filmhuizen De Reddertjes, Disney-produktie voor jong en oud Roger Moore wederom omringd door geweld en mooie vrouwen haarlem Nederlandse Filmkeuring lijkt papieren commissie te worden Schilder veroordeeld tot huisarrest DAKBEDEKKINGSMATERIALEN KLEEFMIDDELEN DAKSINGLES ■w*771 Nachtvoorstellingen Hout- en Bouwmaterialen ALLE SOORTEN TEGEN ZEER CONCURRERENDE PRIJZEN ■Hl Harmenjansweg 19 19 FILM 19 7 7 DECEMBER 1 6 Charles Boost r Tel. 023-310612-310214 TEERVILT BITUMENVILT ASFALTPAPIER NEDIOL PASTA Openingstijden: dagelijks van 7.00-17.00 uur zaterdags van 8.00-12.00 uur M 4 J Ook met zijn derde film, de met veel publiciteit en reclamemate riaal omgeven „Rembrandt, fecit 1669” verandert niet veel aan het jeeld dat men zich naar aanleiding van zijn beide vorige films, Mariken van Nieumeghen” en „Elckerlijk” van regisseur Jos Stelling leeft gemaakt. Zijn werkwijze, zowel in de film als bij de totstandko ming ervan zijn niet wezenlijk veranderd en het eindresultaat laat een «•gelijkbaar gevoel van leegte, onbevrediging en doelloosheid achter as bij dat vroegere werk. □□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□DnnnDDDnnonnnoDnnnDDDoaoDDDDDDauDuuaaDDDDDDDaDDDDDDDaaDaDDDaDDaDaGDaGauDUDGDDaaGCinnpDDc VRIJDAG □□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□oannoaoDDDDnnDDDDaDDDODDDDDauuDuaaaDDDaaunaDDDG Jos Stelling mist visie op Rembrandt Frans Stelling als de jongere Rembrandt met Aya Gil als Hendrickje Stoffels in Rembrandt fecit 1669. (ADVERTENTIE) KEUR b.v De reden waarom madame Medusa en meneer Snoops (die in het Nederlands Soeps niet veel Soeps heet) het meisje vasthouden is dat ze haar nodig hebben om uit een nauwe rotsspleet een knots van een diamant op te vissen. Ze is al enige malen aan een touw naar beneden gelaten maar de sterke stroming heeft het slagen van de onderneming steeds belet. Het is dus zo’n beetje „The Deep” maar dan voor kinderen. Ten einde raad heeft Penny ’s nachts een fles over boord gegooid met op papier een bede om hulp en die fles wordt aan de wal gevonden door twee muizen. Van dat ogenblik af komt een reddingsactie van bevriende dieren op gang die met spanning en humor verloopt tot een gelukkig einde. maar steeds weer tekort schiet in het reali seren van de film die hem ongetwijfeld bij voorbaat voor ogen staat. Tenslotte brengt Studio in de nachtvoor stellingen maar ook op maandagavond een ongewone en technisch perfect ge maakte Franse film die twee jaar geleden op de Arnhemse Filmweek de aandacht trok. „La Chair de l’Orchidée” heet dit debuut van regisseur Patrice Chéreau, waarin twee intriges parallel verlopen en elkaar beïnvloeden. Het ene verhaal gaat over een jonge vrouw (Charlotte Ramp ling) die in afzondering is grootgebracht door een tante, waarna deze haar krank zinnig wil laten verklaren om zelf een erfenis in de wacht te kunnen slepen. Synchroon hiermee zien we de door Bru no Gremer gespeelde gentleman-avontu- rier opgejaagd door twee moordenaars die hem als getuige van een hunner misdaden uit de weg willen ruimen. Door toevallige omstandigheden vermengen zich beide werelden en er ontstaat dén gemeenschap pelijke belangenstrijd waarbij ieder zijn of haar eigen leven tracht te redden. Een gecompliceerd maar uiterst enerverend drama waarin naast de genoemde rollen Edwige Feullère als de boze tante en Simo ne Signoret als een voormalige trapeze- werkster voortreffelijke acteursprestaties leveren. staan? Overziet men de fragmentarische film dan domineert de indruk dat Stelling zijn subjet voornamelijk heeft laten zien in zijn sombere buien, bij dood en teleurstel ling in zijn verhoudingen met zijn drie vrouwen, als de schuldeisers hem niet met rust laten of als zijn werk bekritiseerd wordt. die verongelijkt en vol zelfbeklag rond loopt en nooit eens de bevlieging of de werkkoorts van een creatief kunstenaar toont. Rembrandt wordt in deze opvatting een oninteressante burgerman, geplaagd door geldzorgen en huiselijke moeilijkhe den van iedere dag. Het kan een aspect van de schilder geweest zijn, maar een aspect waaruit geen van zijn schilderwerken te verklaren valt. Trouwens met dat actieve deel van zijn leven houdt Stelling zich ook maar vaag en terloops bezig. Een enkele maal gaat een Bovendien komt het regelmatig voor dat films die op 12 jaar of „alle leeftij den” zijn gekeurd, alsnog door de dis tributeur van het stempel „16 jaar” worden voorzien. Argument daarbij is bij door een harde en weldoordachte mon tage de toeschouwer voortdurend sterk emotioneel betrekkend bij het gebeuren. HET MELKWOUD (Zijlstraat 63) in Haarlem vertoont op vrijdag, zaterdag en zondag twee klassieken van de Duitse ex pressionistische film in één programma. „Nosferatu” van Marnau stamt uit 1922 en is een eerste poging de vampier als schrik- element in de film te introduceren. Niet voor niets luidt de ondertitel „eine Symp honic des Grauens”. Aansluitend hierop Ditmaal hebben de scenarioschrijvers van deze Disney-produktie afgezien van het zoetige sprookje of het lieve kinderver haaltje maar een opwindende „plot” be dacht, een avontuurlijk jeugdverhaal dat jong en oud sterk zal aanspreken. De toenmalige staatssecretaris van CRM, Wim Meijer, heeft de Nederland se Filmkeuring op 24 juni ge3nstal- leerd. Vanaf 5 juli, de datum waarop de Wet op de filmvertoningen van kracht werd, is de commissie met haar werk zaamheden begonnen. Deze omvatten: ter keuring aangeboden films beoorde len op hun toelaatbaarheid voor perso nen beneden 16 respectievelijk 12 jaar. Met het van kracht worden van de nieuwe wet werd de oude filmkeuring voor volwassenen afgeschaft en kwam er tevens een einde aan het preventief toezicht door de burgemeester op ver toningen die in strijd zijn met de zede lijkheid. verbergt hij een tekort of een onmacht om binnen het geheel van een doordachte filmproduktie te kunnen werken. Voor „Mariken” filmde Stelling onge veer drie jaren, „Rembrandt” werd vol gens eigen opgaven opgenomen tussen 4 april 1976 t.m. 1 mei 1977 nadat met de voorbereidingen in november 1974 een aanvang was genomen. Maar in dat jaar van opname waren maar 62 draaidagen waarin op 14 lokaties, inclusief buitenop namen gedraaid werd. Als men dan nog weet dat het aantal medewerkers 755 be droeg en de technische crew uit 32 perso nen bestond krijgt men een indruk van de enorme organisatie en hoeveelheid werk die aan de film ten grondslag hebben gele gen. Voegt men daaraan toe dat de filmer nog kans zag een produktieboek vopr de pers te laten samenstellen dat geen Ameri kaanse superproduktie aan zijn onkosten- lijst zou durven toevoegen en dat het hem lukte koningin en kroonprinses op de pre mière van zijn film in het Amsterdamse Tuschinski als eregasten te mogen begroe ten, dan heeft men misschien enig idee van het doorzettingsvermogen van Jos Stelling die op vele punten slaagt in wat hij wil Men kent zo langzamerhand wel de won- ierlijke wijze waarop Stelling films naakt. Hij kiest zijn onderwerp uit het rerre verleden waar hij een schilderachti- ;e figuur ontdekt die dan niet zo zeer het tentrum van een dramatische verbeelding ïordt maar meer een aanleiding vormt een historisch milieu met veel fantasie en realistische details te doen herleven. Het is een camouflage-systeem van iemand die net over een verhaaltechniek beschikt en ni door aankleding, veel actie van figuran- en en beweeg van camera de illusie wekt iat er van alles aan de gang is. Men kent ook het werksysteem van Stel ling. Hij filmt met amateurs en met hon derden figuranten die op „aandeelhoudersbasis” zich op weeken den en vrije dagen beschikbaar houden voor opnamen van massascènes die mees tal als losse „items” gedraaid worden en later hun plaats wel vinden in het geheel. Het is op zichzelf een originele manier om voor Nederlandse begrippen goedkoop een dure en gecompliceerde film te maken en Stelling bezit ongetwijfeld bijzondere kwaliteiten op het vlak van organiseren en enthousiastmeren. Maar ook op dat punt „Rembrandt” is opnieuw een film van mooie beelden, prachtige close-ups, soms zelfs suggestieve of intrigerende opnamen die echter los uit elkaar liggen en innouds- loos worden omdat ze geen aantoonbaar onderling verband bezitten. Een basis vraag blijft bijvoorbeeld onbeantwoord: aan welke visie van de filmer op zijn onderwerp dankt „Rembrandt” zijn ont- dat jongeren zich bij „moeilijke”, overi gens in het geheel geen schadelijke films snel vervelen, hetgeen ten koste zou kunnen gaan van de concentratie bij de rest van het wel ge3nteresseerde publiek. Allemaal redenen waardoor de jeugd, waar de commissie juist zo voor op wil komen, films aan haar neus voorbij ziet gaan, waar zij wettelijk nota bene recht op heeft ze te zien. Daarnaast worden er nog andere foefjes door filmproducenten en -distri buteurs uitgehaald teneinde de werke lijke intenties van de Ned. Filmkeuring te omzeilen. De film „Soldaat van Oranje” bijvoorbeeld is door de com missie op 12 jaar gekeurd als er tenmin ste één scène (het „angstwekkende beeld” van een afgerukte voet) uit zóu worden verwijderd. De producent liet de scène er gewoon in staan en de film werd op „16 jaar” gesteld. Nu de pu blieke belangstelling iets afneemt, wordt de scène er toch nog uitgeknipt en kunnen jongeren vanaf 12 jaar als nog de film gaan zien. wikkeling in de tolerantie ten aanzien van schadelijke invloeden op jongeren. Palace heeft „Soldaat van Oranje” naar Roxy afgeschoven en er de nieuwste James Bond voor in de plaats genomen. Van oorlogsspionage dus naar „The Spy who loved ne”, de film waarmee ten onrechte de Filmweek Arnhem destijds werd afgesloten. Wat nets ten nadele van „The Spy” wil zeggen die alles geeft wat de echte Bond-liefhebber naar kan wensen, snelheid, spanning, technisch speelgoed en een onmenselijke tegen stander voor de smetteloze 007,onze Westeuropese spion die over dit deel van de wereld waakt. Roger Moore speelt hem nu voor de derde maal en tegenover deze perfecte heer die alles kan behalve acteren staat Curt Jürgens als een teleurgestelde nazi Stromberg die nog altijd droomt van wereldmacht en pittig terzijde wordt gestaan door een onaandoenlijke reus met een vals gebit uit goud die zeer toepasselijk Jaws heet. Een auto die op tijd in een onderzeeër kan veranderen, machtige science-fiction- decors die alle in vuur en bliksem ten onder gaan, geweld en gevechten met bos jes dooien en natuurlijk mooie vrouwen met wie 007 zich zo tussenbeide afzondert, een mooiere kerstboom, opgesierd met veelkleurig filmdivertissement zal men de komende weken niet gauw tegenkomen. Krachtige avonturen bieden ook Frans Hals met zijn karatefilm „De Wraak van de Black Dragon” en Studio- met „Het Eiland van Dr. Moreau”, vol science ficti on hoewel het hier gaat om de verfilming van ëen roman van H. G. Wells uit het begin van deze eeuw. Burt Lancaster speelt in deze film van Don Taylor een gevaarlijke geleerde die zich teruggetrok ken heeft op een verlaten eiland om er proeven met mensen en dieren te doen. Het lukt hem beesten in mensen en om- gekeerd te maken, maar hij wordt in zijn goed bedoelde waanzinsexperimenten ge stoord door de komst van twee schipbreu kelingen in een van wie we Michael York herkennen. Welk onheil een paar gezond denkende mensen kunnen aanrichten in een laboratorium dat al beestmensen of mensbeesten heeft afgeleverd en nu pro beren aan dat heilloze gedoe een einde te maken, krijgt men uitvoerig te zien even als de uiteindelijke vlucht van het eiland van dr. Moreau op het moment dat Mi chael York al bezig is dier te worden. Dus spanning tot het laatste moment. Spanning op kinderniveau waarmee vol wassenen zich ook best kunnen amuseren levert Luxor dat een van de 20 theaters is waar de nieuwe Walt Disney, „The Rescu- DEN HAAG. De nog geen half jaar geleden ingestelde Nederlandse Filmkeuring dreigt een papieren commissie te worden. Enerzijds worden er erg weinig films ter keuring aangeboden, anderzijds worden adviezen over films die wèl gekeurd zijn terzijde gelegd. Toch zijn de filmkeurders („Wij zijn géén controleurs”) 20 mannen en 20 vrouwen, onder voorzitterschap van de sociaal-geneeskundige dr. C. P. J. Le Nobel, noch gefrustreerd, noch uit het veld geslagen. ers” oftewel „De Reddertjes” in première is gegaan. Laat ons voorop stellen dat „De Redder tjes” een voorbeeld is van een traditionele maar perfecte tekenfilm, vol meesterlijke vondsten, opgepakt met spanning en hu mor en van'een niet te verbeteren anima tietechniek. Waarbij zich een na-synchro- nisatie in het Nederlands voegt die zo feilloos verloopt dat men geen ogenblik aan een „vertaling” denkt. Het verhaal dat door de beproefde staf van Wolfgang Rei- therman in beeld is gebracht, werd ge schreven door Margery Sharp die een goedsluitende intrige heeft bedacht over het weesmeisje Penny dat door twee gewe tenloze mensen, madame Medusa en Mr. Snoops gevangen wordt gehouden op een aan de grond gelopen ouderwetse Missis- sippi-stoomboot met twee pijpen zoals die nog steeds in Disneyland rondvaart. (Van onze Haagse redactie) schetsje of een groep mensen over in een' algemeen bekend schilderij, de Anatomi sche les, de Nachtwacht, de Staalmeesters. Soms kijkt Rembrandt in een verweerde spiegel en vermoedt men het geëtste zelf portret dat zal volgen, maar niets verraadt een op gang komend proces. Doordat met niet beroepsacteurs gewerkt wordt, wor den gesprekken en sterke speelscènes zo veel mogelijk vermeden. Wat in dit geval een winstpunt voor de film betekent. Over het algemeen heeft Stelling een goede neus voor het uitzoeken van „eigen tijdse” gezichten en ook nu, zelfs bij de hoofdrolspelers ziet men koppen die men als zeventiende-eeuws zou kunnen om schrijven. En ook de fotografische kant van het camerawerk van Ernest Bresser is meestal sfeervol, ook in zijn gebruik van goudgeel Rembrandtiek licht en vooral tegenlicht. Maar het blijven uiterlijkheden en in een film waarin weinig en vaak onverklaar baar weinig gesproken wordt doet het bij zonder onevenwichtig aan zo uitvoerig aandacht te besteden aan rechtszittingen en veilingen omdat in die gevallen het voorlezen van een wat lange tekst voor de hand ligt en volkomen natuurlijk is. Men ontkomt na het zien van „Rem brandt fecit 1669”, een titel waarmee op diens laatste zelfportret gezinspeeld wordt, niet aan de indruk dat men gekeken heeft naar een uiterlijk verzorgde maar inhoudelijk lege, onduidelijke en bij vla gen vervelende film. Een film die niets van de kunstenaar duidelijk maakt, hem tot huisarrest veroordeeld door hem niet in contact te tonen met collega’s, modellen of vrienden en niet met de natuur. Rem brandt blijft geïsoleerd van een buitenwe reld die hem toch voortdurend geïnspi reerd moet hebben. Voor ieder filmer is het maken van een film over Rembrandt een opgave die hij zichzelf niet zo makkelijk zal opleggen. Voor Stelling die zeker niet lichtzinnig de taak wèl aangedurfd heeft kon de film nauwelijks anders uitvallen dan nu is ge beurd. Zonder visie, zonder constructie, zonder duidelijke verklaring van het „waarom”. Een slag in de lucht! Tijdens een algemene ledenvergade ring van de commissie in november zijn beleidslijnen voor de keuring opge steld. Woensdag heeft het dagelijks be stuur van de Ned. Filmkeuring deze toegelicht. In de beleidslijnen staat on der meer dat de Filmkeuring moet deel nemen aan acties van organisaties die gericht zijn tegen schadelijke invloeden op jeugdigen; de filmkeuring acht zich zelf geen censuurorgaan, eerder een welzijnsinstelling; de commissie wil niet in moralistische bemoeienis ver vallen en vooral aandacht schenken aan schade voor jeugdigen op het ge bied van de pedagogie en de gezond heid; bij het nemen van een keurings- beslissing kan de commissie niet altijd exact te werk gaan door onvoldoende „harde” (wetenschappelijke) gegevens waaraan men een en ander zou kunnen toetsen; een keuringsbeslissing is slechts een grove begrenzing van uiter sten en is dus geen „maatkleding maar confectie”; de commissie zal zich moe ten aanpassen aan de geleidelijke ont- F De grote meester die toch ook in zijn tijd de nodige erkenning vond is, als gespeeld door Jos Stellings broer Frans en later door Ton de Koff een misantropische man IN FILMHUIS VELSEN, ondergebracht in het zojuist verbouwde Witte Theater (Kanaalstraat 257) in IJmuiden kan men woenrdag 21 en donderdag 22 december .twee hoogtepunten van Russische film- kunst zien, een recent hoogtepunt „King Lear” in 1972 geregisseerd door Grigori Kozintsev (1905-1973) en „Staking”, de eer ste revolutiefilm van S.M. Eisenstein, ge- jmaakt in 1925. Kozintsev maakte van Sha kespeare’s aangrijpend koningsdrama een [beklemmende filmversie die hier en daar theatraal aandoet maar vooral dankzij Yu ri Yarvet in de titelrol een voortreffelijke [kennismaking met de klassieke tragedie mogelijk maakt. Bij Eisenstein geen doorlopend verhaal maar een reeks zwaar geladen gebeurte nissen die tezamen het begrip staking in de meest agressieve zin in beeld brengt, daar- een twee jaar vroegere film, ditmaal van Robert Wiene, getiteld „Das Kabinett des Doktor Caligari”. Via zijn medium Cesare (Conrad Veidt) laat hypnotiseur Caligari (Werner Krauss) een vrouw (Lil Dagover) ontvoeren en vlucht als de onderneming mislukt in een krankzinnigengesticht, waarvan hij in de beginbeelden als direc teur optrad. Zodat verondersteld mag worden dat het hele verhaal het verzinsel van een angstige krankzinnige is die in de direc teur van de inrichting een gevaarlijke hyp notiseur vermoedt. Met grillige decors, scheve huizen en geschilderde schaduwen suggereren de decoristen Hermann Warm en Walter Röhrig de verontrustende we reld van de geestelijk gestoorde. Daardoor werd Caligari het zuiverste voorbeeld van een expressionistische film.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 19