'5 Barcelona Indeling voor het w.k. Twee goals van Cruijff V UITSLAGEN UEFA-CUP k Hero erwtensoep 1/1 blik van 2.50 voor 1.89 I SRV Italië vermoedelijk toch bij Nederland S3 ■I ,,over Machtspositie Van Helden is groot Ab Krook: geen zware krachttraining I Prettig geprijsd en aan huis bezorgd I 25 DONDERDAG 8 DECEMBER 19 7 7 SPORT 1/15106 I I I ■k Jan van Beveren redt bij een Duitse aanval. Vlnr. Handshuh, Brandts en Ristic. i ndsen 6,30 René van de Kerkhof in duel met de Duitser Dremmler. n. Hans van Helden: „Ze doen het fout. (ADVERTENTIE) I PSV-concept niet fraai wel effectief 119,00 95,00 350,00 Schaatsenrijdsters als Annie Borckink en Sijtje van der Lende, die met Maarse op voet van oorlog leefden, worden door Ab Krook omschreven als „meisjes, die veel voor hun sport over hebben en met wie het gemakkelijk werken is’’. Anders ik echter niemand zag opduiken, heb ik zelf maar geschoten en min of meer tot mijn eigen verbazing verdween de bal inderdaad via de binnenkant van de paal in het doel”. Eintracht Braunschweig kwam in de eerste de beste minuut van de tweede helft door de voor Alexander Ristic inge vallen Matias Bruns op 2-1 en even leek het erop dat PSV toch nog een pittige tweede helft stond te wachten, omdat De behoedzaamheid die Krook ken merkt, is ook in zijn werk als schaats- trainer terug te vinden. Het probleem van de krachttraining speelt bij de da mes net zozeer als bij de heren, maar het wordt niet van de daken geschreeuwd. De angst voor spierenbundels, die het figuurtje zouden kunnen bederven, is bij de schaatsenrijdsters beduidend minder groot dan bij bijvoorbeeld zwemsters. Desondanks wordt er weinig aan ge daan. In het geheel niet met zware ge wichten en wat de snelkrachttraining betreft: uiterst voorzichtig. De zware knieblessures, waarmee enkele Oost- duitse rijdsters hun carrière hebben moeten afsluiten, geven Krook te den ken. „Ik voel meer voor lichtere oefenin gen met een hoge frequentiegraad”. De onmogelijkheid van die taak zagen de Braunschweigers na een kwartier ook zelf in. Er werd nauwelijks meer aange drongen en ook PSV geloofde het wel. De Eindhovenaren tikten plichtmatig de bal rond, wat leidde tot een enorm oninteres sant gebeuren. Kees Rijvers kon zelfs in de tweede speelhelft nog overgaan tot het inzetten van twee nieuwe krachten. „Om ze de sfeer te laten proeven”. Welke sfeer bedoeld werd is onduidelijk, want lang voor tijd dropen de Eintracht-supporters af in de wetenschap dat Braunschweig dit karwei nooit zou kunnen klaren. Paul Postuma werd ingezet voor René van de Kerkhof, die zich licht blesseerde toen hij wat al te onbesuisd de bal wilde wegwerken, en Harry Lubse (die de wed strijd was begonnen met een lichte dij beenblessure) werd afgelost door Guy Francois. Deze beide newcomers wilden in het laatste kwartier alsnog een gunstige totaalindruk van PSV bij het Westduitse publiek achterlaten, maar ook zij slaagden daar niet in, omdat PSV in zijn totaliteit weigerde ook nog maar één meter vooruit te voetballen. Rijvers: „Wanneer je op een gegeven moment met 4-1 komt voor te staan vind ik het verstandig om op dit vrijwel onbe speelbare veld geen risico’s te nemen. We misten nu Van der Kuylen, maar wat heb ben we eraan als we zaterdagavond tegen Utrecht nog eens twee of drie spelers kwijt zijn wanneer zij hier met een blessure tegen de grasmat zouden zijn gelopen. De UEFA-Cup is natuurlijk belangrijk voor PSV, maar het moet nu ook weer niet zo zijn, dat je met een kwartfinaleplaats in je zak de competitie vergeet”. eindelijk verdiend naar de volgende ron de is overgegaan". nische m val- De re- oeilijk lezers rouwband bij de wedstrijden om de IJs- selcup ging hem te ver. „Ik ben wel voor inspraak, maar het moet zeker ook niet zo worden dat de trainers de dienst uit maken. Men kan nu wel zeggen dat de landelijke technische commissie bemand wordt door amateurs, maar dat wil niet zeggen dat ze geen verstand van schaat sen hebben. Voorzitter Sake Santema is zélf trainer en Simon Smit ook. Laatstge noemde is zelfs aangesloten bij de NSTV”. Uitslagen achtste finales UEFA-be- ker. Eintracht Braunschweig-PSV 1-2 (0-2), Lens-FC Magdeburg 2-0 (0-4), Bayern München-Eintracht Frankfurt 1-2 (0-4), Grasshoppers-Dynamo Tiflis 4-0 (0-1), Standaard Luik-Carl Zeiss Je na 1-2 (0-2), Barcelona-Ipswich Town 3- 0 (0-3). Barcelona wint na verlenging met strafschoppen, Torino-Bastia 2-3 (1-2), Atletico Bilbao-Aston Villa 1-1 (0- 2). Voor de kwartfinales plaatsten zich: PSV, Magdeburg, Eintracht Frankfurt, Grasshoppers, Carl Zeiss Jena, Barce lona, Bastia en Aston Villa. k zuivelservice (Van onze sportredactie) ZURICH. Hoewel Italië er uitdrukkelijk bij de FIFA op aangedrongen heeft niet samen met Nederland in één groep ingedeeld te willen worden bij de komende eindstrijd om het wereldkampioenschap voetbal in Argentinië, zal deze wens hoogst waarschijnlijk niet worden gehonoreerd door de wereldvoetbalbond. Volgens Italiaanse kranten heeft Diego de Leo, een Argentijnse voetbalofficial die nauw betrokken is bij de organisatie van het WK, meegedeeld dat Nederland, Italië, Oostenrijk en Mexico samen groep 4 zullen vormen in Mendoza. De Leo: „Weliswaar heeft de FIFA officieel alleen nog maar meegedeeld dat Argentinië, West-Duitsland, Brazilië en Nederland aangewezen zijn als de nummers een in de verschillende kwalificatiegroepen, maar zijn ook de andere deelnemende landen inmiddels zodanig geplaatst dat vrijwel iedere WK-deelnemer weet in welke groep men in Argentinië zal spelen”. Hoewel de officiële loting begin volgend jaar nog in Buenos Aires moet plaatsvin den, zegt De Leo er vrijwel zeker van te zijn dat de vier groepen er als volgt uit zullen zien: groep 1 (Buenos Aires): Argentinië, Polen, Frankrijk en Peru of Zweden; groep 2 (Cordoba): West-Duitsland, Spanje, Zweden of Peru en de winnaar van de wedstrijd Egypte-Tunesië; groep 3 (Mar del Plata): Brazilië, Schotland, Hongarije en Iran; groep 4 (Mendoza): Nederland, Italië, Oostenrijk en Mexico. DEN HAAG De tussenronde van het toernooi om de UEFA-beker heeft twee verrassende kwartfinalisten opgeleverd. Het Zwitserse Grasshoppers, dat met gro te cijfers Dynamo Tiflis uit de Sovjet unie uitschakelde, en het Corsicaanse Bastia, de club van Johnny Rep dat na de benauwde overwinning op eigen veld (2-1) nogmaals won van het sterke Torino. In Turijn werd het 3-2 voor Bastia, dat ge zien de matige competitieresultaten nooit een kans werd gegeven de laatste acht van het sterk bezette UEFA-bekertoer- nooi te bereiken. Minder verrassend was de kwalificatie bij de laatste acht van PSV, FC Magdeburg, Eintracht Frank furt, Carl Zeiss Jena, Barcelona en Aston Villa. Tot hun grote opluchting zag het nieuwe trainingskoppel geen buiten staanders de beschermde kernploeg-ge- lederen binnendringen, maar gezien het geringe verschil met een aantal outsi ders, met name Oudshoorn, was er geen reden voor uitbundigheid. Dat Kramer en Boere de aansluiting misten was niet zozeer een verrassing. De machtpositie van Van Helden is zo groot geworden, dat hij ook deze keer niet kon nalaten om een paar stekelige opmerkingen te plaatsen over de veelbe sproken krachttraining van Klooster boer. „Ik heb tegen een paar jongens gezegd dat ze het helemaal verkeerd de den. De hele zomer sjouwden ze met 150 kilo op hun nek, daar zijn ze zo aan gewend geraakt, dat ze die gewichten ook op het ijs moeten dragen. Dan gaat het vast beter”, aldus een gniffelende Hans van Helden. De krachttraining, die in de zomer maanden zo serieus door de nationale selectie is beoefend en tot de verbanning van Van Helden leidde, bleef uiteraard in Eindhoven niet onbesproken, zoals ook de iets gewijzigde startprocedure volop in de belangstelling stond. Evenals tij- kan hij er geen waardering voor opbren gen hoe zijn collega bij de heren aan de dijk is gezet, maar het dragen van een ril 75,00 32,00b 122,00 49,50 66,90 1,41 162,80 36,10 5,80 94,00 32,70 55,00 112,30 56,00 68,40 58,50 56,50 42,00b 64,00 124,30 108,50 106,50 28,10 115.50 75,90 155,00 58,30 51,50 43,50 56,00 56,50 44,00 640,00 51,00 35,00e 75,50 44,00 28,00 36,60 134.00 33,50 49,50 96,00 66,50 55,80 1,70b 65,50 146,00 146,00 58,50 195,20 64,00 53,80 143,00 70,00 34,00 151,50 79,00 79,80 60,00e 31,80 100,00 101,00 73,50 65,00 165,50 37,00 101,50 110,00 70,50 64,50 41,00e 47,60 256,00 Ab Krook: „Ik voel meer voor lichtere oefeningen*9 de bal de meest vreemde stuiters liet maken. Eerst (33e minuut) scoorde Adrie van Kraay dit een vrije trap van ongeveer 30 meter (veroorzaakt door Zembski, die Willy van de Kerkhof neerlegde) bijzon der fraai 1-0, terwijl tien minuten later Deykers met een diagonaal schot Bernd Franke voor de tweede maal passeerde. Deykers: „Het was een vrij moeilijke hoek. Daarom wilde ik de bal terugleggen op een van de opkomende mensen. Toen dan in de periode Broekman en Maarse, toen eerst Stien Baas-Kaiser en vervol gens Atje Keulen-Deelstra de dienst uit maakten, trekt Ab Krook op met meisjes, die qua prestaties min of meer gelijk waard zijn. „Sijtje van der Lende, Annie Borckink, Joke van Rijssel, Haitske Valentijn-Pijl- man en Ina Steenbruggen kunnen inter nationaal goed meekomen. Maar dan moeten ze wel hun dag hebben. Het is niet meer zoals met Atje. Die kon best eens minder goed rijden en toch wereld kampioene worden’’. Even leek het er vorig seizoen op dat Sijtje van der Lende die rol zou overnemen. Maar bij de strijd om het wereldkampioenschap in Keysto ne kwam ze niet verder dan de achtste plaats. Het ontbreken van een dominerende rijdster is enerzijds een handicap voor Krook. Aan de andere kant ook een plus. Het vergemakkelijkt het aankweken van ploeggeest. Iets dat bij een zo individuele sport als schaatsen geen rol zou behoren te, spelen, maar toch aanwijsbaar bevorderend werkt bij het presteren. „Een kwestie van het vinden van het juiste evenwicht”, aldus Krook. De schaatstrainer uit Oud-Loosdrecht vormt zijn mening behoedzaam en draagt die ook op die manier uit. Als lid van de vereniging van schaatstrainers dens het sprinttoernooi in West-Berlijn, een week geleden, kostte het de rijders veel moeite om na het commando „rea dy” volledig stil te staan achter de lijn, waardoor er aan de lopende band valse starts waren. Wat de nieuwe trainingsopzet van Kloosterboer betreft, de verantwoorde lijke bondscoach vond dat al wel degelijk het nut van zijn aanpak was aangetoond. Kloosterboer: „De lijn die is uitgezet is er goed uitgekomen. Op de eerste honderd meter van de sprint waren de tijden beter dan in het verleden. De explosiviteit is er in elk geval, nu moet het nog verder worden opgebouwd”. Deze zienswijze van de onervaren co ach kon evenwel snel ontrafeld worden. Ten eerste zijn Kleine en de zijnen niet aantoonbaar sneller geweest op het rech te eind na de start, ten tweede wordt de belangrijkste winst op de 500 meter niet op dit traject geboekt, en ten derde ble ven de schaatsers die niet tot de kern ploeg behoorden en dus verstoken ble ven van de krachttraining, in het geheel niet ten achter bij de pupillen van Kloos terboer. Behalve Van Helden kunnen Piet Klei ne, Klaas Vriend, Frits Schalij en Jan Derksen ervan uitgaan dat ze in de lan denploeg voor het prestigegevecht in Ha- mar worden opgenomen. Volgende maandag kan een laatste test in Utrecht, waar de 500 en 3000 meter andermaal worden gereden, nauwelijks nog voor verschuivingen zorgen. Braunschweig eindelijk verlost was van de angstpsychose dat de Nederlandse doelman niet te passeren was. Zebec: „Dat doelpunt had op hetzelfde moment in de eerste helft gescoord moe ten worden. Nu had deze treffer in feite weinig zin meer, omdat we in die 45 resterende minuten niet minder dan vier treffers moesten produceren. Een onmo gelijke zaak tegen deze tegenstander, die het spel bijzonder clever speelde en uit- BRAUNSCHWEIG. Twee kansen in de eerste speelhelft waren woensdagavond voor PSV’ voldoende om zich ten koste van het Westduitse Eintracht Braunschweig te plaatsen voor de kwartfinale van het UEFA-Cuptoernooi. Twee kansen, die even zovele doelpunten (achtereenvolgens van Van Kraay en Deykers) opleverden en waarmee Eintracht Braunschweir op een onoverbrugbare achterstand van vier treffers werd gezet. Eintracht-trainer Branko Zebec gaf la ter dan ook toe: „Op dat moment konden we alle hoop wel laten varen, zelfs op een gelijkspel. We hadden in Eindhoven de basis moeten leggen voor een plaatsing voor de volgende ronde. Door een zwakke vijf minuten waarin twee doelpunten vielen, zijn we daar echter niet in geslaagd. De twee doelpunten die we in deze wed strijd al binnen één speelhelft tegenkre- gen, moeten op naam worden geschreven van Bernd Franke, onze doelman die zon der dat hij de bal ook maar één keer had aangeraakt, al twee maal was gepas seerd”. Bernd Franke, tweede man achter Sepp Maier van Bayern München voor het West duitse nationale elftal, had inderdaad het eerste half uur totaal geen keepersarbeid behoeven te verrichten. Massaal drong Eintracht Braunschweig voor 23.000 toe schouwers aan om zo snel mogelijk de 14 dagen geleden in Eindhoven opgelopen achterstand té verkleinen. Eintracht speel de echter te gehaast en daardoor bijzonder onnauwkeurig. Branko Zebec: „Als we snel een doelpunt hadden gemaakt, dan was de zaak misschien iets anders komen te liggen. Hoewel ik daar achteraf toch mijn twijfels over uitspreek. Het ontbrak ons namelijk op het middenveld aan orga nisatie. Er werden te weinig ideeën aange dragen om voorin iets creatiefs te doen”. Eintracht Braunschweig besefte dat men het spel moest maken. PSV was deze tweede wedstrijd duidelijk tegemoet ge treden met de instelling de nul vast te houden. Een ook weer niet al te grote opgave voor de Eindhovenaren, toen vlak voor de wedstrijd definitief besloten werd dat Paul Breitner net als zaterdag tegen Eintracht Frankfurt de wedstrijd vanaf de reservebank zou moeten gade slaan, omdat men geen enkel risico met zijn blessures op dit vrij harde veld wilde nemen. De Eindhovenaren lieten het initiatief zonder meer aan de Westduitsers en be paalden zich ertoe af en toe een counter te plaatsen. Kees Rijvers: „Deze strijdwijze bevalt ons uitstekend. Ook tegen Ajax hebben we zondagmiddag een zelfde tac tiek gespeeld. Bovendien levert het ons in de uitwedstrijden nog altijd doelpunten op. Ik zie dan ook niet in dat we dit concept de eerstkomende weken zouden moeten veranderen. Zondag, tegen Ajax, was de score 50 procent; nu tegen Braunschweig kregen we twee kansen die meteen twee doelpunten opleverden: een honderd-procentscore dus”. Nadat PSV via Kees Krijgh een gele kaart had geïncasseerd (Krijgh: „Wel te recht, ja. Ik zette die charge op Hand- schuh tamelijk fors in”.), en Popivoda en Borg de reactiesnelheid van Jan van Be veren hadden getest, kregen de Eindho venaren na een goed half uur wat meer greep op de ongecoördineerde aanvalsac- ties van Eintracht en het harde veld dat eerd 0 265.00 '0 6,90 (Van onze sportredactie) EINDHOVEN De schaatskernploeg van Egbert van 't Oever en Tjaart Kloos terboer blijft een speelbal van Hans van Helden. De overmacht die de weerspan nige solist dit weekeinde op het kunstijs van Eindhoven ten toon spreidde, was na de oorvijg die hij onlangs bij de IJsselcup uitdeelde, zelfs schrikbarend. Met een sprint van zeer hoog gehalte (39.88) die ook een Noor niet had mis staan, legde Van Helden de basis voor een ondubbelzinnige triomf over de met halters en gewichten werkende selec- tierijders tijdens een kleine vierkamp, waaruit reeds vijf man naar voren kwa men die over veertien dagen in het strijdperk treden tegen Noorwegen. OUD LOOSDRECHT. Achterklap en damesschaatsen. Die eertijds zo hech te binding bestaat al zo’n anderhalf jaar niet meer. Nader gepreciseerd: sinds Ab Krook, zelf oud-kernploeglid, de super visie bij de dames overnam van Gerard Maarse. Dat is niet helemaal toevallig, want Krook was al trainer en in het bezit van alle daartoe strekkende diplo ma’s op het moment dat een beenbreuk een einde maakte aan zijn kortstondig verblijf in de herenkernploeg. Twee en twinting jaar was hij toen en één van de jongsten in het vak. De verstandhouding in het groepje dat ’s winters vele weken met elkaar optrekt, is zelfs zo goed dat de 33-jarige Krook nu al durft te stellen: „Mijn contract loopt aan het einde van het seizoen af. Mochten de KNSB en ik besluiten er een punt achter te zetten, dan zou dat kunnen zijn omdat er mis schien problemen rijzen met mijn werk gever of omdat mijn vrouw er tegenop ziet dat ik wekenlang van huis ben, maar zeker niet vanwege de rijdsters”. Barcelona haalde in het stadion Nou Camp de achterstand van 3-0 (doelpunten Cruijff (2) en Rrexach) tegen Ipswich Town volledig op en formeerde een verlen ging. Daarin werd niet meer gescoord. Net als tegen AZ67 moesten strafschoppen de beslissing brengen. Barcelona bleek hierin opnieuw meester te zijn en haalde aldus weer op het nippertje de kwartfinales. De wedstrijd Standard Luik-Carl Zeiss Jena ontaardde in een ordinaire schoppar- tij. Standard dat via een furieus offensief de opgelopen achterstand van 2-0 onge- «Jdaan wilde maken, kwam maar niet door de Oostduitse defensie. Het vinnige duel f werd steeds ruwer. De Ierse scheidsrech- ter deelde vier gele kaarten uit. Gerets en Garot (Standard) en Oevermann en Vogel (Jena). Vogel kreeg later een tweede, die automatisch rood betekende. Jena won, via knappe counters, de strijd met 1-2. De doelpunten waren van Sengewals, Weise (Jena) en Nickel. Het Engelse Aston Villa verraste Atleti co Bilbao, vorig seizoen verliezend finalist tegen Juventus, in Spanje met aanvallend voetbal. Mortimer gaf Villa de leiding. De verbouwereerde Spanjaarden kwamen niet verder dan de gelijkmaker van Dani. Aston Villa ging door de winst van 2-0 thuis over naar de volgende ronde. Bastia, dat 6000 Corsicaanse supporters mee had genomen, liet in Turijn een storm achtig openingsoffensief van Torino rus tig over zich heen gaan en ging vervolgens zelf ten aanval. Dat leidde tot een sensatio nele overwinning met 3-2 en plaatsing voor ■de volgende ronde. Voor Torino scoorde international Graziani tweemaal, Larios en Grimau (2) deden dat voor de Corsi- canen. Het Oostduitse FC Magdeburg had in het Franse Lens geen moeite om de grote I voorsprong van 4-0 uit de eerste wedstrijd 1 vast te houden. De Fransen wonnen met 2- I 0 (doelpunten van Bousdira), maar geloof den nimmer in het wonder. claim, Bij Bayern München duurde de malaise voort. Om met de trainer van Frankfort, Gyula Lorant, de achterstand van 4-0 te gen datzelfde Eintracht Frankfort goed te maken was een hopeloze taak. Bayern startte overigens goed. In de tweede mi nuut opende de voor acht competitiewe- ken geschorste Rummenigge de score, maar in de slotfase sloeg Eintracht via Wenzel en Hölzenbein heel hard terug. Bayern had ook de vierde confrontatie met Eintracht binnen enkele weken verlo ren. Met deze nederlaag verdween Bayern voorlopig voor een lange tijd uit het Euro pese topvoetbal. De ploeg nam de laatste jaren met veel succes deel aan de toernooi en. Vier Europese bekers won de Zuidduit- se club, die in dit slechte seizoen veel moeite zal moeten doen om degradatie uit de Bundesliga te voorkomen. Aan Euro pees voetbal kan voorlopig niet gedacht worden. Dynamo Tiflis werd in Zürich duidelijk gehandicapt door de winterstop in de Sov- jet-Unie. Het toch echt niet zo sterke Grasshoppers liep over Tiflis, dat de eerste wedstrijd met 1-0 had gewonnen, heen. Het werd 4-0 door treffers van Sulser, Ponte (2) en Elsener. Van Dynamo werd Kintsja- gasjvili een half uur voor tijd van het veld gestuurd.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 25