VOLO hield NOORSE SCHAATSERS MATIG Judo in diepe put Tennisbond kent Schockemöhle Zwemtoppers baarden geen opzien in Oost-Berlijn VERRASSENDE ZEGE VAN HARRY POOLS sportpuntiq Gelijkspel en nederlaag hockeyploeg aansluiting met turntop op dreef in Zuidlaren Zevende partij voor Kortsnoi wachtlijst van tachtigduizend Koesterende warmte. I PHILIPS SPORT 19 7 7 DECEMBER MAANDAG 1 2 door Piet Teeling 3 Slechts vierde U weet zelf het beste wanneer u behoefte hebt aan de rode koesterende warmte van de Philips Infraphil. Waar warmte helpt. helpt Philips Infraphil beter. 14 Hans van Helden: gebeten D Annelies Maas stelde in Oost-Berlijn teleur. Viktor Kortsnoj (Van onze sportredactie) (ADVERTENTIE) Spiel Op de dubbele afstand was het eveneens een tweede plaats voor de Amsterdamse vrije-slagzwemster ook nu achter Barbara Krause. In 2.03,84 om 2.02,80 voor Krau se, die met name op de 200 m de Amster damse voor bleef door een soepeler en dus ook eenvoudiger armslag waarmee de Oostduitse veel minder weerstand onder vindt van het water. Het is nu eenmaal geen geheim, dat met name de techniek van Krause in de armen haar meer snel heid oplevert die door Brigitha met een Maar ook op de 400 en 800 m stelde de Wageningse toch enigszins teleur. Op de 400 m kwam zij niet verder dan een vierde plaats in 4.23,53 (Brigitha werd hier derde in 4.22,96) en op de 800 m waarop zij in Zweden nog zilver had behaald na een bijzonder interessant duel met Petra Thü- mer, de olympische kampioen op deze afstand, kwam Annelies nu niet verder dan een voor haar doen toch wel teleur stellende vierde tijd. Fred Eefting is duidelijk op weg naar internationale erkenning. Dat bewees hij tijdens de Europese kampioenschappen in Zweden met twee rugslagfinaleplaatsen, dat bewees hij dit weekeinde opnieuw. Een overwinning op de 200 m rugslag in 2.09,45 betekende niet alleen zijn beste tijd tot dusver, het betekende ook erkenning van het zelfvertrouwen, dat de keuzecommis- sie van de KNZB heeft gehad door Eefting naar de EK te sturen. „Het begint eindelijk een soort internationale erkenning te wor den”, meent de Zwemlust-Den Hommel- zwemmer. „Want hoewel ik ook voor Cali 1975 en Montreal 1976 geselecteerd was, viel ik uiteindelijk uit de boot door tegen slagen. Ik denk dat ik nu ook wel voordeel trek uit de keiharde training van Marian Heemskerk, die bij Zwemlust de opvolg ster is geworden van Gerard de Riet. We gaan er samen keihard tegenaan omdat ik straks toch wel graag naar Moskou wil”, aldus Eefting. jriode. ie. het Supertrio (Henri Buitenzorgprijs) bereikte een nieuw record met een inzet van ruim 180.000 gulden. Uniek was dat er dit keer twee uitbetalingen waren, omdat de derde plaats eindigde in een dead heat. Verwacht wordt dat nog voor de jaar wisseling een inzet van twee ton wordt overschreden. De enige echte uitschieter leverde Sten Stensen die de 3000 meter in 4.23.1 afleg de en met deze tijd tevens voor een nieuw baanrecord zorgde. Op de 5000 meter, vaak de beslissende afstand kwam geen van de Noren beneden de 7.30. Stensen was opnieuw de sterkste in 7.39.0. De gedetailleerde uitslagen: 500: 1. Kay ZUIDLAREN. De Westduitse spring ruiter Paul Schockemöhle heeft op de slotdag van het 23ste internationale in door concours hippique in Zuidlaren za terdag de belangrijkste twee evenemen ten gewonnen. Zowel in de finale van de „lichte” afdeling, als in de finale van de „zware” afdeling, die in de Prins Berhard- hoeve werden afgewerkt, bleek Schocke möhle, met achtereenvolgens „Wallen stein” en „El Paso” het sterkst. OOST-BERLIJN. Opzienbarend zijn de prestaties van de internationale zwem- top dit weekeinde in Oost-Berlijn niet geweest. Het kon ook eigenlijk moeilijk anders, te meer daar het seizoen amper anderhalve maand oud is en pas in augus tus volgend jaar met de wereldkampioen schappen in West-Berlijn zal worden afge sloten. Lang genoeg dus nog, om de condi tie (voor de 400 en 800 m damesafstanden en de 1500 m herenafstand) en de snelheid op te voeren. Ineke Kooyman, die geen deel uit maakt van de dameskernploeg heeft in Utrecht een deel van de kernploeg van Ab Krook achter zich gelaten. Tijdens het driebanentoernooi eindigde zij na de 1000 en 1500 meter als eerste, voor Sop hie Westenbroek en Hanne de Jong. De tijden van Kooyman over respectievelijk de 1000 en 1500 meter waren 1.33.2 en perfecte beentechniek moet worden goed gemaakt. In Jönköping kostte dat Enith een bronzen medaille, in Oost-Berlijn een eerste plaats. „Ach, wat moet ik ervan zeggen, ik ben er eigenlijk best tevreden mee. Vergeet niet dat ik nog maar vier weken in training ben en dat de Oostduitse meisjes in feite doorgetraind hebben, alleen in een iets rustiger tempo. Krause is nu eenmaal snel ler, alleen ik zal er keihard tegenaan gaan om die achterstand weg te kunnen wer ken”, aldus Enith Brigitha na afloop van haar 100 m race. Een race, die Annelies Maas niet had opgeleverd wat zij ervan had verwacht. Een gedeelde achtste plaats met Birgrit Wachtler, maar wel met het verschil dat de Wageningse niet en de Oostduitse wel in de finale was gekomen. „Ik heb weinig sprinttraining gedaan”, zei Annelies later „het is tot dusver allemaal duurtraining om mijn oude conditie weer op peil te brengen, vandaar”. Friesland heeft zaterdag voor de aesde maal in zeven jaar (vorig jaar ging de trofee naar Drente) beslag gelegd op de Zilveren Schaats. Deze onderscheiding is de inzet van een wedstrijd tussen de gewesten Friesland, Groningen en Dren te. Bij de heren kwam Friesland uit met een ploeg van de tweede garnituur. On der meer ontbraken Hilbert van der Duim, Iep Kramer, Harm van de Pal en Teun Busser. Hans van Helden, die wel had ingeschreven, kwam evenmin in ac tie. Hij was de dag tevoren door zijn hond in het been gebeten en achtte een rustdag op zijn plaats. 2.22.8. Sophie Westenbroek reed de snel ste 1000 meter, maar moest op de 1500 teveel prijsgeven, 1.32.9 en 2.23.6. Derde werd Hanne de Jong in 1.34.4 en 2.23.1. Hennie Top werd gediskwalificeerd. dat is toch wel een beetje vreemd nu je zoveel duurwerk hebt gedaan. Misschien dat ik hier echter het voordeel van de krachttraining heb weten uit te buiten”, aldus Van der Kuil. Die benaderingswijze bracht hem niet alleen de overwinning op de 200 m rug slag, het bracht hem ook de tweede plaats op de kortere afstand in de tijd van 1.00,61, waarmee hij maar net de in Oost- Duitsland als opvolger van Roland Mat thes te boek staande Wanja Lutz voor moest laten gaan. Dat er nog een gapende kloof van kostbare seconden bestaat tus sen de rug- en wisselslagtijden van Eef ting („Ik ben nu eenmaal geen goede schoolslagzwemmer”) kwam ook in Oost- Berlijn weer aan het licht. Met een tijd van 4.48,63 bleven zijn verrichtingen op de 400 m wisselslag toch wat aan de magere kant. Belangrijk was echter het gegeven dat Nederland vrij goed had mee gegeten van de kruimels die de DDR en Amerika hadden gemorst. Joegoslavië is in Luebbecke wereld kampioen zaalhandbal voor dames in de b- groep geworden. In de finale versloeg de favoriet Polen met 21-17. De reuzenslalom in Val d’Isere is ge wonnen door de Zweed Ingemar Sten- mark, de succesvolste skier van vorig jaar. Heini Hemmi (Zwi) werd tweede op ruim twee seconden. Het Spaanse golfteam legde voor het tweede achtereenvolgende jaar beslag op de wereldbeker golf. Het Nederlandse team eindigde in Manilla als 23e van de in totaal 31 landen. Steve Cauthen, de 17-jarige jockey uit Kentucky (VS), is de eerste jockey in de hippische geschiedenis geworden die in een seizoen een bedrag van boven de 6 miljoen dollar in de wacht heeft gesleept. Bij de jeugdinterland schoonspringen in Roozendaal is de Nederlandse ploeg tweede geworden met 86 punten. Winnaar werd Tsjechoslowakije. De jeugdinterland tussen de tafeltennis- teams van Nederland en West-Duitsland in Wageningen is bij de jongens geëindigd in een 5-4 overwinning. De meisjes moesten met een 8x nederlaag van 1-8 genoegen nemen. Tijdens de jaarvergadering van de KNRB is de heer Schuckink Kool gekozen tot opvolger van de heer Sürmond als voorzitter. Sparta en G.A. Eagles hebben besloten de bekerwedstrijd op 24 december te ver vroegen van acht uur ’s avonds naar half drie 's middags. LILLEHAMMER (ANP). De Neder landse herenkernploeg kan enigszins ge rust zijn. Tijdens de laatste selectiewed strijden van de Noren voor de Interland tegen Nederland op 17 en 18 december in Hamar zijn er op het natuurijs van Lillehammer geen schokkende tijden op het ijs gezet. Voor coach trainer Josh Tenman een nogal teleurstellende zaak, maar voor Tenman was er een excuus: het ijs was niet in een al te beste con ditie. Tot de slotdag had de Westduitser op het concours hippique in Zuidlaren geen voor aanstaande rol kunnen spelen. In beide finales werd Schockemöhle direct gevolgd door een Nederlander: in de finale van de „lichte” afdeling werd Henk Nooren met „Cat’s Whiskers” tweede, in de eindstrijd van de „zware” afdeling eindigde de meest constante combinatie in Zuidlaren, Dick Wieken met „Casimir” op de tweede plaats. Stensjhemmet 40.0. 2. Jan Egil Storholt 40.3. 3. Terje Andersen 40.6. 1500: 1. Sjö- brend 2.06.5, 2. Storholt 2.06.7, 3. Stensen 2.07.1. 3000: 1. Stensen 4.23.1. 2 Sjöbrend 4.23.7, 3. Storholt 4.25.0. 5000: 1. Stensen 7.39.0, 2. Storholt 7.41.3, 3. Stensjhemmet 7.44.8. (Van onze turnmedewerker) ZWOLLE. Tijdens de verenigings- kampioenschappen toestelturnen in de Stilosporthal is gebleken dat het aantrek ken van een Russische toptrainer geen enkel effect heeft om tot een verbreding van de basis van het herenturnen te ko men. Slechts vier herenploegen achtten zich in staat aan deze kampioenschappen deel te nemen. Als dan bovendien opvalt dat veel oudgedienden de turnleertjes weer aan moeten trekken om de ploegen compleet te maken, dan moet worden geconstateerd dat het topturnen heren zich in een hachelijke situatie bevindt. Ondanks de minimale deelname was er volop strijd. PSV uit Eindhoven mét Cor Smulders had het zeker niet makkelijk tegen een, als gevolg van een achillespees blessure van Frans van Elteren gehandi capt Pro Patria uit Zoetermeer en een sterk turnend VOLO (Haarlem). Laatstge noemde wist als „underdog” slechts 0,2 punten achter te blijven op Pro Patria dat met een zeer sterk turnende Daan Ooy- kaas echter niet op kon tegen het homoge ne PSV. Voor VOLO was een hogere klas sering mogelijk geweest als de ploeg wat meer wedstrijdroutine had kunnen op doen. Eindresultaat: 1. PSV 147,15; 2. Pro Patria 143,95; 3. VOLO 143.75. Bij de dames was Pro Patria opper machtig (177.20). Mauritius (Volendam) moest bijna negen punten prijsgeven. Klimop uit Heiloo werd derde. 18- 8 15-10 21-13 11- 6 15- 7 iuitse getal: ht-FC m 2-0, ingen- mond 2, De r 1-1. ax 2-2, >e 4-1, iord 3- rdam- 2-0. 44— 6 44—16 34—21 33-17 32—18 28—17 24—19 24—30 24—30 24—24 18—21 27—37 24—27 16—29 20—37 26—36 22—^46 11-44 FC NAC- Roda ar-FC 1-12- Door g van t van n als prijs: derde prijs: De KNLTB heeft ongeveer 60.000 gulden uitgetrokken voor een toernooiencircuit van drie maanden in Amerika, waaraan zal worden deelgenomen door de jeugd- speelsters Marriet Pakker, Marcella Mes- ker en Inge Korsten onder leiding van mevr. Bea Thung. Het viertal vertrekt op 19 december. Voorts zal Frits Don in janu ari deelnemen aan enkele toernooien in Florida. Het staat nagenoeg vast dat de tennis bond voor de Daviscupwedstrijd van half maart tegen Tsjechoslowakije zal kunnen rekenen op zowel Tom Okker als Louk Sanders. Het derde toernooi van het Wintercir cuit is gewonnen door de Brit John Paish. In de finale zegevierde hij met 7-5, 6-3 over Louk Sanders. Laatstgenoemde won vori ge week in Harderwijk. Het eerste toernooi (in Hoorn) leverde een zege op voor Mare Albert. Met nog één toernooi in het voor uitzicht dat van het aanstaande week end in Amsterdam heeft Sanders thans 16 pnt., gevolgd door Albert, Wouter Fok en Paish met allen 15 pnt. Elly Vessies legde ook in het derde toer nooi beslag op de hoofdprijs van duizend gulden. In de eindstrijd van het dames enkelspel zegevierde zij met 6-0, 7-5 over Marriet Pakker. De Amerikaanse tennissterren Jimmy Connors en Chris Evert zijn vorige week in St. Louis getrouwd, zo meldt het Brite persbureau Reuter gisteren uit goede bron te hebben vernomen. Het huwelijk zou zijn voltrokken in het geheim, zonder dat ook maar iemand op de hoogte was gesteld, zelfs de ouders niet. De vader van Chris Evert verklaarde dan ook van niets te weten en hij zou zeer verrast zijn als het bericht op waarheid berust. De twee heb ben al sinds jaren een relatie, die echter op gezette tijden werd verbroken. De Wierse-prijs, 2440 m. 1. Petra Voorne (A. T. Knijnenburg) 3.27,0 - 1.24,8, 2. Odil Nardinclant, 3. Odie Vera. Toto 16.00, pl. 3,60, 3,10, 4t80, kopp. 56,40. Totale omzet: 529.635 gulden. HILVERSUM. Het Wintersprintkam- pioenschap op de renbaan van Hilversum is gisteren na 1600 meter verrassend geëindigd in een overwinning voor Harry Pools met Allegro. Allegro noteerde ge zien de natte en zware baan een uitsteken de kilometertijd: 1.19.7. Pools kan hier mee terugzien op een geslaagd weekeinde, want zaterdag werd hij eveneens winnaar van het hoofdnummer op Wolvega. HILVERSUM. Bij de bij de KNLTB aangesloten tennisclubs zijn 80.000 wachtenden voor u. Dit blijkt uit een enquête, waarvan de cijfers tijdens de jaarlijkse bondsledenvergadering in Hil versum bekend zijn gemaakt. De tennis bond telt momenteel 302.000 leden. Om de 80.000 wachtenden speelgelegenheid te bieden, zouden er - zo heeft de KNLTB berekend - ongeveer duizend tennisbanen extra moeten worden aangelegd. De finale van de „zware” afdeling vorm de het hoogtepunt van het gebeuren in Zuidlaren. De overwinning van Paul Schockemöhle eerder op de dag, waarbij hij veruit het snelst een parcours van 490 meter (vijftien sprongen met een maxima le hoogte van 1 meter 50) aflegde, werd echter eerst nog gevolgd door overwinnin gen van de Oostenrijker Thomas Früh- mann en Johan Heins. De Canadees Gaetan Boucher heeft in het nog jonge schaatsseizoen zaterdag opnieuw een overwinning geboekt. Hij won bij internationale sprintwedstrijden in Inzell de 500 meter in een zeer goede tijd van 38,75 seconden. Twee weken geleden, op 26 en 27 november, won de 19-jarige sprinter een internationale sprintvierkamp in Berlijn. Zijn twee tij den op de 500 meter waren daar 40,39 en 40,05. Boucher’s landgenote Sylvia Burka maakte het Canadese succes compleet. ardin- en-FC 2 Den Sport- ibuur, chap. BELGRADO. (AP) De Russische grootmeester Viktor Kortsnoi heeft zater dag de zevende partij in de tweekamp tegen Boris Spasski gewonnen. De partij begon donderdag, maar werd uitgesteld tot zaterdag. Kortsnoi stond toen al in een betere positie. Na deze overwinning leidt hij met 5 tegen 2. De zetten van zaterdag (Kortsnoi wit, Spasski zwart) zijn: 42 - f5 h5, 43 - ta5 dd2, 44 - de5 dg4, 45 - ta6 tf7, 46 - tg6 de8, 47 - f6 h4, 48 - fg7 Spasski geeft op. in dit droeg 5t van volgt 8.905; prijs: 38-16 36-18 36-22 28- 14 22- 19 I 29- 14 20-13 26-19 17-15 20-20 23- 25 22-22 20- 27 14- 17 21- 38 17-29 15- 30 16- 34 8-36 Zij won de sprint bij de dames in de tijd van 43,12 seconden. Drie schaatsers uit Oost-Duitsland hebben hun stempel gedrukt op de 5000 meter. Andreas Ehrig werd eerste in een tijd van 7.22.62 voor Jurgen Warnicke 7.22.97. Als derde plaatste zich Andreas Dietel in 7.28.47. Vierde werd de West duitser Herbert Schwarz die eerder een nieuw Westduits record op de 1500 meter had gereden (2.03.3) in 7.31.08. Supertrio 50 (gelopen op Hilversum) kent twee uitslagen doordat Mary Hollandia en Ökos gelijk op de derde plaats eindigden. De uitslag. 1. nr. 1, Maestro Voorne (P. Petersen); 2. nr. 12, Johny Walker (J. M. Voorhaar); 3. nr. 5, Mary Hollandia (A. J. Mollema) en nr. 7, Okos (L. Schoonhoven), dead heat. Voor 1-2-5 wordt uitbetaald 180,60; voor 1-12-7 wordt uitgekeerd 94,90 gulden. De totale inzet van het supertrio was 184.054 gulden. In de eerste wedstrijd nam Nederland tweemaal een voorsprong. De grote kracht school ook nu weer in het nemen van corners. In de zesde minuut had Ron Steens succes na een lange corner. In de 12de minuut werd het via Mehbooob Khan gelijk. Hij scoorde uit een strafcorner. Het was de enige keer dat India daaruit succes had. De overige vijf werden zonder al teveel problemen door de Nederlandse de fensie verwerkt. Nadat Ties Kruize uit een strafcorner voor 2-1 had getekend, bepaal de Vijay Phillips de eindstand op 2-2 door een strafbal achter doelman Sikking te slaan. Zondag stuurde India een meer ervaren ploeg het veld in. Vier spelers, die eigenlijk hun plaats al hadden verspeeld in verband met de verjonging, deden nu toch mee. Het gevolg was, dat Nederland in de eerste helft werd weggespeeld en bij de rust tegen een achterstand van 3-0 aankeek. Na de hervatting bereikte de ploeg van coach Wim van Heumen toch nog een redelijk resultaat middels doelpunten van Tom van ’t Hek en André Bolhuis. Leerlingenwinterkampioenschap 1, 200 m. 1. Nimbly Careless (J. P. C. Oorthuysen 2.51,1 - 1,25,7, 2. Melfrens Erster, 3. Nanda S. Toto winn. 9,40, pl. 3,20, 4,00, 3,40, kopp. 35,10, trio 6161,70. Veel opvallender daarentegen waren de prestaties van de Nederlandse heren in Oost-Berlijn, René van der Kuil en Fred Eefting. Van der Kuil benaderde op de 100 m vrije slag met een tijd van 54,02 (vierde) zijn eigen nationaal record, terwijl hij op de 200 m vrij alleen de Italiaan Revelli voor moest laten gaan. „De korte afstand is duidelijk beter uitgevallen dan de lange afstand”, zo verzekerde hij na afloop, „en BOMBAY/NEW DELHI (ANP). De Nederlandse hockeyploeg is zijn tournee door India begonnen met een gelijkspel en een nederlaag. Die puntendeling (2-2) kwam zaterdag in Bombay tot stand. Zon dag werd het 3-2 voor India, dat bij de rust een voorsprong had van 3-0. TILBURG (ANP). Sinds de tijdperken Geesink en Ruska zonk de Nederlandse judosport in een diepe put. Internationaal werd Nederland letterlijk en figuurlijk van de mat geveegd. Op de Olympische Spelen van Moskou in 1980 wil Nederland met een ploeg deelnemen, die zich behoorlijk zal kunnen weren. Dat heeft Peter Snijders sinds twee jaar bondscoach, zich ten doel gesteld. Tijdens de Nederlandse kampioenschappen in Tilburg moest dezelfde Peter Snijders tot zijn leedwezen constateren dat het Nederlandse topjudo binnen afzienbare tijd nog niet over de rand van de put, waarin de sport zonk sinds Ruska-1972-kan en mag kijken. In Tilburg heerste de (middelmatige) oude garde, waarin geen Olympische toekomst schuilt. Een man als Wil Peters, de 25-jarige metselaar uit Geleen, die kampioen werd bij de superzwaargewichten, en bovendien zilver veroverde in de klasse alle-categorieën, heeft geen internationale toekomst omdat hij zich ten opzichte van zijn privé-leven geen centrale trainingen kan verantwoorden. De eindstanden in de diverse gewichtsklassen zijn: Tot 60 kg: 1. en kampioen van Nederland Jan van Hees (Veldhoven), 2. Martin van der Weyden (Maassluis), 3. Ben Nesters (Treebeek) en Rob Hussenreuter (Amersfoort). Tot 65 kg: 1. Joop Konings (Amsterdam), 2. Jo Arets (Kerkrade), 3. Harry Peters (Nijmegen) en Fred Schilder (Zevenaar). Tot 71 kg: 1. Theo Hoen (Schinveld), 2. Herman Boersma (Amersfoort), 3. Do Boersma (Amersfoort) en Cor Brandts (Maastricht). Tot 78 kg: 1 Theo Knegtjens (Nijmegen), 2. Kobus van Dijken (Driebergen), 3. Herman Brot (Amsterdam) en Cees Meyers (Maassluis). Tot 86 kg: 1 Gerri Hesseling (Soesterberg), 2. Peter Weber (Eindhoven), 3. Gert van Mierlo (Kampen) en Tono Weber (Eindhoven). Tot 95 kg: 1. Ton van de Kordelaar (Haarlem), 2. Erik Koenders (Leidsendam), 3. Henk Sjabbens (Velp) en Bert den Edel (Waddinxveen) Boven 95 kg: 1. Wil Peters (Geleen), 2. Hennie Plezier (Den Haag), 3. Willy Wilhelm (Tilburg) en Gerard van Oefel (Zaandam). Alle categorieën: 1. Henk Numan (Amsterdam), 2. Wil Peters (Geleen), 3. Joop van de Pouw Kraan (Soest), 4. Gerard van Diepen (Alkmaar). Door het wegvallen van Manza Buiten zorg vanwege de blessure van pikeur Jan Wagenaar werd het kampioenschap een geheel open koers. Aanvankelijk hadden Connetable (S. Hendrikx) en Junibes B (J. de Wit) de leiding. Beide paarden waren echter wat al te onstuimig van start gegaan en waren dan ook bij de laatste passage aan de overkant van de tribune snel inge haald door Allegro. Met de rest van het veld in zijn hoefsporen liet Allegro de twee paarden uitgeblust achter om op het laat ste rechte stuk met een felle eindspurt onbedreigd de zege te pakken. Als tweede finishte de Franse hengst Drake Royal (H. Langeweg) en derde werd de eveneens uit Frankrijk afkomstige hengst Ardent III (G. Gommans). De uitslagen van de gisteren in Hilversum gehouden koersen: Den Bramel-prijs 2000 m. 1 Patrijs Belwin (T. H. Kooyman) 2.51,9 - 1.26,0, 2. Pltista, 3. Pratty Nebit. Toto winn. 8,40, pl. i,80, 3,10, 7,80, kopp. 21.80, trio 1501,f0 Hackfort-prijs, 200 m. 1. Pasja Rosa (J. I. L. Geluk 2.53,3 -1.26,7. 2. Oscar Harvester, 3. Palomera. Toto winn 24,80, pl. 4,00, 2,00, 9,80, kopp. 28,30. De Wildenborgh- prijs, 2000 m. 1. Our Gentleman (A. H. Suyker- buyk) 2,50,2 - 1.25,1, 2 Nicole Wuiverhof, 3. Oleander. Toto winn. 7.00, pl, 3,50, 4,30, 3,60, kopp. 89,40, trio 2273,00. Henri Buitenzorg-prijs, 2900 m. 1. Maestro Voorne (P. Petersen) 4.13,9 - 1.27,6, 2. Johny Walker, 3. dead heat: Mary Holandia en Okos. Toto winn. 3,80, pl. 1,60, 1,80, 1,60-1,10, kopp. 21,90, supertrio 184,054 en 94,90 Kiefskamp-prijs, 2000 m. 1. Leo Harvester D (B. Dapper 2.46.3-1.23.2, 2. Makker, 3. Nanda 2. W Toto winn. 2,40, pl. 1,20, 1,60, 1,50, kopp. 5,60, trio 45,50. Wintersprintkampioen- schap, 1600 m. 1. Allegro (H. J. Pools) 2.07,5 - I. 19,7, 2. Drake Royal, 3. Ardent 3. Toto winn. 4,70, pl 2,50, 11,30, 3,90, kopp. 789,70. Enserink- prijs, 200 m. 1. Ozo van de Lente (C. J de Leeuw) 2.44,6 -1.22,3, 2. Orpheus, 3. Oermana. Toto winn. 3.80, pl. 1,60, 1,20, 1,30, kopp. 10,60, trio 34,70. Onstein-prijs, 2020 m. 1. Norwin (J. S. van Leeu wen) 2.50,4 - 1.24,4, 2. Pronkjewail, 3. Porcelein- tje. Tot winn. 19,40, pl. 3,50, 2.10, 2,30, kopp. 54,60. Daarom ook hadden de wedstrijden, die door het Oostduits Olympisch Comité wer den georganiseerd maar één doel: het aan geven van de vorderingen tussen Oost en West. Voor de DDR het toonaangevende zwemland in Europa en ter wereld als het om de dames gaat een bewijs, dat de gevolgde aanpak van het internationale zwemmen nog altijd van succes is verze kerd. Bij de dames heeft de DDR dat bewijs met grote overmacht geleverd, bij de heren werd dat bewijs niet overal even waterdicht aangedragen, ofschoon toch nog maar altijd zal moeten worden afge wacht, hoe de Oostduitse zwemtop zich zal houden, wanneer men niet te doen heeft met een Amerikaanse b-ploeg, en een ploeg van het tweede garnituur uit Rusland. In dat geheel heeft Nederland zich vrij goed staande weten te houden, met name Enith Brigitha, zilveren-medaillewinnares bij de Europese kampioenschappen op de sprint, en Fred Eefting, finalist bij die zelfde kampioenschappen maar dan op de rugslag. Voor wat de 100 m vrije slag aanging bij de dames, werd het een herhaling van wat zich vijf maanden eerder in Zweden had afgespeeld. Ook toen greep Barbara Krause de zege en moest de 22-jarige Am sterdamse genoegen nemen met een twee de plaats. Berlijn werd dit weekeinde een herhaling daarvan, waarbij Enith een tijd realiseerde van 57,78 tegenover Krause 57,68. Acceptabele tijden voor de tijd van het jaar, zeker voor Brigitha die in Jönkö ping uiteindelijk finishte in 57,09.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 15