Folkerts Voorhaven biedt geen groeiperspectief voor Amsterdam het weer Twintig jaar geëist tegen Rietkerk volgt Wiegel op Bomaanslag in Zuid-Afrika KERSTBOMEN 8=^ Mu’js Cairo zet deelnemers aan Tripoli-overleg voor schut nijman F Begin ziek I verslag uit Informateur bracht eind- vredesregeling Midden-Oosten ciatste nieuws aantal pagina's vandaag: 20 Umuider Courant het woord is aan... Algemene in voorbereiding” Onthulling Callaghan: Come-back van Israel Aan onze abonnees i Rapport van de gemeente Velsen Snuiven Kunsthandel Jos de Graaff Belegde broodjes emUIGN BNMKS agenda pagina I I I I I I I I I I I 18 DINSDAG 6 DECEMBER 1977 (ADVERTENTIE) WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN 67ste jaargang no. 337 2 LI Telefoonbeantwoorders VOOR KANTOOR BEDRIJF TEKENKAMER 10 15 14 17 Relatiegeschenken Ernst Hackel: JL I geling met al onze Arabische buren”. Weerrapporten Binnen- en buitenland2,3,4 Plaatselijk nieuws..5,6, 7,9 Kunst11 Radio en televisie/Strips Economie Beurs Sport (Van onze redacteur in Israel, Jaap van Wesel) JERUZALEM. De Israëli sche premier Begin heeft gister avond in Londen gezegd dat hij „niet blij” is met het besluit van Egypte, de betrekkingen met Sy rië, Irak, Zuid-Jemen, Libië en Algerije te verbreken. Dit besluit, aldus een niet-officiële reactie in Jeruzalem, maakt wél de weg vrij voor onderhandelingen tussen Egypte en Israel. Begin zei even wel: „Wij verheugen ons niet om lat wij streven naar een vredesre- Umuider Courant tegenzet van Sadat jiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHii owna GED OUDE GRACHT 103 HAARLEM TELEFOON 023-3246 50 (ADVERTENTIE) 145,- 520,- i IIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlIllIllIllllllIllllllllllllllllliiiiiiiiii (ADVERTENTIES) (ADVERTENTIE) De Egyptische president Sadat maakt de indruk dat hij zijn Pappenheimers (Arabi sche broeders) terdege kent. Hij lijkt de reacties van sommige heethoofden in de Arabische wereld te hebben ingecalcu leerd in zijn taktiek en gaat krachtdadig op zijn doel af: het scheppen van een stabiele situatie van „elkander gedogen” in het Midden-Oosten. Syrië heeft op de conferentie in Tripoli al het mogelijke gedaan om de zaken niet op scherp te zetten, wat Syrië betreft en juist geen totale breuk te forceren met Egypte. Dat is ook de reden waarom Irak uit Tripoli is weggelopen. De Syrische voorzichtigheid is nu voor niets geweest en president Assad heeft tot Egyptisch leedvermaak een modderfiguur geslagen. Zwaar bewolkt met tijdelijk re gen, sneeuw of ijzel. Minimumtem peraturen van plus één graad in het zuidwesten tot min drie graden in het noordoosten. Maxima van om het vriespunt in het noorden tot plus drie graden in het zuiden van het land. Matige tot krachtige wind uit oost tot zuidoost. (Van onze redactie binnenland) UTRECHT. De Utrechtse Officier van Justitie, mr. T. van Dijk, heeft vanmiddag tegen de Westduitser Knut Folkerts een gevangenisstraf van 20 jaar geëist wegens moord op de Utrechtse hoofdagent L. Pieterse en wegens verboden wapenbezit. Volgens mr. Van Dijk is komen vast te Israëlische woordvoerders ontkennen dat de drastische Egyptische maatregel ook indirect tegen Amerika bedoeld is. Toch lijkt dit wel degelijk het geval te zijn. De Egyptische bekendmaking kwam heel kort na de officiële verklaring van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, dat minister van Buitenlandse Za-i ken Vance dit weekeinde een rondreis gaat maken door het Midden-Oosten. (Van onze redacteur in Groot-Brittannië) LONDEN. De Britse premier Cal laghan heeft gisteravond onthuld dat Israel en Egypte overeen zijn gekomen te streven naar een algemene vredesre geling voor het Midden-Oosten. Die zou de goedkeuring moeten krijgen van de overige Arabische staten, zo hebben me dewerkers van de Britse premier laten weten. Callaghan deed zijn onthulling tijdens een diner in Brussel, waar de Europese regeringsleiders bijeen zijn. De Britse premier heef4 ’’echtstreeks contact gehad Weliswaar heeft Saoedi-Arabië zich te gen de reis van Sadat naar Jeruzalem uitgesproken, maar de Saoedi’s zijn niet zoek van de gemeente Velsen, vastgelegd in de Nota over de havenontwikkeling in het Noordzeekanaalgebied. In vergelijking met "de faciliteiten die de Rotterdamse haven te bieden heeft, zal een uitbreiding van de voorzieningen in het Noordzeeka naalgebied, bedoeld om de doorvoerfunc- tie te versterken, de concurrentiepositie niet noemenswaardig verbeteren, zo wordt in de nota gesteld. „Zelfs al zou dit wel mogelijk zijn, dan nog staat te bezien of het maatschappelijk dan wel nationaal economisch beschouwd, wenselijk is op zo’n totale vrede onmogelijk zou maken, te voorkomen. Aangezien Egypte juist Syrië het veto recht over een vredesregeling in het Mid den-Oosten wil ontzeggen dat is de uit eindelijke reden va Sadats nieuwe politiek heeft president Sadat door de betrek kingen met onder andere Syrië te verbre ken, Amerika heel snel op de vingers getikt. met de Egyptische president Sadat en de Israëlische premier Begin, die het afgelo pen weekeinde Engeland heeft bezocht. naar de top van Tripoli gegaan en hebben zich ook niet in het openbaar uitgesproken over de conferentie van Cairo. (Zie ook pagina 3) De meeste zogenaamde psycholo gen zijn niet'^tn staat, van hun eigen zieleleven een voldoende voorstelling te krijgen. i JOHANNESBURG (Reuter). Bij het hoofdbureau van politie in Germiston, een voorstad van Johannesburg, is vanoch tend een bom ontploft, die veel schade aanrichtte. De dader is onbekend. Er vielen geen slachtoffers.' KNMI tot morgenavond Kans op ijzel. KOOP vanaf 495,- HUUR vanaf 20,- p.m. hATEBO-AMSTELVEEN, tel. 020-4S64S6 Het snuiven van solutielijm is een nieuwe rage aan het worden onder de jeugd van de hoofdstad. De kinderpolitie heeft in Amster- dam-Noord al 15 gevallen van ver slaving ontdekt, maar waarschijn lijk zijn er veel meer. Het gaat om de lijm, waarmee fietsbanden wor den geplakt. De jongelui, in de leeftijd variërend van 9 tot 15 jaar, gaan zich daardoor „dronken” ge dragen. In de solutie zit een giftige stof, die een verdovende werking heeft op het zenuwstelsel. Hersen beschadiging kan hiervan het ge volg zijn. Gierstraat 47-53 - Telefoon 31 28 01 Showrooms: Breestraat 30 en 24 55,- ƒ215,- Gen. Cronjéstraat 31 - Tel. 253630 - HAARLEM In Jeruzalem wordt verwacht dat Jorda nië nu zal moeten beslissen of het alsnog bereid is mee te doen aan de conferentie in Cairo. Een van de gevolgen van de Egypti sche zet is, dat de PLO nu van het politieke toneel is verdwenen, zodat Jordanië weer de plaats van de PLO kan innemen als vertegenwoordiger van de westoever en de Palestijnen. Israel verwacht nog steeds onofficieel dat president Sadat bij de onderhandelingen in Cairo niet langer na mens de hele Arabische wereld ontrui ming van alle bezette gebieden zal eisen, maar genoegen zal nemen met een Israëli sche intentieverklaring voor de toekomst ten aanzien van de westelijke Jordaan- oever. A Leden van de rijkspolitie bewaken- in kogelvrije vesten en met de wapens bij de hand de Utrechtse rechtbank, waar dins dagmorgen het proces tegen het van moord verdachte RAF-lid Knut Folkerts begonnen is. Achter de agenten een pant servoertuig van de rijkspolitie. In Cairo overheerst een stemming van grote tevredenheid over de nieuwe drama tische stappen van president Sadat. Dat werd vanmorgen duidelijk uit een direct telefoongesprek tussen Jeruzalem en Ca iro. Volgens de zegsman in Cairo heerst er een grote mate van leedvermaak onder de Egyptenaren dat Egypte de Syriërs „te slim af is geweest”. - (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Het VVD-kamerlid H. Rietkerk zal Hans Wiegel gaan opvolgen als fractievoorzitter zodra het kabinet- Van Agt-Wiegel is beëdigd. De fractie van de VVD heeft vanmorgen unaniem Rietkerk als haar nieuwe voorzitter be noemd. Onder-voorzitter wordt mevrouw A. Kappeyne van de Coppello. bv Libië, die zelf ook weer volledig overhoop ligt met zijn erfvijand Irak, heeft geen kans gezien iets wat op een „Heilige Oor- i logsmentaliteit” leek, tijdens de conferen tie van Tripoli tot leven te wekken. Het begint erop te lijken dat Sadat volkomen gelijk had toen hij, vóór zijn befaamde reis naar Israel, betoogde dat het „juiste mo- ment” voor een resolute aanpak van het conflict in het Midden-Oosten gekomen was. staan dat Folkerts met voorbedachten ra de heeft gehandeld toen hij op 22 septem ber j.l. in Utrecht de twee politiemensen neerschoot bij het autoverhuurbedrijf Budget Rent a Car. Het proces was vanochtend om half tien begonnen onder zeer scherpe veiligheids maatregelen. De omgeving van het ge rechtsgebouw aan de Hamburgerstraat was afgezet en tientallen agenten met ka rabijnen hielden de wacht om en in het gebouw. Vanochtend werden verschillende getui gen a charge gehoord, onder wie de pas uit het ziekenhuis ontslagen politieman Pieterse. Een wapendeskundige van het gerechtelijk laboratorium, C. van Brakel, verklaarde o.m. dat er bij de op Folkerts gevonden munitie patronen waren die een zgn. pantserdoorborend vermogen had den. Er werd ook zgn. ktw-munitie gevon den, die volgens Van Brakel alleen voor de politie verkrijgbaar is en die niet in de handel is. Deze patronen kunnen kogel vrije vesten doorboren, zo verklaarde de deskundige. President mr. K. Bieger probeerde tot een gesprek met Folkerts te komen. Deze zei: „Ik leg alleen een verklaring af en daaruit zal blijken wie ik ben”. Hij krijgt daarbij goede hulp van Syrië, dat weliswaar niet dadelijk op de vriendschappelijke toer met Israel wil maar aan de andere kant Sadat alle gele genheid wil geven zijn vredesplannen tot itvoering te brengen. De welwillende houding van Syrië is van groot belang, want zij vormt een goede aansporing aan het adres van de aarzelen de koning Hoessein van Jordanië en brengt tevens Libanon, waar Syrië na de burgeroorlog heer en meester is, in het vredeskamp. De fanaticus Kaddafi van De regeringsleiders en ministers van Buitenlandse Zaken van de negen EEG- landen hebben gisteravond in Brussel over het Midden-Oosten gesproken, maar hebben afgezien van een verkla ring daarover met het oog op de gevoeli ge situatie. Dit is kennelijk gebeurd, zo wordt van diplomatieke zijde vernomen, naar aanleiding van het dringende ver zoek dat premier Begin zondag in Lon den heeft gedaan., (zie ook pag. 3). Het is uit deze gang van zaken af te lezen dat Israel een spectaculaire en indrukwek kende come-back in de politieke arena gaat maken, nu niet meer eenzaam en verlaten, maar gesterkt door de Egypti sche erkenning van zijn bestaans- en vei- igheidsrecht en een verbrokkeld front van lesluiteloze vijanden tegenover zich. De Amerikaanse dollars beginnen Israel en Egypte al binnen te rollen. Een opzienba rende Israëlische concessie aan Egypte kan nu niet lang meer op zich laten wach ten. Het is zelfs aan de Egyptische houding merkbaar dat er achter de schermen al tussen Egyptische en Israëlische diploma ten gewerkt wordt aan een detail-overeen- komst, waarschijnlijk de Sinai betreffen de, die nog vóór de Geneefse conferentie openbaar zou kunnen worden. Misschien deelt de. Syrische president Assad ook in deze concessie door een Israëlische tege moetkoming in het gebied van de Golan. De volstrekte Israëlische afwijzing van de PLO als gesprekspartner blijft, met goedkeuring van Sadat, overeind en zeer terecht. De PLO heeft zich opnieuw ver eenzelvigd met de oorlogsdrijvers en bo vendien haar terroristische vleugel onder leiding van George Abbash weer in genade aangenomen, terwijl werd ingestemd met ?en campagne tot „confrontatie”. Dat wil zeggen: een plan tot gewelddaden, aansla gen, misdaden onder politieke vlag, volko men in strijd met de door Israel afgewezen leuze van de PLO dat deze organisatie de politieke wilsvorming van de Palestijnen vertegenwoordigt. De Israëlische premier Begin heeft het Palestijnse recht op een vaderland erkend maar nog eens, nu sa men met Egypte, de PLO naar de hoek van de criminaliteit verwezen. IJMUIDEN. Een Voorhaven bij IJmuiden biedt nauwelijks groeiperspec tieven voor de Amsterdamse haven. Ge zien de tendens in de vervoersstructuur en de ontwikkeling van de Rotterdamse accommodatie is het onwaarschijnlijk dat Amsterdam met een Voorhaven een belangrijk groter aandeel in de doorvoer stroom van massagoederen zal ver werven. Dat is de conclusie van het Bureau Eco nomische Zaken en Sociografisch Onder- twee plaatsen dezelfde voorzieningen te scheppen”, aldus het rapport. Als enige voordeel wordt erkend dat een Voorhaven aan schepen met een grote diepgang de mogelijkheid biedt behalve Rotterdam ook IJmuiden aan te doen, waarna de lading per binnenschip of spoor naar het Amsterdamse industriegebied wordt vervoerd. „Als dit voordeel al aan de doelstelling tegemoet zou kunnen ko men, dan blijft het de vraag of het offer opweegt tegen het doel. Het offer bestaatitAiffl niet alleen uit de (negatieve exploitatié1Ha.Stilf?«® ten van de Voorhaven, maar ook i¥.t;xie‘^ifêj baten die door het afzien van inveSten-nJefg^i gen in andere werkgelegenheid$oi>j^Uten<;:.,;.'J, verloren gaan”. - Het rapport komt morgenmiddag om twee uur aan de orde tijdens een vergade ring van de raadscommissie voor economi sche zaken. TEL AVIV (AFP). De Israëlische pre mier Begin is tijdens zijn bezoek aan Enge- land ziek geworden. Hij heeft ingewand; stoornissen en wordt verpleegd in zijn hotel. De Israëlische radio onderbrak de normale uitzending vandaag om het nieuws door te geven. Alle afspraken voor vanochtend zijn afgezegd. Het was de bedoeling dat Vance ook naar Syrië zou gaan, aangezien Amerika bij de algehele vrede die het in het Midden- Oosten wil stichten, ook Syrië wil betrek ken. De reis van/Vance had juist tot doel een scheuring in de Arabische wereld, die Verwacht wordt dat Saoedi-Arabië nu in stilte en achter de schermen zal probe ren de scherven te lijmen, hetgeen de invloed van Saoedi-Arabië op alle partij en mogelijk zal vergroten. Saoedi-Arabië heeft zich tot nu toe vrij neutraal opge steld in'het conflict tussen Egypte en het afwijzingsfront. vember opdracht gekregen „de moge lijkheden te onderzoeken om op de kortste termijn te geraken tot de vor- ming van een kabinet dat mag vertrou- wen in voldoende mate steun in de I volksvertegenwoordiging te onder- I vinden”. Gisteren kwam de informateur met de fractievoorzitters van WD en CDA de zetelverdeling van een CDA/WD- kabinet overeen. Vorige week waren de drie heren het al eens geworden over een regeerakkoord. De fracties van de twee partijen in de Tweede Kamer waren het eens met de twee akkoorden, maar in de CDA-frac- tie zijn nu zeven leden die geen actieve steun aan het kabinet Van Agt-Wiegel willen verlenen. De AR’er dr. W. De- kwaadsteniet sloot zich gisteren aan bij de zes „afvalligen” van vorige week. (Zie ook pagina 2) Begin niet blij met DEN HAAG (ANP). Informateur I prof. dr. W. van der Grinten heeft van- I ochtend aan koningin Juliana zijn eind- verslag Uitgebracht. Hij had op 8 no- BEZORGKLACHTEN maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 ^voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Op grond van de sterk gestegen kosten heeft de minister van Economische Zaken de Nederlandse dagbladen toestemming ver leend, hun abonnementsprijzen per 1 januari 1978 nader aan te passen. Met ingang van deze datum zijn onze abonnementsprijzen als volgt samengesteld: per maand14,35 per kwartaal41,30 per halfjaar82,60 per jaar162,50 De losse-nummerprijs blijft 0,70 Voor onze postabonnees gelden de volgende tarieven: per kwartaal voor Nederlanden België, per jaar, idem per kwartaal voor Europa (excl. België) per kwartaal als luchtpost buiten Europa per kwartaal als zeepost buiten Europa145,- De abonnementenadministratie kan u inza ke alle overige abonnementsprijzen volledig inlichten. Van de abonnees die ons een machtiging hebben verstrekt tot automatische periodieke afschrijving van het abonnementsgeld van hun bank- of girorekening, zullen wij aanne men, dat zij ermee akkoord gaan, dat bij de eerstvolgende afschrijving de nieuwe abon nementsprijs wordt aangehouden. DIRECTIE DAMIATE PERS BV -

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 1