niet naar Velsen Aardbeving in Turkije l I Wijk aan Zee protesteert en vraagt opheldering Burgemeester Oostzaan w Begin legt Carter zijn vredesplannen voor Neemt uzelf hetrisiko? s F /paarbank W aantal pagina's vandaag: 32 het weer R Mgr. Capucci naar Zuid-Amerika Programma over Putten niet op Tweede Kerstdag IJmuider Courant s DE LEEUW SOETEMAN bv MAKELAARS S O het woord is nnn VAN DER VOOREN HL O»* Deining in de ommelanden Duikschaap Zonnige perioden agenda pagina 41 VANDAAG IN is Westduitse minister van Defensie treedt (nog) niet af Coach-conflict Zuidmolukken F Han Peekei ZATERDAG 17 DECEMBER 1977 (ADVERTENTIE) Racine: WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN 68ste jaargang no. 59 AANTASTING KUST ONAANVAARDBAAR in de maand Eet nu zemelen molenbrood! Van der Vooren bakt ’t E.H.C.O. b.v. Weerrapporten2 Binnen- en buitenland ...2,3 Achtergrond3 Plaatselijk nieuws.. 4,5,6,7 Kunst9 Radio en televisie/Strips 11 Economie13 Sport14,15 Kerkdiensten4 V fl(HMM).-? f 20.060,-? f 100.000,-? of meer? Voorkom dat u in finaneiek* moeilijkheden raakt. Sluit tijdig een goede verzekering voor uw gezin, uw huis, uw auto enz. Een goed advies: (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Er komen onder het nieuwe CDA-VVD-kabinet dat maandag na 208 dagen formatie wordt beëdigd toch 16 staatssecretarissen. Dat is twee meer dan aanvankelijk was afgespro ken. Formateur Van Agt besloot gisteren in overleg met de fractievoor zitters Wiegel (VVD) en Aantjes (CDA) twee nieuwe staatssecretariaten aan het rijtje toe te voegen. Nieuw zijn de twee staatssecretarissen op Economische Zaken en op CRM. •4 -Ms— J -uua/t naderlond g - IJmuider Courant ’t Veld, niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim Toch 16 staatssecretarissen onder nieuwe kabinet (ADVERTENTIE) LMfO.a ’t Oude Backershuys Op den duur leert men huilen met de wolven. De 16 staatssecretariaten zijn in de for mule 10-6 onder CDA en VVD verdeeld. De nieuwe staatssecretaris op Economi sche Zaken zal zich waarschijnlijk gaan bezighouden met export en handelsbevor- dering. De tweede CRM-onderminister krijgt vermoedelijk het mediabeleid te be heren. De uitbreiding van het aantal staatssecretarissen is vooral tot stand ge- Weersverwachting van het KNMI tot vanavond: In de ochtend hier en daar mist, overigens droog weer met zonnige perioden. Zwakke tot matige zui delijke wind. Maximumtempera turen ongeveer 7 graden. komen op verzoek van de CDA-fractie, die daar gisterochtend uitvoerig over praatte. In het bijzonder CRM-ministerskandi- daat mevrouw Gardeniers-Berendsen stel de prijs op een tweede staatssecretaris, naast de onderminister die zich met het maatschappelijk werk bezig houdt. Me vrouw Gardeniers wil zich met het emanci patiebeleid gaan bezig houden en vreesde V Een straat in de Turkse stad Izmir is bedolven onder het puin nadat de haven stad door een middelzware aardbeving getroffen werd. Een tot dusver onbekend aantal mensen raakte gewond. dan niet genoeg tijd meer te hebben om ook alle andere zaken op het gebied van cultuur, recreatie en mediabeleid te doen. Wie de nieuwe staatssecretarissen zullen worden, is nog niet bekend. Hierover zal overleg gepleegd worden tijdens „constitu erende beraad” van het maandag te beëdi gen kabinet, dat vanmiddag plaatsvindt. Formateur Van Agt zal zich na dit beraad naar koningin Juliana begeven om zijn eindverslag uit te brengen. Maandag om elf uur zal Landbouwmi nister Van der Stee tijdens de overdrachts- ceremonie minister-president Den Uyl for meel „ontslaan”. Als enige minister die uit het kabinet-Den Uyl overgaat naar het kabinet-Van Agt, is hij de eerst aangewe zene om het besluit te ondertekenen waar mee Den Uyl van zijn functie wordt ont heven. Albert in dichter ROME (DPA, AFP). De Grieks-katho- lieke aartsbisschop van Jeruzalem, mgr. Hilarion Capucci, die op 5 november op verzoek van de paus door de Israëlische autoriteiten uit gevangenschap werd vrij gelaten, gaat binnenkort naar Zuid-Ameri- ka om daar Grieks-katholieke en Melkiti- sche gemeenten te bezoeken. Dit heeft het Vaticaan gisteren bekend gemaakt nadat mgr. Capucci en zijn supe rieur, de melkitische partriarch Maximos v. Hakim door de paus in particuliere audiëntie waren ontvangen. Mgr. Capucci werd in Israel tot 12 jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens wa pensmokkel voor de Palestijnen. Tot dus ver heeft hij geweigerd naar Zuid-Ameri ka te gaan omdat hij Jeruzalem niet in de steek wilde laten. Gisteren zei hij dat zijn nieuwe functie slechts van tijdelijke aard is. Hij denkt maar twee maanden in Zuid- Amerika te blijven. President Carter heeft inmiddels de Egyptische president Sadat op de hoogte gesteld van Begins voornemens. Hij heeft voor zaterdagavond een nieuwe ontmoe ting met de Israëlische premier vastge steld, tijdens manoeuvres die vooral ten doel hebben in een driehoeksonderhande- ling de weg te effenen voor een nieuwe ontmoeting tussen Sadat en Begin, naar sommigen zeggen, reeds binnen twee we ken, in het Midden-Oosten. Tijdens een gesprek van twee uur (aan vankelijk zonder, later met adviseurs) ont vouwde Begin tevens zijn visie op een „oplossing voor het probleem van de Pa lestijnse Arabieren”. Het is duidelijk dat nóch Egypte, nóch Israel, nóch de VS voorlopig nog iets met de PLO van doen willen hebben, als er over de toekomst van de Palestijnen wordt gesproken. Begins plannen zouden een verzachting inhouden van zijn tot nu toe uiterst halsstarrige houding tegenover het opgeven van bezet gebied, maar politieke waarnemers in de Amerikaanse hoofdstad achten het vrijwel uitgesloten dat voortge zette Israëlische militaire-aanwezigheid, hoe onopvallend ook in een gebied waarop de Palestijnen voor de vestiging van hun thuisland het oog hebben laten vallen, voor de Arabieren aanvaardbaar zal zijn. Iets in deze geest wordt ook in Cairo verwacht. Men denkt daar dat Begin in de loop van volgende week de Egyptische hoofdstad zal aandoen. Als mogelijke da tum voor dit bezoek wordt dinsdag ge noemd, maar dit uit Israëlische bron af komstige bericht was gisteravond niet be vestigd te krijgen. Andere veronderstellin gen willen dat Begin president Carter heeft willen overhalen tijdens zijn aan staande reis, die hem onder meer naar Saoedi-Arabië en Iran voert, ook Jeruza lem aan te doen. Puin- en vuilafvoer per container TELEFOON 310561-323488 b.g.g. tel. 322031 (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON/CAIRO. Israels eer ste minister Menachem Begin heeft presi dent Carter gisteren zijn plannen voorge legd om in het Midden-Oosten tot een algemene vrede te geraken. Israel zou, zo wordt te Washington gespeculeerd, bereid zijn aan zijn Arabische tegenstanders be zet gebied terug te geven. Wat betreft de Gaza-strip en de bezette westelijke Jor- daanoever zouden de Israëlische bedoe lingen voorzien in een Arabisch burger lijk bestuur, maar met voortgezette Isra ëlische militaire aanwezigheid. Jan Berteling, voorzit ter van de Nederlandse Basketball Bond heeft het druk met het oplos sen van het conflict dat al enige tijd bestaat tus sen coach Janbroers en een aantal nationale top- spelers. Jan van der Nat stelde zich op de hoogte van de gang van zaken achter de schermen. De voortekenen wijzen er echter op, dat in Noord-Kennemerland en Zaanstreek de belangstelling en zorg voor milieubelan gen zodanig zijn gewekt dat er geen „mis leiding” of „bedrog” meer behoeft te wor den gepleegd. De harde feiten van afwe ging tussen economie en welzijn komen nu in de deining aan de Noordzeekust toch bovendrijven. HILVERSUM. De VARA heeft gister middag besloten de omstreden uitzending van het televisieprogramma over Putten niet op Tweede Kerstdag te laten door gaan. Het programma „Putten op de Velu- we” zal of op vrijdag 30 december of begin januari worden uitgezonden. De program- maleiding van de VARA hoopt met dit besluit de onrust weg te nemen die in Putten is ontstaan naar aanleiding van de uitzending van dit programma op Tweede Kerstdag. I i BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18 30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Het zou betreurenswaardig zijn als van een gesloten front tegenover eventuele on redelijke Amsterdamse grepen geen spra ke meer zou zijn Vandaar waarschijnlijk bat wethouder Goekoop plotseling zo'n harde toon meende te moeten aanslaan. Het heeft daarom niet veel zin, de ver schillen van opvatting over geheime of niet geheime plannen, wel of niet met de wer kelijkheid strokende situatietekeningen en alle andere detailkwesties in den brede uit te meten om na te gaan wie nu wel en wie nu niet geheel of gedeeltelijk gelijk of ongelijk heeft. Belangrijker is het, dat alle krachten van besturende of niet-besturen- de aard in dit gebied het zo spoedig moge lijk eens worden over de formule die aan Amsterdam moet worden opgelegd: tot hier en niet verder. Tot waar? Alle belan gen moeten redelijk en eerlijk tegen elkaar worden afgewogen en vooral: Rotterdam moet geen rol spelen. Zolang Amsterdam zich hijgend naar het competitievergelijk met Rotterdam probeert op te trekken, maakt het zich schuldig aan een vergrijp tegenover de mensen die het gebied bewo nen waar Amsterdam misschien veel te verlangen maar niets te eisen heeft. (Van een onzer verslaggeefsters) WIJK AAN ZEE. Tijdens een zeer druk bezochte protestvergadering in de „Banjaert” heeft de bevolking van Wijk aan Zee vrijdagavond een geweldige steun in de rug gekregen van allerlei regionale, gewestelijke en provinciale or ganisaties en groeperingen in de strijd om behoud van dorp, strand en kust. Zonder één tegenstem is de volgende verklaring aangenomen die naar gedepu teerde staten van Noord-Holland wordt gestuurd. Andere acties zijn in voorberei ding. De verklaring luidt: „De inwoners van Wijk aan Zee en andere belangheb benden protesteren heftig tegen de plan nen van het „Open Beraad” voor de ont wikkeling van een voorhaven bij de pieren van IJmuiden. Zij achten het volstrekt onaanvaardbaar, dat met vooropgezette bedoelingen in klein comité plannen zijn ontwikkeld van een ingrijpende aard en omvang, die voorbij gaan aan de inspraak procedure en de bestuurlijke inzichten van Noes Solisa en Theo Thenu, twee jonge Zuidmolukkers, zijn de afgelo- p pen weken naar Indonesië geweest, op initiatief van de GPD, de Ge- 1 meenschappelijke Pers Dienst, waar van ook deze krant deel uitmaakt. Verslaggever Bob Mantiri en foto graaf Roland de Bruin reisden mee en legden de ervaringen en emoties van het Zuidmolukse tweetal vast. Een eerste impressie in „Erbij” van vandaag. Provinciale bestuurders en actiegroepen mogen op dit moment elkander van mislei ding, overdrijving of bedrog beschuldigen, maar in hoofdzaak gaat het bij beiden toch om dezelfde waarden: de leefbaarheid van het kustgebied tussen Bloemendaal en Bakkum plus die van de achterliggende woonconcentraties. De Fransen hebben met succes duikproeven genomen met een schaap. In een caisson bij Toulon werd het dier blootgesteld aan een druk zoals die op 1.000 meter on der water bestaat. Het schaap, dat Uranie is gedoopt, kwam gezond en wel boven water, na een experi ment van negen dagen. Twee da gen bracht het dier door onder de druk van 1.000 meter diepte, waar na het in zeven dagen tijd geleide lijk werd gewend aan de druk op het aardoppervlak. De proeven worden uitgevoerd door de „Grou- pe d’Intervention sous la Mer”, die het komende jaar wil experimen teren met dieren van meer dan 40 kilo. De knuppel „voorhaven” is definitief in het hoenderhok geslagen en de noordelij ke Randstad is in rep en roer Actiegroe pen, provinciale bestuurders en gemeente besturen zijn in staat van alarm. De ver warring is groot. Woorden als „misleiding en bedrog” hebben in overigens eer biedwaardige milieus geklonken en als we de situatie in haar totaliteit bekijken, is er van onderling vertrouwen en overleg niet veel heel gebleven. SINDS 1918 I de gemeente Beverwijk over de nota van uigangspunten voor het Amsterdam- Noordzeekanaalgebied. Zij zijn geschokt door de laconieke reac tie van de gedeputeerde Van der Knoop, op de belangen van de bevolking van Wijk aan Zee en de belangen van recreatie en natuur in en rond het dorp. Deze belangen zijn reeds ernstig be dreigd door het principe-akkoord van 6 december 1977 tussen gedeputeerde sta ten, het rijk en Hoogovens over de uitbrei dingsplannen van Hoogovens volgens het denkmodel van 1974 Zoals reeds gesteld bij de beoordeling van de uitbreidingsplannen van Hoog ovens, acht de bevolking van Wijk aan Zee het strand een onvervangbaar en daar door onaantastbaar goed. Zij is van mening dat elk plan dat de kustlijn aantast volstrekt onaanvaardbaar is en in volkomen tegenspraak met de mening en verlangens van de door u be stuurde bevolking. De bewoners van Wijk aan Zee en de andere belanghebbenden eisen opheldering over de thans onstane ondoorzichtige situatie. BONN. Verwachtingen dat de minster van Defensie Georg Leber in verband met de spionagezaak Lutze zou aftreden, wer den gisteren door de woordvoerder van het ministerie met alle klem tegengespro ken. Bij een uitvoerig onderhoud tussen Leber en kanselier Schmidt over de spio nagezaak en de door het hoger gerechtshof in Karlsruhe buiten werking gestelde aan- vullingswet voor dienstweigering is niet over een aftreden van minister Leber ge sproken De christen-democratische oppositie houdt ondertussen aan haar eis vast dat Leber consequenties moet trekken. „Wan neer het vertrouwen in de NAVO en vooral in het Duitse Leger en de veiligheidspoli tiek van de Bondsregering hersteld kan worden, dan moet Leber aftreden”, zei oppositieleider Helmut Kohl. PARKLAAN 14a HAARLEM TEL. 023-317950 De Amsterdamse wethouder Goekoop heeft er bij een tamelijk gezochte gelegen heid het heien van een eerste paal nog een schepje bovenop gedaan en eigenlijk de taal der dreigementen gebezigd. Am sterdam dreigt de bestuurders en bevol king van streek en gemeenten tussen de hoofdstad en de kust dat het niet meer op „eindeloze studies” zal wachten. De hoofd stad is het kennelijk beu, dat niet de hele regio onder haar rook eerbiedig voor haar wil buigt. Het hoofdargument van Amster dam, de levensvatbaarheid van het Am sterdamse haven- en industriegebied, mag weliswaar redelijk en acceptabel zijn, tnaar de geest van dit argument ademt nog steeds het beginsel van de rivaliteit met Rotterdam. Heel Nederland moet Amster dam helpen optillen naar het Rotterdamse niveau en anders ja, wat anders? OOSTZAAN. Burgemeester mr. P. B. J Reeling Brouwer gaat niet naar Velsen. Dit deelde hij mee tijdens de opening van de provinciale NKB-tentoonstelling in De Reep georganiseerd door de OPKV. Eer der meldden wij dat hij één van de kandi daten was voor de burgemeesterspost in die gemeente. Mr. Reeling Brouwer heeft in Velsen een gesprek gehad met een daar gevormde commissie. „Gezien de vele plaatsen die nu in Den Haag vrijkomen is een dorpsburgemeester niet meer interes sant en dientengevolge ga ik niet naar Velsen”, zo zei hij. (ADVERTENTIES) f “1 spaarspecialisten sinds 1817 Hij Een opvallende figuur in de TV-wereld is Han Peekei. Hij is sinds drie jaar vast werkzaam bij de KRO. Naast Wim lbo heeft hij zich onder meer ontwikkeld als een Ne derlandse cabaretken- ner. Hij maakte over de kleinkunst een goed tele visieprogramma, schreef boeken over ca baret (met Ip’s). Maar de meeste naam tot nu toe maakte hij met zijn Argentinië lacht niet Praaien „Heel de Natuurprijswinnaars W^iii

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 1