BURGEMEESTER HUBERS IN TOESPRAAK TOT ONDERNEMERS: WINKELFUNCTIE BEHOUDEN Commissie niet eens met weigering bouwvergunning Vanavond in natuurvriendenhuis De Banjaert Kerstconcerten Hoogoven Harmonie „BEVERWIJK MOET REGIONALE Gemeenteraad doet uitspraak SURINAMERS EN ANTILL1ANEN TIJDELIJK IN GEBOUW Protest Geen spreekuur Jazz for fun in Alhpa-soos Regeling voor vuurwerk Zestig jaren bouw- en houtbond Rechtstreekse radio-uitzending vanuit Beverwijk Klaverjassen in De Schans J VRIJDAG Kerst- en nieuwjaar bij het NIVON Welzijnswerk voor WAO-ers en woonruimte commissie Contract Overlast 8 (Van een onzer verslaggeefsters) J" WIJK AAN ZEE. „In „Jozeboko”, de voormalige Joodse Zee- en Boskolonie aan de Relweg in Wijk aan Zee, zal begin volgend jaay een groep van zeventig tot negentig rijksgenoten en voormalige rijksge noten worden gehuisvest. Het gaat om gezinnen en onvolledige gezinnen uit de Antillen en Suriname, die maximaal een jaar in Wijk aan Zee zullen verblijven. 9 Voor echte Perzen naar^k fStoutenbeek. Daar vindt u een grote en prachtige I kollektie (waaronder de 1 I meest exklusieve). stoutenbeek woonientrum (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. „De bewinke- ling in Heemskerk dient harmo nisch uit te groeien tot een be langrijk ondersteunend winke- lapparaat met een beperkt regio naal karakter. Binnen de be staande hiërarchische structuur ontstaat dan een aantrekkelijke keuzemogelijkheid voor onder nemer en consument. Dit zal de dynamiek in het winkelgebeuren bevorderen. Voorts moet als doelstelling voor de winkelstruc tuur in deze regio in de toekomst de handhaving worden nage streefd van de regionale functie van het Beverwijkse winkelap- paraat”. 'W WIJK AAN ZEE. - „Sil de strandjutter”; „Evolutie van een vuile mens in een pro pere wereld naar een propere mens in een vuile wereld”; „Een tweede Rijnmond? Neen!”; „Werkgelegen heid misschien een plan geachte heren om ’t hele strand te asfal teren”. BEVERWIJK-HEEMSKERK Jozeboko” gaat onderdak bieden aan rijksgenoten (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. De heer P. N. Litnmen, Kleine Houtweg 30c, heeft bij B. en W. vergunning aangevraagd voor het bouwen van een bedrijfswoning met garage op een aan de Kleine Houtweg gelegen perceel. Deze bouwvergunning is geweigerd en de aanvrager heeft zich daarna gewend tot de commissie voor beroep- en bezwaarschrif ten. Deze commissie stelt de gemeenteraad voor de gevraagde bouwvergunning alsnog te verlenen. De gemeenteraad zal donderdag 22 de cember moeten beslissen of de bouwver gunning al dan niet wordt verleend. i win- t dag- id Te vijger- Op donderdag 22 december is er in het gebouw „Wijkerbaan” gelegenheid om zelf kerststukjes te maken. Hiervoor kan men zich opgeven bij Jan Negrijn, Belgiëla an 47, telefoon 31806. De nieuwjaarsbijeenkomst van de afde ling wordt op zondag 8 januari van 10 tot 16 uur gehouden in de Banjaert. Daar wordt dan tevens een tentoonstelling van prenten van Opland gehouden. Het mate riaal hiervoor krijgt men te leen van de afdeling Goor. Voor het oprichten van een zanggroepje hebben zich vele leden gemeld en dat gaat dus door, maar men is er nog niet in geslaagd een geschikt zaaltje te vinden. BEVERWIJK. In de Alpha-soos aan de Moensstraat 5 treedt zaterdagavond 17 december de Amsterdamse formatie Jazz for fun op. Deze groep bestaat uit zes leden, van wie) vier een blaasinstrument bespelen en zij spelen al jaren in dezelfde bezetting sa men. Zij spelen alle soorten jazz, maar het accent ligt toch wel op de jazz uit de dertiger jaren. Maar ook bekende swing nummers als Blues March en Take Five staan op het repertoire. Hun optreden be gint om half tien. Aldus burgemeester A. J. Hubers gis teravond in zijn inleiding over de regio nale verwachtingen van heden en toe komst van het midden- en kleinbedrijf in de gemeente Beverwijk, tijdens de redelijk druk bezochte „open huis"-bij- eenkomst van de plaatselijke afdeling De burgemeester wees zijn in- De Nieuwe Slof verzamelde gehoor alle reerst op de samenhang tussen het ge beuren op het punt van de winkelvoor ziening in de IJmond, waaronder hij Be verwijk, Heemskerk en Velsen wilde ver staan. Gebruik makend van door het Sociografisch Bureau Beverwijk-Hepms- kerk vergaard informatiemateriaal ana lyseerde burgemeester Hubers vervol gens de Beverwijkse situatie, waar de ondernemer te kampen heeft met ver schillende (overigens slechts ten dele spe cifiek Beverwijkse) problemen als een afnemende bevolkingsgroei, gekoppeld van het Koninklijk Nederlands Onder- nemersverbond. Wanneer daar nieuwe winkels worden gecreëerd (sprake is van een uitbreiding met zesduizend vierkante meter) is het gevaar volgens de burgemeester niet denkbeeldig, dat binnen het woongebied Rothéstraat (nabij het voet balveld) te Wijk aan Zee. Voor deze tijden wordt ontheffing ver leend van een artikel in de algemene poli tieverordening dat verbiedt op of aan de weg of op publiek toegankelijke terreinen vuurwerk op enigerlei wijze te bezigen. De ontheffing wordt evenwel alleen ver leend onder de volgende voorwaarden. Het gebruik is uitsluitend toegestaan aan personen van achttien jaar en ouder Er mag geen ander vuurwerk worden ge bruikt dan genoemd in bijlage 3 van het reglement Gevaarlijke Stoffen en het ge bruik van vuurwerk dient zodanig te ge schieden, dat de openbare veiligheid en de gezondheid niet in gevaar komen. Burgemeester en wethouders wijzen er met nadruk op, dat een ieder die gebruik maakt van de ontheffing volledig aanspra kelijk blijft voor schade, in welke vorm ook aan derden toegebracht. (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. In Heemskerk zal al leen op zaterdag 31 december van 22 tot 24 uur en op zondag 1 januari van 0 tot 2 uur vuurwerk mogen worden afgestoken. BEVERWIJK. De bouw- en houtbond bestaat binnenkort zestig jaren. Op woens dag 25 januari wordt dat gevierd met een receptie van 17 tot 19 uur in café „Sport” aan de Alkmaarseweg, met aansluitend een feestavond. gespreksgroepen in de IJ mond zoeken. Wel worden vertegenwoor digers van het Beverwijkse gemeentebestuur en van de Dorpsraad Wijk aan Zee ver wacht. De ledenvergadering van de PvdA-Wijk aan Zee, die veneeens vanavond zou worden gehouden en waar wethouder C. Bodewes het woord zou voeren, is in ver band met de protestmeeting afgelast. het dat na 1980 wanneer e.r m de IJmond-Noord niet extra gebouwd kan worden volgens de burgemeester met een licht functieverlies rekening moet worden gehouden. „Nu ik wat langer in dit gebied rond kijk”, zo besloot burgemeester Hubers zijn inleiding, „constateer ik een steeds grotere behoefte aan een mag ik het noemen ontwikkelingsplan voor deze streek, dat als grondslag kan dienen voor een op elkaar afgestemd beleid voor vele facetten van de huishouding der gemeenten, waartoe ook behoren de belangen van het midden- en kleinbe drijf. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. De NOS zal op vrijdag 30 december een rechtstreekse radio-uit zending vanuit de recreatiezaal van het ontmoetingscentrum „De Nieuwe Slof” verzorgen, van ’s middags 15.45 tot 17 uur. Het programma is getiteld „Zoeklicht op Nederland” en het zal in z’n geheel worden gewijd aan de gemeente Bever wijk. huisje, >p met d-Hol- 50845 rhuren én der een si ver- Prijs verd en en dubb vd. In bevr (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK/HEEMSKERK. Tradi tioneel verzorgt de Hoogoven Harmonie weer twee kerstconcerten in de noordelij ke IJmond. BEVERIJK. Wethouder A. C. Hooge- boom is verhinderd op maandag 19 decem ber zijn wekelijks spreekuur te houden. aan een verminderde groei van de con sumptieve vraae. Wat het probleem van de overbewinke- ling aangaat, constateerde de heer Hu bers dat een marge tot vergroting van het marktgebied nauwelijks aanwezig lijkt: binnen de IJmond zit Beverwijk zelfs tussen twee vuren. Enerzijds voelt het de concurrentie van de bijna gelijkwaardi ge verzorgingskern IJmuiden, terwijl an derzijds op relatief korte afstand de cen- trumbewinkeling van Heemskerk is te vinden. Met deze an andere cyni sche kreten („wonen nu nog een lust, straks een last”; „lijdzaamheid leidt naar on- leefbaarheid”) roept de Ac tiegroep Leefbaar Wijk aan Zee de inwoners van de bad plaats in een extra editie van het dorpshlad „De Jutter" op, massaal de protestverga- dering te bezoeken die vana vond naar aanleiding van de deze week uitgelekte voorha venplannen wordt gehouden in het Natuurvriendenhuis De Banjaert. aan de Burg. BEVERWIJK. In het buurtcentrum „De Schans” wordt vrijdagavond 16 de cember weer een open klaverjasdrive ge houden met kerstprijzen. Aanvang acht uur. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Als voorbereiding op de feestdagen worden de leden van het NIVON, afdeling Beverwijk en omstre ken, uitgenodigd om op donderdag 15 de cember van 20 uur af kaarsen te komen maken in de Banjaert, Burg. Rothéstraat 53 a in Wijk aan Zee. Breestraat 82-84 Beverwijk Tel (02510) 29033 Op woensdag 21 december geeft de Har monie een concert in de Regina Caehkerk aan het Hilbersplein in Beverwijk met medewerking van het Beverwijks Katho liek Gemengd Koor onder leiding van Hans Timmer en het mannenkoor „Zang- lust” onder leiding van Piet de Reuver. Dick Kuys bespeelt het orgel. Vrijdagavond 23 december wordt een concert gegeven in de Dr. Prinsenhal in Heemskerk. Dan werken mee de verenig de Heemskerkse koren onder leiding van Frans Kocx en de Heemskerkse school jeugd onder leiding van F. C. C. Teunissen, met aan het orgel Roel Bontan. Beide concerten beginnen en eindigen met sa menzang van de aanwezigen met koren en orkest. In de extra uitgave van „De Jutter” woensdagavond huis-aan-huis verspreid worden de aanlandingen en kustcorrecties in het kader van de uitbredingsplannen van Hoogovens „emmertjes- en schepjeswerk” genoemd in vergelijking tot de nu door het Open Beraad Havenfaci liteiten uitgebroede plannet jes”. Reden voor de Ac tiegroep Leefbaar Wijk dan Zee om in gespierde taal op nieuw de alarmklok te luiden „nu weer anderen hun zinnen op ons strand hebben gezet: de Amsterdamse haven-ba- ronnen De regie heeft Ben Dingerdis en Gerard Sander is de presentator. Aan het programma wordt meegewerkt door de heer G. Tabak die spreekt over de tuinbouw en de veilingen in heden en verleden en door drs. C. J. v.d. Aart die iets vertelt over de BSCR en de inspraakproce dure met betrekking tot het structuurplan. Namens Hoogovens IJmuiden BV spreekt voorlichter C. Dubbelman over de huidige problematiek en de gemeente wordt in het programma vertegenwoordigd door de voorlichtingsambtenaar J. Leeuw. Hij zal iets vertellen over de ontwikkeling van de gemeente, vooral in de na-oorlogse tijd. Muzikaal wordt het programma omlijst door de Merry Minstrels onder leiding van Bert Kransberg. Belangstellenden die de uitzending wil len bijwonen zijn van harte welkom. „Jozeboko”, eigendom van het Joods Maatschappelijk Werk in Amsterdam, heeft ongeveer anderhalf jaar lang leeg gestaan. De laatste tien a vijftien jaar werd het kapitale witte pand voornamelijk ge 1YPO- nen 2 lijvend B.V Rijks- i. Tel 3 uur Beverwijk-Heemskerk een winkelstruc- tuur gaat ontstaan met twee polen, waardoor één of beide winkelapparaten op den duur zouden kunnen worden on- dermijnd. Verstoring van de bestaande hiërarchische structuur moet volgens Hubers daarom worden voorkomen en dat maakt overleg met Heemskerk over het creëren van nieuwe winkelvoor zieningen in beide kernen dringend gewenst. Biedt de bebouwing van Westertuinen en het Heemskerkse deel van Meerestein (wijken waarin geen nieuwe winkels ko men) de in die buurten gevestigde mid denstand op korte termijn soulaas voor het teruglopende bevolkingsaantal van Beverwijk, daarnaast is het volgens bur gemeester Hubers nog altijd zo, dat Be- moet je dezelfde problemen. We hebben wel honderd opvangcentra in honderd verschillende plaatsen in Nederland ge had, en het moet me van het hart dat er in de contacten met de bevolking nooit één wanklank is voorgevallen. Ik denk dat het in Wijk aan Zee ook wel zal meeval len. Per slot van rekening stond het pand al die tijd gewoon maar te verpauperen, en dat is ook niet zo’n fraai gezicht”. Zelf is de heer Breddels er woensdag een kijkje gaan nemen en „als je die troep gezien had ongelooflijk, wat een bende,” meldt hij via de telefoon. „Er zijn al wat brandveiligheidsvoorzieningen getroffen en de komende dagen gaan tien schoonma kers het hele gebouw ontsmetten. Begin januari zullen dan de eerste rijksgenoten en voormalige rijksgenoten hun intrek in het gebouw nemen.” verwijks stadscentrum een belangrijke regionale functie vervult. Het verzor- gingspotentieel (Heemskerk, Wijk aan Zee, Velsen-Noord. Uitgeest, Castricum, Akersloot, Limmen en 4% van de lokale koopkracht van de gemeente Velsen) kan worden berekend op 175.000 personen, de uit Krommenie, Heiloo, Wormerveer, Haarlem-Noord en Assendelft afkomsti ge consumenten nog maar niet eens mee gerekend. Wil men dit zo houden, dan vergt dit niet alleen veel van de ondernemings geest van de ondernemers, maar ook beraad over met name de parkeerfacili- teiten van gemeentewege. In elk geval is de mogelijkheid tot een rendabele exploi tatie van het huidige winkelarsenaal in het stadscentrum tot 1990 aanwezig, zij Nu uit een recent gehouden enquête onder de consumenten in de IJmond- Noord is gebleken dat uit de komst van detailhandelsbedrijven aan de Parallel weg geen nadelige werking is af te leiden voor de verzorgingsstructuur in de regio, mag deze clustering van meubelbedrij ven volgens burgemeester Hubers wor den beschouwd als „een aanvulling op de hiërarchieke winkelstructuur”. Er valt voor de middenstand met andere woor den geen gevaar van te duchten: de meu belbedrijven zijn alleen te grootschalig geworden voor vestiging binnen de be staande winkelcentra. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. In het kader van het NKV-welzijnswerk worden regelmatig contactbijeenkomsten belegd voor alle ge organiseerde WAO-ers. Vorming, voor lichting, ontspanning maken deel uit van het programma voor deze bijeenkomsten in gebouw „De Hoop” aan de Populieren laan in Beverwijk. Nadere inlichtingen worden gaarne ver- strekt door de heer J. J. Heyne, Muilmans- laan 33, Heemskerk of door de heer A. Glazing, Van der Poelstraat 27 in Velsen- Noord. Het postadres is 263 in Beverwijk, telefoon 23859. Het contactadres voor de woonruimte- commissie die onteigeningsgevallen be handelt is: Th. Ruigvoorn, Florastraat 61, telefoon 02510-25874. Deze commissie be staat uit vakbondsvertegenwoordigers. In het geldende bestemmingsplan „Heemskerkduin en Noorddorp” heeft het „Dit gesol met burgerlijke mondigheid dient aan de kaak gesteld en bestreden te worden”, aldus Leefbaar Wijk aan Zee, die hiermee tijdens de protestbijeen- komst in De Banjaert vrijda gavond (aanvang 20 uur) een begin wil maken. Hoewel geruchten de ronde deden dat Gedeputeerde Van der Knoop van plan zou zijn de vergadering bij te wonen, blijkt dit niet het geval te zijn. Aangezien de groepen, die zich in de badplaats aan de inspraakprocedure rond de Hoogovenuitbreiding heb ben bezig gehouden naar de mening van Leefbaar Wijk aan Zee „geen knip voor de neus waard zijn, als ze dit zonder meer zouden slik ken”, vindt de Actiegroep dat de inspraakgroepen zich moeten hergroeperen en con tact met andere voormalige bruikt voor de opvang van kindereh, in afwachting van hun plaatsing in een pleeg gezin. In het bestemmingsplan wordt het gebouw aangemerkt als een voorziening in de sociaal-medische sfeer. Daarmee is het gebruik van de villa als tijdelijk opvan gcentrum voor rijksgenoten en voormalige rijksgenoten niet in tegenspraak. Het ge meentebestuur van Beverwijk kon dan ook niet anders, dan akkoord gaan met „Jozeboko’s” nieuwe bestemming, al is men er evenmin als de Dorpsraad, erg gelukkig mee. Volgens burgemeester Hubers ("we heb ben over de plannen contact met de Dorps raad opgenomen en de situatie verklaard”) moet wel duidelijk zijn, dat gepraat wordt over tijdelijke opvang: „Definitieve huis vesting is een onmogelijke zaak. Niemand mag verwachten, dat we onze woningpro- blemen gaan verzwaren door extra wonin gen door definitieve huisvesting beschik baar te stellen”. Wethouder Bodewes zelf in Wijk aan Zee woonachtig is persoonlijk van mening, dat met de huis vesting van de groep rijksgenoten en voor malige rijksgenoten een te zware wissel op de bevolking van de al rijk met „tehuizen” bedeelde badplaats wordt getrokken. „Jozeboko” is inmiddels verhuurd aan de heer De Graaf, die met de dienst op vang rijksgenoten en voormalige rijksge noten van het Ministerie van CRM een huisvestingscontract met een looptijd van een jaar heeft afgesloten. Het contract treedt op 1 januari in werking. Volgens directeur J. Breddels van de opvangdienst van CRM is het de bedoeling, de eerste Surinamers en Antillianen nog in de nieuwjaarsweek in „Jozeboko” onder ,te brengen. Eind januari moet het pand huis vesting bieden aan zeventig tot negentig rijksgenoten, die vanuit CRM sociaal zul len worden begeleid. Van protesten vanuit de bevolking heeft de heer Breddels tot op heden niets vernomen. Hij toont zich bij voorbaat ook niet erg onder de indruk: „Overal ont- „Over kilometers”, zo houdt de Actiegroep de Wijk aan Zeeërs voor, „aan weers zijden van het Noordzeeka- naal, zal het strand verloren gaan, over een veelvoud van kilometers zullen de stranden voor recreatie onbruikbaar worden. De stof- en geluidso verlast zullen ongekende vor men aannemen. Geen enkele rekening bij de plannenma kerij is er gehouden met Wijk aan Zee en zijn bewoners, noch met de vele duizenden die hun vrije tijd aan het strand doorbrengen: zo „open” is het beraad wel ge weest”. De Actiegroep roept alle Wijk aan Zeeërs, die vinden dat hun dorp het waard is dat ervoor gestreden wordt,- op zich tot één front aaneen te sluiten: „Als ons bestaan be dreigd wordt, vallen alle an dere verschillen van mening weg”. perceel de bestemming „agrarische doel einden A” en volgens de voorschriften van dit bestemmingsplan is bouw slechts mo gelijk indien dit ter plaatse agrarisch noodzakelijk is. De heer Limmen woont nu circa hon derd meter van de plaats waar de nieuwe woning zal worden gebouwd en volgens B. en W. zijn er geen landbouwkundige mo tieven aan te voeren die de noodzaak van een bedrijfswoning op dit perceel aantoon baar maken. Erkend wordt dat de huidige woning te klein is voor het betrokken gêzin, maar dat zou een prolbeem zijn in het kader van de huisvesting, anders ver taald, het gezin zou ergens anders kunnen gaan wonen. De commissie voor beroep- en bezwaar schriften komt evenwel tot de conclusie dat het gezin niet elders kan wonen. Daar bij wordt onder meer aangevoerd, dat op het bedrijf van de Gebr. Limmen welis waar al een woning staat, maar dat gelet op de grootte van het bedrijf en de arbeids intensieve cultuur het noodzakelijk is dat beide eigenaren op of nabij het bedrijf wonen, aangezien voortdurend toezicht, vereist is. Leefbaar Wijk aan Zee roept op tot massale protest-bijeenkomst

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 9