NEDERLANDSE EXPORT LOOPT VERDER TERUG Pakhoed somber gestemd Produktie Suiker Unie dit Beleggings- bewijzentot Spaar- deposito’stot 81% Dollar blijft verder dalen Bon voor veel keus uit hoge, vaste rente jaar 3 a 4 pet kleiner Invoer goedkope textiel beperkt postgiro en rijkspostspaarbank Toekomst alcohol 1 Venezuela: olie moet 5 tot 8 pet duurder Staatslening wordt 350 mln groot Luchtverkeersleiders in Frankrijk houden stiptheidsactie EUROPESE NEGEN GEVEN FIAT AAN AFSPRAKEN COMMISSIE j MBU £NUN WHIMK WWHZ KUIH FMWMIffl WOENSDAG 21 id e i iem (Van onze redactie economie) BRUSSEL. „Aan de onge rustheid bij de staalbedrijven en de regeringen van de Europese rf e e >r Verkrijgbaar in coupures van f 1.000,- en f 5.000,-. Vaste rente bij looptijd van 3 jaar, 7}A%, 4 jaar 7Vè% en 5 jaar 8%. Bij een beleggingsbewijs krijgt u rente-op-rente: aan het einde van de looptijd ontvangt u automatisch uw aankoopbedrag plus de totale rente. Tussentijds opnemen zonder renteverlies voor de aankoop van een eigen huis in Nederland is toegestaan. Minimum storting f 1.000,-. Bij elke storting keus uit looptijden van 2 tot 6 jaar met een vaste rente van 7’/4% tot 8*/4%. Deposito's komen na de looptijd automatisch vrij. De rente is jaarlijks beschikbaar. Voor de aankoop van een eigen huis in Nederland kunt u ook tussentijds zonder renteverlies geld opnemen. Wilt u zeker zijn van hoge, vaste rente over spaargeld dat u langere tijd kunt missen? Bij ons hebt u keus uit 5 spaardeposito’s en 3 beleggingsbewijzen. U kunt de bon insturen of bellen (020) 5 89 3137 of 0017 (gratis), als u meer wilt weten over deze aantrekkelijke spaarmogelijkheden. Of ga naar het postkantoor en vraag naar de folders. I Bonvooï t hoge- I en - t 1 I 1 1 I l 1 l Negen is tegemoet gekomen”. Dit zei Europees commissaris Etienne Davignon (Industriebeleid) giste ren nadat de ministers van Bui tenlandse Zaken van de Negen hun goedkeuring hadden ver leend aan een reeks maatregelen om de ernstige crisis bij de Euro pese staalindustrie te bestrijden. '^^spa^epos^ "Belegge s" - lol lo spr;<! (ADVERTENTIE) £f. NaanX- Adies. 8°/ ii- in Die kleinere produktie, vertelde drs. Van Kempen, betekent dat dit jaar geen suiker hoeft te worden verkocht tegen de lage wereldmarktprijs. In 1976/’77 was dat met 19.000 ton het geval. De produktie is kleiner doordat Suiker Unie in deze campagne van een met zes procent verminderd areaal 7,5 procent minder bieten heeft ontvangen, terwijl ze meer bieten voor verwerking doorstuurt naar het buitenland: 185.000 ton tegen 90.000 ton vorig jaar. Dat de hoeveelheid geproduceerde suiker minder daalt dan de hoeveelheid ontvangen bieten is te danken aan het feit dat kwaliteit en gemiddeld suikergehalte der bieten nu gunstiger zijn dan een jaar geleden. De Duitse mark was zeer vast maar fluctueerde snel doordat ook hier een dunne markt bestond. Het hoogste punt was 108,60, het laagste 108,10. Ge sloten werd op 108,35 tegen 108,45 maandag. Er werd in de markt veron dersteld, dat de Nederlandsche Bank enigszins in de markt had ingegrepen. De gestadige uitholling van de waar de van de dollar, waarmee de Europese landen en Japan nu al weer enige tijd geconfronteerd worden, wordt door een aantal economen geïnterpreteerd als een pokerspel waarin de Verenigde Staten de beste kaarten in handen hebben. De Amerikanen hebben het aan de Europese centrale banken overgelaten om grote steunaankopen van dollars te verrichten. Europese bedrijven hebben ondertussen hun winst op export naar de V.S. gedurig zien dalen, terwijl de Amerikaanse export door de koersda ling van de dollar steeds concurreren- der is geworden. Ondanks de vertraging van de wereld handel met ongeveer 4 percent hebben omringende landen toch kans gezien hun export behoorlijk te verbeteren. Frankrijk zelfs met 20 percent, Italië, Engeland en Ierland konden zelfs groeipercentages van 30 tot 40 percent bereiken. „De Nederland se export loopt zelfs binnen Europa terug. Dit geldt ook voor grote groeimarkten als Engeland en Italië”, aldus het centraal orgaan. Het centraal orgaan wijst erop dat het buitenland in het overheidsbeleid ten aan zien van exportbevorderende maatregelen voor ontwikkelingshulp het eigen bedrijfs leven nauw betrekt. Dit komt onder meer tot uiting in het door vele landen ten be hoeve van de export hanteren van een stelstel van zogenaamde gemengde kre dieten. „Herhaaldelijk is door het centraal orgaan bij de regering bepleit een derge lijk systeem, mede met het oog op onze Het centraal orgaan zegt dat de oorza ken van het nog steeds verder teruglopen wel bekend zijn: de harde gulden en het hoge kostenpeil in ons land. Toch weet het centraal orgaan dat in de huidige fase nog niet moet worden overgegaan tot devalua tie van de gulden, doch dat voor de expor teurs de gevolgen van de hardheid van de gulden wel door de overheid opgevangen moeten worden. Gedacht wordt in dit ge val aan een koersrisicoverzekering, hoe wel dit door de zeer hoge premie weer kan leiden tot zodanige prijsverhogingen dat alleen al daardoor opdrachten aan ons land voorbij kunnen gaan. lasse (bijprodukt van de suikerfabricage), als alcoholgrondstof buitenspel zet. Dit zei ir. H. J. Louwes, ondervoorzitter van de coöperatie. Een EEG-regeling zal er niettemin moeten komen, wil Nederland geen vergaarbak worden voor alcoholo- verschotten uit andere lid-staten. Een op lossing is mogelijk door het gebruik van alcohol als onuitputtelijke, want uit plan ten verkrijgbare, energiebron van grote calorische waarde, aldus ir. Louwes. Ir. Louwes noemde de Nederlandse alco- holindustrie zeer doelmatig; voor een heel belangrijk deel is dat aan de grondstof melasse te danken. Die doelmatige indus trie, vond hij, moet niet tot een marginale bedrijfstak worden gemaakt. Er daagt een grote toekomst voor op moderne, energie- bewuste wijze voortgebrachte alcohol. Zuivere alcohol, vertelde hij, heeft ka- lorisch dezelfde waarde als benzine. De werkgelegenheidssituatie, door te voeren. Dit in het belang van de ontwikkelingslan den en het ten behoeve van onze werkgele genheid benutten van bestaande produk- tiecapaciteiten in onze bedrijven”. (Van onze redacteur in België, Jan Gerritsen) BRUSSEL. De Europese Negen heb ben hun fiat gegeven aan de afspraken die de Europese Commissie heeft ge maakt om de invoer van goedkope tex tiel te beperken. De ministers van Bui tenlandse Zaken van de Negen besloten gisteren dat de Europese Gemeenschap zal meewerken aan de verlenging (voor vier jaar) van een zogenaamd multi- vezelakkoord, dat de internationale tex tielhandel regelt. Engeland en Frankrijk stribbelden maandag nog tegen. Deze landen wilden niet instemmen met het resultaat van de onderhandelingen die de Europese Com missie de afgelopen twee maanden heeft gevoerd met 32 laee-lonenlanden, groten deels ontwikkelingslanden. Uiteindelijk gingen alle negen akkoord omdat de door de commissie gemaakte afspraken verre te verkiezen zijn boven het eenzij dig afkondigen van invoerbeperkingen. De Europese Commissie die de gecom pliceerde besprekingen in recordtempo voltooide, overschreed haar nauw om schreven mandaat op twee punten. De invoerplafonds voor twee produkten uit goedkope landen, waarvan de Europese textielindustrie zeer sterke concurrentie ondervindt, werden overschreden. Het gaat hier om katoenen garens (8500 ton meer) en katoenen weefsels (14.912 ton meer). Elke duizend ton meer import van deze produkten betekent volgens een door sommige aangevochten berekening van de Europese Commissie in de EEG res pectievelijk 160 en 460 arbeidsplaatsen verlies. Vooral Engeland is bevreesd voor de goedkope concurrentie wat deze produkten betreft. De extra hoeveelhe den die nu toch ingevoerd mogen wor den, komen ten goede aan India, Pakis tan, Egypte en Brazilië. President Perez verklaarde dat de orga nisatie de extra inkomsten zou moeten gebruiken voor economische hulpverle ning aan de ontwikkelingslanden die geen olie bezitten. Het geld zou zijns inziens kunnen dienen om de buitenlandse schul den van die landen af te lossen. Tijdens een informeel overleg vóór het begin van de conferentie heeft ook Libië een prijsverhoging geëist. Saoedi-Arabië, Iran, Qatar en de Verenigde Arabische Emiraten daarentegen willen juist een prijsstop. DEN HAAG (ANP). De 8.25 pet Staatslening, waarop via het tendersys- teem maandag kon worden ingeschreven, wordt 350 mln groot. De koers van uitgif te wordt 100,30 pet. De toewijzing op de lening, die wordt afgelost in de jaren 1979-1993, vindt ten volle plaats voor diegenen, die hadden ingeschreven tegen een hogere koers dan 100,30 pet. De inschrijvingen tegen 100,30 pet worden voor 85 pet gehonoreerd. Op inschrijvingen tegen een lagere koers wordt niets toegewezen, aldus het ministe rie van Financiën. De toestand op de Europese alcohol- markt is verwarrend en dreigt tot een chaos te worden. De voorgestelde regeling waarmee de Europese Commissie er orde in wil scheppen is voor de Nederlandse InndhniHv onaanvaardbaar omdat ze me- Ir. Louwes nam het de Europese Com missie erg kwalijk dat ze nu juist aan de melasse-alcohol, de goedkoopste agrari sche alcohol, geen plaatsje heeft gegund in haar marktordeningsvoorstel. Dat ten gunste van de duurste agrarische alcohol, de uit wijn gedistilleerde alcohol. De pro blemen van het Middellandse-zeegebied werpen hier duidelijk hun schaduw voor uit, meende hij. „De politiek heeft, het geheel gewonnen van de doelmatigheid”. De thans aan de gang zijnde suiker bietencampagne zal naar verwachting op fxxroodo UprctHocf oindicfpn ian- ier- uije- ude t 64 5ijl- ries, Ael- len- 7 J. 48. ndel 85. ree- nen- ide. 0 Gedurende de eerste drie maanden van volgend jaar gaat de Europese Commissie met een groot aantal landen die goedkoop staal produceren, overleggen over verho ging van hun prijzen tot het Europese niveau. De heffingen worden opgelegd om te voorkomen dat de Europese markt wordt overstroomd met grote hoeveelhe den produkten of staal tegen een zeer lage prijs. Nederland en West-Duitsland waren ge kant tegen verplichte minimumprijzen voor staafstaal en warm gewalste rollen. Nadat Bonn echter zijn verzet had ge staakt, legde ook Nederland zich bij de wens van de meerderheid neer. Alle negen EEG-landen zullen nu afzien van nationale maatregelen om de staalindustrie te steu- AMSTERDAM (ANP, AP). De Amerikaanse dollar heeft gisteren de daling voortgezet. Nadat bijna één cent lager was geopend op 2,2795, werd een nieuw dieptepunt bereikt op ƒ2,2790. Het slot kwam op ƒ2,2825 - 2,2850, per saldo een verlies van on geveer één cent. De handel was zeer rustig. CARABALLEDA (ANP). De Organi satie van Olie Exporterende Landen (OPEC) zou haar prijzen van ruwe olie per 1 januari met vijf tot acht procent moeten verhogen. De president van Venezuela, Carlos Andres Perez, zei dit gisteren in de toespraak waarmee hij de vergadering van ministers van Olie van de OPEC in Caraballeda bij Caracas opende. De mi nisters moeten uitmaken of de olieprijzen volgend jaar omhoog gaan en zo ja met hoeveel. Mede omdat het hier ontwikkelings landen betreft, waar de textielindustrie nog vaak een huisindustrie op het plat teland is, stemde ook de Britse minister van handel, Dell, in met het onderhande lingsresultaat. Ook voor de Benelux is de concurren tie van katoenen garens en weefsels uit goedkope textiellanden een gevoelige zaak. De invoer zal de komende vier jaren ten gevolge van de getroffen af- ROTTERDAM (ANP). Het Pakhoed- concern komt op 8 maart met zijn cijfers over 1977. Omdat nog niet kan worden vastgesteld in welke mate in de huidige situatie bijzondere voorzieningen ten las te van de nettowinst getroffen moeten worden, is het nu nog niet mogelijk een prognose voor het lopende jaar te geven, aldus Pakhoed. Behalve door de instelling van heffingen op de import van goedkope staalproduk- tenuit landen buiten de Gemeenschap, besloten de Negen tot een stelsel van oriëntatieprijzen en verplichte minimum prijzen. Hiermee wil de Europese Commis sie bewerkstelligen dat de staalonderne- mingen in de EEG tegen het eind van volgend jaar weer rendabel kunnen pro duceren. Behalve voor betonijzer, werd op Itali aans en Frans aandringen gisteren beslo ten tot instelling van een verplichte mini mumprijs voor nog twee produkten. Staaf staal gaat vanaf 1 januari 690 gulden per ton kosten en warme gewalste rollen gaan 685 gulden per ton kosten. Voor betonij zer moeten prijzen tussen 550 en 570 gul den per ton worden berekend. De mini mumprijzen blijven het gehele jaar 1978 geldig, maar ze kunnen worden gewijzigd nen. Ook is afgesproken dat de produk- tiecapaciteiten niet mogen worden uitge breid. De producenten van goedkoop staal mo gen hun marktaandeel op de Europese markt behouden, mits zij hun prijzen aan het Europese niveau aanpassen. In een later stadium wil de Europese Commissie ernst maken met de herstructurering van de staalindustrie. Die zal er op gericht zijn de capaciteiten te verminderen en de be drijven te moderniseren, zodat ze weer rendabel kunnen werken. met toestemming van de Europese minis terraad. De staalhandel wordt verplicht de oriëntatieprijzen (die vanaf januari voor zestien produktiegroepen gaan geleden) te volgen. De Europese Commissie gaat daarnaast bodemprijzen instellen ter bere kening van de heffingen die zullen worden geheven op goedkope staalprodukten die in de EEG worden ingevoerd. Door het opleggen van de heffingen worden deze produkten bijna even duur als de produk ten van de Europese staalbedrijven. grondstoffen ervoor zijn telkenjare weer te krijgen uit de „bio-massa”, de planten groei, en tot die grondstoffen behoort stellig de melasse. De Brazilianen, aldus ir. Louwes, willen tegen het einde van deze eeuw alle suiker uit 80 miljoen hectare suikerriet in 3.500 nieuwe alcoholfabrieken omzetten in alco hol, waar ze driekwart van hun aardolie- invoer mee willen vervangen. Dichter bij huis worden soortgelijke ge dachten gekoesterd. In Frankrijk bestaan plannen om van de nieuwe, tot het Europe se en wereldwijnoverschot bijdragende wijngebieden in het zuiden gierstvelden te maken. UTRECHT (ANP). De Coöperatie Suiker Unie, dit jaar ontvangster van 79.000 van de 132.000 hectaren Nederlandse suikerbieten, zal in dit campagnejaar drie tot vier procent minder suiker produceren dan de 526.000 ton van 1976/’77. De voorzitter van de coöperatie, drs. K. C. van Kempen, vertelde dit in de gisteren in Utrecht gehouden jaarvergadering. In het ruim een week geleden gepubliceerde jaarverslag werd nog gerept van een vermindering van de produktie in het lopende campagnejaar met slechts twee tot drie procent. De negatieve ontwikkeling in het resul taat van Paktank Nederland is sinds het verschijnen van het halfjaarbericht zoda nig verslechterd (inclusief de Duitse belan gen) dat voor het tweede halfjaar 1977 bij dit bedrijf sprake zal zijn van een aanzien lijk verlies. Pakhoed ziet geen tekenen die erop wijzen dat in 1978 een keerpunt in de marktontwikkeling zal optreden. PARIJS (AFP). Het verbond van Franse luchtverkeersleiders, de SNCTA, heeft gisteren bekendgemaakt, dat de luchtverkeersleiders een stiptheidsactie zullen voeren van 22 december tot 5 januari. De SNCTA, waarbij de grote meerder heid der verkeersleiders in Frankrijk is aangesloten zegt in een communiqué, dat de 19 september gedane toezeggingen tot op heden niet zijn nagekomen. De vorige stiptheidsactie duurde van 26 augustus tot 19 september. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. De Nederlandse export loopt steeds verder terug. De invoer daar entegen blijft stijgen. Dit heeft tot gevolg dat onze handelsbalans de laatste maan den uit het evenwicht is geraakt. Van januari tot en met augustus ontstond hier al een tekort van ongeveer vier miljard gulden. Deze conclusie trekt het Centraal orgaan voor de economische betrekkin gen met het buitenland over het export- verloop tot en met september van dit jaar. „Het roer moet om. En op de kortst moge lijke termijn. Nederland is te zeer afhan kelijk van het economisch verkeer met het buitenland; de export mag niet langer als een „rest-post worden beschouwd”, aldus het verslag. Nct’iM per EEG: Importheffing op staal jaar (garens) en 0,5 percent (weefsels) stijgen. Het marktaandeel van de goed kope landen neemt de komende vier jaar toe tot ongeveer 24 en 32 percent. De textielindustrie in de Europese Ge meenschap krijgt de komende vier jaar dus de hoognodige adempauze om zich aan te passen aan de veranderde omstan digheden, vooropgesteld dat het multi- vezelakkoord wordt verlengd. In de negen landen van de Europese Gemeenschap wordt jaarlijks gemiddeld voor vier miljoen afgewerkte textielpro- dukten en kledingartikelen verbruikt. De industrie in de Europese Gemeenschap verwerkt gemiddeld 3,4 miljoen ton per jaar. De Negen voerden gemiddeld 600.000 ton meer in dan ze exporteerden. De laatste jaren nam de import uit de lage-lonen-landen sprongsgewijs toe. w 1O;

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 17