Bondsvergadering KNVB binnen een uur afgehandeld PLAN EUROPESE COMPETITIE VOOR CLUBS TIJDENS DE WK AZ’67 bevestigde stijgende vorm met een superieure demonstratie HAARLEM VOLSLAGEN KANSLOOS KNVB opnieuw in clinch met de clubs Spelers wacht feestavond Karel Kaufman na tekenen IF-contract overleden j kj ’is 19 7 7 DECEMBER I Slordigheden Zorg Ex-Oranje-trainer Wissels Gemak Verdeelsleutel Tegenvaller Feestje a Si SPORT 1 2 MAANDAG (Van onze sportredactie) ter Football opgestelde contract. >,25 S AMSTERDAM. Het bemiddelingsbu reau Inter Football, dat namens de KNVB sponsors contracteert voor het Nederlands elftal tijdens het toer nooi om het wereld kampioenschap voet bal in Argentinië, heeft met de voetbalbond nog steeds geen over eenkomst' bereikt. De moeilijkheid is, dat de clubs die spelers aan het Nederlands elftal leveren iedere keer weer wijzigingen aan brengen in het door In- [pügr SPOfflEF Petescu (Van onze sportredactie) In ieder geval is een elftal van het kali- Die snelle tegengoal was voor Haarlem natuurlijk een tegenvaller. Maar maakte het werkelijk iets uit? Haarlem-trainer Barry Hughes was nuchter genoeg om te constateren van niet. Hughes: „Ik wil die (Van onze sportredactie) ZEIST. Op initiatief van de Westduit- se voetbalbond worden plannen uitge werkt om tijdens het toernooi om het wereldkampioenschap in Argentinië een Europese competitie te organiseren voor de clubs, die geen spelers aan hun natio nale elftal afstaan. Door het toernooi in Argentinië blijven de clubs gedurende de maanden mei, juni, juli en augustus ver stoken van inkomsten, terwijl er wel kos ten moeten worden gemaakt. Voor die clubs wordt dan ook gezocht naar een alternatief in de vorm van een Europese competitie om die financieel moeilijke periode te overbruggen. Dat deelde Wim Meuleman, bondsvoor zitter van de KNVB, mee tijdens de alge mene najaarsvergadering die zaterdag op het sportcentrum in Zeist werd gehouden. Meuleman had voor die vergadering overi gens niet meer dan een uur nodig. In die tijd handelde hij dertien agendapunten af, waarmee de leden van de algemene verga dering nagenoeg zwijgend instemden. Meuleman: „Deze agendapunten zijn al behandeld in de vergaderingen van het betaald voetbal en het amateurvoetbal. Iedereen heeft daar zijn zegje kunnen doen. De bondsvergadering is er eigenlijk alleen nog maar als bevestiging van die twee andere vergaderingen”. Meuleman waarschuwde in zijn ope ningswoord rjog eens tegen het optimisme snelle goal echt niet als excuus hanteren. Natuurlijk stijgen je kansen wanneer je AZ langer op 0-0 houdt dan wij nu deden. Maar het verschil was vanmiddag zo groot, dat AZ een goal had kunnen maken wanneer het dat wilde. Als de ploeg wer kelijk was gaan forceren dan hadden we waarschijnlijk toch geen stand kunnen houden. Het verschil was in alle opzichten inder daad veel te groot. Zeker nu er vooral op technisch-tactisch gebied met de komst van Cor van der Hart toch weer het nodige verbeterd is aan het Alkmaarse beleid, is AZ weer een ploeg om rekening mee te houden. Hans Kraay kon als technisch directeur rustig Volendam-Telstar gaan bekijken, want met Van der Hart op de bank worden er geen tactische bokken geschoten. Of Van der Hart en Kraay wel naast elkaar kunnen functioneren zal de toekomst moeten uitwijzen, maar een feit is dat de Alkmaarders er de laatste weken weer duidelijk meer zin in hebben. De grote uitoverwinning bij FC Twente vorm de al een indicatie voor dit feit en de manier waarop een redelijke ere-divi- sieploeg als Haarlem werd opgerold was al even onheilspellend. „Met zo’n spelers groep is dat natuurlijk ook geen kunst”, relativeerde Cor van der Hart later zijn eigen inbreng. Afgelopen vrijdag kwamen de clubs op het KNVB-sport- centrum in Zeist opnieuw bij een om zich met de bond te buigen over het contract van Inter Football. De vertegen woordigers van Ajax, Feyen- oord, AZ’67, PSV, Sparta, FC Twente en Roda JC konden zich wederom niet verenigen met de voorstellen van Inter Football. Aan het sectiebe- stuur betaald voetbal werd dan ook te kennen gegeven, dat de KNVB onder deze voorwaarden geen contract met Inter Football mocht tekenen. Voor Inter Football is de maat zo langzamerhand vol. Met de spelers van het Ne derlands elftal heeft Inter Football inmiddels wel over eenstemming bereikt. Alle spelers, met uitzondering van Ruud Geels die voor het WK- toernooi in Argentinië be dankt heeft, hebben het con tract met Inter Football gete kend. Ter gelegenheid daar van vindt vanavond in het Bonewit: „Als de KNVB vandaag met ons tot overeen stemming komt, kan het een heel gezellig feestje worden. Lukt dat niet, dan moeten we maar eens gaan overwegen alleen met de spelers door te gaan. Het wordt dan geen feest voor het Nederlands elf tal, maar een feest voor de jongens die naar Argentinië gaan”. Inter Football heeft inmid dels de fabrikanten Gilda, Arrow en Campina als spon sors aangetrokken. Met Phi lips is men nog in onderhan- deling. De reclamepot telt al bijna 600.000 gulden. Inter Football hoopt dit bedrag tot 1,5 miljoen te kunnen op schroeven. Amsterdamse Cresthotel een feestje plaats. De situatie lijkt hopeloos. Maar Mircea Petescu blijft roepen dat de competitie nog lang is en dat er verbetering in zit. Dat laatste is inderdaad niet helemaal te ont kennen. Maar de verbeteringen hebben nog niet geleid tot de broodnodige punten. Tegen Volendam verdiende Telstar qua spel zeker een punt, maar de besluiteloos heid van vrijwel alle spelers stond dat in de weg. Individueel was het opnieuw aar dig wat mannen als Louis van Gaal en Hendriks deden; effect sorteerde het alle maal niet. Van de eerste 45 minuten waren er veertig voor Telstar, dat steeds weer de bal mocht opbrengen na slordigheden op het Volendamse middenveld. Die linie van de Oranjehemden faalde na een zeer sterk begin, waarin Telstar al direkt op achterstand was gezet. Een fout van Frans van Essen was de aanleiding tot die treffer. Kwakman mocht op rechts door gaan en bracht de bal voor het doel. Drie Volendammers knalden in voordat Paul van der Meeren, weer terug na drie wed strijden afwezigheid, capituleerde voor de inzet van Dick Bond. Waar het publiek (zo’n 3.500) op hoopte gebeurde echter niet. Volendam probeer de nog wel snel een tweede doelpunt te produceren, maar zakte daarna hopeloos ver weg. Telstar kon het initiatief naar zich toe trekken. Forceerde drie hoekschoppen binnen een paar minuten, maar een fan tastisch keepende Frans Hoek stond suc ces in de weg. Bij Telstar Rep alles via de lange Louis van Gaal, die de verdediging van Volen dam een moelijke middag bezorgde. Met zijn merkwaardige passeertechniek was hij Hans Mol steeds te snel af, maar er waren nauwelijks af speelmogelijkheden. Die hadden gecreëerd moeten worden door Mikkelsen, maar de Deen kwam er niet aan te pas. De tweede helft werd een kopie van de eerste. Opnieuw scoorde Volendam na een paar minuten, toen alweer Dick Bond een pass van Fred André knap afrondde. Op nieuw ook kreeg Telstar daarna de gele genheid voortdurend op te rukken naar het doel van Frans Hoek, die echter zeer attent reageerde op kopballen van Van Gaal en een inzet van Medik. Nog voor de rust pasten beide trainers een wissel toe. Petescu verving Driesen door Kerkhof en zijn collega Jan Mak haalde de geblesseerde Guyt naar de kant ten gunste van Fred André. Die wissel ontlokte Volendam-speaker Pé Mühren de opmerking dat er nu bijna sprake was van Telstar-Telstar. En met Bond, Hel ling, Kramer en André als ex-Telstarspe- lers in de Volendam-equipe was die ge dachte nog niet zo gek. Daarom zocht Telstar het later in de vorm van afstandsschoten, die soms ha chelijke situaties veroorzaakten op het soppige, hier en daar spekgladde veld. Zo verkeek Hoek zich op een knal van Rogier Krone, maar had het geluk, dat de bal via de paal in zijn handen terugkeerde. Daarom bleef het bij 2-0 na een wed strijd, die maar sporadisch Ijet aankijken waard was en waarna Petescu sober was in zijn commentaar. „We moeten gewoon verder gaan. Ik kan slechts hopen dat de verbetering in het spel, die er sinds Vites se inzit, doorgaat. Maar het wordt wel een strijd tegen de klok.” Een klok, die sinds gisteren zeer duidelijk op vijf voor twaalf staat. 7,50 8,25 HAARLEM. In Heemstede is zater dag op 79-jarige leeftijd overleden de oud-trainer van het Nederlands voet balelftal Karel Kaufman. Hij werd in 1935 de eerste trainer van Nederlandse afkomst, die belast werd met de bege leiding van het Nederlands elftal. Voor dien was hij twintig jaar beroepsmili tair geweest in Assen, waar hij belast was met de sporttraining. In zijn vrije tijd was hij ruim tien jaar spil en aan voerder van de oostelijke eerste klasser Achilles. Bij de KNVB trainde hij het Nederlands elftal. Daarnaast leidde hij de trainerscursussen. In de tweede we reldoorlog werd hij door de KNVB uit geleend als trainer aan VSV, Haarlem, Feyenoord en Blauw Wit. Na de bevrij- ding hervatte hij zijn werk bij de voet balbond en werd vanaf 1951 speciaal belast met de opleiding van jeugdspe lers. De laatste jaren was hij actief als coach van de oud-internationals, die ondermeer op Nieuwjaarsdag de tradi tionele wedstrijd tegen de Kon. HFC spelen. Maar ook zonder Verheyen speelde AZ Haarlem, vooral in de eerste helft, hele maal zoek. Hoe ijverig vooral Lensen en Van de Ban naar openingen in de Alk- maarder defensie speurden, met hautain gemak losten Arntz en de uitstekende libe ro Metgod (wat éen verschil met Spelbos op die plaats) deze problemen op. Uitge speelde kansen deden zich voor Haarlem niet voor. Eén keer verkeek Meskovic zich op een afstandsschot van De Kip, maar de bal verdween naast het doel. De acties voor het doelgebied van Boersma waren veel indrukwekkender. Met erg veel ge mak maakte Kees Kist daar nog twee doelpunten. Vooral de tweede treffer van AZ, die via Van Rijnsoever, Hovenkamp, Nygaard en Kist over erg veel schijven liep, gaf nog eens aan hoe superieur de Alkmaarders dit duel beheersten. Eer viel er in dit duel niet te behalen voor Haarlem, dat met 11.000 toeschouwers (vorig seizoen was het bijna uitverkocht) ook financieel een mindere middag beleefde, dan het zich De enige zorg die Van der Hart op dit moment heeft lijkt de ex-Feyenoorder Jan Verheyen. Na de uitschakeling van Bert van Marwijk (herstellende van een menis- cus-operatie) en het uitlenen van Bobby 'Vosmaer aan MW is het vleugelspitspro bleem met de aankoop van Verheyen verre van opgelost. Haarlem-vleugelverdediger Eef Melgers had geen kind aan de zonder enig zelfvertrouwen opererende Verhey en, die in de eerste helft een beetje zielig en wat verloren op de vleugel zijn mede spelers stond te wenken of zij hem asje blieft eens de bal wilden toeschuiven. Maar Nygaard, Kist, Peters en ook wel Van Rijnsoever reageerden of Verheyen niet eens bestond en de weinige keren dat hij wel in het spel werd betrokken (meestal door de grote spelverdeler Willem van Hanegem) deed hij niets bijzonders. Van der Hart echter: „Verheyen is bij Feyen oord een beetje lui geworden. Ik heb hem de afgelopen week acht keer laten trainen. Maar hij kan het niet helemaal verleerd zijn. Ik herinner me nog steeds de Verhey en van anderhalf jaar geleden. En toen kon hij wel degelijk voetballen.” Ruud Bonewit van het Am sterdamse bemiddelingsbu reau: „We hebben het con tract wel tien keer gewijzigd, maar telkens verzetten de clubs zich. We hebben de in druk, dat de KNVB wel met ons tot overeenstemming wil komen, maar dat de clubs die overeenstemming tegenhou den”. Onverteerbaar voor de clubs is vermoedelijk de ver deelsleutel die Inter Football wil hanteren. VOLENDAM. Een blik op de eind stand in de eredivisie van de afgelopen jaren leert, dat een ploeg ongeveer 24 punten nodig heeft om niet te degraderen. Uit de eerste helft van deze competitie, die gisteren werd afgesloten haalde Tel star er zegge en schrijve vijf. Anders gezegd: de ploeg van Mircea Petescu zal ber Haarlem geen partij voor een gemoti- veerd AZ. Dat bleek al na zeven minuten toen de uitblinkende Jan Peters de actief sprintende Van Hanegem in de diepte lan- ceerde. Uiterst beheerst omspeelde de uit gekookte middenvelder eerst het Haarlem- centrum De Vries-Huyg, waarna hij even eens de goed uit zijn doel gekomen Boers- ma met een prima passeerbeweging om speelde. Werkelijk een klassedoelpunt. Het verschil ook tussen een actie van een inter nationale klassespeler met zijn routine en het „gemodder” zoals dat normaal gang- J baar is op ere-divisieniveau. Die opgave lijkt teveel voor Telstar, dat gisteren in Volendam zijn vijfde nederlaag in successie kreeg te slikken. Vijf keer verlies op rij, zonder ook maar één doel punt te maken hebben de Velser ploeg muurvast op de laatste plaats gedrukt. Bovendien werd de afstand met de andere degradatiekandidaten alleen maar groter. Maar ook de Italianen hopen op die plaats. Bovendien hebben de Italianen gesteld niet in dezelfde poule als Nederland te willen worden ingedeeld”. Ook liet Meule man zich uit over de voorronde van het wk-toernooi, die voor Nederland geken merkt werd door de problemen met de Belgische voetbalbond over de benoeming van Ernst Happel tot bondscoach-ad-inte- rim. Meuleman: „We hebben er alles aan gedaan om Happel zo veel mogelijk op de achtergrond te stellen. Meer konden we niet doen. Ik hoop, dat de oude vriendschapsbanden met de Belgische voetbalbond spoedig hersteld kunnen worden”. De KNVB verwacht dezer dagen het miljoenste lid te kunnen inschrijven. „Die snelle groei hebben we”, aldus Meuleman, „op de eerste plaats te danken aan het zaalvoetbal, dat een hoge vlucht neemt. Een andere oorzaak van de snelle groei is de verlaging van de leeftijdsgrens tot zes jaar. Er staan wekelijks 500.000 jeugdspe lers op het veld”. Over de begeleiding van de jeugd sprak Meuleman enkele kritische woorden. „We moeten ervoor zorgen, dat onze jeugd clean voetbal wordt bijge bracht. De verruwing kan alleen met een gezamenlijke inzet worden tegengegaan. Van de zomer bezocht ik een vriend in het Tijdens de zaterdag in Zeist gehouden KNVB-vergadering werd aan mr. Kernkamp (links) het bondsridderschap aangeboden door voorzitter Wim Meuleman. -- V. •-•. „sW: MITWÜI W Met een sublieme actie heeft Wim van Hanegem de Haarlem-defensie, inclusief de op de grond zittende doelman Boersma, uit positie gespeeld. Enkele seconden later zou het 0-1 voor AZ’67 staan. Ook Kees de Vries (geheel links) kon daar nog weinig aan veranderen. er nog zo’n twintig bijeen moeten schrapen. tegen de klok” tijdens het toernooi om het wereldkampi- hoeven we in Argentinië niet te rekenen”. oenschap in Argentinië. „Het zal anders Over de poule-indeling van het WK-toer- ziekenhuis. Toen ik aan de verpleegster zijn dan in West-Duitsland. Vier jaar gele- nooi zei Meuleman: „Natuurlijk hopen we vroeg of het druk was, zei ze me dat dat den konden we rekenen op de steun van als nummer 13 geplaatst te worden. We wel meeviel. Het wordt pas druk als de onze supporters. We speelden toen eigen- zouden dan aan het hoofd staan van poule voetbalcompetitie weer begint. Ik vind dat over de kansérT van het”Nederlands elftal lijk allemaal thuiswedstrijden. Daarop 4 en alle wedstrijden in Mendoza spelen, een teken aan de wand”. x,: (Van onze sportredactie) HAARLEM. Er werd na afloop van HaarIem-AZ’67 (0-3) heel wat gespecu leerd over de vraag hoe het mogelijk was dat de Alkmaarders dit voetbalduel zo onthullend simpel in hun voordeel kon den beslissen. Was de hand van de nieuwe trainer, de vakman Cor van der Hart, nu al zichtbaar? Stond AZ’67, dat na de te genslagen in de beginfase van de competi tie weer duidelijk de weg terug heeft ingeslagen, extra op scherp? De werke lijkheid is een stuk simpeler. Er bestaat alleen al in individuele kwaliteit zo’n enorm verschil tussen beide teams, dat ongeacht ieder voetbalduel tussen Haar lem en AZ normaal gesproken in een overwinning voor de Alkmaarders zal eindigen. Er lopen in de streekderby na tuurlijk wei eens uitschieters tussendoor. Haarlem slaagde er zelfs vorig seizoen nog in om eens even verrassende als ver diende 2-1 overwinning tegen AZ te beha len, maar dergelijke uitslagen liggen meer aan de lamlendigheid van de Alk maarders dan aan de verdiensten van Haarlem. JAN VAN DER NAT MARC SERNË 1

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 13