Chauffeurs in conflict met rijtijdenbesluit s n Afdelingsbestuur van Rode Kruis eist loyaliteitsverklaring Vissers kregen vliegtuigwrak in de netten Veertig jaren toneelvereniging gevierd met ..Galante listen" Beleid Beverwijk schaadt middenstand in de regio t F 91 BROMFIETSER RIJDT JONGEN AAN OP ZEBRAPAD Gedurfde jubileumvoorstelling bij Advendo 4 VELSEN-IJMUIDEN VRIJDAG 9 DECEMBER 19 7 7 Ontslagdreiging voor onwillige colonneleden .i'W* (Van een onzer verslaggevers) Tarieven Velsen wil grootwinkelbedrijven weren f EEN DE Maatregelen BETER DRUKWERK BESTELLEN? GEBOORTE? VERLOVING HUWELIJK? Zo als Een gedurfde keuze ongetwijfeld, want met dit stuk wensten regis seur en spelers zich volledig te distantiëren van het bij amateurs meestal gebruikelijke repertoire. In feite is met deze voorstelling daardoor sprake geweest van een avond aanschouwelijk gemaakte toneelhistorie. VELSEN. De Rode Kruisafdeling IJmuiden-Velsen wil met harde maatregelen een eind maken aan de tweespalt binnen de 110 leden tellende colonne. Voorzitter W. Sepp stelde de colonnele den in een donderdagavond af gelegde verklaring voor de keus: oneervol ontslag of de beleidslijnen van het afdelingscommando tot op de letter uitvoeren. Van het afdelingsbestuur is dit het antwoord op het recente dreigement van een tiental colonneleden uit Velsen-Noord het bijltje erbij neer te gooien al voortgegaan wordt met de straffe doorvoering van nieuwe beleidslijnen die vorig jaar landelijk werden afgekondigd. Tegenwerking '6: Rijtijdenbesluit ---- VELSEN. Het is bij het ama teurtoneel dikwijls gebruikelijk ter gelegenheid van een bepaald jubileum de trouwe bezoekers met een speciaal verzorgde voor stelling te confronteren. Ook de toneelvereniging Advendo” uit Velsen is niet van deze goede ge woonte afgeweken, zodat het veertigjarig bestaan daarvan don derdagavond in de Stadsschouw burg werd gevierd met een opvoe ring van George Farquhars schel menkomedie „Galante listen”. Taxibedrijf (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Het personeel van vervoersbedrijf Gebroeders Kloosterhuis maakt zich ernstige zorgen over de ontwikkelingen rond de eigen status in het kader van de gezondheidszorg. Chauffeurs en ziekenverzorgers van het bedrijf slagen er niet in om met hun werkgever tot overeenstemming te komen over een CAO. Het huidige dienstrooster, dat deel uitmaakt van de CAO, dient te worden aangepast aan de richtlijnen die de Rijks Verkeersinspectie daarvoor heeft vastgesteld. Dat betekent dat het huidige personeelsbestand van 12 man met tenminste 2 man zal moeten worden uitgebreid. De kosten die met deze voorziening verband houden zijn dermate hoog dat ambulance-vervoersspecialist N. Kloosterhuis van mening is dat hij die niet voor zijn rekening kan nemen zonder de kwaliteit van zijn dienstverlening in gevaar te brengen. GOEDE VERLICHTING IS MÉÉR DAN LAMP BOVEN TAFEL... VELSEN. De ontwikkeling van de grootwinkelbe drijven in Bever wijk is er de oor zaak van, dat de middenstand in Vel sen-Noord sterk te rugloopt. Dat is het harde oordeel van wethouder J. W. Meijer, die eraan toevoegde, .dat de gemeente zélfs bor den wil laten plaat sen, die wijzen naar het winkelcentrum Velsen-Noord om er zo toch klandizie heen te dirigeren. „Beverwijk onder graaft niet alleen ons winkelbestand, maar ook de eigen buurtwinkels. wel Velsen Heemskerk zien het met lede ogen aan en hebben dat ook aan het Beverwijk- se gemeentebestuur laten blijken.” VAN RIXEL W zo’n drukker Goede verlichting bepaalt de ge zelligheid en sfeer in uw huis. Maak eens kennis met de vele mogelijkheden en kom eens vrij blijvend kijken naar onze grote sortering staande- en hanglam pen in zowel modern als klassiek. Wij adviseren u graag. Marktplein - IJmuiden - w. Et Ambulancepersoneel doet beroep op gemeenteraad strieterrein. De wagens die zij onder de (ADVERTENTIE) V (ADVERTENTIE) r JAN VAN DAM I eme- nten ;nge- sren. een latér gela- dlen, i een oven con- 1 dat nlet- enti- tie is lang zoek t de >rde- kon sneller vastleggen bestemmingsplan- van de heer Kloosterhuis nooit afgewezen. Ze werden echter ook niet gehonoreerd. Van hen werd inzage van de boeken ver langd. Hij zegt daar geen bezwaar tegen te hebben. „Maar een balans en een verlies- en winstrekening die ik verleden jaar op- stuurdfe kreeg ik zonder meer retour. Daar hadden ze niets aan. De gemeente lijkt nu weer een kosten- en batenoverzicht te wil len hebben. Moeilijke zaak want ik zit nog steeds met het pand aan de Wilhelminaka- de waarmee ik met de gemeente in onder- handeling ben maar waar ik niets over verneem!” DE AUTEUR was immers een uit zijn vaderland verbannen Ier, die na de puri teinse regering van koning Karel II Lon den tot zijn toevluchtsoord had gekozen. Hier schreef hij in 1707 „The Beaux Stra tagem”, ruim tien jaar geleden door Ernst van Altena voor Nederland als „Galante listen” vertaald en bewerkt. Uit het resul taat is duidelijk geworden dat Farquhar tijdens en na Jiet schrijven van deze kome die geen last meer heeft gehad van een kleingeestige censuur, want in zijn stuk wordt schelmerij bijna tot een deugd ver heven en huwelijkstrouw belachelijk ge maakt. Ook de geestelijkheid is hierin uiterst ridicuul vertegenwoordigd. DE INHOUD is vrij onbelangrijk, omdat het verhaaltje werd opgehangen aan de „galante listen” van twee pientere schavui ten, die zich een rijk* huwelijk voor ogen hebben gesteld. Bij dit streven bewegen zij zich van herberg tot salon en omdat de auteur hen steeds op de voet wenste te volgen is er sprake geworden van een amusante milieuschildering uit het begin van de achttiende eeuw. Bewerker Van Altena heeft de dialogen vlot bij deze mo derne tijden aangepast en doordat hier tevens een aantal grappige liedjes door hem aan werd toegevoegd, zou men bijna van een klassieke musical kunnen spre ken. Vooral omdat Jurriaan Andriessen deze teksten van plezierig in het gehoor liggende melodietjes wist te voorzien. TOCH KON OVER het algemeen de gehele voorstelling met een zeker respect worden bekeken. Ten gevolge van de onge bruikelijke keuze van het stuk, hebben de meeste spelers en speelsters bijna drieë- neen half uur lang op de tenen moeten lopen, waarbij er, dank zij regisseur Hen- nie Zwanenburg slechts weinig werkelijk zijn gestruikeld. Hij had het ensemble een bijna Shakespearestijl voorgeschreven, zonder dat deze charge in een hinderlijk overdrijven ontaardde. De bijna twintig sprekende rollen maken het noemen van alle spelersnamen schier ondoenlijk, zodat wij ons tot de werkelijke uitblinkers moe ten bepalen. Dit waren dan Cor Hoogland als de superschavuit Pijlsnel, Job van der Zwan als de welgedane herbergier en Henk Bredervels als de mallotige bediende Het afdelingsbestuur komt tot de har de opstelling na jarenlang overleg dat niets concreets opleverde. „Ons geduld is op. De kans op minnelijk overleg is nu wel verkeken”, aldus voorzitter Sepp na afloop van een korte maar geëmotioneer de vergadering. Tegenover volgzaamheid staat afwijzing van de aanpak van het afdelingsbestuur. Kort en bondig twee vragen en doorha len wat voor het bewuste colonnelid niet van toepassing is. Een vissersvaartuig dat in de nabijheid van de KW 55 aan het vissen was kreeg de cockpit van het toestel in zijn netten. Bij een poging om het te bergen scheurde het net en verdween het onderdeel weer in de golven. De plaats is opgegeven aan de Marineluchtvaartdienst in Soesterberg die zal overwegen of het wrak kan worden geborgen. Een ft in r de acti- silig- toe- i aan ss te zoek van telij- Jiko, sep- Benoorden het Noordzeekanaal waren de oefenavonden tot dusver in het KIC- gebouwtje op het sportcomplex Roos- wijk in Velsen-Noord. De colonnecommandant K. van Anken ondervindt in Velsen-Noord veel tegen werking bij de tenuitvoerlegging van nieuwe richtlijnen die een accentverleg ging naar de rampenbestrijding inhou den. Het landelijke Rode Kruis wil de traditionele colonnetaken (strandpost, assistentie bij sportevenementen) wat naar het tweede plan schuiven. De pa raatheid wordt vooral op optreden tij dens calamiteiten gericht. De training hiervoor valt uiteen in een medisch en een sociaal deel waarvoor de colonnele den uit Velsen-Noord in de toekomst in het gebouw „De Slingermuur” bijeen zul len komen. Het afdelingsbestuur noemt dat als voorwaarde voor integratie van de groep uit Velsen-Noord in de colonne. Ver- 'wel- anse rtige enis. 1 van htof- aan selij- f be- R. Wind IJMUIDEN. Donderdagochtend om streeks elf uur liep de KW 55 de haven van IJmuiden binnen met aan boord een neus- wiel van een straaljager. Een eerste on derzoek wees uit dat het waarschijnlijk heeft toebehoord aan een zogenoemde Phantom. VANZELFSPREKEND is het voor ama teurs schier ondoenlijk bij het spelen van een dergelijke komedie een bepaalde graad van perfectie te bereiken. Vooral het zingen is bij deze categorie het zwakke punt. In het bijzonder wanneer zij solis tisch moeten optreden. Vandaar dat bij de samenzang de beste resultaten werden be reikt, met als hoogtepunten het bijzonder komische boevenkwartet en de krachtige finale van het gehele ensemble. Eén van de chauffeurs-verplegers van het bedrijf, R. Wind, is al vijftien jaar aan de zaak verbonden. De chauffeurs en de verplegers werken momenteel op een schema dat in strijd is met overheidsbepalingen. Met name de nachtdiensturen worden niet gecompen seerd door vrije dagen. Het is een soort gewoonte geworden dat twee man gedu rende twee nachten per veertien dagen „oproepbaar” zijn. Deze nachtelijke uren worden momenteel niet als werkuren aan gemerkt. De rijksoverheid heeft daar een andere mening over. Een ziekenwagen chauffeur die zijn nachtdienst tussen de lakens van zijn bed heeft kunnen door brengen mag de volgende dag niet achter het stuur van zijn voertuig kruipen. Hij is dan in overtreding met het zogenoemde rijtijdenbesluit. De heer Höppener, van de Vervoersfe- deratie NW/NKV heeft voor het bedrijf een schema opgesteld waarmee aan de eisen van de overheid tegemoet zou wor den gekomen. Dat schema vereist echter een personeelsbezetting van 14 man. Voor deel van deze werkwijze is dat de mensen die nachtdienst „draaien” kunnen over nachten in het slaapvertrek van het mo dern geoutilleerde bedrijf op het Indu- Over de brief die hij en zijn collega’s aan de gemeenteraad heeft verstuurd merkt hij op: „Het is niet zo dat wij verwachten dat de gemeente Klooster huis gaat subsidiëren. Maar Kloosterhuis heeft zelf verschillende malen tevergeefs bij het ziekenfonds aangeklopt om verbe tering van het bestaande tarief. Dat is 65,- per rit binnen de gemeente. Vastge steld in 1964. Het ziekenfonds stelt zich op het standpunt dat Kloosterhuis het wel voor dat bedrag kan doen omdat de ambu- „Maar dat was de Grote Houtstraat in Haarlem enkele jaren geleden ook nog. Je kan je niet aan de bestaande situatie blij ven aanpassen, maar zult soms ingrijpende maat regelen moeten nemen,” meende hij. DRIEHUIS. Donderdagc/chtend is op een voor voetgangers beveiligde over steekplaats op de Watertoolaan een 5- jarige jongen aangereden door een brom fiets. Het kind moest voor de behandeling aan een hoofdwond, die hij daarbij opliep, worden overgebracht naar het Zeeweg Ziekenhuis. De politie verzoekt getuigen van het ongeval zich te melden bij het politiebu reau (telefoon 19019) daar de bestuurder van de (waarschijnlijk) oranjekleurige bromfiets na het ongeval snel is doorge reden. „Wij riskeren hiermee het ontslag van alle 15 colonneleden die in Velsen- Noord actief zijn”. Een geringere bezet ting weegt voor ons echter ruimschoots op tegen de gespleten situatie tussen Velsen-Noord en de rest van de colonne” zegt Sepp. Hij noemt de hoog opgelopen tegenstellingen een beletsel voor de ge oefendheid binnen de colonne. Alleen harde maatregelen zijn voor hem nog een remedie voor een situatie die in Velsen-Noord gedeeltelijk uit de hand gelopen was. „Er had eigenlijk al veel eerder ingegrepen moeten worden”. En dat is dan het enige waarvoor hij zich zelf een verwijt wil maken. Het afdelingsbestuur geeft met het laatste duidelijk aan dat de gezagsstruc tuur binnen de afdeling en de colonne nu eindelijk eens gerespecteerd dient te worden. „Gedurende vele jaren is op dit punt teveel door de vingers gezien”, con stateert voorzitter Sepp. Tijdens de co- lonnebijeenkomst zijn hem gisteravond verwijten bespaard gebleven. Hij heeft daarvoor geen ruimte gelaten. Na de glasheldere standpuntbepaling is zijn ge- hoor^vrijwel direct opgestapt. Onder de aanwezigen waren enkele colonneleden uit Velsen-Noord. Hij heeft het kort maar krachtig gesteld: Wie het niet met onze zienswijze eens is kan maar één conse quentie trekken. De invulstrook is voor de „gezagsgetrouwe” colonneleden een ondersteping van het afdelingsbeleid. Het bleef bij de verklaring. Wie daar als colonnelid'- tegenin gaat kan dat schriftelijk doen en riskeert daarmee oneervol ontslag. Het bestuur heeft een stencil met invulstrook laten uitgaan waarin duidelijk op een rijtje wordt gezet waar het colonnelid bij zijn Rode- Kruisactiviteiten aan gehouden is. De citaten uit de landelijke Rode-Kruis- „Beverwijk wil een ei gen beleid voeren, ge richt op een centrum functie in de regio door Job van der Zwan als herbergier Bonifacius en Lub Bakker als schavuit Welgemikt in een tafereeltje uit „Galante listen” De twaalf personeelsleden van het be drijf onderschrijven het standpunt van hun werkgever. In een brief die zij hebben verstuurd aan alle gemeentraadsleden be pleiten zij dat de verantwoordelijkheid voor een goed functionerend ziekenver- voersapparaat onder meer een zaak is van overheid, ziekenfonds en particuliere ziekteverzekeraars. Verhoging van de ta rieven zou het het gespecialiseerde IJmui- dense vervoersbedrijf uit de problemen halen. Over het algemeen werd de stelling, dat grootwinkelbedrijven uit de gemeente moeten worden geweerd, onder schreven. De consument is niet gediend met het wegvallen van een goed voorschriften geven duidelijk aan waar het binnen de colonne van IJmuiden- /Velsen aan schort. Als ontslagredenen worden genoemd: het bedekt of openlijk met de doelstellingen strijdige akties voeren, de interne verhoudingen schade doen en tenslotte het bewust ingaan tegen opdrachten en aanwijzingen van de leiding. huidige situatie voor de deur van hun woning hebben staan, en volgens een woordvoerder van het bedrijf bij nachte lijke hulpverlening meestal steenkoud zijn, kunnen dan bedrijfsklaar in de ver warmde garage blijven. De chauffeurs kunnen na het beëindigen van hun nacht dienst huiswaarts keren. E)e steeds hogere eisen die worden ge steld aan het materieel en aan de perso neelsbezetting hebben Kloosterhuis de laatste jaren voor een fiks Aantal proble men geplaatst. De huisvesting aan de Wil- helminakade maakte een goede bedrijfs voering niet mogelijk. Pogingen om samen met de gemeente voor de huisvestingspro blematiek een oplossing te vinden bleven zonder resultaat. De heer Kloosterhuis bleef niet wachten op de gemeente en ondernam op eigen gelegenheid actie waarmee hij het bedrijf uit de huisves tingsnood aan de Wilhelminakade haalde. Personeel en bedrijfsleiding zijn nu om tafel gaan zitten om te trachten een oplos sing te vinden voor de bepalingen van de rijtijdenwet. Zo mogelijk ook nog aange past aan een 40-urige werkweek. Van ver schillende kanten zijn de heer Klooster huis al suggesties gedaan en de gerezen problemen het hoofd te bieden. Geadvi seerd werd onder meer een taxibedrijf te beginnen. Zelf zegt hij daarover. „Geen haar op mijn hoofd die daar over prakki- zeert. Wij zijn altijd een gespecialiseerd vervoersbedrijf geweest voor zieken, ge wonden en invaliden. Wij voorzien steeds meer in een groeiende behoefte. Ik ga de klok niet terug zetten.” Van gemeentewege heeft men verzoeken N. Kloosterhuis lances door de gemeente worden betaald. Wat wij nu willen is dat een onderzoek wordt ingesteld naar de hoogte van het noodzakelijke tarief in relatie tot een ver antwoorde en wettelijk voorgeschreven personeelsbezetting. Voorwaarde is na tuurlijk wel dat de hulpverlening zoals die kwalitatief nu wordt verstrekt daar niet aan wordt opgeofferd. Vooral het ziekenfondstarief is veel te laag.” De heer Wind heeft geïnformeerd naar tarieven elders in het land. Die lopen vol gens. zijn zeggen nogal sterk uiteen. „In Haarlem wordt 130,- betaald voor een gemeenterit. In Eindhoven 475,-. De om standigheden verschillen van plaats tot plaats. „Wij hebben een full-time ambulan- cebedrijf. We beschikken over uitstekende telecommunicatieverbindingen. Het per soneel is gediplomeerd. Aan opleiding en bijscholing wordt veel aandacht besteed. Het moet de overheid toch iets waard zijn dat te behouden. Je zou natuurlijk de verplegers kunnen vervangen door perso neel uit het ziekenhuis. Daarmee gaat bij spoedeisende hulp zoveel tijd verloren dat je het risico loopt dat het mensenlevens gaat kosten. Als de getneente zich dat realiseert zal van die kant druk uitgeoe fend moeten worden om de tarieven zoda nig bij te stellen dat deze tak van gezond heidszorg niet in gevaar komt.” Boender. En bij de dames wedijverden José Ouwerkerk en Gees Visser met el kaar in levendigheid en guitige charme. OOK VAN DE entourage was bijzonder veel werk gemaakt. Peter van Warmerdam had weer een aantal bijzonder fraaie de cors vervaardigd, zeer vernuftig ontwor pen en uitgevoerd, zodat de vele change menten het door de spelers bereikte tempo nimmer hebben vertraagd. Daarbij had in de orkestbak een complete comb'o plaats genomen dat onder leiding van Pim Zand- stra de zang bekwaam begeleidde en lichte ontsporingen vlot wist op te vangen. De fleurige kostuums, weliswaar van nogal uiteenlopende stijlen, verleenden deze ju bileumvoorstelling toch het beoógde fees telijk cachet. Een en ander werd door het publiek kennelijk bijzonder gewaardeerd, zodat aan het slot door middel van een staande ovatie de verdiende hulde werd gebracht. De vele genodigden, waaronder wethouder H. J. Scheeper en zijn echtge note, een aantal oud-leden en de vertegen woordigers van enige plaatselijke zuster verenigingen, verzamelden zich na afloop van de voorstelling nog in de foyer, waar tijdens een gezellig samenzijn het glas werd geheven op de tokomst van „AD VENDO”. het aantrekken van en kele grote zaken en daar in kunnen we geen ver andering brengen”, al dus de wethouder. „We proberen er wel met Be verwijk over te praten, maar dat is erg moeilijk en bovendien heeft de, winkelbestand door de volgens ons ongezonde, ontwikkeling zich daar al grotendeels vol trokken.” opkomst van enkele grootwinkelbedr i j ven Afdelingsvoorzitter W. Sepp legde zijn verklaring gisteravond af op een colon- nebijeenkomst in „De Slingermuur” te IJmuiden die door circa zestig eolon- neleden werd bijgewoond. In een ietwat geladen sfeer schetste hij de achter grond van het conflict binnen de colonne. Daarom zullen er maat regelen moeten worden genomen om deze bedrij ven te kunnen weren. In de nota zijn daartoe en kele mogelijkheden aan gesneden; zoals een ge- bruikers-verordening, nauwkeuriger omschrij ving in bestemmings plannen, wat met „han del” worden’ bedoeld en het van nen. Alleen de commu nist Th. Kruisman was het er niet mee eens. Hij wees erop, dat alleen be ter gesitueerden nu met de auto naar goedkope winkelcentra in naburige plaatsen kunnen. Hij vond, dat er daarom voor de minst draagkrachti- gen ook in Velsen van deze goedkope grootwin kelbedrijven moeten komen. Oosterduinwey 29 tel. 14768 IJmuiden Steek uw licht eens op bij: wisker Bij een bespreking van de nota over het winkel bestand in Velsen merkte D. H. Kuijper op, dat winkelgebieden aantrek kelijker gemaakt kunnen worden door bijvoor beeld bredere trottoirs, een goede bereikbaar heid en parkeerruimte vlakbij. H. A. de Boer on derschreef dat. Hij wees erop, dat beide IJmui- dense winkelcentra, de Lange Nieuwstraat en de Kennemerlaan door gaande wegen zijn.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 5