Kortsnoi Brox: Handbalsters promoveerden dicht bij PEC WIL CLYDE naar A-groep overwinning BEST OVERNEMEN Sörensen: in Oost-Berlijn Zwemtest Tsjeu La-Ling militair-af NAAR INDONESIË PER KLM v.a.2100.- „Niets van te zeggen... ,,Ze moeten ervaring krijgen” KLM Thuis in de lucht. 3125 15: OPEIGEN GELEGENHEID.. NAAR BANGKOK EN SINGAPORE COMPLEET VER ZORGDE RONDREIS ■I SPORT 19 7 7 DECEMBER 1 0 ZATERDAG (Van onze sportredactie) 17 n ian >on Verlenging Taak ol- Toekomst ROTTERDAM. Hoewel PEC-Zwollemanager Van Gin- kel het ontkent, heeft de ooste lijke eerstedivisieclub belang stelling voor Feyenoords inte rimspits Clyde Best. De donkere aanvaller bevestigde desge vraagd dat er indirect bij hem is geïnformeerd. (ADVERTENTIE) WERK GENOEG VOOR BADMINTONCOACH Sterke tegenstand ontbreekt in Nederland nu eenmaal Steen Sörensen. rer- 3 (Van onze sportredactie) Cornelia Ender: goed voorbeeld PIET TEELING JAN PREENEN de eer de van »r voor i Alvik Bij de >-45. imes: lome- Stars (Van onze sportredactie) HAARLEM. Eenzijdigheid lijkt op nieuw troef te zullen worden tijdens het nationale kampioenschap badminton, dat dit weekeinde in de Catharijnehal in Utrecht wordt gehouden. Zeker bij de heren, van wie Rob Ridder al vijf enkel- speltitels op zak heeft. En om aan te geven dat van aflossing van de wacht van de top voorlopig geen sprake zal zijn, voorspelt bondscoach Steen Sörensen: „Ik zie in Rob ook de volgende vijf jaar nog wel de kampioen”. Pas over een jaar of zes zal het op het hoogste nationale niveau wat drukker worden, al zal er van het spits uur, zoals Sörensen zich dat voorstelt („Het doel is om straks vijftien spelers aan de top te hebben”) vermoedelijk geen sprake zijn. Bij de meisjes hebben Maureen Oskam en Gaby en Inge Blommaert zich aange diend om te zijner tijd de leiding van Joke van Beusekom en Marjan Ridder over te nemen. Bij de jongens maakt de wachtka mer echter een tamelijk verlaten indruk. Het enthousiasme van Sörensen lijkt ech ter nog even groot als toen hij in februari 1976 als eerste fulltime-coach in dienst kwam van de badmintonbond. Niet voor niets ook heeft hij een half jaar eerder dan gepland zijn contract met de NBB voor „onbepaalde tijd, maar minimaal drie jaar” verlengd, waardoor hij in ieder geval tot 1981 in Nederland werkzaam zal zijn. Toen Sörensen door de bond werd aan getrokken, zagen de „toppers” wegens ge brek aan alternatieven in hem dan ook de man die hen verder omhoog zou leiden. Spee: „De voornaamste taak van Sören sen is echter ervoor te zorgen dat het gat tussen de top en de jeugd wordt gedicht. De top heeft al een redelijk niveau be reikt, dat je niet kunt verhogen via een aantal extra trainingen op Papendal. Wij zijn er van uitgegaan, dat de topspelers meer hebben aan buitenlandse toernooi en. Daarom is er ook meer geld gepompt in dergelijke expedities”. Sörensen is de top echter verder tege moet gekomen dan in eerste instantie was overeengekomen. „Ervaring opdoen in het buitenland is natuurlijk erg belangrijk, maar daarnaast geef ik extra trainingen voor belangrijke evenementen als wereld kampioenschappen en Europese kampi oenschappen. Tijdens de trainingen kun nen zij ook het nodige opsteken, waarvan ze op de clubtrainingen kunnen profiteren. „Als voorbeeld zou ik Rob Ridder kun nen noemen. Als enkelspeler is hij een beetje blijven stilstaan. Niet omdat hij is ingeslapen, integendeel. Hij speelt juist erg bewust. Het punt is echter, dat hij zich in Nederland met zijn snelheid en slagkracht gemakkelijk kan handhaven, terwijl bui tenlandse spelers een antwoord hebben op zijn smashes. Hij moet dus omschakelen. Een andere opbouw van de rally’s, meer variatie in de aanval. Dat vraagt een hoop techniektraining’ „Zoiets is niet in een maand bij te leren. Daar heb je twee jaar voor nodig. Hij kan ook proberen zó snel te worden, dat hij het spel kan afmaken door snel op te lopen naar het net om een nieuwe smash te geven. In Nederland is de eerste klap meestal voldoende. In het buitenland moet hij vier of vijf smashes kunnen geven in één rally. In Denemarken zou hij een der gelijke speelwijze op de clubtraining on der de knie kunnen krijgen. Daar heeft men het voordeel, dat talenten steeds weer tegen wereldkampioenen spelen. Toen Er- land Kops all-Engeland-kampioen was, trainde hij tegen Svend Pri. Toen Pri de beste van de wereld was, trainde hij met Flemming Delfs en nu Delfs wereldkampi oen is, is hij weer de sparring-partner voor anderen. Op die manier houd je een sterke top”. „In Nederland ontbreekt dergelijke te genstand nu eenmaal en staat Rob Ridder alleen. Om hem toch wat bij te leren, geef ik hem oefenpatronen mee, die hij met een ander kan uitwerken. Zo kan ik Rob op dracht geven dat hij de shuttle niet overal naartoe mag slaan, maar slechts naar twee bepaalde punten, terwijl zijn tegenstander het hele vak tot zijn beschikking heeft”. Feyenoorddirecteur Brox zegt dat er door meer Nederlandse clubs is geïnfor meerd naar de mogelijkheid om Best vast te leggen. Brox: „Alleen i's het nog Enkele jaren geleden, vlak voor Juri Banhoffer werd aangetrokken, lonkte PEC-Zwolle eveneens naar Best. Clyde Best: „In eerste aanleg moet ik toch terug naar Amerika. Het huurcontract met Feyenoord loopt eind april af, waarna ik met Portland Timbers aan de Ameri kaanse competitie begin. Wat er daarna gebeurt, weet ik nog niet.” j. niet te zeggen of we Best bij Feyenoord al dan niet een nieuw contract aanbieden. Het spelersbestand voor het komende seizoen moet nog doorgelicht worden.” „Het werd me allemaal wat te veel. Vandaar dat ik het niet zo erg vind dat ik mijn studie heb moeten onderbreken. Die kan ik te zijner tijd altijd nog afmaken. Ik wilde gewoon eens deze ervaring opdoen; coach zijn van een bond. Niet mijn hele leven, maar enkele jaren. Als ik straks terug ga naar Denemarken, hoop ik ge noeg ervaring te hebben opgedaan om te worden gekozen in een selectiecommissie. Coach hoef ik daar niet zo nodig te wor den. In Denemarken komt het erop neer dat je 75 procent van je tijd moet besteden aan de topspelers, terwijl ik juist in alle geledingen actief wil zijn en me vooral met opleidingen wil bezighouden. Daar krijg ik hier in Nederland veel meer gele genheid voor.” van onze sportredactie) BERLIJN. Jonköping en Oost-Berlijn maakten het afgelopen jaar duidelijk dat de DDR nog steeds de meest toonaange vende natie is op het gebied van meisjes en dameszwemmen. Een nogal ongewone positie voor een land met 16 miljoen in woners, in vergelijking met Rusland en de Verenigde Staten. Toch houdt men er in de DDR steeds sterker rekening mee dat die situatie zich in de nabije toekomst zal wijzigen. Vooral ook omdat het heren zwemmen in Oost-Duitsland geen gelijke tred heeft kunnen houden met de ontwik keling bij de dames. MINDEN. Het Nederlandse da- mes-zaalhandbalteam heeft een voor treffelijke prestatie geleverd. Dankzij een overwinning (16-15) op Denemar ken in de strijd om de vijfde en zesde plaats in het toernooi om het wereld kampioenschap in de B-groep promo veren de Nederlandse dames naar de A-groep. Deze groep zal eind 1978 in Tsjechoslowakije om de wereldtitel strijden. storm. Een storm die in 1954 opstak, twee jaar nadat de DDR lid was geworden van de wereldzwembond FINA, toen Jutta Langenau het eerste Europese record op de 100 meter-vlinderslag vestigde, en die uiteindelijk zou resulteren in 131 wereldre cords. Dat zo langzamerhand ook de Verenigde Staten, de tweede zwemgigant ter wereld, een bedreiging aan het worden is voor de DDR, viel af te leiden uit de laatst gehou den interland tussen de twee zwemgroot- machten in Berlijn. Niet zozeer de presta ties, als wel de instelling van de Amerika nen heeft grote veranderingen ondergaan. De zelfverzekerdheid van de Amerikanen was er de oorzaak van dat de ogen werden gesloten voor ontwikkelingen in andere landen, zelfs voor die in Oost-Duitsland. Slechts enkelen hielden de ogen open. Daaronder ook Mark Shubert, die Anne- lies Maas enige tijd onder zijn hoede had. Hij overtuigde zijn pupillen ervan dat ze verder moesten kijken dan hun eigen Amerikaanse zwembad lang was. Met In de eerste helft heeft Denemarken constant de boventoon gevoerd. Top scorers Birte Carlsen en Annette Ja cobsen brachten de Deense dames de stand via 2-5 en 4-7 naar 6-8 bij de rust. Na de hervatting kwam Nederland sterk terug. Nadat Denemarken in de eerste minuut door een strafworp het verschil op drie goals had gebracht, sloegen de Nederlandse dames toe. Het tempo werd aanzienlijk verhoogd en snelle break-outs brachten oranje in de achtste minuut op gelijke hoogte: 9-9. Vanaf dat moment speelde Nederland een gewonnen wedstrijd. De dames be hielden constant een voorsprong met een of twee doelpunten. En vijf minu ten voor het einde sloeg Hannie de Kok, de absolute topscorer van het Neder landse team, de definitieve kloof: 16-13. In de laatste drie minuten kwam Dene marken nog terug tot 16-15, maar de overwinning was een feit: de Neder landse dames promoveerden. Doelpun ten: Hannie de Kok 5, Ingrid van Kop pen 4, Miep van Beek 3, Marjo Smeets 2, Mieke Pottuyt 1 en Els Boesten 1. irtfina- is Cup oed be- Tokio vee en- symel 43-31 m, die nning veede 1 van tninu- voor- Cron- elijke m de e met daar- tand. !-Ex- IOC3 ?vils 4 tionale Chrys- finales zij de -4, 7-5. im een ■ikaan- l.S. )e- ila- la- te v.a. Vooral op het laatste punt is de nodige vooruitgang geboekt. In twee jaar is het aantal gediplomeerde trainers gebracht van 120 op 300 en hebben de beide C- trainers, Han Nakken en Rob van Barnau Sythoff, op hun niveau gezelschap gekre gen van tien oefenmeesters. Voor de vol gende cursus voor het C-diploma, die in februari van start gaat, hebben zich bo vendien nog eens zestien kandidaten ge meld. Voor Sörensen, zelf in het bezit van het D-diploma (het hoogst bereikbare in het badminton) biedt dat het voordeel, dat hij in het vervolg op de nodige assistentie kan rekenen bij de clubs zelf, waar nu nog in de meeste gevallen slechts incidenteel een trainer of trainster actief is. Zoals bij Duinwijck, toch de landskampioen, waar de Engelse Sheila Tyrrell zo nu en dan opdraaft. NBB-voorzitter Rob Spee: „Sörensen wilde in juni van dit jaar al zekerheid hebben over zijn toekomst. De verhoging die hij vroeg, kwam daardoor ook eerder dan wij hadden verwacht. Uiteindelijk is er een compromis uit de bus gekomen, waarbij wij wat meer hebben toegegeven”. De 31-jarige Deen Sörensen kon derhalve het vijfjarenplan, een idee van de bond, dat vorig jaar is opgesteld, verder gaan uitwerken. In grote lijnen komt dat er op neer dat de topspelers en -speelsters in staat worden gesteld meer ervaring in het buitenland op te doen, dat gestreefd zal worden naar doorstroming van de jeugd, een zo breed mogelijke top, en dat het peil van de oefenmeesters zal worden ver hoogd. Het oog van Sörensen blijft echter voor namelijk gericht op de toekomst: „de top zou willen dat je die alleen maar zou begeleiden, maar dan zit je over zes jaar wel met een oude top, terwijl er van goede opvolgers geen sprake is. Er is een aantal spelers en (vooral) speelsters in de leef tijdsgroep van dertien tot zeventien jaar, dat kan doorbreken, maar dan moet daar wel aan worden gewerkt. Daarom nemen we ze nu al op in oudere trainingsgroepen, om ze meer ervaring te laten opdoen”. In 1979 willen we ook een paar jongens en meisjes van 16 en 15 jaar meenemen naar het Eropees kampioenschap tot 18 jaar in Duitsland, zodat zij in 1981 nog een keer van de partij kunnen zijn. Tij dens het jeugdkampioenschap dit jaar op Malta, is nog gebleken dat onze jeugd nog ervaring tekort komt. Een paar wedstrij den zijn verloren als gevolg van mentale zwakte. Om daarin verandering te bren gen, willen we enkele jongeren de komen de jaren ook inzetten in niet zo sterk bezette seniorentoemooien in Zwitser land en België. Je hebt de kans dat ze wat langer in de strijd blijven dan wanneer je ze naar toernooien in Denemarken of Zweden zou sturen. Daar zouden ze ver moedelijk niet eens de kwalificatie over leven”. Met man en macht wordt in de DDR gewerkt aan een nieuw ontwikkelingspro gramma voor het herenzwemmen. Chef- trainer Schramme is aangewezen om dat programma ten uitvoer te brengen; zijn rol als supervisor van de dames heeft hij overgedragen aan Horst Kleefeld. Schramme zelf heeft de gelijkschakeling tussen mannen en vrouwen in de DDR de schuld van de relatief achterblijvende prestaties bij de heren gegeven. Daarmee druist de chef-trainer van de DDR in feite in tegen de heersende opvatting dat vrou wen op dezelfde wijze trainingstechnisch belast kunnen worden als mannen. Een opvatting die in Westerse landen als „te progressief” of zelfs als geheel verwerpe lijk wordt beschouwd. Maar wel een zeker heid, dat westerse ploegen als geheel niet binnenkort op hetzelfde niveau geraken als de Oostduitse. Daarvoor zij West-Euro- pa en Amerika voorlopig te veel aangewe zen op individueel zeer begaafde en werk lustige zwemmers. De waarheid en het al of niet gelijk hebben (Schramme of de Oostduitse zwemassociatie), zal wel in het midden liggen. Vrouwen kunnen zwaarder belast worden dan tien jaar geleden werd veron dersteld. Maar omdat mannen nu eenmaal een prestatievermogen hebben dat tien procent „hoger” ligt, kunnen de heren ook een zwaardere training verstouwen. Er zijn echter meer factoren die medebepa lend zijn geweest voor het succes van de DDR, zeker wat de dames betreft. Het stringente selectiesysteem via scholen en spartakiades, waarbij nauwelijks een ta lent verloren kon gaan, is er één van. Een ander is de opvatting van de overheid, dat sport een middel is voor de gezondmaking van de natie. Cornelia Ender is van beide factoren een prachtig voorbeeld. Via de spartakiade werd zij een groter zwemster dan Dawn Fraser (30 tegen 27 wereldrecords), na met zwemmen in aanraking te zijn gekomen om enige „figuurlijke” fouten (een rugver- groeiing) te corrigeren. De vraag is echter of het afscheid van Cornelia Ender heeft bijgedragen tot het luwen van de DDR- ’n Indonesië-reis is een vakantie om nooit te vergeten. De KLM en Garuda vliegen u er snel en comfortabel heen. En voor de prijs hoeft u’t ook niet meer te laten. De meest makkelijke en comfortabele manier om de gordel van smaragd te zien. U reist per luxe touringcar. U verblijft in le klas hotels. Alles is voor u geregeld. Ook te combineren met een cruise. ROTTERDAM. Tsjeu La-Ling is sinds gisteren militair-af. Daarmee zijn in één keer de onlangs gerezen moeilijkhe den tussen de speler en Ajax-trainer To mislav Ivic uit de wereld geholpen. Een bezoek meer dan waard, bijv. 24 da gen in combinatie met een Indonesië-reis. De KLM heeft een gratis brochure voor uDie kunt u halen bij uw reisbureau, KLM-kantoor of aanvragen bij: KLM Nederland, Afd. SPL/UC, Postbus 7700, Schiphol. West- jen zit niet zo aange- ler van bijna ,‘haald. nga uit ïenvol- srland- Dp een an het n ver- er Post de slot- ifstand ng van drietal a derde De in Sassenheim wonende coach van de badmintonbond, de uit het Deense Aar hus afkomstige Steen Sorensen, be schouwt zijn werk in Nederland als „een soort adempauze”: „In Denemarken had ik het erg druk. Overdag stond ik als leraar voor de klas, ’s avonds volgde ik een juridische studie, en daar tussendoor had ik de nodige functies in de badminton bond, onder meer in een districtsbestuur en in de opleidingscommissie.” Het mocht Spasski niet baten. De dissi dent zocht sterk de aanval op en verbrok kelde de verdediging van zijn opponent. Een kwaliteitsoffer op de 31e zet bouwde hij zeer kundig op. Het onmiddellijke profijt kwam door één pion winst. Het partijverloop: Wit: Kortsnoi. Zwart: Spasski. Opening: ge weigerd damegambiet. 1. c2-c4 e7-e6; 2. Pbl-c3 d7-d5; 3. d2-d4 Lf8-e7; 4. Pgl-f3 Pg8-f6; 5. Lcl- g5 0-0; 6. e2-e3 h7-h6; 7. Lg5-h4 b7-b6; 8. Tal-cl Lc8-b7; 9. Lh4xf6 Le7xf6; 10 c4xd5 e6xd5; 11. b2-b4 c7-c6; 12. Lfl-e2 Pb8-d7; 13. 0-0 a7-a5; 14 b4-b5 c6-c5; 15. d4xc5 Pd7xc5; 16. Pf3-d4 Dd8- d6; 17. Le2-g4 Tf8-d8; 18. Tfl-el Pc5-e6; 19. Lg4xe6 f2xe6; 20. Pd4-c6 Lb7xc6; 21. b5xc6 Lf6xc3; 22. Tclxc3 Ta8-c8; 23. Ddl-c2 e6-e5; 24. c6-c7 Td8-d7; 25. Tel-cl d5-d4; 26. Tc3-c6 Dd6-d5; 27. Dc2-bl d4-d3; 28. Dblxb6 d3-d2; 29. Tcl-dl Dd5xa2; 30. h2-h3 Da2-a4; 31. Tdlxd2 Td7xd2; 32. Db6-b7 Td2-d8; 33. c7xd8 Tc8xd8; 34. Tc6-c7 Da4-alt; 35. Kgl-h2 e5-e4; 36. Db7xe4 Dal-f6; 37. f2-f4 Df6-f8; 38. Tc7-a7 Df8-c5; 39. De4-b7 Dc5-c3; 40. Db7-e7 Td8-f8; 41. e3-e4 Dc3-d4 afgebroken. Daags na de return van het Europa- Cupduel tegen Levski Spartak begon voor Ling de militaire dienstplicht, en de rechts buiten van Ajax heeft er sindsdien geen geheim van gemaakt dat hij het allesbehal ve naar zijn zin had in ’s konings wapen rok. Wegens aanpassingsmoeilijkheden werd de voetballer vrijdag ontslagen van verdere militaire-dienstverplichtingen, waarna hij zich onmiddellijk in Amster dam onder het bevel van trainer Ivic schaarde. Zoals bekend werd Ling door Ivic niet opgesteld tegen PSV en drong de voetoai- ler op een gesprek aan met trainer Ivic, die zich echter op het standpunt stelde dat hij in belangrijke duels slechts een beroep zou doen op spelers die de hele week optimaal met voetbal bezig zijn. Die moeilijkheden bestaan nu echter niet meer, reden waar om Ling in de selectie is opgenomen waar uit Ivic het elftal kiest zoals dat morgen tegen FC Twente speelt. BELGRADO. De zevende partij in de finale van het kandidatentoernooi tussen Victor Kortsnoi en Boris Spasski is na ruim vijf uur spelen en 41 zetten afgebroken met uitgesproken winstkan sen voor wit, Kortsnoi. Zelf gaf de sta tenloze ex-Rus na afloop als commen taar, dat „de partij een zeer hoog niveau kende en vermoedelijk zou eindigen in een toreneindspel, waarin hij zelf twee pluspionnen zou hebben”. Wat dat bete kent, zal iedere huis/tuin en keuken schaker duidelijk zijn: de derde over winning voor Kortsnoi en de definitieve (als het niet reeds beslist was) nederlaag voor Boris Spasski. Voor 1000 toeschouwers hebben Ne derland en Denemarken in het West- duitse Minden een zeer spannende wed strijd gespeeld. Denemarken was licht favoriet. De Deense dames staan inter nationaal gezien een treedje hoger dan de Nederlandse zaalhandbalsters. Maar het Nederlandse team had in West-Duitsland blijk gegeven van een uitstekende wedstrijdmentaliteit. En ondanks een gebrekkige voorbereiding door een tekort aan financiële midde len was de ploeg van coach Alma beter op dreef dan verwacht mocht worden. De zevende ronde opende feestelijk. Spasski verscheen voor de eerste keer met een das van de communistische par tij, knalrood dus. Niet zozeer uit lands- lievende motieven, maar meer een vorm van psychologische oorlogsvoering. Tenslotte vermeldt het „psychologisch schaakhandboek” onder het hoofdstuk „verstoring van de tegenstander”, dat felgekleurde kledingsstukken de tegen stander kunnen afhouden van diepe con centratie. Of het aan de knalrode strop das van Spasski lag, valt te betwijfelen, maar Kortsnoi had een nieuwtje in de opening. Hij begon uiteraard met c2-c4, maar op de derde zet zette hij met d2-d4 Spasski het damegambiet voor. Spasski weigerde hierop in te gaan, omdat in het verleden - onder andere in zijn partijen tegen Bobby Fischer om de wereldtitel, 5 jaar geleden in Reykjavik - is gebleken, dat wit licht voordeel verkrijgt. Boven dien was de tactiek van Spasski erop gericht de aanvalslust van Kortsnoi via een paar remises langzaam maar zeker af te brokkelen om daarna zelf in de tegenaanval te gaan. Waardoor hij als extra-steun de hulp van de naar de Vere nigde Staten geëmigreerde ex-Tsjech Kavalek had ingeroepen. Naast de strijd om de vijfde en zesde plaats tussen Denemarken en Neder land werd ook de bezetting van de derde en vierde plaats uitgevochten. West-Duitsland en Roemenië hielden elkaar in de reglementaire speeltijd in evenwicht: 11-11. Na tweemaal vijf mi nuten verlenging wonnen de Roemeen se dames met 14-13 en legden daardoor beslag op de derde plaats. Zowel West- Duitsland als Roemenië waren reeds gepromoveerd naar de A-groep. De aangewezen weg als u Indonesië goed kent of er familie of vrienden hebt. Verblijf en vervoer ter plaatse regelt u dan zelf. Als u minstens 21 en hoogstens 180 dagen wegblijft kost een retour Ja karta 2100,: Het jongeren tarief is 1777,. alleen worden. Of dat ook opgaat voor de eerste de beste ontmoeting van de Oostduitsers in het jaar waarin de wereldkampioen schappen in Berlijn niet alleen sportief, maar ook politiek gezien een evenaring van Cali ’75 en Montreal ’76 zal moeten worden, lijkt niet voor de hand te liggen. Daarvoor vallen de vandaag en morgen te zwemmen wedstrijden van het Oostduit se Olympisch Comité te vroeg. Het enige dat uit die wedstrijden afgeleid zal mogen worden, is hoever de vijftien deelnemen de landen zijn gevorderd met hun voorbe reiding op het hoogtepunt van het ko mend jaar: het derde wereldkampioen schap zwemmen in West-Berlijn. daarbij het gegeven dat vrouwensport in Amerika eindelijk dié erkenning heeft ge kregen die haar toekomt, ziet het ernaar uit dat de confrontaties tussen de DDR en de Verenigde Staten er in de toekomst maar interessanter op zijn ge-

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 17