Vre Treinverkeer Di W Verzekeringsartikel Tandem voor zeven Menten verliest niet onrechtmatig El op feestdagen gewijzigd Manusama mag niet naar Pieter Menten in hoger beroep Minister Gruijters in toelichting: Na afschaffing kroon beroep KEUKENS ZAT... I maar wie de betaalbaarstel én de beste wil koopt een BOSCH-keuken bij'n BOSCH I en dan dit noq mogelijk zijn verdediger Indonesië rechtsbescherming verzekerd m< Rechter over publikatie in VN: Lc b i IRA-politici in Ulster aangehouden DECEMBER BINNEN- EN BUITENLAND VRIJDAG 1 6 2 V R I I specialist, bij ons dus. Behandeling X Nie Probleem Hofvijver bezet Stokslagen WAS Egypte Israeli Ameri Cairo iioofdi lomer I „Stop Dierenmoord” koop't maar bij metzelaar Cocaïne (Door onze redactie binnenland) DEN HAAG. Mocht de Nederlandse rechter Pieter Menten, die woensdag in Amsterdam tot 15 jaar gevangenisstraf is veroordeeld wegens het plegen van oorlogsmisdrijven, wel berechten? Deze vraag naar de rechtsmacht van de Amsterdamse rechtbank zal ongetwijfeld centraal staan bij de behandeling voor de Hoge Raad van het cassa tieberoep dat Menten gisteren tegen zijn veroordeling heeft ingesteld. Aan de feiten, zoals de bijzondere strafkamer van de Amsterdamse rechtbank ze heeft vastgesteld in het vonnis, kan in de procedure voor ons hoogste rechtscollege niet- meer worden getornd. Hoge leeftijd AMSTERDAM (ANP). Op het ministerie van Justitie in Den Haag zijn gisteren uitleveringsverzoeken ontvangen van de Duitse Bondsre publiek voor het RAF-lid Knut Folkerts en de Westduitser Gert Schneider. Daarnaast ook nog een aanvulling op het al eerder gedane verzoek tot uitlevering van het RAF-lid Christoph Wackernagel, die met Schneider, na een vuurgevecht met de Amsterdamse politie, op 10 november jongstleden in de tuinstad Osdorp werd gearresteerd. Minister ontslagen Schaapherde DEN HAAG (ANP). Na afschaffing van het kroonberoep (het beroep op de kroon als er bezwaren zijn tegen gemeentelijke bestem mingsplannen) zal er toch sprake zijn van een. toereikende rechtsbe scherming van de burger. Dit heeft minister Gruijters van Volkshuis vesting en Ruimtelijke Ordening gesteld in zijn toelichting bij het thans bij de Tweede Kamer ingediende regeringsvoorstel het kroonberoep af te schaffen. Enkele weken geleden reeds maakte premier Den Uyl, na een wekelijkse vergadering van de ministerraad, melding van de komende indiening van het voorstel. s O (ADVERTENTIE) z I I tl I ‘I voordeelvoorlichting kwieke service DRS. J. GRUIJTERS her weer 5> centraal staan bij cassatie t I Vraag naar rechtsmacht zal n; Wackernagel en Schneider, die bij de schietpartij in Amsterdam gewond raak ten, verblijven in het gevangeniszieken huis in Scheveningen. Omdat hun verblijf- Op tweede kerstdag rijden de treinen als op een normale zondag. Bijzonder is dat de dagboot van Harwich naar Hoek van Holland dan niet vaart en dat de aansluitende boottrein Hoek van Hol land-Amsterdam niet rijdt. In de nacht van 26 op 27 december zal ook de nachtboot Hoek van Holland-Harwich niet varen'. Dinsdag 27 december rijden de trei nen volgens de Spoorwegen als op maandag, dus met een uitgebreid aan tal forensentreinen. Op oudejaarsdag wordt de treindienst alvroeg stopgezet. De reizigers zullen er, zo merken de NS op, rekening mee moeten houden dat zij voor 20.00 uur op hun bestemming zijn. Behalve enkele internationale trei nen, plus een aantal dat voor directe doorvoer van de reizigers niet gemist kan worden, zullen er na die tijd geen treinen meer rijden. uur Maan op 12.36 uur onder uur Waterstanden IJmuiden Hoogwater 8.43 uur en 21.14 uur Laagwater 4.11 uur en 16.41 uur 15 18 10 6 5 6 6 6 7 3 7 6 6 4 2 6 7 4 0 7 3 2 1 40 0 0 0 o 1 1 o 0 1 o o De enige kans voor Menten om zijn von nis herzien te krijgen, is aan te tonen dat de rechtbank de wet of het recht geschon den heeft met haar uitspraak. In dat geval kan de Hoge Raad het vonnis vernietigen en de zaak verwijzen naar een rechtbank in een andere plaats dan Amsterdam. Die moet dan de zaak afhandelen op basis van de uitspraak van ons hoogste rechtscol lege. Omdat het hier gaat om een stukje bij zondere rechtspleging, kan de Hoge Raad overigens meer doen dan bij gewone cas- satiezaken. Zo kan ook nog een wijziging De president van de rechtbank in Am sterdam, mr. W.J. Borgerhoff Mulder, be paalde gistermiddag in zijn uitspraak, dat alleen de kwalificatie „volslagen leugen achtig” niet door de beugel kon. Deze kwalificatie of uitlatingen yan dezelfde strekking, mag daarom niet meer door VN worden gebezigd met betrekking tot het levensverzekeringsbedrijf. Mr. Borgerhoff Mulder vond het artikel als geheel niet een zodanige aantasting van eer en goede naam of anderszins onrecht matig jegens de levensverzekeraars, dat hij verder zou moeten ingrijpen. Ook had de vereniging onvoldoende aanemelijk ge maakt, dat de positie van de levensverze keraars op de verzekeringsmarkt „in enige belangrijke mate” door het artikel in ge vaar zou kunnen worden gebracht. In het uitleveringsverzoek voor Schnei der en de aanvulling op dat van Wackerna gel, zijn evenals in het geval Folkerts, ook de feiten waarvan het drietal in Nederland worden verdacht opgenomen. Volgens de Duitse wet kan een Duitse rechter eigen onderdanen voor in het buitenland begane feiten berechten. Ten aanzien van de fei ten in Duitsland gaat het om de verden king van het lid zijn van een verboden criminele vereniging, de RAF.1 Al eerder had de president de eis van de NVBL publikatie van het artikel te ver bieden, van de hand gewezen. In zijn uit spraak zegt hij, dat de vrijheid van de pers om zich in een ingewikkelde materie als levensverzekeringen kritisch op te stellen, zo min mogelijk aan banden moet worden gelegd. De rechtbanken die de uitleveringsver zoeken behandelen brengen aan de minis ter van Justitie advies uit of zij ze op grond van de regels in het uitleveringsverdrag met de Bondsrepubliek al dan niet toelaat baar achten. Dit wordt dan wel publiek plaats tijdelijk Den Haag is behandelt de rechtbank daar de uitleveringsverzoeken. De strafzaak tegen beiden zal te zijner tijd voor de rechtbank in Amsterdam dienen. Artikel 27a BBS scheepte de rechtbank met een moeilijk probleem op, omdat als de vereiste indiensttreding bij de vij and bewezen zou worden Menten daar mee automatisch zijn Nederlanderschap zou hebben verloren. De rechtbank loste dit probleem op door vast te stellen dat uit Tot driemaal toe krijgen burgers gele genheid hun denkbeelden omtrent een dergelijk plan te uiten, namelijk bij de voorbereiding ervan, door indiening van bezwaren tegen het ontwerp van het plan bij de gemeenteraad en tenslotte tegen het boek van Strafrecht, in combinatie met het BBS, speelt mee bij het bepalen van de rechtsmacht. Dit alles samen betekent dat er ten minste één raakpunt moet zijn tus sen de Nederlandse rechtsorde en de bega- né misdaad. Omdat het gaat om misdrij ven in het buitenland begaan tegen buiten landers, blijft er maar één raakvlak over: het Nederlanderschap van Men ten. Daarover heeft hij tijdens de behande ling van zijn zaak sterk uiteenlopende ver klaringen afgelegd. Die resulteerden in de conclusie van de rechtbank dat Menten wel degelijk Nederlander is en geen Pool of statenloos zoals de verdachte achtereen volgens had gezegd. gemaakt, doch niet het advies aan de mi nister van Justitie. De beslissing over uitle vering, als die toelaatbaar wordt geacht, is aan de minister voorbehouden. In de zaak-Menten is bewezen verklaard dat de verdachte als tolk is opgetreden voor de Duitse Sipo-generaal Schöngarth. Met deze beslissing heeft de rechtbank de delictsomschrijving waar het om ging als het ware uitgerekt, om te voorkomen dat de enige mogelijkheid om Menten na 36 jaar alsnog in Nederland te berechten, zou wegvallen. Een beroep op het ontbreken van de rechtsmacht zal overigens niet het enige punt zijn waar de verdediging bij de cassa- tie-procedure op gaat hameren, „al is het wel heel belangrijk”, aldus Mentens verde diger mr. L. van Heijningen. „Er zijn ech ter meer punten die bestreden kunnen worden, zoals de beslissing, van de recht bank dat de officier van Justitie tot vervol ging over kon gaan ondanks de ministe riële beslissing in 1952 om daarvan af te zien”. Twee jonge mannen en een vrouw, ver enigd in de „Belangengroep bijstandstrek kers van de sociale dienst Rotterdam” hebben gisteren even voet aan wal gezet op het eilandje in de Hofvijver in Den Haag. Brandwachten hebben het drietal er vanaf gehaald. Zij kregen vervolgens een proces verbaal wegens het betreden van verbo den grond. Vier Vietnamezen, die in oktober een Vietnamees vliegtuig kaapten, zijn giste ren door het Hooggerechtshof in Singapo re tot veertien jaar gevangenisstraf ver oordeeld. De leider van de groep krijgt nog 12 slagen met een rotanstok toegediend, de overigen krijgen elk zes slagen. DEN HAAG (ANP). Ir. Manusama mag niet naar Indonesië. De Indonesische regering heeft hiertoe gisteren besloten. Een van de argumenten is dat de persoon lijke veiligheid van Manusama in Indone sië niet kan worden gewaarborgd. De Indonesische ambassadeur in Neder land, Soetopo Yoewono, zei in de actuali teitenrubriek van de NCRV inderdaad te geloven dat Manusama in Indonesië, maar vooral op Ambon, zijn leven niet veilig is. Als Indonesiërs wordt gevraagd wat zij denken over Manusama dan zullen zij zeg gen, aldus de ambassadeur, dat Manusa ma niet aardig is en dat hij een landverra der is. Manusama verklaarde de bezorgdheid over zijn veiligheid aandoénlijk te vinden. „Het heeft toch geen zin dat ik ga, want ik verander niet van standpunt”, aldus Ma nusama. „Een hele hoop mensen kennen mij daar op Ambon. En velen weten wat ik in het verleden daar heb gedaan. Dat zal vermoedelijk met zich meebrengen dat de RMS-gedachte nog meer versterkt wordt.” Onze Kolb. n preside dingsor tenspel vredesc Oosten leren tie danken ten opz Volgen: ten ger de gesp Carte dragen plotseli AMSTERDAM (ANP). De Nederland se vereniging ter bevordering van het levensverzekeringswezen heeft het kort geding verloren, dat zij had aangespan nen tegen het weekblad Vrij Nederland. De NVBL had zich gestoten aan een kri tisch artikel over levensverzekeringen, dat VN vorige week publiceerde. Het arti kel werd onrechtmatig geacht, omdat er feitelijke onjuistheden, insinuaties en de nigrerende uitlatingen in zouden staan. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissnjgen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zurich Casablanca Istanboel Las Palmas New York Tel Aviv Tunis UTRECHT (ANP). De Nederland se Spoorwegen hebben, zoals al enkele jaren gebruikelijk, ook dit jaar het treinverkeer op eerste kerstdag dras tisch ingeperkt. Dat betekent dat in een aantal geval len de normale kwartiersdienst tot een halfuursdienst wordt teruggebracht en dat op de lijnen waar normaal elk half uur een trein rijdt met een trein per uur wordt volstaan. ZATERDAG 17 DECEMBER Zon- en maanstanden Zon op 8.42 uur onder 16.29 -2 7 -3 6 4 7 10 12 2 5 -3 4 2 6 2 2 1 11 6 13 Er w< ton dru het offi Palesti; ver en sche m Da jan fervent GEI in Ho geïsol Were! Sister geh. bew geh. bew. mist mist mist mist geh. bew. mist geh. bew. h. bew. geh. bew. h bew on bew. h. bew on bew mist onbew geh bew onbew onbew geh. bew 1. bew onbew geh. bew zw bew h. bew zw. bew onbew. geh. bew onbew 1. bew. geh. bew onbew onbew h. bew geh bew geh bew zw bew regen onbew zw bew regenb mist Mr. A. W. M. Willems uit Tiel, die samen met mr P. H. Bakker Schut de verdediging voert van het RAF-lid Knut Folkerts, zei in een commentaar op het uitleveringsver zoek dat hij al het mogelijke zal doen om uitlevering van zijn cliënt naar West-Duits- land te voorkómen. Hij noemde het ver zoek om uitlevering van Folkerts op dit tijdstip nogal opmerkelijk, aangezien de rechtbank in Utrecht volgende week uit spraak zal doen in het proces tegen het RAF-lid Gis in K het i voorl maai de ve tijd 1 Eei wet i door tie ir wet t het 1 was gega den de E ren I De een den de d ziekt dage duits 495. dien 8 8 7 8 8 10 8 7 8 8 10 11 14 8 8 8 5 5 3 6 4 14 7 10 6 10 15 16 5 15 1 9 13 13 7 5 3 17 15 21 0 0 0 0.1 0 1 0.3 0 0 0 1 o 1 0 0 o 04 0 o o o 2 o 0 0 0 0 o 0.5 0.6 0 0 0 Naar het zich laat aanzien zal de recht bank in Maastricht, waar Folkerts in het huis van bewaring is gedetineerd, het ver zoek tot diens uitlevering behandelen, zo deelde een justitiewoordvoerder mee. Voli gezon hebbt spreic griep; ernsti en je Uit H De gens tussei werd verdv gnepi den n een v (Van BO West na e door Vana 1977 zinne admi gewe litaii de geschiedenis van de wijziging van het BBS in 1947 blijkt dat onder „indiensttre ding bij of van den vijand” ook het verle nen van incidentele diensten kan worden verstaan. De stichting „Stop Dierenmoord” heeft aan alle Kamer- en regeringsleden een rouwkaart gestuurd waarin zij wijst op het „barbaars lijden van proefdieren ten be hoeve van de commercie”. Volgens de stichting zijn vorig jaar drie miljoen proef dieren in Nederlandse laboratoria gedood en zou dat aantal dit jaar zelf rond de vijf miljoen liggen. LO van I fer f prosl een i Het v gelee wien dolla gen Cool sterk De rechtbank in Den Haag behandelt donderdag 12 januari volgend jaar het uitleveringsverzoek voor Wackernagel. Of dan tegelijk dat voor Schneider kan wor den behandeld kon de Haagse officier van justitie mr. C. van Steenderen gisteren nog niet meedelen. Daarover moest nog wor den beslist. HAARLEM-PR BERNHARDLAAN 2-TEL 319005 ALKMAAR-Bestevaerstr. 77 maandags gesloten Knut Folkerts werd op 22 september in terecht aangehouden na een schietpartij in een autoverhuurbedrijf aan de Croese- laan. Daarbij werden een brigadier ge dood en een hoofdagent zwaargewond. Folkerts stond daarvoor op 6 december terecht voor de rechtbank te Utrecht, waar de officier van justitie voor moord en poging tot moord, twintig jaar tegen hem eiste. De rechtbank doet op 20 december uitspraak. BELFAST (Reuter). -Bij razzia’s in Belfast zijn gisteren 15 merendeels promi nente leden opgepakt van Smn Fein, de politieke organisatie van het lérse Repu blikeinse Leger (IRA). Evenals de IRA is ook de Sinn Fein gesplitst in een „offi ciële” en een „voorlopige” vleugel. Het gaat om leden van de laatste, radicale groep In twee Smn Fein-kantoren werden ar chieven, boeken en kranten in beslag-geno- men alsmede twee telexmachines die ge bruikt werden voor de verspreiding van IRA-communiqués. Een zegsman voor de gearresteerde Sinn Fein-leden ontkende organisatorische banden met de IRA-ter- roristen. Volgens hem willen de Noord- ierse autoriteiten departijorganisatie duurzaam ontwrichten De Arnhemse politie heeft drie Arnhem mers aangehouden in leeftijd variërend van 26 tot 30 jaar bij wie 300 gram heroïne en andere verdovende middelen zijn ge vonden. De totale waarde van de drugs bedraagt 300.000. aangebracht worden in de duur van de gevangenisstraf die Menten is opgelegd. Bij het vaststellen van de rechtsmacht van de Nederlandse rechter speelt het uit 1943 daterende en in 1947 grondig gewij zigde Buitengewoon Besluit Strafrecht (BBS) een grote rol. Eén artikel, 27a, over het begaan van oorlogsmisdaden „in krijgs-, staats- of publieke dienst bij of van den vijand”, staat centraal in de zaak- Menten. In 1969 is namelijk bij de wet bepaald dat hetgeen hierin strafbaar wordt gesteld, nooit kan verjaren. Ook het gewone Wet- Vooruitzichten voor zondag. Plaatselijk mist of motregen. Weinig verandering in temperatuur. Aantal uren zon 0 tot 3. Minimum temperatuur omstreeks 5 graden. Maximum temperatuur om streeks 7 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 percent. Kans op een geheel droog et maal: 70 percent. Weer in binnen- en buitenland o o o ozo ono o o o o zzo n n nnp o o ono nno wnw windst. wmdst. o ono o o nno windst. ono ono n nw o nno n w nnw ozo zo n windst. nw zo zw Het bereiken van een hoge leeftijd is in de eerste plaats een gevolg van gezond leven. Aldus een onderzoek aan de univer- siteit van Amsterdam, dat is gehouden onder Amsterdammers van 90 jaar en ou der. Vergeleken met mensen die op jonge re leeftijd stierven bleken deze bejaarden bijzonder weinig te hebben gerookt en weinig overwicht te hebben. Bovendien hebben de ouden van dagen in hun jeugd erg hard gewerkt. De gegevens zijn ver meld in het proefschrift van de heer S. A. Danner. j De Roemeense minister van Mijnen, Olie en Bodemschatten, Babalau, is uit zijn functie ontheven en opgevolgd door Vasile Patilinetz, die minister van Bosbouw was. Babalaus ontslag zou te wijten zijn aan stakingen die de afgelopen zomer door mijnwerkers zijn gehouden. door de raad vastgestelde plan bij het college van Gedeputeerde Staten. De regering vindt het driemaal gelegen heid geven om bezwaren naar voren te brengen voldoende. Wettelijk moet wor den vastgelegd, dat een rapport dient te worden opgemaakt van de inspraak, het overleg en de uitkomsten. Dit rapport zal het bestemmingsplan tijdens de totstand- komingsprocedure vergezellen. Daardoor, aldus minister Gruijters in zijn toelichting, zullen zowel de gemeente raad als Gedeputeerde Staten beter in staat zijn met geuite wensen rekening te houden en mogefijk tegenstrijdige belan den beter in het geheel van het bestem mingsplan te overzien en over en weer af te wegen wat tot nu toe het geval was. Naar de vacature van gemeentelijli schaapherder in het Drentse Westerboi hebben 125 mogelijke herders en herderii i nen gesolliciteerd. Het gaat om het hoeda van een kudde van 200 schapen. Onder d sollicitanten bevinden zich een middelb; re-schoollëraar, een bouwkundig teke naar, een gymnasiast, een huisvrouw agrariërs en een oud-schaapherder van 71 jaar. Het voorstel is vervat in een wetsont werp tot wijziging van de wet op de ruim telijke ordening. Tegenover de voorgestel de afschaffing van het kroonberoep staat versterking van de inspraak. De gemeen ten zullen verplicht worden een verorde ning vast te stellen, waarin de wijze, waar op de bevolking bij de voorbereiding van een bestemmingsplan wordt betrokken, is geregeld. AMSTERDAM. Pieter Menten, de woensdag tot 15 jaar veroordeelde Blari- eumse miljonair, zal mogelijk een nieuwe verdediger moeten zoeken. Zijn raadsman tijdens het proces voor de bijzondere strafkamer van de Amsterdamse recht bank, de Haagse advocaat mr. L. van Heijningen, weet nog niet of hij Menten wel zal vertegenwoordigen tijdens de be handeling van de zaak in cassatie bij de Hoge Raad. „Ik moet er echt nog eens over naden ken”, aldus mr. Van Heijningen, die schat te dat het zo’n twee tot vier maanden zal duren voor ons hoogste rechtscollege zal kunnen beginnen aan de behandeling van de zaak-Menten. Mr. Van Heijningen wilde zich niet uitlaten over de kansen van zijn cliënt bij de behandeling in cassatie. „Het is nu nog te vroeg om daar iets zinnigs over te kunnen zeggen”. Wel liet hij weten dat als hij de verde diging ook in cassatie op zich neemt hij zeker gebruik zal maken van hetgeen prof. Rüter over de berechting van oorlogsmis drijven geschreven heeft. -J Verzoek om uitlevering Folkerts en Schneider Het echtpaar Winterberger uit de Zwitserse plaats Brienz heeft onlangs de oplossing voor het vervoer van hun vijfling gevonden; een tandem voor zeven. De vijfling, drie meisjes en twee jongens genieten elke dag van een fietstochtje met hun ouders. WEERRAPPORTEN £o £s -5£ Jsj £2 •cg as SE S'S 1 1 I’

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 2