>8.' !5.- RECHTSHULP WORDT BEDREIGD 19.* „KWALITEIT VAN <1 T Jhr. P. A. C. Beelaerts van Blokland (CDA-CHU) Orde van Advocaten: Brand in ziekenhuis Manilla: 32 doden Mr. F. H. J. J. Andriessen (CDA-KVP) Dr. W. Albeda (CDA-AR) li 17 BINNENLAND 19 7 7 DECFMRER VRIJDAG 1 6 bekendgemaakt. Zij kunnen maandag al beedigd worden op paleis Soest dijk. H. Wiegel (VVD) I Dr. L. Ginjaar (VVD) :r 1 ËïiÏÏi 1EN TV Dr. A. Pais (VVD) Terrorisme Hf® Drs. G. M. V. van Aardenne (VVD) Dr. C. A. van der Klaauw (VVD) Prof. mr. J. de Ruiter (CDA-AR) Drs. J. de Koning (CDA-AR) Mr. A. P. J. M. M. van der Stee (CDA-KVP) Ir. D.S. Tuijnman (VVD) Mr. A.A.M. van Agt (CDA-KVP) Dr. R. Kruisinga (CDA-CHU) Drs. M. W. J. M. Peijnenburg (CDA-KVP) ;DECK tomatische 3 me/weer- :or. Dolby- J 511) omcasset- roor opne- geregelde ch ruison- en Dolby B.- Mevr. M. H. M. F. Gardeniers- Berendsen (CDA-KVP) A 3 EO R 6/742 'ermogen jr-afstem liregelaars n lage to tg op hei ijigp I BEN HAAG. Albe namen van de toekomstige ministers in het nieuwe kabinet zijn Hieronder de foto’s van de nieuwe bewindsliedeni»et een korte earréferebesehrijving. I I nu bekendgemaakt. Zij kunnen maandag al beedigd worden op paleis Soestdi|k. Het kabineGVan Agt bestaat uit l5 mannen en een vrouw, a Mi ^0. f meenheid van de goederen in Landbouw en Visserij Defensie Ontwikkelingssamenwerking (Van onze redactie binnenland) Sociale Zaken Financiën Het was op de persoon van Verkeer en Waterstaat o nd nd nline kleu- Jtsen voor slaarsvoor leler ma met MD- ansparant Dat stelde gisteren de bekende Amster damse pleiter mr. M. Rood als nieuwe deken (voorzitter) van de Nederlandse Or de van Advocaten. Hij onderstreepte de noodzaak van beter opgeleide en meer vakbekwame advoca ten met de voorstelling, dat anders de positie van de officieren van Justitie en van de rechters ten opzichte van de advo caten veel te sterk wordt, ten koste van de cliënt. Terwijl ook de advocaat te maken heeft met een alsmaar groeiende hoeveel heid recht en regels, wordt zijn studie ingekort tot vier jaar. Voor rechters en officieren van Justitie heeft de overheid al een aparte vervolgopleiding, zodat die er ook voor leden van de balie moet komen, aldus Rood. De orde heeft het plan gelan ceerd voor een postdoctorale studie van een half jaar, waarna de jurist zich kan laten beëdigen als stagière. Ook tijdens zijn stage zal hij nog verplicht moeten worden enkele cursussen te volgen. Volgend voorjaar stelt de Orde van Ad vocaten zich voor, cursussen te starten voor beginnende rechtshelpers. Daarmee worden bedoeld stafleden van bureaus voor rechtshulp, deurwaarders en notaris sen, wetswinkeliers e.d. Het accent van deze cursussen ligt op arbeidsrecht, fami lierecht, huurrecht, sociaal verzekerings recht - typische consumenten-aangelegen- heden. De orde wil met dit initiatief aanto nen, dat zij absoluut niet van plan is een monopoliepositie inzake rechtshulp te clai men voor advocaten. Naar aanleiding van de behandeling van RAF-zaken in ons land waarschuwde mr. Rood de overheid, niet te raken aan de privileges die verdedigers hebben in het contact met hun cliënten. De orde zal, zo zei hij, „er meteen inspringen” als er drei gende tekenen zijn dat dat gebeurt, ook al gaat het om verdachten van terroristische daden en om zogenaamde „terroristen advocaten”. Directeur Jaime Castaneda zei tegen een verslaggever van het Filippijnse persbu reau PNA, dat in de door de brand getrof fen negen ziekenhuiszalen meer dan 1220 patiënten opeen waren gepakt, hoewel zij berekend zijn op slechts 400 patiënten. Rood zei overigens wel „in te kunnen voelen” dat de overheid bij processen te gen RAF-leden extra beveiligingsmaatre gelen neemt, zoals het zwaar fouilleren van RAF-lid Folkerts na het bezoek van zijn advocaat, vorige week tijdens de rechtszitting in Utrecht tegen Folkerts. De orde zla daar niet tegen protesteren „be houdens ernstige schending van de men senrechten” en zolang de advocaat zelf niet wordt gefouilleerd. Het betrokken ziekenhuis is de belang rijkste inrichting voor geesteszieken op de Filippijnen. Het was de tweede grote brand in Manil la in iets meer dan een maand. Op 14 november vonden 48 mensen, onder wie veel buitenlandse toeristen, de dood bij een door een orkaan aangewakkerde brand in het hotel, Filipinas. hem in zijn politieke werk met raad en daad ter zijde staat trekkerschap na lange aarze ling. Wist het CDA eensgezind door de verkiezingen te lood sen en wist het alom voorspel de verlies van de drie christen democratische partijen bij de laatste verkiezingen om te bui gen tot één zetel winst. De ver houding met de Partij van de Arbeid verslechterde al snel, mede door zijn rol bij de val van het kabinet op de grondpo- litiek Binnenlandse Zaken en vice- premier wetenschappen aan de umver- siteit van Amsterdam, maar maakte de studie na het kandi daatsexamen niet af wegens het Kamerlidmaatschap. Was voor die tijd voorzitter geweest van de JOVD, de jon gerenvereniging van de VVD. Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening werd geboren op 8 december 1932 in Heerjansdam. Hij stu deerde sociale geografie en ad ministratief recht en werd in 1963 benoemd tot burgemees- Ie soorten eters. Pan Is getrouwd met Jacqueline (vroeger Pien), heeft twee kin deren (van twee en een half jaar). MANILLA (Reuter/AFP) Bij een brand in een psychiatrisch ziekenhuis in de Filippijnse stad Manilla zijn vanmor gen 32 mannelijke patiënten om het leven gekomen. Zeven patiënten hebben ver wondingen opgelopen. Rood erkende dat het fouilleren van de verdachten na het bezoek van de advocaat een zekere verdachtmaking van de raads man zelf oproept „maar er is toch feitelijk verschil”. Daarom ook wees Rood er de advocaten nadrukkelijk op, hun privileges alleen te gebruiken voor het doel waarvoor ze zijn verleend, de juridische hulp aan de verdachten. Hij had overigens geen aan wijzing, dat die regel in Nederland ooit is overtreden door advocaten. Op 1 april 1970 werd prof, mr. De Ruiter benoemd tot hoogleraar in het privaatrecht aan de vrije Universiteit. Vroegere medewerkers oor delen nogal verschillend over dr. Van der Klaauw. Waar de een zich weet te herinneren dat de nieuwe minister steeds goed taken kon delegeren en jonge medewerkers verantwoorde lijkheden kon geven, weet een ander te vertellen dat de vroe gere „p.v. in Genève” wel heel erg vormelijk is. Economische Zaken Aardenne werd 18 maart 1930 in Rotterdam geboren, volgdè gymnasium B, studeerde wis- Drs. G(ijs) van Aardenne (47 jaar), de nieuwe bewindsman van Economische Zaken, was de financieel-economische spe cialist van de WD-fractie in de Tweede Kamer. Met name was hij ook de man achter de „te- genbegrotingen”, die de VVD de laatste jaren presenteerde na Prinsjesdag. Van Aardenne kwam tussentijds per 18 fe bruari 1971 in de Tweede Ka mer, verdween weer even wegens de kabinetswisseling kwam terug op 3 augustus en is sedertdien onafgebroken lid. Hij woont in Dordrecht. Van Dr. W. Albeda (52 jaar) is sinds 20 september 1966 voor de ARP lid van de Eerste Ka mer. Hij werd op 13 juni 1925 in Rotterdam geboren, studeerde aan de Economische Hoge school te Rotterdam en deed daar in 1950 zijn doctoraal. Hij promoveerde op het proef schrift: „De rol van de vakbe weging in de moderne maat schappij”. Daarna was hij werkzaam bij het Economisch Instituut van de Economische Hogeschool te Rotterdam, op de sociale afdeling van Philips en werd daarna secretaris van het CNV. Sedert 1 september 1966 is hij hoogleraar aan de Economi sche Hogeschool te Rotterdam AMSTERDAM. De opleiding tot advocaat is onvoldoende en de kwaliteit van de rechtshulp wordt daardoor bedreigd. Het publiek gaat van deze toestand schade ondervinden. Daarom moet de aanstaande advocaat beter worden opgeleid door een postdoctorale studie, die de overheid mee moet helpen financieren. Minister-president en Algeme ne Zaken Keerde terug naar de Nijmeeg se universiteit en werd in 1968 hoogleraar. Stond te boek als een man met verlichte ideeën op het gebied van het straf recht. Werd begin november 1976 door prof. Piet Steenkamp on verwacht naar voren gescho ven als lijsttrekker van het CDA. Hij accepteerde het lijst en sedert 1 september 1973 rec tor van de Stichting Bedrijfs kunde te Delft. Albeda is nog steeds een van de adviseurs van het Convent van Christe- De fractie koos hem in 1971 unaniem als fractievoorzitter, nadat mr. Geertsema minister van Binnenlandse Zaken werd in het kabinet-Biesheuvel. De verkiezingsstrijd in 1972 trok volle zalen, niet in het minst door de levendige debatten die zich rond Wiegels thema (het misbruik van de sociale voor zieningen) ontsponnen. Kreeg in de jaren na het eer ste optreden van het kabinet- Biesheuvel wel eens kritiek in de Kamer op zijn politieke op stelling. Ook binnen de partij wordt wel kritiek gehoord op de conservatieve koers die de WD onder zijn leiding zou inslaan. Zo vertegenwoordigde dr Van der Klaauw Nederland bij de ontwapeningsonderhande lingen in Genève (de zgn. CCD), bij de onderhandelingen over het Humanitair oorlogsrecht (o.m. over het verbieden van bepaalde soorten onmenselijke wapens en over de rechten van krijgsgevangenen) en over het Asielrecht, welke onderhande lingen in 1976 werden afge sloten. De nieuwe minister woont in Naarden, waar zijn echtgenote, mevr. De Ruiter-Been, actief is in het maatschappelijke en ker kelijke leven. Het echtpaar De Ruiter heeft drie kinderen, twee zoons van 18 en 14 jaar en een dochter van 20. Hij werd de man van het „ethisch reveil”, wat hij tot uit drukking liet komen in zijn strijd tegen abortus en pornog rafie. Maar hij heeft er nogal eens moeite mee zijn persoon lijke en politieke opvattingen gescheiden te houden van deze instelling. Sedert 1970 is hij directeur van het Studie- en Informatiecentrum TNO voor onderzoek ten behoeve van milieubeheer. Onder zijn leiding ontplooide deze instel ling zeer veel activiteiten. Zo Mr. A P J. M. M. (Fons) van der Stee (49 jaar) werd in 1928 geboren in Langeweg (Noord- Brabant), bezocht de gymnasi um B-afdeling van het Canisiu- scollege te Nijmegen en stu deerde rechten aan de Katho lieke Universiteit van Nijme gen. Hij was lid van de Maat schappij Begeijn, Van Arkel en Co, belastingadviseurs. Van der Stee werd staatssecretaris op het ministerie van Finan ciën met dr. W. Duisenberg als minister. Toen op 1 november 1973 minister mr. T. Brouwer Ol Wetenschapsbeleid econoom, studeerde na zijn schooltijd in zijn geboorte- Frans Andriessen dat forma- tiepoging van Den Uyl uitein delijk stuk liep, nadat eerst de CHU-voorman Kruisinga al door Van Agt voor een minis terspost was voorgedragen Den Uyl had zelf liever An driessen in het kabinet gehad dan Kruisinga, maar de combi natie van beiden deed de PvdA afhaken 1967 toen hij toch staatssecre taris van Volksgezondheid werd. Hij kreeg bekendheid door een vrij vooruitstrevend milieubeleid en een zeer behou dend drugsbeleid, terwijl hij In een eerder stadium van de kabinetsformatie genoemd als minister van Financiën, is ooit lid geweést van de PvdA. Veer tien jaar, om precies te zijn. Waarom die overstap naar de liberalen? Pais: „Dat was in '62. Ach, waarom? Omdat ik niet geloof dat mensen gelukkiger worden als ze alles van bovenaf krijgen opgelegd.” Bestuurlijke ervaring deed de nieuwe bewindsman onder meer op gedurende zijn bijna tienjarige lidmaatschap van de Amsterdamse gemeenteraad, als lid van Provinciale Staten van Noord-Holland, en als se nator. De heer Pais is gehuwd met drs. Eegje Schoo. Zij maakt deel uit van de commis sie die zich momenteel bezig houdt met de samensmelting van het kleuter- en lager onder wijs tot één basisonderwijs voor kinderen van 4 tot 12 jaar gaf zij in 1972 een volledig over zicht (inventarisatie) uit van het milieu-onderzoek in Neder land. Ginjaar is voorzitter van de VVD-fractie in de Provinciale Staten van Zuid-Holland, waarin hij sedert 1971 zitting heeft. Hij is lid van de vaste commissie Milieuhygiëne van de Centrale Raad voor de Volksgezondheid en voorzitter van de commissie voor meet methoden voor luchtverontrei niging van de Gezondheids raad; bestuurslid van de Stich ting Toegepast Onderzoek Rei niging Afvalwater (STORA); lid van de Raad van Advies voor de Ruimtelijke Ordening (RARO); lid van de Centrale Commissie voor de Statistiek en voorzitter van de commissie van advies voor de milieustatis- tiek, en lid van diverse ad viescommissies en stuurgroe pen op milieugebied. De uitverkiezing van Van Agt tot lijsttrekker van het CDA, 1 november vorig jaar, bracht hem zichtbaar uit zijn evenwicht. Zelf had hij zich al openlijk kandidaat gesteld als eerste man van het CDA en leek er ook vast op te rekenen. Andriessen heeft een moment overwogen om daarna commis saris van de koningin in Lim-, burg te worden, een post die ook wel door Van Agt is geam bieerd, maar besloot toch in de landspolitiek te blijven. Dr. Roelof Kruisinga (55 jaar) werd geboren in Grijps- kerk, op de grens van Fries land en Groningen, als de zoon van de dorpsarts. Ook de zoon begaf zich in de medicijnen. Kruisinga studeerde in Gronin gen en vestigde zich, na enige tijd aan de universiteit ge werkt te hebben, als keel-, neus- en oorarts in Leeuwar den. In 1960 gaf h ij zijn bloei ende praktijk op om voor veel minder geld inspecteur van de Volksgezondheid in Friesland te worden Vervolgens doorliep Kruisin ga diverse belangrijke functies op het ministerie van (toen nog) Sociale Zaken en Volksgezond heid. In 1963 vroeg Veldkamp hem al staatssecretaris te wor den, maar hij vond het nog te vroeg. Zijn tijd kwam pas in van Landbouw om gezond heidsredenen ontslag uit deze functie nam, benoemde het ka- binet-Den Uyl Van der Stee op die post. „Als men mij gevraagd had: van welk departement wil je minister worden, dan had ik gezegd: Binnenlandse Zaken of Volkshuisvesting”. Wat dat be treft, is de 45-jarige jhr. drs. Pieter A. C. Beelaerts van Blokland dus precies goed te rechtgekomen. Hij heeft, zoals men dat in zijn omgeving zegt, de ruimtelijke ordening en pla nologie „in de vingers”. Hij weet er alles van. Jhr. Beelaerts van Blokland KVP. „De fractie was toen te ruggevallen van 50 naar 35 ze tels. Ik stond niet te trappelen om CRM te doen, omdat ik er niets van af wist. Ik had wel vrij veel kennis van onderwijs, maar dat ging naar een ander. Van 1971 tot de verkiezingen van mei van dit jaar was de 48- jarige Frans Andriessen frac tievoorzitter van de KVP. Is wel de meest geduchte en des kundige tegenspeler van Den Uyl genoemd. Kreeg de politiek thuis met de paplepel ingego ten, want Andriessen sr„ die aanvankelijk textielarbeider was, klom na een rechtenstudie in Utrecht via de vakbeweging op tot Tweede-Kamerlid en werd uiteindelijk fractievoor zitter van de KVP. De nieuwe minister van Financiën is ge trouwd met Catherine An driessen, een actieve vrouw die ten behoeve van het Convent van Christelijke Organisaties, waarin een aantal werkgever sorganisaties, NCW, CBTB en de vakcentrale CNV elkaar ontmoetten ter be spreking van sociaaLeconomi- sche problemen. De Koning was voorts wetenschappelijk ambtenaar aan het Instituut voor sociale wetenschappen van de Vrije Universiteit te Amsterdam. Hij was enkele jaren voorzit ter van de ARP en is lid van het Europese Parlement, waai' hij geldt als een van de beste land bouwdeskundigen. Hans Wiegel (36 jaar) begon ruim tien jaar geleden als jongste Kamerlid aller tijden aan een politieke carrière, die hem in 1971 het fractievoorzit- terschap van de WD oplever de en nu het vice-pre- mierschap. Zag de WD onstui mig groeien van 16 zetels in 1967 tot 28 in 1977. Staat te boek als „spits, speels en spiri tueel". Wordt algemeen erkend als een goed spreker en een scherp „debater”. ter van Wolphaartsdijk. Vier jaar later volgde de benoeming tot eerste burger van Vianen en in 1971 volgde promotie naar Amstelveen. De nieuwe bewindsman op Volkshuisvesting was lid van Provinciale Staten van Zuid- Holland en Zeeland. Hij heeft tal van bestuurlijke functies bekleed. Zo zit hij in het be-_ stuur van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, in het bestuur van het Nederlands In stituut voor Ruimtelijke Orde ning en Volkshuisvesting (Ni- rov), is lid van de delegatie van Nederland naar de Council of Europe en is commissaris van de Westland-Utrecht-hypo- theekbank. Beelaerts van Blokland is Nederlands Hervormd, ge huwd en vader van twee doch ters van 15 en 12 en een zoon van 9 jaar. Geboren op 16 juli 1941 in Amsterdam. Zoon van een meubelmaker, die later binnen huisarchitect werd. De interes se voor de p’olitiek heeft hij overigens niet van thuis, want daar werd niet over politiek gepraat. Wilde aanvankelijk geschiedenisleraar worden, geïnspireerd door zijn leraar op de middelbare school in Hil versum Studeerde politieke De boerenorganisaties keken aanvankelijk nogal argwanend naar Van der Stee, die toen hij op die post kwam vrijwel niets van landbouw af wist. Hij beet zich in Brussel als een terriër vast in de landbouwproblema tiek, daarbij steeds het belang van de Nederlandse boer en tuinder in het oog houdend. Bo vendien sleepte hij voor de Ne derlandse vissers een hoger vangstquotum uit het Brussel se vuur. Hij geldt daar als een gezaghebbend minister. plaats Geldrop en Eindhoven, aan de katholieke Hogeschool van Tilburg. Hij heeft zich daarna vrijwel altijd in werk- geverskringen bewogen. Zo was hij van 1956 tot 1966, het jaar waarin hij lid werd van de Tweede Kamer, secretaris van het Nederlands Katholiek Werkgevers Verbond. Maar ook tijdens zijn Kamer lidmaatschap onderhield hij nauwe contacten met de werk geverswereld. Hij was adviseur van het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond, secretaris van de Raad van Overleg in Sociaal-Economische Aangele genheden van NKV, NCW, N’IOV en KNBTB.was voorts lid van de adviescommissie van de Sociaal-Economische Raad en de Stichting van de Arbeid en lid van de Centrale Plan- commissie. lijk Sociale Organisaties, waar werkgevers en werknemers van christelijke signatuur el kaar regelmatig ontmoeten ter bespreking van belangrijke so- ciaal-economische problemen. Albeda is een man van de „vrede” en wordt als zodanig door werkgevers en vakbon den gewaardeerd. Hij trad al eens op als bemiddelaar in een conflict tussen de indus triebonden en de metaalwerk- gevers na het mislukken van cao-besprekingen, en hij was gedurende enkele jaren de eer ste en enige onafhankelijke voorzitter bij de cao-besprekin- gen in de bouw. Albeda is be trokken geweest bij een aantal kabinetsformaties als informa teur. Tijdens de laatste kabi netsformatie loste hij tussen PvdA en CDA de problemen op, die waren ontstaan over de uitleg van de Vermogensaan- wasdeling. Van Agt betwijfelde soms openlijk of hij wel geschikt was voor de post van minister-pre sident. Hij is een scherpzinnig jurist, maar weinig thuis in de economie. Ook zijn politieke te genstanders erkennen echter dat Van Agt duidelijk de gave heeft zich snel in te werken in materies die hem onbekend zijn. Dr. Aaron (Arie) Pais (47 jaar) is zeer voorzichtig als hij benaderd wordt voor een reac tie op zijn benoeming tot minis ter: „Over het toekomstige be leid praat ik nu nog niet. Laten wij eerst maar wachten op de benoeming van de staatssecre tarissen en op het eerste overle- g met de top van het departe ment”. Een mogelijke taakver deling dan. Ook daar nog geen uitspraken over. Gezien Pais’ binding met het hoger onder wijs hij is hoogleraar econo mie aan de Universiteit van Amsterdam, waar hij ook heeft gestudeerd lag het voof de hand dat hij met name die on derwijssector voor zijn reke ning zou nemen. Pais is geboren in Den Haag en woont in Amsterdam, door- ook een veel bekritiseerde rol speelde in de Dennendal-affai- re. In 1971 wilde hij al lijsttrek ker van de CHU worden, maar hij werd gepasseerd door Ud- dink, die daarop fors verloor. Ook in 1973 na de val van het kabinet-Biesheuvel, waarin hij als staatssecretaris op Verkeer en Waterstaat weggestopt werd, moest hij het leiderschap van de Unie aan een ander (Ti- lanus) laten. Maar ook die ver loor en toen in 1973 een nieuwe fractieleider gekozen moest worden, kwam Kruisinga ein delijk op de plaats die hij wil de: politiek leider van de CHU. Door zijn oppositie tegen het kabinet-Den Uyl wordt hij als tamelijk rechts beschouwd. Zelf plaatst hij zich nóch rechts, nóch links. Hij voelt zich een man van het midden en vindt dat* hij de afgelopen vier jaar ten onrechte met Wiegel „op één hoop” gegooid is. De leden van het kabinet-Van Agt Ik heb me toen, geheel blanco, op CRM gegooid”. Mede daardoor heeft mevr. Gardeniers, die in Leiden woont en in Rotterdam is gebo ren, zich vrij snel alle terreinen op het gebied van CRM eigen gemaakt. Tijdens behandelin gen van de CRM-begroting heeft zij daarvan de afgelopen jaren met inzet en kennis van zaken - en dikwijls zeer geëmo tioneerd - blijkgegeven. Ze er kent dat ze erg impulsief is. Ze weet in het algemeen wel wat ze zegt, maar „ik zal als minis ter wel voorzichtiger moeten zijn”. Vóór haar huwelijk hgd me vrouw Gardeniers de leiding van de export van een textielfa briek. Op het ogenblik is zij medebestuurslid van het Ka tholiek Maatschappelijk Be raad, van de Raad voor de Kunst, van het hoofdbestuur van de Consumentenbond en van de Haagse Kunststichting. Drs. M (Rinus) Peijnenburg (49 jaar) is eigenlijk wat bij toeval op de post van Weten schapsbeleid terechtgekomen. Aanvankelijk was deze post in het kabinet aan de CHU (kan didaat dr. Wattèl) toebedacht, maar in de allerlaatste uren van de formatip werd toch nog een ruil tussen KVP en CHU toegepast, die de KVP’er Peij nenburg tot minister zonder portefeuille belast met het We tenschapsbeleid maakte. Rinus Peijnenburg is geen echte wetenschapper. Hij is Drs. Jan de Koning (51 jaar) is sinds 11 mei 1971 voor de ARP lid van de Tweede Kamer, na daarvoor twee jaren lid te zijn geweest van de Eerste Ka mer. De Koning werd in 1926 in Zwartsluis geboren. Hij deed zijn doctoraal examen sociale geografie aan de Rijksuniversi teit te Utrecht. Drs. De Koning verrichtte hierna sociologisch onderzoek De nieuwe minister van Vgr- keer en Waterstaat, de 62-jarige ir. D. (Danny) S. Tuijnman, is een weinig opvallends figuur in de Haagse politiek, al maakt hij daar inmiddels al wel veertien jaar deel van uit. Tuijnmans eerste deskundigheden liggen niet in de verkeerssector, maar in de landbouw. Hij studeerde aan de Wageningse lanbouw- hogeschool en was daarna ge ruime tijd werkzaam bij het Bedrijfschap voor Zuivel. Hij was recentelijk' voorzitter van de Hollandsche Maatschappij voor Landbouw, maar het lid maatschap van de Tweede Ka mer was steeds meer een full time job geworden. In de VVD-fractie vervulde Tuijnman twee functies. Naast woordvoerder op het terrein van Landbouw en Milieuzaken was hij onder Hans Wiegel vi- ce-voorzitter van de fractie. Vooral op het organisatorische terrein steunde Wiegel zeer op Tuijnman (de nestor van de fractie), die hem veel werk uit handen nam. Tuijnman zorgde ook altijd voor de begeleiding van nieuwkomers in de fractie. Onderwijs en Wetenschappen gaans gekleed in witte coltrui en blauwe blazer, niet-roker, niet-drinker, fel tegenstander van gefluorideerd drinkwater Prof. mr. J. de Ruiter (47 jaar), de nieuwe minister van Justitie, is slechts korte tijd ac tief geweest als rector magnifi cus van de Vrije Universiteit van Amsterdam, waar hij in 1976 prof. Diepenhorst opvolg de. De heer De Ruiter, in Giessendam geboren op 30 april 1930, bezocht het lyceum in Haarlem. Hij studeerde van 1948 tot 1953 rechten aan de rijksuniversiteit van Utrecht. Mr. A.A.M. van Agt (46 jaar) was een onbekende in de poli tiek totdat hij in 1971 minister van Justitie werd in het kabi net-Biesheuvel. Hielp samen met Albeda het kabinet-Den Uyl in het zadel, nadat Burger het pad had geëffend. Werd vi ce-premier en minister van Justitie. Zijn ambtsperiode verliep niet geheel rimpelloos. Er waren tal van incidenten: de Drie van Breda; het ontslag van zijn tweede man, Glastra van Loon; de voorgenomen sluiting van de abortuskliniek Bloemenhove; de ontsnapping van de oorlogsmisdadiger Men ten en de crisis rond de grond- politiek. Geboren op 2 februari 1931 in het Oostbrabantse Geldrop. Zoon van een kleine fabrikant. Studeerde rechten in Nijme gen, was twee jaar advocaat en vervolgens tien jaar lang amb tenaar op de ministeries van Landbouw en Justitie. Trouw de met Eugenie Krekelberg, studiegenote uit Nijmegen. „Ik zie er gewoon gezond te genop”, zegt de 52-jarige Til Gardeniers over haar aanvaar ding van het ministerschap van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk Werk (CRM). „Ik kan me niet voorstellen dat er iemand is die over dit ambt zegt: dat doe ik wel even. En zeker CRM is niet het eenvou digste ministerie. Ik geloof niet dat iemand me kwalijk neemt als ik zeg dat CRM het in deze regeringscombinatie nóg moei- lijker zal krijgen”. De nieuwe bewindsvrouwe, getrouwd met een zakenman, drie zoons, is sinds mei 1971 Tweede-Kamerlid voor de De heer De Ruiter promo veerde direct na zijn doctoraal examen, ook nog in 1953, op een proefschrift over „Be- De nieuwe minister vari Bui tenlandse Zaken, dr. Christoph Albert van der Klaauw (53 jaar), geldt aan het Haagse Plein, de zetel van het ministe rie, als een „diplomaat van de oude stempel”. Een bekwaam uitvoerder van het door de poli tieke top uitgestippelde beleid en een hard onderhandelaar. Voordat hij, enkele maanden geleden, werd benoemd tot di- recteur-generaal Europese Sa menwerking - een van de top functies op het ministerie - was dr. Van der Klaauw twee jaar permanent vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties in Ge nève. Dat is een post op Dr. L(eendert) Ginjaar (49 jaar), de nieuwe bewindsman van Volksgezondheid en Mi lieuhygiëne, zal zich vooral met het laatste terrein bezighou den, waarop hij als vakman bekend staat. Hij is directeur van het TNO-instituut voor mi lieubeheer in Delft en als zoda nig uiterst ingevoerd in de mi lieuzaken. Ginjaar is de echtge noot van mevrouw drs. N(el) Ginjaar-Maas, lid van de VVD- fractie in de Tweede Kamer. Het echtpaar woont in Rijs wijk. Ginjaar werd geboren op 28 mei 1928 in Leiden, studeerde er chemie en promoveerde in 1960. In 1953 trad hij in dienst van het chemisch laboratorium van de Rijksverdedigingsorga nisatie TNO, in 1965 werd hij plaatsvervangend directeur het ontwerp burgerlijk wet boek". Hij werkte enkele jaren op advocatenkantoren in Den Haag en Arnhem en volgde een opleiding bij de rechterlijke macht in Almelo. In 1962 werd hij benoemd tot substituut-grif- fier bij de rechtbank in Utrecht en een jaar later werd hij rech ter bij de rechtbank in Zutphen. en natuurkunde in Leiden, waar hij doctoraal examen deed in 1955. In september 1957 kwam hij in dienst van Penn en Bauduin (metaalconstructies e.d.) in Dordrecht. In 1960 werd hij bij dit bedrijf adjunct-direc- teur, vanaf 1 januari 1967 tot 1 januari 1970 was hij directeur. Van Aardenne was wethouder van Dordrecht van 2 juli 1970 tot 30 mei 1972, sedertdien frac tievoorzitter van de WD in de Dordtse raad. Hij bekleedde di verse functies in de gezond heidszorg, zoals het voorzitter schap van het Dordtse gemeen teziekenhuis en bestuurslid sectie algemene ziekenhuizen van de Nationale Ziekenhuis Raad. Ook was hij voorzitter van de VW Zuid-Holland en de VW Dordrecht. ambassadeursniveau, die voor al veel multilaterale onderhan- delingszittingen met zich brengt. CRM Buitenlandse Zaken Volksgezondheid en Milieuhygiëne Justitie schouwingen over de p

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 17