Strauss bij Nederlandse Operastichting op maar 10 plaatsen te koop MARTINUS NIJHOFFPRIJS 1977 Teyler vestigt aandacht op vergeten zakenman-kunstenaar uit 18e eeuw Meubelfabriek Oisterwijk in Haitinks ANNEKE BRASSINGA WEIGERT - Geloogd Massief Europees Eiken de Meubelfabriek Oisterwijk Subtiele nuanceringen Debussy 0 e i Cultuur-weekeinde l M voor Amnesty I I jrt M «IS* M BW POLLINI BRENGT ONALLEDAAGS CONCERT Kritiek op ontwerp-wet bij kunstenaarsfederatie Dissidente kunstenaar Galitsj overleden ROMMEL IN AFRIKA van Wolf Heck.mann Goede smaak Jury beraadt zich over toekomstig beleid F- Ms?*? 23 2 KUNST DECEMBER 19 7 7 VRIJDAG 1 6 n f 27,50 Bij elke boekhandel. cr nk je Een onthullende en buitengewoon boeiende biografie over generaal- veldmaarschalk Erwin Rommel de legendarische bevelhebber van het Duitse Afrik'a-korps Het boek brengt de nostalgische tijd tot leven waarin paard en wagen de alleenheerschappi j bezaten op onze wegen VAN KOETSEN EN KAROSSEN o aar UI ■ren ND’ 5 gebonden f 29,50 Bij elkp boekhandel. - Amsterdam, Berkel (ZH), Beverwijk, Ede. Heerenveen, Hengelo (O), Oisterwijk, Utrecht, Valkenburg (L) en Zuidlaren. - Beverwijk, Parallelweg 100. tel. 02510-26923 ma t/m za 9-18 uur SCHEVENINGEN. „Capric cio”, de laatste opera van Richard Strauss, die donderdagavond door de Nederlandse Operastich ting in het Circustheater werd op gevoerd, is eigenlijk een groot vraagteken. Niet alleen omdat in deze opera de vraag gesteld wordt wie gelijk heeft - de dichter Oli vier. die zegt: „Prima le parole- dopo la musical”, of de musicus Flamand, die overtuigd is van het tegendeel: „Prima Ia musica - do- po le parole”. Ook niet omdat de gravin aan het slot het ant woord schuldig blijft op de vraag wie haar minnaar zal worden - de componist of de dichter. De grote vraag is: waarom heeft Strauss zijn operacarrière afgesloten met een „Konversationsstück für Mu- sik” en niet met „ein Musikstück zum Begleitung einer Konversa- tion”? Het antwoord zullen wij nooit te weten komen. (ADVERTENTIE) Patricia Wells subliem JOHAN VAN KEMPEN (ADVERTENTIE) NIEUW bij DE HAAN Johann Goll tekenaar uit hartstocht (ADVERTENTIE) M V De jury voor de Nijhoffprijzen voor dit jaar heeft de twee kandidaten voor gedragen Ze bestond uit Henk Mulder, E. du Perrón-de Roos, Barber Weeda Van de Pol, Marko Fondse, Adriaan Morrien, Peter Verstegen, Bert Voeten en mr. J H A. de Bie van het Prins Bernhardfonds, waarvan het bestuur de prijzen toekent, Anneke Brassinga vertaalde „The Gift” van Vladimir Nabokov. De zeer hoge kwaliteit van deze vertaling staat volgens de jury buiten kijf. Enige aar- Met de steun van zijn grote verdienste moet Goll een 'uitstekende collectie teke ningen hebben opgebouwd In later gevon Dat zij de gedichten met heeft vertaald, doet niets af aan de buitengewone pres tatie die zij met deze vertaling heeft geleverd, meent de jury Van het niet toekennen van de prijs zou de suggestie uitgaan als zou het peil van de Nederlandse vertaling deze be slissing rechtvaardigen. Het peil was volgens de briefschrijvers de laatste zeling was er omdat het jurylid Verste gen het eerste hoofdstuk en een aantal gedichten vertaalde. Verstegen stond de opdracht aan Anneke Brassinga af. die het eerste hoofdstuk heeft herzien bedrag van bijna 70 duizend gulden op bracht particulieren uit Haarlem. Een van hen is nog een verre nazaat van de Golls die de prenten na de Tweede Oorlog ontdekten onder veel stof en rommel in het poorthuis van Elswout. Nu de prijs is geweigerd zal de jury zich met het bestuur van het Prins Bernhardfonds beraden over het ver der te voeren beleid. De jury heeft in de weigering ook een aanleiding ge vonden een toelichting te geven. Vorig jaar zegden ongeveer veertig vertalers het vertrouwen in de jury op in een open brief, die ook door enkele schrij vers en uitgevers was ondertekend. Ft M PARIJS. De Russische schrijver, componist, dichter en zanger Alexander Galitsj is donderdag in Parijs op 59-jarige leeftijd overleden. (Van dinsdag tot en met zaterdag van 10- 16 uur geopend, maar de feestdagen geslo ten. De tentoonstelling blijft voorlopig tot en met 14 januari te bezichtigen). CEES STRAUS H W G 2 H s medespelers een groot .onrecht aandoen Manfred Jungwirth in de eerste plaats zijn creatie van de zelfvoldane theaterdi recteur La Rocht^ - was bezielenden dan ooit tevoren. Ook Mary Willems was er gelukkig weer bij met haar onbetaalbare mimiek en haar gierende uithalen - een echte Italiaanse zou het haar niet kunnen verbeteren. Willy Caron gedraagt zich jaren sterk gestegen en leverde jaar lijks enige toppen op. De jury tekent hier nu bij aan, dat de prijs wordt beschouwd als een „Prix d’Excellence" waarvoor vaste kwab teitskriteria gelden. Dit heeft ook tot gevolg, dat er wel eens geen prijs wordt toegekend, wat in het verleden ook een enkele maal het geval was. De prijs bestaat inmiddels al vijfent wintig jaar. De jury blijft zich ervan bewust dat perfectie een ideaal is en geen kriterium Na de open brief van vorig jaar en een antwoord van de jury bleek op een vergadering van de werkgroep verta lers van de Vereniging van Letterkun digen verdeeldheid te bestaan óver de aangezegde boycot van de Martinus Nijhoffprijs. De jury wenste vervol gens een discussie, die evenwel niet van de grond is gekomen. De jury is daarop doorgegaan en legt zich bij het zoeken naar kandidaten geen enkele beper king op. aldus de toelichting. Het belang van de tekeningen van Jo hann Goll steekt in het feit dat hij met een bijzonder goede smaak en een uitstekend oog voor zijn tijd die plekjes heeft vereeu wigd waar we nu met een weemoedig makend gevoel van nostalgie naar kunnen kijken Goll heeft overal in de omgeving van Haarlem getekend. Zo toog hij naar Bennebroek (dat hij als Duitser verbaster de tot Penebroek), naar Overveen of ver der naar de Vechtstreek. Ook heeft hij reizen naar Duitsland gemaakt, maar daarvan getuigen op deze expositie al thans geen werkstukken. Goll heeft het landschap met liefde uit getekend. In zijn beste werk laat hij een grote voorkeur voor bomen zien die hij met een geraffineerd licht opsiert. Wegge tjes en rivieren worden gestoffeerd met respectievelijk rijtuigjes en schepen van een sierlijke eenvoud. Mensen zijn bij hem steeds aanwezig en hoewel hij als gefortu neerd aristocraat ver van het gemene volk zal hebben afgestaan was hij toch in staat hen zeer treffend te typeren. Dat wordt duidelijk in een charihante tekening van het strand te Zandvoort dat bevolkt is met talloze vissers die hun waar verkopen aan handelaren en huisvrouwen die met hun pas verworden etenswaren de reis te voet door de Kennemerduinen naar Haarlem gaan ondernemen. Goll heeft waarschijnlijk niet voor de handel geschilderd. Werk van hem is wel bij zijn vrienden terechtgekomen, onder wie een adellijke vriendin in Duitsland die hem kennelijk moet hebben geïnspireerd want in zijn correspondentie met haar Iaat hij zich dienovereenkomstig uit. Goll heeft het tekenen uit hartstocht gedaan, niet om de Mammon maar om de Muze te dienen. lar, zoek 'et HEEf een fijn onder nr AMSTERDAM Claude Debussy heeft op een gedeelte van zijn „Trois Ima ges" eens de volgende toelichting gege ven: ..De bijzonderheid van deze muziek ligt in haar onstoffelijk karakter: men kan haar daarom niet aanpakken als een stevi ge symfonie. Dat deed Bernard Haitink gisteravond in het Amsterdamse Concert gebouw ook allerminst. Zijn uitvoering met het Concertgebouworkest, van deze weinig gespeelde, grandioos georkestreer de stukken uit de jaren rond 1910, werd integendeel gekenmerkt door het uiterste aan zorg voor subtiele nuanceringen bin nen het kaaer van een toch al super- esthetisch gericht klankraffinement. AMSTERDAM. In de „ontwerp Jca- derwet specifiek welzijn" komt de schep pende kunstenaar te weinig aan bod. Dat schrijft de Federatie van Kunstenaars verenigingen in een reactiè op de, dit voorjaar ingediende ontwerp kaderwet van de demissionaire minister van CRM, de heer II. van Doorn. De verzameling Goll is in vele stukken uiteengevallen. Veel ervan is in Engeland terechtgekomen, het mooiste in de Natio nal Gallery in Londen Ander werk kwam in Frankfijk terecht, ondermeer in het Louvre Met het tekenwerk van Johann Goll I is het anders gegaan Men kan het heden ten dage vinden in het Teylers Mu seum dat vier bladen heeft, bij enkele particulieren, in het Rijksprentenkabinet in Amsterdam en het museum Boymans- van Beuningen in Rotterdam. Een groot gedeelte van wat Teyler mo menteel laat zien is afkomstig van twee ce. Zij beschikt over een zelfbeheersing, die ons volkomen doet vergeten, dat zij een van de moeilijkste operascènes aan het spelen is. Als zij na een solo van minstens een kwartier heel langzaam van het toneel verdwijnt, dan zouden wij haar wel willen toeroepen „blijf toch alsjeblieft Ik zou nog veel meer over haar sublieme spel willen vertellen, maar daarmee zou ik haar De ontwerp-kaderwet bevat wel een wet telijke regeling voor uitvoerende kunste naars, aldus de Federatie, maar eenzelfde regeling voor scheppende kunstenaars ontbreekt Dat is een „schrijnend gemis”, vindt de federatie. Zij zet vraagtekens bij de deskundigheid van de verschillende ad viesorganen, die in de kaderwet Worden genoemd. De federatie meent voorts, dat voor de scheppende kunstenaars als Kleine zelfstandigen fondsen gevormd dienen te worden op nationaal niveau. Decentralisa tie van rijk naar provincie en gemeente, zoals in de ontwerp-kaderwet voor de kun sten wordt voorgesteld, acht de federatie met name voor scheppende kunstenaars een minder gelukkige oplossing. De conti nuïteit in de kunstproduktie komt daar mee in gevaar, vreest zij De ontwerp-kaderwet van de minister van CRM zou oorspronkelijk het afgelo pen najaar in de Tweede Kamer behan deld worden, maar door de langdurige kabinetsformatie is deze behandeling voor onbepaalde tijd uitgesteld HAARLEM Tentoonstellingen van oude kunst in Teylers Museum aan het Spaame in Haarlem vermogen bijna nooit de teleurstelling op te wekken. De liefheb ber van oude prentkunst neemt het voor lief dat het educatief didactische gedeelte wegens de alarme rend slechte financiële situatie achterwe ge moet blijven en bijvoorbeeld ook dat het licht gedurende de donkere winter maanden eveneens zwaar te wensen overl aat Men komt er om te genieten van de mooiste voorbeelden die erop tekengebied zijn gemaakt en neemt bijkomende onge makken voor lief die van overheidswege kennelijk moeten behoren bij dit oudste museum van ons land. Toch is het op zijn minst te betreuren dat Teyler geen geld heeft voor een documentaire begeleiding van zijn exposities. Op het ogenblik doet zich dat heel erg gelden nu een oprechte poging wordt gedaan om een kleine mees ter uit de 18e eeuw aan de vergetelheid te ontrukken trouwens of hij zo uit de Napolitaanse opera is weggelopen. Simon van der Geest, als de oude versle ten souffleur, mag ik oók niet vergeten, evenmin als Hubert Waber als de majordo-' mus Cora Canne Meijer zagen wij geluk kig eindelijk weer eens terug. Zij had nu John Bröcheler als tegenspeler, die het er wel een beetje dik bovenop legde - maar hij is een rasacteur, dat moet gezegd wor den. Dale Duesing (Olivier) en Leo Goeke (Flamand) stonden er wat schutterig bij, maar dat zal wel premièrekoorts geweest zijn. Het Omroeporkest was voortreffelijk op dreef onder leiding van Kenneth Mongo- mery. Gelukkig ook zagen wij de schitte rende dekors en kostuums van Toni Busin- ger weer terug Het is wel de mooiste enscenering, die ik in jaren gezien heb Voorstellingen in Amsterdam: 19. 21 en 28 december en 3 januari 1978 J. H. MOOLENIJZER en kint :t kennisn etst bove tel o n Johann Goll baron van Frankenstein verdient het om een ruimere belangstel ling te krijgen. Hij behoort niet tot de top van de 18e eeuw, maar zijn werk is zeker verdienstelijk te noemen en vanwege zijn belangstelling voor de topografie van onze omgeving is hij ook voor degenen met een historische interesse de moeite van een bezoekje aan Teyler waarde. Goll van Frankenstein was een amateur in de beste zin van het woord Hij kwam als telg uit een deftig koopmansgeslacht te Frankfort aan de Main waar hij in 1722 was geboren, kort voor 1750 naar ons land Hij huwde met een Dordtse vrouw en vestigde zich in Amsterdam waar hij fir mant werd van een bankiershuis. Niette genstaande zijn drukke zaken hij zou het huis later zelfstandig gaan leiden heeft Goll de kunst graag willen dienen Hij deed het op twee manieren in be schouwende zin als verzamelaar en crea tief als tekenaar I Intussen mogen wij wel blij zijn, dat dit I muzikale testament niet verloren is ge raakt bij het bombardement van de Staatéoper in München in 1943, want dan zou de vraag wellicht nooit meer gesteld worden en dat zou jammer zijn Strauss laat de gravin zeggen: „Wanneer u het ene kiest - verliest u het andere.' Verliest u niet altijd wanneer u wint?” Het geniale van deze opera is dat de cjjmax niet bereikt wordt door een groots- opgezette finale, maar eenvoudig door het zetten van een vraagteken. De manier waarop Strauss dit vraagteken zet mag ik u niet verklappen, maar spannend is het wel. Galitsj, leerling van Stanislavski en Meyerhold, werd als dissident in 1971 uit de Russische schrijversbond gstoten. Hij vestigde zich drie jaar later in Parijs. Zijn liederen over de dwangarbeidkampen en het regime van Stalin, die Galitsj met zijn rauwe stem en zichzelf op gitaar begelei dend op besloten avonden voor vrienden ten gehore*bracht waren in dissidenten kringen in de Sovjet-Unie enorm populair. Geluidsbandjes met die liedjes circuleer den frequent in kringen van intellectuelen De eerste moeilijkheden van Galitsj met de censuur dateerden van 1968 Hij kreeg een publikatieverbod en werd uit de bond van schrijvers en van cineasten gezet. Sindsdien verscheen zijn naam steeds on der protesten tegen de schending van men senrechten die Andrei Sachafov voortdu rend tot de Sovjet-leiders richtte Onder de druk van maatregelen die de Sovjet-autoriteiten voortdurend voor hem in petto hadden besloot Galitsj tenslotte in ,1974 zijn land te verlaten. Hij verloor di ked hierna het Sovjetrussische staatsbur- Jgerschap. In Frankrijk was hij een promi Inent vertegenwoordiger van de in balling- schap levende Russische dissidenten. DEN HAAG (ANP). Anneke Bras singa heeft de Martinus Nijhoffprijs voor vertaling in het Nederlands, groot 5.000, geweigerd. Zij vindt, dat de jury voor de prijs zich vorig jaar voorgoed heeft gecompromitteerd door de prijs niet toe te kennen. De prijs voor vertaling uit het Nederlands is toegekend aan de Tsjechoslowaakse Julia Majekova. Of zij de prijs aan vaardt, is nog niet bekend. Zij vertaal de literair werk in het Slowaaks. Velserbeek waar de zakenman en kunste naar resideerde Kennelijk was er op de weg langs deze buitens genoeg drukte die bedelaars (uiterst links) wist aan te trekken kreeg Beethoven in het fantastisch helder geprofileerde pianospel van Pollini mee. Een contrastrijke vertolking waaruit een sterk persoonlijke uitbeeldende kracht sprak en waarmee de greep op de muzika le materie als geheel, maar ook in de verscheidenheid van details, overtuigend bewezen werd Gigues en Rondes de Printemps tonen in de compositie bepaald niet de meest geïn spireerde zijde van de latere Debussy. Maar het overblijvende deel uit deze Trois Images: Iberia”, met als middendeel de exotisch bedwelmende „Parfums de la nuit”, boeit van begin tot eind. Zelfs als het om een wat uiterlijk gerichte weergave gaat, zoals hier op het zesde abonnements concert in de B-serie van het Concertge bouworkest werd gegeven, waarin de on derhuidse spanningen niet zozeer worden gevoeld Dat Haitink en zijn orkestleden overi gens in topvorm verkeerden, was bij de opening van het programma in Moessorgs- ki’s overbekende symfonisch gedicht „Een nacht op de kale berg” al gebleken. Alle briljante schittering van de instrumentatie van Rimski Korssakov, werd uitgebuit om Moessorgski’s suggestieve uitbeelding van een heksensabbath optimaal kracht bij te zetten. En vooral ook in de voortreffelijk aan de solopartij aangepaste begeleidin gen in Beethovens Vijfde Pianoconcert, liet de kwaliteit van het orkestspel naar letter en geest niets te wensen over. Maurizio Pollini, de solist van deze avond, bracht een zeker niet alledaagse en daardoor extra spannende interpretatie van dit zogenaamde „Keizerconcert”. Niet de zwaarwichtige Germaanse geest, maar een verkwikkende apollinische allure Op deze penseeltekening in bruin over krijt en licht gewassen, die Johann Goll van Frankenstein „Tuschen Velsen en harlemnoemde, zien we de theekoepels die behoorden aan het landgoed Beecke stijn in Velsen Beeckestijn is niet ver van den correspondentie is sprake van werk van Rembrandt, Guido en Guercino. Hij kocht regelmatig op veilingen waarbij het niet om kinderachtige bedragen ging. In 1761 nam hij de verzameling van Rover over, destijds een belangrijk collection- neur. Dat het Goll naar de vleze ging bewijst ook zijn aankoop van het buiten Velserbeek dat hij van een in originele Engelse stijl aangelegde tuin voorzag. Toen Goll doodging in 1785 kwam de gehele verzameling in handen van een van zijn kinderen, Johann Goll II. Deze heeft de verzameling voortgezet en opnieuw voorzien van belangrijke aanvullingen die ertoe leidden dat de hele collectie na zijn dood op een veiling het in 1833 kapitale DEN HAAG. Zaterdag 7 januari en zondag 8 januari zullen in de Koninklijke Schouwburg in Den Haag enkele kunst- evenementen plaats hebben, waarvan de baten ten goede komen aan Amnesty In ternational. Deze organisatie strijdt voor de belangen van mensen waar ook ter wereld van wie de vrijheid wordt aan getast op grond van hun politieke keuze, godsdienstige overtuiging of ras. Deze gelegenheid doet zich voor, omdat de vaste bespelers van de Koninklijke Schouwburg (De Haagse Comedie) door omstandigheden niet kan optreden. Schouwburgdirecteur Guus Verstraete heeft toen besloten het toneelmuziek weekeinde te organiseren. Medewerken den zijn Het Hofstad Jeugdorkest, Nel Oosthout, het Residentie Bach Orkest, Ju lien Schoenaerts en Guus Verstraete De Nederlandse Operastichting mag zich gelukkig prijzen, dat Patricia Wells beschikbaar was voor de rol van gravin Madeleine, die zij twee jaar geleden ook gezongen heeft, want het zou heel moeilijk geweest zijn om een sopraan te vinden, die zo precies in deze rol past als zij. Niet alleen zingt zij haar partij met vlekkeloze trefzekerheid, maar zij weet bovendien de spanning in de slotscène op te voeren tot in het bijna ondraaglijke en dat doet zij met een natuurlijke bevalligheid die benijdens waardig is. Patricia Wells is een begenadigde actri f ML f* Y-' 1 V.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 23