Huiveringwekkend mooie rol door Els van Rooden muzikale inhoud weer r/ 81/4% I i O/o Dansontwikkeling tien jaar teruggedraaid Beeld van De Kooning voor Stedelijk Museum Wührer strijkers geven 581 RW Bonnefanten Museum misschien onderdak in leeg warenhuis Toneelspeelster Alma Seidler overleden Virtuoos recital in Amsterdams Concertgebouw SCHILDER GING MET KLEI WERKEN Hans Nilsson zingt bij Engels operagezelschap Nationale Ballet met Midzomemachtsdroom KUNST DECEMBER VRIJDAG 9 19 7 7 JV l ur. De 8% Amro Spaarbrief ’77-83. Net als de AMRO Spaarbiljetten is deze Spaar brief een waardepapier aan toonder. Tussen tijdse verkoop gedurende de looptijd is mogelijk via de beurs tegen de koers van dat moment. Het nominale bedrag van een Spaarbrief '77-83 isf1.000,-enper29juli’83 krijgt u erf 1.585,-voor terug. Na datum van eerste afgifte wordt het aankoopbedrag steeds iets hoger omdat de in middels verstreken rente er dan in verwerkt is. Bij de huidige koers is het rendement o Informeer bij een van onze 830 kantoren amro bank De Amro Vaste Looptijdrekeningen. Bij deze methode spreekt u met de Amro Bank af hoelang u het gestorte bedrag wilt vastzetten. Minimaal is dat 2 jaar. Maximaal 6 jaar. Hoe lan gere tijd vast, hoe hoger de rente. De minimum storting is f 100,-. De rentevergoeding staat gedurende de hele looptijd van de storting ge garandeerd vast. De rente wordt jaarlijks uitge keerd en kan vrij worden opgenomen. De rente percentages: 2 jaar7'/4%, 3 jaar: 7'/2%, 4 jaar: 7%%, 5 jaar: 8%. 1 De Amro Spaarbiljetten. Spaarbiljetten zijn waardepapieren met een vaste looptijd, die in 2, 3, 4 of 5 jaar aangroeien tot f1.000,- of f 10.000,-. Het aankoopbedrag is afhankelijk van de looptijd en het bijbehorende rentepercentage. De rentebetaling in één bedrag aan het einde van de looptijd kan fiscaal gunstig zijn. Nog een voordeel: de Spaarbiljetten staan niet op naam. U kunt ze dus eventueel cadeau doen. De rentepercentages zijn met een looptijd van 2 jaar: 7%, 3 jaar: 7'/4%, 4 jaar: 7%%, 5 jaar: QQ/ f Gaaf toneel bij Centrum in Scheiden zomernachtsdroom” een deftige miskleun, KO VAN LEEUWEN (ADVERTENTIE) Hoge rente! damse Stadsschouwburg met „Midzomer- nachtsdroom” van Frederick Ashton de ontwikkeling van de dans met minstens tien jaar teruggedraaid. Dit duur en met veel geschitter gepresenteerd spektakel stuk, een gemaniereerde pantomime met veel gedribbel en standjes en handjes met op iedere noot een pasje en een totaal voorbijzien aan de werkelijke muzikale structuur, zal zeker vanwege de aanschaf prijs lang op het programma blijven en daardoor een groot aantal mensen een misleidende indruk geven van wat dans is of kan zijn. kwalijk genomen. Het is alsof de wereld vol met mensen rond haar verder leeft, zonder dat zij zelf nog echt bestaat. Ze leeft alleen nog maar omdat ze niet dood is en doet een geslaagde zelfmoordpoging. Zij wilde echt niet meer, zegt de verpleeg ster in het ziekenhuis tegen de plichtma tig aanwezige familie. „Scheiden” ging donderdagavond bij to neelgroep Centrum in première in Belle vue en het stuk heeft onder een zeer ingrij pende regie van Peter Oosthoek een sterke zeggingskracht gekregen. Als ouverture van het scheidingsverhaal is er een begra fenis. De vader van de vrouw waar het verder om zal gaan is ter aarde, besteld en De Kooning heeft de beelden ge maakt in de periode van 1969 tot 1974. Het idee ontstond tijdens een ontmoe ting in Rome van de schilder en een vriend met een bronsgieterij. Deze vroeg De Koning eens wat van klei te maken en maakte vervolgens van zijn objecten afgietsels. Later keerde De Kooning terug naar Rome en maakte er een serie van dertien „little sculptures” (kleine beelden) die niet veel groter zijn dan zo’n veertig centimeter hoog. In 1970 werden de objecten naar New York overgebracht waar ze zeer matig werden ontvangen. De Engelse beeld houwer Henry Moore bleek na een be zoek aan een expositie van de beelden echter zeer enthousiast en adviseerde om ze te laten vergroten. De Kooning heeft dat bij wijze van experiment met Met zijn stuk heeft Ton Vorstenbosch willen aantonen dat theorie en praktijk niet betrekking tot een echtscheiding lang niet in alle lagen van de samenleving dicht bij elkaar liggen. In het kleine midden standsmilieu waarin de auteur zijn stuk laat spelen is er naast het gevoelsmatige ook nog een materieel probleem. We zien An Bloem in al haar eenzaamheid in haar huurkamertje van luttele vierkante me ters, terwijl verder iedereen bijdraagt aan het breiwerk van isolement waarin zij ver stikt raakt. Acht vrouwen en een man spelen er mee in „Scheiden”. Toch heeft Vorstenbosch niet bewust de kant van de vrouw gekozen, ook niet doordat hij hier een vrouw het Volgens het Stedelijk Museum zijn de beelden stylistisch verwant aan die van expressionistisch-figuratief werkende kunstenaars en bezitten ze een ongewo ne, paradoxale humor. Evenals bij de litho’s, de schilderijen en de tekeningen is bij de beelden de vrouw met gesprei de benen een veel voorkomend motief. In de litho’s heeft De Kooning zich ook door het landschap laten inspireren. Voor het gebouw waarin thans het mu seum is ondergebracht, het zogenaamd Bonnefantencomplex, bestaat nog geen concrete nieuwe bestemming. Het gemeen tebestuur van Maastricht denkt die even wel gemakkelijk te kunnen vinden. Burge meester en Wethouders juichen de huis vesting van het museum in een gedeelte van het leegstaande warenhuis toe, temeer omdat daardoor de binnenstad van Maas tricht verlevendigd wordt. Dit heeft het Maastrichtse stadsbestuur meegedeeld. De twee verdiepingen (eerste en tweede etage) van het oorspronkelijk als warenhuis bedoelde pand, beslaan een oppervlakte van 6.250 vierkante meter. Dit is drie keer meer dan de huidige opper vlakte van het museum. initiatief laat nemen. Daarvoor gaat hij te weinig in op de maatschappelijke positie van de vrouw, al wordt die door Ans hospita wel even aangestipt. Met de voorgenomen transactie is een bedrag van 9,5 miljoen gulden gemoeid. De BV Blauwhoed uit Rotterdam zal een lening van 5 miljoen a fonds perdu en een lening van 4,5 miljoen op de kapitaalmarkt vertrekken. Buiten Maastricht is ook de provincie Limburg en het rijk bij de huis vesting van het Bonnefanten Museum be trokken. Wat de overige verdiepingen van het leegstaande warenhuis betreft, ligt het in de bedoeling om in het souterrain een supermarkt te vestigen en op de parterre winkels in te richten voor twintig midden- standsbedrijven. WENEN (DPA). Alma Seidler, een van de geliefdste toneelspeelsters van Oostenrijk en erelid van het Burgthea ter, is in Wenen op 78-jarige leeftijd overleden. DEN HAAG (ANP). Hans Nilsson uit Den Haag zingt in februari in Londen de hoofdrol Germont in de opera „La Travia- ta” van Verdi. Daarmee heeft de 28- jarige bariton de stap gezet van amateur naar beroepszanger. Hij is uitgenodigd en gecontracteerd voor zes voorstellingen in het Alfred Beck Theatre, waar hij de enige buitenlandse solist zal zijn. (Van onze kunstredactie) AMSTERDAM. Het Stedelijk Mu seum in Amsterdam heeft een belang rijke schenking gekregen van de Ne derlandse, maar in de Verenigde Sta ten woonachtige en werkende kunste naar Willem de Kooning. Van hem krijgt het museum een beeld in brons met de titel Largo Torso alsmede een collectie van 24 zwart-wit litho’s. De schenking is voor het museum daarom zo belangrijk omdat De Kooning voor al als schilder bekend is en tot voor enige jaren zelden of nooit beelden en grafiek heeft gemaakt. De aanwinsten zullen samen met nog ander beeld houwwerk van De Koonings hand van af 5 maart in het museum zijn te be zichtigen. MAASTRICHT (ANP). Als de ge meenteraad van Maastricht er op 14 de cember mee akkoord gaat zal het Lim burgs Museum voor kunst en oudheden, bekend als het Bonnefanten Museum in Maastricht, zijn intrek nemen in twee verdiepingen van het al bijna tien jaar geleden gebouwde en nog altijd leeg staande warenhuis „Entre deux” in het centrum van de stad. Als amateur zong Nilsson bij de Haagse Volksopera en de Bredase Opera, in ope rettes en musicals en in kerk- en kerstcon certen. Hij is leerling van Coen Ruiven kamp, die eerder al vijf solisten afleverde voor „de grote opera” onder wie Ria Bar neveld en Cees Berger. een enkel beeld gedaan en was zo en thousiast dat hij andere beelden direct op groot formaat is gaan maken. Daar toe behoort ook de 90 centimeter hoge Larg Torso die in 1974 is gemaakt en voorlopig als het laatste beeldhouw werk van De Kooning moet worden beschouwd. Alma Seidler, die de dochter was van premier Ernst von Seidler-Feuchte- negg (1917-1918), was sinds 1918 aan het Burgtheater verbonden. Zij was een van de laatste nog levende „Kam- merschauspielerinnen” van het grote toneel in het Duitse taalgebied en zij stond tot voor kort nog op het toneel. Centrum heeft met deze voorstelling van „Scheiden” een gave toneelprestatie gele- verd. Ontwerper Paul van den Berg heeft daarbij een schitterend en ingenieus decor ontworpen dat op geraffineerde wijze de vele verschillende lokaties aangeeft. Een -stuk dat ik zonder ook maar de geringste afleiding van begin tot eind met interesse heb gevolgd. rf- Willem de Kooning maakte drie jaar geleden deze Largo Torso, die nu in bezit van het Stedelijk Museum in Am sterdam is gekomen. Peter Oosthoeks regie heeft in de bewe gingen van zijn actrices een rap voortsnel lend karakter gekregen. Er wordt groten deels geacteerd in een stijl van nieuw- realisme, waardoor de personages met hun tekst in een kader van nadrukkelijk heid komen te staan. Een perfecte type- keuze zorgt voor een weloverwogen karak terisering van de verschillende rollen. Bin nen dat geheel zet Els van Rooden huiver ingwekkend mooi haar veelzijdig talent in om de hoofdpersoon gestalte te geven. Indrukwekkend ook in haar zelfbeklag en ontroerend in haar machteloos verdriet. Een prachtige, schitterend afgewogen cre atie, ook in beweging. Goede prestaties ook van Vivian Lampe als egocentrische opportunistische dochter, Lettie Oosthoek als Ans zuster Marie en Margreet Heems kerk als minachtende schoonzus. Greet I Groot (als oma) en Frans Koppers bewe- I gen zich binnen dit geheel wat al te karika turaal. Ergens naar wijzen en dan achter je vinger aanhollen, vingertje op de mond en dan op je tenen ergens naar toe sluipen, handje aan je oor, handje op je hart, onmachtig schudden van vuistjes, kortom het ziet er uit als een persiflage van ouder wets ballet, maar helaas het is geen persi flage, het is gewoon namaakballet. Met wat goede wil zou je bewondering voor de choreograaf kunnen hebben voor zijn on uitputtelijke vindingrijkheid van de mal ste en meest zinloze passencombinaties. Je kan ook bewondering hebben voor Graha me Lustig, die als Puck ongelooflijk licht en spartelend, de gekste sprongen aan mekaar rijgt. Nog meer bewondering heb ik voor Aina Bilkins die er in slaagt Helena zodanig met zelfspot te dansen, dat die rol met al zijn onbenulligheid ook nog aanvaardbaar wordt. Misschien had het hele ballet wel zo uitgevoerd moeten worden, maar dat ver eist dan nog wel iets meer acteer-talent. Maria Aradi en Zoltan Peter volbrengen keurig netjes hun onmogelijk moeilijke, maar toch weinig effectrijke passen als Titania en Oberon. En och, wat enig toch, Pieter Roowaan heeft een ezelskop op en loopt op spitzen met zijn knuistjes opge trokken voor de borst en Titania geeft hem een kusje op zijn ezelsneus. Het verhaal van de Midzomernachts- droom is genoegzaam bekend, de muziek van Mendelssohn ook. Het dekor van Da vid Walker doet met zijn „zie de maan schijnt door de bomen” denken aan Gisel le, en de aktie met zijn geruk en getrek, zijn „van dik hout zaagt men planken”- effekten laat niets aan de verbeelding over. Dit ballet werd in 1964 voor „the Royal Ballet” in Londen gemaakt en werd hier ingestudeerd door Faith Worth, die zich daarbij bediende van Benesh-notatie. In het algemeen ben ik een groot voor stander van het gebruik van dansnotatie, in dit geval krijgt de vorm daardoor een te grote waarde ten opzichte van de interpre tatie, ik kan me tenminste niet herinneren dat dit ballet in Engeland ook zo lang leek en zo stomvervelend was. Het Nationale Ballet brengt meestal dans als een volwas sen kunst. Binnen dat streven is deze „Mid- als terloops valt de opmerking dat moeder veertig jaar geleden al genoeg van hem had. Langzaam komt dan de tragiek van de vrouw Annie boven de andere persona ges uit rijzen. Het is duidelijk dat Annie Bloem haar leven niet op dezelfde manier als haar moeder wil volmaken en zij neemt het voor een vrouw uit haar kring niet te tolereren besluit dat uitmondt in echtscheiding. De reacties van haar kinde ren en de overige familieleden illustreren kleurrijk de inbreuk die zo’n echtschei ding maakt op het voortkabbelend burger- mansbestaan. Annie’s bejaarde moeder zegt het onomwonden: Fatsoenlijke men sen scheiden niet. Schrijver Vorstenbosch zelf meent ook dat de hoofdpersoon uit zijn stuk kansloos is. Hij laat dat zeggen door de mondaine schoonzus Wil: „Mensen zoals jij blijven toch burgertrutten, die halen het niet”. De sterkste indrukken van het zo beheerste maar zeldzaam expressieve spel van het Wührer Streichsex- tett, hadden de talrijke be zoekers van dit concert dan al gekregen, in „Verklarte Nacht”, het strijksextet opus 4 van Schönberg (dat ook in een versie voor strij korkest bewerking van de componist bekend is geworden). Wat men ook van eventu ele decadentie in deze mu ziek, waarin Schönberg nog de taal van zijn voor gangers spreekt, moge den ken; „Verklarte Nacht” is een stuk met enorme „la ding”. En behalve de inte ressante harmonische en structurele ppbouw, is er de intensiteit; in contra strijke muzikale uitdruk king van koortsachtige, er- Er wordt door deze laatstgenoemde formatie, die gisteravond voor het eerst in de instrumentale serie in de kleine zaal van het Amsterdams Concert gebouw te horen was, vir tuoos, zuiver en met finesse gemusiceerd. Maar het hg-- le, uiterst soepel verlopen de instrumentale bedrijf is, dat voel je meteen vanaf de eerste noot, niet gericht op uiterlijk vertoon, maar op het weergeven van de mu zikale inhoud. Er is steeds een functio neel ogen-contact tussen de zes strijkers (2 violen, 2 al ten, 2 cell!) van het Wührer Sextet. Middels kleine, tot elkaar (bij wijze van ge baar) gerichte bewegingen, bereiken zij een even hech te eenheid van samenspel als van artistieke interpre tatie, met de daarbij beho rende, op elkaar afgestem de, rijk genuanceerde toon- AMSTERDAM. De vi olist Friedrich Wührer, We ner van geboorte, is de lei der van het Wührer Kam- merorchester Hamburg. Deze leerling van Wolf-\ gang Schneiderhan, is het echte type van de tempera mentvolle „aanvoerder”, hetgeen hij in de praktijk ook volop toont bij het uit leden van zijn kamerorkest samengestelde en eveneens naar hem genoemde strijk sextet. AMSTERDAM. Ton Vorstenbosch' toneelstuk „Scheiden" gaat over een vrouw die het leven naast haar man niet meer aankan. Ze is ongeveer vijfenveertig jaar en getrouwd met een man dia zijn levensplicht vervult door de kost voor zijn gezin er zijn twee dochters te ver dienen met zijn sigarenwinkel. Plotseling zo komt het op iedereen over verlaat de vrouw man en kinderen, door een ieder verbijsterd nagestaard. Niemand begrijpt haar en niemand doet ook werkelijk moei te om haar te begrijpen. Op haar jongste dochter na, maar die is toch te zeer ver diept in haar eigen jeugdproblemen. Zo ziet die vrouw iedereen om zich heen wegvallen. Het besluit wordt haar hoogst AMSTERDAM. Donderdag--.- zomernachtsdroom” een deftige miskleun, heeft Het Nationale Ballet in de Amster- ook al werd het door het première-publiek J u - n». ontvangen met langdurig hysterisch gejuich. Het vriendelijkste wat ik ervan kan zeg gen, is dat het dekor- en kostuumatelier, het orkest en alle dansers er hun uiterste best óp hebben gedaan. CONRAD VAN DE WEETERING vorming en subtiel uitge kiende dynamische ver houdingen. En de idee en emotie die aan iedere compositie ten grondslag liggen, werden dan ook in gedreven spel met overtuiging naar voren gebracht. Dat was dan met name het geval in Brahms’ voor diens doen, trans parant geschreven Tweede Sextet in G, opus 36, waarin de sterk wisse lende stemmingen met overgave werden uitge beeld. Scène uit Scheiden van Ton Vorstenbosch. V.l.n.r. Lettze Oosthoek, Els van Rooden, Greet Groot en Margreet Heemskerk. (Foto Kors van Bennekom.) otisch-gekleurde drama tiek en tedere melancholie. Muzikaal vertaalde ver wikkelingen en psychische roerselen, zoals zij uit Ri chard Dehmels poëzie (de inspiratiebron voor de componist) zijn afgeleid. En die stemmingen werden door het Wührer Sextet in al hun facetten vertolkt, met gebruikmaking van ge raffineerde tussen-tinten in klankkleur, soms met stra lende vitaliteit en dan weer via het meest etherische pi anissimo. Dat het aansluitend en fijnzinnig gespeelde strijk sextet uit Richard Strauss’ opera „Capriccio” daarbij qua spanning en innerlijke kracht in 5e schaduw moest vallen, sprak al haast vanzelf. Maar het is voor een ongebruikelijke instrumentale samenstel ling ook niet makkelijk (vanwege de repertoire- schaarste) om een even wichtig programma op te bouwen. De hoeveelheid composi ties voor zes strijkers is al even klein als het aantal ensembles dat ze uitvoert. Als zodanig was het dok een exclusieve gelegenheid om een sextet in deze in strumentale serie te kun nen beluisteren. En even exclusief was de kwaliteit van dit Wührer Sextet. Een stel fantastische strijkers! JOHAN VAN KEMPEN ff

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 17