Paardenstal aan Helmstraat Veel animo voor zware oriënteringsrit Voorstellen tot subsidie aan sociale instellingen Commissie krijgt informatie over vordering districts-GGD Woningkraker mag voorlopig blijven zitten verrijking of rotte plek”? Agenda raadscommissie kort ijmonclnieuws FIAT VOOR VESTIGING ACHTER RUG VAN WETHOUDER OM Automobilist schept bromfietsbestuurder Gevonden voorwerpen Personeelsvereniging bedenkt schooljeugd RODE KRUISCOLONNE HOUDT VAST AAN EIGEN OEFENAVOND Legaal 4 VELSEN-IJMUIDEhl I Q 7 7 DFCFMRFR MAANDAG strekt niet door de beugel kunnen. '.:W: y 1 a. - (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. De IJmuidenaar C. J. Snijder gebruikt het braakliggen de terrein tussen de Helmstraat en de De Wetstraat als uitloop voor drie paarden. Bovendien heeft hij aan de Helmstraat een bijgebouw van de voormalige Groen van Prinstererschool als paardenstal in gebruik. Twee zaken die volgens het wijkcomité Oud-IJmuiden vol- - |L J Twee van de paarden bij de stal die deze naam nauwelijks verdient. De paardenhobby die voor de heer Snijder vlakbij huis problemen schept. Wagentjes „Niet gelukt, maar het blijft mijn ideaal”. nemen een groot deel van een steeg in beslag. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiii zitting De raadscommissie voor 1 Het ongeluk gebeurde op het moment dat de automobilist vanaf de Waterloolaan de Van Houtenlaan opdraaide. Daarbij verleende hij geen voorrang aan de IJmui- dense bromfietsbestuurder, die over het fietspad reed. VELSEN-ZUID. Een 18-jarige brom fietser uit IJmuiden heeft zondagochtend zijn been gebroken toep hij op de kruising Waterloolaan en Minister van Houtenlaan in Velsen-Zuid werd aangereden door een personenauto, bestuurd door een 29-jarige inwoner uit Haarlem. De bromfietser is opgenomen in het Zeeweg Ziekenhuis. ise, ins >nt. nto lat; lie. Ook de Stichting Andere Werkvormen heeft een beroep gedaan op de schatkist van de gemeente Velsen. Deze instelling streeft ernaar arbeidssituaties te scheppen voor mensen die door een tekort aan ont plooiingskansen in de huidige maatschap pij niet kunnen functioneren. Zij probeert dat doel te bereiken door het opzetten van kleine werkplaatsen, zoals de kaarsenma kerij De Schalm in Haarlem. De Stichting heeft zich voor 1978 weten te verzekeren van subsidie van de gemeente Haarlem. Omdat ook Velsenaren in De Schalm (kun nen) werken heeft de Stichting een ver zoek om een eenmalige financiële bijdrage aan de gemeente Velsen gedaan. Het colle ge van B. en W. is bereid een subsidie te verstrekken van 4167,-. De volgende „klant” is de Stichting Ont moetingscentrum voor Alleenstaanden, oorspronkelijk gevestigd in gebouw De Schans in Beverwijk. Dit centrum is nu IJMUIDEN. De IJmuidenaar A. Out die verleden week dinsdag samen met zijn vriendin de reeds geruime tijd leegstaande dienstwoning van het Hervormd Jeugdgebouw aan de Rem- brandtlaan kraakte, heeft goede hoop dat hij voorlopig ongestoord in zijn nieuwe onderkomen kan blijven. Hem is toegezegd dat geen gedwongen ac ties zullen worden ondernomen om hem uit het pand te verwijderen. Tenslotte zijn subsidie-aanvragen bin nengekomen van Kerst-Inn comités uit Santpoort en IJmuiden. De verzoeken be helzen gemeentelijke garanties van res pectievelijk 1500 en 2000,-. Dat betekent een subsidie waarvan uitsluitend gebruik kan worden gemaakt als de opbrengsten lager zijn dan de kosten. De vergadering van de raadscommissie begint dinsdagmiddag om vijf uur. De bijeenkomst wordt gehouden in het stad huis van Velsen en is voor een ieder toe gankelijk. ondergebracht in het pand Wijkerstraat- weg 119 in Velsen-Noord. Het gemeentebe stuur stelt voor over de periode oktober 1976 - december 1977 een tegemoetkoming in de kosten te verlenen van maximaal 5781,25, ervan uitgaande dat de overige profiterende plaatsen Beverwijk, Heems kerk en Uitgeest een deel van dat bedrag voor hun rekening nemen. Het geld en het meegebrachte speelgoed is bestemd voor 50 leerlingen van deze school voor geestelijk gehandicapten die in totaal 150 leerlingen telt. Het is dit jaar de achtste maal dat de Korte Vlietschool door Stork Velsen met geld en cadeaus wordt bedacht. Voor de categorie A II schreven slechts twee deelnemers in, Het echt paar P. Heyblok werd hier prijswin naar. In de B-categorie gingen de prij zen naar het echtpaar F. F. Booy (1), mejuffrouw R. Timmermans en E. Key- zer (2) en het echtpaar P. C. Zwart (3). Er waren hier 8 deelnemers. Prijswin naars in de C-categorie (12 deelne mers): 1. R. Mulder-J. Baars, 2. echtpaar R. van den Brink, 3. echtpaar G A. van Leeuwen. Verdeeld over de 35 deelnemende au to’s maakten 50 kinderen de 30 kilome ter lange rit mee. Uit handen van St. Nicolaas zelf ontvingen zij na afloop allemaal een prijs. Ook de volwassenen kregen hun prijs een banketletter overhandigd door de goedheiligman die hiervoor in het verenigingsgebouw present was. Een aanwinst voor de buurt of een „rotte plek”? Snijders paardenhobby wordt met afkeer óf met waardering gadegeslagen. „Ik ben een apart geval”, geeft hij zelf toe. Uitlatingen van de naaste buren beves tigen wat de betrokken secretarie-ambte- naar over de Helmstraat zegt: „Snijders activiteiten brengen wat reuring in deze hoek van Oud-IJmuiden. De stal en de paarden vormen een trekpleister voor de jeugd. Zijn aanwezigheid werkt daar erg preventief. Aan leegstaande gebouwen wordt in die hoek minder vernield. Dat is aantoonbaar”. „Binnen de bebouwing zou ik niet op mijn plaats zijn. Aan de Helmstraat voel ik mij als een vis in het water”. De uitspraak slaat op de paardenhuisvesting en bepaald niet op de eigen woonsituatie. Snijder woont aan de Keizer Wilhelmstraat op een plek waar hij naar eigen zeggen onvol doende armslag heeft. In een steeg staat een zelfgebouwd gerij dat hij „janplezier” noemt. Een dressuurkarretje zit vers in de verf. De steeg wordt er grotendeels mee versperd wat van buren begrijpelijke klachten geeft. „Wij horen op het platte land”, verzucht Snijder. Hij stootte zijn neus toen hij onlangs aan de Hofgeest een leegkomend boerderijtje wilde betrekken. p„T. Een wijkbewoonster sprak donderdag in de vergadering van het wijkcomité haar verontrusting uit over een „spontane ontwikkeling" die zij, zeker op de lange duur, ongewenst noemde. Wat bevreem ding wekte was de mededeling dat Snij der „met nadrukkelijke toestemming van de gemeente” op die plek zou zitten. Het wijkcomité acht de situatie bedenkelijk genoeg om B. en W. hierover opheldering te vragen. De heer Ummels kreeg als ge meentelijke wijkcoördinator de opdracht B. en W. namens het wijkcomité te verzoe ken iets tegen de paardenhouder te onder nemen. De klacht in de comitévergadering blijkt op estetische bezwaren te berusten. De heer C. J. Snijder zit sinds begin dit jaar met zijn levende have aan de Helmstraat. Drie jonge paarden zijn er gehuisvest in een stenen optrekje van de voormalige school en een aanbouw die hij er zelf met sloophout en oude deuren aan vast getim merd heeft. Geen fraaie aanblik van dicht bij bekeken. In de naaste omgeving is er echter niemand die daar pijn aan heeft. De klacht van het wijkcomité blijkt niet door iedereen gedeeld te worden als de naaste buren om hun mening wordt gevraagd. „Erg leuk, bar gezellig” zegt H. Lindeman die de vroegere kosterswoning aan de Helmstraat bewoont. Hij heeft het gedoe met de paarden van meet af aan met plezier gadegeslagen. Zijn standpunt is: „Rustig laten zitten die man. Die paarden zijn zijn lust en zijn leven. Wie van overlast spreekt zoekt spijkers op laag water”. Een andere buurman kijkt eveneens met ple zier naar de paarden van Snijder die dage lijks aan de ketting op het open terrein vlakbij zijn huis grazen. Ook uit zijn mond niets dan goeds over een situatie die op ambtelijk niveau scheef blijkt te zitten. Rot- Plu- ster, der- ien; 4ew vik; org, hes- Vel- 'ijk; am, Sen; rlol- Dro- Ho- ink- IJ- jbe, i-K, ley; sar, Imit ans hol- nia, ith; iru, ian- nge- ten- lan- IJ- tka; een- :ilië; nui- inis; IJ- Bre- lew- isin, ’lat; von, >ort; tont. pen, den; /ice, ’aUi- ver- den; tont. IJ- igg, ice, ad, na- rel- an- en; me, ha- aw, ea; )yd IJ- )W- >m; en, mt, ad; ua; us, IJ- ten ;es- rd- IJ- en; «S In de periode van 25 november tot 2 december 1977 zijn op het politiebureau van Velsen de volgende voorwerpen aan gegeven: ring met 5 sleutels, blauw trai- ningsjack, Seiko horloge, wieldop, rode want, Yale sleutel, kralenbeursje met inh. zwart glacé dameshandschoen (R) kinder- horloge, 1 m.b., ring met 2 sleutels (Ci troen). zilv. kleurig dameshorloge, gouden oorbel met granaatjes, bruine portemonn. ring met 4 sleutels, ring met 2 fietssleutel- tjes, ring met 3 sleuteltjes, blauwe want met rood gebreid, trommelstok, 2 sleutels aan ijzerdraadje, rood geruit adresboekje, beige sjaal, portemonn. met inh., bril in koker, bril in oude koker, bruin leren dameshandschoen (L), zilv. kleurig dames- c.q. kinderhorloge, groene Parkerpen, ge kleurde zijden damessjaal. Afhalen voor werpen iedere dinsdag en vrijdag van 16.30 tot 17.30 uur. Inlichtingen dagelijks aan het hoofdbureau van politie in IJmui den. Kijkdag fietsen elke zaterdag van 11.00 tot 12.00 uur. 1 (Van een onzer verslaggevers) De Sint Nicolaasnt van de automo- bielclub „De Rijnmonders” trok zon dag een ongekend aantal deelnemers. Er waren 35 inschrijvingen tegen 25 het vorige jaar. In het verenigingsgebouw onder de Petruskerk aan de IJmuiden- se Mercuriusstraat was rond vier uur ’s middags de prijsuitreiking na een oriënteringsrit die vol voetangels en klemmen zat. In de A-klasse, de zwaarste categorie voor de volwasse nen zonder kinderen, ging de eerste prijs naar J. van Geldorp die Anja Scheele als kaartlezeres naast zich had. Van de 13 deelnemers in deze klasse ging de tweede prijs naar het koppel J. G. Swier en P. C. Swier. J. J Huybers en F. Huybers eindigden als derde der. Op de secretarie-afdehng openbare werken is hij begin dit jaar naar de Hélrn- straat vérwezen. De ambtenaar die er ak koord mee ging geeft er „menselijke over wegingen” als motief voor op. „Snijder mag daar met zijn paarden blijven zolang de situatie dat toelaat. Ik gaf mijn monde linge goedkeuring. Er staat niets zwart op wit”. Hij spreekt van een voorlopige oplos sing zonder medeweten van wethouder J. W. Meijer van openbare werken. „Het was een transactie tussen mij en Snijder”, gaat hij verder. „Hou je rustig en doe geen gekke dingen, heb ik hem gezegd. De man heeft zich daar tot op de letter aangehou den als ik goed geïnformeerd ben”. „Als iemand honden houdt gaat de 'verdraag zaamheid in zijn omgeving érg ver. Zo gauw het paarden betreft staat iedereen „Ik zit hier legaal: Met toestemming van „het stadhuis”, zegt paardenhouder Snij- VELSEN. De aanpak van het bijbelonderricht op de basisscholen en de subsidiëring ervan zijn punt van discussie voor de commissie onderwijsza ken die dinsdagavond om half negen in het stadhuis bijeenkomt. Over dit on derwerp wordt in de „Nota bijbelonderricht en vor mingsonderwijs” bruikba re discussiestof geleverd. Een commissielid van het Hervormd Jeugdgebouw heeft, aldus Out, deze belofte gedaan. De man zou ook ge sproken hebben namens de leiding van buurthuis De Spil dat per 1 december in het gebouw is gehuisvest. Het be schikbaar zijn van de woning leek voor de buurthuisleiding aanvankelijk van belang omdat men alleen wanneer huisvesting beschikbaar was zou kun nen beschikken over een leider die van buiten de gemeente moest worden aan getrokken. Wel zal men trachten de heer Out langs legale wegen te dwingen het ge kraakte pand te verlaten. Dit lijkt ech ter nog geruime tijd in beslag te zullen nemen. De huisvestingsproblemen van de heer Out en de actie die hij ondernam om de-leefruimte in zijn Volkswagen- bus in te ruilen voor een normale wo ning hebben toch zo veel spanningen opgeleverd dat de kraker het op advies van zijn huisarts het een tijdje rustig aan moet doen. de volksgezondheid verga dert woensdag al om vijf uur 's middags. Belangrij ke agendapunten zijn hier: de voorbereiding van een districts geneeskundige dienst, waarover uitvoerige informatie op tafel komt, de schoolmelkverstrekking en de samenwerking bij d’e zogenoemde eerstelijnsge zondheidszorg waarvoor de eerste stappen gezet zijn. De commissieleden krijgen verder het beleid splan op tafel dat enkele maanden geleden door de SSKZ (Stichting Samen werkende Kennemer Ziekenhuizen) is uitge bracht. De stichting tekent hierin bezwaar aan tegen adviezen van het College voor Ziekenhuisvoor zieningen die tot opheffing Voor het uitbrengen van dit beleidsstuk waren de stijgende kosten voor dit taakonderdeel de directe aanleiding. Over het kostenaspect werden al bij de begrotingsbehandeling voor 1973 in de raad op merkingen gemaakt. VELSEN. De raadscommissie voor sociale zaken buigt zich dinsdag tijdens een vergadering over enkele subsidie-verzoeken van vier particuliere instellingen. Het betreft de Stichting Algemene Hulp Dienst (AHD), een soort georganiseerde burenhulp. De AHD heeft voor 1977 een totaal aan uitgaven van 17.000,- op de begroting geplaatst. De inkomsten die daar tegenover staan, bestaan onder meer uit giften en bijdragen van particulieren en diverse organisaties. Omdat de AHD meer bestaanszekerheid wil hebben voor de toekomst, heeft de Dienst zich tot het gemeente bestuur gewend met de wens tot geldelijke ondersteuning. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. De Rode-Kruiscolonnele- den in Velsen-Noord slikken hun dreige ment van massale uittreding voorlopig nog even in. Tijdens een donderdag ge houden vergadering viel het besluit de dinsdag te houden contactraad van de afdeling IJmuiden-Velsen af te wachten alvorens verdere stappen te ondernemen. Enkele colonneleden uit Velsen-Noord kondigden begin deze week hun ontslag aan naar aanleiding van landelijke be leidsveranderingen die in de afdeling IJmuiden-Velsen worden doorgevoerd. Vi- ce-voorzitter Voskamp van de afdeling IJmuiden-Velsen was ter vergadering aan wezig om de bezwaren op een rijtje te zetten. Na vaak roerige discussies kon hij het heersende ongenoegen terugvoeren tot persoonlijke wrijving tussen de colonnele den en het commando. Dit en niet zozeer de nieuwe richtlijnen gaf hij als oorzaak van het opstappen van colonneleden in het jongste verleden. Het colonnewerk ge beurt in de gemeente Velsen in IJmuiden én aan de noordkant van het Noordzeeka- naal. De nieuwe richtlijnen bevelen cen tralisatie aan. Reden waarom „IJmuiden- Velsen” de oefenavonden voortaan tot IJmuiden wil beperken. De colonneleden in Velsen-Noord willen daar beslist niet aan, zo bleek uit talrijke reacties. Dit be zwaar tegen de beleidsveranderingen bleef bij de verzamelde colonneleden lood recht overeind staan. Forse banketletters vormden zondag de beloning voor de beste rijders. Op de foto: de uitreiking in het souterrain van de Petruskerk. ■- -X-. Voor het Voetlicht. De toneelver eniging Hét Voetlicht heeft bij de aankon diging van haar uitvoering een kleine ver gissing gemaakt. Het toneelspel, dat ze in de Stadsschouwburg op gaat voeren heeft hiet op vrijdag de 15de december plaats, want die dag en datum zijn dit jaar niet met elkaar te combineren. Ook de aan vangstijd is niet juist. Het Voetlicht treedt op vrijdag de 16de voor het voetlicht en wel om acht uur. VELSEN-NOORD. De personeels vereniging van Stork Velsen bezorgt de kinderen van de Leidse Korte Vlietschool dit jaar een overvloedig Sinterklaasfeest door een inzameling van geld en nog bruikbaar speelgoed. Vrijdagochtend trok een deputatie naar Leiden waar pen ningmeester G. F. Heeremans een geldbe drag van duizend gulden kon overhan digen. op zijn achterste benen. Deze man zit op die plek niemand in de weg. Maak mij maar eens wijs, dat het anders ligt”. van ziekenhuizen in het sa menwerkingsgebied zou den moeten leiden. Gehan teerde basiscijfers worden aangevochten en opheffing wordt ook bij onderbezet ting afgewezen omdat veel ziekenhuizen om uitbrei ding van de poliklinische behandelruimten zitten te springen. Daarvoor zou vrijkomende vepleegruimt benut kunnen worden. De beleidsnota bepleit verder een hechtere samenwer king tussen de aangesloten ziekenhuizen zonder dat van een totale fusie sprake is. In een vernieuwd be stuur zouden naast zieken huisvertegenwoordigers ook1 „onafhankelijken” uit andere disciplines van de gezondheidszorg moeten krijgen. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll &*::¥x; v Z - u I;

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 5