Rode Kruis Velsen nog niet voorbereid op calamiteiten e Bibliotheek Velsen streeft Stisa is verontrust over plan Voorhaven Uitvoering van Christmas Carol in Stadsschouwburg Het Witte Tejater viert voltooiing van verbouwing In Salomé van Kiss speelt ontluistering de hoodrol I 31 naar service-verbetering .n q Jsii Feestprogramma in weekeinde OEFENINGEN DOOR DEEL VAN COLONNE GESABOTEERD Beginfase Ontoereikend Huisvesting HUISVESTING BLIJFT ZORGELIJK Gymlessen voorlopig in centrum De Schouw Bibliotheekcommissie bespreekt bouwplan Zijdelings P- «WhH 1 2 DECEMBER MAANDAG 19 7 7 VELSEN-IJMUIDEN 4 VERZORGD DOOR PANTOMIME THEATER 1 CONCEPT-BRIEF AAN MINISTER VELSEN. Dat de toneelgroep Kiss de klassieken laat herleven zonder maar een moment een stoffig idee te geven, heeft de groep zaterdagavond in een uitverkocht Witte Tejater bewezen. Met het bijbelse stuk over Herodes dochter Salomé gaf Kiss een sobere, maar keiharde schets van het verdorven hof van de Joodse koning, waar het hoofd van De Doper geofferd wordt aan de grillen van een vrouw. Aan het klassieke gegeven van Herodes, zijn vrouw Herodias en hun dochter Salomé voegt Kiss een nieuw element toe door de vermenging van Herodias en Salomé. Moeder en dochter worden één figuur en worden zo de personificatie van de smerige intriges en kuiperijen, die een zwakke en ijdele Herodes, omgeven door vleiers, tot een wandaad brengen, die hemzelf met walging slaat. a e (Van een onzer verslaggevers) i tüt W. Sepp er- de- VELSEN. De Rode Kruiscolonne van de afdeling IJmuiden-Velsen is op dit moment onvoldoende ingespeeld op de zogenaamde rampenlening waar het landelijke Rode Kruis de laatste jaren meer en meer het accent op is gaan leggen. De colonne zou in zijn huidige samenstelling zwaar tekortschieten in geval van rampen, zegt de heer W. Sepp, voorzitter van de Rode Kruisafdeling IJmuiden-Velsen. Met zijn medebestuurs leden ondervindt hij de laatste jaren geduchte tegenwerking bij de invoering van richtlijnen die de colonneleden voor zogenoemde rampenleniging capabel moeten maken. De voorzitter spreekt van bewuste tegenwerking. De colonnecommandant K. van Ankum probeert nu al een jaar de colonneleden warm te maken voor de beleidsverandering. Met mager resultaat. De colonneleden uit Velsen-Noord houden van meet af aan de boot af. plussers meer profijt zouden kunnen on dervinden van de faciliteiten van de biblio theek. De Heemstedenaar F. Th. A. Crul voert de Haagse opdracht in de provincie Noord-Holland uit. Hij spreekt inderdaad van een trage aanpak in de afdeling IJmui- den-Velsen maar geeft daarvan de struc tuur binnen het Korps als verklaring. De afdelingen zijn bij hun beleidsbepaling autonoom en dat geeft problemen als lan delijke richtlijnen uitgevoerd moeten wor den. „Wij kunnen niets dwingend opleg- Het landelijke Rode Kruis is door de Minister van Buitenlandse Zaken belast met de instelling van zogenoemde dis- trictscolonnes. De colonne IJmuiden/Vel- sen zou voor de rampenleniging met de afdelingen Beverwijk, Heemskerk en Alk maar moeten samenwerken. Decor en kleding in Salomé zijn uiterst beperkt gehouden. De aandacht is geheel gericht op het feitelijke gebeuren. Aan het begin van het spel zijn de voortekenen voor een tragedie al aanwezig en stap voor stap neemt Kiss de toeschouwers mee naar een sfeer, waarin zelfs het hoofd van de door Herodes gevreesde profeet wordt geofferd. Herodes is bij Kiss een zwakke en ijdele man, die graag bewijzen wil, dat hij boven het Joodse volk staat. Herodias, zijn vrouw en Salomé, zijn dochter vormen één persoon, door de grime in twee verschillende gezichtshelften en door het gebruik van twee verschillende stemmen knap aangegeven. Als Herodes door verveling sa angst voor onbekende voortekenen gedreven Salomé bidt en smeekt de „dans met de zeven sluiers” te doen en belooft elke wens in te willigen, is de basis voor een desastreus einde gegeven. Herodias/ Salomé, door De Doper afgewezen en vervloekt, zweept in haar dans de zinnen van Herodes op en even naakt als zij is ook hij aan het eind van de dans. Maar bij het vervullen van haar wens, het hoofd van de profeet wordt de Joodse koning nog verder onttakeld en blijft van de grote man niets anders over dan een zielepoot, die al zijn schatten opsomt en weg wil geven om aan het doden van de profeet te ontkomen. De belangstelling voor het toneelspel van Kiss was zaterdagavond zo groot, dat een deel van de mensen geen plaats meer konden vinden in de zaal. En hoewel het eigenlijk de laatste voorstelling van Salomé in Nederland zou zijn, is er een goede kans, dat Kiss op 25 februari nog eenmaal naar het Witte Tejater terug zal komen om ook de teleurgestelde belangstellenden de mogelijkheid te geven het stuk te zien. gen”, zegt de heer Crul. „Het blijft bij een vriendelijk verzoek” lande gebeuren. Dat Velsen met zijn fa brieksvestigingen een brandpunt is be strijd ik. De kans op calamiteiten is er nie groter dan elders in Nederland". De talrij ke tankauto’s met chemicaliën op de Ne derlandse wegen staven die bewering „Echt safe is het nergens in Nederland”. De Rode Kruisafdeling IJmuiden-Velsen speelt tot nog toe op het punt van de een IJMUIDEN. Na een ingrijpende ver bouwing die ruim een half jaar heeft geduurd, wordt vrijdag 16 december Het Witte Tejater in IJmuiden officieel in gebruik genomen. De opening van het Tejater, gevestigd in het voormalige PEN-gebouw aan de Kanaalstraat, wordt ’s middags om vijf uur verricht door wet houder II. Scheeper van onderwijs en cul tuur. Daarmee wordt een feestprogram ma ingeluid dat het gehele weekeinde zal duren. Dit programma start vrijdagavond om half negen met de vertoning van de film „L’empire des sens”. Zaterdagmiddag be staat vanaf twee uur de mogelijkheid het vernieuwde interieur van het gebouw te bezichtigen. Tegelijkertijd kan men de voorbereidingen gade slaan die getroffen worden voor de avondvoorstellingen van de theatergroep Hauser Orkater. Het be treft het toneelstuk „Het Vermoeden”, waarvan de opvoering om half negen be gint. Aansluitend verzorgt het Trio Manus een jazzprogramma. Ook zondag is er een reeks van activitei ten. ’s Morgens om elf uur wordt een koffieconcert gegeven en ’s middags om half drie een kindervoorstelling van Vio len Paultje. Julien Schoenaerts vertolkt ’s avonds om half negen de Apologie van Socrates. Het Witte Tejater is als werkgroep ont staan aan het einde van de zestiger jaren als een aanvulling op het traditionele ama teurtoneel. Een groep jonge mensen wilde zich op een meer eigentijdse wijze met theater bezighouden. Met professionele begeleiding werd een zogenoemde work shop „dramatische expressie” opgericht. Hieruit is later de bekende groep Hauser Orkater voortgekomen. Daarnaast organi seerde de werkgroep incidenteel voorstel rijk woongebied (naar schatting vierdui zend woonhuizen) een apart filiaal recht vaardigt. lingen achter het brandscherm van de Stadsschouwburg van Velsen. Toen Het Witte Tejater in 1975 de beschikking kreeg over ruimte in het PEN-gebouw, konden de zaalprodukties worden uitgebreid. Begin dit jaar werd Het Witte Tejater omgezet in een stichtingsvorm waarin ook het Filmhuis Velsen en het Jazzhuis Vel sen werden ondergebracht. Voor de ruim te in het PEN-gebouw werd een verbou- wingsplan opgesteld, zodanig dat het on derkomen bruikbaar zou zijn voor zowel toneel, film als jazz. Met subsidie van de gemeente en veel hulp van vrijwilligers kon de opknapbeurt worden uitgevoerd. De accommodatie bestaat uit een zaal met tachtig zitplaatsen en een speelvlak van elf bij zestien meter. Verplaatsbare gordijnen zorgen ervoor dat het theater voor elk evenement op maat gemaakt kan worden. Het uitgekiende stoelenplan maakt veel variaties mogelijk. VELSEN-NOORD. In verband met de verbouwing van de Ir. L. P. Krijger- school, gelegen aan de Van Diepenstraat in Velsen-Noord, worden de lessen van de gymnastiekvereniging „Wijkeroog” vanaf januari gegeven in het lokaal van het cultureel centrum De Schouw. Van deze accommodatie zal ongeveer een half jaar gebruik worden gemaakt. Naar verwachting zal de modernisering van de school in de zomer van 1978 gereed zijn. De leden van de gymnastiekvereniging zijn inmiddels door het best,uur op de hoogte gesteld van een en ander. Ook is hun een Tooster toegezonden van lesuren en dagen. Tijdens de vergadering van de Stisa komt verder de discussienota „Buurthuis werk in Velsen” aan de orde. Ook wordt gesproken over de stand van zaken in Oud-IJmuiden. De vergadering begint ’s avonds om acht uur en wordt gehouden in gebouw „In den Abeel” in IJmuiden. in en >m iet en in Zij ïe- Op de agenda van de Stisa-vergadering staat een aanvraag vermeld van de wel zijnswerkers van het Woonwagencentrum „IJmond” om medewerking bij een onder zoek naar de behoefte van een ontmoe tingsruimte voor de wijk Velsen-Oost. Dit buurtcentrum zou zowel bedoeld moeten zijn voor de woonwagenbèwoners die er vertoeven als voor de overige bewoners van het dorp Velsen. Een aparte voor ziening ten behoeve van de kampbewoners wordt ongewenst geacht omdat daarmee het isolement van deze groep wordt bena drukt. kte lag co- ele bi- 'gd be- er- ge- de- len op 'de ich in kte :en de- al- dIi- VELSEN. In de Stadsschouwburg van Velsen wordt vrijdag 30 december een uitvoering gegeven vfan het beroemde kerstverhaal van Charles Dickens, Christ mas Carol. De voorstelling wordt ver zorgd door het Pantomime Theater van Rob van Reijn. Dit extra familieprogram- ma begint ’s middags om half drie. Het verhaal van Dickens handelt over 1 ene Scrooge die op de middag voor kerst avond in zijn kantoortje, waar het daglicht nauwelijks kan binnendringen, zit te wer ken. De deur van een aangrenzend ver trekje, zo mogelijk nog somberder en don kerder, staat open zodat Scrooge zijn be diende Bob goed in de gaten kan houden. Hij weigert ook maar iets voor het kerst feest der armen te geven en neemt het zijn bediende hoogst kwalijk dat hij hem met Kerstmis een hele dag vrij moet geven. Geen wonder dat Scrooge niet erg geliefd is. De verschijning van zijn overleden com pagnon, om wiens dood hij geen traan heeft gelaten, brengt hem ’s avonds danig van streek. Als drie geesten hem dan ook nog wegvoeren naar een liefelijk verleden, een onheilspellend heden en een toekomst die hem het bloed in de aderen doet stol len, pijnigt hem het zelfverwijt. Hij weet zich geen raad van ellende. Uitgeput en murw smeekt hij tenslotte om een kans teneinde zijn schanddaden goed te maken. Die kans wordt hem ge gund. Met dezelfde grondigheid waarmee hij anderen het geld uit de zakken klopte en een vermogen bijeen schraapte, zal hij nu vreugde en geluk brengen in het be staan van zijn naasten. De prijzen voor de voorstelling bedragen zeven gulden per plaatsbewijs, zes gulden voor houders van het Cultureel Jongeren Paspoort en de 65-pluspas en vier gulden voor kinderen tot en met veertien jaar. Plaatskaarten zijn in de voorverkoop on der meer verkrijgbaar bij het Bureau van de Velser Kunstkring, Moerbergplantsoen 22 in IJmuiden. Op de middag van de voorstelling begint de verkoop aan de kas sa om half twee. Wat betreft de filialen, zullen de proble men van het bijkantoor in Santpoort bin nen afzienbare tijd tot het verleden beho ren. De bouwplannen voor een nieuw, mo dern kantoor aan het Burgemeester Weertsplantsoen in Santpoort-Noord ver keren namelijk in een vergevorderd stadi um. De capaciteit van dit gebouw is niet gebaseerd op eventuele toename van het lezerspubliek door de bebouwing van de Velserbroekpolder, die grenst aan de wijk Santpoort-Noord. De Bestuurscommissie is van mening dat een dergelijk omvang- Voorts wordt een verzoek van het colle ge van B. en W. behandeld om de gemeen teraad een voorstel te doen tot herbenoe ming van de aftredende leden van de Be stuurscommissie. Tenslotte moet de verga dering uit haar midden een afgevaardigde kiezen voor de Begeleidingscommissie Schoolbibliotheekwerk. De bijeenkomst, die voor een ieder toe gankelijk is, begint donderdag om half acht ’s avonds en wordt gehouden in het stadhuis van Velsen. chische voorwaarden waaraan in de be staande colonnes doorgaans weinigen vol doen. Om de vereiste honderd man paraat te hebben moet op papier het drievoudige beschikbaar zijn. De IJmond-gemeenten kunnen die met elkaar op geen stukken na leveren". De Bestuurscommissie heeft in het ver leden dan ook meerdere malen het ge meentebestuur erop gewezen, dat een nieuw hoofdkantoor in de nabijheid van het stadhuis dringend noodzakelijk is. Die aandrang heeft er inmiddels toe geleid dat de gemeente in haar meerjarenplan 1977- 1981 een voorlopig bedrag heeft gereser veerd van 3,9 miljoen gulden. Een nieuw onderkomen zou tevens plaats moeten bieden aan onder andere de Schoolbiblio- theekdienst. Omdat de huidige situering van deze dienst onhoudbaar is, heeft de Bestuurscommissie gekozen voor een noodoplossing in de vorm van tijdelijke huisvesting in een pand aan de Lange Nieuwstraat bibliotheek voor volwassenen aan het Plein 1945 in IJmuiden en de centrale jeugd- en tienerbibliotheek aan de Wil- lemsbeekweg in IJmuiden een slechte in vloed heeft op de kwaliteit van de dienstverlening aan het publiek. Het heeft tot gevolg dat ouders en hun kinderen afzonderlijk boeken moeten uitzoeken. „De ouders kunnen daardoor moeilijk hun kinderen begeleiden bij het regelmatig en verantwoord gebruik van de jeugdboeken collectie. De aparte huisvesting van beide diensten bemoeilijkt bovendien in ernstige mate de overgang van het kind van de jeugdafdeling naar de boekencollectie voor de volwassenen”, zo wordt gesteld. In het schrijven worden de genoegzaam bekende bezwaren tegen de Voorhaven nog eens op een rijtje gezet. Het wordt betreurd dat een gezondheidsonderzoek onder de bevolking van de IJmond tot dusver niet ter hand is genomen. De bestu ren van beide instellingen zijn voorts van mening dat een aantal veronderstellingen waarmee het plan <ot aanleg van de Voor haven werd gemotiveerd, zijn geldigheid heeft verloren. „Met name zal de verwach te groei van de olie-opslag en overslag in het Amsterdam-Noordzeekanaalgebied uitblijven als gevolg vhn de oliecrisis”, aldus de brief. W. Sepp schuift de zwarte piet door naar de onwillige colonneleden in Velsen- Noord. Daar ligt de verklaring voor het feit dat de overstap naar het nieuwe beleid in „IJmuiden-Velsen” nog pas in de begin fase zit. Op zichzelf noemt hij dat overi gens „geen ramp”. In het gebied IJmond lijkt het risico van calamiteiten groot als men de concentratie van industriële be drijven, het tunnelcomplex en de havenbe drijvigheid in aanmerking neemt. Hijzelf is inmiddels op die paniekerige gedachte teruggekomen. „Ongelukken met ver strekkende gevolgen kunnen overal in den VELSEN. De leden van het algemeen bestuur van de Stichting voor Samenle vingsopbouw Velsen (Stisa) krijgen tij dens de vergadering van dinsdag 13 de cember een conceptbrief voorgelegd, ge richt aan de minister van Verkeer en Waterstaat, waarin opnieuw stelling wordt genomen tegen de aanleg van de Voorhaven bij IJmuiden. Het ligt in de bedoeling dat de brief mede wordt onder tekend door het bestuur van de Stichting De Velser Gemeenschap. De verbetering van het bibliotheekwe zen in Velsen kan mede worden bereikt door de openingstijden van de vestigingen te verruimen buiten de normale werkuren van de beroepsbevolking. Tegelijkertijd behoort het personeelsbestand geleidelijk aan te worden versterkt. De Beheerscom missie kondigt aan de boeken- en tijd schriftenverzamelingen langzamerhand uit te breiden. In de uitleen- en naslagcol lecties zullen in toenemende mate ook de audio-visuele hulpmiddelen opgenomen worden. In de nota wordt de toezegging gedaan ten behoeve van de buitenlandse werknemers meer boeken en tijdschriften in hun talen in de collecties op te nemen. Gelet op de enorme financiële romp slomp van de Openbare Bibliotheek wordt het idee geopperd deze instelling om te zetten in een afzonderlijke gemeentelijke dienst. Overwogen wordt de lezers- en contributie-administratie te automatise ren. Het verdient aanbeveling, aldus een laatste opmerking in het rapport, met openbare bibliotheken uit naburige ge meenten te overleggen of en zo ja, op welke wijze een onderlinge samenwerking mogelijk en wenselijk is. De Bestuurscommissie zegt in haar nota ernaar te streven de vergroting van het dienstenpakket vooral te richten op indivi duen en groepen die tot nu toe niet of nog weinig gebruik maken van de plaatselijke openbare bibliotheek. Daarbij denkt de commissie onder meer aan de zieken en bejaarden. Hoewel voor deze categorieën een afzonderlijke dienst functioneert, be staat de indruk dat het bereik gering is. Gemiddeld twee keer per maand krijgen ongeveer zeventig thuiswonende bejaar den en zieken bezoek van een bibliotheca resse, die vooral uit de achtergrondcollec tie enige boeken heeft uitgezocht. Zij ont vangen per bezoek drie a vier boeken. Bij deze dienstverlening is gedurende zes uur per week een vrijwilligster behulpzaam. In de nota wordt het vermoeden uitge sproken dat een aanzienlijk groter aantal bejaarden of zieken in de gemeente Velsen in aanmerking zou willen komen voor deze vorm van huisbezoek. Via huisartsen, be jaardenorganisaties, instellingen voor maatschappelijk werk en kerkelijke in stanties, zal in de toekomst de werkelijke behoefte moeten worden gepeild, aldus de nota. De gemeente Velsen telt circa 7400 inwoners van 65 jaar of ouder. Dit is elf percent van de bevolking. Slechts vijftien percent van de bejaarden maakt regelma tig gebruik van de bibliotheek. Behalve de bediening van deze groep thuiswonenden, is de bejaarden- en ziekenbibliotheekdienst ook verantwoor delijk voor de boekencollecties in vijf be jaardencentra, twee verpleegtehuizen en een ziekenhuis. In de beleidsaanbevelin gen van het rapport wordt gepleit voor overleg met de plaatselijke bejaardenor ganisaties om na te gaan of en hoe de 65- Ofschoon hieraan minder prioriteit wordt geschonken, .wordt ook de ruimte van het bijkantoor aan de Wijkerstraat weg in Velsen-Noord als ontoereikend er- De nota gaat uitvoerig in op de huisves- tirtgsproblëma’tiék -Vair dé' Cetitralë dienst en de filialen. Geconstateerd wordt dat de h.^e!^„V„Ön„™e ‘vVren. De ligging"wordt"ovërïgensa^-z^r i. i gunstig aangemerjct, in een drukbezochte winkelgalerij in het centrum van de wijk. Vandaar dat de Bestuurscommissie er de voorkeur aan geeft de herhuisvesting te realiseren in dezelfde winkelgalerij. Op langere termijn ontkomt het filiaal IJmuiden-West niet aan een reorganisatie in verband met de beperkte capaciteit. De jeugdafdeling, de studiezaal en de werk ruimte voor het personeel is te klein. De inrichting in drie niveaus schaadt de dienstverlening. Daar komt nog bij dathet pand slechts te ventileren is en niet toegan kelijk is voor lichamelijk gehandicapten. Al die bezwaren blijken niet of nauwelijks te kunnen worden ondervangen, zodat we derom gespeeld wordt met de gedachte van nieuwbouw. VELSEN. De Bestuurscommissie van de Openbare Bibliotheek Velsen komt donderdag 15 december in vergade ring bijeen. Aan de orde komt onder meer de voortgang van het nieuwbouwplan ten behoeve van het filiaal in Santpoort. Het gebouw van de centrale bibliotheek op Plein 1945 in IJmuiden voldoet allang niet meer aan de eisen van deze tijd. Het werd in 1959 in gebruik genomen door een samenvoeging van een vijftal winkelpanden. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Hoewel de spreiding van het bibliotheekwerk met een centrale dienst, ondersteund door drie filialen, voltooid is, dient het bibliotheekwezen in Velsen nog in belangrijke mate te worden verbeterd en uitgebreid. Dit schrijft de Bestuurscommissie van de Openbare Bi bliotheek Velsen in haar beleidsplan 1978-1982. Het concept is bedoeld om het gemeentebestuur inzicht te geven in de ontwikkelingen in de komende jaren en een handreiking te bieden voor het sa menstellen van het eerste gemeentelijke plan omtrent de bibliotheekvoorziening in Velsen. ■ir Het Pantomime Theater Rob van Reijn presenteert in de Stads schouwburg het kerstverhaal Christmas Carol van Charles Dickens. De heer Sepp was in de periode 1955- 1974 commissaris van politie in zijn woon- gemeente. In die hoedanigheid kreeg hij bemoeienis met de hulpverlening bij ram pen. Velsen was in 1971 een landelijke voorloper met de vaststelling van een ram penplan waarin de strategie bij calamitei ten zwart op wit staat. Met de burgemees ter als eerste verantwoordelijke en de brandweercommandant als coördinator staan de taakverdelingen voor brandweer, politie, sociale dienst en GGD daar nauw keurig in omschreven. De directeur van de „rampenleniging” slechts zijdelings geneeskundige dienst moet in noodsitua- rol. Op de zolder van het gebouw „Slinger- ties op de Rode Kruiscolonne kunnen te- muur” aan de IJmuidense Zeeweg ligt een ruggrijpen. Daar moet mankracht aanwe- fikse rampenvoorraad opgeslagen. Bed- zig zijn voor doortastend optreden op het den, verbandmiddelen en medicijnen te rampterrein zelf waar een GGD zich niet gebruiken bij calamiteiten. Voor hetzelfde waagt. De taak is daar het afvoeren van doel wordt in het souterrain van het ge- gewonden en doden, het meest riskante bouw De Tunnel in Velsen-Noord een com- werk dus. Er is een opleiding voor waarin plete ziekenhuisinventaris achter de hand medische en sociale aspecten grote aan- gehouden. dacht krijgen. De instructie nieuwe-stijl Het Landelijke Rode Kruis heeft in moet lichamelijk capabel zijn voor het Noord-Hollandinmiddels districtscolon- zware werk op het rampterrein. De colon- nes van de grond in Amsterdam en in de ne IJmuiden-Velsen is op dit moment nog gemeenten Haarlem, Haarlemmermeer, de zwakke schakel in de hulpverlening Zandvoort en Amstelveen. In ’t Gooi (Bus- waar het rampenplan in voorziet. sum, Hilversum, Naarden en Weesp) zijn De heer Crul stelt lichamelijke en psy- de voorbereidingen al ver gevorderd. 4 i

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 5