Aantal zedendelicten Publieke vrouwen in Haarlem timmeren niet aan de weg 1 99Is dat het zedelijke, nette Haarlem?" is niet verontrustend o 9 DFCEMBER 19 7 7 Medische controle Door Dick Panman Vreemd Geen heibel u Groepssex HAARLEM. Of er een logisch verband bestaat tussen een afname van de schennis der openbare zeden en een relatief kleine toename van de prostitutie in Haarlem, valt moeilijk te zeggen. In het verleden is wel eens gesuggereerd, dat sluiting van bordelen een toename van ontucht op straat te zien gaf. Vast staat in ieder geval wel, dat het met de schennis van de openbare eerbaarheid in Haarlem wel meevalt. HAARLEM. In een krampachtige poging de bordelen in Haarlem voor eens en altijd te verbieden schreef de Haarlemmer K. Taekema in 1892 een uitvoerige brief aan de toenmalige ge meenteraadsleden. Ter tafel lag het voorstel de verplichte keuring van de publieke vrouwen in Haarlem af te schaffen, waarmee de gemeente zich te vens onbevoegd verklaarde de plaatse lijke bordelen te sluiten. De raad ging hiermee akkoord zonder al te veel ge wicht te hechten aan de verontruste briefschrijver. Vanaf die tijd kreeg de prostitutie in Haarlem meer wettelijk bestaansrecht, hetgeen een kleine stij ging in het aantal bordelen te zien gaf. Sportief 50 SAUNA J 1 4 s De prostitutie is verpakt Isen in een luxe do or kijk bloes 64,00 üm, „Het is opvallend hoeveel klanten hier komen, 3 3 Tot de dag van vandaag heeft het rosse leven echter nauwelijks een stempel op de stad kunnen drukken. Daarvoor speelt de betaalde sex zich af op een te kleine schaal en doet dit fenomeen zich eerder voor als een luxe doorkijkbloes dan als een straathandel in de geneugden des vlezes. Achter het flauwe schijnsel van de rode lichten gaan de zaken goed. De raamprostituée’s wisselen elkaar om de dag af in verband met het grote aantal werkuren. Een eerste entree kost gemiddeld ƒ25,-. Afhankelijk van de aard van „bewezen diensten” kan die prijs oplopen tot enkele honder den guldens. De meisjes komen meestal niet uit Haarlem, enkelen uitgezonderd. Voor een stad met ruim 160.000 inwoners is het aantal van tien borde len relatief klein. De politie heeft echter niet de indruk, dat vraag en aanbod op deze gevoelige markt niet met elkaar in overeenstemming zijn. Datzelfde beeld kan worden ontleend aan de erva ringen van prostituée’s en sexclubhouders. Zij zeggen op een redelijke manier in de behoefte te kunnen voorzien. Het pakket, dat deze bedrijfstak z’n klanten heeft aan te bieden is behoorlijk geva rieerd. Mogelijkheden voor echtparen en martel kamers voor extreem onderdanige klanten zijn er echter niet. Hiervoor bestaan bij enkele clubhou- ders wel plannen, omdat er een redelijke vraag naar zou zijn. Volgens de bordeelhoudster, die vroeger zelf in Den Haag achter de ramen heeft gezeten, staat het rosse leven in Haarlem volkomen los van crimina liteit. Ze noemt de gang van zaken in Haarlem „sportief en vriendelijk”. Duidelijk afwijkend van het van misdaad doorspekte beeld, dat bijvoor beeld in Amsterdam en Den Haag kan worden opgetekend. Volgens haar is er geen sprake van een versterkte trend naar sex in clubverband. „De raamprostitutie is al zo oud als de wereld. Het is de enige vorm, waarbij de klanten vrij kunnen kiezen. In clubs zit je toch altijd met het Over het algemeen zeggen de publieke vrouwen goed met de bewoners van de buurt, waar ze werken, te kunnen opschieten. Een bordeelhoud ster, die zelf twee meisjes aan het werk heeft in een massagehuis: „Met de buurtbewoners hebben we nooit heibel. Het hele wereldje van prostitutie in Haarlem speelt zich trouwens af in een gemoedelij ke sfeer. Vijandigheid onder raamprostituée’s komt weinig voor. Net zo min als toestanden met souteneurs. Want vandaag de dag gaat geen enkel meisje nog voor een pak slaag achter het raam zitten. Die tijd hebben we wel gehad.” Volgens deze bordeelhoudster staat de prostitu tie in Haarlem op een zeer goed peil. „De meeste huizen hebben een voortreffelijke accommodatie. De sfeer is goed en de meisjes zijn clean. We kennen hier bijvoorbeeld geen stufhoeren, zoals in Amsterdam. Ook de medische controle op de meis jes wordt zeer zorgvuldig geregeld. Hun lijf is tenslotte voor hen het belangrijkste, dat ze hebben. Ze werken tegen vaste huurprijzen en bepalen zodoende eigenlijk hun eigen verdienste. Ruzies of andere rottigheid komt zelden voor. Die gewapen de overval, waar een paar weken geleden over werd geschreven, is niet meer dan een incident. Dat had niets te maken met de prostitutie. Gewoon een uit de hand gelopen ruzie tussen een paar kerels. Nee, over het algemeen heeft niemand last van ons. Dat blijkt trouwens ook wel uit de hou ding van de buurt. De mensen hebben er geen moeite mee, dat de meisjes op die manier hun geld verdienen. Alles gaat discreet.” idee, dat je iets wordt opgedrongen. Daarom ge loof ik niet in het verdwijnen van meisjes achter het glas. Bovendien worden de klanten door de meisjes net zo luxe ontvangen als in sommige clubs. In mijn massagehuis heb ik een romeins bad met mozaïeksteentjes waar duizend liter water in gaat. Muziek, films, drank. Alles is bij de hand. De prijzen in een sexclub liggen overigens aan merkelijk hoger, dan in een bordeel. Los van de Een sexclubhouder: „We werken hier met een team van zeven meisjes. De klanten komen over vraag of het gebodene van betere kwaliteit is, kan de klant gerust rekenen op een paar honderd gulden voor een uurtje „relaxen”. Met gebruik van bad, sauna en massagedouche komt daar dan nog een slordige honderd gulden bij. Vrouwen worden geweerd in de meest sexclubs. Er werken vaste meisjes, die aan de bar hun opwachting maken. Een striptease-show moet de laatste drempelvrees bij de klanten wegnemen alvorens tot daden kan worden overgegaan in een van de super-luxe suites, kompleet met hemelbed. In 1869 bevonden zich in Haarlem 40 prostituées. In 1891 werd er een onder zoek naar de omvang van de prostitutie gelast. Daaruit kwam vast te staan, dat het aantal prostituées gestaag daalde. nette Haarlem?" aldus de verklaring van die Rotterdammer. De verbalisant merkt in z’n rapport vervolgens snedig op: Zedenzaken worden door de meeste rechtbanken met gesloten deuren behan deld. De politie is evenmin scheutig met informatie over dit soort zaken, gelet op het gevoelige karakter daarvan. Daar komt nog bij, dat de onderzoeken in zedenzaken meestal extra moeilijk liggen. „Mensen, die een leidinggevende functie hebben en thuis noch op hun werk aan afreageren toeko men. Of omdat er teveel risico aan verbonden is, of omdat ze menen het zich niet te kunnen permitte ren. De meeste klanten hebben al ervaring opge daan met andere clubs, voordat ze hier komen. Er blijven altijd nieuwkomers, die van hun schuchter heid moeten worden verlost. En dat is de taak van de meisjes. Die zullen het ijs moeten breken. Het is niet zo, dat iedere klant ook met een meisje naar een van de kamers gaat. Soms kan dat ook niet, omdat de kamers bezet zijn.” die te kampen hebben met persoonlijke proble men. Ik beschouw me soms als een soort sociaal werker tijdens het aanhoren van al die moeilijke verhalen. Maar ja, dat hoort er nu eenmaal bij. Er zijn gewoon veel mensen, die zich kunnen afrea geren in een club als deze.” Volgens de sexclubhouder staan de meisjes (in leeftijd variërend van'21 tot 40 jaar) onder weke lijkse medische controle. Ze hebben een gezond heidspasje, dat ze iedere week aan de clubeigenaar moeten tonen. „Een kwestie van lijfsbehoud”, zegt hij. Volgens hem bestaat er in de provincie Noord- Holland een grote vraag naar sado-masochistische sexualiteit. In dit verband is deze sexclubhouder van plan een speciale martelkamer in te richten. Verder wijst de sexclubhouder op de noodzaak een wisselend team van meisjes in de club te laten werken. „De mensen komen tenslotte om vreemd te gaan. En dan moeten ze niet telkens geconfron teerd worden met dezelfde gezichten. Het is niet gebruikelijk, dat de meisjes zelf op de klanten af gaan. Bij ons geldt geen opgelegd pandoer. De klanten krijgen alle kans zelf een keuze te maken.” Avondjes voor echtparen hebben hem slechte er varingen opgeleverd. „Een hoop makke en narig heid en weinig verdienen”, is zijn conclusie. De meisjes zouden in deze specifieke kwaliteit al zijn getraind. „De mensen, die hieraan hun sexuele voorkeur geven zijn heus niet psychisch gestoord. Voor hen is het een soort spel met menselijke codes. Als je dag in dag uit leiding moet geven aan andere mensen heb je het wel eens nodig om onderdanig te zijn. En dan kiezen deze klanten het liefst een meesteres. De kans, dat de meisjes te ver zouden gaan met de klanten is uitgesloten. Want in elke kamer zit een alarminstallatie. Een druk op de knop en de hulp komt toegesneld. Dat systeem werkt natuurlijk niet als een klant zich heeft laten vastbinden. Daar moeten we nog iets op vinden.” Een andere prostituee: „Ik ben pas begonnen in dit vak en niet van plan het altijd te doen. Het draait allemaal om het geld en ik heb daar veel voor over.” Op de vraag of de meisjes ooit uit dit métier zullen stappen, zeggen zij: „Dat hangt er gewoon van af. Je moet bewust plannen wanneer je gaat stoppen. Dan kan je je leven ernaar richten. Doe je dat niet, dan heb je kans, dat je altijd in het vak blijft.” Een oudere prostituée zegt: „Als je eenmaal in dit vak zit, kom je er nooit meer uit. Ik heb er 15 jaar ingezeten en ben er sinds drie jaar mee gestopt. Toch heb ik al m’n contacten qog in de wereld van de prostitutie. Zoiets blijft je achter volgen. Wat dat betreft is Nederland maar een klein landje...” Tenslotte wijzen de dames erop dat het maar goed is, dat ze er zijn, „omdat het anders wel eens erg gevaarlijk kon worden op straat.” ,00 ,50 ;rd 275,00 6,05 7,20 30,70 23,00 50,20 69,20 1.41 66,00 37,90 6,50t 96,00 33,70 55,50 19,50 56,50 69,00 58,50 58,80 42,90 65,80 26.00 10,30 09,00 28,20 15,50 76,20 55,00e 58,10 52,00 43,00 56,50 57,80 44,80 50,00 51,20 35,10 75,80 44,50 28,60 38,50 34,40 33,60 49,80 95,80 67,00 55,70 1.75b 66,50 46,50 52,80 60,00 95,00 65,50 55,00 42,00 68,20 34,20 51,00 79,50 84,00 60,00 32,00 02,50 02,00 75,00 65,00 68,50 37,00 03,00 09,80 70,00 64,00 42,40 46,50 56,00 X6.00 95,00 30,00 43,00a 3,10 21.95 284.00 Afgezien van enige deining rond de sluiting van een bordeel en een gewapende overval in de woning van een bordeelhoudster lijkt de wereld van de prostitutie in Haarlem met de mantel der betaalde liefde bedekt. Het rosse leven werpt z’n schaduw niet ver vooruit en etaleert zich niet zo nadrukkelijk als in andere grote steden. Het is duidelijk, dat de Amsterdam se walletjes het grootste deel van de commerciële sex opslokken, waardoor het pikante zakenleven in omliggende gemeenten aan betekenis heeft ingeboet. Toch is de hoofdstedelijke invloed niet zo groot, dat het licht van de rode lampen in Haarlem wordt gedoofd. De raamprostitutie speelt zich af in circa tien bordelen, er zijn vier sexclubs met een gerenommeerde reputatie en enkele particuliere massagehuizen. Over de omvang van de huisvrouwenprostitutie, die met name in buitenwijken floreert, zijn geen exacte cijfers bekend. Tippelaarsters komen in Haarlem niet of nauwelijks voor, hetgeen illustratief mag heten voor het besloten karakter van „het leven”. De publieke vrouwen timmeren niet aan de weg en geven de voorkeur aan luxe facades, die de prostitutie moeten uittillen boven het niveau van ordinaire hoerigheid. Het is niet verbazingwekkend, dat de prijzen voor de sex gelijke tred houden met de ontwikkeling. Exquise entourage en sfeer moeten rechtvaardigen, dat de „liefde” in Haarlem duur wordt betaald. Een kijkje achter de coulissen van het rosse leven leert, dat de plaatselij ke prostitutie niet gevangen zit in een fuik van criminaliteit. Behoudens enkele incidenten doen zich geen toestanden voor, die gemak kelijk een brug slaan naar de onderwereld. Dat maakt de prostitutie tot een op zichzelf staand gebeuren, waarbij nauwelijks kortsluiting ontstaat tussen publieke vrouwen, souteneurs en sexclubhouders aan de ene kant en buurtbewoners en politie aan de andere kant van de rode streep. De politie zegt op goede voet te staan met de bordeelhouders; op hun beurt zeggen prostituées en sexclubhouders dat ze door de politie niet in hun werk worden gehinderd. Om de betrokkenen niet verder in de publiciteit te brengen dan ze zelf wenselijk achten zijn namen van personen in deze reportage achterwege gelaten. het algemeen uit beter gesitueerde kringen. Vaak komen de klanten individueel, maar ook regelma tig in groepjes van zakenlieden. Groepssex komt eveneens regelmatig voor. Op films zijn de mensen zo langzamerhand uitgekeken. Daar doen we niet meer aan.” Volgens deze sexclubhouder is het vrijwel onmogelijk een klantenbestand aan te leg gen, omdat de meeste bezoekers zich onder gefin geerde namen melden. Volgens hem staan de meis jes, die in een sexclub werken, op een ander niveau, dan raamprostituée’s. „Ze moeten over van alles en nog wat een redelijke mening kunnen hebben. Bovendien moeten ze ook verschillende talen spreken. Er komen hier regelmatig buiten landers, die op zakenreis zijn. Gastarbeiders wor den echter geweerd. Dat willen de meisjes zelf.” sche val- e re ilijk szers Deze visie wordt onderstreept door een andere sexclubhouder in Haarlem. Bij hem werken drie meisjes en hij vertoont nog wel films bij wijze van klantenservice. Ook hier gelden prijzen van 350,all-inn. Een van de meisjes „Het is hier wel plezierig werken. Het verdient goed, want we wer ken op fifty-fifty basis. Dat is ook de reden dat we hier zitten: het geld. Voor de klanten zouden we hier echt niet komen, want de Nederlandse man is een stiekeme figuur. Hij is bang om gezien te worden, nerveus in wat hij doet. Het moet allemaal zo snel mogelijk en hij denkt alleen aan zichzelf. Nee, geef ons maar buitenlanders. Die maken er over het algemeen meer werk van”. Aangiftes van vrouwen, die zeggen te zijn aangerand komen soms te vervallen, omdat de aangeefsters het hele verhaal hadden verzonnen om bij de politie een alibi te halen voor iets anders, wat niet aan het licht zou mogen komen. Het verbaal van het meisje, dat bang is om te laat thuis te komen, is daarvan een bekend voorbeeld. Het aantal aangiftes van ontucht, verkrachtingen, aanrandingen en schennisplegingen is dit jaar beneden de honderd gebleven. Het grootste deel van de aangiftes berust op schennispleging. Dit wordt gerekend tot de niet-agressieve delicten. In de Haarlemmerhout deden zich dit jaar 14 zedendelicten voor, waaronder vijf aanrandingen. De rest van de aangiftes had betrekking op schennissen op straat of elders in de stad of ontucht binnenshuis. De zedenpolitie zegt geen bepaalde onveilige plaatsen in Haarlem te weten. Agressieve zedendelic ten tegen kinderen blijken in Haarlem evenmin voor te komen. Een volledig inzicht hierin heeft de politie echter niet. Althans niet als het gaat om zedelijk misbruik van kinderen in woningen. Voor een perfecte sfeer hoeven de klanten heus niet persé naar een club te gaan. Maar je hebt nu eenmaal veel verschillende types klanten, hè? Dat verschilt van arme stumpers tot aan hooggeplaat ste functionarissen. In dat opzicht vervult vooral de raamprostitutie een belangrijke sociale functie.” Ondanks alles had zij dus ook nog zeke re kwaliteiten”, aldus karakteriseerde Een opmerkelijke vermindering van het de toenmalige verbalisant deze juf- aantal publieke vrouwen had plaats in frouw. Een ander rapport toont de ver- 1888. „Misschien hing dit hiermede sa- ontrusting van een Rotterdammer, die in men, dat men zich toen meer voor sociale Haarlem op bezoek was. „Ik was gister- aangelegenheden in verband met de op- morgen toevallig bij het uitgaan der kerk richting der geleidelijk in invloed toene- aan de Bakenessergracht, waarbij ik als mende SDAP, begon te interesseren”, is vreemdeling enige ogenblikken vertoef- de suggestieve uitleg in het politieoverz- de, toen ik onverwachts door twee vrou- icht van die jaren. Vast staat in ieder wen werd aangerand, welke mij wilden geval, dat die ontwikkeling zich niet dwingen met hen mede naar hun kamer mateloos heeft doorgezet en dat het aan- te gaan. Ik hoefde niet verte lopen, want tal prostituées opnieuw tot minstens 40 zij woonden naast de kerk. Nu komt bij is gestegen. HAARLEM. In een overzicht van de mij de vraag op, is dat dat zedelijke, dat Haarlemse politie van 1811-1920, samen gesteld door dr. Erwin Philippstahl, wordt duidelijk, dat er in 1814 al vrou wen waren, „die tot alles in staat wa- „Jammer, dat de Rotterdammer juist de ren". Als voorbeeld wordt genoemd de ze plaats heeft bezocht. Hier'kreeg hij dochter van een boekdrukker, die gedu- ongetwijfeld een slechte indruk van rende een winter in een bordeel had Haarlem. Want juist hier trof men vroe- gewoond. „De aldaar wonende vrouwen per de bordelen aan, die met toestem- koesterden walg voor haar, hetgeen toch ming van B. W. geopend mochten wel wat zegt. Zij had vele voorwerpen worden." uit haar ouderlijk huis gestolen. Om medelijden op te wekken had zij, zoals de commissaris opmerkte, een roman ov er haar toestand verzonnen, hetgeen in ieder geval bewijst, dat zij fantasie had. ./47 D BOC /O.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 9