AFGETREDEN MINISTER-PRESIDENT: Tuberculose in K Hollandscheveld dit nog in Nederland GEEN REDENEN VOOR UITWIJZING AGEE Duisenberg voor IMF niet enige kandidaat NEDERLANDSE BEVOLKING NADERT 14 MILJOEN Fretilin zoekt financiële steun Geen gehuwde priesters meer en dan bij theologisch onderwijs” - 99 1 1 ff 1 Jaarcijfers Centraal Bureau voor de Statistiek: Regering kreeg geen klachten over activiteiten ex-CIA-agent 1 Reclamecode-commissie: teveel bangmakerij in anti-rook-advertenties ONDERWERP OVERLEG BISSCHOPPEN: 19 7 7 DECEMBER 2 D 1 2 0 BINNEN- EN BUITENLAND DINSDAG WEERRAPPORTEN I I Persvrijheid DEN HAAG (ANP). Het kabinet-Den Uyl heeft vaak teveel tegelijk gewild. Mede daardoor is wat aan wetgeving is klaargemaakt minder dan men had mogen verwachten, aldus oud-premier Den Uyl gisteren op zijn afscheidspersconferentie als premier. Slachtoffer brand Verplaatsingsgedrag Sancties Raadszaal bezet Lelystad: record Rijnproces later Roofovervallen Staking 1 pr Eg pr in m< pr ve I Br Da Fr vei de: Ier mi Gi dij zoi •d DEN HAAG (ANP). Volgens de voorlopige van het centraal Bu reau voor tiek (CBS) is de Ne derlandse bevolking nu de Daaraan zijn volgens hem ook een aantal gebeurtenissen „van buiten” debet geweest. Hij noemde in dit verband de kapingen en gijzelingen en de energiecrisis met de daaraan gekoppelde wereldwij de economische recessie. Maar dat er te weinig tot stand is gekomen, noemde Den Uyl „terechte kritiek”. Kabinet-Den Uyl heeft teveel tegelijk gewild ■ü- DRS. JOOP DEN UYL 129.000 naar 138.000. Wat onze manier vr 2 14 i PHILIP AGEE s 1 Daarentegen heeft het kabinet zaken als de gijzelingen, de economische crisis en de Lockheedaffaire opgevangen op een ma nier die het gezag en de naam van ons land in het buitenland heeft vergroot, aldus de* toekomstige oppositieleider. Daarnaast heeft het kabinet naar zijn mening wel terdege iets van de vernieuwingsgezind heid van de zestiger jaren vorm en gestalte gegeven. Ook in het buitenlands beleid heeft Nederland naam verworven in de wereld als een land dat opkwam voor de mensenrechten, op het westelijk halfrond, maar ook in Oost-Europa. Hetzelfde geldt ten aanzien van de voortrekkersrol die Nederland heeft vervuld in de verhouding tussen de derde wereld en de rijke landen. De ex-premier merkte verder onder meer op dat er sprake zou zijn van „The Dutch disease” („de Nederlandse ziekte”) zoals het Engelse weekblad „The Econo mist” heeft gesteld. Zo’n kreet wordt al te lichtvaardig overgenomen, aldus Den Uyl. Hij ontkende overigens niet dat het aard gas in Nederland een verstorende factor is gebleken in de economie. Hierdoor wordt immers de gulden hard gemaakt en dat Daarmee is naar de mening van Den Uyl een doorzichtiger besluitvorming bevor derd en is de betrokkenheid van de burger bij het bestuur vergroot. Daarom was voor de oud-premier de grote opkomst bij de laatste Kamerverkiezingen geen verras sing. Er is dus geen sprake van dat het aardgas dreigt op te raken. Het beleid kan de komende tien a vijftien jaar worden voort gezet zonder beschadiging van de eco nomie. bemoeilijkt de export. Daarnaast is de aardgasexploitatie de meest kapitaalinten sieve industrie die denkbaar is en levert dus weinig nieuwe arbeidsplaatsen op. Voorts merkte Den Uyl op dat ondanks de bijstellingen in het CDA-VVD-regeer- akkoord de door het kabinet-Den Uyl be oogde maatschappelijke hervormingen op de tocht komen te staan. Met oud-premier Den Uyl gaan de PvdA- ministers uit zijn kabinet begin volgend Het is thans volgens de oud-premier zaak de aardgasexploitatie te vertragen. Als dat gebeurt kunnen we echter bij de huidige voorraden nog dertig jaar vooruit. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locamo Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Istanboel Las Palmas New York Tel Aviv Tunis (Van onze redacteur in België) BRUSSEL. De Europese Negen zijn het niet eens geworden over een gemeen schappelijke kandidaat voor de opvol ging van onze landgenoot prof. dr. Witte- veen als directeur van het Internationale Monetaire Fonds (IMF). Naast oud-minis- ter Duisenberg (Financiën) blijft ook de Franse topambtenaar De La Rosière offi cieel kandidaat. Over de opvolging van Witteveen wordt half januari beslist. Prof. Witteveen vertrekt in augustus vol gend jaar als „managing-director” van het IMF. Het staat vast dat zijn opvolger wordt gekozen uit de kandidaten die door de EEG-landen naar voren worden gescho ven. De Negen konden het gisteren niet eens worden over een gemeenschappelijke kandidaat. Besloten is geen voorkeur voor de één of ander uit te spreken, aldus de Belgische minister Geens (Financiën) na afloop van de bijeenkomst van ministers van financiën van de Negen. Oud-minister Duisenberg heeft volgens sommige insiders de beste papieren om Witteveen op te volgen. Als politicus lijkt hij ook de voorkeur te verdienen boven De La Rosiére, die na een ambtelijke loop baan thans directeur-generaal van het Franse ministerie van Financiën is. regen onbew. geh bew h. bew onbew. zw. bew geh. bew hagelbui onbew. geh bew mist zw. bew onbew motregen onbew geh. bew onbew. 1. bew mist onbew onbew onbew. 1. bew onbew. 1. bew geh bew mist zw bew mist onbew geh bew. onbew. h. bew ozo no ozo o o o no o o 18 14 9 5 0 0 0.1 0 0.1 0 6 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0.1 0 o o Volgens Van den Bergh, en volgens het bestuur van de Nederlandse Vereniging van Journalisten, is bij de dreigende uit- zetting van Agee de persvrijheid van bui tenlanders in Nederland en, in uiterste instantie, de persvrijheid in het alge meen, in het geding. De enige concrete klacht van de kant van het ministerie van Justitie tegen Agee Andrade, die zijn basis heeft in de Zweedse hoofdstad Stockholm, is enkele dagen in ons land, onder andere voor het houden van spreekbeurten. De financiële steun voor het Fretilin uit Nederland zal in de eerste plaats worden gebruikt voor de instandhouding van de geheime radiozender van het Fretilin op Oost-Timor en het Fretilin-kantoor bij de Verenigde Naties in New York. Andrade zei gistermiddag tijdens een persconferentie, dat de Indonesische rege ring momenteel 40.000 manschappen op Oost-Timor heeft ingezet tegen het Fetilin- bevrijdingsleger. De Indonesische solda ten onderdrukken naar zijn zeggen de be volking. behelst namelijk een artikel: een soort reisbrief die hij schreef aan het Britse linkse blad The Leveler een badinerend twee ton schadevergoeding. Verder is het tot nu toe de Nederlandse bisschoppen gelukt, dat de huidige gehuwde docenten mogen blijven zitten. Volgens de regeling van de commissie onder leiding van prof. W.C.L. van der Grinten, bekend om zijn informatiewerk bij de totstandkoming van het CDA-VVD kabinet, moet in de statuten van de theolo gische opleidingen worden opgenomen dat de aanstelling van wetenschappelijk per soneel de goedkeuring behoeft van de bis schoppenconferentie. Ieder lid moet voor de bisschoppen „aanvaardbaar zijn als lid van het wetenschappelijk personeel”. DEN HAAG (ANP). De manier waar op de stichting „Anti-rookplan voor de Jeugd” in haar advertenties wijst op de gevaren van het roken appelleert ten on rechte en te sterk aan gevoelens van angst. Deze uitspraak heeft de reclameco de-commissie gedaan naar aanleiding van een klacht van de heer M. Kooijmans. De commissie heeft wel waardering voor de anti-rook-campagne zelf, maar de wijze van adverteren is in strijd met de reclame code. De stichting noemt in haar adverten ties fictieve miljardenbedragen, die de overheid moet uitkeren aan nabestaanden van mensen, die aan de gevolgen van het roken zijn overleden, aan hen, die ten gevolge van roken niet meer kunnen wer ken en aan hen, die via het roken aan de drugs zijn geraakt. verhaaltje over zijn lotgevallen als verban- nene uit Engeland. Omdat tijdens de zitting van gisteren niet alle aspecten van de zaak Agee kon den worden behandeld, zal de adviescom missie donderdag opnieuw de Amerikaan en zijn raadsman ontvangen, Mr. Van Ben- nekom zei gisteren te overwegen oud-pre mier Den Uyl (die volgens het ministerie van Buitenlandse Zaken voorstander zou zijn geweest van de toelating van Agee) en oud-minister Van der Stoel te laten uitno digen als getuigen. Agee en zijn raadsman hopen dat het mogelijk wordt dat de zaak in beroep wordt behandeld door de Raad van State. Dat zal alleen mogelijk zijn wanneer het beroep bij de minister (via de adviescom missie) nog enkele maanden blijft slepen öf wanneer de nieuwe minister van Justi tie een beslissing neemt tegen het advies van de adviescommissie of van een van de leden ervan in. Volgens het Tilburgse hogeschoolblad bestaan er bij de katholieke instellingen van wetenschappelijk theologisch onder wijs nogal wat bezwaren. De Commissie- Van der Grinten zou niet duidelijk maken op grond van welke criteria de bisschoppe lijke verklaring wordt gegeven. Ook zou den bezwaren bestaan tegen de voorgestel de beroepsprocedure, terwijl de voorge stelde uitsluiting van de gewone rechter reden tot bezorgdheid geeft voor de rech ten van de individuele persoon. Volgens de rijkspolitie in Den Briel is het de man die in de nacht van zondag op maandag bij een brand in een pension om het leven kwam, een ongeveer 35-jarige Oostenrijker. De politie heeft de identiteit van de man nog niet exact kunnen vast stellen. Ook de twee in een ziekenhuis opgenomen slachtoffers blijken Oostenrij kers te zijn. Één van hen is zwaar gewond. Het Centraal Bureau voor de Statistiek start in januari een onderzoek naar het verplaatsingspatroon van de Nederlandse bevolking. Maandelijks zullen ongeveer 2000 huishoudens door enquêtrices wor den benaderd om een aantal karakteris tieken van hun verplaatsingspatroon af te leggen. De ondervraagde personen wordt bijvoorbeeld gevraagd al hun verplaatsin gen buitenshuis gedurende twee dagen te noteren. De Canadese regering heeft gisteren handelssancties genomen tegen Zuid-Afri- ka. Minister van Buitenlandse Zaken Don Jamieson deelde in het parlement mee dat de handelsattachés in Johannesburg en Kaapstad worden teruggetrokken en dat geen steun meer wordt gegeven aan fir ma’s die met Zuid-Afrika handel drijven. Voor deze firma’s zal een gedragscode worden opgesteld. Een vijftigtal jongeren van het „Bredase Aktiefront” heeft gistermiddag de raads zaal van het stadhuis van Breda korte tijd bezet tijdens de vergadering van de stuur groep huisvesting één- en tweepersoons huishoudens. Tijdens de bezetting werd een verklaring voorgelezen over het falen van die stuurgroep. Na de bezetting trok ken de jongeren naar de binnenplaats van het stadhuis om daar een doodskist met het opschrift „stuurgroep” te verbranden. In Lelystad hebben- zich in de maand november 858 nieuwe inwoners geves tigd, een record. Het is de grootste maan delijkse stijging van het inwonertal sinds de bouw van Lelystad, tien jaar geleden. De rechtbank in Rotterdam heeft giste ren zes weken uitstel verleend inzake het proces tegen de Franse kalimijnen. Hier mee is de rechtzaak, die begin oktober 1974 door de Stichting Reinwater en enke le Westlandse tuinders werd aangespan nen, opnieuw vertraagd. De kalimijnen in de Elzas hebben om uitstel gevraagd, om dat zij hun antwoord op de dagvaarding nog niet klaar hebben. Vier mannen hebben gisteren in West- Berlijn een bank overvallen. Ze schoten een kassier dood en gingen er in een auto vandoor met ruim 300.000 gulden. Enkele uren later overvielen eveneens vier man nen een geldtransportauto. Twee van hen ontwapenden de bewaker en het viertal wist daarna in een auto te ontkomen met, volgens niet bevestigde berichten, ruim 1.6 miljoen gulden. Het ongeveer 20.000 leden tellende ge- meentepersoneel van Madrid heeft beslo ten in staking te gaan om een verhoging van het minimumloon van 15.000 tot 25.000 peseta (circa ƒ450,- tot 750,-) af te dwin gen. Burgemeester Juan de Arespacocha- ga noemde de eis rechtvaardig, maar ver klaarde tevens dat de stedelijke financiën een dergelijke verhoging niet toestaan. De uitkeringen krach tens de sociale verzekerin- o en voorzieningen aow be reikten dit jaar met 71,1 miljard gulden 30,4 pro cent van het nationaal in- 7 4 -0 9 16 16 5 3 4 5 2 5 3 3 6 -2 -6 3 -2 7 13 1 -8 5 -6 -3 b ti ri k HOLLANDSCHEVELD (ANP). Vijf personen uit één gezin (vader, moeder en drie kinderen) uit het Drentse Holland scheveld zijn met tuberculose in het sana torium Beatrixoord in Haren opgenomen. De besmettelijke ziekte werd vrijdag na een jaarlijkse doorlichting ontdekt bij twee van de kinderen, leerlingen van de gereformeerde basisschool in Holland scheveld. Gisteren is een onderzoek begonnen naar meer eventuele tbc-gevallen bij leer lingen en leerkrachten van de school, die niet is gesloten. De verwachting is dat het onderzoek, dat de hele week zal duren, nog een paar gevallen zal opleveren. Volgens de geneeskundig inspecteur voor de Volks gezondheid is er echter geen reden tot paniek of ongerustheid. 2 6 5 7 12 14 3 -3 20 11 23 3 4 5 2 -3 -2 -9 0 12 7 15 n a I] n k g d g v Isi br de Nc ho mi dn sc re he er „r re sc lil N r< j< d a fi CÜ [het weer Volgens Den Uyl had de stijl van regeren van zijn kabinet het kenmerk van een grotere openbaarheid dan ooit tevoren. Kamerlid Van den Bergh kondigde aan dat hij in elk geval langs parlementaire weg (bijvoorbeeld via Kamervragen of een interpellatie) zal trachten te voorkomen dat de nieuwe minister van Justitie door snel handelen de mogelijkheid van een beroep bij de Raad van State afsnijdt. De opdracht van de commissie was de formule te vinden voor ontslag van de wetenschappelijke personeelsleden als de ze niet meer voldoen aan de kerkelijke voorwaarden. Indertijd leidde een derge lijk ontslag tot een proces voor de burger rechter toen prof. dr. H. van Luijk werd ontslagen als hoogleraar aan de katholieke theologische hogeschool Amsterdam om dat hij in het huwelijk trad. Het Vatikaan wil niet dat gehuwde priesters docenten zijn bij de vorming van celibataire priesters. Prof. Van Luijk eiste en kreeg Weer in binnen- en buitenland VOORUITZICHTEN VOOR DONDERDAG: Veel bewolking, overwegend droog en tempe raturen omstreeks 5 graden. Aantal uren zon: 0 tot 3, minimum tempera tuur: omstreek? 5 graden, maximum tempera tuur: omstreeks 5 graden. Kans op een droge periode van ten minste 12 uur: 90 percent, kans op een geheel droog etmaal: 70 percent. mist mist mist geh bew mist mist mist zw. bew mist mist veranderl zzo n zzw zo o ono ono wnw windst n w zzo o o no windst. zo windst. windst. r n nnw no windst. windst. wnw zo n windst. nno wmdst no ozo zw DEN HAAG (ANP). Priesters die gaan trouwen kunnen niet langer meer verbon den zijn aan het wetenschappelijk theologisch onderwijs. Zij zouden hun arbeidsover eenkomst moeten beëindigen, omdat zij door het huwelijk hun kerkelijke ambtsbe voegdheid hebben verloren. Dit zou ook een proces voor de burgerrechter zinloos moeten maken. Over deze stellingen voeren de r.k.-bis- schoppen van Nederland momenteel over leg met de religieuzen en met de katholieke instellingen voor wetenschappelijk theolo gisch onderwijs. Basis voor dit overleg over de rechtspositie van wetenschappelijk ke medewerkers aan de katholieke theolo gische hogescholen iri ons land is een ge heim rapport dat een daartoe aangezochte commissie van juristen deze zomer aan de bisschoppen heeft uitgebracht. Dit rap port werd onlangs anoniem aan de theolo gische hogeschool in Tilburg afgeleverd. sterfte aan kanker ver toonde een daling van on geveer twee procent, na- (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. Er zijn bij de Nederlandse regering geen klachten binnengekomen vanuit het buitenland over politieke of andere activiteiten van ex-CIA-agent Philip Agee, die een reden zouden kunnen vormen voor een weigering van een verblijfsver gunning. Dat, volgens Agees advocaat mr. W. van Bennekom, hebben vertegenwoordigers van de ministeries van Buitenlandse Za ken en van Justitie gisteren verklaard tij dens de zitting van de Adviescommissie voor Vreemdelingenzaken, waar Agees be roep tegen de weigering van zijn verblijfs vergunning werd behandeld. De vorige staatssecretaris van Justitie, mr. J. Zeevalking, had Agee slechts een verblijfsvergunning voor enkele maanden gegeven (in plaats van, zoals was ge vraagd, een jaar), met als argument dat Agee zich niet zou hebben gehouden aan de voorwaarden die waren gesteld voor zijn verblijf in Nederland. Deze voorwaar den, die trouwens voor elke buitenlander gelden, behelzen een verbod van activitei ten, die de staatsveiligheid of de openbare orde schaden, ofwel de buitenlandse be trekkingen van Nederland in gevaar brengen. Het PvdA-Tweede-Kamerlid drs. Harry van den Bergh, die dit voorjaar bemiddel de bij de aanvankelijke toelating van Agee jaar mee naar de Tweede Kamer. Zij allen zullen dan gaan deel uitmaken van de PvdA-fractie. „Die fractie gaat het beleid van het kabinet-Van Agt met argumenten bestrijden, wanneer daartoe aanleiding is”, aldus Den Uyl, die zei te vrezen, dat er vele aanleidingen, zullen zijn. „De opposi tie van de PvdA zal niet zachtmoedig zijn, maar wel redelijk.” AMSTERDAM (ANP). Het Fretilin, de bevrijdingsbeweging op Oost-Timor, zoekt financiële steun in Nederland. Vol gens de Fretilin-vertegenwoordiger in Europa, Leonel Andrade, is die steun hard nodig, omdat Indonesië de strijd tegen de 15 a 20.000 Fretilinstrijders in de voorma lige Portugese kolonie heeft verhevigd. tot Nederland, had daartoe aan staatsse cretaris Zeevalking een dossier over de zaak-Agee, zoals die in Groot-Brittannië had gespeeld, overhandigd. Van den Bergh, die gisteren als getuige optrad voor de adviescommissie, verklaar de dat ook toen al duidelijk was dat Agee als journalist en publicist zijn activiteiten, gericht tegen de rol die de Amerikaanse inlichtingendienst CIA speelt in verschil lende landen, zou voortzetten Leonel Andrada, vertegenwoordiger van het Fretilin in West-Europa tijdens een persconferentie in Amsterdam. WOENSDAG 21 DECEMBER Zon- en maanstanden Zon op 8.46 uur onder 16.30 uur Maan op 14.17 uur onder 4.24 uur CC o o.i 0.1 X) 0.1 0.2 0 o 0.3 0.1 0.6 0 0 0 0 0 0 melijk van 206,8 naar 202 gaan en meer boeken uit per 100.000 inwoners. De de openbare bibliotheken sterfte aan hart- en vaat- hebben geleend, de uitle- cijfers ziekten daalde met bijna ningen stegen van 938 vijf procent van 379,5 tot naar 1000 per 100 inwo- de Statis- 363 Per 100 000 inwoners- ners, wat betekent dat .De daling van het geboor- iedere Nederlander per tecijfer gaat zich steeds jaar tien boeken uit de duidelijker weerspiegelen openbare bibliotheek 14 miljoen jn de bevolking van de haalt. Het aantal personen, dicht genaderd. De scholen: in 1977 werden de dat een museum bezocht, bevolking is dit jaar kleuterscholen nog maar steeg van 38 tot 40. Verder ruwweg met 100.000 zielen toegenomen tot 13,9 miljoen en de bevolkingsdichtheid met twee tot 411 men sen per vierkante ki lometer grond. kleuterscholen nog maar door 466.000 kinderen be- steeg het aantal vakan- zocht tegen 499.000 in 1976 tiegangers van 54 tot 55 en 519.000 in 1975. De ba- per 100 Nederlanders, Ge- sisscholen telden lijk bleef het aantal toneel- 1.518.000 leerlingen tegen bezoekers en het aantal 1.533.000 in 1976 en concertgangers, te weten' 1.537.000 in 1975. Bij het op respectievelijk 6 en 9 voortgezet onderwijs ste- per 100 inwoners van ons gen de leerlingen-aantal- land, len nog, bijvoorbeeld bij Er werden dit jaar minder het hoger beroepsonder- kinderen geboren, name- wijs van 176.000 naar lijk 12,4 per 1000 inwoners, 182.000 en bij het weten- gen en krachtens de pensi- maar er stierven ook aan- schappelijk onderwijs van merkelijk minder mensen, te weten 7,9 per 1000 inwo ners tegen 8,3 in 1976 en Wat onze manier van eveneens 8,3 in 1975. De vermaken betreft, blijkt komen tegen 62,4 miljard uit de voorlopige cijfers gulden of 29,1 procent van van het CBS, dat we vaker het nationaal inkomen in naar een museum zijn ge- 1976. o. SS «is 7 6 7 7 7 8 7 6 6 9 8 15 7 11 9 -0 Hoogwater 0.40 uur en 13.07 uur Laagwater 8.40 uur en 21.00 uur

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 2