als nieuwe basisschool heropend ft Maandagavond informatie ROOMS BOLWERK AAN PEPERSTRAAT VELDHUIS over nieuwe woningen in Munnikenwegbuurt 1 ’t Zilvermeeuwennest Suède Nappa kleding KOPPELING VAN KLEUTER- EN LAGER ONDERWIJS 99 te KERSTKIEN Verhaal Paul en Nico Jurriëns naar provinciale turnkampioenschappen KGIJ-viering over actie Interkerkelijk Vredesberaad I Spelen en leren i f\ I 5| m Jf' DONDERDAG 9 8 DECEMBER 19 7 7 BEVERWIJK-HEEMSKERK I Tt' T.' st. 1 1 ‘i Reacties op deze rubriek via telefoonnummer 02510 - 26546 t-ff U 1 7? (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) ür De meeuwen kropen uit het ei om zich in de nieuwe school te nestelen. Op het podium was een groot nest ge bouwd en een enorm ei waar als meeuwen verklede leerlingen van de school uitkro pen om na een lied met rugletters het woord „Zilvermeeuwehnest” te vormen. Drie andere leerlingen declameerden een verhaal over aardbeien en ezels en dat verklaarde waarom de aardbeien verdwe nen zijn en de ezels nog altijd i-a zeggen. En toen was het woord aan oud-school- hoofd A. van der Laan, die ook het eerste hoofd wlas van de eerste openbare lagere school in Heemskerk. Wie hem kent zal niet verwacht hebben dat hij een droog speechje hield. h- Oud-schoolhoofd A. van der Laan kon het onderwijzen niet laten en maakte wel met enkele balkjes zeer aanschouwelijk duidelijk wat nu precies die onderwijsintegratie inhoudt. In die tijd was aan de Peperstraat ook gevestigd de r.-k. meisjesschool. Kort na 1900 was aan de Peperstraat de fröbel school van juffrouw Steinmetz befaamd. Juffrouw Hommes werd een bekende leidster. In de inmiddels herdrukte Gids voor Beverwijk van Chr. E. Sepp, voor het eerst verschenen in 1902, vinden we een advertentie van Boelen^ Sigaren Maga zijn aan de Peperstraat 12. De heer P. P. Langendijk beveelt daarin de volgende merken sigaren aan: Havanna House 3 cent, Schaapherders 2'h cent en Veluwe 2 cept. ven van „een groot gebouw aan de Peper straat dat een keurige indruk maakt”. Het is het gebouw van het Plaatselijk Comité voor de Katholieke Sociale Actie, het brandpunt van het rooms-katholiek verenigingsleven. Dit KSA-gebouw be schikt in die tijd over verschillende gro tere en kleinere vergaderzalen, maar ook over een voor die tijd moderne theater zaal met 550 zitplaatsen. In dit gebouw was toen ook een bioscoop gevestigd, het W.B.-theater, dat als enige bioscoop in Beverwijk „stomme” films vertoonde. In de beide andere Beverwijkse theaters was de geluidsfilm al gemeengoed. Maar de theaterzaal van het KSA-gebouw had jeeri cinema-orgel, gebouwd door de be kende Standaardfabriek in Schiedam. IJMOND. Tijdens de viering van de Kritische Gemeente IJmond, die zaterdag om 19.15 uur wordt gehouden in de Bever wijkse Vredesvorstkerk, wordt ingegaan op de aktie van het Interkerkelijk Vredes beraad „Help de kernwapens de wereld uit! Om te beginnen uit Nederland”. Breestraat 12 Beverwijk Tel. 25629 OP HET TOÜB GEZICHT Het I.K.V. heeft om deze doelstelling te bereiken een tienjarenproject opgezet, dat het beste wordt behartigd door permanen te groepen op allerlei plaatsen in Neder land. De KGIJ streeft ernaar, ook in de IJmond een dergelijke groep, samenge steld uit velerlei bevolkingsgroepen, van start te laten gaan. 'Na afloop van de viering worden de bezoekers in de gelegenheid gesteld om een bescheiden begin te maken met hun stem tegen de steeds toenemende bewape ning te laten horen. Daartoe zijn handteke ningenlijsten aanwezig om te protesteren tegen de neutronenbom, die zoals bekend mensen doodt maar bouwwerken spaart. Ook worden er kaarten verkocht van Amnesty International. Deze kaarten kun nen onder het motto „Stuur een kaart extra” verzonden worden aan politieke gevangenen, waarvan de adressen worden bijgevoegd. nacht onrustig wakker. „Ik ben onge trouwd en mijn broer heeft vrouw en kin deren. Hij heeft meer nodig”, dacht de ene broer. Hij begaf zich naar de akker en bracht een aantal schoven naar het land van zijn broer. Die broer werd wat later wakker en dacht: „Ik heb vrouw en kinde ren. Wat ben ik rijk in vergelijking met mijn broer”. Ook hij stond op, ging naar de akker en bracht een deel van de schoven naar het land van zijn broer. Op beide akkers stond dus de volgende morgen het zelfde aantal schoven. Dat ging twee nach ten zo. De derde nacht, werd de één wat vroeger wakker en de andere wat later. Op de akker kwamen zij elkaar schoven sjou wend tegen. Wat er toen gebeurde was volgens de heer Van der Laan datgene „Er woonden vroeger bij de school twee broers, die samen een stuk land keurig verdeeld hadden met een geul in het mid den. Toen de schoven in augustus op het land stonden werden beide broers op een De Peperstraat is een straatnaam, die in tal van oude Nederlandse steden en dorpen voorkomt, onder meer in Assen delft. De naam wijst er waarschijnlijk op dat daar vroeger iemand woonde we zouden het nu een apotheker noemen die de kostbare specerijen verhandelde, maar er zijn andere verklaringen moge lijk. De Breestraat strekte zich oudtijds niet verder naar het noorden uit dan tot de Peperstraat. Voorbij deze zijstraat was er een soort dreef die vóór 1577 behoorde tot het Regulierenklooster Sion. Dit klooster was, volgens de geschiedschrij ver mr. H. J. J. Scholten, gesticht ten oosten van die dreef, op korte afstand van de Peperstraat. Er is in die tijd ook sprake van het klooster Nazareth. Toen in 1576 Midden-Kennemerland had opgehouden het strijdtoneel te zijn in de oorlog tegen Spanje, zag het er voor de bevolking van Beverwijk hopeloos uit. Het stadje was totaal verwoest. Ook de St. Aagtenkerk, met uitzondering van de toren. De al genoemde kloosters, het gasthuis en het'leprooshuis waren ver woest. Er zouden nog maar een negental huizen zijn overgebleven. Het protestantisme Werd opgedrongen aan de geteisterde arme bevolking. Aller lei dwangmaatregelen werden toegepast om het rooms-katholieke geloof te doen verzaken. Gedurende tientallen jaren werd de katholieke zielzorg in Beverwijk heimelijk uitgeoefend door in lekenkle- ding rondtrekkende priesters. Dat waren van omstreeks 1612 tot 1642 vooral enke le minnebroeders of minderbroeders uit Haarlem. Vaak werden hun gods dienstplechtigheden verstoord. De ka tholieken van Beverwijk en Wijk aan Duin (Wijk aan Zee) hadden een beschei- den vergaderplaats ingericht bij de Arendsweg-hoek Heemskerkerweg, dat de naam „De Vogelsanek” kreeg. Na een jaar werd het al door de overheid gfeslo- ten en verzegeld, maar de katholieken hielden vol en later werd de overheid wat soepeler. Het kerkje was toen spoedig te klein. In 1729 is het vergroot, maar ook toen kon het niet meer dan 400 personen bevatten, terwijl ruim 1200 parochianen op dit oorspronkelijke schuilkerkje wa ren aangewezen. Daarom werd aan de Peperstraat een nieuwe kerk gebouwd, die echter ook al weer gauw te klein zou zijn. In 1915 kwam de tweede paro chiekerk aan de Arendsweg gereed, maar toen waren er ook al plannen Ont wikkeld voor een nieuwe kerk aan de Breestraat, de huidige St. Agathakerk. In een in 1931 verschenen gids van Beverwijk wordt een beschrijving gege- (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. Tijdens een korte plechtigheid en op originele wijze zijn woensdagmiddag om drie uur de openbare kleuterschool ,,’t Meeuwen nest” en de openbare lagere school „De Zilvermeeuw” aan de De Visser- straat na een ingrijpende verbouwing en uitbreiding heropend als een geïntegreerde basisschool. Verder wandelend in het verleden van Beverwijk komen we in deze aflevering van de rubriek „Op het tweede gezicht” via Schans, Alkmaarseweg en Lommerlust in de Peperstraat en dan vinden we in het Prentenkabinet van de familie Van der Linden in Wijk aan Zee een foto van rooms-katholieke kerk die daar heeft gestaan op de plaats waar zich nu naast de pastorie het St. Jozef Rustoord bevindt, dat op 4 september 1925 werd ingewijd en betrokken. Ter vergelijking dus hierbij, ongeveer van dezelfde plaats af genomen, een foto van de oude katholieke kerk en het rustoord dat op die plaats verrees. Het altaar van de oude kerk bleef gespaard en doet thans nog dienst in de kapel van het bejaardencentrum. De bouw van de kerk aan de Peperstraat, in 1840 voltooid, werd destijds aanbesteed voor f 28.000,-. Eerst in latere jaren kreeg de kerk een toren. Aan de bouw is een interessante kerkgeschiedenis vooraf gegaan die teruggaat tot de elfde eeuw. Voordat de kerk aan de Peperstraat werd gesticht hadden de parochia nen gebruik moeten maken van een schuilkerk aan de Arendsweg, want de oorspron kelijke Agathakerk ging ten tijde van de hervorming over in handen van de Hervormden. Dat is nu de Grote Kerk met de Wijkertoren. De derde hierbij gepubliceerde foto is een plaatje uit 1900 van de hoek Koning- straat-Peperstraat. Rechts op- de hoek een grote pomp. waaraan men de naam verbroedering heeft gegeven en uiteraard bracht hij dat ook in verband met de scholen die nu veel meer dan voorheen en ook bouwtechnisch met elkaar zijn verbonden. De aula, die centraal ligt, bewees bij deze opening meteen dat men die veel te lang heeft moeten ontberen. ,",Geen sprekers”, was er duidelijk afge sproken en wethouder A. F. M. van Her pen, die met wethouder mevrouw Vervel de het gemeentebestuur vertegenwoordig de, beperkte .zich tot dank aan de staf, de bouwers, de oudercommissie, de gemeen telijke diensten en allen die bij de verbou wing waren betrokken en daar ook de overlast van ondervonden. Aan oud- schoolhoofd Van der Laan reikte hij als herinnering aan de openingsplechtigheid een boek uit: „Ot en Sien” met de originele tekeningen van Jetzes. De aanwezigen kregen hierna gelegen heid de nieuwe scholen te bezichtigen. De verbouwing heeft ruim een half miljoen gulden gekost maar de school voldoet dan nu ook aan alle eisen van het moderne onderwijs. i BEVERWIJK. Vrijdagavond 9 f/i december is er weer kienen in het buurtcentrum De Schans. Deze 5* vroege kerstkien begint om 20 uur. bouwstichting brordus. De Willi- informatie- avond begint om 20 uur. De gemeentelijke dienst Huisvesting heeft de toe komstige bewoners van de nieuwe Munnikenweg buurt reeds over de wo- ningtoe wij zing ingelicht. Het buurtcomité geeft ter gelegenheid van de bijeen komst een extra buurt krant uit, waarin een korte terugblik op de sanering wordt gegeven. BEVERWIJK. Maan dagavond 12 december wordt in de Nieuwe Slof een informatiebijeen komst gehouden over de 93 nieuwbouwwoningen in het stadsvernieuwingsge bied rond de Munni- kenweg. Na de opening door de heer Smit, voorzitter van de woningbouwstichting Hij bediende zich van enkele balken hout met de woorden spelen en leren en een onderwijzer blijft een onderwijzer zou onderwijswethouder A. F. M. van Herpen later zeggen hij legde op zeer aanschou welijke wijze uit hoe een kleuterschool en een lagere school in elkaar kunnen worden geschoven tot een geïntegreerde basis school, waarbij de overgangsbarrière voor de kinderen grotendeels vervalt. De heer Van der Laan schoof het spelen op de kleuterschool wai meer naar het leren toe en aan het leren op de lagere school ver bond hij het spelelement. Maar toen de kinderen het sprookje van de aardbeien en de ezels hadden verteld ging hij op dezelf de toer door met een verhaal over verbroe dering; een woord dat volgens de heer Van der Laan niet is uit te leggen, maar wel te illustreren. Dat ging zo: St. Willibrordus geeft de stedebouwkundige van de gemeente Beverwijk, C. Pepping, een toelichting op het totale plan. Ook de wo ningen zelf komen aan de orde. De heer A. van Wijn gaarden, architect van de schetsontwerpen, zal hier over een toelichting geven. Voorts worden er gegevens verstrekt over de huren, de huurgewenningsbij drage en de huursubsidie door de heer H. Waterlander, pro jectleider van de woning- (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Aan de eerste wedstrij den voor het kampioenschap van de Ken- nemer Turnkring, waartoe ook de gym nastiekvereniging „Tumlust” behoort, na men Paul en Nico Jurriëns van „Turnlust” deel. Paul behaalde een vijfde plaats. Dit is een vrij goede prestatie als we bedenken dat Paul vorig jaar nog bij de junioren mee deed. Zijn broer Nico had de pech zich te blesseren bij het inturnen, zodat hij geen paardsprong kon maken. Toch eindigde hij op een goede zevende plaats. Beide turners gaan op grond van deze resultaten door naar de provinciale kampioen schappen. t A

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 9