Enith Brigitha wil nog één keer vlammen toto-lotto Grote zege niet NOG GEEN NEDERLANDS Van Beusekom en Rob Ridder favorieten NK sv5’ genoeg voor handbalploeg Nauwelijks tegenstand in Ahoy Simpele dernytitel I sportpuntiq"] Citizen Quartz LCDTijdmeter SUCCES IN ZUIDLAREN 81 I i 1 1 voor Rene Pijnen 1 deze maand Mil 5 I r Hockey-kei TiesKruize: „Als je je sport serieus neemt, dan neem je Midalgan Sport.” „Warming-up is erg belangrijk. Niet alleen bij hockey natuurlijk. Dat geldt voor elke sport. Je komt sneller in je spel en je hebt minder kans op blessures. Daarom is die nieuwe Midalgan Sport zo handig. door Piet Teeling Maximum f 1 I Komplete maaltijden WH j ©CITIZEN DECEMBER 1 u MIDALGAN buiten kijf lekker I Nieuw. Midalgan Sport. Voor warme, soepele spieren en betere sportprestaties. VRIJDAG 9 Geef Noord-HollarKlj het december nummer is uit! (Van onze sportredactie) ROTTERDAM. Het wielerspecialisme derny-rijden heeft bij de beroepscoureurs weinig meer te bieden sinds Peter Post en Theo Verschueren ermee zijn gestopt. De wedstrijden achter de knetterende motortjes verloren steeds meer van de aantrekkelijkheid die in de jaren zestig steeds zo nadrukkelijk naar voren kwam. viwiUar iiaimeal bij warmiag-yp SPORT I j j .11 taal ineen. De figuranten namelijk waren (ADVERTENTIES) (ADVERTENTIE) Verkri|gbaar bij apotheek en drogist. 06/008 I René Pijnen achter zijn gangmaker Nop- pie Koch op weg naar de Europese derny titel. (Van onze sportredactie) UTRECHT. Voor de nationale kam pioenschappen badminton, die het ko mende weekeinde in de Catharijnehal in Utrecht worden gehouden, zijn bij de da mes titelhoudster Joke van Beusekom en Marjan Ridder en bij de heren regerend kampioen Rob Ridder en Clemens Wortel als eerste en tweede geplaatst. Als alles volgens verwachting verloopt Worden zondag de volgende partijen afge werkt: heren, kwartfinales: Rob Ridder- Ruud Hartog; Piet Ridder-Cock Koene- koop; Huub Geelhoed-Guus van der Vlugt en Richard Pal-Clemens Wortel. Halve fi nales: Rob Ridder-Piet Ridder; Guus van der Vlugt-Clemens Wortel. Marjan Ridder- Marja Ravelli; Joke van Beusekom-Hanke de Kort. Dames kwartfinales: Marjan Rid- der-Inge Rozemeyer; Marja Ravelli-Mau- reen Oskam; Sylvia Robbe-Hanke de Kort; Sylvia Hagenaar-Joke van Beusekom. Voor de overige onderdelen worden de volgende finales verwacht: heren dubbel: Rob en Piet Riddder-Boudewijn Ridder- ,Guus van der Vlugt. Dames dubbel: Han ke de Kort-Marja Ravelli-Joke van Beuse- kom-Marjan Ridder. Mixed: Marja Ravel- li-Guus van der Vlugt-Marjan en Piet Rid der. De wedstrijden beginnen zaterdag en zondag om 10.00 uur. Zondagmiddag wor den vanaf 14.00 uur de finales afgewerkt. onderbreking van zes weken in het begin van het jaar ook wel hebben meege speeld, maar ik denk dat mijn bloedar- moedeverschijnselen na wedstrijden in Turijn me wel de das hebben omgedaan. Je zit twee maanden voor je top, en dan moet je opeens je training staken. Zelfs die ene week is, denk ik, toch wel erg nadelig geweest”, aldus de Amster damse. „Ik had meer verwacht in Zweden, meer voor mezelf. Zeker ook op de 200 m. Maar ik kon niet meer en werd vierde. Iedereen, ook bondscoach Bert Sitters, had meer van mij verwacht. Misschien was die druk, dat het zonodig moest, wel veel te zwaar. Ik weet het eigenlijk nog steeds niet”, zo vertelt de 22-jarige zwem ster van Het IJ aan de vooravond van een nieuw seizoen. Een seizoen, waarin de wereldkampioenschappen in augustus in Berlijn het absolute hoogtepunt moeten vormen. „Ik wil dit jaar alles op alles zetten om tijdens de wereldkampioenschappen bij de top te komen. Er zijn nog wat onzeker heden, maar het zou best eens het laatste jaar kunnen worden. Goed, daarna zal ik nog wel twee jaar blijven aftrainen en hier en daar een wedstrijdje zwemmen, maar het echte werk, dat zal na de wereldkampioenschappen wel afgelopen zijn. Kijk, dat aftrainen is belangrijk. Je hebt veel te zware spieren, je bent in feite vierkant, en door het leveren van die prestaties heb je een groot hart gekregen. Dat aftrainen doe ik beslist. Er zijn meis jes die aan de top hebben gestaan, die er plotseling mee ophouden. Ik ken ze: bin nen een half jaar zijn ze zo ontzettend dik geworden, dat je er bang van wordt. Dat zal mij niet gebeuren: ik wil gewoon mijn eigen figuur terug”, aldus Enith Brigitha. Hoewel de Amsterdamse waternimf nadrukkelijk stelt dat het besluit om definitief te stoppen nog niet is geno men, staat het voor haar wel vast. In Moskou zal ze er in ieder geval niet meer bij zijn. „Ik zie het niet zitten om nog twee of drie jaar door te gaan. Er wordt ieder jaar meer en meer van je gevraagd, ieder jaar moet je sneller gaan, dus ook meer trainen. Ik kan dat hoogstens nog één jaar opbrengen. Na Zweden was de animo verdwenen, vooral in de eerste weken. Ik ben toen vrij lang op vakantie gegaan, waardoor de zin is terugge keerd”. De manier waarop hij zijn optreden afwerkte, kreeg van Sercu als begeleiden de verklaring: „Een verkrampt zitvlak”, welke blessureaanduiding eveneens op zien baarde. René Pijnen had het af haken van zijn grootste rivaal met vreugde be groet. „Ik zat aan mijn maximum”. Enith Brigitha heeft van dat soort si tuaties geleerd; is uit Jönköping met een andere ervaring teruggekeerd dan uit Montreal, het jaar daarvoor. Een erva ring die een stemmetje in haar heeft doen fluisteren: Enith, nog één jaar In dat ene jaar wil Enith laten zien hoe goed het was in Jönköping te verliezen. „Maar het is geen „must” dat ik met een gouden plak naar huis kom. Als het moet, lukt het toch nooit. Maar, ik wil er in ieder geval wel voor vechten”. BUITENLANDSE VAKANTIES VOOR GEHANDICAPTEN. Deze „Nieuwe Tijdmeter” wordt geïmporteerd door J HART BV, Postbus 41, Ouderkerk a d Amstel «tetar ar wmang# Knabbel brokjes en 'n diner voor de hond en 'n vismenu voor de kat Bijzonder lekker en nog licht verteerbaar ook PORTA WESTFALICA (ANP). De Nederlandse handbalsters zullen pas in de laatste wedstrijd voor het toernooi om het wereldkampioenschap zaalhandbal in de B-groep weten of zij volgend jaar mogen deelnemen aan de strijd om de wereldtitel in de A-groep At „Hoewel ik nu amper vier weken in training ben, wil ik tijdens deze NOK- wedstrijden in Oost-Berlijn kijken wat ik kan. Je wilt ook een beetje in de sfeer blijven. Het wedstrijdritme weer pakken. Daar zijn deze wedstrijden, aan het begin van een nieuw seizoen, uitstekend voor. Maar verwacht er niet te veel van. In januari gaat het pas echt gebeuren. Dan zal ik er ook weer echt serieus en keihard voor moeten trainen. Twee keer per week krachttraining. Ik praat er nu nog gemakkelijk over, omdat het nog niet zover is en omdat ik nog maar vier weken bezig ben. Dit wordt mijn achtste sei zoen. Ik denk toch wel dat ik het nu gezien heb”, aldus Enith Brigitha. „Tens lotte wil ik ook niet eeuwig op kantoor blijven”. Je kunt 't snel en makkelijk inwrijven en hebt meteen warme spieren. Echt een prima middel” Restauratie Grote Kerk Naarden Het enig, ware kerstmis vieren Midden-en kleinbedrijf heeft enorme behoefte aan investeringsmiddelen Tien jaar operageschiedenis in Zaanstad Provincialia Kees Bootsman over Volendam Recreatiebungalows in proefpolder Andijk Kantklossen in Westfriesland Vanaf nu verkrijgbaar bij uw tijdschriftenhandelaar. Losse nummers f 3,25 abonnement (12 nrs.) f 35,-p.j. Bureau voor Periodieken b.v., Postbus 1, Purmerend (02902) 1654. internationale krachtmetingen leverden tot nu toe uitsluitend buitenlandse over winningen op. "r Betty Stöve heeft gisteren in Londen gemak kelijk de eerste ronde van het toernooi van Crystal Palace overleefd. Zij won met 6-3, 6-1 van de Britse Lesley Charles. Voor het toernooi is een prijzengeld van 80.000 gulden beschik baar. Vele minuten heeft de jury gisteren nodig gehad om via een finishfoto de winnaar te vin den van de schaatsmarathon om de Finn Air Cup. Het werd uiteindelijk Martin Hoekstra uit Heerenveen voor Henk Portengen (Diemen). Diens vrouw Mar jon was bij de dames de sterk ste voor Atje Keulen-Deelstra. De actie om het Limburgse koppel Fred Rom- pelberg/Michel Jacobs te laten starten in de Zesdaagse van Maastricht is mislukt. Volgens wedstrijdleider Peter Post is Jacobs te jong om al voor de leeuwen gegooid te worden en heeft Rompelberg te weinig technische kwaliteiten. Wel aan de start komen de Belgen Merckx/Sercu en de Nederlandse toprenners Priem, Schuiten, Pijnen, Knetemann en Karstens. Feyenoord heeft afgezien van het voornemen, zich voor het bekerduel tegen Veendam terug te trekken op het KNVB-centrum van Zeist, dat eigenlijk rond de Kerst gesloten is. Om proble men met de voetbalbond te vermijden is de Rotterdamse ploeg uitgeweken naar een hotel in het noorden van het land. Het voortijdig ontslaan van trainer Dettmar Cramer gaat Bayern München 125.000 gulden kosten. Cramer eiste via een rechtbank, die hem in het gelijk stelde, een afkoopsom van 125.000 gulden. De Nederlandse wielrenner Hennie Stamsnij- der heeft gisteren in San Sebastian (Spanje) een internationale veldrit gewonnen. Hij legde de 19,8 kilometer af in 59 minuten en 41 seconden. Tweede werd de Belg Van Haesevalden. De beslissing zal vanavond in Minden vallen in de wedstrijd om de vijfde plaats tegen Denemarken. De grote overwinning van Nederland in de laatste poulewed- strijd op Frankrijk (20-9) was niet voldoen de voor „directe” kwalificatie via de twee de plaats in de eindstand van de poule. West-Duitsland deed het tegen Joegoslavië aanzienlijk beter dan Nederland een dag eerder en verloor slechts met één doelpunt verschil: 12-13. Nederland moest in Porta Westfalica met 11-22 tegen Joegoslavië ca pituleren. Sinds het afstappen van Post en Ver schueren mankeert het op dit zware num mer aan uitgesproken krachtpatsers, die bovendien met enig acteertalent de nodi ge franje konden aanbrengen. Degenen die donderdagavond in Rotterdam om het Europees kampioenschap op dit onder deel streden, konden aan dat weinig op wekkende gegeven niets veranderen. (Van onze sportredactie) ZUIDLAREN. Ruim vijf maanden geleden, om precies te zijn op 24 en 26 juni, deed Nederland de internationale hippische wereld versteld staan met gran dioze successen op de Europese kampi oenschappen in Wenen. Nadat eerst Johan Heins op Seven Valleys de titel had weg gekaapt voor vedetten uit gerenommeer de hippische landen, veroverde de natio nale équipe tot ieders verrassing ook de landenprijs. Uiteraard was de vreugde groot, Neder land telde eindelijk weer mee. De toppres taties in Wenen werden echter in de afgelo pen maanden slechts incidenteel vervolgd. Bij de sterk bezette concoursen in Rotter dam en Amsterdam grepen onze beste ruiters naast de hoofdprijzen, in Leeuwar den kon Henk Nooren zijn klasse in hoofd zaak bevestigen door de afwezigheid van de werkelijke springelite en ook in Zuidla- ren blijken de gouden prestaties van deze zomer voor een groot deel te zijn voortge vloeid uit een samenbundeling van vorm en fortuin. Hoewel de grote spektakelstukken in het Drentse dorp het puissance-springen en de Grote Prijs nog moeten worden afge werkt, wijzen de inleidende gevechten er op dat van een dergelijke hegemonie van de Nederlandse hippische top bezwaarlijk kan worden gesproken. Nationaal kampi oen Henk Nooren, eens door de Olympi sche chef d’équipe Ben Arts gekwalifi ceerd als „de grootste belofte die de Euro pese ruitersport heeft voortgebracht” mocht gisteravond in het jachtspringcon- cours even aan de zege ruiken, de drie Als speciale ((erstprijs een grandioos interieur ter waarde van f 8.000,- mkl BTW Kompleet met een gratis woonplan Dat de Amsterdamse zich dit seizoen goed wil voorbereiden, is duidelijk. Daarom sloeg zij de uitnodiging om be gin januari in Australië te komen zwem men, niet af. „Het was voor mij een uitdaging. Tot 1972 domineerden de Aus tralische meisjes in de zwemwereld. Tot dat er plotseling in Oost-Duitsland ook hard gezwommen bleek te worden. Toen zakte het peil in Australië. Ik denk dat ze ons die uitnodiging hebben gestuurd Annelies Maas en mij om te proberen er over twee of drie jaar weer bij te horen. Ik zie het meer als een stage, eigenlijk net zo’n goede voorbereiding als met de selectieploeg van de KNZB op de Canarische Eilanden. Misschien heb ik er net zoveel profijt van als Annelies Maas van haar trainingsstage vorig jaar in de Verenigde Staten”. Enith Brigitha verwacht ondanks dat niet dat aan de hegemonie van de Oostbloklanden op zwemgebied binnen afzienbare tijd een einde zal komen. „Het zal nog wel eventjes duren. Eigenlijk weet niemand hoe ze in Oost-Duitsland trainen. Het is altijd maar van horen zeggen. Ze vertellen je nooit de waarheid. In Zweden heb ik het nog aan Barbara Krause gevraagd. Wat denk je dat ik als antwoord kreeg? Tien of elf kilometer per dag. Dat kan natuurlijk niet aldus Enith Brigitha, die ook dit jaar in Barbara Krause haar grootste rivale ziet. „Eigenlijk is het vreemd. Wij zijn bang voor de Oostduitse meisjes, maar in Zwe den heb ik gemerkt dat ze net zo bang voor ons zijn. Ik kan links en rechts ademen en ik weet dat Krause alleen taai meen. uv ugiu.<uiK:u namenjrv „cuci: er evenmin in geslaagd voor enige sterke momenten te zorgen. Ze konden op geen enkele manier fleur geven aan het bleke wedstrijdbeeld. Martin Venix hield het in zijn verzet nog het langst vol, maar dat hij pas kort voor het einde werd gedubbeld, was voornamelijk te danken aan het feit dat Pijnen en Sercu hem duidelijk een afstraffing voor eigen publiek wilden be sparen. De kampioen van drie jaar geleden, Günther Haritz, beleefde in de diepe ach terhoede een afgang door op negen ronden te worden gefietst. Hij koerste daar in het gezelschap van Roy Schuyten, amper te rug van vakantie, die uit pure armoede was opgetrommeld toen Cees Stam het door een meningsverschil met organisator Peter Post liet afweten. Op de avond voor de wedstrijd moest er bovendien een invaller komen voor de zieke Wilfried Peffgen, in wiens plaats Gerben Karstens startte, die ook al niet op deelname had gerekend. Gezien het ge brek aan voorbereiding deed die het, met een achterstand van drie ronden, niet eens zo slecht. DEN HAAG (ANP). De gelukkige, die in lotto 49 van 4 december de zes juiste getallen aangekruist heeft, ontvangt als uitkering voor de eerste prijs 653.613,50 bruto. Ook de twee win naars van de tweede prijs komen er goed af. Beiden ontvangen 84.773,90 gulden bruto. De eerste-prijswinnaars van toto 49, achttien in to taal, ontvangen elk bruto 7.821 bidden. De uitslagen van lotto en toto zijn: Lotto 49, 4 december: Inleg: 3.569.428. Prij- zenbedrag: 1.755.674,41. Eerste prijs: 1 win naar, die bruto 653.613,50 krijgt. Tweede prijs: 2 winnaars, die elk 84.773,90 krijgen. Derde prijs: 317 winnaars, die elk 802,20 ontvangen. Vierde prijs: 12.386 winnaars, die elk 30 krij gen. Vijfde prijs: 10.149 winnaars, die elk ƒ30 ontvangen. Ttoto 49, 4 december: Inleg: 740.942. Prijzen- bedrag: 351.947,45. Eerste prijs: 18 winnaars, die elk bruto 7.821 krijgen. Tweede prijs: 641 winnaars, die elk 137,20 krijgen. Derde prijs: 5.767 winnaars, die elk 21,30 ontvangen. De wijze waarop René Pijnen de titel greep, was van een verschrikkelijke een voud, die de heimwee naar de goede jaren nog groter, maakte dan hij al was. Natuur lijk heeft de Westbrabander een enorme inspanning moeten leveren om deze kam- pioenstrui aan zijn uitrusting te kunnen toevoegen, want derny-rijden is per defini tie zwaar. Wanneer men bovendien nagaat dat er in de verplichte 50 minuten 49 kilometer en 200 meter is afgelegd, wat een uurgemiddelde van rond de 60 kilometer betekent, dan valt aan de krachttoer op zich niet te twijfelen. Het decor echter ontnam Pijnens triomf heel wat glans, met name doordat Patrick Sercu op het beslissende moment afhaak te. Samen hadden de twee grote favorieten moeiteloos het veld gedubbeld (voor de eerste keer al na 13 minuten), waarna het directe gevecht om het kampioenschap op een flop uitdraaide, toen Sercu het tot tweemaal toe liet afweten. Eerst reageerde hij totaal niet op een vlijmscherpe aanval van René Pijnen, toen die zeven minuten voor tijd naar de kop demarreerde. Een maal toe aan zijn tegenactie - een ronde of tien voor het einde - zoefde Sercu in vliegende vaart naar voren, drukte niet door, maar bleef achter Pijnen hangen en liet op het cruciale koersmoment de motor los, zodat Pijnen (tot grote vreugde - dat wèl - van de 8000 toeschouwers) onbe dreigd op de overwinning af ging. De uitslag is: 1 René Pijnen (Ned) achter Koch een gemiddelde snelheid van 60,400 kilometer in de race over 50 minuten, 2 Patrick Sercu (Bel) achter Deboevere, op 100 meter, 3 Martin Venix (Ned) achter Zijlaard, op 1 ronde, 4 Ole Ritter (Den) achter Harm Smits, op 2 ronden, 5 Gerben Karstens (Ned) achter Walrave, op 3 ronden, 6 Günter Haritz (Wdl) achter Chris Smits, op 9 ronden, 7 Roy Schuyten (Ned) achter Vanden- broek, op 9 ronden, 8 Don Allan (Aus) achter Dewachter, op 9 ronden. PETER HEERKENS Toen Sercu die situatie niet uitbuitte, plofte het toch al zo zwakke nummer to- ADVERTENTIE) „Ik heb in Jönköping de plank misge slagen. Iedereen dacht dat ik èn op de 100 meter èn op de dubbele afstand de grote favoriet zou zijn. Maar ik was Krause niet vergeten. Ze had iets goed te maken na een pechjaar, waarin ze in de aanloopperiode naar de Olympische Spelen een keeloperatie moest onder gaan en daardoor in Montreal niet kon zwemmen. Ik wist dat er iets meer voor nodig was om de Oostduitse meisjes te verslaan”, aldus Enith. Enith Brigitha kwam in Zweden tij dens de Europese kampioenschappen te kort, deels door een niet van problemen ontblote voorbereidingsperiode, deels ook door haar lichamelijke gesteldheid. „Het heeft er allemaal mee te maken gehad, dat ik in Zweden ver onder mijn tijden bleef. Ook in Zweden knaagde die badpakkenaffaire nog aan me. Ik was het vertrouwen kwijt. Daarnaast zal die Kenmerk: absolute precisie en geeft u alle tijdinformatie die u zich maar kunt wensen: seconden, minuten, uren, datum, maand Bovendien verlichting voor 's nachts, automatische kalender- korrektie en ook nog extra plat, dus elegant om de pols. Uitgevoerd in staal 7 PUZZELAKTIE T.B.V. Enith Brigitha: „Ik was Krause niet vergeten” links ademt. Op de 400-meterrace zag ik Krause over rechts naar mij kijken. Ze wist natuurlijk niet dat ik haar zag. Maar het was wel een ervaring. Misschien had ik daar meer van moeten profiteren. Dan had ik misschien ook een bronzen me daille erbij gehaald”. LAATSTE JAAR WORDEN BERLIJN. Na de Olympische Spe len van Montreal leek de weg voor Enith Brigitha geëffend. Er was geen Kornelia Ender meer, er was ook geen Shirley Babashoff meer. Het tijdperk van de gouden plakken voor de 22-jarige Am sterdamse leek nabij. Het pakte evenwel anders uit. Voor de op Curacao geboren Enith Brigitha was er slechts tijdens de Europese kampioenschappen in Zweden deze zomer één medaille weggelegd. Een zilveren, achter de Oostduitse Barbara Krause, de afwezige van Montreal, op de kortste vrijeslagafstand: de sprint. (ADVERTENTIE) INTERMEUBEL S SPECIALE KERSTPRIJS „HET KON WELEENS M’N

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 31