Schalke af Voor chef d’équipe Oranje Van der Kroft ook kandidaat Meer dan een ton verlies voor stadion Onsportief gedrag Spasski levert Rus eerste zege op Weer remise Harm Wiersma Happel wees aanbod van Sponsor voor Ruud Wielart FNV ingelicht over Knobel I 1 treffers en missers I „Go Ahead kon twee miljoen op de bank zetten’ tototips ,,AZ'67 had Ramljak en Jan Peters niet moeten kopen 1.4# I 1 ?n. t I F r Oppassend .1 Bedelaar' B 21 SPORT 19 7 7 D F C F M R F R D I N S D A G 2 0 - 3 'J 3 J 4 41 els I nd' I r SITTARD. Een fraaie najaarsdag net niet te koud, gezonde lucht, een paar schapen in een kaalgevreten wei. In die omgeving loopt een kleine man, een zware hamer meetorsend. Een boomzaag op de grond, een rol prikkeldraad. Een prachtige herdershond loopt als een bewa ker bij zijn baas. Het beest blaft. „Hij doet niets. Dieren zijn immers aardiger dan mensen, of niet soms?” De basis voor het gesprek is gelegd. Met Jan Notermans, voetbaltrainer van beroep, met het vader landse A-diploma en het Westduitse „grote” voetbalbrevet op zak. AZ’67. Wat ging er mis? JU® k t d K 1 1 NOTERMANS LAAT CLUBS NAAR ZICH TOE KOMEN Ernst Happel: Niet naar Schalke Jan Notermans (rechts) en Hans Kraay bij AZ 67 Feyenoord had in acht wedstrijden op duurt het wel even, maar dan wacht ik gewoon langer”. Zeventien goals leverde het afgelopen eredivisieweekeinde op. Het laagste aan tal sinds 17 april, toen men veertien keer scoorde en vier minder dan op de eerste competitiedag, toen men elkaar voor het eerst ontmoette. ven incasseren Tegen FC Den Haag werd dit aantal verdubbeld. Trouwens, Vitesse degradeerde dat seizoen evenals Volendam, dat toen even- ieens 17 punten had, en nu ook op 19 punten staat. Twee tegengoals voor PSV. Dat was sinds 17 april niet meer voorgekomen. Toen verloren de Eindhovenaren met 2-0 bij Roda JC. AZ’67 verloor tot op heden vier uit wedstrijden telkens met één goal verschil en telkens in het Westen tegen Ajax, FC Den Haag, Sparta en Volendam. Piet van den Berg heeft het negatieve record dat Haarlem in zijn uitwedstrij den tegen Ajax had uit de wereld gescho ten. Tot zijn doelpunt hadden de Haar lemmers nog nooit gescoord in de Meer in hun competitiewedstrijden. Vitesse heeft nu reeds meer punten dan men in het eerste eredivisiejaar ver gaarde. In het seizoen 1971-1972 had men aan het einde 17 punten. Nu zijn het er reeds 19 en dat met nog 16 wedstrijden te gaan. Volendam heeft in drie eredivisiejaren dat men AZ’67 ontmoette nog nooit van de Alkmaarders verloren. Op eigen veld drie keer winst en in Alkmaar drie gelij ke spelen. Maar al met al sta jij er toch mooi naast. Hans Kraay heeft zowaar toegege- ven dat het zijn schuld is dat jij bij AZ moest vertrekken. BELGRADO. De elfde ronde tussen Kortsnoi en Spasski stond weer bol van de protesten. Voor de partij wenste Spass ki andere speelstukken. De tot nu toe gebruikte waren te reflecterend, waar door de Rus verblind raakte. De Joegosla vische scheidsrechter Kazic ging hierop in. Daarna vroeg Spasski om een ander schaakbord, want ook het bord weerkaat ste teveel licht. Hierop ging Kazic niet in. De capriolen van de Rus waren nog niet ten einde, want in het verloop van de partij handhaafde Boris zijn gedragspa troon van de laatste dagen door na een zet onmiddellijk het strijdtoneel te verlaten en de coulissen op te zoeken. Ruim 200 toeschouwers verlieten uit protest tegen deze onsportieve handelwijze demonstra tief de zaal. De „psychologische oorlog voering” van Spasski heeft nog een ander gevolg. Het aantal toeschouwers loopt met elke partij terug. In de elfde ronde was nauwelijks vijftig procent van de toeschouwers van de eerste dagen aan wezig. Je zou in Nederland een vette boterham kunnen verdienen door alle voetbaltrai ners met hun hele hebben en houwen te verhuizen. Van club A naar club B. Bij Notermans niet. Hij koos voor Sittard, waar hij ter wereld kwam. Hij trok van stad naar stad, maar bleef in Limburg wonen. „Veel trainers zijn 'net zigeuners Ik heb daar moeite mee. Ik houd van Sittard. Ik wil er ook blijven, al moet ik elke dag in de auto kruipen voor een lange trip. Maar toch wordt ook dat minder, ik merk het. Fit ben je wel, conditie heb ik ook, maar je bent toch 46 jaar. En die tellen bij Notermans net zo goed als bij een ander”. NV Het Nederlands Sportpark „Olym pisch Stadion” in Amsterdam heeft in het op 30 juni geëindigde boekjaar 1976- het voetbaltoernooi om de UEFA-beker. De bruto-ontvangsten van wedstrijden liepen daardoor terug van 5,2 mln tot 3,7 mln. Vitesse Ajax Veendam Roda JC Sparta Excelsior -FC Utrecht -Eindhoven -Feyenoord -Haarlem -G.A.Eagles -FC Groningen -Coventry C -Chelsea -Manchester U -Liverpool -Birmingham C 1 1 2 1 1 3 1 1 1 3 3 2 1 Ruud Geels maakte de 1800ste goal voor Ajax in de eredivisie. Daar had men 716 wedstrijden voor nodig. Een gemid delde van precies 272. Spasski maakte na zijn eerste overwin ning een laconieke indruk. „Ik heb vooraf gezegd, dat ik in de tweede helft van de kandidatenfinale zou toeslaan. Welnu, dit was mijn eerste zege en niet mijn laatste”, aldus de in Frankrijk wonende Rus. Victor „de verschrikkelijke” had echter het laat ste woord. „Deze nederlaag is zuiver een incidenteel gebrek aan concentratie, ver oorzaakt door het gedragspatroon van Spasski, dat niet te tolereren is. Ik speel nu Ernst Happel, die zich gisteren in Zeist uitvoerig liet voorlichten door Arie de Vroet (Feyenoord-FC Den Haag) en Jan Zwartkruis (Vitesse-PSV) zal njet ingaan op een aanbod van het Westduitse Schal- Zke '04. Happel liet vertegenwoordigers van de Bundesligaclub weten dat hij on danks een aantal ruzietjes in België uit stekend werkt. Happel: „De competitie, de beker en de Europa-Cup eisen al mijn aandacht op. Om nog maar te zwijgen van het Nederlands elftal”. 'O ■•N r „Ach, heeft ’t zin om de vuile Alkmaarse was buiten te hangen? Is AZ daarmee gediend? Word ik er beter van?” Cor van der Hart, kan hij wel wat jij niet kon? Notermans: „Cor is een vakman. Ik ben tegen niemand rancuneus. Ik vind het fan tastisch dat Cor weer aan de slag is. Tien jaar heb ik met hem gevoetbald. We zijn samen door de wereld getrokken. Hij is een man met goede en kwade eigenschap pen, zoals we die allemaal hebben. We zijn altijd vrienden geweest, maar een tijdje geleden zijn er wat woorden gevallen. Jammer. Maar dat betekent geen breuk. Dat draait weer bij. Ik gun het Cor, echt. Hij heeft recht op die kans". Amersfoortse trainer. De naam van Leo van der Kroft is genoemd door Arie Ligthart, voorzitter van AZ’67. Ligthart: „Ik wil graag meewerken om deze kwes tie zo snel mogelijk op te lossen. Met Leo van der Kroft heb ik er zondagmiddag over gesproken. Hij staat niet afwijzend tegenover de functie”. Volgens Ligthart zou Van der Kroft bij de spelers van het Nederlands elftal goed aanslaan. Jacques Hogewoning, voorzit ter van het sectiebestuur betaald voetbal, was bij het gesprek tussen Ligthart en Van der Kroft aanwezig. Hij zegde toe de suggestie van de AZ-voorzitter te onder zoeken. DEN HAAG. Ruud Wielart, met 2 meter 26 Nederlands recordhouder hoogspringen, heeft een nieuwe spon-, sor. Nadat Buitoni deze zomer het con tract met de door blessures geplaagde Europese topatleet opzegde, heeft Nati onale Nederlanden besloten Wielart fi nancieel te steunen. De overeenkomst geldt tot 1 december 1980, hetgeen wil zeggen: tot na de Olympische zomer spelen in Moskou. Het sponsorbedrag komt bij de KNAU in beheer. Vijf gelijke spelen was ook nog niet voorgekomen dit seizoen. Wel vier stuks 77 qen verlies geleden van 102*217 tegen op de 9e en 12 competitiedag. Vitesse, FC een winst van 1.824 in het voorgaande Utrecht, Roda JC en NAC waren er tel kens bij betrokken. Jan Notermans heeft zich nooit bezon digd aan uitspattingen. Zijn centen heeft hij goed belegd. De kapsalon heeft hij verhuurd. Van kinds af aan moést hij hard werken. Tien uur lang dames kappen, dan met Fortuna ’54 even een buitenlands trip je maken en ’s morgens vroeg, om een uur of acht, weer die schaar in de handen. Notermans heeft als voetballer trouwens nooit veel verdiend, zoals niemand bij het eens zo vermaarde Fortuna ’54. Voor een paar duizend gulden per jaar werd ge speeld en gereisd. Met veel liefde overi gens. En toen Fortuna besloot om alle spelers die tien jaar bij de club hadden gespeeld 20.000 gulden pensioen uit te ke ren, zat Notermans er net naast omdat er één „maar” aan zat: je moest je carière bij datzelfde Fortuna hebben afgesloten. En Notermans was nog even naar Sittardia Aston V Arsenal Everton Nottingham F West Ham U Wolverhampton W-Leeds U AZ’67 -FC Amsterdam boekjaar. Het resultaat werd zeer nade lig beïnvloed door de toepassing van de nieuwe Wet Onroerendgoedbelasting waardoor het Olympisch Stadion over 1975 en 1976 in totaal werd aangeslagen voor 180.590. Bij de opzet van de Jaap van der Leek, secretaris-generaal van de belangenorganisatie WON (oe fenmeesters), heeft maandag de federa- tieraad van de FNV ingelicht over de achtergronden van het ontslag van Geor ge Knobel als lid van het sectiebestuur betaald voetbal van dé KNVB. De FNV zal op korte termijn met de WON en de belangenorganisatie WCS (spelers) rond de tafel gaan zitten om de kwestie te bespreken. Zwartkruis wil niet op de zaken voor uit lopen. „Mijn naam is weliswaar door het WK-bestuur genoemd, maar se rieus is over deze kwestie niet gespro ken. Ik heb een functie binnen de techni sche staf, en daar heb ik mijn handen aan vol. Dat wil overigens niet zeggen dat ik de taak van begeleider bij voorbaat afwijs. Het is nog te vroeg om daar nu al een oordeel over uit te spreken. Officieel is er nog niets besproken”, aldus de „Allemaal erg aardig, maar daar schiet ik natuurlijk niets mee op. Ik hoefde niet weg, pas op. Maar als Notermans niet meer de tactiek mag bepalen en tegen de pers moet zwijgen, vertrekt hij wel. Ik hoef toch zeker geen hulptrainertje te worden? Ik vind me te belangrijk om alleen maar keepers af te beulen met harde, hoge, lastige ballen. Ik ben 46 jaar. Ik zag bij AZ geen mogelijkheden meer om te werken volgens mijn ideeën over voetbal. Mijn vertrek was de beste oplossing. Voor AZ én voor mij. Hoe rot het ook is, voor deze man”. Aan het ontslag is natuurlijk wel het nodige vooraf gegaan. AZ kocht Peters, Ramljak. Jan Notermans is het met die aankoop niet eens geweest. Ramljak had bij Feyenoord een heel jaar niet gespeeld en Jan vond het veel te link om zo’n man te contracteren. Hij kreeg gelijk. Jantje Pe ters, begenadigd voetballer, kwam ook voor veel geld. Ook dat was volgens Noter mans niet juist, omdat AZ in Willem van Hanegem al een spelmaker had. Boven dien speelde mee dat je ook in de voetbal lerij geen twee kapiteins op één schip kan gebruiken. AZ was al kampioen voordat er een bal in de competitie was getrapt. AZ stelde toch fors teleur. Daarom moest er iets gebeuren. En Kraay vond iets: Noter mans. 6m zijn eigen hachje te redden. verhuisd, waar hij ook al een teleurstelling ^pioest verwerken, omdat hem een X-be- drag op onbehoorlijke wijze door de neus werd geboord. „Als ik alles zou vertel len. Eigenlijk prachtige verhalen. Toen heel zielig, nu best aardig. Over een paar jaar hoor ik mezelf al schaterlachen: Zeg, weet je nog van AZ toen en toen. Jan Notermans heeft een voortreffelijke visie op voetbal. Hem valt niets te verwij ten. Hij ligt goed bij de spelers, ze blijven hem bellen om advies. Want Notermans is eerlijk in de sport. Vijf uur lang noemt hij Voorbeelden. Hij vindt zichzelf een vak- mafl en dat is hij. Hij is vol van voetbal. Hoeveel uur heeft hij niet doorgebracht op de autobaan? Reizend tusseh Hannover en Sittard, tussen Bielefeld en Sittard, tussen Groningen en Sittard, tussen Alkmaar -en Sittard? Bij Hannover werd hij bejubeld. Daar om kocht Arminia Bielefeld hem weg. „Maar kon ik weten dat Bielefeld financi- Jan Zwartkruis en Leo van der Kroft zijn de nieuwe kandidaten voor de func tie van chef d’équipe van het Neder lands elftal tijdens het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal in Ar gentinië. De namen zijn gevallen, nadat bekend geworden was dat Jack' van Zan ten definitief niet in aanmerking zou komen voor de taak van chef d’équipe. Jan Zwartkruis, die deel uitmaakt van de technische staf van het Nederlands elftal, werd door het WK-bestuur vorige week al genoemd als alternatief voor Van Zanten. De Amersfoortse oefen meester staat echter niet te dringen. Leo van der Kroft daarentegen zou echter wel belangstelling hebben. Klikte het tussen jou en Willem van Hanegem? Hovenkamp, Peters en Willem vonden joumiet hard genoeg. Dat hebben ze in Zeist, net voor Nederland-Belgiè, gezegd. Notermans: „Dat is pertinent niet waar. Een journalist uit Noord-Holland heeft dat verkeerd weergegeven in zijn verhaal. Ik heb met Van Hanegem geem problemen gehad. De eerste de beste dag dat ik in Alkmaar aan de slag ging, heb ik met Willem gesproken. Ik heb hem gezegd: Ik weet wat jij kan, ik weet hoe oud je bent. Jij moet trainen zoals jij meent dat het goed is. Ik verwacht slechts één ding van je: ’s zondags anderhalf uur er tegenaan. En dat heeft hij gedaan. Dat vind ik jo viaal”. Jan Notermans was als voetballer één van de beste Nederlandse middenvelders. Wat is hij voor type als trainer? Is hij geschikt voor dat spijkerharde profvoet bal, door George Knobel ooit als „gang- sterwereld” omschreven. Met een grote bek schop je het ’t verst, zegt men. Maar Notermans heeft nu eenmaal geen brutaal smoelwerk. Als kind was hij rustig, geen schreeuwerd. Later als voetballer ook niet. Hij schreeuwde niet, hij schopte niemand kreupel, hij beukte niet. Hij had dat alle maal niet nodig, want Jan was een ras voetballer. Een hele behoorlijke, ook in het Nederlands elftal. Notermans, klein van stuk. Type Cees Rijvers, Stefan Kovacs. Nooit brullen tegen spelers, wel praten, uren lang. „Moet ik als kleine man tegen een boom van een vent gaan dreunen van „verdomme nog aan toe, wat ben jij voor Hannes?” Dat loopt toch zeker op ruzie uit?” Notermans drinkt de zoveelste kop kof fie. Met een borrel of een glas bier maak je hem niet blij. Af en toe doet hij wel mee, met het gevaar dat hij na vijf pilsjes al geen voetbal meer van een tennisbal kan onderscheiden. Heeft hij veel reacties ge had na zijn Alkmaarse episode? Noter mans lacht hartelijk. „Nee, dat kan in dit vak niet. Hennie Hollink van Heradem en Wessels, de hulptrainer van FC Gronin gen, hebben me gebeld. Dat was alles. Nee, ook de WON (vereniging van oefenmees ters) niet. Maar dat had ik ook niet ver wacht. In dit vak vecht iedereen voor lijfs behoud. De één hoopt dat de ander eruit vliegt. Dan komt er weer een kans voor hemzelf. De ene dag ben je koning, een week later bedelaar. Dat weet je trouwens van tevoren, dus ook niet klagen. En dat doe ik ook niet. Kijk, ik hoef er geen boterham minder om te eten. Maar je bent trainer of je bent het niet. En zonder wedstrijd kom ik de zondag niet door. Je hebt geen hobby’s, want voetbal is je werk I en hobby tegelijk. Ik ga me rustig oriënte- l ren, geen wedstrijden aflopen waar trai- ners op de wip zitten. Kijk, dat gebeurt namelijk ook. Ik laat me heus wel zien, maar niet dat opvallende van „hier is me neer Notermans. Hij kan nog werk gebrui ken”. Walgelijk. Ze komen maar naar me toe, ze weten waar ik woon. Misschien eel kapot was? Ze wilden me desondanks graag houden voor een bruto maandsala ris van schrik niet, 500 mark. Toen ik dat hoorde, was ik abhalverweg Sittard. Ook bij de Eagles heb ik lekker kunnen wer ken. De club gezond gemaakt. Van Dein- sen gekocht voor anderhalve ton en voor acht ton verkocht aan Feyenoord. In totaal kon men in Deventer twee miljoen op de bankrekening schrijven en óók nog pron ken met een aardig team”. „Bij FC Groningen was ik bezig met de verjonging en daar plukt men nu de vruch ten van. AZ kocht mij daar weg en ik ambieerde die ploeg. Wie niet? Achteraf, spijt als haren op mijn hoofd. Maar ik laat niet met mij sollen. En ik zal niet verande ren. Ik blijf werken zoals ik meen dat het goed is. Soms denk ik wel: ik ben een apostel, maar de gelovigen luisteren niet meer”. Door concentratieverlies verrichtte Kortsnoi daarna een paar zwakke zetten, die Spasski zeer reële winstkansen boden. Na de 36e zet gaf Kortsnoi op. Een dreigen de torenafwikkeling betekende zonder meer het eerste verlies. Vier van de vijf laaggeplaatsten in de eerste divisie kwamen tot winst, name en alsof ik simultaan speel, waarin mijn te genstander een geest is”. Partijverloon Wit Kortsnoj Zwart: Spasski 1. c2-c4 e7-e6, 2. Pbl-c3 d7-d5, 3. d2-d4 Lf8-e7, 4. Pgl-f3 Pg8-f6, 5. Lcl-g5 H7-h6, 6. Lg5-h4 0-0, 7.e2-é3 b7-b6, 8. Tal-cl Lc8-b7, 9. Lh4 x f6 Le7 x f 6, 10 c4 x d5 e6 x d5, 11. b2 - b4 c7-c6, 12. Ifl-d3 Tf8-e8, 13. 0-0 Pb8-d7, 14 Ddl-b3 Pd7-f8, 15. Tfl-dl Ta8-c8, 16. Ld3-bl Pf8-e6, 17. a2-a4 Lb7- a8, 18. Lbl-a2 Tc8-c7, 19. Db8-bl a7-a5, 20. b4 x a5 b6 x a5, 21. Dbl-b6 Tc7-b7, 22. Db6 x d8 Te8 x d8. 23. Pf3-el Tb7-b6. 24. Pel-d3 Td8-b8, 25 H2-h3 La8-b7, 26. Pd3-e5 Lf6 x e5, 27. d4 x e5 Tb6 - b4, 28. f2-f3 Lb7-a6, 29. Tdl-d2 La6-c4, 30. f3-f4 Pe6-c5, 31. Td2-d4 Pc5-d3, 32. Tcl-dl Pd3- b2, 33. Tdl-cl c6-c5, 34. Td4 x d5 Lc4 x d5, 35. La2 x d5 c5-c4, 36. Pc3-e4 Pb2 x a4. Kortsnoi geeft zich gewonnen Overgebleven stelling: wit Kgl, Tel. Ld5, Pe4, pionnen op h3, g2. f4, e3 en e5 zwart: Kg8, Tb8, tb4, pa4, pionnen op h6, g7, f7, c4 en a5. AMSTERDAM (ANP). De drie spelers, die zondag hun partijen in de eerste ronde van het Suikerdamtoernooi wonnen (Drost, Ölerc en Jansen), zijn maandag, in de tweede I ronde, niet verder gekomen dan remise. Daarentegen voegde Nimbi zich bij de leiders, I dank zij een overwinning'tegen Gurvich. Wereldkampioen Harm Wiersma moest ook in de tweede ronde, ditmaal tegen Hans Jansen, een remise toestaan. In de meestergroep behaalden Skliarov en Odintsov uit de Sovjet-Unie alsmede de Nederlander Bies hun tweede achtereenvolgende overwinning. Lenie Geurts en Jelena Michaiovskaja uit de Sovjet-Unie zegevierden bij de dames eveneens voor de tweede keer. De uitslagen uit de tweede ronde zijn: grootmeestergroep: Hisard (Fra)-Kaplan (Vst) 1- 1; Nimbi (Kon)-Gurvich (Vst) 2-0; Jansen (Ned)-Wiersma (Ned) 1-1; Drost (Ned)-Soumao- ro (Mal) 1-1; N’Daye (Mal)-Gendlerman (Isr) 2-0; Baba Sy (Sen)-Clerc (Ned) 1-1. Stand: 1/4. Clerc, Drost, Jansen en Nimbi 3 punten, 5. N’Daye, Wiersma, Hisard, Kaplan en Baba Sy 2, 10. Gurvich en Soumaoro 1, 12. Gendlerman 0. Voor de tweede keer dit seizoen bleven zeven clubs zonder goals. Evenals op de vijfde competitiedag waren daar ook nu nieuwe wet stond voorop dat de nieuwe NAC, FC Twente, Telstar en FC Utrecht belasting de grond-, straat-, riool-, brand- bij betrokken. verzekering-, personele en vermakelijk heidsbelasting zou vervangen. De Ge meente Amsterdam heeft echter wel de onroerendgoedbelasting ingevoerd, eigen terrein slechts drie tegengoals hoe- maar de vermakelijkheidsbelasting ge handhaafd, aldus de directie. De ver schillende evenementen in het verslag jaar trokken ongeveer 300.000 toeschou wers tegen ruim 400.000 in 1975-1976. De daling werd voornamelijk veroorzaakt door de vroege uitschakeling van Ajax in lijk SW, Veendam, Helmond Sport het voetbaltoernooi om de UEFA-beker. gC Amersfoort

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 21