Alle bijzondere reserves en fondsen op een rijtje valt tot nu toe tegen met basis - rampenplan Europa Meubel bood chèque aan voor meer groen in stad Schaakfinale Bibliotheek schenkt aan Belangstelling voor cultureel weekeinde basisonderwijs 21 december Raad stemt in vergiffenis „zondige” lezers r El facetten I zitmeubelen: EN/STA Xi L’ Kaartverkoop komt langzaam op gang I 3 BIJ HEROPENING VAN COMPLEX AAN 99 Abonnementstarief bibliotheek Speciale dienst in Morgensterkerk Amsterdammer bekende diefstal DEMONSTRATIE AMNESTY INTERNATIONAL I MEUBELBOULEVARD" 'I jfiü 8 BEVERWIJK-HEEMSKERK 10 7 7 DECEMBER VRIJDAG 9 (Van een onzer verslaggevers) I® t 3 aan- Snelheidscontrole ro?’ nt/Be- n niet Beleidscentrum Voor Beverwijk P lit 2 zitsbank+3 zitsbank. Wij tonen U de gehele kollektie FISBA en PLOEG gordijnstoffen meubel BEVERWIJK. De gemeenteraad verloor zich donderdagavond in debat over de manier waarop het college van burgemeester en wethouders links en rechts bestaande „geheime” geldmiddelen had voor dit bedrag maar naar volgend jaar door te schuiven voor de realisering van de vernieuwing van andere doorgaande we gen, zoals de Spoorsingel, de Alkmaarse- weg en de Wijk dan Duinerweg aangeboord om de 1 miljoen gulden kostende weg- verbetering aan en rond de Velserweg te kunnen betalen. Voordat iedereen door had waar CDA’er Klaas Reimes en zijn directe opponent, Fedor Kae bisch jr, wethouder van financiën, nu over spraken, was er al een half uur voorbij. j I Èj (ADVERTENTIE) in K. Reimes (CDA) ïi L >6 (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. De Parallelweg in Beverwijk gaat met steeds meer recht de bijnaam „meubelboulevard” verdienen en de slogan „Beverwijk-meubelstad” maakt ook snel opgang. De eerste meubelgigant op het industrieterrein was Europa Meubel, die zich nog maar zeven jaar geleden vestigde in een verbouwde matrassenfabriek. Er volgden er snel meer, want het succes van Europa Meubel was onmiskenbaar. Vier verbouwin gen en uitbreidingen waren spoedig nodig, maar thans kan worden gesproken van een geheel vernieuwd woon-advies en verkoopcentrum, totaal opnieuw, ingedeeld, inge richt en uiterlijk met een geheel ander aanzien. De show- en verkoopruimte werd uitgebreid tot 7000 vierkante meter. Burgemeester A. J. Hubers heropende donderdag middag officieel het nieuwe wooncentrum. de bibliotheekeigendommen komen te rugbrengen. Na deze boeteloze periode gaat de bibliotheek beginnen aan een groot-, scheepse inventarisatie van het totale bezit aan boeken en tijdschriften in de centrale en filialen. Aan de hand van dit onderzoek zal bekend worden hoe veel boeken er in de afgelopen jaren door „onbekende oorzaken” uit de col lecties zijn verdwenen. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. De Beverwijkse raad heeft gisteravond unaniem ingestemd met het basis-rampenplan, dat voorziet in de beleidsmatige aanpak en bestrijding van binnen de gemeente optredende cala miteiten. Burgemeester Hubers, die met groot res pect sprak over dit ondernemerschap rele veerde, dat er met name bij instanties buiten Beverwijk twijfel bestaat of bepaal de ontwikkelingen aan de Parallelweg wel in overeenstemming zijn met het gemeen telijk bestemmingsplan. Hij wilde er geen enkel misverstand over laten bestaan dat Europa Meubel daar volledig legaal is ge vestigd en uitgebreid. „We hebben afgesproken, dat de raad be hoort te weten wat voor reserves er alle maal zijn en ook op welke wijze die ge bruikt worden”. Ook zijn fractiegenoot M. Menist vond, dat er momenteel geen ruim te was om het voorstel van het college te amenderen. Wethouder Kaebisch jr. vond, dat het amendement niet de strekking van het financiële plan voor de Velserwegver- betering aantastte, maar voelde er niets voor die bewuste 48 mille in de pot alge mene reserve te stoppen. „Ik kies voor verbetering van de doorgaande wegen”. Verbaasd was hij over de opmerking van Reimes dat er „geheime" potjes worden opengetrokken om kostbare projecten te financieren. „In de begroting van de alge mene dienst kunt u alles terugvinden”. de personeelsvertegenwoordiger, die bij de vele al aangeboden cadeaus en bloem stukken onder meer een filmreportage van de verbouwing voegde. De heer De Jong, die uitvoerig allen bedankte die bij de verbouwing en uit breiding betrokken zijn geweest, bood de burgemeester een cadeau voor de gemeen te aan: een chèque, te besteden voor de „aankleding van de stad" met meer groen. Zij schetste de vele tegenslagen die men bij de verbouwing heeft ondervonden en tevens hoe vele medewerkers(sters) zich optimaal en soms dag en nacht hebben ingezet om alles, op tijd klaar te krijgen, terwijl de verkoop daarbij gewoon door moest gaan. De verbouwing mocht maar negentien weken duren en veel kwam aan op de laatste weken. Evenals haar man nam zij diep haar petje af voor degenen die zich tenvolle inzetten. Het personeel bood zij een feestavond in de nog af te bouwen kantine aan en een driedaagse reis naar Engeland, met echtgenoten en verloofden, als compensatie voor alle el lende die men bij de verbouwing te ver werken kreeg. Hij verzocht zijn echtgenote, die sinds twee maanden officieel in de directie is opgenomen, het personeel te bedanken. In de deze week gehouden kwartfinale plaatsten zich de basisschool uit Limmen, De Kandelaar uit Castricum, Veenis 1 uit Uitgeest en de Zevenhoeven. Heemskinde ren uit Heemskerk, Jacobus uit Akersloot, Wiekslag uit Heemskerk en Veenis 2 uit Uitgeest haalden de finale niet. HEEMSKERK. In de gereformeerde Morgensterkerk wordt maandagmiddag 26 december een aangepaste gezinsdienst en jeugddienst gehouden. De dienst, speci aal bedoeld voor geestelijk gehandicapten en hun ouders/verzorgers, begint om 17 uur en wordt geleid door ds. A. van Leeu wen en pastor Loos. T. Veltkamp bespeelt het orgel. (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK. Bij een snelheidscon- trole-actie door de politie op de Tolweg werden 23 automobilisten bekeurd) die de maximumsnelheid overschreden. BEVERWIJK. Met een manifestatie in Den Haag herdenkt Amnesty Internati onal morgen de negenentwintigste ver jaardag van de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens. De raadsleden toonden zich echter even eenstemmig verdrietig over het feit, dat Heemskerk, Velsen en nu ook Beverwijk (dat zijn rampenplan op dat van Velsen entte) er elk een eigen, rampenplan op nahouden. Liever had de raad één ram penplan voor de gehele IJmond begroet. Nu dat niet mogelijk is gebleken, werd met name vanuit de CDA-fractie aangedron gen op harmonisatie van de plannen. Bur gemeester Hubers zag het nut hiervan ook in en zegde toe, stappen in die richting te zullen ondernemen. Daarbij herinnerde de burgemeester de raad aan zijn lidmaatschap van een werk groep, die door -Provinciale Staten van Noord-Holland is belast met het uitdenken van een ontwerp-rampenplan. Vanuit dat model zouden de drie IJmondgemeenten, aldus burgemeester Hubers, met elkaar over het bereiken van een bepaalde mate van uniformiteit in de verschillende ram penplannen kunnen gaan praten. Met betrekking tot het Noordzeekanaal, waarnaar door de PvdA-fractie was geïn formeerd, verwees burgemeester Hubers naar een reeds bestaande samenwerkings- regeling tussen de brandweerkorpsen van Amsterdam, Zaanstad, Velsen, Beverwijk en Haarlem. Bij de brandweerregionalisa- tie zal aan dit onderwerp overigens nog eens specifieke aandacht worden geschon ken. In elk geval is er ruimte voor een afzonderlijke regeling gecreëerd. BEVERWIJK. Met ingang van 2 janu ari wordt het abonnementstarief van de bibliotheek voor 18 tot 65-jarigen ver hoogd tot ƒ11,- per twaalf maanden. Het B-tarief voor buitenlandse werknemers, 65-plussers en houders van het Cultureel Jongeren Paspoort, blijft ongewijzigd, dus ƒ3,50. 2 In 1934 begon de heer De Jong senior met een zaak in IJmuiden onder de naam „Nederland”, toen een gemengd bedrijf van textiel, confectie en aanverwante arti kelen. De huidige directeur, de heer De Jong junior, ging zich specialiseren in wo ninginrichting. In 1959 begon hij met een klein filiaal aan de Plantage in Beverwijk en met een tweede vestiging aan de Wijker- baan in 1964, die beide werden opgeheven sinds de vestiging aan de Parallelweg. De PvdA-er Menist, die bezwaren had tegen de vorming van slechts één beleids centrum in geval van een calamiteit en het basis-rampenplan in dit opzicht wildé aan passen, werd door burgemeester Hubers op zijn wenken bediend. De burgemeester achtte een uitwijkmogelijkheid ook wel gewenst, al gingen zijn gedachten niet uit naar het politiebureau, maar naar De Nieuwe Slof. Dit alternatief verdient ech ter nog een andere uitwerking. Tevredengesteld slikte daarop ook Me nist zijn tegenwerpingen in, en stemde in met het Beverwijkse basis-rampenplan. Drie weken lang, van maandag 12 tot en met vrijdag 30 december, zal in alle bibliotheken geen boete in rekening worden gebracht aan lezers die in die periode hun geleende boeken te laat terugbezorgen. Bij het vooruitzicht van het naderend Kerstfeest is het te ver wachten, zo deelt bibliotheekdirecteur A. Tieken hoopvol mee, dat de lezers, die nu nog „in zonde” leven berouwvol heel mooi leer-veel zitcomfort A 2.975; CRIolALs; (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK. In de aula van de Zevenhoeven-school vindt op woensdag middag 21 december de finale plaats om het schaakkampioenschap van Kenne- merland voor basisscholen. In het nieuwe exterieur van Europa Meubel is nauwelijks nog iets te herkennen van de matrassenfabriek waarin het bedrijf zeven jaar geleden aan de Parallelweg begon. Omdat enkele raadsleden de draagwijd te van het amendement van de CDA’er Reimes niet konden overzien, was het duidelijk, dat de financiële specialist het onderspit moest delven. Het amendement ging met 8 stemmen voor (de gehele CDA-fractie, inclusief de wethouders Camfferman en Hoogeboom, exclusief de dissidente Sigon) en 14 stemmen tegen terug naar de la. Men verzamelt zich k>m 12 uur bij het gebouw Amicitia aan het Westeinde 15, vanwaar eert demonstratieve optocht van j start gaat die de deelnemers onder de leus „Spreek voor hen die moeten zwijgen” j voert langs de ambassades van landen, waar mensen om politieke redenen gevan gen zitten. De vrijlating van zeven van j deze politieke gevangen vormt het concre- j te actiedoel. De werkgroep van Amnesty Internatio- nal in deze regio roept de IJmonders op, in zo groot mogelijke getale aan de demon- I stratie mee te doen. Koningstraat 19-21 telefoon 023-326063 Haarlem BEVERWIJK. Een 44-jarige Amster dammer heeft tegenover de politie van Hillegom bekend op 25 augustus j.l. in een Beverwijkse radio- en tv-winkel een radio- tuner ter waarde van 1500 te hebben gestolen. Toen de man met de winkelier werd geconfronteerd, herkende de Bever- wijker de Amsterdammer als de man die hij verdacht van de diefstal. Na hem spraken achtereenvolgens, eveneens met bewondering voor de onder nemerszin van de heer en mevrouw De Jong, Herr Dr. S. Wiegund namens de Europese organisatie - met 1430 meubel- speciaalzaken in twaalf Europese landen en sinds kort ook in Japan - en de verte genwoordigers van Europa Meubel Neder land, de directeur van de inkoopcombina- tie Nederland, een woordvoerder van ar chitect, aannemer en onderaannemers en Kï' De film (zie foto) is een bespiegeling over clowns op zichzelf en over clowns als onderdeel van Gérard van Blerk. Het Martant Theater (een Heemskerkse amauteur- toneelgroep) geeft om 15 uur een voorstelling van het eigen stuk „De Tuin man”. De werkgroep Filmhuis sluit het cultu reel weekend zondaga vond om 20.30 uur af met de vertoning van Freder ic© Fellini’s „De clowns”, een magistrale rolprent die ondanks het losse toontje heel doordacht en met grote precisie in elkaar is gezet. Bezoekers van de met financiële medewerking van het gemeentebestuur gerealiseerde weekend happening staat een ge varieerd programma te wachten. Het spits van het evenement wordt af gebeten door de werk groep Assumburgthea- ter, die het Project Thea ter met de voorstelling „Dollie - of avocado’s bij de lunch” voor deze gele genheid naar Heemskerk heeft gehaald. Het stuk begint vanavond om 20.30 uur. Morgenmiddag om 14 uur wordt Walt Disney’s nieuwste film „De Sneeuwbal Express” ver toond. Deze voorstelling is voor de jeugd gratis toegankelijk. Om 21 uur staat in De Jansheeren de jazz centraal, wanneer de Limehouse Jazzbed op uitnodiging van de werkgroep Jazz een dixieland-concert geeft. Zondagmorgen om 11 uur verzorgt de werk groep Muziek een kof fieconcert met pianist (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. Heemskerk loopt nog niet erg warm voor de culturele manifestatie, die de werkgroepen Jazz, Assumburg-theater, Mu ziek, Filmhuis en het Martant Theater ko mend weekeinde beleg gen in gebouw De Jans heeren aan de Kerkweg. Van een run op het voor vijf gulden verkrijgbare passepartout, dat toe gang biedt tot alle zes voorstellingen, is tot nu toe geen sprake. De laat ste dagen echter begint de belangstelling schoorvoetend op gang te komen zodat de orga nisatoren de hoop op een redelijk aantal toeschou wers nog niet helemaal hebben laten varen. In een specialistisch betoog toonde Rei mes zich tegenstander van zulk een voor nemen. Maar wat hij nou eigenlijk nog meer bedoelde, wist een deel van de raad niet. Hij wapperde met een amendement om iets in het voorstel van het college te wijzigen. Ook wethouder Kaebisch, die 20 minuten achtereen specialistische taal sprak, kon geen duidelijkheid verschaffen totdat CDA’er drs. Jan de Wildt vele raads leden uit de droom hielp: het amendement was bedoeld om die 48 mille in de pot algemene reserves te stoppen waarna in februari volgend jaar over de bestemming kan worden gepraat. De hele zaak was al uitvoerig aan de orde geweest in de commissie financiën, waar de heren raadsleden het eindpunt van de discussie niet haalden en de af spraak hadden gemaakt een volgend maal verder te gaan. Fractievoorzitter K. Vermeulen van de PvdA merkte dan ook op, dat het amende ment van Reimes te vroeg was gekomen. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK/HEEMSKERK. De bibliotheek heeft een maatregel afgekon- digd, waarmee men lieden, die kennelijk moeilijk afstand kunnen doen van hun geleende bibliotheekboeken, aan wil sporen schoon schip te maken. de wereld van Fëllini. Be gonnen wordt met enkele autobiografische episo des. Het tweede deel brengt Fellini zelf in beeld, optredend als per sonage in een mesjokke filmploeg die Uit het losse handje bezig is een docu mentaire samen te stel len over de grote traditie van de clowns, terwijl het derde deel de toeschou wers Weer terugvoert naar de pure fantasie: met èen barokke apothe ose brengt de Italiaanse regisseur een groots en extravant huldeblijk aan de clownerie, het centra le thema dat de hele film beheerst. Raad wil kijkje nemen geheime” fondsen Dwars door de begroting van Bever wijk heen lopen allerlei bijzondere reser ves, die in totaal zo’n twaalf miljoen gul den bedragen. CDA’er Reimes vond het opvallend, dat het college steeds maar weer grote bedragen weet te toveren uit allerlei „geldpotjes”, die wel vermeld staan in de begroting, maar door de rang schikking en benaming bijzonder onover zichtelijk zijn. De raad wil nu wel eens precies weten wat er in de fondsen zit en waar die miljoenen vandaan zijn gekomen. De financiële specialist van de CDA- fractie kwam op deze beleidslijn toen hij zich verzette tegen de de bijzondere wijze van financiering van de diverse voor zieningen aan de Velserweg: verbetering van het kruispunt Halve Maan-Velserweg- Vondellaan, asfaltering van een gedeelte van de Velserweg en verbetering van het kruispunt Breestraat-Velserweg-Konings- traat. Het college wilde hiervoor bijna 1 mil joen gulden uitgeven en haalde ƒ776.000,- uit de aanwezige reservesfondsen. De voorzieningen stonden voor ongeveer ƒ48.000,- op de prioriteitenlijst. Burge meester en wethouders stelden de raad Fellini's „De Clowns” ■i T' I 1 kr»a. 1

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 9