Amerikaanse minister Brown over neutronenbom: EGYPTE SLUIT OOSTEUROPESE CONSULTATEN EN CULTURELE CENTRA komt op vrije voeten Rhodesië wees missionaris uit Nederland te praten met ir. Manusama Congres keurt wet tegen smeergeld goed Ehrlichman WIJ DRINGEN NAVO-PARTNERS NIETS OP” „Minister Owen maakt Molukse leider in Indonesië bereid in er een bende van” o ISCHA MEIJER Sneeuw-perikelen ZANU-perschef over kwestie-Rhodesië: SCHELDPROZA ;'l LEFGOZERS Gedragscode voor Zuidafrikaanse werkgevers Afzonderlijk aten Tekortkomingen „NIET ALS VERTEGENWOORDIGER VAN REGERING IN DJAKARTA 3 DECEMBER DONDERDAG 8 19 7 7 BINNEN- EN BUITENLAND 2 a door Nico Scheepmaker stort iekte eken Etna even dent saris jlein idor (Van onze speciale verlaggever, Bob Mantiri) DJAKARTA De president in ballings chap van de RMS, ir. J. A. Manusama, heeft om een ontmoeting gevraagd met generaal Joost Muskita, een van de Molukse leiders in Indonesië, die streeft naar een betere ver standhouding met de Zuidmolukkers in Ne derland. ;eluk iling CAIRO/DAMASCUS (Reuter/ AFP/DPA/UPI). De positie van Syrië, momenteel nog de enige bondgenoot van de Sovjet-Unie op het „gevechtsterrein” van het Midden-Oosten, is er gisteren opnieuw niet gemakkelijker op geworden. Egypte, eens de voornaamste bondgenoot van Syrië in de oorlog tegen Israel, droeg gisteren de Sovjet-Unie en een aantal andere Europese landen op consulaten en culturele centra in het land te sluiten. bondgenoten het helemaal niet willen”. LOESAKA (Reuter/AFP). Roegare Goembo, de perschef van Robert Moegabe’s ZANU de Afrikaanse Nationale Unie van Zimbab we), heeft gisteren verklaard dat de Britse minister van Buitenlandse Zaken, David Owen, de kwestie-Rhodesië volkomen verkeerd aanpakt en dat diens houding de vraag oproept of Engeland in deze zaak wel oprecht is. (Van onze speciale verslaggever) BRUSSEL. De Europese NAVO-landen hoeven niet bang te zijn dat zij onder Amerikaan se druk de neutronenbom moe ten accepteren. De Amerikaanse minister van defensie Harold Brown zei gisteren in Brussel, waar de ministers van Defensie van de NAVO-landen vergader den, dat de Verenigde Staten zeer hechten aan een goed overl eg met de meest betrokken Euro pese landen. „Wij willen geen situatie waarin wij dit wapen ge maakt hebben, terwijl onze omp misch nsdag e keer irtbal- r, een uis, is dici er an om ins te w trijfël Positie Syrië na nieuwe stap Sadat moeilijk Brief gekregen van de Nederlandse Ver eniging van Ex-Politieke Gevangenen (uit de bezettingstijd), althans van de penning meester J. G. van Baaren, die schrijft dagelijks mijn rubriek te lézen waarin ik „belangrijke dingen aan de orde stel” en zich afvraagt of ik in de bijgesloten tekst van Ischa Meijer voor het VPRO-program- ma „Embargo" aanleiding kan vinden om in deze rubriek aandacht aan die affaire te wijden. „Aufforderung zum Tanz” noemden on ze Zwitserse bondgenoten dat. Ik ben niet graag muurbloempje en daarom haast ik mij mijn mening te zeggen. Ischa is gek. Laten we eerst eens zien wat hij nu precies gezegd heeft in die radio-uitzending, ook het voorspel: „Soldaat van Oranje is een verslag van een mislukking. Gedurende ongeveer twee lange uren ontrolt zich voor onze ogen het klunzige drama van een aantal bekakte jongelui, een doorsnee van het Nederland se volk in de jaren 1940-1945 represente rend, dat zich met volle teugen beijvert de ene misstap na de andere te doen. Wat dat betreft had de keuze van het spelersmate- riaal niet beter kunnen uitpakken. Ik zie lieden als Jeroen Krabbé, Rutger Hauer en Lex van Delden ook in filmrollen niet anders dan als jongens die met veel bra- vour te allen tijde, in alle gevallen tot mislukking gedoemd zijn, anders waren het geen Nederlandse acteurs, nietwaar? Aan de andere kant levert juist deze theatrale wanprestatie mijns inziens een niet onaardig beeld van het vaderlandse verzet in de oorlog op: rovertje spélen, diefje met verlos, ra, ra, ra, wie heeft die bal. Zo ongeveer moet het beeld er heb ben uitgezien. Nu is het al lang geen geheim meer, dat de Nederlandse ondergrondse weinig tot niets heeft voorgesteld. We weten nu best dat vrijwel de gehele bevolking min of meer fout is geweest en het handjevol dat zich hoe dan ook ver weerde tegen de bezetter, bestond voor het overgrote deel uit halfgare avonturiers die onder andere omstandigheden gewis in gevang of gesticht zouden zijn beland. Het bekende Ischaïse scheldproza, waar in hij eerst de film, daarna de acteurs en tenslotte het hele verzet (en het Nederland se volk) op de mestvaalt veegt. Iedere literatuur in iedere generatie heeft altijd wel zo’n scheldkanonnier die er behagen in schept de mensen op een hoop te jagen en tot blinde razernij te brengen. Ze ko men veelal uit de wereld van de toneelkri tiek (Léautaud, Barbarossa, Ischa Meijer), blijkbaar is toneel een heel goede slijp steen waarop je je pen kunt wetten. Hun trommelvuur is zelden reëel of redelijk, dikwijls mis, maar af en toe wel degelijk raak, en dan ook meteen vernietigend raak, zoals dat met dum-dum-kogels gaat. In de omgang zijn het meestal erg aardige mensen, ik heb wat dat betreft de prettig ste ervaringen met Ischa Meijer en bij voorbeeld Gerrit Komrij, die bij de NRC Ischa’s voorganger als tv-recensent was en de roede ook niet spaarde. Om tot het geschrevene terug te keren: het is natuurlijk baarlijke nonsens wat Ischa geschreven heeft. De halfgare avon turiers die onder andere omstandigheden gewis in gevang of gesticht zouden zijn beland, verkeerden allen vóór de inval van de Duitsers in die andere omstandigheden, en zij zaten niet in gesticht of gevang. En het ligt in de lijn der dingen dat het verzet niet uit miljoenen of honderdduizenden bestond, maar uit tienduizenden of voor mijn part duizenden. Je riskeerde tenslotte de doodstraf, of op zijn minst concentra tiekamp, en wie doet dat graag als hij over maar één leven beschikt? Is het niet won derbaarlijk dat er in Nederland veel meer actieve verzetsmensen waren dan er nu in de Sovjet-Unie actieve dissidenten zijn, hoewel de risico’s tijdens de oorlog toch nóg altijd groter waren? Mijn ouders (die toen jonger waren dan ik nu ben) hebben, deels op driehoog, twee joden ondergedoken gehad, ondanks de drie, later vier kinderen waar ze toch ook wel even aan moesten denken. Bfavour? uador unene heeft d van steren en de eden. an de i, kort tbasis itrolej n vief en oni wond! Egypte zei hiermee te reageren op de felle openlijke kritiek die de Sovjet-Unie dinsdag voor het eerst had geuit op het verrassende vredesinitiatief van de Egyp tische president Sadat. desverdrag met Egypte af te sluiten, maar alleen als Sadat dit voorstelt. In dezelfde kringen werd overigensi ver wacht dat Saoedi-Arabië, evenals Hoes sein, eerder zal trachten Syrië en Egypte weer nader tot elkaar te brengen. „Ik heb twee weken geleden een boodschap van Manu sama ontvangen. Hij vroeg mij of ik hem wil ontmoeten wanneer ik in Europa ben”, zei Muskita gisteren. „Aanvankelijk dacht ik dat het een grapje was. Maar de man die mij de boodschap mondeling heeft overgebracht, verzekerde mij dat het een serieus verzoek is. Ik heb toen gezegd dat ik te allen tijde bereid ben hem waar dan ook te ontmoeten”, aldus Muskita, die zei niet naar Nederland te zullen gaan als vertegenwoordiger van de Indonesische regering. „Dat spreekt vanzelf ik ga er heen als privépersoon”. Muskita is secretaris-generaal op het Indonesische minis terie van Handel. Het gesprek met hem vond plaats in de marge van het bezoek dat ik aan Indonesië bracht samen met de radicale jonge Zuidmolukkers Noes Solisa en Theo Thenu. voelig voor het Europese verlangen om ook over dit superwapen te mogen be schikken. De Europese landen voeren daarbij aan dat zij nu geen enkel ant woord hebben op de lange-afstandsra- ketten van de Russen, die heel West- Europa bestrijken. De Verenigde Staten hebben met de Russen afgesproken in de komende drie jaar te gaan onderhandelen over het ver schijnsel Cruise-raket. In die drie jaar zullen deze raketten nog niet in actieve dienst komen. Brown stelde dat de Ame rikanen het bereik van de vanaf land of vanuit zee gelanceerde Cruise-raketten voorlopig zullen beperken tot 600 kilome ter. Dat is belangrijk, omdat bijvoor beeld in West-Duitsland gestationeerde Cruise-raketten met een bereik van min- Hij vond het jammer dat zijn opmerkin gen geleid hebben tot een zekere vertroe beling in de verhouding tussen hem en president Kaoenda. Wel achtte hij de vrees van de Zambiaanse president „begrijpe lijk”. Niettemin, aldus Owen, biedt het Brits-Amerikaanse plan de beste kans op een vreedzame oplossing van de kwestie- Rhodesië. Met nadruk stelde de Britse minister dat het Patriottische Front van Nkomo en Moegabe „een wezenlijk” ele ment vormt van „elke regeling" van de kwestie-Rhodesië. Over de komst van de groep-Mantouw zei Muskita: „Het is altijd nuttig wanneer de mensen zich ter plaatse laten informeren over de werkelijke situatie en zich niet alleen op de hoogte laten stellen via de traditionele kanalen. Ze mogen hier gerust komen. Wij hebben na tuurlijk onze tekortkomingen, maar we willen ze niet verbergen”. Intussen heeft een woordvoerder van het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken gisteren gezegd dat nog geen datum is vastgesteld voor de komst van de groep-Mantouw. „Wij wachten op meer gegevens. We moeten precies weten wie er allemaal meegaan, wat het doel is van de reis en welke delen van Indonesië zij willen bezoeken”. Hij ziet echter niets in het voorstel van Mantouw om in Genève een drie-partijen-overleg te houden tussen de Molukkers op de Molukken, de Molukkers die elders in Indonesië wonen en de Zuidmolukkers in Nederland. In de Amerikaanse stad Ohio, waar deze foto werd gemaakt, kwamen automobi listen in moeilijkheden toen er in korte tijd tussen de 15 en 25 centimeter sneeuw viel. Niet alleen in Amerika zorgt de sneeuw voor problemen. Zweden maakte gisteren kennis met de eerste zware sneeuwstorm in dit seizoen. In het ge bied rond de stad Norrköping viel in de nacht van dinsdag op woensdag een pak van 60 centimeter. Honderden auto’s zit ten vast. In Norrköping zelf kwam het openbaar vervoer geheel tot stilstand. Skies zijn er momenteel de enige moge lijkheid van vervoer. over het uitgangspunt dat alle NAVO- landen in de komende jaren hun defen siebudget met drie procent per jaar moe ten verhogen, moest worden vastgesteld dat slechts vier landen hebben aange- kondigd aan die eis te zullen (kunnen) voldoen en zich ook Voor de volgende jaren gebonden te hebben. NAVO-secretaris-generaal Luns, die als reactie op geruchten zei voorlopig niet aan aftreden te denken, noemde dat een „verontrustend verschijnsel. Neder land haalt de drieprocentsnorm nog lang niet. Wel stijgt komend jaar het defen siebudget met drie procent, maar in 1979 zal dat maar 1,8 procent zijn en in het jaar daarop keldert de groei zelfs tot 0,8 procent. Nee, gewoon burgermansfatsoen, met de dood in het hart. Natuurlijk waren er ook de lefgozers a la Hazelhoff Roelfsema. Zij verdienen evenveel waardering, want dat zij lefgozers waren, dankten zij alleen aan hun jeugdige leeftijd, en zij legden sneller het loodje. Dat is niét aan het verzet inhe rent, maar aan de leeftijd. Het afgelopen weekend vielen er acht doden in het ver keer door slippende auto’s op gladde we gen. Te hard, te roekeloos gereden. Bij die zes slippartijen werden een 19-jarige, een 17-jarige, een 25-jarige, een 27-jarige, een 22-jarige, een 24-jarige en een 27-jarige het slachtoffer. t Paul -plein, jdver- :eraad ig een sonen ■eld in traten straat i wor- straat, giste- tomen passa- Zuid- ont- m, de ■er het boom, t DAC singen rhea”, heeft Jeder- eldge- ng ge- rn. De en en- te uit- n ver- inder, ie. SALISBURY (UPI). De 45-jarige Paul Egli, een r.k. missionaris, is gisteren op last van de autoriteiten in Salisbury uit Rhode sië gezet. Hij is per vliegtuig naar Johan nesburg vertrokken en wil vandaar verder reizen naar Europa. Hij werd aanvankelijk tot vijf jaar ge vangenisstraf veroordeeld, omdat hij de autoriteiten niet had laten weten dat zich op zijn missiepost in Zuidoost-Rhodesië bij de grens met Mozambique guerrilla strijders bevonden. Egli bekende schuld. Het vonnis werd in hoger beroep vermin derd tot drie jaar, waarvan twee voor waardelijk. Rhodesië in het zadel te houden en hen, die aan de guerrilla deelnemen, uit te sluiten. De Daily Mail schreef dat Rhodesië „voor het Westen verloren zal gaan als Owen over een probleem blijft heenlopen dat hij niet begrijpt en waarvoor hij ook geen moeite doet om het te begrijpen”. Owen zei gisteren in het Lagerhuis het besluit van president Kenneth Kaoenda van Zambia niet meer te praten over het Brits-Amerikaanse plan voor Rhodesië, „diep te betreuren”. „De heer Mantouw denkt misschien dat de Molukkers die elders in Indonesië wonen anders denken dan de mensen die op de Molukken wonen. Beide groepen heb ben één ding zeker gemeen: zij zullen niet tolereren dat er een onafhankelijke RMS komt binnen de Indonesische eenheidsstaat”. i Paul >r dan '53 tot lédoc, ;s, St. partij- parti- troom >stelij- Sicilië n een i van WASHINGTON (Reuter/UPI/DPA). John Ehrlichman, een van de belangrijk ste figuren in de Watergate-affaire, wordt eind april 1978 uit de gevangenis ontsla gen. Het besluit daartoe is gisteren genó men door een federale commissie die moet uitmaken of iemand voorwaardelijk in vrijheid kan worden gesteld. De 52-jarige Ehrlichman die tot een ge vangenisstraf van jaren veroordeeld werd omdat hij er aan had meegewerkt het Watergate-schandaal in de doofpot te stop pen, zit sinds 28 oktober 1976 in een gevangenis te Safford in Arizona. Zijn straftijd was al eerder verminderd. Ehrlichman, die Nixons adviseur voor binnenlandse aangelegenheden was, trad samen met Bob Haldeman, de stafchef van het Witte Huis, op 30 april 1973 af. der dan 600 kilometer geen Russisch grondgebied kunnen bereiken. Dë Rus sen beschouwen elk wapen dat hun grondgebied kan bereiken, als een strate gisch (aanvals-)wapen. Vergroting van het bereik zou de SALT-onderhandelin- gen (over beperking van strategische kernwapens) aanzienlijk kunnen ver storen. De Defensieministers van de NAVO werden het er over eens, dat in de ko mende jaren meer geld uitgetrokken zal moeten worden om de westelijke defen sie te versterken. Indien dat niet ge beurt, zal de kloof tussen de bewapening van het Warschau-pact en de NAVO nauwelijks meer te overbruggen zijn. Hoewel alle ministers het eens waren Maar, zei Begin, dit zou slechts een fase in het vredesproces zijn. Israel geeft de voorkeur aan een verdrag dat metalle Arabische buurlanden wordt gesloten. Na zijn terugkeer in Tel Aviv zei Begin dat Israel er geen bezwaar tegen zal maken als Egypte de Geneefse conferentie wil laten houden zonder deelneming van de Sovjet- Unie, die samen met de VS het voorzitter schap van deze conferentie bekleedt. Koning Hoessein van Jordanië bracht gisteren een bezoek aan Syrië. In een ver klaring die in Damascus werd uitgegeven na afloop van het gesprek tussen Hoessein en de Syrische president Assad werd al leen gezegd dat Syrië „groot belang hecht aan het vormen van een front tegen een politiek van capitulatie zoals die tot uit drukking is gebracht door het bezoek van Sadat aan Israel”. Hoessein zou vandaag naar Cairo gaan en vervolgens naar Sa oedi-Arabië. Een verzoening tussen Egypte en Syrië, al lijkt deze op het ogenblik welhaast on mogelijk, zou het voor Jordanië mogelijk maken deel te nemen aan de conferentie in Cairo ter voorbereiding van een nieuwe Geneefse conferentie over het Midden oosten. De verzoeningspoging van Hoes sein werd door Egypte’s waarnemend mi nister van Buitenlandse Zaken Boetros Ghali toegejuicht als „een positieve stap voor de versteviging van de Arabische solidariteit”. migde •en de se Za- ig, be- s voor ève. scher- aande t haar e vef- meen- e stip- over- ;anger s voor zijn. De jongste stap van Sadat betekent een nieuwe dimensie in diens schokdiploma- tie. Maandag verbrak hij abrupt de betrek- I kingen met Syrië, Libië, Algerije, Irak en Zuid-Jemen, nadat deze landen zich op een In Tripoli gehouden conferentie hadden gekant tegen het initiatief van Sadat. Syrië had op deze conferentie bewust niet aangestuurd op een openlijke breuk met Cairo, waardoor het land uitgesloten zou kunnen raken van een uiteindelijke regeling in het Midden-Oosten. Deze drei ging werd dinsdag nog eens vergroot, toen de Amerikaanse minister van Buitenland- I se Zaken, Cyrus Vance, verklaarde dat het houden van een Geneefse conferentie niet langer als onontbeerlijk wordt beschouwd door de VS voor het bereiken van vrede in het Midden-Oosten. Door deze Ameri kaanse ommezwaai en door de gisteren door de Israëlische premier Begin geuite verklaringen dat de conferentie in Cairo, tot dusver als de voorloper van „Genève” beschouwd, „verscheidene weken” zal du ren en zich niet tot procedurekwesties zal beperken, is Syrië buiten de zich opnieuw openende diplomatieke perspectieven ko men te staan. Dit zelfs bezien in het licht van Amerikaanse, Egyptische en Israëli sche verklaringen, dat men blijft streven naar een algehele regeling voor het vraag stuk van het Midden-Oosten. Aan het eind van zijn bezoek aan Groot- Brittannië liet Begin gisteren weten dat zijn land bereid is een afzonderlijk vre- President Assad zou vandaag op zijn beurt naar Saoedi-Arabië gaan om dit land, naar men in ingelichte kringen meende, ertoe te bewegen vast te houden aan het Arabische standpunt van geen directe onderhandelingen met Israel tot dat een algemene conferentie over vrede in het Midden-Oosten in Genève is bijeen gekomen. steren geko- or het minis- kandi- De beslissing over de neutronenbom zal vermoedelijk vallen op de vol gende NAVO-topconferentie, eind mei 1978 in Washington, waar ook dat over zicht op tafel zal moeten liggen. De NAVO-ministers discussieerden gisteren ook over de zgn. Cruise-raket, een technologisch zeer geavanceerde, on bemande vliegende bom, waarmee de Amerikanen vrijwel onopgemerkt en on gehinderd ver het Russische grondge bied kunnen binnendringen. De Europe se NAVO-landen hebben de vrees geuit dat zij door de Amerikanen geheel buiten dit project gehouden zullen worden. De Amerikanen lijken echter wel ge- veden t. Het jen de en 59 WASHINGTON (Reuter). Het Ameri kaanse Congres heeft gisteren een wets ontwerp goedgekeurd dat het Amerikaan se firma’s verbiedt functionarissen in het buitenland om te kopen op straffe van boetes van maximaal een miljoen dollar. „Wij zijn van mening dat Owen er een bende van maakt”, zo liet Goembo Reuter telefonisch weten. De „Zambia Daily Mail”, een regeringsblad, schreef in een hoofdartikel: O God, verlos ons van Owen”. Dinsdag had president Kenneth Kanoenda van Zambia al een felle aanval op het beleid van Owen gedaan. Moegabe en Nkomo, die aan het hoofd staan van het Patriottische Front, een bun deling van twee bevrijdingsbewegingen die de blanke minderheidsregering in Rho desië met geweld omver willen werpen, plegen op het ogenblik overleg. Dit overleg kan van beslissende betekenis zijn voor de definitieve eenheid van de twee bevrij- d ings bewegingen. Owen heeft het bij de zwarte nationalis ten vooral verbruid wegens zijn commen taar op de Rhodesische aanvallen op kam pen van de ZANU in Mozambique. De zwarte guerrillaleiders hebben vaak de motieven van Owen in twijfel getrok ken. Zij vrezen dat Owens vredespogingen erop gericht zijn het blanke bewind in JOHANNESBURG (AFP). Tien machtige Zuidafrikaanse werkgeversor ganisaties hebben gisteren een „gedrags code” getekend waarin zij zich verbinden de rassendiscriminatie in het bedrijfsleven uit te bannen en waarin omzichtig het recht voor allen wordt erkend om zich te organiseren. Tot de ondertekenaars behoren de Ka mer voor het Mijnwezen (450.000 zwarte werknemers), de vereniging van Kamers van Koophandel, de federatie van bouwin- dustrieën, de automobielindustrie, de staalindustrie en de suikerindustrie. De gedragscode volgt na een initiatief van de negen landen van de Europese Gemeenschap die onlangs een gedragsco de hebben opgesteld voor bedrijven uit die landen in Zuid-Afrika. In zwarte werknemerskringen staat men sceptisch tegenover deze codes, die geen enkel dwangmatig karakter hebben. Het Huis van Afgevaardigden keurde het wetsontwerp in laatste lezing goed met 349 tegen 0 stemmen. De Senaat had het dinsdag al bij hoofdelijke stemming aanv aard. Meer dan 400 Amerikaanse firma's, waaronder reuzen als Lockheed en Gulf Oil, hebben toegegeven dat zij smeergeld en andere onderhandse betalingen aan functionarissen in het buitenland hebben gedaan. Onder de bestaande Amerikaanse wetgeving was dat niet onwettig. De besprekingen in Nederland tussen de voormalige Indonesische ambassadeur in India, J. D. de Fretes, met vooraanstaande Molukkers en de nu verwachte komst van de twee nog meer vooraanstaande Molukkers naar Indonesië in het spoor van Zuidmolukse jongeren Solisa en Thenu, noemt Muskita „een positieve ontwikkeling". Deze Molukkers zijn Mantouw, co-voorzitter van de commissie-Kobben, en de heren De Lima, Metekohy en Kuhuwael. Er worden niet alleen particuliere initiatieven ontplooid om tot een dialoog te komen tussen Indonesië en de Molukkers overzee. Al geruime tijd is het beleid van de Indonesische ambassadeur in Nederland, generaal Soeto- po Yoewono, gericht op herstel van de relaties tussen deze Zuidmolukkers in Nederland en het moederland. De Fretes staat bekend om zijn originele aanpak. Hij komt goed over op de Molukkers in Nederland, weet de jongeren te boeien met zijn verhalen en woont ook vaak Zuidmolukse bijeenkomsten bij. In Soekarno’s tijd was De Fretes iemand die moeilijke karweitjes moest opknap pen. Hij was ook de bemiddelaar die uiteindelijk positief adviseerde over de reis van Solisa en Thenu naar Indone sië, waarmee de weg is vrijgemaakt voor verdere con tacten. r '¥t ■7

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 3