluwe het monument ter nage dachtenis aan de verzetsgroep de „Li necrossers” onthuld. Deze groep bracht in de jaren 1944-1945 door Duitsers gezochte personen en belangrijke in formatie door de Biesbosch uit het toen nog bezette gebied. De prins arriveerde per helikopter aan de rand van het werkgebied van de crossers waar hij verwelkomd werd door de commissaris van de koningin in Noord-Brabant, J. van der Harten, burgemeester W. de Vet van de gemeente Hooge en Lage Zwaluwe en kolonel W. van Nijnanten, districtscommandant van de rijkspoli tie in Breda. Nadat een groot aantal genodigden, onder wie diverse oud-li- necrossers aan de prins was voorge steld begaf het gezelschap zich aan boord van een rondvaartboot die naar de woonwijk Ameroever voer. Daar werd het monument onthuld. Het bron zen beeld, is vervaardigd door de Zwa- luwse kunstenaar Niek van Leest. De penningmeester van het Ethiopische Algemene Vakverbond, Kebede Gebre-Mi- kael is zaterdag doodgeschoten toen hij op weg was naar zijn kantoor. Hij was de derde Ethiopische vakbondsleider die dit jaar is vermoord. Volgens de Ethiopische voorlichtingsdienst zijn de daders „notoire anti-revolutionaire en anti-volkse agenten". Weer in binnen- en buitenland ALMERE (ANP). De bevolking van Almere, de nieuwe stad in de IJsselmeer- polders, gaat op 9 december naar de stem bus om uit zeven kandidaten twee nieuwe leden voor de adviescommissie te kiezen. Diezelfde dag wordt het eenjarig bestaan van deze plaats, die in de toekomst tot een grote stad van 125.000 tot 225.000 inwoners moet uitgroeien, gevierd. De adviescommissie is de vertegenwoor diging van de bewoners, zolang de plaat sen in de polders nog geen gewone ge meentelijke bestuursstructuur met burge meester, gemeenteraad en wethouders kennen. Aanvankelijk bestond de commis sie uit vijf leden, maar met het toenemen van de bevolking is deze gegroeid naar eerst zeven en nu dan negen leden. Er wonen thans rond 1500 mensen in Almere. lantaarnpaal gereden. Hij ove rleed op weg naar het zieken huis. In de grensplaats Grefrath bij Venlo is zaterdagavond de 19-jarige R. de Koning uit Ven lo in het verkeer omgekomen. Zijn auto botste op een kruis punt tegen een Duitse wagen. Een mede-inzittende van de Nederlandse auto en de vier inzittenden van de Duitse wa gen liepen ernstige verwondin gen op. Bij een frontale botsing tus sen twee personenwagens in de Brabantse plaats Zundert zijn gisternacht twee doden ge vallen. Het zijn de 20-jarige P. van Hassel uit Zundert, die uit_Amsterdam is gisternacht met zijn auto op de verkeerde weghelft was geraakt en de vrouw van de bestuurder van jard dollar eisten, zijn in hun transacties met de Amerikanen wat verzoenender ge worden. In plaats van „herstelbetalingen voor de onmenselijkste oorlog” te eisen, zoals ze nog een half jaar geleden deden, hebben de Vietnamezen het nu over „bijdragen tot het helen van de wonden van de oorlog en hulp bij de wederopbouw van na-oorlogs Vietnam”. Zo denkt men ook dat Hanoi plooibaar der is geworden ten aanzien van de vraag hoe de Amerikaanse bijstand gegeven zou moeten worden. I RENSWOUDE (ANP). Gladde wegen hebben in het weekeinde aan zeker zes men sen het leven gekost. Bij Rens- woude in de provincie Utrecht kwamen gisternacht twee mensen om het leven toen de auto waarin zij zaten slipte en tegen een boom reed. De slach toffers zijn de 19-jarige H. van ’t Foort en zijn 17-jarige passa gier F. van den Broek uit Renswoude. Uit de tweede woning van een inwoon ster van Den Haag, die in de duinen van Schouwen-Duiveland staat, zijn vorige week zestien kostbare schilderijen ver dwenen. De dief heeft zijn slag vermoede lijk via een tuimelraam geslagen. Met het oog op het onderzoek wil de politie niets meedelen over de waarde of de makers van de kunstwerken. Naast de vraag welke mensen zullen worden geroepen tot het ministerschap, kampen beide partijen met de vraag wie fractievoorzitters moeten worden nu Van Agt en Wiegel in het kabinet gaan zitten; respectievelijk als minister-president, an nex minister van Algemene Zaken en als vice-premier, annex minister van Binnen landse Zaken. Voor beide fracties geldt ook dat het merendeel van de genoemde ministers- kandidaten afkomstig zal zijn uit de frac ties. Bij het CDA wordt nog steeds gedacht aan Aantjes als fractieleider. Het pro bleem daarbij is natuurlijk dat hij behoort tot de groep van zes die tegen het regeerak koord heeft gestemd. Van Agt heeft echter gezegd dat Aantjes wat hem betreft hem mag opvolgen, op voorwaarde dat Aantjes even oude vrouw L.'Smulders- Voesenek. De 24-jarige E. Slaat uit Vroomshoop is zaterdagavond om het leven gekomen bij een ongeluk in Vriezenveen. Hij was met zijn auto geslipt. Toen de wagen over de kop sloeg, werd hij er uit geslingerd. Bij een inhaalmanoeuvre op een gladde weg is gisternacht de 22-jarige Albert Schoonha- gen uit Deventer om het leven gekomen. Toen hij bij Gorssel een andere auto wilde inhalen, slipte zijn wagen op het gladde wegdek. De auto vloog tegen een boom rechts van de weg. De 27-jarige M. G. Kamerling (oud-Tweede-Kamerlid en opsteller van het CDA-verkiezingsprogramma). Voor de AR zit mogelijk verder de post van justitie in het verschiet. Genoemd wordt De Gaay Fortman, maar tegen zijn kandidatuur bestaat nogal wat verzet om dat juist De Gaay Fortman de laatste da gen heeft gesteld dat het kabinet Van Agt- Wiegel zijns inziens geen parlementair meerderheidskabinet is. De kandidatuur van het AR-Tweede-Kamerlid De Koning (oud-partijvoorzitter) voor Landbouw en Visserij schijnt vrijwel vast te staan. De belangrijkste kandidaat van de CHU is ongetwijfeld Kruisinga, die wordt ge noemd voor de post van Defensie. De CHU zou verder of de post Ontwikkelingssa menwerking krijgen of die van Weten schapsbeleid. Informateur Van der Grinten heeft za terdag alle fractievoorzitters behalve die van CDA en VVD per brief ge vraagd vandaag een reactie te geven op het regeerakkoord van christen-democra- ten en liberalen. Volgens de woordvoerder van de informateur is dit geen aanwijzing dat ook Van der Grinten is gaan twijfelen of wel gesproken kan worden van een Voor Buitenlandse Zaken wordt Nord ge noemd, een VVD'er die vooral in de NAVO veel functies heeft bekleed. In het lijstje van het CDA is in het afgelopen weekeinde weinig verandering gekomen. De tien CDA-ministersportefeuilles wor den onder KVP, ARP en CHU verdeeld volgens de formule 5-3-2. Vier van de vijf KVP-kandidaten zouden zijn Van Agt (in ieder geval) voor Algemene Zaken, An- driessen voor Financiën, Peijnenburg voor Volkshuisvesting en Ruimtelijke Or dening en mevr. Gardeniers voor CRM. De vijfde zou mogelijk de huidige minister Lubbers zijn, die dan zou moeten komen op de post van Sociale Zaken. Naar ver luidt voelt Lubbers daar echter niet veel voor. Die portefeuille zou in dat geval vermoe delijk in AR-handen blijven. Boersma heeft tot hu toe nog niet officieel laten weten niet in te zijn voor een verlenging van zijn ministerschap, maar zijn opvat tingen over de VVD kennende, menen poli tieke insiders in Den Haag dat het wel uiterst onwaarschijnlijk is dat hij zal te rugkeren. De AR heeft dan voor Sociale Zaken eventueel Albeda (Eerste-Kamerlid en VAD-informateur) en Goudzwaard (Van onze redactie binnenland) HEERLEN. De stichting „Nu of Nooit” in Heerlen, die zich beijvert om voor de 29-jarige, uit Indonesië afkomstige Wim F. des Celles het Nederlanderschap te verkrijgen, heeft zich na de afwijzende uitspraak in kort geding afgelopen vrijdag opnieuw per brief tot de koningin gewend. In de brief spreekt de stichting er haar bevreemding over uit, dat het ministerie van Justitie zich ten aanzien van het uit wijzen van Des Celles beroept op een te voeren „stringent vreemdelingenbeleid”, terwijl anderzijds zonfier bezwaar vreem delingen van allerlei nationaliteiten in ons land worden toegelaten. De stichting vecht het standpunt aan van de minister van Justitie, die zegt dat de moeder van Wim des Celles, door in 1951 voor de Indonesische nationaliteit te kiezen, het Nederlanderschap verloor. Volgens het zgn. toescheidingsverdrag met Indonesië.had dit land de optie moeten bekrachtigen. Dat is nooit gebeurd. Tenslotte zegt de stichting dat haar de identiteit van de vader van Des Celles bekend is, alsmede zijn beroep en zijn huidige woonplaats. Zij aarzelt echter deze bekend te maken, omdat Wim des Celles zelf daartegen is. .4^. Uit Amerikaanse kringen in de Franse, hoofstad verluidde dat president Carter vast van plan is de Vietnamoorlog tot geschiedenis te maken en stampen te ne men ter normalisering van de betrekkin gen met Hanoi. Hij is bereid op snelle steun in het con gres aan te dringen voor bijstand aan Vietnam, teneinde dit land over zijn grote economische moeilijkheden heen te helpen. De Amerikaanse regering zou ook graag zien dat men snel kwam tot een uitwisse ling van ambassadeurs of speciale gezan ten en handelsbetrekkingen. Maar Carter en zijn regering zullén zich niet laten pressen om oorlogsherstelbeta- lingen te doen, althans niet onder dit eti ket. Minister van Buitenlandse Zaken Cy rus Vance heeft dit bij herhaling ver klaard. Amerika vindt dat het doen van herstelbetalingen zou neerkomen op er- kenningivan verantwoordelijkheid voor de oorlog ift Vietnam en zelfs van agressie, die door achtereenvolgende regeringen in Washington is afgewezen. De Vietnamezen, die aanvankelijk Ame rikaanse hulp tot een bedrag van 4,7 mil- de tegenligger, de 42-jarige J. Dirven-Gerritsen uit Breda. De heer Dirven is ter observatie in een ziekenhuis opgenomen. De 27-jarige B. van der Voor de uit Stolwijk is in het wee keinde met zijn auto van de weg geraakt en in een sloot terechtgekomen. Hij kwam door verdrinking om het leven. Het ongeluk gebeurde bij Ber gambacht. Tussen Deventer en Ensche de heeft het treinverkeer zater dagavond bijna een uur stilge legen. Oorzaak was een onge val op een met knipperlichten beveiligde overweg bij Colm- schate. Daar kwam om even over half acht een trein in bot sing met een vrachtwagen. Persoonlijke ongevallen deden zich hier niét voor. ür Een 27-jarige automobilist is in de nacht van zaterdag op zondag verongelukt, nadat hij met zijn auto uit de bocht vloog en tegen een lantaarnpaal terechtkwam. Op de foto de wrakstukken van de auto. DINSDAG 6 DECEMBER Zon- en maanstanden Zon op 8.32 uur onder 16.30 uur Maan op 2.37 uur onder 14.02 uur Waterstanden Umuiden Hoogwater 11.34 uur en uur Laagwater 6.53 uur en 19.24 uur WEERRAPPORTEN Eo et; .SE t* o -n e 0 0 o o o o o o o o o 1 11 o 1 o o o 0.2 o o 0 1 o o 9 7 16 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0.2 M3 E2 -2 -2 -3 -2 ,E S 3 4 4 2 4 3 3 4 5 4 7 8 14 4 12 5 6 0

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 2