GEEN RESULTATEN VISSERIJOVERLEG Sociaal Cultureel Planbureau in rapport: Bemiddelaarster verhoord over treinkaping Portugees kabinet Europees parlement Umuider Courant lastig voor Ministerraad Damiate Pers l 179? mode Waarschuwing tegen nepcocaïne gevallen Lg Bont voor 00 ’n cadeau-prijs s o s Cruise-raket is rampzalige vergissing VS” 1 WAO-PREMIE OMHOOG m Trek er eens een paar dagen tussenuit met eenNS-Minitrip. 'V iii!!/' L. X. 'W/ Onderwijs Demonstratie tegen behandeling joden in Sovjet-Unie Sleutelfiguur in Italiaans Lockheed- schandaal uitgeleverd co Berekening r A 4 DECEMBER 19 7 7 8 DONDERDAG BINNEN- EN BUITENLAND D (-) 4 I nJ 9 1 I g I Meer dan 40 vestigingen door heel Nederland. Haarlem: Gr. Houtstraat 180; Winkelcentrum Schalkwijk, Rivièradreef 26; Alkmaar: Laat 161 Q O W Q O Q O GO co c Roi de zaa die ple dal rer stn vo« ser nu 1 l Echte bontjasjes als tip voor de feestdagen. Maten 36 t/m 44 v.a. DEN HAAG (ANP). Er is een aanzienlijke ongelijkheid in de verdeling van overheidsuitgaven voor onderwijs en volkshuisves ting. De huishoudens met de ho gere inkomens profiteren meer van dit geld dan de andere. Dit heeft het sociaal en cultureel planbureau (SCP) vastgesteld aan de hand van gegevens over 1975. te betalen over meer van overheidsuitgaven Z.W. 2) (1,25) 6,55 (6,9) 1,25 (4,1) 4,1 (4,1) 4,1 (3,65) 4.8 6,6 (6(05) (0,65) W.W. 2) (0,65) 0,7 0,7 K.W.L. 2,4 (2,5) (ADVERTENTIE) I (ADVERTENTIE) I I 1 0,70 145,- I J vroeg hij speciale aandacht voor Anatolie I De vraag is nog maar of de kruisraket doeltreffender zal blijken dan de Duitse V- 1 uit de tweede wereldoorlog. De raket vliegt namelijk niét sneller dan het geluid, mist het onderscheidingsvermogen dat besturing door de mens geeft en kan vrij wel niet aan de vijandelijke radar ontsnap pen. Een aanval door een B-l op geringe hoogte is op het ogenblik veel moeilijker tegen te gaan door de Sowjet-Unie, aldus Taylor, daar zij niet over een systeem beschikt dat vroegtijdig waarschuwt tegen zo’n aanval en de jagers te kunnen leiden om te kunnen onderscheppen. Ookruime keuze in weekendreizen naar boeiende steden in binnen- en buitenland, bungalowreizen en 8-daagseNS-appartementenreizen. Alle informatie in de brochure ”NS-Minitrips 77778” op de stations v.a. f 109. v.a.f 111. i i .1 i I I I I I I I I Huursubsidie Bij volkshuisvesting werd een regeling aangetroffen die meer in het voordeel van de lagere dan van de hogere inkomens groepen werkte: de individuele huursubsi die. Ruim tweederde van het totale netto bedrag ging naar 30 procent van de huis houdens die samen de laagste besteedbare inkomens hadden. De zogenaamde object subsidies, of ze nu voor huur- en koopwo ningen zijn, kwamen overwegend bij de hogere inkomensgroepen terecht. Uitgerekend is, dat per saldo de tien procent huishouden met de hoogste inko mens in ’75 gemiddeld ongeveer ƒ1.600,- (Van onze redacteur in België, Jan Gerritsen) BRUSSEL. De huidige EEG-regelingen voor de visvangst in de Europese wateren worden met een maand verlengd tot eind januari. Dit werd gisteren besloten door de visserijministers van de Europese Negen. Hun driedaagse overleg bleef zonder concreet resultaat, vooral als gevolg van de vergaande Britse eisen, die voor de meeste andere EEG-landen, waaron der Nederland, onaanvaardbaar zijn. Opvallend noemt het SCP het dat in 1975 de studiebeurzen nog overwegend terecht kwamen bij de hogere inkomensgroepen. Bijna een kwart van de naar schatting 254 miljoen gulden ging naar tien procent van de huishoudens die qua inkomen vlak on der de even grote groep met de hoogste inkomens komen. De top-tien-procent inkomenstrekkers hadden weer het grootste voordeel van de kinderbijslag en kinderaftrek voor onder wijsvolgende kinderen van 16 tot 26 jaar. Meer dan een kwart van de ƒ1,3 miljard kinderbijslag en meer dan een derde van het totale belastingvoordeel van 210 mil joen kwam bij deze groep terecht. Van alle bekeken onderwijsuitgaven, zo berekende het SCP, kwam in 1975 23 pro cent terecht bij de tien procent huishou dens met de hoogste inkomens. Voor de helft van de huishoudens, die met de laag ste inkomens, was er 21 procent. Gemiddeld ontving een huishouden uit de top-tien-procent-inkomens 6.000,- aan directe en belastinguitgaven voor onder wijs. Voor het gemiddelde huishouden dat tot de laagste tien procent hoort, was dit bedrag ongeveer 300,-. Het SCP vindt, dat nagegaan moet wor den of de verdeling van de overheidsuitga ven niet minder ongelijk zou kunnen plaatsvinden. Minister Van der Stee (Landbouw en Visserij) toonde zich na afloop van het langdurige overleg pessimistisch De negen visserijministers komen op 17 en 18 januari opnieuw bijeen om een gemeenschappelijk visserijbe leid vast te stellen voor de tot 200 mijl uit de kusten strekkende Europese wateren van Noordzee en Atlanti sche Oceaan. De Europese Commissie komt dan met een reeks compromis-voorstellen, waarover de minis ters zich zullen uitspreken. gestemd. De Britten zullen hetkeihard spelen. Het zal een enorm karwei worden, aldus de bewindsman. De Britten, die vooral West-Duitsland en Nederland tegeno ver zich vonden, willen eigenlijk helemaal geen gemeen schappelijk beleid, aldus de Nederlandse bewindsman. Behalve over het principiële punt van het beheer van de visvoorraad in de EEG-200-mijlszone, zijn de Negen het ook nog verre van eens over conserveringsmaatre gelen tot behoud van de visstand en over de controle daarop. ASSEN (ANP). Mevrouw Soumokil uit Assen is gistermiddag voor verhoor bij de tijdelijk rechtercommissaris in As sen, mr. J. A. van Riessen, geweest. Zij zou daar nog enkele verklaringen hebben af gelegd naar aanleiding van de treinka ping in De Punt afgelopen zomer. De ministers hadden gisteren de begro ting af moeten ronden, omdat volgende week het Europese parlement in Straats burg over de begroting gaat stemmen. Overeenstemming is er tussen de minis ters en leden van de begrotingscommissie van het Europese parlement niet gekomen. Maar wèl hebben de ministers hun voorzit ter, de Belgische staatssecretaris voor Be grotingszaken, Mark Eyskens, een man daat gegeven om nog volgende week met het Europese parlement te onderhandleen. Het gaat er in feite om hoeveel het Euro pese parlement mag wijzigen aan de be groting van de Europese gemeenschap. Die marge was oorspronkelijk vastgesteld op ruim 365 miljoen gulden. Het parlement heeft er, door amendementen welke door de ministers zijn aangenomen, al ruim 241 miljoen besteed. Men kon het niet eens worden over de andere amendementen die het vastgestelde bedrag (de marge) te bo ven gingen. Het ziet er naar uit dat het mandaat van de ministerraad de volgende week toch wel iets boven de 124 miljoen gulden uit zal gaan. AOW AWW AWBZ 1) AKW 1) AAW 1) WERKNEMERS VERZEKERINGEN 2,86 0,8 2,5 10,45 1,55 per maand per kwartaal per post per jaar per post DIRECTIE: Damiate Pers b.v. Mr. H. C. van der Mije BRUSSEL! ANP). Vertegenwoordi gers van het Europese parlement en de negen ministers van Financiën van de EEG-landen hebben gisteren tot ver na middernacht geredetwist over de begro ting van de EEG voor volgend jaar. Z.F.W. (verpl.) (alleen bij vast loon van niet meer dan 36.200,-, was 33.650,-) W.A.O. 3) HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Korting V stu vol tie dat Premies per 1 januari VOLKSVER ZEKERINGEN 1977 (gemid deld) (2,65) (0,8) (1,9) werknemer 1978 41.750,- per jaar (was 38.800,-) ƒ215,- per dag (was 197,-) met een premie-vrije voet van 34,- per dag (was 14,- per dag) 215,- per dag (was ƒ197,-) 41.750,- per jaar (was ƒ38.800,-) 11 I I „m da‘ str tra kir ov< gr< gei scl 1 mi in in zoi lev In 3' ve pi H m de Ji sp W ba ki ki de D t- BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 I Het SCP acht een goede kijk op de verdeling van overheidsuitgaven temeer van belang nu wel op uitbreiding van deze uitgaven wordt aangedrongen voor voor zieningen als onderwijs en volkshuisves ting (in de stadsvernieuwing). Het rapport is vandaag gepubliceerd. Het heet „Profijt van de overheid: de ver deling van uitgaven voor volkshuisvesting en onderwijs in 1975”. In het rapport is nagegaan waar de in totaal ongeveer 11,6 miljard gulden aan rijksoverheidsuitga- ven in 1975 terecht zijn gekomen. Ook werd de verdeling bekeken van de 1,3 miljard gulden aan kinderbijslag voor stu derenden, de 0,2 miljard gulden aan voor deel van belastingaftrek voor studerende kinderen en de 2,3 miljard aan voordeel voor bewoners-eigenaars van woningen die een huurwaarde voor’de inkomstenbe lasting moeten opgeven. Niet van alle uit gaven kon worden nagegaan bij welke inkomensgroepen ze terecht kwamen. LONDEN (Reuter). De keuze voor de cruise-raket in plaats van de B-l bommen werper door de Verenigde Staten is een „rampzalige vergissing”, zo meent John Taylor in zijn Jane’s wereldvliegtuigjaar- boek 1977-78. „Als er een Derde Wereld oorlog uitbreekt zal men zich 1977 herin neren als het jaar waarin de basis werd gelegd voor de nederlaag van de westelij ke mogendheden”, zo zegt hij in het voor woord. Mevrouw Soumokil, die hiervoor al eer der een oproep had gekregen, had daar niet op gereageerd, vandaar dat zij door de tijdelijk officier van Justitie, jhr. mr. C. A. R. J. De Beaufort, van huis werd opge haald. Volgens Zuidmolukse kringen in Assen is mevrouw Soumokil nu weer thuis. Er is niets bijzonders aan de hand, zo verklaar de men, naar aanleiding van berichten over haar arrestatie. Namens mevrouw Soumokil werd telefonisch geen commen taar gegeven. netto ontvingen aan uitgaven in de sector volshuisvesting, terwijl dit bedrag ƒ200,- was voor de tien procent van de laagste inkomens. De strekking hiervan verandert niet als verdienende, inwonende kinderen niet als zelfstandige huishoudens worden aangemerkt. De bedragen veranderen er wel iets door: bijvoorbeeld 1.600 wordt 1,500 en 200 wordt 300. i 'l' 1 3 dagen Montferland 3 dagen Twente 5 dagen Zuid Limburg v.a. f 197,- 5 dagen Waddeneilanden v.a. f 170,- Tientallen mogelijkheden voor een extra vakantietje, zoals: (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. De wao-premie, die werknemers moeten betalen over een inkomen van maximaal 215 gulden per dag, gaat volgend jaar flink omhoog: van 3,65 procent naar 4,8 procent. Ook de premies voor aow, aww en ww gaan omhoog net als het werkgeversaandeel in een aantal premies. BRASILIA (Reuter). Het Braziliaan se hooggerechtshof heeft gisteren een Ita liaans verzoek om uitlevering van Ovidio Lefèbvre, toegewezen. Lefèbvre wordt in Italië gezocht omdat hij een sleutelroL. heeft gespeeld bij de omkopingen van de .2 Amerikaanse vliegtuigfabriek Lockheed in het land. De zakenman is Braziliaans 2 staatsburger. Toen hij op 10 juni terug- Z' keerde van een buitenlandse reis werd hij door de Braziliaanse politie, die was inge licht door Interpol, in de kraag gevat. - Sindsdien zat hij in de gevangenis. Het was de derde dag dat gedemon- streerd is bij de ambassade. Aan de beto- ging gisteren ging een ontmoeting vooraf tussen de demonstranten en de Russische hoogleraard Benjamin Fain. Hij kreeg en kele maanden terug een uitreisvisum en ging naar Israël waar hij nu fysische che- Charanski. Deze wiskundige wordt door de Russische autoriteiten gezien als dissi- dente joodse leider. Hij is in april gearres teerd op beschuldiging van spionage en I kan daarvoor de doodstraf krijgen. Te betalen bij 5-daagse werkweek over ten hoogste: 215,- per dag (was 197,-) 118,- per dag (was 110,-) BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, IJmuiden tel. redactie: 02550 - 15389 na kantoortijd: 02208 - 3577 tel. adm. en adr. 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: - bij vooruitbetaling - 14,35 41,30 55,- 162,50 :/215,- iosse nummers buitenland per kwartaal 1978 Verschuldigd door werkgever 1978 ten hoogste 1977 (gemid deld) (10,4) (1,5) (-) (-) Mario Soares eindigde echter niet als de bemiddelaar die hij graag had willen zijn. In plaats daarvan haalde hij zich ieders ontevredenheid op de hals. Zelfs binnen zijn eigen partij leidde de ongewisse situa tie tweemaal tot het uittreden van een linkervleugel. Vandaag nog zal Mario Soares zijn ont slag aanbieden bij president Ramalho Eanes. Verwacht wordt dat Eanes vóór maandag een besluit neemt over de te nemen stappen. Binnen de huidige verhou dingen lijkt er weinig keus te zijn. De socialisten zullen weigeren deel uit te ma ken van een nieuwe regering waarin ook andere partijen zitting hebben. De PSD en CDS zijn niet bereid samen een minder heidskabinet te vormen en sluiten boven dien elke samenwerking met de commu nisten uit. Het ligt dus voor de hand dat president Eanes een zakenkabinet zal vormen in afwachting Van nieuwe verkiezingen. Eerst zal echter nog een nieuwe kieswet moeten worden aangenomen. De vraag is of nieuwe verkiezingen wezenlijke veran deringen zullen brengen in de bestaande politieke verhoudingen. Afwachten is het ook of de financieel-economische situatie inderdaad zo ernstig is als de regering voor gaf. In dat geval zullen noodmaatre gelen nodig zijn nog voordat nieuwe ver kiezingen gehouden kunnen worden. De regering waarschuwde ook voor mo gelijke onrust van de kant van fascistische groeperingen, in géval de regering zou vallen. Diverse politici van links en rechts probeerden het Portugese volk gerust te stellen met de opmerking dat het in een democratisch land geen ramp hoeft te zijn als de regering verwisselt. Behalve dat, waren er vanochtend nog geen tekenen van onrust in Lissabon te bespeuren. AMSTERDAM (ANP). 6e Amster damse narcoticabrigade waarschuwt ern stig tegen de nepcocaïne, die het afgelopen weekeinde bij tien jonge gebruikers ernsti ge ziekteverschijnselen veroorzaakte. Vol gens de recherche liggen drie van hen nog steeds bewusteloos in een ziekenhuis. De stof, die hun zaterdagochtend in Am sterdam als cocaïne was verkocht, blijkt volgens hoofdinspecteur K. Sietsma voor 90 procent te bestaan uit atropine en voor de rest uit procaïne. Gebruik kan zware inwendige verwondingen of zelfs de dood veroorzaken. .De nepcocaïne zou door twee Zuidafri- kanen in cafés op de Zeedijk zijn aangebo den Sietsrpa vermoedt, dat de nepcocaïne bij een apotheek of een farmaceutische fabriek is gestolen. De uitgaven voor onderwijs komen zo wel in hun geheel als per onderzochte sector meer ten goede aan de hogere inko mensgroepen dan aan de lagere. Zo kwam 23 procent van de ruim elf miljard aan exploitatie-uitgaven terecht bij de tien pro cent huishoudens met de hoogste vrij be steedbare inkomens. Deze ongelijkheid in de verdeling is er ook al voor de uitgaven voor leerplichtigen. (Vervolg van voorpagina) De val van het minderheidskabinet is een vrijwel totale nederlaag voor de so cialistische partij die dit kabinet vormde. De partij van Mario Soares was tot nog toe Portugals grootste partij en beschikte over tweevijfde van het aantal parle mentszetels. Zij beriep zichzelf erop het „scharnier” van de Portugese politiek te zijn. In het centrum, tussen communisten I en extreem rechts, slaagden de socialisten er 16 maanden lang in beurtelings met behulp van links en rechts de meerder heid binnen het parlement te behouden. Uit de gevonden cijfers is berekend, dat 28 procent van alle uitgaven voor onder wijs en volkshuisvesting in 1975 ten goede kwam aan tien procent van de huishou dens en wel die met de hoogste vrij be steedbare inkomens. Van alle uitgaven ging slechts een kwart naar de helft van alle huishoudens, nl. die met de laagste inkomens. In '75 kreeg een huishouden uit de groep van tien procent met de hoogste inkomens gemiddeld bijna ƒ7.000,- van de overheid via uitgaven voor onderwijs en volkshuis vesting. Zo’n huishouden had toen gemid deld een vrij besteedbaar jaarinkomen van ongeveer 43.000,-. Van de tien procent van de huishoudens die de laagste inkomenscategorie vorm den, ontving elk huishouden via genoemde overheidsuitgaven gemiddeld 500,- bij een gemiddeld jaarinkomen van rond de ƒ9.000,-, bij de laatste groep zijn niet de huishoudens meegeteld, die heel lage of zelfs negatieve inkomens hadden. Ook zit ten er niet de huishoudens in en de bejaar denoorden, of verpleegtehuizen of zij die bij anderen inwonen. Ieder jaar in december komen bij Point Ano Nuevo in California olifantsrobben aan land om te paren en jongen te werpen. Dezer dagen arriveerde het eerste mannetje. Hij weegt ruim duizend kg. De mannetjesdieren komen het eerst aan land om hun territorium uit te zoeken en af te bakenen. In januari worden de vrouwtjes verwacht. Van de olifantsrobben die men uitgestorven waande zijn zeker duizend exemplaren in leven. DEN HAAG (ANP). Ruim tweehon derd demonstranten, onder wie vier Ka merleden van PvdA, CDA, VVD en D’66, hebben gisteravond met fakkels en span doeken betoogd bij de Russische ambas sade in Den Haag. Zij protesteerden tegen de behandeling van joden in de Sovjet- Unie. „Hogere inkomens profiteren mie doceert. Tijdens zijn bezoek aan Nederland I I E

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 4