GEVOLGEN VAN PLANNEN VOLKOMEN ONDUIDELIJK Discussie STISA over stuk n voor diamanten paar Vlagvertoon Geprikkelde stemming tijdens bespreking HOOGOVENS ONTSTEMD OVER HOUDING INDUSTRIEBONDEN burgerlijke k stand t: „zinloos” 99 Leer-informatieshow te Ede. 7 nt Nota buurthuizen: VELSEN Subsidies ■S de ru i|ter intermeubel len if Jongens na bekennen diefstal op vrije voeten gesteld 185 door T.N.O. geteste lederen bankstellen en fauteuils op 3000 m2. Zuidzijde - - r O] —I „Geheime plannen" „eenzijdige belichting" 4 VELSEN-IJMUIDEN 19 7 7 DECEMBER I 4 WOENSDAG Bh J/' MARKTPLEIN 24-30, IJMUIDEN VERTREK A.S. ZATERDAG 17 DECEMBER VANAF HET MARKTPLEIN, CENTRUM IJMUIDEN, OM 10.30 UUR. THUISKOMST 17.00 UUR. Er zijn nog enkele plaatsen vrij voor onze gratis excursie naar de grote Haal dus snel uw gratis reisintroduktiekaart voor 2 perso nen, of bel 02550-19015 (dhr. Wolfert), dan worden de kaarten u toegestuurd. IHH Organisatie IJMOND. De drie groeperingen, die strijden tegen een Voorhaven bij IJmuiden hebben zich uitgesproken tegen de resultaten van het Open Beraad, dat de provincie heeft belegd met de belanghebbenden bij de havenontwikkeling in de IJmond. Zowel Milieu-defensie, het Anti-Voorhaven Komité als „Leefbaar Wijk aan Zee” voelen niets voor het maken van overslagmogelijkheden voor kolen en erts aan de noordzijde van de IJmuider pieren. Zij wijzen erop, dat de milieuoverl- ast, die een dergelijke ontwikkeling met zich mee zou brengen, min stens even erg, zo niet erger is dan bij de Amsterdamse voorhaven plannen. c IJMUIDEN Tegenstanders Voorhaven zien mets in alternatieven van „Open Beraad SCHAAL 25000 IN BEDRIJF TE STELLEN TNSTALL AT IES elseïi-N i. Bijzonder gebelgd zijn de drie groepe- (ADVERTENTIE) Milieudefensie, het Anti-Voorhaven Ko- 50 i .•I' VELSEN. Het algemeen bestuur van de Stisa heeft zich gisteravond laten voor lichten over de nota buurthuiswerk die door de gemeente is geproduceerd. Het hoofd van de afdeling Jeugdzaken, de heer G. J. Kwakkel, was er speciaal voor naar „In de Abeel” gekomen. „Gewoon om de zaak waar nodig toe te lichten, want, „zo verklaarde hij, „het is een discussienota en geen beleidsplan.” Cees Hamers (woonwagenwerk IJmond) zette ook een vraagteken bij de zin van de discussie. Marjan Nijdam daarop door te stellen dat het mogelijk nuttig kon zijn dat alle afgevaardigden de inhoud van het ge meentelijk stuk eens met hun achterban zouden bespreken. Persoonlijk miste zij in de nota de aanknoping met de sociaal maatschappelijke voorzieningen die in de buurthuizen juist zo goed kunnen worden ondergebracht. Hoeverre er in Velsen-oost onder de be volking belangstelling bestaat voor een ontmoetingsruimte dan wel een buurthuis kon mogelijk duidelijk worden bij gele genheid van de hearing die de gemeente op 25 januari in dat deel van de gemeente gaat houden. Het initiatief daartoe moet wel degelijk van de bewoners zelf uitgaan. Cees Hamers was van mening dat de be woners van het woonwagencentrum in dat opzicht daar hun gedachten al over had den laten gaan en dus in een standpuntbe paling een voorsprong hadden. Hoewel het centrum op basis van zijn hudige bezetting aanspraak maakt op een eigen ontmoe tingscentrum was Hamers van mening dat gestreefd moest worden naar een voor ziening die niet specifiek categoraal ge richt is. „Integratie van bewoners uit de wijk en het centrum is een doel waar naar gestreefd dient te worden zonder de zaak te forceren”, aldus Hamers. Vertegenwoordigers van Amnesty Inter national gingen ook niet met lege handen huiswaarts. Een verzoek om gebruik te mogen maken van het administratieve ap paraat van de Stisa werd ingewilligd. Een subsidie in de vorm van een practische bijdrage tegen de kostprijs. Voorwaarde is wel dat de pennevruchten netjes uitgetypt moeten worden aangeboden zodat het co- piëren weinig tijd vergt. Aan die voor waarde gaat de plaatselijke afdeling van Amnesty „wij hebben toch ook duidelijk een functie in de samenleving” voldoen. Ricky Spijker (IJmuiden-west) vroeg, nadat de heer Kwakkel geruime tijd aan het woord was geweest, waarom het rap port niet was samengesteld in samenwer king met de werkgroep buurthuizen. „Ik vind het jammer. De zaak is eenzijdig belicht.” Daar was de heer Kwakkel het helemaal mee eens. Hij gmg zelfs nog iets verder door te stellen dat al het werk eigenlijk een beetje zinloos was geweest omdat er straks toch een complete inventarisatie moet ko men in verband met de subsidie-aanvraag. „U moet het maar zien als een verslag van dat wat gedurende de afgelopen jaren tot stand is gebracht. En dat is dan gedaan op verzoek van de gemeenteraad,” aldus de heer Kwakkel. s 14 /eer- ove- ifge- lijke plus jaar, zijn iolde lijke die haar atie. abinet ig van van de Agt te posten ing zal jlledig A was ir van jl van ia zou al van modig jur ur De twee knapen van 16 jaar, afkomstig uit Velsen, hebben bekend verantwoorde lijk te zijn voor inbraak in acht boxen in Zeewijk, voor vier fietsdiefstallen, 2 brom fietsdiefstallen, joy-riding winkeldiefstal- letjes en diefstal uit een magazijn. Tegen de jongens is geen proces-verbaal opgemaakt. Zij zijn na op het bureau ste vig onder handen genomen te zijn, op vrije voeten gesteld. VELSEN. Twee 16-jarige jongens en twee kinderen van elf jaar zijn door de politie gehoord over verschillende in- braakjes en diefstalletjes die de jongens in duo hadden uitgevoerd. „De Industriebonden bestrijden onze ge gevens echter op een nonchalante manier. De conclusie die getrokken wordt, is heel gevaarlijk,” zei Mathijsen Gerst die ver moedde dat de bonden tot hun slotsom zijn gekomen aan de hand van de bedrijfsre sultaten over het derde kwartaal 1977. Hoewel Hoogovens ook in deze periode een fors verlies heeft geleden, was de som minder groot dan in het vorige kwartaal. Mathijsen Gerst waarschuwde er gisteren voor dat hieruit niet de voortekenen van een opleving mogen worden afgeleid. „Zo als ieder jaar worden de uitkomsten van het derde kwartaal gunstig beïnvloed door Met name die laatste opmerking zorgde gisteren tijdens een bespreking tussen ver tegenwoordigers van de vakbonden en de directie van Hoogovens over de reorgani satieplannen voor een geprikkelde stem ming. Ir. F. E. Mathijsen Gerst, voorzitter van de directie, verwoordde de irritatie na afloop aldus: „Het is erg simpel om met een paar getallen sommetjes te maken. De werkelijkheid is dat elk uitzicht ontbreekt op verbetering van onze positie. Daarom zijn maatregelen vereist.” Vakbondsleider Krul maakte na de ver gadering een enigszins aangeslagen in druk. Hij voelde zich persoonlijk aange sproken door de ergernis van de directie. „De sfeer die steeds prettig is geweest, was nu nogal onzakelijk. En dat betreur ik ten zeerste. Mathijsen Gerst moet niet denken dat hij maar met een paar kwajongens te maken heeft, want daarin kan hij zich nog lelijk vergissen. Het is tekenend dat ook de overige vakbonden (VHHP, Unie BLHP en het CNV) vraagtekens plaatsen bij de ver strekte informatie van Hoogovens. Het cij fermateriaal hangt als los zand aan elkaar, daar zijn we ’t allemaal over eens.” Ondanks het gekissebis besloten beide partijen vandaag gezamenlijk een bezoek te brengen aan enkele hoge ambtenaren van de ministeries van Sociale en Econo- Het meest verstrekkende idee binnen het Open Beraad is om een dijk aan te leggen praktisch vanaf de kop van de Noorderpier tot voorbij het dorp Wijk aan Zee. Op het stuk nieuw verworven land zou dan ruimte te over zijn voor de over slag van kolen en erts en een eventuele terreinbehoefte van Hoogovens bij ver wezenlijking van het elf-miljoen-ton-staal-plan. Wijk aan Zee zou in dit plan aan drie kanten ingesloten een extra grote afzet, onder meer aan de Verenigde Staten. De gestegen verkoop is gedurende die drie maanden gebruikelijk. De toeneming duidt niet op herstel van de markt.” De eerste bespreking over de CAO voor 1978 zal plaatsvinden op woensdag 18 januari. zijn door milieuonvriendelijke activitei ten. De hoeveelheid vrijkomende grond voor kolen- en ertsoverslag, de meest mi- lieuverpestende van de voorgestelde acti viteiten in de Voorhaven, zou zelfs aan merkelijk groter zijn dan in het Amster damse Voorhavenplan. mische Zaken. Tijdens dit beraad komen de concept-wijzigingen van het verdrag tussen Nederland en de Europese Ge meenschap van Kolen en Staal, aan de orde. De aanpassing van die overeenkomst moet het mogelijk maken dat werknemers vanaf 50 jaar vervroegd kunnen uittreden. Voorts komen dan subsidies beschikbaar voor herscholing van personeel dat een andere functie krijgt. Uit een overzicht van de deelname van 63- en 64-jarige werknemers aan het expe riment van vervroegd uittreden blijkt dat van de 475 potentiële gegadigden voor die regeling, tot nu toe 145 aanmeldingen zijn binnengekomen. Hiervan zijn er inmiddels 79 met vervroegd pensioen gegaan. Ook voor de zuidzijde van de pieren zijn alternatieven in het Open Beraad aange dragen. Een Amsterdams voorstel om een grote containerhaven aan te leggen ten zuiden van de Zuidpier met aanlegplaat sen aan de binnenkant van de pier is niet door alle deelnemers overgenomen. Een ander voorstel gaat uit van het gebied aan de binnenkant van de pier bij het bestaan de „Kleine strand” waar een beperkte con tainerhaven aangelegd zou kunnen wor den, een idee, dat naar Amsterdamse be grippen veel te weinig armslag biedt. veertien jaar op een wachtlijst te hebben gestaan voor het W. F. Visserhuis. Het werd Huis Ter Hagen toen zelfstandig wonen om gezondheidsredenen niet meer kon. De Pirovano’s hebben daarvoor altijd aan de Willemsbeekweg in IJmuiden-Oost gewoond. De bruidegom noemt zich „Jan tje van alles” zodra zijn vroegere brood winning ter sprake komt. Hij werkte in de trawlervisserij, bij de koopvaardij en als los werkman in de tuinbouw. „Ik heb de halve wereld gezien” zegt hij vol trots over zijn zeevarende periode. Met uitzon dering van de werkloosheid in de crisisja ren is „vroeger” voor hem een beetje syno- mité en de actiegroep Leefbaar Wijk aan Zee hebben zich fel tegen alle alterna tieven vanuit het Open Beraad opgesteld. De kleine faciliteiten bij de haringhaven met een maximale diepgang van 4'/2 meter bieden geen enkel voordeel voor Amster dam, omdat de grotere schepen daar nog niet kunnen komen. Bovendien is geen van de alternatieven van het Open Beraad verder uitgewerkt. Er is niet gekeken of deze oplossingen voor de scheepvaart wel mogelijk en aanvaardbaar zijn. Net zo min is erop gelet hoe de aan- en afvoer van de goederen zou moeten verlopen, welke we gen nodig zijn, welke spoorlijnen en al net zo min is gelet op de milieubezwaren tegen deze alternatieven. De drie groeperingen zijn ervan overtuigd, dat al hun argumen ten tegen de Voorhaven, zoals die in dis cussie is, ook gelden voor de alternatieven, die het Open Beraad nu heeft opgeleverd. Zij vinden het bovendien niet te pruimen, dat deze alternatieven nu buiten elke in spraak om onderdeel zullen gaan uitma ken van het advies aan de minister. IJMOND. Met de Voorhavenplan nen is het raar gelopen. Op het eind van de zestiger jaren wilde Amster dam nieuwe impulsen geven aan haar haven. De pieren waren uitgebreid en het Noordzeekanaal verbreed, terwijl ook het werk aan de verbreding van het Amsterdam-Rijnkanaal zich begon af te tekenen. De sluizen vormden nog een knel punt en een commissie begon een on derzoek naar de mogelijkheden van een Tweede Grote Sluis. Tijdens dat onderzoek kwam Amsterdam met het plan om in IJmuiden een voorhaven aan te leggen. De commissie pakte dat erbij, vergat de Tweede Sluis en gaf een positief advies over een voorhaven. De IJmondgemeen ten spraken zich tegen zo’n voorhaven uit en daarop gaf de minister van Verkeer en Waterstaat de commissie Zeehavenoverleg de op dracht de wenselijkheid van een voor haven te onderzoeken. De commissie gaf na een studie als mening, dat zo’n voorhaven geld zou opleveren. De IJ- mondgemeenten wezen op milieube zwaren, nautische problemen en pro blemen met de aan- en af voer en bleven tegen. In de Nota van Uitgangspunten ga ven Gedeputeerde Staten als hun me ning, dat de voorkeur gegeven moest worden aan uitbreiding van Hoogovens boven een voorhaven. Wel startte de provincie een Open Beraad om te zien of er binnen de pieren van IJmuiden geen mogelijkheden waren om toch iets voor de Amsterdamse haven te doen. In het najaar van 1977 startte de Raad voor de Waterstaat een inspraak procedure over de Voorhaven, die op 16 januari met een hoorzitting over be zwaarschriften wordt afgesloten. Voor die datum zal het Open Beraad haar resultaten op tafel leggen, resultaten, die nu door Milieudefensie, het Anti- Voorhaven Komité en de actiegroep Leefbaar Wijk aan Zee al zijn openbaar gemaakt. De Raad van de Waterstaat moet straks de minister advies geven of er een voorhaven moet komen of niet. Zoja, dan moet de minister weer een hele inspraakprocedure starten om alle voor en tegens aan te horen, waarna de regering kan beslissen. GEBOREN EEN DOCHTER VAN: J. M. Stevens-de Kruif, Driehuis; D. Niemeijer-Nijboer, IJmuiden; A. C. A. van Ravesteijn-Hes, IJmuiden; M. L. Wester- I OVERLEDEN: G. de Haan, 59 jr„ echtgenoot van W. van der Tang, IJmuiden; J. G. Reekers, 53 jr„ echtgenoot van K. Kaspers, IJmuiden; A. van Lier, 54 jr„ echtgenote van H. Elhorst, Velsen-Noord; C. van Gooi, 92 jr„ weduwe van W. Quax, IJmuiden; A. T. E. Vroom, 83 jr„ weduwnaar van M. C. Wiegand, Driehuis; G. Warnaar, 79 jr., weduwnaar van M. Havik, IJmuiden. olging an een agen - st en leerde is de lotter- wond. l intermeubel Om de animo onder diegenen die ervoor in aanmerking komen maar nog niet heb ben gereageerd, te kunnen peilen, heeft Hoogovens de betrokken werknemers ge vraagd alvast kenbaar te maken of zij van deze faciliteit-gebruik wensen te maken. De directie van Hoogovens is voorne mens de ondernemingsraad en de vakbon den maandag 19 december te informeren over het resultaat van de inventarisatie van taken en manjaren. Bij die gelegen heid zal bekend worden gemaakt op welke afdelingen, en hoeveel, ontslagen zullen vallen. I) ij een am, is delijk “salvo is tot t bezit Is een kogel jarige chter- rnrge- i been 'd. idorp- >ij een en le- ;e be vende derde Het Open Beraad heeft zelf de resultaten van het enkele maanden gevoerde overleg nog niet openbaar gemaakt. Men moet nog tot een afsluiting komen, die met name door de gemeente Velsen is tegengehou den. Velsen heeft nogal wat bezwaren te gen het resultaat van het Open Beraad en heeft zijn stem aan de plannen daarom I nog voorbehouden. Milieudefensie, het Anti-Voorhaven Komité en „Leefbaar Wijk aan Zee” hebben echter de hand weten te leggen op de „geheime plannen” van het Open Beraad en heeft ze dinsdag middag gepresenteerd. „Het is op de derde etage en u ziet het vanzelf”. Dat blijkt aanwijzing genoeg in Huis Ter Hagen in Driehuis waar dinsdag een diamanten huwelijksfeest gevierd werd. Papieren vlaggetjes en een bordje „Hulde aan het bruidspaar” markeerden de deur van de 84-jarige J. J. Pirovano en diens 82-jarige echtgenote toen loco-bur- gemeester Th. C. Witte en zijn echtgenote de feestelingen in de ochtend kwamen feliciteren (zie foto). Het diamanten bruidspaar woont pas sinds mei van dit jaar in het bejaarden huis aan de Lodewijk van Deysellaan na niem met „goed en gezellig”. Hij raakt er niet gauw over uitverteld. Zijn vader had een boerderijtje aan de Heidestraat, het oude Velseroord. Zijn uit Rhenen afkom stige echtgenote kwam naar Velseroord toen haar vader zich daar rond 1914 als schoenmaker vestigde. De eerste kennis making is tekenend voor zijn gevoel voor humor. „Ik scheurde de zolen van mijn schoenen om maar bij haar over de vloer te komen”. De zestigste huwelijksverjaardag is dinsdag gevierd met een receptie ge volgd door een etentje voor de naaste familie. Het bruidspaar heeft twee doch ters en een kleinkind. Nog minder mogelijkheden bieden de twee minst vergaande alternatieven. Daarvan voorziet één in de aanleg van een roll-on-roll-off-haven bij het nu nog braakliggende terrein van de Haringha ven aan de zuid- en oostkant. Het andere alternatief gaat uit van het gebruiken van het gehele zuidelijke gedeelte van de Ha ringhaven voor kleine havenfaciliteiten met het aanleggen van een extra insteek- haventje haaks op de bestaande Haring haven. >1 )t - --.'•"isv wal-van Strien, IJmuiden; R. Ruiten-Prins, IJmuiden. GEBOREN EEN ZOON VAN: A. Giltjes-Dompeling, IJmuiden; M. E. Tromp-Keersemaker, IJmuiden; J. J. Pruis-de Vries, Velsen (Zuid). NIEUW OP TL WERPEN ZEEWERING HUIDIGE AFGRENZING HOOGOyf NTERRElN t. \\uk De drie groeperingen betwijfelen sterk of bij de schetsen, die binnen het Open Een iets minder vergaand voorstel gaat uit van het aanleggen van een zeedijk volgens het bestaande plan van Hoogo vens aan de noordkant van de pieren. En omdat Hoogovens door de teruggang in de staalproduktie die uitbreiding van terrein toch voorlopig niet nodig heeft, kan hier dan kolen- en ertsoverslag voor Amster dam plaatshebben. Zodra Hoogovens wel zou gaan uitbreiden zou een nieuwe dijk verder in zee gelegd moeten worden om zowel ruimte voor Hoogovens als voor de overslag ten behoeve van Amsterdam te maken. Dit plan zou dus in twee fasen uitgevoerd moeten worden. ’■1 i v, UIT BEDRIJF TE NEMEN INSTALLATIES [a| OxystddlIdDnek 1 |b| Blok walser i) 1 |c] Warmbandwalserij [D] Hoogoven 3 E1 Kooksfabriek 3 [F] Cemij «droger J molens 2 en 3- loskade 1% f -*> o (j) Opslagareaal Pel let fabriek* 2 (3) Kooksfabriek (3) ^Hoogoven 8 (b) 0xystaalfa*briek'3 f Continu-giétinstalJatiesT vj/ metQ plakafwerktngen {7} Warmbandwalserij 3 Koudbandwaise?i|^^^^reid (9) Cemij «uitbreiding» (K)) Oxystaal f abr lek 2uittm id 1 iT<j Llectrolytische ver/ink^j^-J waar nog mogelijkheden liggen om sche pen met een grote diepgang te ontvangen. Ook de uitspraak van Provinciale Staten, dat een dijk in zee voor Hoogovens uitbrei- bijdT Am^7rdamsè*plannen ook al het ding alleen tot de mogelijkheden kan be- geval. horen als Hoogovens de noodzaak duide lijk zou kunnen aantonen is bij het ontwik- Bijzonder gebelgd zijn de drie groepe- kelen van de alternatieven op de achter- ringen erover, dat het resultaat van het grond gedrongen. Open Beraad zonder meer ingebracht gaat worden in het advies aan de regering over dé Voorhaven bij IJmuiden zonder dat insprekers ook maar enige kans krijgen hun mening erover te geven en zonder dat (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. De directie van Hoogovens is ontstemd over de uitspraak van de Industriebonden NVV/NKV dat de bedrijfsleiding de crisis somberder afschildert, dan zij in werkelijkheid is. De bedrijfstop is vooral verbolgen over de twijfel die de bonden I hebben geuit ten aanzien van het berekende verliescijfer voor de komende twee jaar. Districtsbestuurder H. Krul van het NVV had onlangs de verwachting uitgesproken dat Hoogovens geen tweehonderd miljoen gulden per jaar zal verliezen, zoals de directie heeft becijferd, doch de helft. de plannen bekeken worden op de econo- mische, nautische, planologische en mi- Beraadgemaaktzijn, wel gesproken kan lieuhygiënische gevolgen. Daaraan is men worden van een havenontwikkeling bin- in het Open Beraad niet toegekomen. Er nen de pieren van IJmuiden. Immers, de zijn in feite alleen maar schetsen gemaakt overslaghaven zou volledig in zee aange legd moeten worden met een dijk ervoor, waarbij alleen de toegang tot de haven binnen de pieren zou liggen. En dat was Op deze tekening staat de uitbreiding in zee van Hoogovens aangegeven. In het Open Beraad is naar voren gekomen om de dijk nog verder in zee te leggen en eventueel tot voorbij het dorp Wijk aan Zee om zo ruimte te maken voor kolen- en ertsoverslag ten behoeve van de Amsterdamse haven. R

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 5