O Voor 1700 man korter werken Amnesty-manifestatie voor politieke gevangenen Man doodt zich met schiethamer Jachtopziener en stroper door schoten geveld artendor bij Hoogovens ERASMUS Formateur ontvangt kandidaat-ministers Kosten van levensmiddelen slechts half procent omhoog aantal pagina's vandaag: 3ó 32,50 HOONKUNSThS62 IJmuider Courant h Aanrijding agenda pagina Demonstraties voor en tegen Vorster Mythen van de mensheid zolang voorradig, tot 9 januari het woord is aan... tmotioneei weerzien "ambac^dilV gemaakte massief eiken meubelen Verzet tegen bestuur Stichting Haarlem groter Abba-baby HISTORISCHE HOOFDPRIJS Slechts weinig „Loyalisten" Meer wind Boekhandel VRIJDAG 9 DECEMBER 1977 WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN 67ste jaargang no. 340 BOEK VAN DE MAAND Alexander Eliot 2 •Wit I Voor het lekkerste brood en fijn banket KENNEMERLAAN HK. SNELLIUSSTR. TEL. 14652 Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, 3, 4 BOVAG OCCASIONS Plaatselijk nieuws 5, 6, 7, 9, 11 Kunst17 Radio en televisie/Strips 23 Economie21 Beurs20 Sport31,33 Puzzel27 Medische diensten6 Modejournaal25 Foto/Film27 Schrijvende lezers27 Weg en wiel25 Filmpagina15 Kadé Bruin: daarna 59,50 interieurarchitektuur (Van onze redacteur in België Jan Gerritsen) BRUSSEL. De Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de Europese Gemeenschap, heeft voorgesteld de Europese landbouwprijzen voor volgend jaar met slechts 3 procent te ver hogen (uitgedrukt in nationale va luta). De kosten van levensmidde len zullen hierdoor ongeveer met een half procent stijgen. Voor de kosten van levensonderhoud in de hele Gemeenschap zal die stijging in de orde van grootte van 0,1 procent liggen. De prijsvoorstel- (ADVERTENTIE) CDCfMfil Tel. 310413 len van de Commissie gaan ge paard met geringe aanpassingen van de koers van de zgn. „groene munten” (die worden gebruikt om de landbouwprijzen nationaal vast te stellen). autobedrijf pats u N^w^/torm vogel/ bv r, IJmuider Courant EEG-landbouwprijzen stijgen weinig in 1978 (AD VER TENTIES) (Van onze stadsredactie) Zie ook pagina 3 (ADVERTENTIE) wagenweg 1 /hoek houtplem/haarlem/(023) 312172 ra (Van onze streekredaktie) RIJSENHOUT. Op weg naar het ziekenhuis is vanmorgen eigenaar P. K. Krijger van een montagebouw in Rijsen- hout overleden, nadat hij zichzelf per on geluk met een projectiel uit een schietha mer ernstig verwond had. De 38-jarige, uit Lunteren afkomstige man probeerde de schiethamer en tijdens die werkzaam heden ging het apparaat af. Hij werd ge troffen in het hoofd. Een computerstoring die ons bedrijf van morgen trof, kan tot gevolg hebben dat u de krant vandaag later dan normaal bezorgd krijgt. Daarvoor onze excuses, evenals voor het feit dat de gevolgen van deze storing ook op een aantal pagina's tot afwijkingen in de typografie heeft geleid. De heer De Jonge afgevaardigd door de Vereniging van Maatschappelijk Werkers is opgestapt. De blonde zangeres Agnetha Faltskog van de Zweedse groep Abba toont haar pasgeboren zoon tje aan de pers. Aan haar zijde, trotse vader Bjorn. De stroper, een oude bekende van de politie, kreeg het bevel te blijven staan. Met het geweer in de aanslag liep hij achteruit. De 25-jarige jachtopziener liep (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Kabinetsformateur Van Agt is vanochtend begonnen met bespre kingen met kandidaat-ministers. Op het lijstje met personen die de formateur van daag zou ontmoeten stonden de namen op de stroper toe die hem daarna met een schot in de buik velde. De andere jachtop ziener trok daarop een revolver en schoot de stroper neer. Ook deze werd in de buikstreek geraakt. Geen van de gewon den verkeert in levensgevaar. De Zand- voortse politie onderzoekt de zaak. Zowel de heer Tuyman als mw. Garde- niers bezochten de formateur in het ge bouw van de Eerste Kamer, maar Van Agt reisde voor het gesprek met Kruisinga naar Wassenaar omdat de CHU-er met griep het bed moest houden. Van Agt kreeg gisteren van de koningin die de fractieleiders van PvdA, CDA, WD en D’66 en haar vaste adviseurs had gehoord de opdracht „een kabinet te vormen dat mag vertrouwen in voldoende mate steun te onvervinden in de volksver tegenwoordiging”. De opdracht van Van Agt komt overeen met het advies dat de fractievoorzitters van CDA en VVD eerder op de dag hadden uitgebracht. Zie verder pagina 2. van de oud-vice-fractievoorzitter van de VVD, ir. Tuyman, oud-CHU-fractieleider Kruisinga en mevrouw T. Gardeniers (KVP). Zij worden vermoedelijk gepolst voor resp. Verkeer en Waterstaat, Defen sie en CRM. IJmuiden, Lange Nieuwstr. 243, tel. 13144, Santpoort, Hoofdstr. 234, tel. 378371 IJmuiden, Kalverstraat 9. Tel 14806/181 Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond Veel bewolking en later nu en dan regen. Vannacht hier en daar mist. Minimumtemperaturen van' 6 graden in het zuidwesten tot 1 graad in het noordoosten. Tot ma tig of krachtig toenemende wind uit zuid tot zuidoost. Maxima rond 8 graden. IJMUIDEN. De directie van Hoog ovens zal bij het arbeidsbureau verlen ging aanvragen van de huidige werktijd verkorting. Het verzoek zal wederom worden gedaan voor een periode van 6 weken en op 18 december moeten ingaan. terstal JERUZALEM (AFP). Een „week einde voor twee personen” in het Hil- tonhotel in Cairo is de hoofdprijs van een loterij die bij het „ambassadeurs- bal” in Hilton in Jeruzalem maandag zal worden gehouden. Het „toegangs- biljet” voor het bal bestaat uit een gave van 5.000 pond (ca. 725 gulden) voor de stichting ter verlening van beurzen voor studenten van de universiteit van- Jeruzalem. Slechts weinige maanden geleden zou deze hoofdprijs ondenk baar zijn geweest. De voorstellen van de Commissie zijn een uitdrukking van een voorzichtige poli tiek, aldus Europees landbouwcommissa ris Finn Olav Gundelach in een toelich ting. Op basis van een berekening van de stijging van de produktiekosten, de techni sche vooruitgang en de inkomsten van de boeren in de Gemeenschap zou de prijs verhoging gemiddeld 4,2 procent hebben moeten zijn. De Europese Commissie heeft echter voor 2 procent (uitgedrukt in Euro pese rekeneenheden) gekozen omdat, zo zei Gundelach de landbouw niet alleen bestaat in de algehele economische situ atie. Gundelach,noemde met name de grote structurele overschotten in bepaalde land bouwsectoren (melk, wijn en suiker), ter wijl in andere sectoren de situatie bij de produktie verslechtert (olijfolie en rund vlees). De Commissie vindt bovendien dat de garantieprijzen een negatieve invloed hebben uitgeoefend op het verbruik en ze wijst er tenslotte op dat de produktie meer in evenwicht moet worden gebracht, d.w.z. dat niet langer voor de interventie moet worden geproduceerd, maar meer reke ning moet worden gehouden met de vraag op de markt. De prijsverhogingen (uitgedrukt in Eu ropese rekeneenheden) verschillen overi gens nog onderling. Voor de zuivelproduk- ten wil de Commissie een verhoging met 2 procent. Anderzijds wil ze het actiepro gramma om de zuivelproduktie te vermin deren, voortzetten, inclusief handhaving van de medeverantwoordelijkheidspremie van 1,5 procent, die de boeren moeten betalen. Voor granen stelt de commissie een prijsverhoging van slechts 1,2 procent voor. Hetzelfde geldt voor rundvlees, ook een verhoging met slechts 1,2 procent. De aanpassing van de groene koersen zal voor het Beneluxgebied slechts 0,2 procent be dragen en wat dat betreft, zo zei Gunde lach, zal onze timing soepel zijn. We zijn maar eenmaal kind en maar eenmaal kinds; gelukkig hebben we alle tijd tussenin om V kinderachtia te doen. Na l'/i jaar wachten zag de 24-jarige Amerikaanse Elaine Besedin haar echtge noot weer terug en viel flauw. Het tafereel speelde zich af op de luchthaven van de Amerikaanse stad Los Angeles. Elaine trouwde in 1976 in Rusland met de 24-jarige Viktor Besedin tijdens een stu dieverblijf in dat land. Nadat haar ver blijfsvergunning niet werd verlengd moest ze noodgedwongen naar de VS te rugkeren. HAARLEM. Een adjunct-directeur en officiële vertegenwoordigers van drie van de vier opleidingen in het land hebben het bestuur van de „Stichting Haarlem” verzocht af te treden. Het conflict bij de in Haarlem gevestigde landelijke Stichting voor Opleiding tot Sociale Arbeid is hier mee in een nieuwe fase gekomen. Docen ten, cursisten en personeel verlangen van bestuur en directie dat de opleidingen „in het veld” op een behoorlijke manier mee kunnen beslissen over het beleid van de stichting. Het bestuur wordt wanbeheer van financiën verweten, wat heeft kunnen geschieden, omdat er nauwelijks kanalen voor overleg waren. Ook heeft een van de bestuursleden inmiddels de consequentie getrokken uit het verloop van het conflict. (Van onze streekredactie) ZANDVOORT. Een 25-jarige jacht opziener en een drie jaar oudere stroper, zijn donderdag met schotwonden opgeno men in een ziekenhuis in hun woonplaats Haarlem. De stroper werd woensdag rond middernacht door twee jachtopzieners be trapt bij zijn werk. Hij was aan het stropen in de duinen ten zuiden van restaurant de Bokkedoorns aan de Bloemendaalse Zee weg. Een terrein dat behoort tot de ge-, meente Zandvoort. DEN HAAG. Morgen, wanneer Amnesty International in Oslo de Nobelprijs voor de Vrede krijgt uitgereikt, zal in Den Haag een landelijke manifestatie „Spreek voor hen die moeten zwijgen” worden gehouden. De manifestatie bestaat uit lezingen, een forum en een demonstratieve tocht langs de diplomatieke vertegenwoordigingen van zeven landen waar mensen gevangen zitten in verband met hun strijd voor de mensenrechten. Uit elk van die landen is één politieke gevangene in de actie centraal gesteld. De sprekers die vóór het forum aan het woord komen zijn Piet Dankert, voorzitter van de vaste Kamercommissie voor Buitenlandse Zaken, prof. Schuyt, rechtssocioloog, en prof. Huizer van het Derde Wereldcentrum uit Nijmegen. Aan het forum doen mee: Wim Kok (FNV), drs. E. J. van Veen (Raad van Kerken), Jan Rogier (journalist) en Piet Dankert. Tussen twaalf en twee wordt de demonstra tieve tocht langs de ambassades van Argentinië, Indonesië, de Sovjet-Unie, Tsjecho-Slowakije, Uruguay, Zuid-Afrika en Zuid-Korea gehouden. Gisteren heeft Amnesty de 29ste verjaardag van de universele verklaring van de rechten van de mens herdacht met manifestaties in New York, Londen, Stockholm en Den Haag. Eergisteren werd in New York een petitie overhandig aan de VN, waarin op vrijlating van alle politieke gevangenen wordt aangedrongen. Morgen en overmorgen houdt Amnesty in Stockholm de eerste grote internatio nale conferentie over het afschaffen van de doodstraf. Er is de laatste dagen meer zekerheid ontstaan voor de veronderstelling, dat Van Agt een oude droom in vervulling heeft zien gaan, die hij zes maanden lang ge koesterd heeft en waardoor hij gedurende zijn onderhandelingen met Den Uyl tel- I kens weer de overtuiging kreeg dat hij met i die PvdA op de verkeerde weg was. In die l sfeer hebben beide partners in het gesprek CDA-PvdA gelijk gekregen: zij geven el- kander de schuld en,/ij hébben ook beiden schuld. Het heeft Den Uyl ontbroken aan inzicht ten aanzien van de geheime wens van zijn tegenstander, anders had hij die al veel eerder naar de VVD verwezen of met onweerstaanbare concessies overdonderd. Maar als Den Uyl nu zegt dat het onbegon nen werk is te proberen met iemand tot overeenstemming te komen, die al per soonlijk een andere keus had gemaakt, valt dat al evenmin tegen te spreken. De schuldkwestie is nu niet meer van belang. Evenmin de vraag, hoe zo’n CDA- WD-kabinet nu eigenlijk staatsrechtelijk zou moeten heten. Het gaat zich binnen kort presenteren en de praktijk van zijn optreden is het belangrijkste. Doorgewinterde politici raken gewend an allerlei toestanden die de argeloze Airger de wenkbrauwen doen optrekken. Zo heeft geen enkele politiek ingewijde I net de ogen geknipperd toen Van Agt de „dissidenten” van zijn fractie aanduidde als loyalisten, volksvertegenwoordigers die het komende kabinet „loyaal zullen tegemoettreden en het op zijn daden zullen beoordelen”. Toch is zo’n kenschetsing de moeite waard op zijn werkelijke betekenis te worden getoetst. En wat blijkt dan? Als die „loyalisten” de enigen zijn die het kabi net loyaal tegemoettreden en op zijn daden beoordelen, wat doen al die anderen dan? Het kabinet niet loyaal tegemoettreden en niet op zijn daden, maar op zijn signatuur beoordelen? Blijkbaar wordt tegenwoor dig de parlementaire democratie niet meer als een loyale institutie beschouwd, maar als een arena waarin alle strijdmethoden geoorloofd zijn. De burger denkt dat een kabinet, een maal gevormd en aan het werk, door alle volksvertegenwoordigers op zijn daden moet worden beoordeeld en in zijn daden in het algemene belang moet worden ge holpen of veroordeeld. Dat is loyaliteit, een eis die de kiezer aan alle parlementariërs met recht mag stellen. Hij vraagt hun toch niet een kabinet in zijn werk te hinderen of te ondergraven, ongeacht het kaliber van diens daden? Het is een democratische afspraak, die blijkbaar niet meer behoeft te worden gehonoreerd. Een spelletje met één stem meer of minder, een partijtje poker met getallen, een loterij met stem briefjes - wordt het Binnenhof nu daartoe in gereedheid gebracht? UHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIim DEN HAAG (ANP). Voor- en tegen- standers van de Zuidafrikaanse rassenpo litiek gaan morgen betogen in Den Haag. De Namibië-werkgroep uit Rotterdam protesteert ’s ochtends bij de Zuidafri kaanse ambassade uit solidariteit met het zwarte verzet in Zuidwest-Arika (Na mibië). ’s Middags houdt het comité „Voortrek ker” uit Zoetermeer een mars naar het Binnenhof om steun te betuigen aan de regering-Vorster. Dit, comité heeft een de- monstratie-vergunning aangevraagd voor tweehonderd mail’, de Namibië-werkgroep houdt het op twintig tot veertig betogers. Bij deze maatregel zullen in totaal 17.000 personeelsleden betrokken zijn voor ge middeld 27% van de totale werktijd. Bij de huidige werktijdverkorting zijn 7200 man betrokken voor gemiddeld 20%. De maatregel zal zich met name concen treren in de week van 25 tot en met 31 december. In die periode zullen er niet minder dan 15.000 mensen bij betrokken zijn. Dat betekent dat in de laatste week van dit jaar de produktie van het staalbe drijf vrijwel komt stil te liggen. Alleen de vitale produktie-onderdelen zullen op een laag pitje „in bedrijf” blijven. Bij alle voorgaande perioden van werk- tijdVêrkórtftig isTtet aafrtal #erknémers dat daarbij betrokken was beduidend la ger geweest. BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 ^^ISTEPHENSONSTRAAT 8 23 TEL. 023 - 244827 De afwerking van het eindprodukt dat uit de politieke fabriek van de firma Van I Agt-Wiegel te voorschijn moet komen, is een kwestie van dagen. Het ontwerp van dit gloednieuwe model is hoofdzakelijk j van Van Agt, al zijn er op adviezen van een aantal zijner fractiegenoten wat gedetail leerde wijzigingen in aangebracht. De in breng van vennoot Wiegel lijkt hoofdzake lijk te hebben bestaan uit een vurige ambi tie om mee te doen. CARROSSERIE REPARATIE BEDRIJF cRpeldoorn&Zn HAARLEM

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 1