j ta EUROCRATIE WERKT ONTMOEDIGEND Commissaris omscholing en een beetje mobiliteit" „Monsieur Veledingen” terug naar Den Haag Door Jan Gerritsen Extra belang Hoogovens Aarzeling Lj? 3 8 ;rk „Persconferentie Monsieur Veledingen". Zo stond het aangekondigd voor 13 oktober op het publikatiebord van het internationaal perscentrum aan de Brussel se boulevard Charlemagne. Maar in de perszaal van het belendende Berlaymont- nebouw van de Europese Commissie wachtte de meer dan tweehonderd toegestroomde journalisten een teleurstelling. „De heer Vredeling komt niet, hij is ziek”, deelde de woordvoerder van de Commissie mee. Vera Vegetti, correspondente van „Unita”, partijkrant van de Italiaanse commu nisten, vertolkte de lichte wrevel die de mededeling bij het gezelschap had veroorzaakt, met een vraag: wat is de precieze aard van de ziekte? De woordvoerder, die zelf ook niet meer dan de kale mededeling had gekregen, maakte in zijn antwoord een tactische omtrekkende beweging van het soort waarin woordvoerders geschoold dienen te zijn. De vraag naar de aard van Vredelings ziekte was trouwens niet van goede grond ontbloot. Acht dagen eerder had dezelfde woordvoerder namens de Nederlandse commissaris officieel ontkend dat er enige waarheid school in het bericht dat het Franse persbureau AFP had verspreid: dat Vredeling overwoog zijn Brusselse post op te geven voor een plaats in het tweede kabinet-Den Uyl, dat toen nog naderbij leek te komen. H IB?' 53. Henk Vredeling teleurgesteld man in Brussel Roy Jenkins Kleine incidenten als deze zijn niet be- .orderlijk voor je reputatie, zeker niet bij iet Brusselse perskorps dat gehard is in het wegslikken van Europese frustraties. Ontkenningen zijn bovendien minister Luns was er bekend om vaak aanwijzin gen voor het tegendeel. Een tactisch „ziek- zijn” was ook te rijmen met het feit dat al begin dit jaar het gerucht de ronde deed dat Vredeling terug wilde naar Den Haag. En dit alles krijgt nog scherpere contou ren tegen de achtergrond van de oorlogs kreten die de oud-minister van defensie liet horen direct na de verdeling van de portefeuilles door de nieuwe commissie: Voortaan zijn de Europese vakbonden welkom bij ons. Europa zal een sociaal gezicht krijgen. En de werkgevers kunnen de borst natmaken, riep hij na die uitput tende januari-nacht in de radio-micro- foons. Maar het balsturig gesnuif verstom de snel daarvoor is het tempo van het Europese overleg, laat staan besluitvor ming, te langzaam en ontbreekt te zeer goede wil bij de EG-landen zelf. In ogenblikken van relatieve moedeloos heid liet Vredeling zich eens ontvallen dat commissaris van sociale zaken een al te weidse benaming is. Beter is, zei hij, com missaris van omscholing en een beetje mobiliteit (het vrij verkeer van werkne mers is een EG-beginsel). Want het sociale fonds dat Vredeling beheert, wordt ge bruikt om mensen om te scholen, een nutti ge activiteit, maar slechts van zeer betrek kelijk belang in het licht van de werkloos heid in de Negen zes miljoen sinds begin november. De Europese Gemeenschap beschikt over slechts één en weinig effectief, instru ment om een werkgelegenheidsbeleid te voeren: het zogenaamde tripartite-overleg tussen regeringen, vakbonden, werkge vers en Europese Commissie. In juni vond een tripartite-conferentie in Luxemburg plaats, ondanks het verzet van Vredeling die voor een langere tijd van voorberei ding was. Het werd een vrijblijvende ver- Een jaar geleden stelde het kabinet-Den Uyl zijn toenmali ge minister van defensie ir. Henk Vredeling kandidaat als Nederlands lid van de Europese Commissie, „dagelijks bestuur” en uitvoerend orgaan van de Europese Gemeen schap. De strijd om de enige voor een Nederlander gereser veerde stoel in het dertien man sterke Brusselse college had weken geduurd. Vredeling, Europees idealist van reputatie sinds zijn langjarig lidmaatschap van het Europees parle ment, won ten slotte het pleit van partijgenoot mr. Max van der Stoel, de minister van buitenlandse zaken. Begin januari verdeelden de nieuwe Europese commissa rissen hun taken. Vredeling kreeg de portefeuille van sociale zaken en werd tevens belast met het werkgelegenheidsbe leid. - Voor het eerst na twintig jaar viel het Europese landbouwbeleid niet meer onder de verantwoordelijkheid van een Nederlander. Vredeling, boven Van der Stoel verko zen omdat deze niet en hij wel verstand heeft van het gemeenschappelijk landbouwbeleid in de Negen, toonde zich niettemin tevreden. „Vijf miljoen werklozen in de Euro pese Gemeenschap zijn belangrijker dan de landbouw zei hij. Het aantal werklozen is inmiddels tot boven de zes miljoen gestegen. Van Vredeling is echter niet zo veel meer vernomen. Hoe is het hem vergaan? Onze Brusselse corres pondent Jan Gerritsen maakt een balans op. Ondanks helpende handen op een affiche wil de samenwerking niet zo lukken Maatregelen tegen jeugdwerkloosheid zul len pas volgend voorjaar genoemd wor den. Dit slakketempo maakt de Europese Gemeenschap er niet geloofwaardiger op. De regeringsleiders van de Europese Ne gen riepen tweemaal, in maart in Rome en in juni in Londen, op tot extra maatregelen tegen de werkloosheid onder jeugdigen en vrouwen. Deze maand komen de eerste concrete voorstellen van de commissaris (met betrekking tot de vrouwen) op tafel bij de negen ministers van sociale zaken. Dit is allesbehalve een indrukwekkende balans, gemeten aan de strijdbare voorne mens aan het begin van het jaar. En ze slaat niet naar de positieve kant door om dat de plannen van de Europese Commis sie inzake herstructurering van de Europe se staal-, scheepsbouw- en textielindustrie Vooralsnog bevat Vredelings potje voor de opvang van de sociale gevolgen van inkrimping in de staalsector slechts 150 miljoen gulden. Dat kwam ook als een koude douche voor een groep Nederlandse kamerleden die kwam informeren wat Brussel kan doen voor de ontslagen die bij Hoogovens gaan vallen. De deur staat open, had Vredeling gezegd, maar op een vraag of hij zich binnen de commissie sterk zal maken voor uitbreiding van zijn veel te kleine potje gaf hij een aarzelend en ontwijkend antwoord. En dan blijft de gastvrijheid tamelijk onverplichtend. Er is een verzachtende omstandigheid het directoraat-generaal van sociale zaken dat de commissaris ter zijde staat, geniet in Brussel de reputatie van een van de slechtste afdelingen bij de Europese Com missie te zijn. De commissarissen zijn er bovendien niet in geslaagd een hecht colle ge te vormen, integendeel, ze lijken steeds meer in groepjes te opereren. In politieke moed blinkt het gezelschap niet uit, niet in het minst vanwege het aarzelende en zeer voorzichtige optreden van voorzitter Roy Jenkins. Er is nog een heel ander aspect aan het optreden van de Nederlandse commissaris in de Europese Commissie dat van het behartigen van het Nederlands belang. In voortaan ook een sociale paragraaf krij gen, iets wat Vredeling met enige moeite bij zijn collega’s aanvaard kon krijgen. Toch geen al te grote luxe omdat het bij de herstructurering om het verlies van vele tienduizenden arbeidsplaatsen gaat. In dit gebouw zetelt „rode” Henk Vredeling Ir. Vredeling heeft zich na zijn Brusselse benoeming van Den Haag afgewend naar het voorbeeld van Sicco Mansholt die zijn medewerkers inprentte hun Nederlander schap maar te vergeten. Het aantreden van een regering zonder socialisten in Den Haag zal in die houding zeker geen veran dering brengen. Mogelijk alleen al omdat Vredeling zijn kabinet elke commissaris heeft een groep persoonlijke medewerkers nogal eenzijdig heeft samengesteld: vier socialisten en CDA'er. Maar in hetzelfde artikel wordt ook be paald dat elke lidstaat een onderdaan in de commissie dient te hebben die op basis van algemene bekwaamheid verkozen moet worden. Want: de commissie beslist als college. Elke commissaris dient zich per definitie met de vakgebieden van zijn col lega’s bezig te houden. Hij dient zonodig het nationaal belang van zijn thuisland in te brengen om de commissie als geheel in staat te stellen het algemeen-Europees be lang zo goed mogelijk vas te stellen. Kort gezegd: Vredeling zit op een Brus selse commissarisstoel mede omdat hij Ne derlander is en hij zou niet bang moeten zijn Nederlandse belangen te verdedi gingen of bij zijn collega’s aan de orde te stellen. Het optreden van de Nederlandse commissaris is bovendien nog van extra belang omdat het aantal hoge ambtelijke posten bij de commissie dat door Neder landers wordt bezet, veel geringer is dan het aantal waar Nederland eigenlijk recht op heeft. BH ■tal. Commissarissen zal daar niet vreemd aan zijn. In artikel 10, lid één, van het fusiever- drag (waarbij de economische gemeen schap en de kolen- en staalgemeenschap opgingen in een Europese Gemeenschap) wordt bijvoorbeeld bepaald dat een com missaris geen vraag of opdracht van enige regering of lichaam zal aanvaarden. 23- orn 23- en ME- en >0 PA; VAN l S’A UW f. >A( t SMi ^>7 Nederlandse kringen wordt hier door gaans met de grootste terughoudendheid over gesproken. Die doet overdreven en soms zelfs belachelijk aan als men ziet hoe •commissarissen uit andere lidstaten zowel in de huidige als vroegere commissies, nauw voeling houden met hun hoofdste den en soms onverhuld het nationaal be lang boven het Europese stellen. De ex-bewindsman van defensie ontdek te al spoedig dat het aantal ambtenaren voor de Europese sociale zaken kleiner is dan op de afdeling dienstplichtzaken aan het Haagse Plein. En ondanks zijn jaren lange ervaring in het Europese parlement en zijn eindeloos aantal vragen aan de Europese Commissie, was de werkwijze van de Brusselse Eurocratie hem vreemd. En nog iets onwennigs: in vergelijking met een kabinet hangt de Europese Commissie als los zand aan elkaar. Vredeling deed die eerste maanden den ken aan een goede maar enigszins naïeve klant die jarenlang had gehoopt eens aan de andere kant van de toonbank in de mooie winkel te mogen staan. Verkoper in plaats van klant, antwoorden geven in plaats van vragen te stellen, actief je aan deel leveren dat leek het grote ideaal. De teleurstelling moest wel groot zijn toen bleek dat niet de verkoper achter de toon bank, maar de negen vennoten achter in de winkel die Europese Gemeenschap heet, de dienst uitmaken. toning, die nog dit jaar een vervolg, met meer concreet resultaat, zou krijgen. Daarover is echter niets meer vernomen. Nu heeft ook in Den Haag altijd de grootste aarzeling bestaan om Nederland se belangen te bepleiten via het Neder landse lid van de Europese Commissie. De v ,v rechtlijnige uitleg van de in bijbelse ter men vervatte plichten van de Europese Op landbouw had je meer wisselgeld. Op sociale zaken heb je meer tijd om op andere dingen te letten, zegt een kenner van het Eurocratisch gebeuren niet zonder cynisme dat in de hoofdstad van Europa vaker te bespeuren is. Voor het Nederland se lid van de Europese commissie is er nog genoeg om eer te bewijzen aan de naam die op het publikatiebord stond: „Mon sieur Veledingen”. De mate waarin het Nederlands belang behartigd kan worden is uiteraard sterk afhankelijk van de relatieve „zwaarte” van portefeuille. Er is een aanzienlijk ver schil tussen de zware post landbouw (ze ventig procent van alle EG-uitgaven) en de lichte portefeuille van sociale zaken („om scholing en een beetje mobiliteit”). Ongeveer 200 topposities op een totaal van zo’n negenduizend plaatsen bij de Eu ropese Commissie zouden door Nederlan ders kunnen worden bekleed, maar in feite zijn slechts 130 posten van deze aard door Nederlanders bezet. Ook hier zou Vrede ling wat aan kunnen doen, zo valt te verne men, al ware het alleen uit eigenbelang: meer Nederlanders op topposities bete kent gemakkelijker beter geïnformeerd raken. Dit alles klinkt onwezenlijk voor wie de Brusselse Eurocratie niet kent, maar voor Fransen, Engelsen of zelfs De nen en Ieren is dit de gewoonste zaak in Europa. I

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 19