Schrijven aan gevangenen 1/ langs sluizen en havens I Mill BUL Ml 6 i Leen Zwaan kan niet zonder zijn „Goliath BRILHIXIIXI” fr— I lu F* I I l 1* ft Vrouwenkerst in ’t Braambos bij ons kunt u natuurlijk voor ooameting terecht 1 HET HEl£ JAAR DOORl^ I .i r s •Jff H WETENSWAARD 10 IJMOND O 7 r M R F R VRIJDAG 1 6 I 9 Ijl waar u zelf kiest en vakkundig wordt geholpen r ill: Loes De Fauwe tel 02550 15389 Kennemerlaan 92, IJmuiden, tel. 02550- 15072 „Wie van muziek houdt en van een beetje sfeer moet in kwartjes denken. Van kopergeld kan een man als ik allang niet meer be staan”. De 33-jarige Leendert Zwaan praat in mineur als zijn broodwinning ter sprake komt. Hij is de enige professionele or geldraaier die Velsen als werk terrein heeft. Hij komt in IJmui den, Velsen-Noord, Velsen-Zuid en Driehuis. Een uitgestrekte speelroute maar het is geen vet pot. Te veel Velsenaren schepen de orgelman af met stuivers en dubbeltjes. Leendert Zwaan schraapt zijn weekinkomen in de vorm van wisselgeld bij elkaar. Vele kleintjes maken een grote, maar in zijn geval levert de op telsom nog maar nauwelijks de huur op. Er is te veel kopergeld bij. Br i F is i j 2 Orgelman Leenden Zwaan kan het draaien niet meer laten. ■ir (ADVERTENTIE) j. t 41ZH I t r ARIE VAN DER VEER lieg- zen pag. uto- zen pag- Leen Zwaan trekt daaruit maar één conclusie: een draaiorgel in de straat betekent voor veel Velsenaren eerder ge luidsoverlast dan plezier. Een merkwaar dige benadering in een tijd van nostalgie en hang naar de gezelligheid van vroe ger. Leen Zwaan levert ouderwetse ge zelligheid aan huis. „De Goliath” is voor-Leen Zwaan meer dan een stuk gereedschap om de kost mee te verdienen. Voor hem zit daar veel sentiment en een groot stuk eigenwaarde aan vast. Zonder dit orgel lijkt hij niet compleet. „Met een orgel de weg op is geen werk voor de eerste de beste. Je krijgt een soort relatie over en weer tussen de luis teraars en de man die ze het manserbak- je onder de neus houdt. Prachtwerk, me neer, waar ik beslist niet buiten kan Ik kwam dat aan de weet toen ik drie jaar terug eens wat anders wou gaan doen. Ik stapte naar een baas. Waarom zou jij dat niet kunnen, dacht ik. Mooi dat ik daar op afknapte. Ik kan niet uitleggen wat dat is. Je bent voor dit werk geschapen. Hij woont in de Beukenstraat in I Jmui- den-Oost, maar de Dennenstraat is zijn uitvalsbasis. Daar staat zijn draaiorgel „De Goliath” veilig onderdak. Techni sche omschrijving: het is een 72-toets zogenoemd Kap-orgel, met veelkleurig front, accordeon en sambaballen. Het instrument komt van de Antwerpse fa briek Kap, waar het in de dertiger jaren werd gebouwd Je groeit erin op en kunt op een gegeven moment niet anders”. Dat levert nog wel eens praktische pro blemen op: niet altijd zijn de opbrengs ten van het orgel voldoende om de huur ervan te betalen, om in de onderhouds kosten van zijn wagen te voorzien. Toch kan Leen Zwaan het orgeldraaien niet laten, vandaar zijn teleurstelling over de financiële waardering van zijn publiek, zijn gevoel lichtelijk te worden miskend. Dat gevoel heeft Leen Zwaan ook te genover de in Assen zetelende Stichting van Draaiorgelvrienden. „De Stichting wil zoveel mogelijk draaiorgels in bedrijf houden,” zegt Zwaan. „Een nobel stre ven, maar de „echte orgeldraaiers” ko men daardoor wel eens in de knel: ik kom bijvoorbeeld nooit meer in Sant poort. Daar verschijnt regelmatig een „liefhebber” van de Stichting op straat.” Tot een confrontatie is het nooit geko men. „Ik ga een oorlog uit de weg, hoewel ik zeker weet dat ik die zou winnen.” De Als leveranciers van “gezichtshulpmiddelen”leggen wij grote nadruk op een "goede bril". Omdat dit voor ons. als gespecialiseerd opticienoptometrist het belangrijk ste is. In onze eigen werkplaatsen zorgen wij voor een nauwkeurige verwerking van de glazen in het door u gekozen montuur. De waarde van uw bril wordt immers niet bepaald door de prijs, maar door het vakmanschap, de service en de nazorg. Dat zijn dingen waar u op moet letten als het om uw gezichtsvermogen gaat. I Het verzoek is in hoffelijke termen gestelde brieven te schrijven (Spaans of Engels) aan Presidente de la Republica, General Carlos Humberto Romero, Casa Presidencial, San Salvador, El Salvador, met het verzoek om inlichtingen te geven over Lopez Pablo, ofwel hem te berechten ofwel hem in vrijheid te stellen Amnesty verzoekt in verband met de frequente verplaatsing van gevangenen, bin nen de komende maand te schrijven en tevens om eventuele reacties op te sturen naar het kantoor van A.I., 3e Hugo de Grootstraat 7 in Amsterdam Redactie k Kom eens praten over contactlenzen bij uw ANVC contactlensspecialist. Dan weet u zeker dat u de beste informatie krijgt over alles wat met contact lenzen te maken heeft. U kunt bij ons terecht voor een eerste kennismaking met contactlenzen. Wij beschikken over de best geschoolde mensen en de modernste apparatuur. Wij kunnen u uitvoerig adviseren over de verschillende soorten contact lenzen, die op het ogenblik beschikbaar zijn. Bovendien kunnen wij vaststellen wat voor u de - beste oplossing is: contactlenzen of toch liever eén bril. y -■ 1 er nog één bijgekomen. Bijna de helft van het aantal schepen ging tijdens de tweede wereldoorlog verloren en wel in dienst van de Royal Navy. De Cape Chelyuskin en de Cape Siretoko gingen beiden verloren op 29 april 1940. Nog geen maand later, op 21 mei 1940 verging de Cape Passaro. De Cape Finisterre verongelukte op 2 augus tus 1940 en op 2 februari 1942 is de Cape Spartel verloren gegaan. De in die tijd oudste stoomtrawler van de rederij, de Cape Trafalgar, bouwjaar 1917, overleef de de oorlog en werd in januari 1947 ver kocht. Zoals gezegd werd de Cape Duner, ex Prince Charles, in 1951 aan de Hudson Steam Fishing Company toegevoegd en tot 1965 is de rederij zelfstandig gebleven. In dat jaar werden vele Britse visserij maatschappijen opgeheven en de schepen kwamen in bedrijf bij andere rederijen of combinaties daarvan. De schepen van Hudson gingen over naar de Ross groep en dat bracht met zich mede dat de Cape Duner van die tijd af Ross Duner heette. Onder die naam heeft de trawleb nog een jaar of vier gevaren en werd in 1969 van de vloot afgevoerd wegens verkoop voor de sloop Een der stoomtrawlers die vroeger aan de Hudson Steam Fishing hebben toebe hoord is in 1946 naar IJmuiden gekomen. Dit was de Cape Hatteras H 423, in 1928 gebouwd en later verkocht aan Charleson Smith Trawlers te Huil waarna het schip de naam Stella Leonis kreeg. Na geduren de de oorlog in Britse marinedienst te zijn geweest kwam het schip op 25 juli 1946 te IJmuiden en werd later verkocht aan de Visscherijonderneming De Vem, die de trawler, na verbouwing, op 23 mei 1947 in de vaart bracht onder de naam Catharina Duyvis IJM 60, welke op 1 februari 1953 is vergaan en waarbij de gehele bemanning omkwam. Het schip op de foto is de Cape Duner H.85, één van dé vele stoomtrawlers, die na de tweede wereldoorlog in Engeland werden gebouwd, fraai van lijn, kortom een mooi schip. Deze trawler werd in augustus van het jaar 1949 opgeleverd door Cook, Welton Gemmell te Bever ley, een werf van naam, die, inmiddels is opgeheven. Onder de naam Prince Char les H.85 kwam het schip in bedrijf voor de Boston Deep Sea and Ice Company te Fleetwood. De bruto inhoud bedroeg 712 ton, de lengte tussen de loodlijnen 54,25 m., de breedte 9.32 m. en de holte 4,88 m. De voortstuwing geschiedde door een 3 cil. triple expansie machine van de fabriek van Charles D. Holmes, vermogen 1075 pk. In 1951 werd de Prince Charles toege voegd aan de Hudson Steam Fishing Com pany van de Gebr. Hudson te Hull en kreeg de naam Cape Duner H.85. Genoemde visserij maatschappij in Hull is aan het begin van de jaren twintig begonnen met de schepen naar kapen te vernoemen. Een viertal stoomtrawlers die tegen het einde van de eerste wereldoorlog voor de Britse admiraliteit waren ge bouwd werden toen aangekocht. De James Johnson kreeg de naam Cape Grisnez; de George Fenwick werd vernaamd in Cape Otway; de Lewis Roatley werd herdoopt in Cape Sable en de Edward Williams kwam als Cape Trafalgar in de vaart. In 1922 telde de Hudson Bros 6 schepen en daarnaast was men in het bezit van een drietal dochtermaatschappijen de East Riding Steam Fishing met 7, de Neilson Fishing met 3 schepen en de Penguin Steam Trawling met 1 stoomtrawler. De Hudson Steam Fishing Company had in 1939 een vloot van 14 stoomtraw lers. De oudste schepen waren toen inmid dels afgevoerd en in de jaren dertig waren nieuwe schepen aan het bezit toegevoegd. Zo kwamen in 1930 twee nieuwe stoom trawlers gereed en in 1936 werden 5 sche pen aan de vloot toegevoegd en in 1939 is De zonnebril is een praktisch en ook r modieus gebruiksartikel, dat niet alleen bestemd voor zonnige zomerdagen. Ook in voor- of najaar is de zonnebril nuttig, als de zonnestand laag is. Vooral automobilisten hebben dan veel plezier van een paar beschermende glazen voor de ogen. Zelfs in de winter is de zonnebril nuttig, bijvoorbeeld als u met vakantie gaat. Wij hebben een kollektie zonnebrillen, die veilig zijn voor uw ogen. Goede zonnebrillen, die werkelijk comfort bieden, zoals die met zelfkleurende glazen. Op dinsdag 20 december vieren in ’t Braambos de NW-Vrouwen en de Rooie Vrouwen van de Partij van de Arbeid gezamenlijk kerstfeest. Tussen tien uur en vier uur wordt koffie gedronken, ge luncht en thee gedronken. In de ochtend uren komt mevrouw Kooistra vertellen over Tanzania, terwijl mevrouwTruus Nijhuis een lezing houdt over haar werk als verpleegster bij de Leprastichting in Kenia. Zij zal een verzameling tropisch kinderspeelgoed laten zien. Daarbij zul len artikelen uit Tanzania worden ver kocht. De organisatrices van deze kerstbij- eenkomst vragen tevens om een naaima chine, voor ene zuster Johanna van Lieshout die aan een aantal vrouwen naailes geeft. Tot zover het ochtenprogram. In de middag wordt door een bestuurslid van de Rooie Vrouwen een inleiding gehou den, waarop een „bont” programma volgt. Leukste onderdeel daarvan is de zang: onder leiding van muziekschooldi- recteur Hans Waanders zal „een prettig gestoord vrouwenkoor” worden ge vormd, naar voorbeeld van het gelijkna mige koor uit Amsterdam, waarin ieder naar hartelust mag meeblèren. Kaarten voor dit kerstfeest zijn ver krijgbaar bij mevrouw Nel Slopsma, Lange Nieuwstraat 414, telefoon 16866. Bij ons kunt u rechtstreeks terecht voor uw nieuwe bril of voor contactlenzen. Onze ervaren en volledige gediplomeerde opticiens zorgen voor een exacte oogmeting, met behulp van de allernieuwste optische meetinstrumenten. Hiermee wordt de glassterkte van de bril die u nodig heeft bepaald. Dit doen we trouwens al jaren, want de oogmeting is een belangrijk onderdeel van ons bedrijf. ‘‘In eigen huis” bepalen we de juiste brilsterkte én verzorgen wij de aanpassing van de nieuwe bril. Alles in één hand. Dat is gemakkelijk en gaat bovendien snel’"S Heel belangrijk in deze tijd: een goede bril, die past bij uw uiterlijk en bij uw kleding. De mode is duidelijk veranderd,óók de brillen- l mode. Komt u eens kijken naar onze zeer l uitgebreide kollektie modieuze brillen, van X alle bekende modehuizen. Dan zult u zien, dat u met ons advies altijd een bril krijgt die bij u past. Op verzoek van de plaatselijke werkgroep van Amnesty International, de internationale organisatie die zich inzet voor politieke gevan genen over de hele wereld, gaan wij een keer per maand een deel van deze rubriek benutten voor de schrijfacties van Amnesty. De schrij- facties, zo heeft de ervaring geleerd, vormen een beproefd middel om een beroep te doen op aïïtoriteitenlom gevangenen in welk land dan ook, die zonder proces worden vastgehouden, vrij te laten, te berechten of om wrede behan delingen te laten stoppen. De norm die door Amnesty International wordt gehanteerd bij de keuze van gevangenen voor wie wordt ge schreven is dat zij geen gewelddaden of aanzet daartoe op hun geweten mogen hebben Deze schrijfacties worden het hele jaar door gevoerd, uitgebreid rond bijvoorbeeld kerst met de mogelijkheid kerstkaarten direct naar gevangenen te versturen. Het gaat hier echter om de gewone schrijfac- tie, waarvoor het maandblad van Amnesty verschillende mogelijkheden opgeeft. Altijd wordt gekozen voor gevangenen uit respec tievelijk een westers, eèn niet-westers en een derde-wereldland. Die verscheidenheid zal in deze rubriek ook worden aangehouden Ben Kruisselbrink (Zeeweg 241, tel, 14314 in IJmuiden) van de Velsense werkgroep kan te allen tijde inlichtingen verschaffen en belang stellenden voorzien van voorbeeldbrieven (in de verschillende talen) en een handleiding via de brochure „Uw brief helpt een politieke gevangene”. Het is de bedoeling dat de briefschrijver de betrokken autoriteiten benadert met verzoe ken. Het effect van zo’n brief, dat in het „bui tenland” de feiten bekend zijn, dat mensen zich er mee bezig houden, kan groot zijn. Amnesty rapporteert met de regelmaat van een klok over al dan niet beroemde gevangenen die onder druk van wat weids heet de publieke opinie soms in betere omstandigheden zijn gekomen, of zelfs vrij zijn gelaten. Komen we op de gevangenen van deze maand: Julian Lopez Pablo, boer in El Salva dor, Zuid-Amerika. Deze man is op 19 oktober weggehaald uit een ziekenhuis in het dorp San Pedro. Dit gebeurde door mannen die zich agenten noemden van de nationale'politie, ver gezeld door een lid van de para-militaire orga nisatie Orden. Lopez is door deze mensen in een ambulance gezet en is sindsdien verdwe nen. De autoriteiten ontkennen dat hij ooit in hechtenis genomen zou zijn. Palos is lid van enkele organisaties die agrarische hervormin gen in El Salvador voorstaan, hervormingen die krachtige oppositie ondervinden van de vereniging van landeigenaren Ondanks de ontkenning van de autoriteiten over gevangenschap van Pablo, neemt Arenes- ty aan dat deze man wordt vastgehouden in het stafkwartier van de nationale garde in de hoofdstad San Salvador 1 A Santpoortse concurrent deelt snoepjes uit aan kleine kinderen en doet mij con currentie aan door bij festiviteiten „on der de prijs” te spelen. Tijdens de oud Hollandse markt van afgelopen zomei mocht Zwaan met zijn orgel op het Plein 1945 staan. Zijn verhuurder, het Amster damse bedrijf G. Perlee, had dat met moeite gedaan gekregen bij de winke liers, die het evenement aan de Kenne merlaan op touw zetten. Op het eigenlij ke marktterrein speelden meer Perlee- orgels. De terugtrekking daarvan was daarbij een goede stok achter de deur De kerst nadert en Leendert Zwaan draait voor de show het tijdgebonden repertoire: „De herdertjes”, Stille Nacht” en „Daar ruist langs de wolken”, waar voor toegelopen buurvrouwen zowaar een traan wegpinken. Toch waardering9 De toegesproken mevrouw zit bij een zangvereniging. „Ja, het orgel moet voor Velsen behouden blijven en beslist, er zijn hier meer mensen die zo denken. Het punt is de ménsen moeten wat royaler over de brug komen als Leen Zwaan met zijn orgel langs komt.” In de Beuken straat wast iemand zijn auto met de radio aan: „Zwaan senior kwam nog wel, maar junior komt hier zelden met draaiend orgel langs. Als hij eens wat meer uren maakte Velsen krijgt nu al meer dan zestig jaar de familie Zwaan met het draaiorgel bij de deur. Zwaan senior draaide aan het wiel van „De Grote Mattenklopper”, „Sa- sa”, ,,’t Geitje” en „Ijzeren Hein” waar ook de zoon nog mee de weg op geweest is. „Goliath” spant voor hem de kroon met een rustig beschaafd geluid. Marsen, serenades, smartlappen en nummers uit de Top Veertig. Levende muziek en een stukje folklore, waar Velsen zuinig op moet zijn. Draaiorgels geven sfeer in de oude buurt én in de rechtlijnige nieuwbouw. Maar voor minder dan een kwartje wil Leen Zwaan de straat niet meer op. Wij zijn lid van de Optometristen Vereniging en de Algemene Nederlandse Vereniging van Contactlensspecialisten. Een garantie voor kennis en vakmanschap.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 11