G L Europese verkiezingen niet eerder dan in 1979 1 H Kabinet mogelijk vandaag gereed een dode en twee gewonden Vliegtuigongeluk in VS: 29 doden G IJmuider Courant F F 1 Wetswijziging prijsbinding naar Kamer Damiate Pers conferentie ontwerpverdrag Formateur Van Agt: Kapucijners „Egypte presenteert tijdens aantal ongevallen te verminderen 1f I „Belangrijke bijdrage mogelijk om Schietpartij lit BiSI ll 1 r BRITTEN WILLEN EVENREDIGE VERTEGENWOORDIGING NIET vo Rabbijnen dreigen met staking Drs. F. Vissers tijdelijk NZR-voorzitter Jo di< Britse brandweerlieden wijzen loonaanbod af DIRECTEUR VERKEERSVEILIGHEID OVER ROL VRACHTVERKEER: BINNEN- EN BUITENLAND 4 WOENSDAG I 4 DECEMBER 19 7 7 W y DE KONING OP ONTWIKKELINGSSAMENWERKING i I I Palestijnen Voorrang IJ bij Opt bij Ant het noo ast, ster plai vi twei poli braj in d Frankenstraat 17-19 Haarlem (023) 320921 (tussen Ged. Oude Gracht en Anegang) Die altijd gezellige kerst-tafel-dagen zijn in aantocht. Wat ons betreft, krijgen deze dagen nog extra glans: een aantal unieke, ambachtelijke, handgedisselde spinkop-, slofpoot-endriepoottafels, uiteraard met bijpassende stoelen, zijn uit voorraad - vóór de kerst - leverbaar. Kom een dezer dagen de uitgebreide kollektie massief eiken meubelen, exclusieve verlichting, koperwerk en perzisch aardewerk bewonderen en maak deze kerst tot een onvergetelijk romantisch gebeuren. 1 I I RESTAURANT AMSTERDAM (ANP). Het vrachtverkeer kan een belangrijke bijdrage leveren om het aantal verkeersongelukken terug te dringen, omdat gebleken is, dat vrachtauto’s ongeveer anderhalf maal meer bij ongevallen zijn be trokken dan personenauto’s, d.w.z. op rijkswe- gen buiten de bebouwde kom. (ADVERTENTIE) hebl 0.70 145,- (Van onze redacteur in Groot-Brittannië, Henk Leffelaar) LONDEN. Het Britse parlement heeft met 319 tegen 222 stemmen verkiezingen van afgevaardigden naar het Europese parlement door middel van evenredige vertegenwoordiging afgewezen. Dit be tekent dat de eerste verkiezingen voor het parlement in Straatsburg op zijn vroegst in 1979 kunnen plaatsvinden. Afspraken over verkoopprijzen tussen leveranciers zullen volgens het wetsont werp kunnen worden toegelaten om te vermijden dat bepaalde artikelen gedu rende lange tijd als „lokmiddel” worden gebruikt. Inmiddels heeft het Verbond van Neder landse Ondernemingen in een brief aan de minister van Economische Zaken laten weten dat het volledige doorberekening wil van de loonstijgingen, zowel voor dit als voor volgend jaar. Tot nu toe, aldus het VNO heeft het beleid dat tot nu toe is gevoerd geleid tot uitholling van de rende menten van de bedrijven. In het Europese parlement zal het Ver enigd Koninkrijk 81 leden hebben. De beslissing van het Lagerhuis behelst een kruising tussen het bestaande systeem, waarbij de winnende partij vrijwel alle zetels krijgt en zuiver evenredige verte- Het Britse parlement gaf de voorkeur aan een systeem waarbij zijn Europese parlementariërs gekozen worden in nog speciaal te creëren kiesdistricten. Volgens dat verdrag zal Israel binnen een jaar de Sinaï ontrui men, met uitzondering van het strategisch belangrijke punt Sjarm-El-Sjeik, en zal de westoever van de Jordaan onder voorlo pig Jordaans civiel bestuur worden geplaatst. Een plan dat erg veel lijkt op dat van de Israëlische minister van Buitenlandse Zaken Dajan, dat in een functionele verdeling van de westelijke Jordaanoever voorziet. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Cyrus Van ce viel gisteren in de Syrische hoofdstad Damascus een beleefd, maar koel welkom ten deel. Bij aankomst op het vliegveld herhaalde hij dat zijn regering een rechtvaardige, duurzame en allesomvattende regeling wenst en legde hij de nadruk op het belang van de Amerikaans-Syrische banden om dit doel te bereiken. In een communiqué stond dat president Assad alle onderschrijving van Sadats vredesinitiatieven afwees. Koning Hoessein van Jordanië gaat zaterdag naar Saoedi- genwoordiging, waarbij de deelnemende partijen zetels krijgen op procentuele basis van de op hen uitgebrachte stem men. Ten behoeve van de Europese ver kiezingen zullen in Engeland nu 81 nieuwe kiesdistricten moeten worden ge creëerd één voor ieder van de Britse Euro-parlementariërs. De verliezer van deze uitslag in het Lagerhuis is de Liberale Partij. David Het toestel stortte kort na de start in dichte mist neer in een ravijn. duidelijk herkenbaar en zichtbaar zijn, willen de andere weggebruikers er in hun rijgedrag rekening mee kunnen houden. UTRECHT (ANP). Drs. F.A. Vissers uit Haarlem is voor een half jaar benoemd tot waarnemend voorzitter van de Natio nale Ziekenhuisraad (NZR). Drs. Vissers, thans een van de drie vice-voorzitters, zal deze functie bekleden tot 1 juli 1978. Bij de NZR zijn alle ziekenhuizen in Neder land aangesloten. Door de benoeming van drs. Vissers is voorlopig een eind gekomen aan het maan delijks wisselend voorzittersschap van de drie vice-voorzitters. Zoals bekend is, kan men bij de NZR geen opvolger vinden voor prof. mr. J. Th. M. de Vreeze, die begin dit jaar wegens drukke werkzaamheden de voorzittershamer neerlegde. President Sadat van Egypte heeft tegenover een delegatie Palestijnen uit de door Israel bezette strook van Gaza gezegd dat hij nooit de Palestijnen zou loslaten. Arabië voor besprekingen met koning Khaled. De Jordaanse vorst zet daarmee zijn pogingen voort om te komen tot herstel van de eenheid onder de Arabische landen. TEL AVIV. (Reuter). Israëlische rab bijnen hebben gisteren gedreigd met sta king als hun door inflatie aangevreten salarissen niet met 14 procent worden op getrokken. De rabbijnen uit heh zuidelijke deel van Tel Aviv willen hun werk volgen de week neerleggen. Het inflatiegemiddel- de in Israel bedroeg 38 procent in 1976 en bereikt dit jaar 40 procent. DIRECTIE: Damiate Pers b.v. Mr H. C. van der Mije Df of b Ben wori nen over legd waa binr bij i gev£ Disl dat dire Drs. Allewijn achtte het wenselijk, dat bij het verplich te periodieke keuringsstelsel, dat op handen is, voorrang zal worden gegeven aan de bedrijfsvoertuigen, omdat het onderhoud daarvan te wensen overlaat. Dit zal ook nodig zijn, omdat wij ons in de EEG verplicht hebben vóór 1 januari 1983 alle bedrijfsvoertuigen ge keurd te hebben op grond van een dergelijk stelsel, zo zei de alliantie met Labour niet in de eerste plaats gevaar liep, maar dat hij wel ge troffen was door het feit, dat de meeste tegenstemmers in de Labourpartij uit de linkervleugel kwamen. „Het is nu de vraag of de regering nog met deze vleu gel kan regeren”, aldus de liberale zegs man, „en daar zal ook onze beslissing van afhangen of de alliantie wordt opgezegd of niet”. dragen van de kandidaten, wijs ik volledig af,” aldus De Boer. Binnen het CDA was kritiek geuit op de AR-kandidatuur van Boersma voor sociale zaken, terwijl van tevoren duidelijk was, dat Boersma zou weigeren. Men verwijt de AR, vooral van KVP-kant, dat Van Agt hierdoor onnodig gezichtsverlies heeft geleden. (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM/SCHIEDAM. Bij een schietpartij, gisteravond in Rotterdam, is een nog onbekende man, vermoedelijk een buitenlander, door een politiesalvo dodelijk getroffen. Van de man is tot dusver slechts bekend dat hij in het bezit was van zowel een Marokkaans als een Italiaans identiteitsbewijs. HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning D< uit 1 lijk Zee' fiets letje Té opg< vig voet IJ Indi zij ii EVANSVILLE (UPI). Bij een on geluk met een DC-3 in Evansville in de Amerikaanse staat Indiana zijn gistera vond alle 29 inzittenden - 24 passagiers en vijf bemanningsleden - om het leven gekomen. De dood vonden onder meer alle veertien man van de basketbalploeg van Evansville plus hun nieuwe coach. per maand per kwartaal per post per jaar per post Bi ring Ope wor dé insp hun M gist< tege dire sati< min van aflo een wer op 1 zijn „I geve De gev; moe gekc suit; Hoe een mini Mat] voor een als i het< BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 De Boet Hij deed echter een beroep op de PLO „zich te ontdoen van inter-Arabische conflicten, van kluchtige en infantiele strijd”. Sadat zei dat hij een boodschap van hoop had voor de Arabieren die onder de Israëlische bezetting leven. „Zeg onze mensen dat de zon is opgegaan en dat het lijden spoedig teneinde zal zijn.” In een Egyptische regeringsverklaring werd een beroep op de PLO, Libanon, Syrië, Jordanië en de Sovjetunie gedaan „hun standpunten te herzien en te besluiten tot deelneming aan het werk van de conferentie in Cairo.” De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft gisteren gestemd vóór financiële hulp aan de Palestijnse vluchte lingen in het Midden-Oosten. Op Israel werd een beroep gedaan waarnemers toe te laten in de bezette gebieden. De Israëlische vertegenwoordiger betreurde de VN-actie en noemde deze irrele vant, omdat Israel en Egypte dezer dagen rechtstreeks onderhan delen. I i De man had zich na een achtervolging door de politie - hij was bij het zien van een surveillancewagen op de vlucht geslagen - in een benedenwoning verschanst en schoot toen de politie hem sommeerde naar buiten te komen. Tijdens de schietpartij raakte de 31-jarige Rotter damse hoofdagent G. Slingerland gewond. Voor een landelijk verkeersveiligheidsbeleid zijn de instrumenten: overzicht in statistische zin, onderzoek naar oorzaken van ongevallen en mogelijke bestrijdings middelen, alsmede een breed overleg, volop in ontwikke ling. De omvang, waarin en de snelheid waarmee deze instrumenten zich verder zullen ontwikkelen, hangt mede af van de politieke wil om de verkeersonveiligheid verder terug te dringen. Voor het vrachtverkeer komt er nog een factor bij, namelijk de internationale wil om tot een Europees of mondiaal beleid te komen. Vrachtverkeer is een zodanig internationale zaak geworden, dat het steeds moeilijker wordt om veiligheidsmaatregelen uitsluitend voor Neder land te nemen. Bovendien zitten we bij de veiligheid van het vrachtverkeer met een extra dimensie, met name de concurrentiepositie, zowel nationaal als internationaal. De heer Allewijn kwam onder meer tot de volgende conclusies: voor de verkeersveiligheid is een meer integra le benadering nodig, zowel statistisch als door onderzoek hij. en overleg. Aan de beroepsvrachtautochauffeur moeten afzonderlijke eisen worden gesteld, opdat de risico’s, die de aparte eigenschappen van het vrachtvoertuig met zich brengen, worden beheerst en beperkt. Iedere weggebrui ker, met name de automobilist, moet op de hoogte zijn van de bijzondere eigenschappen en mogelijkheden van een al dan niet beladen vrachtauto, opdat hij daarmee bij zijn rijgedrag rekening kan houden. De vrachtauto moet in het verkeer wegens zijn,zeer aparte eigenschappen altijd Bij hem is op operatieve wijze een kogel uit het lichaam verwijderd. Een 24-jarige voorbijganger, die bij een eerdere achter volging en het daarop volgende vuurge vecht op straat door een kogel in een been werd geraakt, is vandaag geopereerd. In een woning aan de Van Hogendorp straat te Schiedam zijn gisteravond bij een steek- en schietpartij twee personen le- vensgevaarlijk gewond. De 25-jarige be- woonster en een in de woning verblijvende - 26-jarige man kregen ruzie met een derde persoon die nog voortvluchtig is. dien het zogenoemde maatschappelijke nut hiervan kan worden aangetoond. Bij voorbeeld het voorkomen van te lage prij zen waardoor ondernemingen te gronde zouden kunnen gaan. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Formateur Van Agt rekent er op nog vandaag het CD V-V VD-kabinet klaar te krijgen. Van Agt toonde zich gisteravond optimistisch over de voortgang van de formatie. Als het kabinet in de loop van vandaag rond komt zou de beëdiging van de zestien ministers vrijdag kunnen plaats hebben, aldus Van Agt. Ook zei Van Agt te verwachten dat hij nog deze week de verdeling van de veertien staatssecretarisposten tussen de diverse partijen in kannen en kruiken te hebben. De regeringsverklaring zal waarschijnlijk dan de tweede week van januari plaatsvinden. Het CDA-Tweede-Kamerlid drs. J. de Koning heeft in de afgelopen nacht forma teur Van Agt laten weten diens verzoek te honoreren om in het nieuwe kabinet de ministersportefeuille van Ontwikkelings samenwerking te gaan beheren. De heer De Koning zit sinds 1971 in de Tweede Kamer voor de ARP. Ook is hij lid van het Europees parlement. Hij is voorzitter ge weest van de ARP. Voornaamste knelpunt in de formatie is overigens nog de bezetting van de departe- BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuv straat 427, IJmuiden postbus 18, IJmuiden tel. redactie: 02550 -15389 na kantoortijd: 02208 - 3577 tel. adm. en adr.: 02550-15437 en 16450 i postgiro. 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: - bij vooruitbetaling - 14,35 41,30 55,- 162,50 215,- losse nummers buitenland per kwartaal (Vervolg van pagina 1) In Cairo is inmiddels een stroom van geruchten op gang gekomen. Sadat heeft een nieuwe verrassing aangekondigd, maar wat die surprise van de Egyptische president inhoudt durft niemand te voorspellen. Israëlische journalisten die gemakkelijk toegang hebben tot de Egyptische delegatie hebben gemeld dat Egypte een ontwerpverdrag zal voorstellen dat een einde moet maken aan de oorlogstoestand tussen beide landen. LONDEN (Reuter). De sinds 14 november stakende Britse brandweer lieden hebben gisteren een door de ove rheid goedgekeurd loonaanbod afge wezen. Geboden was een onmiddellijke loonsverhoging van tien procent plus verdere verhogingen over twee jaar, zodat zij in december 1979 zouden zijn gekomen op het peil van de geschoolde arbeider. De stakers eisen een onmiddellijke loonsverhoging van 30 procent, die de overheid niet kan rijmen met haar program tot bestrijding van de inflatie. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Minister Lubbers van Economische Zaken wil de prijsbinding aan banden leggen. Gisteren heeft hij hiertoe een wetswijziging op de economi sche mededinging bij de Tweede Kamer ingediend. Onderlinge prijsafspraken (tussen fabrikanten of groothandelaren) zullen alleen dan worden toegestaan in- (ADVERTENTIE) 'Romantisch) massief eiken tafelen met Ook zijn er maatregelen in werking of in voorbereiding aangaande de rijvaardigheid en conditie van beroep schauffeurs. Per 1 juli 1980 zullen in ieder geval alle beroepschauffeurs op bussen en vrachtauto’s boven 7500 kg. en tot 25 jaar, voorzien moeten zijn van een vakbe- kwaamheidsdiploma. Wat de condities van de chauffeurs betreft: de minister heeft al bekend gemaakt naar een afzonderlijke medische keuring voor beroepsvracht- chauffeurs te willen, aldus drs. Allewijn. Grote Houtstraat 21 met spek en garn. 5.40 Steel, de leider van de Liberalen, zal zich nu moeten bezinnen of hij zijn alliantie met de Labour-regering moet opzeggen, of dat hij zelf zal aftreden als partijlei der Premier Callaghan, die zich in ieder geval nominaal had uitgesproken vóór deze tussenvorm van evenredige verte genwoordiging, heeft er met de meeste van zijn ministers inderdaad vóór gestemd. Een zegsman van de Liberalen zei, dat Dit heeft gisteren in Amsterdam drs. P. Allewijn, directeur voor de Verkeersveiligheid van het ministerie van Verkeer en Waterstaat, verklaard op een bijeen komst van de EVO (eigen vervoerders en verladers), die was georganiseerd om het dertigjarig bestaan van de EVO-vakopleiding chauffeur te herdenken, en in het teken stond van „vrachtverkeer partner in veiligheid”. tenschapsbeleid. “We‘iin Rotterdam: Prof. dr. B. Goudzwaard (ARP) die vóór de heer De Koning officieus kandidaat stond als minister voor Ontwikkelingssa menwerking en voornaamste auteur is van het CDA-verkiezingsprogram, liet gisteren in een verklaring weten dat hij vooral om politieke redenen „nee” heeft gezegd tegen deze ministerspost. „De voornaamste reden is voor mij de omstandigheid dat een minderheidskabi net tot stand komt in een sterk gepolari seerde samenleving," aldus prof. Goud zwaard. Hij was overigens niet door Van Agt officieel gevraagd en wenste dit ook niet te worden. ARP-voorzitter De Boer heeft zich giste ren verweerd tegen de suggestie dat de antirevolutionairen in de persoon van mi nister Boersma niet geheel serieuze kandi daten voor het nieuwe kabinet bij Van Agt hebben voorgedragen. „De gedachte dat de ARP een spelletje speelt met het voor- W f c h a a •c ’I 3l >i )l r ii p c 3 IC ■3 >f 1.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 4