Schoolmelk voor commissie aanvaardbaar als pepmiddel Eerste winnaars energie-actie training Nieuwe leden in voor stunt wijkcommissie s Venneper duikers in G Onderwijscommissie akkoord met Nota Bijbelonderricht I I „Uitslag stond niet tevoren vast" I I .1 Commentaar Café DE HALVE MAAN t Besloten beraad 'I I Demping waterpartij op commissie-agenda Ontmoetingsdienst in Bethlehemkerk Vier aanvragen Hinderwet in hoorzitting Ballon doorprikken PSP verdiept zich in Hoogovenproblematiek r I tJ 5 4 19 7 7 DECEMBER VELSEN-MMUIDEN DONDERDAG 8 Umuider Courant t Beverw’vikse Courant i'M.H I- ft» IJMUIDEN. „Met dit rap port kun je de Voorhaven niet bestrijden. Dan moet het veel duidelijker. Ik verwachtte een visie van Velsen, welke kant het in de scheepvaart op zou gaan, maar ik krijg niet anders dan een rijtje bekende cijfers in een nota en een serie perspectieven, conclusies kun je het nauwelijks noemen.” Met deze woorden gaf het raadslid D. H. Kuijper zijn teleurstelling weer over de nota Havenontwikkeling in het Noordzeekanaalgebied, die het economisch en sociografisch bu reau van Velsen het licht heeft doen zien. Hij kreeg van wethou der J. W. Meijer de wind van voren: „De nota Havenontwikke lingen is geen Anti-Voor haven nota, maar onze visie op de ont wikkelingen van het havenge bied. Met deze nota bestrijden wij de Voorhaven niet, maar we kunnen er wel stukken uit ge bruiken.” M dagelijks melkrantsoentje op school als „oppepmiddel beslist geen kwaad kan”. I I Melk als pepmiddel (ADVERTENTIE) Hagelingerweg 36 - Santpoort loge als beloning, (zie foto). Velsense nota Havenontwikkeling niet direkt Anti-Voorhaven-stuk f L ir r VELSEN. De gemeentelijke commis sie van openbare werken en milieubeheer vergadert donderdagavond om half acht in het Velsense stadhuis. De commissie wordt om advies gevraagd over vervan ging van een waterpartij op het Zeewijk- plein door decoratieve bloembakken. De kosten van de verandering worden op tienduizend gulden geraamd. De waterbassins op het Zeewijkplein vragen veel onderhoud omdat ze geregeld verstopt raken. Voor B. en W. is dat aanlei ding verwijdering en vervanging door plantenbakken te bepleiten. De commissie krijgt verder de bestem mingsplannen onder ogen van het midden gedeelte en oostelijk deel van Sluiswijk, waarvoor in januari een voorbereidings- besluit genomen werd om voor de bebou wing nieuwbouw dan wel renovatie moge lijk te maken. Dit voorbereidingsbesluit moet binnenkort vernieuwd worden. rland ïtolie door dissi- irres- je en nbas- tegen >vjet- et je >men >cent s het De wethouder kon volledig instemmen met de uitgangspunten en aanbevelingen van het beleidsplan van de SSKZ (Stich ting Samenwerkende Kennemer Zieken- Voor een toekomstige districtsgenees- kundige dienst hebben B. en W. van Velsen een eerste concept van een gemeenschap pelijke regeling op tafel gehad. Het college houdt vast aan het (minimumjtakenpakket dat in het interimrapportvan de werk groep IJmond voor een DGD werd aanbe volen. „Wat daarboven komt dient door de betrokken gemeente zelf bekostigd te wor den”, aldus woensdagavond wethouder Witte. Het Velsense college wil de taakge bieden geestelijke volksgezondheid en am bulancevervoer gelijk met de gezondheids zorg regionaliseren. In een commentaar op de gemeenschappelijke regeling wordt daarvoor gepleit. Wethouder Meijer maakte duidelijk, dat Velsen voor 15 januari, het moment dat de inspraakprocedure van de Raad voor de Waterstaat over de Voorhaven wordt afgesloten, nog met een bezwaar schrift komt tegen aanleg van de Voor haven. Hij stelde het raadslid R. Wage- naar gerust, dat in dat stuk de nautische bezwaren mede aan de orde zullen ko men. Wagenaar had ze in de nota haven ontwikkeling gemist. Dè commissie voor Economische Za ken van Velsen had overigens veel meer goede dan slechte woorden voor de nota over. PvdA-lid F. F. J. Reichenfeld zei kort en bondig: „De nota onderstreept met cijfers, wat we altijd al gezegd heb ben: „Een voorhaven biedt geen oplos- „Als de nota een anti-voorhaven-stuk is, dan hadden we ons van externe des kundigen moeten voorzien. Er is een sing voor de problemen van Amster dam.” CDA-lid H. A. de Boer vroeg zich af of Velsen er wel goed aan heeft gedaan Hoge gistingsmout vraagt in de mouterij een heel aparte behandeling waarvan je het geheim niet in de boeken kunt lezen. Maar als men nu aan een hoge gistings- brouwer vraagt wat het verschil is tussen hoge en lage gisting dan blijkt het heel wat meer om het lijf te hebben. Van zo'n bijzonder amberkleurig bier kunt u genieten in VELSEN. Onvoorspelbaar tam heeft de raadscommissie onderwijs dinsdag avond met de „Nota Bijbelonderricht en Vormingsonderwijs op de lagere scholen” ingestemd. Hoewel S. Schoonbergen (Pro gressief Velsen) en G. Hoorn (CPN) hun stemmen willen voorbehouden tot na na der fractieberaad, was met de opinie bin nen PvdA, VVD en CDA - de stemming over het algemeen positief. Mevrouw J. Bos pleitte er voor dat- voor de ouders gaan kiezen tussen bijbelonder richt en vormingsonderwijs - voldoende informatie aanwezig moet zijn om die keus goed te kunnpn doen. Naar mening van voorzitter wethouder H.J. Scheeper werd dit ondervangen door het overleg dat door de cathegeet dan wel de docent van het Humanistisch Verbond zal moeten worden ken. De nota kan daarvoor dienst doen, maar moet dan wel breder van opzet zijn.” Hoewel de heer De Boer het volle dig met de conclusies uit het rapport eens is, vindt hij, dat die conclusies onvol doende op de cijfers steunen. Als voor beeld gaf hij, dat de nota beperkte con- tainerfaciliteiten in IJmuiden afwijst'als een niet interessante ontwikkeling. „Als CDA hebben we juist altijd voor moge lijkheden voor containers gepleit of min stens voor een onderzoek ernaar. Als het zo duidelijk is, dat een containerhaven nutteloos is, dan moet dat uit de cijfers ook zonneklaar blijken”, zei hij. Wethouder J. W. Meijer wees erop, dat de nota geschreven is met een „Velsense bril”. „Als Amsterdam via allerlei kana len „zijn cijfers” spuit, ben ik niet bang om dat als Velsen ook eens te doen. Onze cijfers moeten natuurlijk hard te maken zijn, als we erop worden aangevallen, maar daar ben ik niet bang voor. De enige kosten-baten-analyse, die wij ken nen over de Voorhaven, rammelt aan alle kanten en is bovendien al zeven jaar oud”. Het hoofd van het economisch en soci ografisch bureau van Velsen drs. A. Kouthoofd wees erop, dat de nota er snel moest komen, omdat er in het kader van het „Open Beraad” over de mogelijkhe den voor de Amsterdamse haven en van gevoerd met schoolteam en ouders over de inhoud van de te geven lessen. Want dat overleg zal op alle (openbare) scholen tot stand moeten komen. De behandeling van de nota Havenont wikkeling in het Noordzeekanaalgebied in de commissie werd gevolgd door een besloten vergadering, waarin verder is gesproken over de eerste resultaten van het Open Beraad tussen de havenge meenten aan het Noordzeekanaal, Am sterdam, Zaanstad, Velsen en Beverwijk en de provincie. veek e: VELSEN. Bij de gemeente Velsen zijn vier aanvragen ingediend voor Hinderwet vergunningen. De aanvragen komen van de Halliburton Company, die een silo wil bouwen bij de kalkzandsteenfabriek, van de firma Hensen, die aan de Middenhaven- straat een reparatiewerkplaats wil oprich ten, van de heer Broek op de Heerenduin- weg, die een bovengrondse tank wil bou wen voor de opslag van propaangas en van de heer Blok, die een propaangasinstalla- tie voor huishoudelijk gebruik wil neer zetten. De stukken, behorend bij de verschillen de aanvragen, liggen op het stadhuis ter inzage. Op woensdag 21 december wordt om tien uur een hoorzitting gehouden, ook in het Velsense stadhuis. Tot 27 december kunnen schriftelijke bezwaren worden in gediend bij het college van Velsen. ;hon- f Ka- I D’66, span- Uitbreiding van de wijkcommissie werd noodzakelijk geacht vanwege de veelheid aan werkzaamheden. De commissie heeft tot taak de lopende activiteiten van het dienstencentrum op elkaar af te stemmen en iets nieuws te ondernemen als daar bij de bejaarden of vrijwillige hulpkrachten behoefte aan bestaat. VELSEN. Voor de wijkcommissie van het Dienstencentrum Zee- en Duin- wijk worden op 12 december vier nieuwe leden gekozen. Een wijziging in de statu ten en het huishoudelijk reglement maakt het mogelijk dat deze commissie van vijf tot negen leden wordt uitgebreid. Op de verkiezingsdag is in het dienstencentrum aan het Zeewijkplein een stembureau in gericht. Openingstijden: 10.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur. Onder steund door 5 handtekeningen kunnen hier kandidaten worden gesteld. de maand rapport uit in een plenaire ver gadering waarin alle Velsense disciplines van de eerstelijnsgezondheidszorg zijn vertegenwoordigd. i i IJMUIDEN. In de Bethlehemkerk aan het IJmuidense Gijzenveltplantsoen wordt zondag een zogenoemde ontmoetings dienst gehouden voor de samenwerkende kerken in IJmuiden-West. De speciale dienst begint om zeven uur ’s avonds. Bij de voorbereiding zijn voorgangers en le den van verscheidene kerkgenootschap pen betrokken. Voorgangers zijn de heer H. G. Bolhoeve, luitenant bij het Leger des Heils, en de rooms-katholieke pastor A. J. Glazemaker. Het rooms-katholiek ge mengd koor „Jubilate Deo” verleent muzi kale medewerking. Het Dienstencentrum Zee- en Duinwijk ressorteert onder de SDAB (Stichting Dienstverlening aan Bejaarden) die de wij ziging van de statuten en het huishoudelijk reglement heeft voorbereid. Kandidaten voor de wijkcommissie moeten woonach tig zijn in Zee- en Duinwijk met de Radar- straat, Planetenweg en Linnauesstraat als uiterste begrenzing. De energie-actie van Hoog ovens heeft tot nog toe 200 energiebesparende ideeën opgeleverd. Met de prijs voor elke tiende inzender - een zakmes - wordt gezin speeld op het motto van de actie „Het mes in het ener gieverbruik”. Maandelijks worden drie prijswinnaars aangewezen waarvan bo vengenoemde drie de eer sten waren. De uiterlijke kenmerken van hoge gis- tingsbieren zijn bij de bierkenners meestal wel bekend. Je kunt ze horen zeggen dat t hoge gistingsbieren een karakteristiek aroma hebben, een volmondige eigen smaak, amberkleurig zijn, meestal sterk gehopt en best gedronken worden op een temperatuur van 12° C. in het glas. nieuwe kosten baten-analyse voor een Voorhaven gemaakt, die weer probeert aan te geven, dat het allemaal wel nuttig deze nota te produceren.” In het stuk is. Door die ballon moeten we heen prik- worden wel economische perspectieven aangegeven, maar de nota is toch vooral afgestemd op cijfers rond de Voorhaven. En dan moet je je uiterste best doen om een stuk te maken, waar de „vijand” geen stokken tussen kan steken.” Of de nota zo waterdicht was, daaraan twijfel- de de heer De Boer wel een beetje. VELSEN. De PSP afdeling Velsen belegt op maandag 12 december een le denvergadering op het adres Dennekop- laan 68 in Zeewijk. Agendapunten zijn: de komende gewestelijke vergadering, een eventueel actieprogramma voor de koopavonden voor de kerst, de 1-meivie- ring van 1978, eventueel in samenwer king met PvdA, NVV en VARA, en als landelijk onderwerp de Kalmademon- stratie. Enige discussie kan verwacht worden over het Initiatief Komité waarbinnen uit eenlopende meningen bestaan over de si tuatie bij Hoogovens en een remedie daar voor. De ledenvergadering begint om acht uur. mon- beto- aoraf ische :gen- m en che- Hoge gistingsbieren verschillen essentieel van lage gistingsbieren in de gebruikte moutsoorten, de brouwmethode, de zout- samenstelling van het brouwwater, de gistsoorten en vergistingstemperatuur Met het aannemen van de nota zal de gemeenteraad straks instemmen met voortzetting van het gesubsidieerde bijbel onderricht op openbare lagere scholen, uitgevoerd door het I.K.O.S. (Interkerke lijk Overleg in Schoolzaken). Tevens wordt de mogelijkheid gecreëerd tot het verlenen van subsidie aan een instelling die zich belast met het geven .van vor mingsonderwijs (te geven door het Huma nistisch Verbond), dat als alternatief moet gelden voor het bijbelonderricht. Gods dienstonderwijs op bijzondere scholen - en dat vormde geen enkel punt van discussie omdat deze lesstof door het gehele onder wijs is verwerkt - zal niet worden gesubsi dieerd: er is immers geen speciale vakdo cent voor nodig. In het kader van de ener gie-actie 1977 van Hoogo vens worden deze maand prijzen toegekend aan de Heemskerkers N. W. Zo merdijk en K. F. Wolters en de IJmuidenaar H. L. J. Junge voor hun energiebe sparende ideeën. De heer Wolters werkt bij de koud- bandwalserij. Zijn be kroonde idee maakt beper king van olievoorraden in deze walserij mogelijk. Door Ir. P. van Rijn, hoofd huizen), dat woensdag eveneens aan de orde kwam. Het beleidsplan is als tegenzet bedoeld na een advies van het Centraal Orgaan Ziekenhuisvoorzieningen dat op heffing van meerdere ziekenhuizen in Kennemerland onontkoombaar noemt. Onderzoekresultaten in Heerenveen, Roermond en Harderwijk wettigen slechts de conclusie dat schoolmelk geen slechte zaak is vergeleken met andere „snacks”, die kinderen in het speelkwartier tot zich plegen te nemen. Voor de commissie bleek dat echter voldoende om steun te advise ren aan de gesubsidieerde schoolmelkver- strekking, die volgend jaar wordt inge voerd. Dat gebeurt in fasen. Wanneer Vel sen de gesubsidieerde schoolmelk krijgt is nu nog niet békend. De heer Huyser van Reenen noemde de „melkplas” in de EEG-landen een motief dat in de discussie over de invoering vol strekt niet ter zake doet. Verder vervalt het traditionele argument van melkverstrek- king om „aan te komen”. In een tijd van overwicht en soms onrustbarende lengte- groei werken deze argumenten eerder te gen dan voor de melkconsumptie op school, zei hij. Wethouder Th. C. Witte bracht de com missie verslag uit van de besprekingen die in Velsen tot een nauwere samenwerking in de zogenoemde eerstelijnsgezondheids zorg moeten leiden. Een daartoe in het leven geroepen werkgroep brengt volgen de inspraakprocedure van de Raad voor de Waterstaat over de Voorhaven een visie van Velsen moet zijn. „We hebben in de nota inderdaad duidelijke uitspraken gedaan, maar we zijn ook altijd gecon fronteerd met zelfs boute uitspraken van Amsterdam. Onze cijfers zijn wel hard, maar de uitleg die je eraan geeft is na tuurlijk wel door een Velsense bril beke ken. Het is overigens opvallend, dat het resultaat bijna gelijk is aan de conclusies van de ETD van de provincie.” Zijn colle ga drs. Joosten voegde eraan toe, dat Velsen de ontwikkelingen in de scheep vaart, die momenteel niet gunstig zijn, zeker niet heeft doorgetrokken, maar ook heeft gekeken naar nieuwe impulsen en verwachte ontwikkelingen van nieuwe accommodaties. Kouthopfd drukte het zo uit: „Bij het maken van de nota stond de uitslag niet tevoren vast We hebben ons gebaseerd op de cijfers en dit zijn onze conclusies”. NIEUW-VENNEP. De Amerikaan se stuntman Reo Ruiters vestigde enige tijd geleden een wereldrecord door driemaal door een brandende tunnel van 63 meter lengte te varen. Willem Duys bracht dit sensationele stukje stuntwerk in zijn programma „De Vuist” en hier lag gelijk een duidelijke uitdaging om dit record te breken. Wel nu, twee Nederlanders gaan dit op 8 januari proberen in de Beekse Bergen. Chris v.d. Berg en Maarten Sweelinck hebben het volgende plan ontwikkeld: een 150 PK speedboot met Chris aan het stuur vaart met een snelheid van 70 km per uur, met achter zich Maarten op de skies, door een brandende tunnel van 100 meter. Aan het eind wordt gekeerd, de skiër losgekoppeld en de boot schiet dan met 110 km. per uur nog tweemaal door de tunnel. Als dit alles goed verloopt zal daar mede het wereldrekord op hun naam komen te staan. Dertig duikers zullen hierbij assistentie verlenen en hiervoor is de Nieuwvennepse Duikersvereni- ging „De Kikkers” aangezocht. Ieder weekend tot de 8e januari zullen stunt mannen en duikers hiervoor trainen in het Aldert v.d. Zwaard Zwembad te Hoofddorp. Tezelfdertijd zal de Tros Televisie een aktie op gang brengen ten bate van het Zeehondeninternaat van mevrouw Lenie ’t Hart te Pietersbuuren. Chris en Maarten stellen de opbrengst van hun stunt geheel ter beschikking van deze aktie. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Over het nut van de schoolmelkverstrekking blijkt nog bijzonder weinig studie te zijn gemaakt. Dat bleek woensdagavond in de raadscommissie voor de volksgezondheid. De arts D. Huyser van Reenen verstrekte de commissieleden informa tie over dit onderwerp en kwam daarbij niet verder dan de vaststelling dat een iaa.i 1 n-non Liiroorl Iron” iaan- i Ita- vidio dt in :elrol_ in de .4 heed Z aans Z ?rug- Z d hij Z inge- - evat. Subsidiëring van bijbelonderricht is ja renlang een controversiëel punt geweest binnen het gemeentebestuur. De heer Hoorn werd er enigszins nostalgisch door gestemd: „Twintig jaar geleden, toen ik in de raad kwam, bestond mijn maiden speech uit een pleidooi tegen subsidié- ring”. De subsidiëring is toch tot stand gebracht. De uitbreiding - het alternatief vormingsonderwijs - is daar nu bij geko men. De nota vormde voor de heer Hoorn nog wel aanleiding om te stellen: „Volgens de wet op het lager onderwijs moet het bijbelonderricht worden gegeven wanneer het verzoek daartoe vanuit de ouders komt. Inmiddels is de situatie wel omge draaid: het bijbelonderricht maakt deel uit van het totaal aanbod van leerstof en ou ders moeten nu te kennen gaan geven dat ze het niet willen: het initiatief is verlegd van de ouders naar de gemeente en dat schrijft de wet niet voor”. „Een bruikbaar wapen ook al is het onder dwang der omstandigheden ontstaan”, zo oordeelde de heer Witte. De CPN-afge- vaardigde in de commissie noemde de COZ-norm 4 promille voor het aantal ziekenhuisbedden voor Velsen met zijn verouderende bevolking onaanvaardbaar. „Ik vind het zwak dat het beleidsplan dit als streefnorm nog aanvaardbaar noemt”, zei hij. Wethouder Witte achtte de tijd rijp voor een gesprek tussen afgevaardigden van de gemeenten in het SSKZ-gebied voor het uitbrengen van een gezamenlijk standpunt over het beleidsplan. Het socialistische blok liet zich pessimis tisch uit over de doeltreffendheid van het SSKZ-plan tegenover de beleidsinzichten van de rijksoverheid. Het jaarverslag 1976 van de Gemeente lijke Geneeskundige en Gezondheids dienst werd door de commissie voor ken nisgeving aangenomen. Wethouder Witte noemde het voor 1976 opmerkelijk dikke jaarrapport een visitekaartje tegenover de gemeenten die straks met Velsen tot een districtsgeneeskundige dienst willen komen. van de technische dienst, kreeg hij hiervoor een fiets aangeboden. De IJmuide naar H. L. J. Junge werd met een fraaie hangklok beloond voor een waterbe sparend idee bij de warm bandwalserijen waar hij werkt. De Heemskerker N. W. Zomerdijk deed de Hoogovensdirectie een idee aan de hand waarmee op elektriciteitsverbruik bespaard wordt. Hij werkt bij Cemij en kreeg een hor-

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 5