Twintig jaar voor Folkerts NORON IS AANGENOMEN Bij Hoogovens Voor 750 werknemers dreigt nog ontslag Anti-Voorhaven Komité en Milieudefensie beschikken over echte Open-Beraadplan Vier kerken met sluiting Brinkmann bedreigd gaat door MET DE KENNEMERLAAN NAAR AMERIKA! IJmuider Courant GRATIS LOT J f f lichlreklame ■NWKi r DANS oifiiian j id l ERBIJ l kluit tHOORT I f f r EEN aantal pagina's vandaag: 2ó het weer het woord is aan... 9 Oplichter agenda pagina 71 ■■Bi SCHOOL DUIJN Agee toetssteen 319309 iets lagere tempera turen Kunsthandel Jos de Graaft! 151 Amsterdamse loonslachters stellen ultimatum DINSDAG 20 DECEMBER 1977 (ADVERTENTIE) WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN 68ste jaargang no. 41 2 Telefoonbeantwoorders ll ~1 I Tot en met 24 december ontvangt u bij elke 5 die u in de Kennemerlaan besteedt een L UTRECHT (ANP). De rechtbank in Utrecht heeft vandaag de 25-jarige Duitser Knut Folkerts veroordeeld tot een gevangenis straf van 20 jaar. De rechtbank acht het RAF-lid schuldig aan moord op de 46-jarige brigadier A. Kranenburg van de Utrechtse politie, een poging daartoe op de 37-jarige hoofdagent L. C. Pieterse, en aan verboden vuurwapenbezit. Toon Verhoeven: Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, 3, 4 3 Achtergrond Plaatselijk nieuws 5, 6, 1, 9, 11, 13 Kunst15 Radio en televisie/Strips 17 Economie19 Beurs18 Sport21,23 Kerstschotels (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. In de Velserbroekpolder mag worden gebouwd. Gedeputeerde Staten moeten onderzoeken of het recreatiegebied Spaarnwoude naar het oosten mag worden uitgebreid. De „NORON- stad” als zelfstandige stedelijke eenheid tussen Haarlem en Hoofddorp is van de baan. In de driehoek Hoofddorp-Vijfhuizen-Cruquius moet echter wel dichte bebouwing komen, in aansluiting op de Haarlemse agglomeratie en wellicht bij Hoofdorp. Dit zijn de voornaamste conclu sies, die getrokken kunnen worden uit het twee en een halve dag durende statendebat over de Nota Ruimtelijke Ontwikkelingen in Noord-Holland. IJMUIDEN. Bij Hoogovens in IJmuiden dreigt nog altijd gedwon gen ontslag voor 750 werknemers. Voor de overige 1500 personeelsle den die betrokken zijn bij de reorganisatie van het bedrijf is inmiddels een andere oplossing gevonden. Dit blijkt uit een inventarisatie van taken die de afgelopen maanden bij Hoogovens is uitgevoerd. •ff IJmtiider Cou rant Staten akkoord met bouw in Velserbroekpolder I iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin (Zie verder plaatselijke pagina’s). (Van onze stadsredactie) (ADVERTENTIES) uur llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Het is jammer dat het belang van deze ene man in de Nederlandse publiciteit zo weinig aandacht heeft gekregen. In het licht van de „strijd om de mensenrechten” die door de westelijke wereld zo intensief wordt geoefend, is één man even belang rijks als een grote groep. Als één onbelang rijk individu onrecht geschiedt, vormt dat een toetssteen voor de oprechtheid waar mee op het internationale forum de liefde voor de mensenrechten wordt gepredikt. Kan men de vrienschap van bondgeno ten in de waagschaal stellen voor één mens? De politiek, met zijn opportunisti sche ethiek, zegt waarschijnlijk: neen. Maar de politiek is niet de enige bepalende factor in het sociale verkeer. De afloop van de zaak-Agee moet wor den afgewacht. Het kan soms erg belang rijk zijn, het lot van één mens scherp in het oog te houden. Het is jammer dat de voormalig staatsse cretaris van Justitie, Zeevalking, niet de vrijheid heeft kunnen opbrengen als getui ge op te treden in de zaak van Philip Agee, ex-CIA-agent, die een toevlucht in ons land heeft gezocht en gevaar loopt te wor den uitgewezen. Zeevalking had voor de commissie voor vreemdelingenzaken kun nen onthullen welke machinaties achter de schermen er oorzaak van zijn geweest, dat hij de verblijfsvergunning voor Agee niet heeft verlengd, ofschoon hij daartoe wel bereid was geweest. Philip Agee wordt uiteraard door de Binnenlandse Veiligheidsdienst als een on gewenste gast beschouwd, omdat deze voormalige agent van de Amerikaanse in lichtingendienst als „bekeerling” heel wat kan vertellen over de praktijken van de beruchte CIA. De BVD en de CIA zijn natuurlijk „vrienden onder elkaar” en al strekt de macht van de BVD in Nederland gelukkig niet zover als die van de CIA in de Verenigde Staten, het heeft toch weinig gescheeld of Agee was zonder zinnig argu ment over de grens gezet, net zoals hem dat in Engeland en Frankrijk is 'gebeurd. De Nederlandse neiging om zoveel mo gelijk met de bevriende buren in de pas te lopen heeft Agee bijna parten gespeeld. Een goede advocaat en een socialistisch Kamerlid dat onheil bespeurde (de PvdA- er Van den Bergh) hebben hem voorlopig weten te redden, maar het definitieve be sluit moet nog vallen en het is niet zeker of de intussen tot stand gekomen kabinets wijziging zijn lot gunstig of ongunstig zal beïnvloeden. Agee had als getuige voor de commissie Zeevalking willen doen horen, terwijl hij ook oud-minister Van der Stoel en oud-premier Den Uyl wil laten getui gen, als hij donderdag opnieuw voor de. commissie komt Reden: hij wil de aantij ging ontzenuwen dat hij de openbare orde en de nationale veiligheid des lands in gevaar heeft gebracht. De vraag waarom Zeevalking niet bij machte is gebleken zijn eigen beschikking tot verleniging van Agee’s verblijfvergunning uit te voeren, is nog niet opgehelderd. Zeevalking, Van der Stoel en Den Uyl zouden daarover een boekje kunnen opendoen, maar het is de grote vraag of zij het geval belangrijk genoeg zullen vinden om compromitteren de onthullingen te doen. Het gaat tenslotte slechts om één man, en dan nog een bui tenlander die door bevriende mogendhe den als een verrader wordt beschouwd. Zowel voor de woningbouw in de Velser- broekpolder, als voor die tussen Haarlem en Hoofddorp geldt, dat deze van boven gemeentelijk belang is. De woningbouw in de Velserbroekpolder zal bestemd zijn voor de woningzoekenden van de gehele IJmond en Haarlem. De woningbouw in de driehoek Vijfhuizen-Hoofddorp-Cruquius is voor een deel bestemd voor de woning zoekenden van Kennemerland. Het is dan ook duidelijk, dat de beantwoording van de vraag Waar precies, hoe, en voor wie er zal worden gebouwd, niet aan de gemeen ten Velsen en Haarlemmermeer moet wor den overgelaten. IJMOND. Milieudefensie en het An ti-Voorhaven Komité blijken wel degelijk te beschikken over de plannen, die in het Open Beraad zijn besproken over alterna tieven voor een Voorhaven bij IJmuiden. Woordvoerder R. Schoondergang geeft wel toe, dat de vorige week gepresenteer de schetsen niet tot in details juist waren. De beide groeperingen hebben maandag tijdens de Statenvergadering over de NO- - RON in het provinciehuis het officiële rapport van de Werkgroep Open Beraad openbaar gemaakt. De directie van het staalbedrijf spreekt de hoop uit dat door overleg met vakbewe ging, rijksoverheid en de Europese Com missie over de uitvoering van allerlei aan passende maatregelen, het aantal gedwon gen ontslagen aanzienlijk kan worden be perkt. „Het is thans nog niet met zekerheid te zeggen of deze ook geheel kunnen wor den voorkomen,” aldus Hoogovens. Zodra de gesprekken met overheden en vakverenigingen zijn afgerond, bepaalt de directie haar definitieve standpunt. Aan de ondernemingsraad is maandag ge vraagd voor het einde van februari 1978 een advies uit te brengen over de uitkom sten van de inventarisatie. In verband met de structurele crisis waarin de internationale staalmarkt zich bevindt, had Hoogovens in september glo- Folkerts schoot op 22 september beide rechercheurs neer in het kantoor van het autoverhuurbedrijf Stam aan de Croeselaan in Utrecht. De twee politiemannen wilden Folkerts arresteren. Hoofdagent Pieterse bracht het er levend af dankzij een snelle operatie. Officier van Justitie mr. T. van Dijk eiste veertien dagen geleden een gevange nisstraf van twintig jaar. Hij achtte moord en poging tot moord bewezen. Hij vroeg niet om levenslang, omdat hij er rekening mee wilde houden dat de Westduitser zijn straf in Nederland zal ondergaan en omdat hij Folkerts’ terugkeer in de maatschappij niet voorgoed onmogelijk wilde maken. Mr. P. H. Bakker Schut - raadsman van Folkerts - betoogde tijdens de zitting dat de Rote Armee Fraktion in staat van oorlog is met West-Duitsland. Folkerts moet beschouwd worden als krijgsgevangene, zei Bakker Schut. Hij vroeg ontslag van rechtsvervolging op staatsrechtelijke gronden. In de motivering van de straf zei de rechtbank, dat de bewezen feiten van hoogst ernstige aard zijn. Verdachte is er aldus de rechtbank niet voor teruggedeinsd om zijn slachtoffers, die slechts hun plicht deden en dat nog op een zeer rustige wijze, onverhoeds en op zeer brute wijze neer te schieten. Hierdoor is de Nederlandse rechtsorde ernstig geschokt. LID NBD (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Samen werken en sane ren. Dat is het advies van een uit de hervormde en gereformeerde gemeenten in Haarlem-Noord samengestelde com-, missie na een uitgebreid onderzoek van de ontwikkelingen in het kerkelijk leven in dat stadsdeel. Het onderzoek toont aan dat er sprake is van een teruggang in het kerkbezoek. Daardoor ontstaan bij beide kerkgenoot schappen grote tekorten op de exploitatie van hun kerkgebouwen. Kalkoenen moeten in de herfst evenveel vreten als wij met de kerst. KOOP vanaf 495,- HUUR vanaf 20,- p.m. hATEBO-AMSTELVEEN, tel. 020-456456 inhouden en zijn bereid om mee te doen aan verdere studies. Maar daarbij mogen onzq eigen mogelijkheden voor ons bedrijf niet in het gedrang komen”, aldus de woordvoerder. Met nadruk stelt Hoogovens als bedrijf geen enkele behoefte te hebben aan een vaargeul dieper dan 45 voet voor schepen tot 150.000 of 180.000 top. (Zie verder plaatselijke pagina) aanvang januari Cur: v. jongelui Geh. en verl. paren BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Droog weer met opklaringen, maar vooral aanvankelijk ook plaatseiijk nog mist. Meest zwakke wind tussen zuid en oost Minimumtemperaturen van 3 gra den in het noordwesten tot min. 3 gra den in het zuidoosten van het land. Maxima circa 4 graden. Gen Cronjéstraat 31 - Tel 253630 - HAARLEM Tel. 023-37 58 54 Inschrijving: 7.00-8.30 n.m. IJmuiden-Zeeweg 251 Met de arrestatie van een 38- jarige man uit Rotterdam heeft de politie in de Maasstad een einde kunnen maken aan een reeks van oplichtingen. De Rotterdammer gaf zich uit als ambtenaar van de gemeente bij buitenlandse werk nemers, die de Nederlandse taal onvoldoende machtig waren. Hij belde thuis aan en zei de woning te willen inspecteren. Na die inspec tie deelde hij de bewoner mee, dat er het een en ander aan het huis mankeerde. De oplichter vroeg vervolgens naar een woonvergun ning, die in alle gevallen volgens de „pseudo-ambtenaar” niet goed meer bleek te zijn. Hij bood de buitenlanders een nieuwe aan, va riërend in prijs van 49 tot 300. De Staten vonden in het algemeen, dat de uitwerking van de bouw plaatsen in een overkoepelend overleg zou moeten worden afgesproken. Daarin zou den de provincie, het gewest Kennemer land, de IJmondgemeenten en de gemeen te Velsen (voor de Velserbroekpolder) en de gemeente Haarlemmermeer (voor de bouwplaats in de Haarlemmermeer) zit ting moeten hebben. Men dacht daarbij aan het coördinatiebureau Noordelijk Deel Randstad. Gedeputeerde W. van der Knoop kon er op wijzen, dat wethouder Hoffmann van Haarlemmermeer al zijn medewerking aan een dergelijke overleg structuur had beloofd. In tegenstelling tot de bewering van ge deputeerde W. van der Knoop, dat op Velsen na alle deelnemers aan het Open Beraad akkoord zijn gegaan met de con clusies, heeft ook Hoogovens zich van een oordeel onthouden. Een officiële woord voerder van Hoogovens deelde namens de directie mee, dat Hoogovens met het geven van een oordeel over de mogelijkheid van een kolen- en ertsoverslag voor de kust wacht to,t de nadere studies verricht zijn. „We willen eerst zien, wat de plannen In haar beleidsadvies beveelt de com missie aan om vier van de zeven protes- tants-christelijke kerken in Haarlem- Noord af te stoten en de overblijvende drie in gemeenschappelijk bezit te beheren. sen ze dan nog zo’n te gen wij nauw HAARLEM. Vóór oudjaar kan de AKOM BV alle vergunningen op zak heb ben voor de bouw van het Brinkmann- complex in Haarlem. Het college van B. en W. is vanmorgen in principe accoord ge gaan met het verlenen van de bouw- en bemalingsvergunning voor de nieuwbouw en reconstructie van hartje-Haarlem. De raadscommissies spreken zich donderdag uit of de AKOM BV de vergunningen inderdaad krijgt. B. en W. zijn bereid op 27 december de vergunningen definitief te verlenen. Intussen zijn maatregelen ontworpen, gericht op uitbreiding van de regelingen voor vervroegde pensionering van oudere werknemers, alsmede overplaatsingen naar ander werk binnen het bedrijf, met name in de produktiesfeer. Ook zijn facili teiten voorgesteld om de externe mobiliteit te stimuleren. (Zie verder de plaatselijke pagina's) bale maatregelen bekendgemaakt om de problemen het hoofd te bieden. Daarbij was gesteld dat het aantal arbeidsplaatsen van het staalbedrijf in een periode van twee jaar met ongeveer 2500 zal moeten verminderen, voornamelijk in de dienstverlenende afdelingen en bij leiding en staf. Aangekondigd werd tevens dat rekening diende te worden gehouden met ontslagen in de orde van grootte van dui zend, tenzij alternatieven haalbaar zouden zijn. K Sj ilBii Relatiegeschenken Gierstraat 47-53 - Telefoon 31 28 01 Showrooms: Breestraat 30 en 24 In totaal zullen er bij het staalbedrijf de komende twee jaar 2250 arbeidsplaatsen verloren gaan. In de produktie-afdelingen vervallen 400 arbeidsplaatsen en in de zogenoemde ondersteunende afdelingen 1850. Door het natuurlijk verloop zullen er onder het fabriekspersoneel geen ont slagen vallen. De personeelswerving zal in deze sector over enkele maanden zelfs weer hervat dienen te worden. Op de ondersteunende afdelingen, zoals kantoren en laboratoria, is het natuurlijk verloop in 1978 en 1979 onvoldoende. „Met het oog hierop zal voor circa 750 werknemers nog een oplossing gevonden moeten worden”, aldus Hoogovens. ft: AMSTERDAM (ANP). De negen loonslachters van het Amsterdamse slachthuis hebben bij de vleesgrossiers de eis op tafel gelegd, dat zij er volgend jaar zo’n twintig procent in inkomen op vooruit moeten gaan. Gisteren hebben zij de stich ting, waarin de belangen van de grossiers zijn gebundeld, een ultimatum gesteld om nog dezelfde dag een serieus begin te ma ken met de onderhandelingen. Wanneer de grossiers hier niet op zouden ingaan, zou er voor vandaag rekening moeten worden gehouden met prikacties die na de feestda gen zouden worden uitgebreid, aldus een woordvoerder van de voedingsbonden FNV. Provinciale Staten gingen maandaga vond uiteindelijk met de nodige reserves akkoord met de NORON. De maandag genomen principe-beslissingen moeten nu worden verwerkt en uitgewerkt in streek plannen. De bouwplaats tussen Hoofd dorp en Haarlem zal eerst in een gewijzigd streekplan voor de Meerlanden worden opgenomen en kort daarna in het nieuwe streekplan voor het gehele Amsterdam- Noordzeekanaalgebied (waarvan de Meer landen deel uit maken). Iri dit grote streek plan zal ook de bouwplaats in de Velser broekpolder worden aangegeven. Of er ten noorden van het Noordzeekanaal - tussen Heemskerk en Uitgeest - nog extra woningbouw moet plaatsvinden, zal bij het opstellen van dit nieuwe streekplan op nieuw worden bekeken. Gedeputeerde Staten hadden in de NORON tussen Heemskerk en Uitgeest een bouwplaats voor 2000 tot 3500 woningen extra aange wezen. Nu de Staten echter - tegen de wil van GS - toch hebben gekozen voor bebou wing van de Velserbroekpolder, wordt de vraag actueel of de extra woningbouw tussen Uitgeest en Heemskerk nog wel nodig is. GS zegden toe loyaal aan de uitwerking van de bouwplaats Velser broekpolder te zullen meewerken. En zo hoort het nu. De kerstboom als levend ob- ject, met wortels en al aangeschaft en na ge bruik niet op straat of in de openhaard geworpen maar in de tuin geplant. Een nieuwe vorm van re cycling. En ook niet dat gedoe van hup de achter bak van de auto open en hatsiekidee de boom erin gepropt. Nee, keurig rechtop achterop de fiets. Dat is wat een boom toekomt. Hij heeft toch al zo te lijden van dat binnenstaan. Stelt u zich nu eens even voor dat u een denneboompje bent, ’t Is toch wat als ze sen ze dan nog zo’n te gen wij u vanaf deze een houten kruis aan je nauw puntmutsje op je plaats even wijzen op de voeten timmeren en je kop. En dat alles terwijl verstandige aanpak van takken volhangen met je staat te sterven van de de meneer op de foto. On- ballen en lichtjes. En tot dorst omdat ze je wortels der het motto: een kluit overmaat van ramp per- eraf hebben gehakt. Mo- hoort erbij? 1 -1 r-, W

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 1