Concorde niet VAN DER STOEL WIL IN WEINIG MOEDGEVEND BEELD VAN SITUATIE POLITIEKE GEVANGENEN Maleisië wenst 1 t I „NIEUWE IMPULS” MBFR-BESPREKINGEN R HENS I BRUIN binnen7daqen JORDAANSE KONING HOESSEIN NA BESPREKINGEN MET SADAT: NEERGELEGD GEVOEL HEEL MOOI Jaarverslag Amnesty International gepubliceerd TEKENAARS p.j. van Studenten actief in Indonesië Zeventien doden bij helikopterongeluk Russische verwijten aan adres VS inzake standpunt M.-Oosten 'I LR)1/ ouwerkerk bv «iili Li F 3 2 r door Nico Scheepmaker I rum iK\ Ontkend BINNEN- EN BUITENLAND litieke gevangenen vrijgelaten, maar daar staat tegenover dat de situatie in andere delen van de wereld duidelijk verslechtert. Europa fing hemi- Brin- leven plosie ;kend edrijf cht. king ibaar 1 heb- ing te fgelo- ;reen- 1 het jfslei- som- 1 had it een auto- igen Zuid- ;en na o is in 1. Een water an de igsten Of er ?nd. ider Weinig verbetering koop't maar bij metzelaar I Door Bert Brevoord Amnesty International, de organisatie die zich het lot van de politieke gevangenen in de wereld aantrekt, publiceerde gisteren in Lon den haar jaarverslag. Het document laat wei nig ruimte voor optimisme. In bepaalde lan den zijn weliswaar belangrijke aantallen po- Rijn Ai CAIRO/RIAD/BEIROET/JE- RUZALEM (AFP/DPA/UPI/Reu- ter). De Jordaanse koning Hoessein heeft gisteren na zijn onderhoud met de Egyptische president Sadat in Cairo ver klaard dat de vrede in het Mid den-Oosten niet lang meer op zich zal laten wachten. „Die vrede zal er zijn voor het welzijn van de volkeren in dit gebied”, aldus de Jordaanse vorst. maar wie de betaalbaarste I én de beste wil koopt een BOSCH-keuken bij'n BOSCH I specialist, bij ons dus. 1 JSHHES VRIJDAG 9 DECEMBER 19 7 7 trijfel X, niet lang meer op zich wachten I I (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) ♦voonieel+woriktituig+kwieke service IJ 5 AI overhandigde aan de inter-Amerikaanse commissie voor de rechten van de mens van de organisatie van Amerikaanse staten een rapport over Uruguay, waarin melding wordt gemaakt van negentien beëdigde verkla ringen van martelingen in dat land. In Chili, waar welis waar sprake is van vermindering van het aantal erkende politieke gevangenen, baart een beangstigende toename van het aantal „verdwijningen” zorg. Het jaarverslag vermeldt om maar een greep te doen verder schendingen van de mensenrechten in landen als Guatemala, de Dominicaanse Republiek en Cuba. In laatstgenoemd land wordt het aantal politieke gevange nen op 3000 geschat. In Azië staat de vrijlating van tienduizenden politieke gevangenen in India in fel contrast met bijvoorbeeld de Ook in de meeste landen van Europa worden blijkens het jaarverslag de mensenrechten geschonden. In juni 1977, voor het begin van de conferentie in Belgrado die het vervolg van de conferentie over veiligheid en samenwer king in Helsinki voorbereidde, drong Amnesty Internatio nal er bij elke regering op aan de integrale uitvoering van de slotakkoorden van Helsinki op het gebied van de mensenrechten ter hand te nemen. Het jaarverslag meldt dat in de periode 1976/77 sprake was van arrestaties van mensen die geweldloos hun recht op vrije meningsuiting gebruikten in de Sovjet unie en andere Oostbloklanden (Polen, Oost-Duitsland, Tsjecho-Slowakije). In de Sovjet-Unie werden in de in het jaarverslag beschreven periode ongeveer 230 gevange nen door AI geadopteerd. In West-Europa bleef de adoptie van gevangenen voor namelijk beperkt tot dienstweigeraars. Amnesty Interna tional, dat in maart van dit jaar een zogenoemd landen- schrift over de situatie in Turkije publiceerde, ondernam in de loop van de afgelopen periode herhaalde malen stelling tegen het gebruik van de doodstraf in Bulgarije, Frankrijk, Ierland en de Sovjet-Unie. voortdurende detentie van tussen de 55.000 en 100.000 gevangenen in Indonesië. Uit China berichten over arres taties op grote schaal en talrijke meldingen van doodstraf fen. AI spreekt verder haar bezorgdheid uit over de situatie in Cambodja, Thailand en Vietnam en over de verminderde fundamentele vrijheid in landen als Malei sië, Singapore en Zuid-Korea. Stel dat ik het volgende schreef: „Boekhouders laten gebaren achter in de ruimte, ieder op zijn manier. Die manie ren laten zien hoe en door wat zij werden bewogen. Met de cijfers van hun verbeel ding animeren boekhouders de ruimte. Ik zou het billijken als u dan de wijkver pleegster op mij zou afsturen, voor het geval dat. Maar stel dat ik het volgende schreef: „Loodgieters laten gebaren achter in de ruimte, ieder op zijn manier. Die manieren laten zien hoe en door wat zij werden bewogen. Met de leidingen van hun ver beelding animeren loodgieters de ruimte. U begint er al een beetje aan te wennen, krijg ik de indruk. Een beetje toegeeflijk denkt u: ja, als die mesjoggene loodgieter de wasbak omslaat heb je inderdaad een verhaal, dat kan moeilijk ontkend worden! Maar stel nu even dat ik die loodgieter loslaat en het volgende schrijf: „Stratenmakers laten gebaren achter in de ruimte, ieder op zijn manier. Die manie ren laten zien hoe en door wat zij werden bewogen. Met de stenen van hun verbeel ding animeren stratenmakers de ruimte. Wat dacht u van deze versie? De sport journalistiek deinst tegenwoordig niet meer terug voor een paar literaire hand grepen als het er om gaat de schoonheid en eeuwigheid van het spel aan de lezers duidelijk te maken. De door Willem van Hanegem neergelegde oppervlakten aan gevoel kunnen zeker wedijveren met de oppervlakten door hem neergelegde tegen standers. Maar laat ik mij niet laten aflei den van het eigenlijke onderwerp en even een fragment citeren uit het artikel van de beheerder-conservator van Museum Fo- dor in Amsterdam, Arend Roosenschoon, dat de tentoonstelling „Manieren van teke nen” begeleidt: Ja, denkt u, dat is wel mooi gezien: stratenmakers die gebaren achterlaten in de ruimte, en die ruimte ook animeren. Ik zou niet zeggen dat zij maar „enkele ogen blikken” in die ruimte verkeren, ze doen er altijd nogal lang over vind ik, maar als beeld vind ik dat heel mooi: oppervlakten neergelegd gevoelje ziet het plaveisel bij wijze van spreken liggen! En dat zich dan toe laat dekken door het verder gaan, dus zeg maar door de voetgangers. Ja, heel mooi! Een ruimte van enkele ogenblikken ergens heel aandachtig wezen. De oppervlakten neergelegd gevoel, dat zich toe laat dekken door het verder gaan, door het omslaan van een hoek, door trottoir. Soms wordt dat een verhaal”. water :uren, oven- ;rbin- zond- Het ziet er naar uit dat de eerste Concor- de-vlucht van Londen, naar Singapore en terug niet via de oorspronkelijke route over de Straat van Malakka (en dus door het Maleisische luchtruim) zal kunnen worden uitgevoerd. De Britse luchtvaartautoriteiten hadden in Koeala Loempoer om „doorgangsper- missie” gevraagd, maar Maleisië heeft die zonder opgaaf van redenen geweigerd. Overigens is vooralsnog niet meer duide lijk geworden dan dat de betogende stu denten van oordeel zijn dat „de democra tie dood is in Indonesië”. Onder dit motto zijn in de afgelopen week in Djokjakarta op Midden-Java twee studentenmanifestaties gehouden die niet tot botsingen met het leger en de speciale oproerpolitie leidden, terwijl woensdag in Djakarta enige honderden studenten als vertegenwoordigers van de verschillende universiteiten bijeenkwamen om „de situ atie te bespreken”. DJAKARTA (AFP). Drie maanden vóór de presidentsverkiezingen blijken de studenten in Indonesië actief te worden in de vorm van betogingen tegen de regering. Israel heeft laten doorschemeren dat er wellicht vredesbesprekingen met Egypte Het Israëlische ministerie van Buiten landse Zaken heeft gisteren ontkend dat er geheime bijeenkomsten tussen Israë liërs en Egyptenaren hebben plaatsgevon den na het bezoek van president Sadat aan Jeruzalem. De enige besprekingen tussen Israëliërs en Egyptenaren betrof fen die tussen de ambassadeurs van beide landen in de Verenigde Staten. De Syrische president Assad voerde gis teren in Riad, de hoofdstad van Saoedi- Arabië, overleg met koning Chaled. Van daag is Assad voor overleg in Koeweit. Eveneens vandaag begint de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Cyrus Vance zijn begin deze week aangekondig- de trip door het Midden-Oosten. De Egyptische president Sadat heeft gis teren in een toespraak tot een grote menig te Egyptenaren een felle uitval gedaan naar de Arabische en Russische tegenstan ders van zijn vredesinitiatief. Sadat noem de vooral zijn Arabische tegenstanders „bedriegers en dwergen”. De Egyptische president zei verder dat zijn land geen vrede wil met Israel „tegen elke prijs” en dat Egypte steeds had vast gehouden aan de eisen van teruggave van door Israel bezet Arabisch gebied en op lossing van het Palestijnse vraagstuk. Een van de voornaamste punten van bespreking in de opvallende golf van over leg tussen Egypte, Syrië, Jordanië en Saoe- di-Arabië is volgens diplomatieke kringen in Beiroet de recente ommezwaai in de Amerikaanse politiek, zoals die is ver woord door Cyrus Vance. Deze verklaarde eerder deze week dat de Amerikaanse regering meer belang hecht aan het ko mende vredesoverleg in Cairo dan aan het bijeenroepen van de Geneefse conferentie over het Midden-Oosten. Gezien de nog steeds harde Syrische verklaring na Assad’s gesprek met Hoes sein, woensdag in Damascus, acht men het in Beiroet uitgesloten dat Syrië zal terug komen op zijn besluit niet deel te nemen aan het overleg in Cairo, ook al wordt daartoe druk uitgeoefend door Jordanië, Saoedi-Arabië en de Verenigde Staten. Volgens Amerikaanse functionarissen zou ook Cyrus Vance zich in deze zin hebben uitgelaten. Hij zou op korte termijn geen realistische vooruitzichten zien op deelne ming van met name Syrië in Cairo. Koning Hoessein gaf uiting aan zijn bewondering voor het initiatief van presi dent Sadat dat gericht is op „een recht vaardige en blijvende vrede in dit deel van de wereld te komen”. Hoessein, die woensdag Syrië bezocht, brengt vandaag een bezoek aan Saoedi-Arabië. De overige twee hepen lichte verwondin gen op. In antwoord op vragen van oostelijke zijde lijkt een algemeen samenvattend ant woord gewenst, aldus Van der Stoel. Ook Bonn wil dat bij de MBFR-besprekingen voortgang wordt gemaakt. Frankrijk, dat niet aan deze onderhandeling mee doet, herhaalde zijn bezwaar dat het Oostblok via een akkoord toezicht krijgt op de wes telijke troepensterkte. Er viel geen zekerheid te verkrijgen over de verklaring van de Amerikaanse minis ter Cyrus Vance, dat het MBFR-overleg de bondgenoten ook in staat moet stellen „in de eigen strijdkrachten evenwicht te berei ken”. Aangenomen wordt dat Vance op subtiele wijze waarschuwde tegen een ver dere toeneming van het Amerikaans-West- duitse gewicht binnen de NAVO. Ook de Westduitse minister van, Defensie Leber waarschuwde hier eerder deze week na drukkelijk tegen. De NAVO-ministers besteedden gisteren verder de nodige aandacht aan de onder- handelingen tussen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie over beperking van de strategische kernbewapening (SALT II). Minister Van der Stoel merkte op dat intensivering en systematisering van het overleg met Amerika gewenst is wanneer de Europese belangen directer aan de orde komen. Minister Van der Stoel hield zijn colle ga's voor dat de neutronenbom niet op puur militaire, maar ook op psychologi sche en politieke aspecten moet worden beoordeeld. Hij zei bezorgd te zijn over de effecten op de onderhandelingen met de Sovjet-Unie over wapenbeheersing. De studie over het invoeren van het wapen, waartoe de ministers van Defensie van de NAVO-landen eerder deze week besloten, moet de hele alliantie tot een verantwoorde conclusie brengen, aldus de Nederlandse bewindsman. De Amerikaanse minister Vance legde nog eens de nadruk op de betekenis van het bezoek van de Egyptische president Sadat aan Israel. Van der Stoel hoopt dat Israel in de komende onderhandelingen op de weg naar vrede in het Midden-Oosten een maximum aan flexibiliteit zal weten op te brengen. Behalve Nederland twijfelt nog een drietal landen van de NAVO aan het nut van de neutronenbom. Noorwegen, Dene marken en Ijsland vrezen dat invoering van de neutronenbom in West-Europa een negatieve weerslag zal hebben op de wa- penbesprekingen met het Oostblok. MOSKOU (UPI/Reuter). De Sovjet- Unie heeft gisteren via haar persbureau Tass laten weten dat de poging van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Cyrus Vance zich meer in te stellen op Cairo dan op een heropening van de Geneefse vredesconferentie over het Mid den-Oosten in „directe tegenspraak” is met een Russisch-Amerikaanse verklaring over het Midden-Oosten. meri- m. de sbare is in >mge- zeken t Car- 'ïatio- r zijn tiacie, is ge- voor KOEALA LOEMPOER (Reuter). De Maleisische regering heeft haar nationale luchtruim taboe verklaard voor het su- persone Concordeverkeersvliegtuig. NEW ORLEANS (UPI). Een helikop ter die arbeiders naar een booreiland bracht voor de kust van Louisiana, is giste ren in zee gestort. Van de negentien inzit tenden kwamen er zeventien om het leven. (Van onze redacteur im-België, Jan Gerritsen) BRUSSEL Op de eerste dag van de NAVO-raad voor ministers van Buiten landse Zaken heeft minister Van der Stoel een „nieuwe impuls” bepleit in het MBFR-overleg (tussen NAVO en War- schau-pact over troepenvermindering in Centraal-Europa). De Nederlandse be windsman wil „verduidelijking en preci sering” van de westelijke onderhande lingspositie. Het jaarverslag van Amnesty International geeft een overzicht van het werk van het internationale secretariaat en de nationale afdelingen. In de periode van 1 juni 1976 tot 30 juni van dit jaar werden 2285 gevallen van indivi duele gevangenen ter hand genomen en werden 1675 gevangenen vrijgelaten. Er werden 208 urgente acties ondernomen ten behoeve van slachtoffers van martelin gen en andere dringende gevallen. De financiële hulp aan gevangenen en hun families bedroeg ongeveer 650.000 gulden, ruim een ton meer dan in het jaar daarvoor. AI zond in de genoemde periode missies en waarnemers naar 22 landen. Tass zei dat „bepaalde kringen in de Amerikaanse regering” trachten druk uit te oefenen om Arabische staten in con frontatie met Israel ertoe te bewegen deel te nemen aan de conferentie in Cairo. Ten aanzien van de situatie op het Amerikaanse conti nent is volgens Amnesty International weinig verbete ring te bespeuren. De organisatie blijft met name in talrijke gevallen tussenbeide komen in het zuiden van Latijns-Amerika. Vooral Argentinië, Chili en Uruguay blijven zorgenkinderen. „Tekenaars laten gebaren achter in de ruimte, ieder op zijn manier. Die manieren laten zien hoe en door wat zij werden bewogen. Met de lijnen van hun verbeel ding animeren tekenaars de ruimte. Een ruimte van enkele ogenblikken ergens heel aandachtig wezen. De oppervlakte neerge legd gevoel, dat zich toe laat dekken door het verder gaan, door het omslaan van een blad, door papier. Soms wordt dat een verhaal”. „Voetballers laten gebaren achter in de ruimte, ieder op zijn manier. Die manieren laten zien hoe en door wat zij werden bewogen. Met de passes van hun verbeel ding animeren voetballers de ruimte. Een ruimte van enkele ogenblikken ergens heel aandachtig wezen. De oppervlakten neer gelegd gevoel, dat zich toe laat dekken door het verder gaan, door het omslaan van een tegenstander, door free-kick. Soms wordt dat een verhaal”. Een ruimte van enkele ogenblikken ergens heel aandachtig wezen. De oppervlakten neergelegd gevoel, dat zich laat toe dekken door het verder gaan, door het omslaan van een wasbak, door sanitair. Soms wordt dat een verhaal”. nea zijn meer dan 1000 politieke gevangenen het slachtof fer van deze methode. Andere landen met een groot aantal mensen in voorarrest zijn Angola, Ethiopië en Zuid- Afrika, In een groot aantal Afrikaanse staten is sprake van martelingen. In door een blanke minderheid gere geerde staten maakt, zo concludeert AI, het martelen van politieke gevangenen deel uit van het officiële beleid. AI meldt op het gebied van de mensenrechten verder mel ding van wantoestanden in Oeganda en Equatoriaal Guinea (o.a. massarhoorden) en maakt zich bezorgd over het voortdurende gebruik van de doodstraf in Zuid- Afrika. („Het jaarboek van de politieke gevangenen”, 290 pagina's, kan worden besteld bij Amnesty International, 3e Hugo de Groot straat 7, Amsterdam. Het boek kost tien gulden). Een ruimte van enkele ogenblikken ergens heel aandachtig wezen. De oppervlakten neergelegd gevoel, dat zich toe laat dekken door het verder gaan, door het omslaan van een blad, door papier. Soms wordt dat een verhaal”. ;n 82 'land, rland derde onen- breed it wa- ioveel er de juden loemt naart Vol groep dat in en dit in de ogen, der al 'en de schap ebied I stren- in af- ist. In lilieu- mber werk- n dit eube- Het aantal adoptiegroepen in 31 landen nam afgelopen jaar toe met 270. In juli van dit jaar bedroeg het aantal leden/donateurs van de organisatie 168.000, verspreid over 107 landen. Dat is een toename van 71.000 leden en 29 landen ten opzichte van de periode 1975/76. Amnesty International bracht in de periode 1976/77 rapporten over negentien landen uit. Een van de grootste zorgen van Amnesty International ten aanzien van de situatie in Afrika is het gebruik van diverse regeringen van lange perioden van voorarrest om politieke oppositie te onderdrukken. In Rhodesië en Gui- Zwembad-architektuur en technieksauna's en solaria Showroom: Provincialeweg 204, Zaandam. Telefoon 075 162069 HAARLEM-PR BERNHARDLAAN 2-TEL 319005 1 ALKMAAR-BESTEVAERSTR 77 S MAANDAGS GESLOTEN Heeft u een normale huid, dan garanderen wij u een natuurlijk bruine teint binnen 7 dagen. De zonnebank of hemel zijn anders dan gewone solaria U ziet al na de eerste keer resultaat. Interesse1 Komt u even langs in onze showroom, een gratis folder ligt voor u klaar. gr’ tl •A De Egyptische president Sadat(rechts) begroet de Jordaanse koning Hoessein. Laatstgenoemde was gisteren in Cairo in het kader van zijn bemiddelingspogingen tussen Egypte en de radicale Arabische landen. komen op een niveau waarop minister van Buitenlandse Zaken Mosje Dajan erbij be trokken zou zij, in elk geval dus op hoger niveau dan de conferentie van Cairo. „We kunnen de mogelijkheid van ontmoetin gen op hoger niveau naast de besprekin gen die volgende week in Cairo zullen plaatsvinden niet uitsluiten”, zo deelde een woordvoerder van het ministerie van Bui tenlandse Zaken mee. De „Jeruzalem Post” meldde in een be richt uit Cairo dat er pogingen aan de gang zijn om een ontmoeting tussen Sadat en Dajan te arrangeren wanneer de conferen tie in Cairo bijeen is. De Israëlische mili taire politie heeft acht leden gearresteerd van een Arabische guerrillacel die actief was in en rondom Jeruzalem, zo heeft een militaire woordvoerder gisteren bekend gemaakt. Volgens hem behoorden de acht tot de Arabische guerrillabeweging El Fa tah. Bij de gearresteerden werden wapens en explosieven aangetroffen. „Vrede in het Midden-Oosten laat •£.-y Raadpleeg van te voren uw arts

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 3