RESTAURATIEPLAN LIGT NOG IN LA BIJ GEMEENTE t tis Afvalemmer in brand in VOOR GEESTELIJK GEHANDICAPTE VOLWASSENEN Lommerlust politienieuws e Geen voorrang verleend Prijswinnaars hokkenshows Jj I r r burgerlijke stcincl |Hfe. 1 KI Rr nt ■g- 1 *1 1 K I I I J I I I I Koffieclub Sara Burgerhart Schoenhandel Bart heft winkel op KEGELROB VAN PIER GEHAALD -1 Hl J O o IR 7 BEVERWIJK-HEEMSKERK 19 7 7 PFCFMBFR MAANDAG 5 6 A Historie Bestemming i: BEVERWIJK .V. ■K Wooneenheden I I t I h il 33 h 1 F M *1 1 GEHUWD: SF 1lx ,.v. 1 bouw: twbote Nieuwe kans voor huidtoneel nu landgoed Marquette is verkocht kunnen worden gemaakt. rk. Tel. 7 i-W- (Van een onzer verslaggeefsters) nten. (Van een onzer verslaggevers) i >2 0 •t a ti Sindsdien is er officieel nooit meer iets over het plan vernomen en is het monu ment nog steeds in staat van verval. WIJK AAN ZEE. Volgens de oor spronkelijke plannen zouden de eerste bewoners half december het gezinsver vangend tehuis voor geestelijk gehandi capte volwassenen kunnen betrekken waarvan de bouw thans bijna gereed is gekomen op de hoek van de Tappenbeck- straat en de Meeuwenweg in Wijk aan HEEMSKERK. Op de kruising met de Baandert verleende een 41-jarige auto mobilist geen voorrang aan een surveil- lanceauto van de politie. De man werd achtervolgd en uit een blaas- en bloed proef bleek, dat de Heemskerker te veel alcohol had genuttigd. dergeschikt aan de goedkeuring van ge meente en provincie zodat zich geen onver wachte ontwikkelingen kunnen voordoen die het openbaar bestuur niet welvallig zouden zijn. Marquette kan als natuurge bied behouden blijven, als althans de we gen worden gevonden om verder verval van de bossen tegen te gaan en er een passende bestemming voor het Huis Mar quette te vinden is. De nieuwe eigenaar is aan dezelfde beperkingen gebonden als de oude eigenaar. Zee. Die streefdatum kon niet worden gehaald. De eerste bewoners zullen nu half januari worden ontvangen. alle aandacht die er aan werd besteed tot een grotere bewustwording van de waarde van het gebied heeft geleid. De Gemeen schapsraad brengt dat in verband met het feit, dat gemeentebestuur en provinciaal bestuur daarna formeel de bestemming van het landgoed hebben verzekerd, waar mee overigens nog niet het behoud of anders gezegd het tegengaan van het ver val is geregeld. Behoud en restauratie van het huidto neel lijkt een veel simpeler zaak. Om het belang ervan te stipuleren laten we onder staand in het kort nog even de historische feiten volgen. Op de plaats van het huidto neel werden in vroeger eeuwen de Graven van Holland als Heren van Kennemerland gehuldigd. Dat geschiedde in de open lucht in het bijzijn van vele edellieden en bur gers, waarbij zowel de landheer als de adel zich door een plechtige eed aan het volk verbonden. Historisch staat vast, dat Her tog Jan van Brabant, gemaal van Jacoba van Beieren, in 1418 op deze plaats als Heer van Kennemerland is gehuldigd. In 1863 is door de Leidse oudheidkundi ge dr. L. J. F. Janssen een bodemonder- De nieuwe bewoners van het tehuis in Wijk aan Zee zijn ernstiger gehandicapt en daarom is men er bij de bouw van uit gegaan, dat zij minder behoefte hebben aan zo’n eigen wooneenheid met één grote centrale huiskamer als gemeenschaps ruimte, zoals in het Schuurmanshuis. In het nieuwe tehuis in Wijk aan Zee wordt uitgegaan van groepen van zes gehandi capten, die ieder een kleine zit/slaapkamer zoek ingesteld en toen kwam aan het licht, dat men hier ook met een offer- en lijkver- brandingsplaats te doen had uit de eerste eeuwen van de christelijke jaartelling. Op 5 november 1863 is met veel plechtig vertoon het thans nog bestaande gedenkte- krijgen, die gegroepeerd is rond een huis kamer voor gezamenlijk gebruik. In het nieuwe tehuis zijn vier van dergelijke een heden ingericht die men kan zien als vier huizen die door zes gehandicapten worden bewoond. Eén van deze „huizen” in het tehuis is speciaal aangepast voor dubbel gehandicapten, dus voor geestelijk gehan dicapten die ook een lichamelijke handi cap hebben. De vier eenheden zijn verbon den door de dienstruimten, zoals keuken, hobbyruimte, waskeuken, enzovoort. Op de foto die wij hierbij afdrukken is, naar wij hopen, aan de daklijnen duidelijk te zien dat het gaat om afzonderlijke „hui zen, die gezamenlijk het tehuis vormen. Het ontwerp van het architectenbureau Van der Gaag uit Delft, past stedebouw- kundig uitstekend in de omgeving. Half januari zal het tehuis betrokken worden door negentien gehandicapten uit de IJmond en vijf uit Zuid-Kennemerland. Overdag verblijven zij in „Juttersoord” en binnen afzienbare tijd zal dit bestaande dagverblijf ook vervangen zijn door het nieuwe Juttersoord dat nu in aanbouw is aan de Relweg, tegenover „Heliomare”. Daar kunnen overdag veertig gehandicap ten verblijven. Het nieuwe tehuis op de hoek van Meeuwenlaan en Tappenbeck- straat in Wijk aan Zee. BEVERWIJK. In café Sport werden zaterdagavond de prijzen uitgereikt van de bokken shows die de vereniging „Ons Genoegen” op vier zondagen zo succesvol in november heeft gehouden. Voor deze feestelijke bijeenkomst van „Ons Genoegen” bestaat altijd een zeer grote belangstelling. De voorzitter, de heer A. van Leeuwen, heeft nog eens gewezen op het feit dat deze 23ste hokkenshow weer een onverdeeld succes is geworden. Ondanks het feit dat men nu tien deelne mers meer had toegelaten blijft de aan vraag van de deelnemers voortduren. Woorden van dank werden gesproken tot allen die deze hokkenshow hebben doen slagen. Aan de dames Zoontjes en Leyen en de heer P. van den Outenaar werd een attentie aangeboden. De heer A. van Son van OG kwam met 7367? p., als winnaar uit de bus, tweede werd de heer C. de Wilde uit Castricum met 73572 p. en derde G. Visser van de Reisduif met 735 p. De overige prijswinnaars waren: 4. B. Berlee O.G. 735 p.; 5. P. Luit, Reisduif 7347a p.; 6. mevr. Leyen OG 73472 p.; 7. L. Velle- ma OG 734 p.; 8. A. de Bot, Atoom 734 p.; 9. A. Berlee OG 734 p.; 10. R. Zoontjes en Zn. 7337a p. De bemanning van een boot van de Ko ninklijke Marechaussee IJmuiden zag, hoe het zeehondje in moeilijkheden raakte en waarschuwde de Dierenambulance. Deze ving het dier en bracht het naar een opvan gcentrum aan de Heemskerkse Communi- catieweg. Vandaar zou de jonge kegelrob de volgende dag worden overgebracht naar Artis. x i Er lijkt nu alle aanleiding om het res tauratieplan eens uit de kast te halen voor overleg met de nieuwe eigenaar, die toch niets aan de bestemming zal mogen ver anderen. In maart 1976 heeft de Rijks- dienst voor Oudheidkundig Bodemonder zoek het terreintje namelijk definitief op de monumentenlijst gezet met alle beper kingen die dat met zich meebrengt. ONDERTROUWD; Wiedijk, P. en Hak, A. J. Duyker, F. G. en Harsveld, H. C. M. M. van Tunen, J. F. en Spaansen, J. C. M. Krom, A, en Schuijt, H. J. M. Garau, F. en Hermsen, H. F. G. Schouten, J. T. M. en van der Kruijssen, T. W. Rooker, G. en Zwanikken, M. J. R ;ant. sterdam kends .11-6 afspr.: ID erklaar erbaar 10,- GEBOREN. Juan M. z.v. Rodriguez y Bermudez, J. en Atienza y Fuentes, M. C. Alexander, z.v. Jimmink, J en Bruinsma, G. J. Patricia d.v. Smit, M. G, en Dekker, C. W. M. Marijke G. M. d,v. Scheirlinck, A. A. en Paap, G. Richard, z.v. Rozing, R en Gra- pendaal, H. J. M. Dat is ook de mening van het bestuur van de Gemeenschapsraad. Dit bestuur heeft zich een dezer dagen met een brief tot de certificaathouders van het natuur gebied Marquette gericht. De werkgroep recreatie van de Gemeenschapsraad voer de in 1975 een actie voor het behoud van het landgoed als natuurgebied. Eén van de onderdelen van deze actie was de vorming van een fonds waar mee voorlichting over het gebied en andere campagnes bekos tigd zouden kunnen worden. In dat kader werden fraai gedrukte certificaten ver kocht, die achteraf de drukkosten nog niet hebben opgeleverd, want er werden maar veertien verkocht a tien gulden. Wel heeft de actie naar de mening van de Gemeen schapsraad nut gehad, omdat deze door i Gezinsvervangend tehuis komt half januari gereed Overigens wordt de bestemming van het totale landgoed door de particuliere ver koop niet bedreigd. Elke wijziging is on- - - (Van een onzer verslaggevers) VELSEN-NOORD. Schoenhan del Bart begint nog deze week met de opheffingsuitverkoop. De winkel aan de Wijkerstraatweg wordt opgeheven en ingericht als werkplaats „waar de schoenmaker zelf de klanten te woord zal staan”, zo deelt de heer Bart mee. De schoenhandel verplaatst de ver- koopactiviteiten naar Castricum, waar hij vóór Pasen een nieuwe schoenwinkel opent. De familie Bart beoefent sinds 1926 het schoenma kersvak in Velsen-Noord. De gemeente Heemskerk daarentegen heeft nog een restauratieplan voor dit mo- mument in de kast liggen. Overigens al sinds het voorjaar van 1974. Er is toen een plan gelanceerd om het heuveltje een enigszins plantsoenachtige aanleg te geven en een omheining. De steen van het monu- ment zou worden gerestaureerd. De kos- ten van het beter herkenbaar en toeganke lijker maker^ van dit monument werden J toen geraamd op 9.300. De grond behoort evenwel niet aan de gemeente en daarom zou wijlen burgemeester H. Nielen met de toenmalige eigenaar, jonkheer A. D. Th. Gevers, gaan praten om toestemming te verwerven voor het van gemeentewege restaureren van het monument. Pas dan zou het overigens kant-èn-klare plan aan de raad kunnen worden voorgelegd voor het ter beschikking stellen van een krediet. en bij u nforma- ihelding ime lo- (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. De uitgestelde thema- ochtend over alcohol- en druggebruik van de dameskoffieclub „Sara Burgerhart” zal nu worden gehouden op woensdag 7 de- cember in „De Nieuwe Slof”. De leiding heeft deze ochtend de heer Nol de Brie. Voor de allerkleinsten is er een crèche dus zij behoeven hun moeders niet te belem meren om deze ochtend aanwezig te zijn. Parallel aan de activiteiten van „Sara Bur gerhart”, die dus nu op het alcohol- en druggebruik zijn gericht, wordt in de bibli otheek een informatiestand ingericht. Inbraak opgelost. Met de aanhouding van twee Amsterdammers heeft de hoofd stedelijke politie ook een inbraakje in Be verwijk opgelost. De knapen, beiden twin tig jaar oud, bekenden begin november te hebben ingebroken in een snackbar aan de I I Wijkerbaan, waar onder meer een speelau tomaat werd opgebroken. Vandalisme. Zaterdagmorgen vroeg ging in de Beverwijkse De Witstraat een bromfiets in vlammen op. De brandweer bluste het vuur, dat vermoedelijk is aange stoken. Getuigen zagen een paar knapen wegrennen, vlak voor de brommer in de brand vloog. Inbraak. In een kruidenierswinkel in de Zwaanstraat in Wijk aan Zee is in de nacht van vrijdag op zaterdag ingebroken. Vermist worden twee kaasplanken, tien zeemleren lappen en een geldbedrag van vierhonderd gulden. Insluipingen. In Heemskerk werden in de nacht van vrijdag op zaterdag twee insluipingen gepleegd. In beide gevallen werd er geld uit een portemonnee gesloten. Autodiefstal. Een Heemskerker deed zaterdag bij de politie aangifte van diefstal van zijn auto. In de wagen lagen een com plete foto-uitrusting en een portefeuille met allerlei waardevolle papieren. De por tefeuille is later op de dag bij pont Buiten huizen gevonden. Ruit ingegooid. Een onbekende heeft zaterdagnacht een ruit van het gemeente huis te Heemskerk ingegooid. OVERLEDEN: Kluft, J. 48 jaar. Steevens, P. 75 jaar. Meijers, A. geh. gew. m. Speets, S.F. 78 jaar. van Geldrop, J.C geh. gew. m. Wem- pe, M.B. 89 jaar. Dit nieuwe tehuis moet worden gezien in samenhang met het dagverblijf voor gees telijk gehandicapten „Juttersoord*’, hoe wel het daar formeel los van staat. Van een eens zo beroemde plaats in Kennemerland resteert in Heemskerk thans alleen een vervallen monument in een geenszins passende omgeving. Van de heuvel, die eens ook schepenenberg is geweest, zou op z’n minst een afgescheiden plantsoentje t (Van een onzer verslaggeefsters) WIJK AAN ZEE. Een klaarblijkelijk zieke kegelrob is zaterdagmiddag door de Heemskerkse Dierenambulance van de noordpier gehaald. ken geplaatst door de toenmalige heer van Marquette jonkheer Jacob Rendorp. Een fraai gebrandschilderd raam in het Heemskerkse raadhuis brengt de huldi ging van Graaf Jan II van Brabant in 1418 in beeld. in: 4x/ 75 6x/ 106 8x/ 136 Bx/ 165 4x/ 182 Ox/ 221 optijden zen, bij| jarlem De katholieke Stichting Tehuizen voor Geestelijk Gehandicapten heeft nu naast het N. J. Schuurmanshuis in Heemskerk ook een gezinsvervangend tehuis in Wijk aan Zee laten bouwen, dat al was volgeboekt voordat de eerste steen werd gelegd. In het N. J. Schuurmanshuis is de aard van de handicap van de bewoners zodanig, dat zij daar in grote mate zelfstandig in kunnen wonen. Wel met gemeenschappe lijke voorzieningen en leiding, maar toch met de mogelijkheid zich terug te trekken in de eigen kamer, een soort kleine woon eenheid. BEVERWIJK. Een smeulende plastic vuilnisemmer heeft zaterdagavond in het Beverwijkse bejaardencentrum Lommer- lust voor flink wat tumult gezorgd. Rond half tien gaf het nachthoofd een brandmelding door, waarna politie en brandweer zich naar het bejaardencen trum aan de Alkmaarseweg repten. Daar bleek in een toilet op de eerste etage een plastic vuilnisemmer in brand te staan, wat een hevige rookontwikkeling met zich mee bracht. Met het doven van de emmer was het leed geleden, en konden de bejaarden weer rustig gaan slapen. Het vuur is waar schijnlijk ontstaan doordat één der bewo ners een niet goed gedoófde sigaretten peuk in de emmer heeft geworpen. (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. Nu het landgoed Marquette is verkocht aan een zakenman uit ’t Gooi heeft het mogelijk zin in herinnering te brengen, dat tot dit landgoed ook een historisch befaamd plekje in Heemskerk behoort, namelijk het huidtoneel of de schepenenberg. Op dit plekje langs de Rijksstraatweg, schuin tegenover de Marquette- laan, staat nu in enigszins vervallen staat en in een entourage die geenszins recht doet aan de betekenis van deze historische grond, een stenen monument. De nieuwe eigenaar van het landgoed schijnt in hoofdzaak belangstelling te hebben voor de landerijen voor het fokken van dieren. In dat kader lijkt het kleine stukje terrein aan de Rijksstraat weg voor hem nauwelijks aantrekkelijk. De ouders van de gehandicapten die overdag in „Juttersoord” verblijven, maakten zich voorheen veel zorgen over de toekomst van hun kinderen.” Wat ge beurt er als wij er niet meer zijn”, was de vraag waar vaak geen duidelijk antwoord op was te geven. De gehandicapten verblij ven overdag wel in „Juttersoord” of verge lijkbare tehuizen, maar niet alle ouders zijn in staat om hen dan ’s avonds en ’s nachts thuis te verzorgen. Daar kunnen velerlei redenen voor zijn: ziekte, overlij den, verhuizen naar een bejaardentehuis en allerlei andere vormen van onmacht. Daarbij komt dan nog de vraag of het voor de gehandicapten zelf niét beter is als zij toch wat zelfstandiger gaan wonen m t een professionele begeleiding en in contact met andere gehandicapten. .7 7 7* 7 - Berkhout, B. M. en Koster, C. L. M. van ’t Hof, R. J. J. en Bierman, E. W. Heere, H. J. A. en Doesburg, G. G. M. Vacas Marinez, P en Rumping, A. J. van der Klooster, M. M. en de Nijs, A. M Slieker, L. M. en IJden- berg, C. H. G. van Genderen, T. J. en de Reus, A. M. Stijnman, G. en Schelvis, S. M. A. Siekman, F. H. en Vonk, C. Kalfsvel, P. M. C. en Numan, H. C. M. Burger, J. P. H. en Nauss, M. J. wto» «ma» ««m aww iiooii wximiuw---- «MK WW WMVMt* nikmi»! s Inmmw! M wm jw

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 7