kerst Sparretjes uit Sauerland sfeermakers voor bij ons kunt ii natuurlijk voor oogmeting terecht RIU’INM” Concept-CAO voor Hoogovens Rie Beentjes schreef een roman over druggebruik op scholen S v- Aan onze abonnees w 'I I DECEMBER VRIJDAG 9 19 7 7 IJMOND 7 i optiek Harde eis I w-.- I I I - - Kennenierlaan 92, IJmuiden, tel. 02550- 15072 De dertiger jaren (Van een onzer verslaggevers) VELSEN-NOORD. Zonder veel weerstand, een enkele twijfelaar uitgezonderd, zijn de werknemers van Hoogovens, aangesloten bij de Industriebonden van NVV en NKV gisteren tijdens een drietal bijeen komsten akkoord gegaan met de ontwerp-CAO voor 1978. Daarmee betuigde de overgrote meerderheid van de deelnemers aan de verga deringen haar instemming met het voorstel van de vakbondsleiding om een deel van de koopkracht in te leveren in ruil voor het behoud Van de werkgelegenheid. Een motie om de volledige invoering van de vijfploe gendienst in 1978 als een onvoorwaardelijke eis bij de directie van Hoogovens op tafel te leggen, werd op aanraden van NW-districtsbe- stuurder H. Krul verworpen. In een kleine bovenkamer, in een woning aan de Plutostraat in IJmuiden, ratelt dagelijks de schrijfmachine: mevrouw Rie Beentjes is dan aan het schrij ven. De asbak wordt langzaam gevuld met peuken: hier wordt nagedacht. Weer een verhaal uit de machine of, zoals kort gele den, weer een hoofdstuk af. Rie Beentjes is een fervent amateur- schrijfster. Kleine of korte ver halen, voor kinderen soms en andere Voor dromerige dames, rollen bij haar achteloos uit de machine. Nu echter heeft ze haar eerste roman afgerond: het is de geschiedenis van een school meisje, dat verslaafd raakt aan de drugs. Ze schreef dit boek op basis van echte gebeurtenissen rond een IJmuidens meisje met wie Rie Beentjes bij toeval in contact kwam. (ADVERTENTIE) I I •r gele ..Een i <g van Wil- Disco L. 145,- Bever- ■X. 520,- leense 21.15 tsoen. j. alle iweer 21.30 iweer y. y. ■w Zat. Don leilig- Silver worden. 1 I 1 rgent ,Mac- Aals- rium, irmo- >pend 0 uur sinde: lie of film- incert 20 uur nden. Vrou- bij”. JO uur ewijk- ecrea- Cen- tn 9-10 /a Hen ri weer [Jmui- straat, lerdag 022 en In de ontwerp-CAO wordt de overgang van een vierploegendienst naar een stelsel met vijfploegendiensten beschouwd als een der middelen om de arbeidstijd te verkorten. Volgend jaar zou een start moe ten worden gemaakt met de realisering ervan. Een verdergaand voorstel om deze suggestie te verheffen tot een harde eis, kreeg nauwelijks enige steun. Krul had tevoren de aanneming van de motie na drukkelijk ontraden. Hij achtte algehele invoering van het nieuwe ploegensysteem in 1978, onuitvoerbaar. „We moeten wel proberen realistisch te blijven”, zo waar schuwde hij de vergadering. Ook een motie om het streven naar be houd van zoveel mogelijk arbeidsplaatsen te koppelen aan een aantal, haalde het gelden. En op den duur leidt dat weer tot een verzwaring van de premielasten. De leden spraken zich gisteren uit voor stimulering van vakgerichte opleidingen die in werktijd kunnen worden gevolgd. Men was voorts van oordeel dat her- en niet. Voorgesteld was uit te gaan van het personeelsbestand op 31 augustus 1976. Het vastpinnen op een getal werd door de vakbondsleiding van de hand gewezen om dat daarmee de speelruimte bij de onder- handelingen verloren zou zijn. „Het is denkbeeldig dat in de toekomst meer per soneel bij Hoogovens nodig is dan er op 31 augustus werkzaam was”, zo liet Krul weten. De opkomst tijdens de drie vergaderingen, die werden gehouden in De Schouw in Velsen-Noord, was bijzonder groot. Bijna vierhonderd leden spraken zich uit voor de CAO-voorstellen. Langzaam maar zeker is Rie Beentjes toegegroeid naar het schrijven van een boek. Jarenlang waren het korte verha len. „Het is vroeger al begonnen,” vertelt zij, „toen ik een jaar of vijftien was. Ik hielp toen in vakantietehuizen. Daar ver telde ik de kinderen verhaaltjes en ik ontdekte zelf dat die verhaaltjes steeds langer werden, ik kon er geen eind aan breien. Nu, op een gegeven moment ben ik ze gaan opschrijven en later ben ik ze gaan vertellen aan mijn eigen kinderen”. De kinderverhalen van deze vrouw werden op meerdere schooltjes voorgele zen en die kring van lezers breidde zich uit. „Drie jaar geleden”, aldus mevrouw Beentjes’ „heeft een kennisje van mij een verhaaltje opgestuurd naar de Story en daar werd erg enthousiast gereageerd”. Dit bleek een stimulans. Toen me vrouw Beentjes de geschiedenis rond haar toekomstige hoofdfiguur hoorde, duurde het niet lang of het idee kreeg vorm: hier wil ik nou eens een boek over schrijven. „Ik ben toen naar dat meisje, ze is inmiddels al getrouwd, toegegaan om te vragen wat zij er van vond. Zo heb ik ook haar ouders benaderd en heb ik gesproken met de directeur van de mavo waarop het zich afspeelde, met klasgeno ten van haar en anderen die erbij betrok ken waren. Zo kreeg ik een beetje een idee hoe zich het een en ander had ont wikkeld.” Van al die gesprekken werden zorgvul dige aantekeningen gemaakt en het boek was er, ruw geschetst. Centraal staat een meisje, tiener, enigkind. Via klasgenoten, feestjes, komt ze in aanraking met soft drugs. Niets aan de hand nog, tot het moment dat ze aan de heroïne raakt. Ze Bij ons kunt u rechtstreeks terecht voor uw nieuwe bril of voor contactlenzen. Onze ervaren en volledige gediplomeerde opticiens zorgen voor een exacte oogmeting, met behulp van de allernieuwste optische meetinstrumenten. Hiermee wordt de glassterkte van de bril die u nodig heeft bepaald. Dit doen we trouwens ai jaren, want de oogmeting is een belangrijk onderdeel van ons bedrijf. “In eigen huis” bepalen we de juiste brilsterkte én verzorgen wij de aanpassing van de nieuwe bril. Alles in één hand. Dat is gemakkelijk en gaat bovendien snel. turering van het staalbedrijf zullen verle nen als de directie niet de bereidheid toont tegemoet te komen aan de wensen van de vakbeweging. vervreemdt van haar ouders, gaat niet meer naar school, een vriend overlijdt aan een overdosis terwijl het meisje zelf niet op tijd in coma naar een ziekenhuis is vervoerd. Zij ondergaat een ontwen ningskuur en trouwt met haar voormali ge dealer die inmiddels ook heeft gezien dat bij druggebruik meer komt kijken dan alleen het geld verdienen met dealen. Het happy end volgt. Een dramaatje in een notedop, met de aardige bijkomstig heid dat het niet verzonnen is. „Het script heb ik”, zo vertelt Rie Beentjes,” toen het af was natuurlijk aan iedere betrokkene laten lezen. Daardoor is het ook terecht gekomen op die school van dat meisje. Nu is drug gebruik een probleem dat op iedere school speelt. Daar is het verhaal door verschillende docenten in de klas behandeld, om de leerlingen te wijzen op de gevaren”. „Die gesprekken tussen leerkrachten en leerlingen zijn erg aangeslagen”, zo laat de betreffende schooldirecteur we ten,” en eigenlijk zouden ook ouders zo’n boek moeten lezen”. „Het boek is bestemd voor jonge men sen, teeners op mavo’s en havo’s enzo”, vertelt de schrijfster”, maar inderdaad ook goed voor ouders. Kijk, die ouders van dit meisje hadden er helemaal geen erg in wat er aan de hand was. Niemand ■verwacht het toch van zijn eigen kinde ren? Toch gebeurt het, overal”. Deze schrijvende huisvrouw heeft het er dagelijks druk mee. Ze denkt er se rieus over om eens te kijken naar moge lijkheden om haar verhalen en haar ro man uit te geven. De eerste contacten daartoe zijn wel al gelegd, maar duide lijkheid ontbreekt nog. Inmiddels gaan de gedachten alweer uit naar een nieuwe roman. Met nog één dochter thuis vindt Rie Beentjes makkelijk overdag tijd om een paar uur aan het werk te zijn. „Ik vind het zo leuk om te schrijven en het kost me niet zoveel moeite, want ik zie het allemaal al precies voor me. Nu hoef ik niet zonodig, dat uitgeven, maar het is toch wel leuk wanneer anderen het lezen en het nog mooi vinden ook”. ash”, is les ivon- ■rstr.) 21.15 121.15 sinter- aan er >en op lag. orgen i, 17e- zrwer- 7 uur 110-12 15 u.: ig en 'kend jrgen Toots 15 u.: Bar, 21.30 ■oloog 19.30- 10.30- 5 uur, uur 13.15- 55,- 215,- Redactie Loes De Fauwe tel. 02550 15389 eeftij- i 19-21 den opend 5and- elver. ■aal”. ten. jr, za. 10 u.: erk”. eatre and”, ag en neve- Aan het slot van de avondzitting zei Krul te vrezen dat de directie van Hoogovens de CAO-voorstellen met voetstoots zal over nemen. Hij herhaalde dat het NW en NKV geen medewerking aan de herstruc- In een toelichting op het pakket voorstel len benadrukte vakbondsleider Krul dat het preciese percentage later wordt vast gesteld, afhankelijk van het onderhande lingsresultaat met de directie van Hoog ovens. „Het zal echter op zijn hoogst 1,5 bedragen en wordt afgehouden naar draagkracht. Deze loonsverlaging zou in 1978 bijvoorbeeld kunnen worden verre kend middels de prijscompensatie om te verhinderen dat het inkomen nominaal daalt. De filosofie die achter het opmerkelijke plan schuil gaat, werd vanuit de zaal door verschillende sprekers verwoord. Zij he kelden de mentaliteit van „halen, hebben en houwen”. Die egoïstische denkwijze werd ten scherpste afgekeurd. „Het is erg goedkoop om solidair te zijn met jezelf. Echte solidariteit houdt in dat we geza menlijk een stapje terug doen ter wille van de zwakkeren. Dat zijn diegenen onder ons die nu reeds in het boekje van de Hoog- ovens-directie genoteerd staan om op straat te worden gezet”, zo betoogde een der aanwezigen. Krul voegde hieraan toe dat het financiële offer, dat van de werk nemers van Hoogovens gevraagd wordt, in het andere geval tot uitdrukking zou ko men in een sterke verhoging van de sociale premies. Immers, zo redeneerde Krul, in dien ontslagen zouden vallen, moet weel een beroep worden gedaan op de WW- Behalve deze bedenkingen van algeme ne aard, kwamen de protesten vooral van de zijde van Hoogovens-personeel, werk zaam in Walserij West. Óp deze afdeling zijn de werktijden onlangs zodanig gewij zigd dat de betrokkenen de komende tijd geconfronteerd worden met de afbouw van hun ploegentoeslag met 3,5 percent. Gelet op de 1,5 percent die daarbij nog moet worden opgeteld, voelden zij zich onrechtvaardig zwaar belast. Krul ant woordde dat de regeling voor de reorgani satie bij Walserij West garanties biedt voor een zeer geleidelijke teruggang in het inkomen. ïn en uiden 22169. Her- ihede- ben ook niet van plan om er nog meer woorden over vuil te maken. Jij gaat maandag met haar naar de dokter en laat haar grondig onder zoeken, daarna praten we verder,” en hij bepaalde zijn aandacht weer bij de televisie. Anne zuchtte eens, Bob had ge lijk, zo kon het niet langer. Mor gen zou ze wel eens piet haar pra ten, als de gemoederen wat tot rust gekomen waren. Ze nam haar boek weer op en ging verder met lezen. Marianne was intussen nog na trillend van woede naar haar ka mer gegaan, ze kleedde zich uit en na een dosis heroïne genomen te hebben was ze naar bed gegaan. Op haar rug lag ze naar de radio te luisteren. Maar lang duurde dat niet, ze voelde zich loom worden, en voordat er tien minuten verstre ken waren, was ze in slaap geval len. En weer werd ze geplaagd door een nachtmerrie, nu was hei niet Dick die haar achtervolgde maar haar vader en moeder, ze moest voor de rechter verschijnen wegens diefstal, tussen twee agen ten werd ze de rechtszaal ingeleid, de aanklager was haar moeder en in de rechter herkende ze haar vader, ze werd gek van al de vra gen die er op haar afgevuurd wer den, toen ze even in de zaal keek zag ze tussen de mensen Peter en Anja zitten, ze deden of ze haar niet kenden, ijskoud keek Anja haar aan, zonder ook maar even met haar ogen te knipperen. Met de aanvaarding van het CAO-pak- ket voor 1978 hebben de leden van de beide Industriebonden het uitgangspunt van de vakbeweging onderschreven, na melijk dat het dreigende massa-ontslag bij Hoogovens dient te worden voorko men door een betere spreiding van de arbeid. Zij kozen in beginsel voor een meerjarenbeieid gericht op een blijvende verkorting van de arbeidsduur. Tevens werd de daaraan verbonden consequen tie, een reële loonsverlaging van maxi maal 1,5 percent in 1978, zij het soms met moeite, geaccepteerd. Een fragment uit de eerste ro man van Ria Beentjes: Er kwamen dagen voor dat ze tweemaal een dosis nam, en een heel enkele keer zelfs drie keer. Met angst en beven zag ze de voor raad die ze had slinken. Ze moest er wat op verzinnen maar wat? Het werd gewoon een obsessie voor haar, ze was vreselijk gauw geïrriteerd, en op een vrijdaga vond barstte de bom, ze was om acht uur naar beneden gegaan om een programma op de televisie te zien, maar ontdekte dat haar va- der naar een documentaire keek op het andere net, zonder enige aanleiding was ze te keer gegaan als een wilde, ze schold haar ou ders tUt voor eigenheimers en meer van die dingen, tot haar vader haar had beetgepakt en flink door elkaar had gerammeld. „Ben je helemaal bedonderd! Wie denk je wel dat we zijn? Ik wil een verkla ring, waarom jij zomaar zonder dat daarvoor een rede is, begint te schelden en tieren, je lijkt wel een viswijf. Wat is er eigenlijk met jou aan de hand? Als je een ander programma wilt zien, kun je daar fatsoenlijk over praten, nou wat heb je hierop te zeggen?” Maar zo fel en opstandig als Marianne een paar minuten gele den nog was zo zwijgzaam was ze nu, er was geen woord uit haar te krijgen, ze zat apathisch op de bank, en keek van haar vader naar haar moeder, zonder ze eigenlijk te zien. „Als je dan helemaal niets te zeggen hebt, zelfs je excuus niet aan wilt bieden, lijkt het me beter dat je de kamer verlaat, zodat je moeder en ik hun avond niet ver gald zien door zo’n dwarskop als jij. En maandag ga jij eerst met de moeder naar de dokter, ik wil nu eindelijk wel eens weten hoe het er met jou voorstaat.” Marianne schrok op; „Ik ga niet naar de dokter”, schreeuwde ze, „ik ben niet ziek, dat heb ik verdomme al zo vaak gezegd. „Jij gaat naar de dokter, al moet ik je er aan je haren mee naar toe slepen. En nu verdwijnen, meteen!” en hij wees gebiedend naar de deur. Boos stond Marianne op, „ik ga al, wees maar niet bang dat ik jullie vana vond tot last zal zijn. Ajuus!” en met een klap zodat de kopjes op de tafel rinkelden gooide ze de ka merdeur dicht. „Was dat wel nodig Bob? dat je haar zo hard aanpakte,” vroeg An ne, „had je niet beter rustig met haar kunnen praten?” „Wel ja neem jij het maar weer voor haar op, maar ik heb er nu eindelijk genoeg van om door zo’n snotneus uitgemaakt te worden voor eigen heimer, snauwde hij haar toe, „ik „Tenslotte werd bijna unaniem een mo tie aangenomen waarin de verontrusting wordt ge uit over de vorming van een kabi net van CDA en WD. „Zo’n regering druist in tegen de belangen van de werken de bevolking”, aldus de strekking van de verklaring. ging. Als het even tegen zit gaat het overschot op de brandstapel. Overtol lige bomen zijn al op kerstavond in één klap waardeloos. „Ze zijn dan alleen nog goed voor ver branding”, zegt de heer Van Du^n Deze handelaar consta teert bij de kopers een groeiende interesse voor zogenoemde kluitbomen. Het zijn de bomen die met wortel en al voor de bijna dubbele prijs over de toonbank gaan. Met de voeten in het water houden ze het als kerst boom een stuk langer uit dan de afgezaagde spar retjes. Buitenshuis is de „kluitboom” uitstekend in de tuin in leven te hou den. Hij moet dan wel direct na kerst de grond in. „Niet tot na Drieko ningen wachten” advi seert hij. De heer Van Duyn heeft dit jaar 1500 bomen besteld. Het is het dubbe le van vorig jaar, maar dat heeft niets met een; groeiende omzet te ma ken. Kort voor Kerstmis 1976 moest hij tweemaal bijbestellen. Veel men sen móesten tussendoor teleurgesteld Vandaar. 20.00 k”. Een gering aantal leden kantte zich te gen het voorstel. Opgemerkt werd dat het einde zoek is wanneer dergelijke plannen worden gelanceerd. Oudere werknemers van Hoogovens memoreerden in dit ver band de situatie in de dertiger jaren. Ook werd het onverstandig geacht om bij voor baat een percentage te noemen. Het zou een verzwakking van de onderhandelings positie beteken. Onder verwijzing naar het omscholing niet mag leiden tot een grotere mobiliteit van de werknemers. „We moe ten tegengaan dat mensen van hot naar Op grond van de sterk gestegen kosten heeft de minister van Economische Zaken de Nederlandse dagbladen toestemming ver leend, hun abonnementsprijzen per 1 januari 1978 nader aan te passen. Met ingang van deze datum zijn onze abonnementsprijzen als volgt samengesteld: per maand14,35 per kwartaal41,30 per halfjaar82,60 per jaar162,50 De losse-nummerprijs blijft 0,70 Voor onze postabonnees gelden de volgende tarieven: per kwartaal voor Nederland en België per jaar, idem per kwartaal voor Europa (excl. België) per kwartaal als luchtpost buiten Europa per kwartaal als zeepost buiten Europa145,- De abonnementenadministratie kan u inza ke alle overige abonnementsprijzen volledig inlichten. Van de abonnees die ons een machtiging hebben verstrekt tot automatische periodieke afschrijving van het abonnementsgeld van hun bank- of girorekening, zullen wij aanne men, dat zij ermee akkoord gaan, dat bij de eerstvolgende afschrijving de nieuwe abon nementsprijs wordt aangehouden. DIRECTIE DAMIATE PERS BV 20 u.: >rgen „Cir- waar u zelf kiest en vakkundig wordt geholpen 0 Ledenvergadering NVV/NKV akkoord met loonsverlaging Met Sinterklaas achter de rug is de tijd weer rijp voor mijmeren rond de kerstboom. Ze zijn er weer, de onontbeerlijke sfeermakers van het kerstfeest. Op een terrein aan de Rijksweg 9 arri veerde dinsdagavond de eerste wagenlading uit het Duitse Sauerland. Een berg van bij elkaar 1500 stuks bestemd voor de IJmuidense bloemen- handelaar N. Kramer die voor het lossen snel extra mankracht moest laten aanrukken. De handel in kerstbo men is in de gemeente Velsen een weinig spec taculair gebeuren. Een aparte kerstbomenmarkt is er niet. Het blijft bij een uitstalling op de plekken waar de bloe men- en plantenhande- laar het hele jaar door zijn standplaats heeft. Een vijftal straathande laren klopt jaarlijks bij de gemeente aan voor ex tra plaatsruimte voor de sparrebomen die behalve extra verdienste ook het nodige ongerief met zich meebrengen. Kramer heeft nabij zijn vaste stek op de hoek Lange Nieuwstraat/Engelmun- dusstraat alvast 20 Van- Van- oem- a.l. vierkante meter extra aangevraagd. Hij ver dubbelt daarmee zijn standplaats op de data 17, 19 'en 20 december waarop hij voor de bo menhandel een piek ver wacht. Voor „een beetje boom” van anderhalve meter en hoger moet meer dan een tientje wor den neergeteld. De heer Kramer ziet die toch wel pittige prijs als oorzaak dat de bomenomzet bij hem de laatste jaren sta biel blijft. De groei is er uit nu de meeste bomen van over de grens moe ten komen. Nederland heeft als produktieland praktisch afgehaakt, waardoor de prijzen fors zijn gestegen. In Sant poort nemen enkele tuin centra de kerstboom jaarlijks in hun sorti ment op. „Een interes sante maar toch wel ris kante nevenactiviteit” zegt C. J. van Duyn van het gelijknamige tuin centrum aan de Biezen- weg. Met de inkoop moet nauwkeurig in de pas worden gelopen met de heersende vraag. Dit jaar wordt afgegaan op wat vorig jaar aan bomen en boompjes de deur uit- lositie ld de- arbeidsconflict over de automatische prij scompensatie, begin dit jaar, kon een handjevol leden zich niet verenigen met de haar worden gestuurd. Door de mobiliteit koopkrachtvermindering. „Waar hebben gaat arbeidsvreugde verloren maar boven we in februari eigenlijk voor gevochten”, dien heeft het verschuiven van personeel vroeg men zich vertwijfeld af. De bezwa- tot gevolg dat een tekort aan werknemers ren werden echter niet op de spits gedre- wordt verbloemd”. ven” omdat een eensgezinde opstelling te genover Hoogovens juist nu van groot be lang is”.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 7