MINISTERIE BEGREEP VERSTEDELIJKINGSNOTA VERKEERD CRM zal zich fel verzetten tegen woningbouw in Velserbroekpolder Noron-stad in Haarlemmermeer van de baan Mees Hope biedt als enige bank de Kapitaalrente-rekening 0. Hasjhond niet vergiftigd BankMees Hope nv J R*“' -XX» Recreatieschap Spaarnwoude krijgt groen licht van Provinciale Staten w De Kapitaalrente-rekening Rente: hoog. Opzegtermijn: geen. ron p. LAATSTE PARTNER IN BESTUUR AKKOORD WONINGBOUW AANSLUITEND OP HAARLEMSE AGGLOMERATIE i een nieuwe, individuele spaarvorm. 10 DINSDAG DECEMBER 2 O Achterdeurtje Samenwerking voor januari 1978 BMH Amsterdam, Herengracht 548, tel. 020-527 91 11. Buitenveldert, Assumburg 150, tel. 020-42 98 60. Haarlem, Houtplein 8, tel. 023-31 59 50. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Tussen Haarlem en Hoofddorp moet geen zelfstandig nieuwbouwstadje komen. Voor dat idee was maandag in de vergade ring van Provinciale Staten onvoldoende politieke steun te vinden. Zowel de WD als het CDA spraken zich daar letterlijk tegen uit. De PvdA zei het minder duidelijk, maar PvdA-gedeputeerde W. van der Knoop vond, dat de nieuwbouw tussen Haarlem en Hoofddorp moest aanhaken aan de bestaande voorzieningen (dus ziekenhuizen, scholen en winkels van Haarlem en de scholen en winkels van Hoofddorp). En daarmee verdween het denkbeeld van een nieuwbouwstad onder tafel. (Van een onzer verslaggevers) J HAARLEM. Het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschap- r pelijk werk zal zich fel verzetten tegen bebouwing van de Velserbroek- polder. Dit deelde gedeputeerde W. van der Knoop mee naar aanlei- I ding van een motie, die maandag door Provinciale Staten werd aangenomen, waarin tot bebouwing van de Velserbroekpolder werd besloten. Volgens de gedeputeerde is het ministerie pas zo laat tegen het plan voor woningbouw in de Velserbroekpolder in verzet gekomen, door een tot dat moment verkeerde uitleg van de Verstedelijkingsnota. Hoge jente! Deze is gelijk aan het Ideaal voor mensen die verwach- maandelijks berekende rendement ten hun geld voor langere tijd te van 3 langlopende staatsleningen; dus kunnen uitzetten, maar het toch te zeer hoog. De rente kan derhalve allen tijde beschikbaar willen houden elke maand variëren. Voor de maand ’’voor het geval dat januari bedraagt hij 8% p.j. Voor inlichtingen kunt u terecht Geen opzegtermijn! Op elk bij ons kantoor, waarbij wij u ook gewenst moment kunt u elk gewenst onze uitgebreide folder zullen geven, bedrag opnemen, waarover terstond Deze folder kunt u eveneens 3% (rentekorting) wordt ingehouden, telefonisch aanvragen. Voor wie9 De kapitaalrente- rekening is een hoogst individuele spaarvorm. Door de wijze waarop u de Kapitaalrente-rekening gebruikt, bepaalt u zelf het uiteindelijke rendement. v'X W- V732 (ADVERTENTIE) 8 o l I»?"»* De Velserbroekpolder hoort thans bij het recreatiegebied Spaarnwoude. Het mi nisterie van CRM is achter de stichting recreatiegebied Spaarnwoude een van de drijvende krachten. Zoals bekend draagt CRM de helft van de kosten. Toen nu bekend werd, dat er een grote kans be stond dat de Staten zouden besluiten tot bebouwing van de Velserbroekpolder, was men bij het ministerie onaangenaam ge troffen. lei andere verpozing gezocht, die econo misch niet direkt aantoonbaar rendabel is. SCHIPHOL. Nero, de hasjhond van de douane op Schiphol, is niet vergiftigd. Dit heeft de rijkspolitie dienst luchtvaart, die het onderzoek naar de doodsoorzaak van Nero leidde, vrijdag meegedeeld. De tweeëneenhalf jaar oude Mechelse herder blijkt te zijn gestorven aan inwendige bloedingen nadat hij door een dierenarts uit Bussum was geopereerd. De dierenarts had de milt van de hond verwijderd. Nero, die de douane vele goede aanwijzingen heeft gegeven, stierf in september van dit jaar. De dierenarts gaf als doodsoorzaak vergiftiging op. Op grond daarvan nam de Rijkspolitie dienst luchtvaart de zaak in onderzoek. Nero heeft inmiddels een opvolger gekregen. In februari van het volgend jaar hoopt de douane op Schiphol de tweeëneenhalf jaar oude Duitse herder Leo te kunnen gaan inzetten bij het snuffelen naar verdovende middelen. Leo wordt sinds oktober van dit jaar op zijn toekomstige taak voorbereid. En daarmee kwam het idee van een NORON-stadje langs een achterdeurtje toch weer binnen zonder dat men dat eigenlijk in de gaten had. De nog voor woningbouw beschikbare ruimte in de driehoek Vijfhuizen-Hoofddorp-Cruquius is namelijk door een „bos” (van een kilo meter breed) gescheiden van de Hoofd dorpse bebouwing. En tussen die bebouw bare ruimte en het bos ligt nog de IJtocht, waarlangs rijksweg 16 is geprojecteerd. Aan de andere kant van het bebouwbare stuk ligt de Ringvaart, die de bouwplaats scheidt van Schalkwijk. Door middel van bruggetjes zou een aantrekkelijke aanslui ting kunnen worden verkregen op Schalk wijk (voor bepaalde belangrijke voor zieningen) Maar tevens wordt het gebiedje toch door het Haarlemmermeerse bos en de Ringvaart als een los liggend bouwter rein afgebakend. Op dat kleine gebied zouden nu tiendui zend tot vijftienduizend woningen moeten worden gebouwd. Deze grote hoeveelheid woningen op een betrekkelijk beperkt ter rein dwingt tot een compacte, dichte be bouwing; dwingt tot een anderé manier van bouwen, dan tot nog toe in de Haar lemmermeer gebruikelijk was. Wanneer nu van deze nood een deugd zou worden gemaakt, kan er toch een aantrekkelijk woongebied worden geschapen, met een enigszins stedelijk karakter, dat past bij de Haarlemse agglomeratie. Voorwaarde is natuurlijk dat grote zorgvuldigheid in acht wordt genomen bij de vormgeving. En dat betekent, dat men bekwame stedebouw- kundigen en knappe architekten zal moe ten aantrekken. En daarvoor is het natuur lijk noodzakelijk dat Haarlemmermeer een helpende hand krijgt toegestoken van uit het gewest Kennemerland en de pro vincie. voorzieningen nodig, zoals de sociaal-cul- turele en welzijnsvoorzieningen. De ver deelsleutel en het woningtoewijzingsbeleid zal geregeld moeten worden. Een continue bouwstroom, volgens procesmatig-gefa- seerde aanpak, is vereist en moet financi eel mogelijk worden gemaakt. Tijdens de uitvoering zal bijgestuurd moeten kunnen worden. De gehele vervoersstructuur moet geregeld worden, waarbij voor rijksweg 16 oplossingen gevonden moeten worden. Al lemaal aspecten van bovengemeentelijk belang”, aldus de heer De Boer. Verder had de PvdA dus een „behoorlij ke stedebouwkundige conceptie” op het verlanglijstje, waarbij men oplossingen voor vraagstukken als herkenbaarheid, verantwoorde dichtheden, differentiatie, De bedenkingen, die in de subcommissie Recreatie en Natuurbescherming tegen Spaarnwoude waren geuit, werden dus niet voortgezet in de Staten. Dat betekende niet, dat men zijn bezwaren, die in hoofd zaak betrekking hadden op de ondemocra tische structuur van de getrapte vertegen woordiging. inslikte. Om een betere demo cratische controle mogelijk te maken, werd een motie ingediend. Daarin werd voorgesteld, dat naast GS ook een „ge woon” lid van de Staten zitting zou hebben in het stichtingsbestuur. Amsterdam, is men het er over eens ge worden, dat de Machineweg voorlopig zal worden aangehouden als westgrens voor het industriegebeid. De Amsterdamse eisen gingen voorheen veel westelijker dan de Machineweg. Am sterdam dat financieel in de puree zit kocht ook ten westen van de Machineweg de gronden op. Met de gemeente Haarlem- merliede is echter afgesporken, dat aan een komende bestuursgeneratie zal wor den overgelaten wat er nu verder met het omstreden gebied moet gebeuren. En voor dat gebied zou nu volgens de motie moeten worden nagegaan of het wellicht bij het recreatiegebied kan worden getrokken. En eigenlijk zou men dan zelfs tot op het zand bij Ruigoord de grens tussen indus trie en recreatie moeten leggen. Want bij ds vaststelling van de bufferzone indertijd, vond men deze eigenlijk al te smal. In feite fungeert de zandvlakte rondom Ruigoord reeds als recreatiegebied. In de vele jaren, dat het gébied al braak ligt is er een wilde platengroei ontstaan, er wordt met model vliegtuigjes gevlogen, gevliegerd en aller- Slechts enkele kleine fracties en een enkel lid van de grote fracties hadden ernstige bedenkingen tegen de bouwplaats in de Haarlemmermeer. De PSP had be zwaar omdat het een „auto-stad” zou wor den in het Groene Hart van de Randstad. En de heer Reus (CDA) was tegen, omdat hij het onjuist vond om een nieuwe bouw plaats te maken op een plaats waar geen spoorweg was. Bouwplaatsen moeten aan een railverbinding liggen. Dat is hier niet het geval. Ik vrees dat dat desastreus is, aldus de heer Reus. mermeer bereidheid had uitgesproken om tot een overlegstructuur te geraken. „Er is een duidelijke bereidheid van de Haarlem mermeer”, aldus de gedeputeerde. sefdruk Zeer De Boer pleitte dan ook voor een boven gemeentelijke aanpak van deze opgave. Hij wees er op, dat de bestuurlijke verhou dingen wat dat betreft niet helemaal be vredigend waren. Samenwerking tussen verschillende bestuursniveau’s was naar zijn mening noodzakelijk. „Er is een gein tegreerde aanpak van complementaire ewone ouwen 'm za. Palm- il. 020- I 11 7732 -1 it Dis- 03782 aak. Staten ongewenst uit planologische over wegingen. De inspraak (o.a. de gemeenten in de IJmond en Zuid-Kennemerland) koos echter wel voor bebouwing van de Velserbroekpolder. En de Staten hebben zich daar maandag in overgrote meerder heid bij aangesloten. wing van de Velserbroekpolder. In de mo tie verzoeken de Staten tevens aan GS om te onderzoeken of het recreatiegebied naar het Oosten kan worden uitgebreid. Met de Velserbroekpolder wórdt immers aan de westkant een stuk afgeknabbeld van het recreatiegebied. Net zo’n groot stuk zou er wellicht aan de oostkant weer bij kunnen komen. Het recreatiegebied is mede be doeld als groene bufferzone tussen de agg lomeraties van Haarlem en de IJmond enerzijds en die van Amsterdam ander zijds. Zoals gemeld, is men in Haarlemmer- liede niet zo vóór een uitbreiding van het recreatiegebied in oostelijke richting. Al thans, men vindt dan wèl, dat de grond tussen de huidige oostgrens van het recre atiegebied en de Machineweg een agrari sche ïunctie moet blijven behouden. Ten oosten van de Machineweg begint het zand, dat door Amsterdam eigenmachtig is opgespoten op de landbouwgrond ron dom het dorp Ruigoord. Na jarenlange twist tussen de gemeente Haarlemmer- liede en Spaarnwouden en de gemeente De Boer gaf in zijn betoog ook nog aan, waar die geconcentreerde uitbouw van het stadsgewest Haarlem zou moeten komen: in de driehoek Vijfhuizen-Cruquius- Hoofddorp. „Niet omdat dat de grootste witte vlek zou zijn in het gebied, maar omdat het aansluit bij de Haarlemse agglo meratie en bovendien buiten de geluids- contouren van Schiphol valt”. De gedepu teerde stemde daar mee in. i 'i Daarnaast zou een bestuurlijke ad viescommissie moeten worden ingesteld, die de verrichtingen van de vertegenwoor diger in het stichtingsbestuur zou begelei den. Deze adviescommissie zou moeten zijn samengesteld uit raads- en Statenle den, die niet-wethouder dan wel niet-gede- (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Het recreatieschap Spaarnwoude kan er komen. Provinciale Staten van Noord-Holland hebben maan dagavond, als laatste partner in het be stuur van de Stichting Recreatiegebied Spaarnwoude, de gemeenschappelijke re geling goedgekeurd, waarmee de stich ting in een schap kan worden omgezet. Eerder waren ook de gemeenten Haarlem, Velsen, Haarlemmermeer, Haarlemmer- liede en Spaarnwoude en Amsterdam zij het niet zonder tegenstribbelen akkoord gegaan. In een telefoongesprek tussen CRM en gedeputeerde Van de Knoop werd meege deeld dat CRM zich tegen bebouwing zou verzetten. Toen de gedeputeerde vroeg, waarom men niet eerder aan de bel had getrokken (bijvoorbeeld bij het verschije- nen van de Verstedelijkingsnota), ant woordde men de gedeputeerde, dat men nooit had begrepen dat met „Haarlem- Noord" de Velserbroekpolder werd be doeld. Op de vraag wat men bij het minis terie dan wel had gedacht, kon men geen duidelijk antwoord geven, aldus gedepu teerde Van der Knoop. De verstedelij kingsnota was mede -ondertekend door staatssecretaris W. Meijer van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk werk. De Staten reageerden nogal geirriteerd op d,e mededeling van de gedeputeerde. Men liet zich echter niet van de wijs bren gen en nam toch de motie aan vóór bebou- Zoals bekend, wordt in de Verstedelij kingsnota een drietal mogelijke bouw plaatsen ten zuiden van het Noorzeeka- naal aangewezen voor extra woningbouw. Uit deze drie bouwplaatsen (de Bovenker- kerpolder, tussen Amstelveen, en Ui thoorn, het Noordwestelijk deel van de Haarlemmermeer en „Haarlem-Noord”) t koos het dagelijks bestuur van de provicie er in e Nota Ruimtelijke Ontwikkelingen in Noord-Hollanf (NORON) één uit: de bouwplaats tussen Haarlem en Hoofd dorp. De bouwplaats Velserbroekpolder 2 meter aperkte iculier). /anaf 7 tnerstr. De industrie blijft intussen consequent weg bij Ruigoord. De grond is duur, de economie stagneert, het kanaal is te on diep, en het toekomstige energietekort wordt steeds duidelijker. Niettemin werkt de gemeente Haarlemmerliede thans met Amsterdamse technologen aan een be stemmingsplan, dat voorziet in een tweede insteekhaven tot aan het dorpje Ruigoord en ds Amsterdamse haven-wethouder Goekoop, lid van de VVD fractie in de Staten, stemde grimmig tegen de motie over de grensverlegging. Ds motie was er één van de dertien, die bij de discussie over de Nota Ruimtelijke Ontwikkelingen in Noord-Holland werden ingediend. Als vervolg op de motie over de bebouwing van de Velserbroekpolder werd (met het overgrote deel van de PvdA fractie tegen) nog gevraagd of de bouwmo gelijkheden bij Limmen konden worden onderzocht. Het belang van de stadsvernieuwing te genover nieuwe bouwplaatsen buiten de stad werd in verschillende moties aan de orde gesteld. Om het stedelijk woonkli maat te verbeteren en de noodzaak om steeds weer nieuwe bouwplaatsen in ge bruik te nemen te verminderen, zou eens moeten worden onderzocht op welke gaten en open plekken in de stad nog kan wor den gebouwd. Verworpen werd eenmotie van de PPR waarin bezorgdheid werd uitgesproken over een stadsvernieuwing, waarin slechts één op de drie wonignen kan worden behouden en waarin slechts één op de drie woningen in de Purmer, Zaanstad en Medemblik werd aangedron gen ondergingen hetzelfde lot. De Staten stemden in met een motie, waarin gevraagd werd om een grondig onderzoek naar het economischs belang van Schiphol (waarbij een beperking van de groei van de luchtvaart, dan wei een verder groei buiten Schiphol mede in overweging moest worden genomen) VVD en de PSP en de heer Geerts (PPR( stemden om uiteenlopende redenen tegen. gescheiden verkeersstromen en stadsver warming ingevuld wilde zien. En boven dien zou het openbaar vervoer de beste kansen moeten hebben. De verwezenlijking van die verlangens zou echter moeten worden uitgevoerd door de locale democratie. De normale bestemmingsplanprocedure is de be voegdheid van de gemeente Haarlemmer meer, aldus De Boer. De PvdA-fractielei- der stelde voor om de stuurgroep Noorde lijke Deel Randstad in te schakelen voor de coördinatie van de samenwerking tus sen de gemeente Haarlemmermeer en an dere bestuursniveau’s. Gedeputeerde Van der Knoop kon van harte met deze sugge stie instemmen. Hij wees er trouwens op dat wethouder Hoffmann van Haarlem- Na puteerde waren. De motie werd op verzoek van gedepu teerde Van der Knoop aangehouden, om deze nog eens tegen het licht te kunnen houden in de Statencommissies voor nieuwe bestuursvormen en gemeentelijke herindeling en voor juridische zaken. De gedeputeerde was het eens met het idee van de bestuurlijke adviescommissie. Tegen een „gewoon” lid in het bestuur had de gedeputeerde het bezwaar, dat dit „gewone” Statenlid geen verantwoorde lijkheid kan hebben voor de financiële gevolgen, van zijn inbreng in het bestuur De heer Van der Knoop bleef de mening toegedaan, dat het democratisch gezien het bestuur van het recreatiegebied het best in handen was van de provincie. Dan was er één instantie voor de gekozen volks vertegenwoordiging direkt aanspreek baar. De Staten kapten daarmee een keuze mogelijkheid voor zich zelf af. Men kan nu niet meer alle verschillende uitwerkings mogelijkheden voor geconcentreerde nieuwbouw in de Haarlemmermeer naast elkaar zetten, om vrij een keuze te maken. Vooral CDA en VVD toonden van begin af aan een allergische reactie op deze gedach te. Toen het woord „NORON-stad” voor het eerst in de krant opdook, ging men direkt ongerust informeren, of het idee toch vooral niet politiek gedekt werd. En dat werd het niet, zo kon men opgelucht vaststellen. Hoewel er in de Nota Ruimte lijke Ontwikkelingen in Noord-Holland meer dan genoeg planologisch jargon voorhanden was om met „nieuwbouw stad” te vertalen, distancieerde gedepu teerde Van der Knoop zich van het denk beeld. Geen „NORON-stad” dus. Nog vóór er naar de mogelijkheden daarvoor onder zoek kon worden verricht althans geen onderzoek, dat in de openlijke politieke afweging van de laatste weken een rol kon spelen was het idee al versnipperd en in de IJtocht geworpen. Bleef over de moge lijkheid om woningbouw aan Hoofddorp of Haarlem of aan beide vast té breien. Noch VVD noch CDA waren eigenlijk erg duidelijk over de manier waarop dat moest gebeuren. In elk geval in aansluiting op het bestaande „kernenpatroon”. En verder moest de zaak in overleg met de gemeente Haarlemmermeer worden vast gesteld (In het uitwerkingsplan voor het in aanmerking komende deel van het streek plan voor de Meerlanden). De gemeente Haarlemmermeer zal haar voordeel kun nen doen met een motie van drs. J. Achter straat, waarin wordt gesteld dat de kleine dorpen jaarlijks twee tot twee en half percent in woningvoorraad mogen groeien (ten behoeve van die kernen zelf). De motie werd aanvaard, met de PPR, PSP, D’66 en een deel van de PvdA tegen. De PvdA-fractieleider G. de Boer wees er op dat de NORON (waarmee uiteinde lijk ook VVD en CDA instemden) erg duidelijk is over de uitwerking van de bouwplaats. De Boer haalde uit de nota aan: „Gekozen is voor een zelfstandige stedebouwkundige eenheid in relatie tot Haarlem en Hoofddorp” en: „Er wordt gekozen voor een geconcen treerde uitbouw van het stadsgewest Haarlem in een ontwikkelingszóne Haarlem-Hoofddorp". Dat van die „zelfstandige-stedebouw kundige eenheid” kwam door gedeputeer de Van der Knoop’s verwijzing naar een aanhaken aan bestaande voorzieningen zoals gezegd op losse schroeven. Maar op het idee van een geconcentreerde uitbouw van het stadsgewest Haarlem werd niet afgedongen. En dat is belangrijk voor de woningzoekenden van Haarlem en de rest van Kennemerland. wat anders kon zijn bedoeld met „Haar- lem-Noord”? was volgens gedeputeerde

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 11