Te goedkope I Poging tot beslag op opbrengst Natuuractie J. Borsboom per 24 december Woonwagens uit Velsen verwijderd ontslagen Dollar weer zwak IJmuider Courant vliegreizen: KLM op de bon lenersnnp spaame 34-hoek damstraat tel320077 letters tekstbordenperspex signs vinyl KALMA OPSCHORTEN” „ONDERZOEK IN KWESTIE- op wielen UB aantal pagina's vandaag: 24 het v/eer het woord is aan... Haverkort Ski gif Gemeenteraad: Begin weer wat beter Projectleider SDAB Informatie uit de eerste hand Eerste Israëlische tv-uitzending vanuit Egypte Op scherp staande granaat gevonden Valse Klaas Vlotte Kerst Charming Charles" agenda pagina ■i WOENSDAG 7 DECEMBER 1977 (ADVERTENTIE) WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN y 67ste jaargang- no. 338 2 What do you want Antieke ditjes of datjes? Then come. L. BULLOCK 17 19 21,23 7 OPEN, Friday 19.30-21.30 u. Saturday 12.00-17.00 - 19.30- 21.30. Sunday 12.00-18.00. Boerderij Meerhoven Dr. J. D. Bierens de Haan: KLOKKEN van konnomorland bij Juwollarshui* lets hogere temperaturen Weerrapporten Binnen- en buitenland2,3,4,15 Plaatselijk nieuws 5, 7, 8, 9, 11 Kunst 13 Radio en televisie/Strips Economie Sport Gastenhoek (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Politieke kringen in Den Haag achtten het vanmor gen niet uitgesloten dat de Koningin de politieke leiders weer om advies zal moeten vragen nadat de formatie van een CDA-VVD- kabinet gisteravond laat plotseling oponthoud had ondervonden. De moeilijkheden concentreerden zich op de vraag die de laatste dagen Den Haag heeft beheerst: is een kabinet Van Agt-Wiegel waarmee zeven CDA-leden zich niet parlementair gebonden achten wel of geen parlementair meerderheidskabinet. «HIM JU k Umuider Courant Benoeming formateur blijft uit lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll De familie Lamoine Op last van het gemeentebestuur van zie verder de plaatselijke pagina’s. (ADVERTENTIES) llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll 1 ni|mapbtü sie gaat veel verder dan de simpele zaak van de naamgeving; Van Agt zal na de De reportage werd overgebracht per sa telliet, met de hulp van de Egyptische televisie.- De Israëlische kijkers konden het „Huis Mena” ?ien, waar de conferentie van Cairo zal worden gehouden. Ook werden ze mee genomen naar Gizeh en door de straten van Cairo. TEL AVIV AFP). „Het is goed op dit ogenblik Israëliër in Cairo te zijn”, ver klaarde gisteravond de deskundige voor Arabische zaken van de Israëlische tele visie in de eerste televisiereportage van uit Cairo voor Israel. „Algemeen belang” kan slechts betekenen: tot heil van een orga nisch samengaan in vrijwillige harmonie. Liewegje 16 - Parallel Rijksweg Haarlem-Halfweg tel. 023-342882 J. Buys was vanmorgen bij de lancering van het hotel op wielen aanwezig en bericht erover in zijn GASTENHOEK. d* grootst* kolloktl* Winkelcentrum Schalkwijk Essings schuldeisers zijn de Stichting Nederlands Leprafonds in Wassenaar en bureau Klein Hun beslag be- Zwaar bewolkt en af en toe re gen, maar in het noorden van het land eerst nog sneeuw of ijzel. Ma tige tot krachtige wind tussen oost en zuid. Minimumtemperaturen van plus vier graden in het zuiden tot min twee graden in het noord en. Maxima van plus twee in het noorden tot acht graden in het zuiden. AMSTERDAM (ANP). Bij sloopwerk zaamheden aan een pand op de Egelan- tiersgracht in de Amsterdamse Jordaan is vanochtend een 8 cm granaat gevonden. Het projectiel, dat tussen het plafond van het benedenhuis en de vloer van de eerste verdieping lag, was nog voorzien van het ontstekingsmechanisme. De granaat, die volgens een politiedeskundige vermoede lijk uit de Tweede Wereldoorlog stamt, is inmiddels naar het hoofdbureau van poli tie overgebracht en „veilig gesteld”. In overleg met de explosievenopruimings dienst zal het projectiel verder onschade lijk worden gemaakt. AMSTERDAM (ANP). Twee schuld eisers van Ben Essing organisator van de tv-actie „Geef om de Natuur” heb ben de afgelopen dagen geprobeerd de girorekening van het Wereldnatuurfonds in Zeist te blokkeren en beslag te leggen op een deel van de opbrengst van de actie. De beslagpoging is volgens Essing mis lukt, omdat zij op verkeerde juridische gronden berustte. Op last van het gemeentebestuur van trum in Velsen-Zuid ontruimd. Het betrof Velsen heeft een legertje politieagenten een viertal woonwagens, waarvan de be- gisteren een deel van het woonwagencen- woners geen verblijfsvergunning bezaten. de bus is maximaal en in hun tweepersoons cabines hebben de passagiers de beschikking over douche en toilet. Onze verslaggever Udo VELSEN. De projectleider van de Stichting Dienstverlening aan Bejaarden, J. A. M. Borsboom zal op 24 december definitief bij de Stichting ontslagen zijn. Hij verlaat de stichting met een gouden handdruk van 5000. Dat is de beslissing van het kantongerecht in Haarlem. De projectleider had bij het kantongerecht om een vergoeding gevraagd, nadat hem per 1 september ontslag was aangezegd. Het kantongerecht zag weinig heil in het handhaven van de arbeidsovereenkomst tussen SDAB en de projectleider. De kloof tussen het bestuur en de heer Borsboom is' volgens het gerecht onoverbrugbaar ge-' worden. Wel acht het kantongerecht een vergoeding aan de heer Borsboom op zijn plaats, omdat niet is gebleken, dat het verwijden van de kloof te wijten is aan de projectleider, die werkt voor een organisa tie, die onoverzichtelijk is of althans voor kort was, waarbij zijn contacten met de Stisa tot een hem niet aan te rekenen’ wrijving kon leiden. Philip Agee, voormalig agent van de Amerikaanse CIA en nu .voortdurend op de vlucht door Europa, omdat hij via de Amerikaanse diplomatie wordt opge jaagd, heeft een beroep gedaan op steun van de Nederlandse journalistiek, omdat hij in zijn persoonlijke bewegingsvrijheid en zijn vrijheid van meningsuiting wordt belemmerd door de manipulaties van de regeringen wier bescherming hij heeft in geroepen. Achtereenvolgens uit Engeland en Frankrijk geweerd, meende hij een toever laat in Nederland te hebben gevonden. Het Nederlandse ministerie van justitie echter blijkt zich al evenmin als de autoriteiten in Engeland en Frankrijk te kunnen permit teren, een buitenlander, die niet zo erg vriendelijk gezind is ten opzichte van de geheime krachten in zijn vaderland en daarover een boekje wil opendoen, onge moeid te laten. De argumenten om Philip Agee een ver blijfsvergunning te weigeren: voorwend sels. Hij zou de openbare orde en nationale veiligheid in gevaar hebben gebracht. Of schoon eigenlijk niemand precies weet wat men onder openbare orde moet verstaan, vormt deze formule al sinds jaar en dag een handzame dooddoener voor iedere au toriteit die iets wil verbieden wat haar niet aanstaat. Men kan de openbare orde ver storen door een pornografisch geacht boek of toneelstuk, maar ook door met een spandoek het uitzicht van een taxichauf feur te belemmeren. Men kan het blijkbaar ook doen door de hoogst bedenkelijke machinaties van een spionagedienst aan de kaak te stellen. Philip Agee beschikt uiteraard over fei tenmateriaal dat nu niet direct vleiend is voor de CIA en de manoeuvres van deze dienst achter de schermen van de Ameri kaanse politiek. Publikatie van deze soort bijzonderheden, die vooral voor het wat argeloos en naïef op politieke ontwikkelin gen reagerende Nederlandse publiek een verhelderende informatie zouden kunnen bevatten, stuurt blijkbaar volgens ons mi nisterie van justitie het verkeer op de Amsterdamse kruispunten in de war of belemmert de handhavers van de Neder landse orde in hun dagelijkse werk. Bo vendien bedreigt de activiteit van Agee ook nog de nationale veiligheid. Als wij te weten komen aan welke intrigante stoke rijen de CIA zich schuldig maakt, zou ons land wel eens door België in een duistere nacht kunnen worden geannexeerd. Voorwendsels dus, maar de werkelijke reden is bijzonder duidelijk: ons land staat open voor dissidenten, maar ze moeten dan wel met onmenselijke feiten uit de Oostbloklanden komen en niet uit de Ver enigde Staten. Onze betrekkingen met dat laatste land gedogen niet, dat bijvoorbeeld de werkelijke gang van zaken bij de moord op de Chileense president Allende aan het licht komt, of de rol van de CIA als politiek instrument van niet-regerende machten achter de stoel van de Amerikaanse presi dent en diens regering, werkend buiten diens greep en vaak zelfs tegen diens wil. Agee is nu journalist. Hij kan ons heel wat vertellen waar we geen flauw idee van hebben, en waardoor we beter geïnfor meerd een eigen oordeel kunnen vormen. Dus laat hem blijven en vertellen. Of we het allemaal geloven maken we zelf wel uit. Als zo duidelijk blijkt dat we iets niet mógen weten, wordt het tijd om achter dochtig te worden. het Haarlemse reclame! Schiphorst en Mittendorf. 1 treft een bedrag van 4,2 miljoen gulden. De opbrengst van de actie „Geef om de Na tuur” schatte de heer Essing gistermiddag op 17 miljoen. Het Leprafonds probeert al geruime tijd Essing wegens „wanprestatie” te dwingen tot betaling van enkele miljoenen guldens. Dit na het mislukken van de landelijke actie voor het Leprafonds, die Essing me- de-organiseerde. Essing weigert echter het Leprafonds te betalen en heeft een tegen- vordering van negen ton ingediend. Een gerechtelijke uitspraak in deze zaak is nog niet gevallen. Het Haarlemse reclamebu reau eist drie ton van Essings bureau Inte- ressing BV. De heer Essing benadrukte, dat de op brengst van de actie „Geef om de Natuur” absoluut niet in gevaar komt door de be- slagpogingen van zijn schuldeisers. „Het geld staat op rekening van het Wereldna tuurfonds, waar ik op geen enkele manier aan kan komen”, aldus de heer Essing, die betreurt, dat het Wereldnatuurfonds op deze manier bij de zaak betrokken is geraakt. De groep van zeven „loyalisten” uit de CDA-fractie, die vorige week maandag tegen het regeerakkoord hebben gestemd, beëdiging van het nieuwe kabinet als mi- heeft Van Agt gisteren duidelijk gemaakt nister-president verantwoordelijk dat er veel twijfels bestaan tegen het ge bruik van de term „parlementair meerder heidskabinet”. Het belang van deze discus- ROTTERDAM (ANP). De gemeenteraad van Rotterdam dringt er bij procureur- generaal mr. W. Baron van der Feltz op aan zijn onderzoek in de zaak-Kalma op te schorten. De raad is van mening dat de PG moet wachten met het nemen van verdere maatregelen tot de ambtenarenrechter uitspraak heeft gedaan inzake het beroep dat de Rotterdamse politieman heeft aangetekend tegen de berisping van burgemeester Van der Louw. In een motie, die gisteravond met grote meerderheid van stemmen werd aangenomen, wordt gezegd dat door het onderzoek van de PG de onrust die binnen het politiekorps is ontstaan wordt versterkt. Burgemeester Van der Louw zei blij te zijn met de motie, die hij beschouwde als een „welkome ondersteuning” van het door hem gevoerde beleid. De burgemeester noemde de situatie bij het korps „niet simpel. Maar dat kan ook niet anders als twee bazen van de politie ieder op een ander spoor gaan zitten”. AMSTERDAM (ANP). Op de Amster damse valutamarkt is de koers van de Amerikaanse dollar vandaag bij opening opnieuw flink gedaald. De eerste zaken werden gedaan tegen een prijs van 2,34 en dit was 2 cent beneden de slotprijs van gisteren en precies gelijk aan het diepte punt van die dag. Na de opening trok de. notering licht aan tot ƒ2,3440 op welk niveau de koers zich scheen te stabiliseren, aldus valutahandelaren. De Duitse mark opende vandaag op 108,36 tegen een vorig slot van 108,15. De internationaal bekende tekenaar Rudolf Das poseerde vanmorgen op een besneeuwd Schiphol met zijn vrouw Bep ttots aan de bar van zijn jongste schepping, een reusachtige dubbeldekker. Het gevaarte dat dè-naam „En terprise" kreeg, wordt als de "Concorde van de weg" ingezet bij het toeristische verkeer langs de historische route in Egypte. Het comfort in LONDEN (AFP). Premier Menachem Begin van Israel is hersteld van de aanval van maagstoomis waardoor hij gistermor gen was getroffen. Op aandrang van zijn arts zou hij evenwel zijn kamer houden tot vanmorgen, aldus een woordvoerder van de-Israëlische delegatie in Londen. Begin zou wel vanmorgen in zijn hotel een pers conferentie geven en dan vertrekken naar het vliegveld Heathrow, voor zijn terug keer om twee uur ’s middags naar Israel. In een commentaar zegt de KLM, dat overtredingen zijn geconstateerd op het vlak van de minimum-groeps- grootte en de bepalingen bij gezamen lijke reizen. De KLM betreurt de gang van zaken en zegt dat in goed samen spel met haar agentenkorps eraan zal worden gewerkt in de toekomst derge lijke fouten te voorkomen. zijn voor de stappen die de informateurs en formateurs (dus ook prof. Van der Grin ten) hebben gedaan. Van Agt loopt het risico bij een Kamer debat over de formatie vanuit de progres sieve hoek een motie ingediend te krijgen, waarin wordt geconstateerd dat Van der Grinten geen parlementair meerderheids kabinet heeft kunnen formeren, terwijl dat uitdrukkelijk wel zijn opdracht was; een opdracht die overeenkwam met de aanbeveling zoals die door Van Agt aan de koningin was gedaan. Als zou blijken dat er inderdaad geen sprake is van een parlementair meerder heidskabinet heeft Van der Grinten dus niet alleen niet voldaan aan de opdracht van de koningin, maar dan moet Van Agt ook erkennen dat de ex-informateur niet heeft gehandeld in overeenstemming met het advies van Van Agt. Normaal gesproken zou zo’n progres sieve motie worden verworpen, maar de kans is groot dat de zeven CDA-dissiden- ten het met de strekking van de motie eens zij en vóór zullen stemmen. Op basis van die Kameruitspraak zou het kabinet Van Agt-Wiegel op de eerste dag van zijn parle mentair bestaan reeds ten val worden ge bracht. Binnen de CDA-fractie en vooral van de kant van de zeven „loyalisten”, zoals Van Agt hen noemt, meent men dat het CDA- WD-kabinet ongeveer hetzelfde karakter heeft als het kabinet-Den Uyl in 1973: een extraparlementair kabinet, dat in dit geval in het zadel komt door de passieve „ge- doogsteun” van het CDA. Ook de meeste staatsrechtdeskundigen nemen dat stand punt in. Na mr. Burger en mr. De Gaay Fortman sr. verklaarde de Amsterdamse hoogleraar Prakke gisteravond eveneens dat het kabinet naar zijn mening een min derheidskabinet is. „Het is een duidelijke vergissing van Van der Grinten om de term meerderheidskabinet te hanteren, maar nadat hij die term geïntroduceerd heeft, vindt hij het blijkbaar nodig nu voet bij stuk te houden”, aldus prof. Prakke. Prof. Van der Grinten hield op zijn pers conferentie onverkort vast aan de kwalifi catie „parlementair meerderheidskabi net” voor het CDA-VVD-kabinet. De afge lopen dagen is vrijwel algemeen de opvat ting geuit ook binnen de CDA-fractie dat het kabinet geen meerderheidskabi net is omdat het niet steunt op een parle mentaire binding van minstens 76 leden. Na afloop van de CDA-fractievergade- ring van vorige week, waarin zes CDA- leden tegen het regeerakkoord stemden, verklaarde Van Agt dat de dissidenten „geen parlementaire binding!0494 aan het kabinet zullen hebben”. Van Agt blijkt dit echter niet aan informateur Van der Grin ten te hebben overgebracht. Volgens Van der Grinten is er geen sprake van dat de zeven CDA-dissidenten het kabinet van CDA en WD zouden afwijzen. Ze hebben laten weten dat zij de totstandkoming van het kabinet niet zullen bevorderen, noch beletten. Zolang de zeven zich niet van hun fractie hebben afgescheiden, ga ik er dus van uit dat CDA en WD het kabinet volledig steunen, aldus Van der Grinten. In het Zwitserse plaatsje Ötwil am See bij Zürich heeft een als Sint Nicolaas (of „Samichlaus”, zoals de Zwitsers zeggen) verklede man een bankfiliaal overvallen en 100.000 buit gemaakt. De politie heeft nog geen spoor: er waren die dag heel wat Sinterklazen op pad. B. en W. van het Engelse plaatsje Diss hebben de traditionele grote kerstboom dit jaar bevestigd op een vlot in een kanaaltje bij het winkel centrum. Ze hopen dat vandalen er nu niet bij kunnen. De Britse vereniging van dassenfa brikanten heeft prins Charles van Engeland de „beste geklede man ter wereld” genoemd. Hij zou hierin scherp afsteken bij de doorsnee Brit die Groot-Brittannië de reputatie van een „vieze, versleten natie” gegeven zou hebben, aldus de vereniging. (Van onze correspondent) SCHIPHOL. Drie luchtvaartmaat schappijen, KLM, Singapore Airlines en Garuda, hebben een proces-verbaal gekregen, omdat zij zouden hebben ge knoeid met tickets voor lijnvluchten naar het Verre Oosten. De maatschap pijen kunnen een maximale boete van 1000 gulden per ticket tegemoet zien. Het optreden van de politie is het direc te gevolg van het per 1 juli in werking getreden Tarievenbesluit geregeld luchtvervoer. De Rijksluchtvaart dienst, die in samenwerking met de politie de controles heeft uitgevoerd, verwacht in de nabije toekomst meer processen-verbaal te moeten opmaken. De drie maatschappijen kregen hun proces-verbaal, nadat op Schiphol tic kets waren gecontroleerd van vertrek kende passagiers. Daarbij stelde men vast, dat een aantal codes op de tickets niet klopte. Bij navraag bleek boven dien, dat veel passagiers niet de prijs hadden betaald, die op het ticket stond aangegeven. Het verschil kon tot enkele honderden guldens oplopen. De tickets waar het om gaat, zijn in vele gevallen tegen afbraakprijzen ver kocht in een aantal discountzaken. Vol gens het ministerie van Verkeer en Wa terstaat kunnen deze zaken noch de reisbureaus worden aangepakt. Juri disch zijn alleen de luchtvaartmaat schappijen verantwoordelijk voor de door hen verstrekte vervoersbewijzen. De politie heeft de betrokken kampbewo ners en hun voertuigen afgevoerd naar een terrein in Assen. Op dit terrein spra ken wij vanochtend met de 66-jarige G. J. W. Lamoine, die met zijn kleinzonen tot de gedupeerden behoort. Hij verklaarde zich slachtoffer te voelen van een actie, die deed denken aan een overval uit de oorlogsjaren. Het kamp in Velsen was gedurende de ontruiming dooreen cordon van politieagenten hermetisch afge- sloten. BEZORGKLACHTEN maandag t/m vrijdag van 18.30-19 00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 1

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 1