SCP-rapport over Bedrijf teruggekocht Overeenkomst huisartsen en fondsen kan doorgaan assendelft de hekel gehaald postgiro en rijkspostspaarbank „Duurder maken van aardgas getuigt van kortzichtigheid” Veneta op de rand van afgrond Nijverdal krimpt verder in few KONSUMENTEN KONTAKT OVER TANDVERZORGING BIJ KINDEREN: Eerlijk is eerlijk in Philips: ongewijzigd interimdividend Kerstboter is echte boter voor n feestelijke prijs» HYPOTHEKEN BMH OOK DUURDER ENERGIEDESKUNDIGE PROF. P. ODELL: UR I 21 >0 Niet te versmaden. WIJZIGING HYPOTHEEKRENTE BIJ DE RPS PER 8 DECEMBER 1977. 5 ECONOMIE De renteontwikkelingen op de kapitaal markten maakte het de RPS een week geleden mogelijk de rente op nieuwe spaargelden met vaste looptijd (spaardeposito’s en beleggings- bewijzen) te verhogen. (6 jaar 814%) IJ L l LMBLK 100% financiering is mogelijk tegen het laagste tarief bij gemeente-garantie. Meer informatie: Vraag de folder "RPS hypotheken" via onderstaande bon bij het postkantoor of bij de Rijkspostspaarbank afd. voorlichting. Van Baerlestraat 27, 1071 AN Amsterdam. Bellen kan ook. Telefoon: (020) 5 89 31 37 of 0017 (gratis) Industrieterrein,Tel. (075) 28 72 52* Bij station Krommenie spoorlijn over, 1e weg links. Bon voor meer informatie Stuur mij de folder "RPS hypotheken”: MR 7^^ (Van onze redactie economie) DEN HAAG. In een brief aan minister Lubbers van Economische Zaken maakt het Konsumenten Kontakt ernstig bezwaren tegen de ,oo ,00b ,00 ,50 ,50 ,41 ,80 ,10 ,80 ,00 ,70 ,00 ,30 ,00 ,40 ,50 ,50 00b ,00 30 ,40f 50 10 50 90 00 .30 50 50 00 00 00 00 00 00e 50 00 00 60 00 00 50 00 50 80 70b 50 00 00 >0b 20 00 80 30 30 30 50 30 30 )0e 30 30 30 50 30 50 30 50 30 50 50 )0b 50 30 ïói door de particuliere ziektekostenverzekeraars vastgestelde pre- 28,11 - 1 58,1 per verzekerde met ingang van 1978. Volgens Konsumenten Kontakt brengt dit de verzekeraars volgend jaar 47 miljoen op. Uit berekeningen is het Konsumenten Kontakt ook gebleken dat als inderdaad de kinderen die daarvoor in aanmer king komen zich onderwerpen aan een algehele tandheelkundige verzorging, slechts ongeveer 22 miljoen door de verzekeraars zou worden uitgekeerd. HDC 55 Door dezelfde ontwikkelingen moet nu ook de rente op nieuwe hypotheken omhoog. Hypotheekrente 8%% Voor tophypotheken wordt de rente 8%%. De eenmalige afsluitprovisie blijft 1%. Gunstige premie voor de overlijdens- risikoverzeker ing Bll mieverhoging voor tandverzorging bij kinderen van 0 tot en met 9 jaar. In totaal vragen de verzekeraars hiervoor een bedrag van 15,50 sTz (ADVERTENTIE) 100 procent te veel premie (ADVERTENTIE) fondse !0 (ADVERTENTIE) I Naam: Adres: Plaats: 30 30 30 technische outen val sen. De re it moeilijk I de lezers lazings- lormale bulten de ruit raam- /orden, ex-clain aten. ROTTERDAM (ANP). Het besluit van de regering het aardgas aanzienlijk duurder te maken (door verhoging van de BTW) en de export ervan af te remmen, is inconsequent, irratio neel en getuigt van grote kortzichtigheid. Uiteindelijk zullen deze maatregelen er toe leiden dat de Nederlandse economie zwakker wordt in plaats van sterker. Dit schrijft prof. P. Odell, hoogleraar aan de Erasmusuniversiteit in Rotterdam en interna tionaal energiedeskundige, in het Engelse vakblad „Petroleum Economist”. Prof. Odell meent bovendien dat de aardgasvoorra den in Nederland veel groter zijn dan officieel wordt aange nomen. ter vergoedde. Volgens de belastingen mag maar 9 cent per kilometer worden vergoed voor het gebruik van de auto van huis naar het bedrijf de rest wordt aangemerkt als inkomsten. Hierover moe ten sociale premies worden betaald. Car- meta had dit geld niet afgedragen, omdat zij de 30 cent per kilometer als reëel ge maakte kosten beschouwt. Het bedrijf was tot betaling van dit geld aan zijn werkne- Uit de stukken over het per 30 juni afgesloten boekjaar 1976-1977 blijkt dat de algemene reserve helemaal is uitgeput om dat 2,7 mln van het verlies ad 4,4 mln ten laste van deze reserve is gebracht. De rest van het verlies 1,7 mln) is ten laste van de nieuwe rekening gebracht. Van Dam had ook kritiek op de criteria die de onderzoekers hadden aangehouden bij het indelen van de inkomenscategori eën. „Zo valt ook iemand met een modaal inkomen van rond de 28.000 per jaar in de hoogste inkomensgroep. Dat is volgens mij onjuist”. EINDHOVEN (ANP). Philips Gloei lampenfabrieken zal over 1977 een onver anderd interimdividend uitkeren van 0,60 per gewoon aandeel van 10, aldus Phi lips. Gemeenschappelijk Bezit van Aande len Philips Gloeilampenfabrieken zal tot een gelijke uitkering overgaan. op het woensdag verschenen rapport van het Sociaal en Cultureel Planbureau over overheidssubsidies, waarover wij hebben bericht. noteerd 270,00e 21 6.90 I Hypotheekrente 8i% De directie zegt dat voor het verlies van de afgelopen drie jaar in totaal 7,9 mln een kritieke situatie is ontstaan waar door de continuïteit van de onderneming bij de huidige stand van zaken ernstig in het geding is. Tot welk alternatief ook wordt besloten, ongetwijfeld zal dit leiden tot zeer ingrijpende maatregelen, zo wordt er aan toegevoegd. ROTTERDAM (ANP) Bank Mees en Hope heeft haar hypotheektarieven ver hoogt met 0-2 pet. Daarmee komt de rente voor 5 jaar vaste hypotheken zonder ge meentegarantie op 8,6 pct, met die garan tie op 8,5 pet, de rente voor een jaar vast zonder gemeentegarantie op 8,4 pet en met garantie op 8,3 pet. Tophypotheken met een vaste rente voor 5 respectievelijk een jaar komen op 8,9 respectievelijk 8,6 pet. De afsluitprovisie bedraagt 1,25 pet, aldus d<ji bank. De directeur A. Kreijman (tweede van links) van de machinefabriek Carmeta B.V. in Oud-Beijerland heeft gisteren zijn bedrijf voor f68.000 van de belastingen teruggekocht. Hiermee is de schuld ge- kweteti. De belangstelling tijdens de exe cutie was groot. Behalve de directeur en de deurwaarder heeft niemand geboden. »n: elk I. TeleW HILVERSUM (ANP). Veneta (Vere nigde Nederlandse Tapijtindustrie) be vindt zich in een uiterst wankele positie waardoor het voortbestaan van de onder neming onzeker is. Dit concluderen com missarissen en accountants in het jaar verslag. Volgens de hoogleraar is er niet de geringste twijfel, dat de gasvoorraden in het jaar 2001 vele malen groter zullen zijn dan de 1300 miljard kubieke meter, die de Nederlandse Gasunie voor spelt. Dit vooral, omdat als de prijzen stijgen, de voorraden groter worden, als gevolg van het feit, dat dan meer velden geëxploiteerd kunnen worden. Hoe gevaarlijk het is af te gaan op officiële cijfers meent prof. Odell te kunnen aantonen door te wijzen op vergissingen in het verleden. In 1967 stelde de Gasunie dat de produktie van aardgas nooit hoger zou kunnen worden dan veertig a vijftig miljard kubieke meter per jaar. Te meer daar men er van uit ging dat de totale voorraad ongeveer duizend miljard kubieke meter bedroeg. In beide gevallen zat de Gasunie vijftig procent te laag, als men uitgaat van de nu als juist geponeerde cijfers. Volgens Ódell zijn ook die getallen echter veel te laag, „maar dat zou nog niet zo erg zijn, als men het beleid er maar niet op had afgestemd”. Van Kemenade en Van Dam zeiden gis teravond in een televisie-interview dat er wel degelijk sprake is geweest van een beleidsombuiging van overheidssubsidies naar de laagste inkomensgroepen. Ze leg den er verder beiden de nadruk op dat het rapport slechts een momentopname geeft van één jaar, 1975. Minister Van Kemena de voerde als voorbeelden van een beleids ombuiging de bedragen aan die zijn uitge trokken voor het lager en het wetenschap pelijk onderwijs. Op het lager onderwijs - dat iedereen ten goede komt - is, zo stelde de demissionaire bewindsman, aanmerke lijk minder bezuinigd dan op de uitgaven voor het wetenschappelijk onderwijs. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. Het ziet er naar uit dat de tussen ziekenfondsen en huisartsen bereikte overeenkomst over honoraria en tarieven voor 1977 kan worden goedgekeurd. Geheel zeker is dit nog niet, want eerst dient de Ziekenfondsraad zich over dit contract uit te spreken. Dat zal waarschijnlijk nog deze maand gebeuren. Vermoedelijk zal de meerderheid geen bedenkingen hebben. De uiteindelijke inwerkingtreding komt dan een jaar na de officiële contractdatum. ■j gelingen die bedoeld zijn om juist de laagstbetaalden beter onderwijs en beter huisvesting te geven blijken, zo staat in het rapport, nauwelijks effect te hebben. Ex-staatssecretaris Van Dam stelde dat er sprake is van enkele duidelijke onjuist heden in het rapport. „Zo wordt gesteld dat een aanmerkelijk deel van de huursub sidies ten gunste komt aan de hoogste inkomensgroep. Dat kan echter helemaal niet, omdat bij een inkomen boven de dertigduizend gulden helemaal geen huur subsidie verstrekt wordt”. Prof. Odell vindt het getuigen van grote kortzichtigheid dat de Nederlandse regering de eigen gasvoorraden berekent aan de hand van een „irrationele” methode, namelijk door simpelweg alle geschatte reserves in de nu bekende velden bij elkaar op te tellen („en daarbij niet eens in aanmerking neemt dat dit soort schattingen altijd bewust aan de lage kant worden gehouden”). (Van onze Haagse redactie), DEN HAAG. De demissionaire minis ter van Onderwijs Van Kemenade en olid- staatssecretaris Van Dam (Volkshuisves ting) hebben gisteren felle kritiek geuit ’4 3) 12 1® 36; i 91 a ii. in 55, 68, - 58. 56, 42 „De verzekeringspremie die nu zonder meer wordt opgelegd, is dus 100 percent te hoog”, zegt Bert Donia, de directeur van Konsumenten Kontpkt. De verzekerden kregen vorige week van hun verzekeringsmaatschappij de mede deling in de bus dat hun jaarpremie voor 5Ö 1978 met zo’n 15 percent was verhoogd. Inmiddels was reeds bekend dat het minis terie van Economische Zaken de pre miestijging had vastgesteld op 9,5 percent, inclusief het nieuwe pakketonderdeel 153, tandheelkundige verzorging. Met name hiervoor hebben de meeste verzekerings maatschappijen ontheffing gevraagd bij het ministerie. Wordt die ontheffing ver leend, dan zou de premie meer dan de toegestane 9,5 percent mogen gaan stijgen. Volgens Konsumenten Kontakt gaan de verzekeraars bij de vaststelling van hun premie al uit van 100.000 kinderen meer in de leeftijd van 0 tot en met 9 jaar dan de cijfqrs van het Centraal Bureau voor de Statistiek wettigen. De verzekeraars gaan er nameliljk van uit dat zij 316.000 kinde ren door hun nieuwe maatregel verzeke ren. Het Centraal Bureau voor de Statis tiek komt niet hoger dan 210.000 kinderen. De particuliere ziektekostenverzeke raars hebben drie miljoen verzekerden. Als iedereen de gevraagde 15,50 moet gaan betalen, betekent dit aan inkomsten 47 miljoen gulden. Volgens berekeningen van de Nederlandse Vereniging van Soci ale Tandheelkunde, die de schooltandver- zorging voor z’n rekening neemt, kost een totale verzorging van een kind 119 per jaar. De particuliere verzekeraars vergoe den echter niet meer dan 100 per kind per jaar. Bovendien heeft iedere verzeker de nog een eigen risico van ƒ200. Dit cijfermateriaal van de Centrale Raad voor de Volksgezondheid berekent het Konsumenten Kontakt dat, als en dat blijkt dan heel gunstig 70 percent van de kinderen inderdaad totale verzor ging krijgt, de verzekeringsmaatschappij en niet meer dan 22 miljoen behoeven uit te betalen. „Ze houden dan 25 miljoen van de ontvangsten over. Vaststaat voor ons al dat de premie dan in 1979 weer omhoog zal gaan, als het ministerie van Economische Zaken hiervoor ontheffing verleent”, al dus Konsumenten Kontakt. ALMELO (ANP) Als gevolg op de herstructureringsplannen van vo rig jaar bereidt Nijverdal-ten Cate een verdere inkrimping van de acti viteiten op de markt van bovenkle dingstoffen voor. Voor deze markt werken Hedeman in Almelo en Gel- derman in Oldenzaal. Het verlies aan arbeidsplaatsen kan variëren van on geveer 370 tot 260. Met vakbonden en ondernemingsraden wordt overleg gepleegd, aldus de raad van bestuur. Met de uitvoering van de eerdere fasen van de herstructurering van het concern is dit jaar goede voortgang gemaakt. Als gevolg hiervan zal het verlies over 1977 belangrijk lager uit vallen dan dat over het vorige jaar toen ruim 30 mln werd verloren. Door de goedkope importen op de Europse markt, vooral voor kanten klare bovenkleding krimpt de confec- tie-industrie in Nederland en in ande re Europese landen sterk in en ver dwijnen veel afzetmogelijkheden voor bovenkleding- en voeringstof- fen. Als gevolg hiervan zijn Hedeman en Gelderman al een aantal jaren niet in staat positief te werken, aldus de raad van bestuur. Districtsbestuurder T. Hagen van de Industriebond NKV vindt dat de problemen bij de twee bedrijven van Nijverdal-Ten Cate moeten worden opgelost in samenhang met een her structurering van de totale textielin dustrie in Twente en de Achterhoek. Deze bon in een envelop zonder postzegel sturen naar Rijkspostspaarbank, afd. voorlichting, Van Baerlestraat 27, 1071 AN Amsterdam. De Rotterdamse hoogleraar wijst er op dat één van de motieven achter het gasbesluit van de regering het streven is de gulden wat minder sterk te maken om zo de concurrentiepositie van de industrie ten opzichte van het buitenland te verbeteren. Vanuit dat standpunt bezien is het volgens prof. Odell „volslagen incon sequent” dat de BTW op energiedragers verhoogd wordt van vier tot achttien procent. Het directe en indirecte effect zal zijn, aldus de hoogleraar, dat de kosten van de industrie hoger worden, onder meer doordat de vakbeweging compensatie zal eisen voor de hogere kosten, waardoor de concurrentiepositie slechter wordt. Tijdens een overleg, dat werd gevoerd in het ministerie van Volksgezondheid met delegaties van de Landelijke Huisartsenvereniging en de Vereniging van Nederlandse Ziekenfondsen, heeft directeur-generaal dr. J. van Londen gezegd dat staatssecretaris Hendriks het besluit van de Ziekenfondsraad, als daarmee de overeenkomst wordt aanvaard, niet zal schorsen. Het overleg werd gevoerd op uitnodiging van de staatssecretaris, die in het gesloten akkoord enige bezwaren zag zitten. Naar zijn mening waren daarin structurele elemen ten opgenomen, die eerst nader moesten worden bezien. Met name ging het hierbij om de kwestie van de verhoogde pensioenbijdragen voor de huisartsen, die maandenlang een struikelblok is geweest in de onderhandelingen. De onderneming was in moeilijkheden geraakt doordat zij haar werknemers voor mers overgegaan, omdat zij moeilijk men bet woon-werkverkeer 30 cent per kilome- sen kon krijgen. C KkLOOSTER MEUBELEN 1 «X W V ^X XXX* ^X 1W *~X «X ^X XX XX XX» XX XX XX" W X *X WX fl ’Tf O 58,1 51,1 42,5 56,1 59,1 41) 647,0 53) 37) 75) 44,1 28,1 37) 135) 33) 49,1 95,1 67) 56) W 65) 148,1 148,1 198) 63,1 53) 144) 70,1 34,1 80) 61; 32, 98; 101, 75 65 167 36 ffil 108 71 64. 42 47 256 430 122 91 351 Ziektekosten verzekeraars vragen De onderzoekers van het planbureau komen tot de conclusie dat de uitgaven van de overheid op het gebied van volks- huisvesting en onderwijs vooral terechtko- i men bij de hoogste inkomensgroepen. Re-

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 21