Straks kunnen we fluiten naar r ons tweede kans-onderwijs le a 7,50 SCOMERA dé franse keuken Rob Sipkes Edelsmid Pqmtate evwwmtea z DRIEHONDERD CURSISTEN EN DOCENTEN VERRASSEN VERGADERING VOORLOPIG GEEN EVENWICHT OP REGIONALE ARBEIDSMARKT MOUNTIES - SHOW lil. Wist u dat wij gratis uw gordijnen op maat maken, ook velours. interbouw bv 1 .UP Abb IM 15 IJMOND 19 7 7 16 DECEMBER AL i hel het bestuur, op dat moment in vergadering bijeen. dan 396 .80 toe Exklusieve sieraden Haarlems Dagblad: vindt ii alleen bij interbouw Bezoek onze showroom Exclusief dealer voor geheel Kennemerland. n bij dfde itoor den ver gen, de IJmuider Courant: Beverwijkse Courant: Ged. Oude Gracht 82 (Haarlem-Centrum) Soendaplein/Floresstraat (Haarlem-Noord) Californiëplein 17 (Haarlem-Schalkwijk) Raadhuisstraat 60 (Heemstede) Lange Nieuwstraat 427 (IJmuiden) Zeestraat 18 (Beverwijk) 60 ,60 Laat de mooiste edelsteen vatten in een sublieme zetting. Kreaties in colliers geschapen naar uw eigen idee. Bij Rob Sipkes! Ontdek het andere collier bij Rob Sipkes... :mie- Jt dit wekere aking n- Hoe bereik ik „de Speeldoos?” De plaatskaarten zijn verkrijgbaar bij onze kantoren. Telefonisch kunnen geen plaatskaarten worden gereserveerd. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. In een eivolle vergaderzaal van de Stichting voor Opleiding tot Sociale Arbeid aan de Kruisstraat hebben docenten en DCS lag cursisten donderdagmiddag het voltallige bestuur te verstaan gegeven dat het op moet stappen, als niet voor 15 januari een aantal eisen is ingewilligd. Meer dan driehonderd afgevaardigden van alle achttien cursusplaatsen in het land kwamen naar Haarlem bm de eisen kracht leidei te ze^en en ruim drieduizend handtekeningen te overhandigen aan Televisieshow van de Mounties in „de Speeldoos” te Zaandam «VRIJDAG UTRECHT I&LVFR5IJM EXCLUSIEF IN VERACHTING overstemd door de herrie van moet dienstbevelen intrekken Bestuursvoorzitter Labordus kreeg de pakketten handtekeningen overhandigd. (ADVERTENTIES) (ADVERTENTIES) Forensisme heeft meer oorzaak dan een Haarlems Gordijnenhu' <e) S /Utree») De demonstranten wensten verder niet met het bestuur in discussie te gaan. En poging tot verweer van bestuursvoorzitter I. Labordus werd na enkele zinnen over stemd door aangepaste solidariteitsliede ren. Het gezelschap verliet het gebouw na een uitgebreide rondgang door alle zalen, kamers en vertrekken van het centrale kantoor van de „Stichting Haarlem”. In een schriftelijke toelichting maakte het democratiseringscomité aan de be stuursleden duidelijk wat door de oplei dingen „in het veld” gezien wordt als kern punt in het conflict om medezeggenschap en inzage in financieel beleid. Het bestuur weigert de landelijke overlegorganen van dund. Onlangs heeft de heer De Jonge van de Nederlandse Vereniging van Maat schappelijk Werkers omwille van het con flict voor de functie bedankt. Eerder had den de heren Plas, Van Eden en mevrouw Baars hun functie neergelegd om andere redenen. Zij kwamen allen uit de kring van overheidsorganen voor sociale arbeid. Voorzitter Labordus constateerde tij dens de actie van docenten en cursisten dat het democratiseringscomité even hard gegroeid is als de stichting zelf. Het be stuur heeft al eerder gezegd dat de Stich ting Haarlem in de problemen is gekomen door de razendsnelle groei in de laatste paar jaar. Labordus wil in een later stadi um het bestuursstandpunt uitvoerig toe lichten. Of hij gerekend had op zo’n inva sie van mensen? Labordus: „We hadden bericht gekregen dat de eisen in de be stuursvergadering zouden worden aange boden. De opkomst heeft ons verrast. Er waren Imeer mensen dan we verwacht hadden”. o o De coördinatoren'Van Muyden, Van Al- semgeest en Thijs en adjunct-directeur Alons kwamen spoedig tot de ontdekking dat cursisten en docenten vrijwel geen invloed kregen op de benoeming van de nieuwe algemeen directeur. Zij weigerden vorige week verdere medewerking te ver lenen aan de benoeming. De opleiding personeelsbeleid houdt zich tot nu toe af zijdig van het conflict. Wat door het democratiseringscomité als „dienstbevelen” worden aangemekrt zijn brieven aan de drie coördinatoren en (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De cursisten en docenten van de „Stichting Haarlem” kwamen donderdag overal vandaan om de pakketten handtekeningen te overhandigen aan het bestuur. Uit Gronin gen, Alkmaar, Arnhem, Apeldoorn, Amsterdam, Haarlem, Hen gelo, Zwolle, Leiden, Utrecht, Hilversum, Dordrecht, Middel burg, Leeuwarden, Den Haag, Rotterdam, Assen en Emmen. Ze waren met driehonderd mensen. Een paar van hen vertellen wat zij aan de lijve ondervinden van de strubbelingen binnen de stichting, waarvan het hoofdkantoor in de Haarlemse Kruis straat is gevestigd. Peter van de IJssel: „Het gaat in grote lijnen hierom. Wij zien al drie jaar lang een bedrag op de begroting staan van 40.000 gulden voor leermiddelen. Ik zit nu in het derde jaar van de opleiding, maar we hebben nog niets extra’s gekregen. We betalen naast het cursusgeld een eigen bijdrage van elk jaar 125 gulden. Waar blijft dat geld? Je ziet dat de secretaresse haar eigen typmachine van huis moet meenemen en dat de conciërge ergens een laken vandaan moet halen als er een film moet worden gedraaid”. Marijke Hauwert: „Het bestuur voert de groei van de stichting als excuus aan dat er geen geld is voor leermiddelen en dat er nu pas verbetering kan komen in die kale boel. Maar dan hebben ze onze belangen slecht bij het ministerie bepleit. We zijn als stichting even groot als zes sociale academies, maar we krijgen er geen subsidie naar. Het beleid is ook nooit aangepast aan de nieuwe situatie. Wij zijn echt bang dat het rijk ingrijpt en gaat snoeien in de opleidingen. Dan kunnen wij fluiten naar ons tweede-kansonderwij s” eren tud.) Santpoorterstraat 41 Kleverpark- Haarlem Tel. 023-2634 63 Wannoesstraat 2 Haarlem waaraan o.a. meewerken: De Mounties, Joke Bruys, Trio Los Allegres en Jaap Stobbe Via Coentunnel, 1e afslag naar Zaandam (Wibautstraat) alsmaar rechtdoor tot aan rotonde, bent u op de rotonde, dan de 4e afslag rechts (richting Bemhardbrug), rechtdoor (de Speeldoos ligt op ongeveer 400 m afstand van de brug in de Vincent van Goghweg) Overigens zijn er in Zaandam diverse bordjes geplaatst die de weg naar „de Speeldoos aangeven. ciële coördinatoren van deze opleidingen en de adjunct-directeur onderwijszaken vertegenwoordigers van „het veld” en daarom representatieve gesprekspartners in de gesprekken tussen bestuur en oplei dingen over het beleid van de stichting. De cursisten en docenten, verenigd in het democratiseringscomité, eisten van het bestuur dat de op dit moment lopende benoemingsprocedure voor een algemeen directeur onmiddellijk stopgezet zal wor den en dat dinsdag uitgevaardigde „dienstbevelen” aan, in de ogen van het bestuur dwarsliggende, drie coördinato ren van de opleidingen en de adjunct- directeur onderwijszaken onmiddellijk worden ingetrokken. de opleidingen sociale dienstverlening, ar- beidstherapie, maatschappelijk werk en personeelsbeleid te erkennen als gespreks partners. In tegenstelling tot het bestuur acht het democratiseringscomité de offi- afwijzen van een taak, die redelijkerwijs van u mag worden verlangd, in hoge mate ten nadele van de Stichting werkt”. De brief rept verder over „een kritieke fase in het bestaan van de Stichting”. Coördinato ren en adjunct-directeur worden verzocht voor 19 december mede te delen of zij bij hun weigering blijven aan de sollicita tieprocedure mee te doen. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De tijd, dat de gemiddel de huisvader ’s morgens lopend naar zijn werk ging, tussen de middag thuis warm ging eten en ’s avonds naar huis terug wandelde, is (voorlopig?» voorbij. Voor steeds meer mensen is werken verbonden met reizen, ’s Morgens vroeg de deur uit, met de trein of auto naar het werk, eten in de bedrijfskantine en ’s avonds weer de terugreis. Files op de wegen, overvolle treinen, energieverspilling en tijdverlies, kortom forensisme, met alle nare bijver schijnselen. We hoeven er niet op te reke nen, dat onze samenleving op korte ter mijn verlost zal zijn van forensisme. Het is een structureel probleem dat niet een voudig is opgeroepen door een bepaalde vorm van ruimtelijke ordening en door een andére ruimtelijke ordening kan wor den opgelost. Forensisme heeft meer dan één oorzaak. Deze algemene conclusie (die weinigen spilling van energie, grondstoffen en ruim te en vervuiling van het milieu) is verbete ring en aanleg van spoorwegen in de zuide lijke rand van de Amsterdamse agglome ratie een dringende noodzaak. (Ringspoor- lijn om Amsterdam en het weer in gebruik nemen van de lijn Amsterdam-Amstel- veen-Uithoom-Nieuwersluis). In het rap port is een kaartje opgenomen, waaruit de behoefte aan raüinfrastructuur in de zui delijke „schil” om Amsterdam duidelijk blijkt. Voor treinreizigers vanuit het noorden duurt de reis naar de „schil” tussen het half uur en de twintig minuten langer dan de reis naar het centraal stati on. Vanuit Den Haag, Haarlem en de IJ- mond is het verschil een kwartier. Zeer opmerkelijk is, dat men zelfs vanuit Utrecht langer reist naar de „schil”, dan naar Amsterdam CS, terwijl de afstand feitelijk korter is. De auto doet er in alle gevallen minder lang over, zelfs naar het centrum (het is echter de vraag of het wachten in de file daarbij is meegeteld en het zoeken naar een parkeerplaats). In het rapport wordt over de algemene economische situatie van Noord-Holland opgemerkt, dat die gunstiger is dan in Nederland als totaal genomen. De werkge legenheid in Noord-Holland groet sneller, dan in totaal Nederland. De belangrijkste bijdrage tot deze ontwikkeling vormt de werkgelegenheidsontwikkeling in het Am- sterdam-N oordzeekanaalgebied. Het snelst ontwikkelt de werkgelegenheid zich aan de randen daarvan. Evenwijdig met deze ontwikkeling loopt de toename van het forensisme. Uit een vergelijking met forensismecijfers voor geheel Nederland blijkt dat Noord-Holland, zowel in 1960 als in 1971, de omvangrijkste forensenstro men van ons land had. Ook in 1975 blijkt dit nog ruimschoots het geval te zijn. Het aantal ménsen dat in Noord-Holland werkt maar in Zuid-Holland woont is twee keer zo grbot als het aantal dat in Zuid- Holland werkt maar in Noord-Holland woont. Met Utrecht is de verhouding ruw weg drie op een. Fred Hilligers: „We kregen laatst les in communicatietraining en luisteroefeningen. Alles werd drilboren op straat. We zitten in Amsterdam in een statusgebouw' aan de Nieuwezijds Voorburgwal, maar de geluidshinder van de straat is vreselijk. Dubbele beglazing om daar iets tegen te doen is afgewezen. Het hoofdgebouw in Haarlem heeft een miljoen gulden gekost. Er staat een grote offsetmachine, maar wij moeten voor elk kopietje dat we willen maken een kwartje betalen. Haarlem alleen heeft een bibliotheek. De rest van het land heeft niets”. i^ert I84Q Gierstraat 52-56 - Haarlem - Tel. 023-312992 lijk terug te vinden in de forensenstromen: binnen het Amsterdam-Noordzeekanaal- gebied verschuift de bestemming van fo rensen van de IJmond en Zaanstreek naar vooral de regio Hoofddorp en de zuidelijke rand van de Amsterdamse agglomeratie. „Dit betekent ten dele een verschuiving van industriële arbeid, die gekenmerkt werd door onaantrekkelijke werkomstan digheden zoals ploegendienst, lawaai, naar de schone sector die regelmatig werk biedt. Tussen alle gebieden van het Amster- dam-Noordzeekanaalgebied bestaat fo rensenverkeer van betekenis. Alleen tus sen de regio Hoofddorp en de Zaanstreek en tussen de regio Hoofddorp en de IJ- mond is dit, volgens het rapport niet het geval. Een belangrijk gegeven met het oog op het plan voor extra woningbouw tussen Haarlem en Hoofddorp waar ook IJmon- ders zouden worden gehuisvest (Provinci ale Staten moeten komende maandag in het debat over de Nota Ruimtelijke Ont wikkelingen in Noord-Holland daarover beslissen). ,Uit de regio Hoofddorp werkt bovendien slechts een gering aantal men sen in Zuid-Kennemerland. Omgekeerd werkt een groot aantal mensen uit Zuid- Kennemerland (en Amsterdam) in de regio Hoofddorp (op en om Schiphol). De toena me van het forensisme naar de regio Hoofddorp tussen 1960 en 1971 wordt in het rapport zelfs uitzonderlijk groot ge noemd. Dë uitbreiding van Schiphol bracht blijkens de cijfers een groeiend forensenverkeer naar de Meerlanden op gang, met name vanuit Zuid-Kennemer land (ook een interessant gegeven met het oog op de voorgenomen „NORON”-stad tussen Haarlem en Hoofddorp). Uit de IJmond werkt slechts een beperkte groep in de Zaanstreek. Het zwaartepunt van de werkgelegen heid in de provincie is steeds meer zuid waarts komen te liggen. Gezien de kwalij ke gevolgen van het autoforensisme (ver- In samenwerking met het dagblad voor de Zaanstreek ,,de Typhoon" (óok een uitgave van Damiate Pers) stellen wij onze abonnees in de gelegenheid tot het bijwonen van de t.v.-opname in schouwburg „de Speeldoos” te Zaandam op maandag 19 december aanvang 20.00 uur. Speciaalzaak in gordijnen en vitrages Kleine Houtstraat 42 Haarlem Tel 023-323925 s Maandags gesloten Volgens het democratiseringscomité hebben juristen de brieven uitgelegd als dreiging met ontslag. Het bestuur zou de zelfde middag nog om uitstel gevraagd worden om te antwoorden. Hans Rasche van het democratiseringcomité: „Het is toch wel uiterst zwak dat een bestuur van een sociale opleiding mensen moet dwin gen en dat in deze tijd”. De gelederen van het veertien personen tellende bestuur zijn innjiddels sterk uitge- i Niemand kon nog maar een pas verzetten toen de driehonderd cur sisten en docenten de bestuurskamer waren binnenge drongen. de adjunct-directeur, waarin bestuurs voorzitter Labordus en secretaris De Haan stellen dat „deze handelwijze, die niet an ders kan worden uitgelegd dan als het „Bestuur Stichting Haarlem zal verrassen) is te trekken uit een tweetal rapporten van de Economische Technolo gische Dienst voor Noord-Holland. Beide rapporten, de voorlopige resultaten van het arbeidsmarktonderzoek van de ETD en een rapport over werkgelegenheidsbe leid (waarin aanbevelingen worden ge daan) werden woensdag aangeboden aan de Statencommissie voor economische za ken. De relatie werkgelegenheid-forensis- me neemt in beide werkstukken een be langrijke plaats in. „Forensisme is door een aantal oorzaken de afgelopen jaren sterk toegenomen. Het mag daarom niet, hetgeen wel vaak ge beurt, uitsluitend worden toegeschreven aan de overloop” (de huisvesting van het teveel aan woningzoekenden in het zuiden van Noord-Holland in het noorden van de provincie). Volgens het ETD-rapport is uit treding uit de landbouw (als beroepssec tor) ook een belangrijke factor geweest. Bovendien is forensisme een gevolg van de steeds maar groter wordende verscheiden- heid aan functies op de arbeidsmarkt. De ze arbeidsmarkt is onophoudelijk aan ver anderingen onderhevig en splitst zich steeds weer op in meer en nieuwe deel markten. Er verdwijnen veel oude beroe pen en er ontstaat een grote verscheiden heid aan nieuwe functies, door een veel heid aan factoren. Ook wordt er een steeds grotere mate van „beroepsmobiliteit” (waar reizen bij het werk hoort) gevraagd. Daarom moet het, volgens het ETD-rap port over werkgelegenheidsbeleid, als een illusie worden beschouwd, dat er op lokaal dan wel regionaal niveau ooit weer sprake kan zijn van een evenwichtstoestand tus sen de vraag naar en het aanbod van arbeidsplaatsen. Integendeel zelfs. Bij de toenemende mate van geschooldheid van de gemiddelde Nederlander en onder in vloed van de internationaal steeds wijzi gende maatschappelijke verhoudingen, moet er meer en meer mee worden reke ning gehouden, dat de problemen steeds groter en ingewikkelder worden. Dit heeft op zijn beurt weer tot gevolg, dat het vinden van oplossingen, zelfs van deelop lossingen, voortdurend een grotere mate van inspanning, van creativiteit en van inventiviteit van velen zal vergen, aldus het ETD-rapport. Het rapport wordt ondersteund door de gegevens uit het andere rapport, waarin de ETD tussentijds verslag doet van het ar beidsmarktonderzoek. Zö maakt dit laat ste rapport melding van een verschuiving in de in het Amsterdam-Noordzeekanaal gebied aanwezige werkgelegenheid. De gunstige ligging van het zuidelijke Rand gebied van Amsterdam ten opzichte van de rest van de Randstad, heeft er toe bijgedragen, dat veel bedrijven vanuit Amsterdam zich hier gevestigd hebben. In dit gebied ontwikkelden zich vooral ook bedrijven in de dienstsector. Deze ontwik keling is volgens het laatste rapport duide- Oude Groenmarkt 4 Haarlem

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 15