van Warner puzzel van de week schrijvende lezers knelpunten 1995 De verborgen verleiders en KERSTSHOW prijswinnaars J op wegen zeepost J en Triumph I i CAMPINGSPORT 1 AMSTERDAM VAN NIEL EN/STA MS I 4 ■■n Jongerencentra De knusse klas DEZE ROYALE ZITGROEP H. COEBERGH f rOG !4 25 VARIA 19 7 7 DECEMBER VRIJDAG 1 6 ode WETEN: BUITENLANDSE X. door Bé ter BOEKEN BESTELLEN M ette 35 Speciaalzaak sinds 1883 Tel. 312934 Grote Houtstraat 86 Haarlem De Kleine Larousse, in één band verenigd: a) een kompleet Nederlands woordenboek b) een spreekwoordenboek c) de Nederlandse versie van 's werelds meest verbreide encyclo pedie, 1600 pagina’s wereldkennis in woord en beeld, 118.000 trefwoorden, 5.000 illustraties, 110 kaarten. Dit kapitale, kleurrijke naslagwerk is zojuist verschenen. Prijs f 125,-. Maar tot 1 maart 1978 verkrijgbaar voor slechts f 99,50! CARAVANS Schweikert en Piper VOUWWAGENS La Bohème - Camplet - Walker en Freetime grote- L— meubel HET EINDE van een veelbe wogen jaar - dat mogen.we toch en passant wel even vaststellen - nadert met rasse schreden. Een aantal vreugdevolle feestdagen zal hopelijk voor velen van u daarvan een plezierige afsluiting zijn. Al die feestelijke gebeurte nissen, zowel binnens- als bui tenshuis, houden tevens in dat de mooiste outfit uit de kast wordt gehaald of wellicht wordt aange schaft. Van wezenlijk belang, zo niet doorslaggevend, voor de vervolmaking van zo’n fijne out fit, is echter datgene wat je niet ziet, namelijk de foundation. -1 tl r W-J| w 04 (ADVERTENTIES) 1 (ADVERTENTIE) Kleinere jongerencentra ziet wethouder Gedempte Oude Gracht 74 Haarlem (023) - 31 91 98 2 TWEE-ZITSBANKEN mi Royale hoek Bij en Ik acht het in strijd met het journalistieke peil van het Haarlems Dagblad als dit gebeurt op een wijze die het beeld verte kent. AGATHA DEKENSTRAAT 24-30 TEL 020-128911 AMSTERDAM-W 854 voor 2 ZITS BANK 2 ARMEN 1096 voor 3 zitsbank 2 armen UITERAARD WERKEN DE fabrikan ten van harte aan dit plezierige spel mee. Zo heeft Triumph International voor u verleidelijke setjes in Franse stijl ge creëerd. De broekjes hiervan zijn uitge voerd in elastisch lycra-charmeuse met lycra-kant, terwijl de beha’s met voor sluiting, die overigens het diepst zijn ge decolleteerd, en ook de beha’s met ach- tersluiting van bijpassend geweven kant zijn voorzien. Dat geeft de mens toch II geluid van 26 t/m 31 december (2e kerstdag geopend) Dagelijks geopend van 9-18 uur Puzzel nummer 49 ƒ25.- A.A. v.d. Molen-Lagendijk, Pieter Kiesstraat 25, Haarlem, 25,- F.J. v.d. Hoff, Wijk aan Zeeërweg 182, IJmuiden. 15,- Mevr. M.E. van Dijk-Kramer, Frans Zwaanstraat 24, Zandvoort. 15,- J.H. van den Berg, Prinsesselaan 12, Bever wijk. 10,- W. van Leeuwen, Teijlerplein 72, Haarlem, f 10,- H. Kleuter, Oranje straat 24, IJmuiden. In het Haarlems Dagblad verscheen op donderdag 1 december een artikel onder de kpp „De zorgelijke omzwervingen van de brugklasleerlingen”, waarin een schets wordt gegeven van de brugklasproblema- tiek in het voortgezet onderwijs. In het kader van dit artikel was een tweetal foto’s opgenomen met de tekst „Van knusse klas naar leerfabriek”. Mijn bezwaar richt zich tegen de tendentieuze suggestie die van deze foto’s en de daarbij behorende tekst uitgaat. Wat is namelijk het geval? Op de ene foto wordt inderdaad een zichtbaar knusse klas van een basisschool afgebeeld, terwijl de andere foto de ruime aula (ge meenschapsruimte) van een middelbare school toont. In die ruimte wordt nooit lesgegeven, maar hebben leerlingen in pauzes, tussenuren of na schooltijd gele genheid in alle rust te studeren en huis werk te maken. De foto’s tonen dus vol strekt niet vergelijkbare situaties. Ook op deze middelbare school was het zeer goed mogelijk geweest lessen te fotograferen, die even knus zijn als de afgebeelde les op de lagere schoei. En ook op die middelbare school staan er planten voor de ramen en zit de leraar tijdens de les niet op een verhoging. Het is een zeer verheugend verschijnsel dat èen dagblad zijn lezers voorlicht over onderwijsvernieuwing en de problemen die daarbij kunnen rijzen. Scheeper niet zitten. Dat viel te le/en in de IJmuider Courant van 25 november. Waarom eigenlijk niet? Is dan alleen zalig makend: één grote verzamelbak zoals het ex-Pen-jongerencentrum, gesteund door de overheid? De plaatselijke overheid weet toch ook wel dat er in IJmuiden door het partikulier initiatief goed draaiende open-jongerencentra zijn. Deugen die dan niet? Het is geen geheim waardoor het komt dat die kleinere jongerencentra nog steeds draaien, 7 a 10 jaren lang, terwijl Wegens enorm succes weer leverbaar! met ronde hoek Heerlijk zachte zit- en rugkussens. Fijne brede armteggers waar u uw zorgen op achter laat bij EN/STA meubel Bekleding katoenen velours In de kleuren blauw, beige, groen, goud Links: Triumph Interna tional toont hoe het eertijds was (links) en de luch tige beha met slip je van nu (rechts). VOOR HET OVERIGE HOOP ik u in het komende jaar wederom uitvoerig te mogen informeren over de allerlaatste nieuwtjes op het gebied van de foundati ons, maar zeker ook over het bad- en strandmodegebeuren waarin beide ge noemde firma’s niet minder zijn gespeci aliseerd. Evenals de schooljeugd ga ik nu een beetje vakantie houden en treffen wij elkaar, bij leven en welzijn, volgend jaar weer. Rest mij u nu alvast een paar fijne kerstdagen toe te wensen en vooral een gezond en gelukkig 1978. Hopelijk wordt het voor ons allen eveneens een heel plezierig, misschien wel verrassend, modejaar. schijnend materiaal; 37. klinker; 38. lid woord; 39. lofdicht; 40. bestemming; 41. diepte van vaarwater peilen; 42. Europese hoofdstad; 43. klinker; 44. voorzetsel; 45. klef;, 46. overblijfsel; 47. gewas; 48. niet toegevend. Centraal kruiswoord: Horizontaal A. jaargetijde; B. biljartstok; C. al. Vertikaal: A. zout water; B. ontkenning; C. mu ziekstuk. Oplossingen, uitsluitend per briefkaart, dienen uiterlijk woensdag a.s. in ons bezit te zijn. Indien per post wordt ingezonden als volgt adresseren: „DAMIATE PERS B. V.“, POSTBUS 18, IJMUIDEN. Oplossingen puzzel nummer 49 Horizontaal: 1. raster; 7. gratie; 12. orde; 13. Adam; 14. t.a.; 16. deler; 17. ge; 18. tronie; 19. dubbel; 20. ui; 21. ne; 22. maan; 24. koers; 26. stem; 28. apostel; 29. para dijs; 31- kaap; 34. smaad; 35. trio; 38. a.p.; 39. r.p.; 40. riant; 42. gretig; 43. p.s.; 44. leder; 45. se; 46. keel; 48. asem; 51. tralie; 52. strand. Vertikaal: 1. rottum; 2. so; 3. tronen; 4. Ed; 5. rede; 6. kolonel; 7. gard; 8. r.d.; 9. aalbes; 10. t.m.; 11. edelen; 15. aria; 17. gene; 23. aroma; 24. klets; 25. stand; 27. teder; 30. maandag; 31. karpet; 32. apis; 33. paneel; 35. toeter; 36. iris; 37. opgeld; 41. elle; 42. gras; 46. ka; 47. ei; 49 st.; 50. ma. bij - zelfimporterende, wetenschappelijke boekhandel - met uitgebreid bibiliografisch apparaat. 30 [C j48 29 3Ï 37~K 47 28 M|^"“ ^TM 46 27 M^" 33 39 45 26 34 40 ^TM 44 25“TH^^" ~35 Aï i Puzzel nummer 50 Ieder woord wordt gevormd door de let terts) van het vorige woord plus een nieuwe letter. Het middendeel is een kruis woordpuzzel. Omschrijving: 1. klinker; 2. reeds; 3. vernis; 4. harde klap; 5. linnengoed; 6. specerij; 7. medeklinker; 8. voorzetsel; 9. duw, stoot; 10. soort wijn; 11. tegenvaller; 12. heilwens; 13. klinker; 14. landbouw werktuig; 15. kippeneigenschap; 16. ruil middel; 17. deel van een drukpers; 18. toepassing van macht en kracht; 19. klin ker; 20. maanstand (afk.); 21. elasticiteit; 22. boomvrucht; 23. Christelijk feest; 24. gebakken vloertegel; 25. klinker; 26. ambtshalve (Lat.afk.); 27. onvruchtbaar; 28. rivier in Duitsland; 29. strafwerktuig; 30. een der ouders; 31. medeklinker; 32. reeds; 33. smal stuk hout; 34. uitdrukkings vorm; 35. soort metaal; 36. blank en door- Rechts: „Sexcolor-fuch- sia ’’-foundations uit de collectie van Warner. Koningstraat 19-21 telefoon 023-326063 Haarlem. DEN HAAG/DRIEBERGEN (ANP). 8 Hier volgt het wekelijks overzicht van werkzaamheden op Nederlandse (auto-) wegen, samengesteld door ANWB en Rijkspolitie.' Haarlem-Alkmaar: werkzaamheden in de Velsertunnel. Verkeer wordt afwisseld door een van de tunnelbuizen geleid. Afsluitdijk-Heerenveen-Drachten: Den Oever en tussen Heerenveen Drachten rijbaanversmallingen. Amersfoort-Zwolle: verkeer wordt bij Nunspeet over één rijbaan geleid. Voor beide rijrichtingen wel, twee stroken be schikbaar. Arnhem-Nijmegen (a-52): Ter hoogte van Bemmel zijn beide rijbanen in ver band met werkzaamheden in de midden berm verlegd. Hierbij gefden een maxi mum snelheid en een inhaalverbod voor vrachtauto’s. Breda-Gorinchem (a27-e37): Bij de brug Keizersveer heeft het verkeer in beide richtingen één rijstrook ter beschikking. Breda-Rotterdam (al6-el0): Tussen Ze venbergen en Ridderkerk kunnen voor het vèrkeer in beide richtingen meerdere be perkende maatregelen zijn ingesteld in verband met langdurige Werkzaamheden. Met de volgende schepen kan zeepost naar de daarvoor vermelde landen worden verzonden. De data, waarop de correspon dentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ms „Aldabi”, 20 december; Australië: ms „Flinders Bay”, 22 decem ber; Brazilië: ms „Aldabi”, 20 december, ms „Santa Fé”, 21 december; Canada: ms „C. P. Voyageur”, 22 december; Israel: ms „Donar”, 22 december; Kenya, Oeganda, Tanzania: ms „Jocasta”, 21 december; Ned. Antillen: ms „Caribia Express”, 23 december; Nieuw-Zeeland: ms „Flinders Bay”, 22 december; Suriname: ms „Hercu les”, 16 december, ms „Am. Archer”, 20 december; Ver. Staten van Amerika: ms „Stuttgart Express”, 20 december, ms „Atl. Champagne”, 21 december; Zuid- Afrika (Rep.): ms „Swellendam”, 21 de cember. (ADVERTENTIES) ROMANTISCHE UITSNIJDINGEN met veel kant trof ik in de diverse collec ties te kust en te keur aan bij beha’s en pantylettes. Die pantylettes overigens worden ook steeds modieuzer; fraaie, van voren en van achteren laag uitgesne den, modellen zijn hierbij te bewonde ren. Ach, en laten we nou heel eerlijk zijn, ik heb zelden een man vol afschuw het hoofd zien afwenden bij het ontdek- ZO HEB IK KORTELINGS een aantal nieuwe collecties van deze „verborgen” kledij voor u kunnen bekijken en wat'mij onmiddellijk opviel was dat de heren fabrikanten nogal op de frivole toer wa ren gegaan. Voor mij aanleiding u spoorslags mede te delen, dat wat je tot dusverre vrijwel nooit zag, nu juist ge zien zou móéten worden. Het is dan ook niet zo verwonderlijk dat mister Warner zijn kostelijke frivoliteiten presenteert met de opmerking: „Verleidelijk en mede op grond van de wat ruimere sex-opvat- tingen, zou je het enigszins ondeugend ook de foundation van de vrije tijd kun nen noemen.” Ja ja, beste vriendinnen, ik heb meneer Warner dik door met zijn onschuldige „vrije tijd”. Dat schijnbaar onbenullige lettertje „e” lijkt mij door zijn ragfijne spulletjes snel overboord gegooid. Om zulks binnen de kortste ke ken van een geraffineerd decolleté. En al is Adam bij de aanschaf van die verruk kelijke verborgen verleiders dan niet aanwezig, Eva houdt wel degelijk reke ning met zijn niet altijd uitgesproken wensen. ren te bewerkstelligen heeft deze Ameri kaanse heer nu zonder blikken of blozen zijn „sexcolor-fuchsia” in de dagelijkse strijd geworpen. Beha’s, slipjes, jarretel- gordeltjes en panty corselets werden in deze waarlijk beeldschone, pikante tint als een sterke troef uitgespeeld. D. KRAAMWINKEL, Rector Spaarne Scholengemeenschap, Haarlem. NASCHRIFT REDACTIE. Een foto bij een kranteartikel is meestal bedoeld als illustratie bij dat betreffende artikel. Ook bij het verhaal over de continue begelei ding waarover de heer Kraamwinkel schrijft was dat het geval. De bedoeling met de twee foto’s was een tegenstelling tussen lager en voortgezet onderwijs weer te geven. In het artikel was ons inziens afdoende aangetoond dat de overgang van de „knusse klas” naar de „leerfabriek” een probleem voor de kinderen kan zijn. Dat enerzijds de foto van een gezellige klas is getoond en anderzijds een tussenuur in een aula doet niet terzake. Wel terzake is, dat het verschijnsel van het doorbrengen- van een tussenuur in een grote aula be kend is bij het voortgezet onderwijs, ter wijl het zo doorbrengen van studie- of tussenuren op de lagere school als zodanig niet tot de dagelijkse gang van zaken behoort. Bijdragen voor onze rubriek „Schrijvende lezers” dienen aan de volgende voorwaar den te voldoen. maximale lengte van 250 woorden Inci denteel kan de redactie overschrijding van deze limiet toestaan, namelijk wan neer zij meent dat het onderwerp van een bepaald ingezonden stuk dit recht vaardigt. ondertekening met naam en woonplaats. Daarnaast moet aan de redactie het vol ledige adres bekend worden gemaakt anonieme brieven worden niet geplaatst. geen persoonlijke aanvallen. De inhoud van brieven mag niet kwetsend, grievend of beledigend zijn. Lezers doen er goed aan hun telefoonnum mer aan de redactie op te geven, zodat deze snel contact kan opnemen, bijvoorbeeld over bekorting van de brief. Lezers zonder telefoon kunnen de redactie meedelen te gen bekorting geen bezwaar te hebben. Indien zij dat niet doen, wordt, in het alge meen gesproken, een te lange brief gere tourneerd Rechtsonder: Beha’s en broekjes in Franse stijl uit de collectie van Triumph. zeker een gevoel van welbehagen, nietwaar? Hoe dan ook. u zult begrijpen dat zowel Warmer als Triumph ons nog veel meer aantrekkelijks te bieden heb ben. Loop eens uw eigen speciaalzaak binnen en u kunt het qp uw gemak in ogenschouw nemen. Een deskundig ad vies is dan meteen meegenomen. het voormalig Pen-jongerencentrum slechts 4 jaar draaide, waarvan 1 jaar prima en 3 jaar sukkelen tegen hoge subsi dies. Het is voor ons jongeren veel over zichtelijker en beter te bearbeiden en ge zelliger dan zo’n massaal onderkomen. Wij zetten ons er graag voor in. Het zou leuk zijn wanneer de plaatselijke overheid ook het partikulier initiatief eens zag zitten eri het dan ook steunde, b.v. in de vorm van een betere subsidiëring waaruit o.a. een beroepskracht zou kunnen worden be taald. Deze zou dan met raad en daad deze vorm van open jeugdwerk kunnen steunen en de initiatieven van de jeugd helpen te begeleiden. Dan behoeft de wethouder het ook niet te betreuren dat er geen open jongerenwerk meer is in Velsen. Hij zal dan merken dat het er wel degelijk is; allemaal door vrijwilligers opgezet en on derhouden. Ook bij jongerencentrum „As terix” heeft men in 1973-’74 naast het ge wone sociëteitswerk jong-volwassenwerk bedreven onder deskundige leiding in de leeftijd van 16-25 jaar. Dit jong-volwassen- wqrk werd door de gemeentelijke overheid niet gesubsidieerd in tegenstelling tot de rijksoverheid. Ondanks de talloze ge sprekken met de toenmalige wethouder Roesingh werd ons geen subsidie toege kend. Door dat beleid werden wij verplicht dit werk te beëindigen ondanks het feit dat dit jongvol wassen werk in een aangeduide duidelijke behoefte voorzag. De overheid hoeft Werkelijk niet alles te organiseren in dit werk. Partikulieren kunnen in georga niseerd verband zeker tot goede of soms zelfs tot betere resultaten komen. De over heid moet niet alles in eigen hand houden, maar ook eens wat uit handen durven geven. JONGERENCENTRUM ASTERIX, IJMUIDEN. l F- W s- sdtigj S-l hwd

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 25