ISRAËLISCHE PREMIER MENACHEM BEGIN IN LONDEN: \~LES IN VISSEN Filosoof Eugen Menert wil zich in Nederland vestigen Academici in VS willen einde niet alle contracten aan wedloop kernbewapening REGIME VAN HIERUIT BESTRIJDEN” IN SOVJET UNIE” Frankrijk honoreert „ARBEIDERS VERZET „IK BLIJF HET TSJECHOSLOWAAKSE) E r. 1T Zuidafrikaanse minister van Defensie: T Overleg Vietnam en VS afgesloten Westduitse generaal topman bij NAVO FOUTJE Raad van Europa wil zwaardere straffen milieu-vervuilers 2 3 BINNEN- EN BUITENLAND WOENSDAG 2 1 DECEMBER 19 7 7 ;n s in al bijna 1 miljoen aan prijzen er rd Andrei Amalrik: tie tik I en Van der Stoel r (vervolg van pagina 1) De Israëlische premier Mena chem Begin heeft gisteren, op de terugreis uit de Verenigde Staten, een kort bezoek gebracht aan de Engelse premier James Callag han in Londen. Begin, die brede westelijke steun probeert te krij gen voor zijn vredesvoorstellen, heeft Callaghan ingelicht over zijn besprekingen met de Ameri kaanse premier Jimmy Carter en over zijn bezoek op eerste kerst dag aan de Egyptische president Anwar Sadat. DEN HAAG. „De Tsjecho- slowaakse autoriteiten zullen al les doen wat ze kunnen om de beweging Charta ’77 te onder drukken. Tot nu toe doen ze het niet erg slim, maar ik ben bang dat dat niet zo zal blijven. Hun mogelijkheden zijn onbegrensd". Landingsverbod en .1 js tie lus- juli in ?ge- est- tats !lll id Lb.v. Buitenlandse vakanties voor gehandicapten I 1 mF»' e 3^ F w -- -•< 4* kt, W K' SS VW worden bod gezien als een laatste (ADVERTENTIE) nV ■i De VS, aldus de verklaring moeterj ste- >or- ’ort fen den •ust Een van de resultaten van het overleg is de toezegging dat de Vietnamezen voor de jaarwisseling de drie Amerikaanse be manningsleden zullen vrijlaten van een jacht dat op 12 oktober bij de kust van Vietnam was aangehouden. Aanvankelijk was er sprake van dat het drietal, een vrouw en twee mannen, wegens smokkel in drugs terecht zouden moeten staan. De twee delegaties lieten gisteren weten dat hun gedachtenwisseling, die tot doel had de Amerikaans-Vietnamese betrek kingen te normaliseren, tot beider tevre denheid was verlopen en dat deze op een nader overeen te komen plaats en datum voortgezet zal worden. Kort voor zijn vertrek naar Jeruzalem betoogde Begin dat hij Sadat zondag niet zal confronteren met een „slikken of stik ken”. Over het Israëlische vredesplan kan op alle punten verder worden onderhan deld en moet niet gezien worden als een laatste bod, aldus Begin. „President Sadat kan mij zondag in Ismalia tegenvoorstel len doen, waarover het Israëlische kabinet zich dan zal beraden”, zei hij. PARIJS (UPI). De Verenigde Staten en Vietnam hebben hun overleg, dat gedu rende twee dagen in Parijs is gehouden, gisteren afgesloten met de mededeling dat de besprekingen „positief, hartelijk en opbouwend” genoemd mogen worden. Volgens Begin waren zijn besprekingen met Carter een succes. „De vredesvoor stellen voor het Midden-Oosten hebben nu de steun van de president van de Verenig de Staten, het Congres en het Amerikaan se volk”, aldus de premier, die ook nog een ontmoeting had met een persoonlijke ge zant van de Franse president Giscard d’Estaing. Deze nodigde Begin namens Gi scard uit voor een bezoek vandaag aan Parijs. De premier moest de uitnodi ging echter afslaan, omdat hij in Jeruza lem een kabinetszitting moet leiden. Hoewel Israel de voorkeur geeft aan een vredesverdrag met alle Arabische staten, Als de besprekingen slagen, zo wordt in welingelichte kringen in Cairo vernomen, zal Egypte de Sovjet-Unie en de vier Ara bische landen die weigeren te komen, op nieuw uitnodigen. De Israëlische delegatie naar het voorbereidend vredesoverleg in Cairo wordt deze week in Israel terugver- In een in Straatsburg uitgegeven verklaring dringt de raad met name aan op het instellen van bijzondere afdelingen bij rechtban- kernbewapening „steeds meer een do delijke bedreiging voor de hele mens heid wordt”. „De wapenwedloop is m volle gang. Nu zijn er naar schatting 12.000 strategische kernkoppen. Nog voor, het eind van deze eeuw zullen er waarschijnlijk 30.000 zijn" Openlijk laten weten dat zij geen nieuwe strategische kernwapens, kern- wapensystemen of raketverdedigings- systemen meer zullen beproeven in een periode van twee of drie jaar. mits de Sovjet-Unie zulks ook bekendmaakt en aantoonbaar ook doet. De Israëlische autoriteiten hebben gis- ken, die gespecialiseerd zijn op het gebied van de bescherming van het milieu. Ook zouden milieugroeperingen in de toekomst het recht moeten krijgen bij strafprocessen tegen milieuvervui- lers als neven-aanklagers op te treden. De Raad van Europa dringt ook aan op een reeks van financiële strafsancties, waarvan het totale bedrag zou moeten worden gebruikt om milieubeschermende maatregelen te nemen. In de Libanese hoofdstad is gisteren een raketaanslag op de Egyptische ambassade verijdeld. Eerder dit jaar kostte een soort gelijke aanslag het leven van een employee van de ambassade. Vier soldaten van de Arabische troepenmacht die het gebouw toen bewaakten, raakten gewond. De Israëlische delegatie in Cairo kreeg een enthousiast onthaal in Mit-Abou-El- Kom, het geboortedorp van de Egyptische president Sadat. Volgens hem is het te verwachten dat er binnenkort onafhankelijke vakorganisa ties ontstaan, naast de officiële vakbewe ging. Amalrik voegde hieraan toe dat de genen die voor een dergelijke onafhanke lijke vakbeweging ijveren, moeten reke nen op een nog fellere vervolging dan waaraan dissidente intellectuelen bloot staan, omdat hun actie beschouwd wordt als verraad jegens de arbeidersklasse. Amalrik zei dat er de laatste jaren in enkele kleine bedrijven buiten de grote steden in de Sovjet-Unie stakingen zijn geweest. Over het algemeen hadden de autoriteiten aan de verlangens van de sta kers voldaan, terwijl echter de organisato ren waren opgepakt wegens „straatschen derij” of „sabotage”. Voorts gaf de dissidente historicus te kennen, dat er in de Sovjet-Unie wel dege- zich te houden aan de pas geratificeerde VN-verdragen inzake de mensenrechten) 50 uit hun banen gezet en te werk gesteld als handarbeiders. „De overige 250 waren mensen die al eerder hun baan waren kwijtgeraakt, bijvoorbeeld na de Praagse lente”. Dr. Menert zelf behoorde tot de laatste groep. „Verder zijn enkele ondertekenaars in de gevangenis terechtgekomen, soms maar tijdelijk. We hebben ook allemaal andere moeilijkheden ondervonden. Rij bewijzen vyerden ingetrokken, telefoons afgesloten en sommigen werden onder permanente bewaking gesteld”. PRETORIA (Reuter). Frankrijk heeft Zuid-Afrika laten weten dat het bepaalde defensiecontracten met Zuid-Afrika niet kan honoreren. Dit heeft de minister van Defensie, Pieter Botha, gisteren in Pretoria meegedeeld. Botha zei dat Zuid-Afrika „al sedert lange tijd plaatselijk wapens produceerde voor de bestrijding van terreur”. Hij voegde er aan toe: „Wij zullen nu misschien nadeel ondervinden bij de bescherming van bepaalde westelijke belangen”. Zuid-Afrika verklaarde steeds dat het de onderzeeboten en andere marinesche pen nodig heeft om de drukke scheepvaartwegen om de Kaap te beschermen die een belangrijke aanvoerroute van het Oosten en Midden-Oosten naar Europa en Amerika zijn. „Daarom zijn wij nu verplicht onze kennis te wijden aan de vervaardiging van wapens om aan al onze behoeften te voldoen”. lijk werkeloosheid bestaat, ook al beweren de autoriteiten dat dit niet het geval is. De omvang zou zelfs groter zijn dan in het Westen. Voor bepaald werk zouden bij voorbeeld mensen voor vier of vijf maan den in dienst worden genomen. Daarna zouden zij met niet meer dan twee weken loon op straat worden gezet. Op die manier zouden zij verscheidene maanden of zelfs wel een jaar zonder werk zijn. Overigens kan een arbeider die een half jaar niet werkt, worden opgepakt en naar een werk kamp in Siberië worden gestuurd. „Dit is de Russische vorm van de werkloosheids uitkeringen in het Westen”, aldus Amalrik. Hij deed een beroep op de buitenlandse arbeidersorganisaties, niet alleen contact te zoeken met de officiële Russische vak- i bonden, maar ook te streven naar ontmoe tingen met onafhankelijke vakorganisa ties. f. dr. Jan Patocka. „Dit was een zeldzame gelegenheid, waarbij een man boven di- 1 plomatiek optreden de voorkeur gaf aan een daad van eenvoudige menselijkheid”. De premier is optimistisch gestemd over zijn komende bezoek aan Sadat. „Ik zal president Sadat als een vriend ontmoeten. Hij noemt mij zijn vriend, ik ben de zijne”. Dat zei gisteren in Den Haag de 46-jange Tsjechoslowaakse filosoof dr Eugen Me nert, die sinds enkele dagen in Nederland verblijft, nadat hij een half jaar geleden, als ondertekenaar van het manifest Char ta ’77, toestemming kreeg Tsjecho-Slowa kije te verlaten. „De Tsjechoslowaakse autoriteiten hoe ven zich bij hun acties tegen de onderteke naars van Charta ’77 geen enkele beper king op te leggen. Het kan ze niets schelen wat het eigen volk van ze denkt Ze zijn alleen gevoelig voor de publieke opinie in het buitenland daarom hoop ik ook dat de acties in Nederland en in andere wes terse landen ten behoeve van de onderte kenaars van Charta ’77, doorgaan”. Dr. Menert wil zich permanent in Neder land vestigen. Hij hoopt er ook weer zijn beroep te kunnen uitoefenen. In Tsjecho- Slowakije was hij sinds 1973 uit zijn weten schappelijk instituut gezet en te werk ge steld als handarbeider. „De laatste tijd was ik stoker bij de spoorwegen. Dat leid de, na mijn ondertekening van Charta '77, tot een probleem voor de geheime politie: ik moest permanent worden bewaakt. Ze moesten een andere stoker vinden die be trouwbaar was, dus partijlid. Maar partij leden hpbben geen stokersdiploma, die hebben betere baantjes. Dat heeft dus gro te moeite gekost?. Volgens dr Menert zijn van de 300 oor spronkelijke ondertekenaars van Charta '77 (het bekende manifest waarin de Tsje choslowaakse autoriteiten werd gevraagd Volgens dr. Menert dreunt in Tsjecho- Slowakije nog steeds de schok na van het optreden van mr. Max van der Stoel, die als minister in maart van dit jaar een kort gesprek had met Charta ’77-voorman prof. het pen 000 de en s. md ing taf- an- :en. de der >en 'da er- va- de pel- in ten teit om- ïan Plu- on- ren ;en is «n Ier srs sr- ie- in la- ig- iu- rie ca- LaIRO (DPA). De Israëlische on derhandelaars in Cairo zijn daar giste ren, door een foutje van hun Egypti sche chauffeurs, bijna als ongenode gasten bij de Russische ambassade af geleverd. Maar niet op dat adres ston den de drankjes klaar, wél bij de Ame rikaanse ambassadeur Hermann F. Eilts. De Israëliërs waren al bij een wit gebouw uitgestapt, toen ze tot de con clusie kwamen dat de Amerikanen de detente waarschijnlijk toch niet zover zouden drijven dat ze een borstbeeld van Lenin aan de gevel zouden hangen. Ijlings maakte het Israëlische gezel schap rechtsomkeert. an en ad en m- an iet in- at, de- rer- J. in ing jen igd □u- oli- ers len □u- uit :re- ak- md op ;er- ior het de *en hij net en. on- ur- er Vredesplan moet niet Bekendmaken dat zij een eind zullen maken aan de ondergrondse kernproe ven, mits de Sovjet-Unie dit binnen redelijke tijd ook doet. teren geweigerd een Egyptisch vliegtuig met aan boord 243 passagiers en dertien bemanningsleden toestemming te geven in Tel Aviv te landen. De piloot van het vliegtuig, dat op weg was van Cairo naar de Jordaanse hoofdstad Ammer, had daarom verzocht nadat het toestel wegens dichte mist niet in Amman terecht kon. Het zette daarop koers naar Beiroet, waar het veilig is geland. STRAATSBURG (DPA). Het ministerscomité van de Raad van Europa beveelt de regeringen van de 20 lidstaten aan zwaardere straffen op te leggen aan milieuvervuilers als andere maatregelen zonder voldoende succes blijven. Voor 1,50 kunt u reeds meedoen met deze nationale puzzelactie t.b.v. de Stichting Buitenlandse Vakanties voor Gehandicapten en een van de prachtige finaleprijzen winnen, waaronder de Singer Futura. De eerste naaimachine met *n electronisch brein. Winkel waarde 1846.-. En bent u geen prijswinnaar dan heeft u nog geen pech want er is al een electrische Singer zig-zag machine voor 399.-. WASHINGTON (UPI). Een groep van circa 12.000 Amerikaanse weten schappers, ingenieurs en andere academici heeft gisteren een beroep op de Amerikaanse regering gedaan het initiatief te nemen bij de pogingen een eind te maken aan de kernbewapeningswedloop. houdt het de mogelijkheid van een aparte overeenkomst tussen Cairo en Jeruzalem open. „Ik onderstreep daarbij echter dat zo’n akkoord dan het eerste van een reeks akkoorden zou zijn", aldus Begin, die daaraan toevoegde dat het tijdsverschil geen probleem zou opleveren. wacht en zal samen met premier Begin naar Egypte terugkeren. De delegatie is gisteren enthousiast ontvangen in Sadats geboortedorp Mit-Abou-El-Kom. De inwo ners riepen in koor „Leve Sadat, Leve Begin, leve de vrede”. De Jordaanse koning Hoessein is giste ren op zijn rondreis langs de Arabische landen in het Midden-Oosten aangekomen in Muscat voor besprekingen met de sul tan van Oan. Koning Hoessein hoopt dat de sultan, die openlijk steun heeft uitge sproken voor het vredesinitiatief van Sa dat, er bij Syrië op zal aandringen de vredesstappen van de Egyptische presi dent te steunen Dr. Menert, die een half jaar geleden uit Tsjecho-Slowakije naar Wenen mocht emigreren (niet rechtstreeks naar Neder- land, het werd hem zelfs verboden in con tact te treden met de Nederlandse ambas sade in Praag), is in ons land opgevangen door het Nederlandse Comité Charta '77, onder leiding van de journalist F. 'Ron dagh. Menert gaf gisteren te kennen dat hij niet gelooft binnenkort te zullen kunnen terugkeren in een vrij Tsjecho-Slowakije. „Ik zie het als mijn plicht ook van Neder land uit het regime te blijven bestrijden en de publieke opinie te bewerken. Maar ik denk niet dat veranderingen in Tsjecho- Slowakije en andere Oosteuropese landen snel zullen komen. Dergelijke veranderin gen zullen moeten uitgaan van Rusland”. BONN (DPA). De Westduitse minister van Defensie Georg Leber heeft gisteren in Bonn Gerd Schmückle bevorderd tot vier-sterrengeneraal. Tevens heeft Leber de generaal belast met de taak van plaats vervanger van NAVO-Opperbevelhebber, generaal Alexander Haig. Schmückle zal op 3 januari zijn functie gaan vervullen bij SHAPE (het opperbevel van de geallieerde strijdkrachten in Europa) in het Belgische Mons (Bergen). Met de benoeming van generaal Schmückle tot plaatsvervanger van Haig krijgt een officier van de Westduitse Bun- deswehr voor het eerst een dergelijke hoge positie binnen NAVO-verband. Naar het heet moet daarmee recht worden gedaan aan de invloed van de Bondsrepubliek in de NAVO. De groep zegt dat de Russen het Ame rikaanse voorbeeld dan zouden moeten volgen. Als de twee grootste mogendhe den een eind maken aan het ontwikke len, beproeven en opstellen van nieuwe kernwapens, dan zal de dreiging van een kernoorlog in belangrijke mate ver minderen, aldus de verklaring van de groep die deel uitmaakt van de in Cam bridge (Massachusetts) gevestigde „Union of Concerned Scientists”. Eenentwintig Nobelprijswinnaars hebben zich achter de verklaring geschaard. De groep zegt dan dat de VS in deze voorop moeten gaan daar zij een technologische voorsprong op de Sovjet-Unie hebben op het gebied van de kernwapens. Onder deze omstandig heden kan men niet verwachten dat de Russen het initiatief nemen. In de verklaring wordt voorts gezegd dat de wedloop op het gebied van de PARIJS (AFP). In de Sovjet-Unie ontstaat een verzetsbeweging onder de arbei ders, zo heeft de Russische dissidente historicus Andrei Amalrik gisteren op een bijeenkomst van het Franse vakverbond „Force-Ouvrière” in Parijs verklaard. In een in zorgvuldige bewoordingen gestelde verklaring aan de pers, waarop hij niet nader wilde ingaan, zei de minister dat Zuidafrikaans defensiepersoneel in fasen uit Frankrijk zou worden teruggetrokken na het Franse besluit geen wapens aan zijn land te leveren. Waarnemers menen dat de minister zinspeelde op marinepersoneel dat opgeleid wordt op schepen en onderzeeboten die in Frankrijk waren besteld voordat het wapenembargo was afgekondigd. Daartoe behoren twee aanvals-onderzeeboten en twee oppervlakteschepen, In augustus breidde Frankrijk zijn beperkte wapenembargo jegens Zuid-Afrika uit tot alle'soorten uitrusting, maar Franse functionarissen zeiden dat de contrac ten die al getekend waren voor de levering van de onderzeeboten en oppervlakte schepen, zouden worden nagekomen. In november, na het dwingend verbod van de Veiligheidsraad tot het leveren van wapens aan Zuid-Afrika, herzag de Franse regering haar standpunt inzake deze contracten. Minister Botha: „De Franse regering deelde ons tijdens officiële onderhandelin- gen mee dat zij vanwege de VN-sancties niet in staat is bepaalde contracten uit te voeren. „Ik wil geen commentaar geven op de financiële gevolgen daarvan, die met de Franse autoriteiten via de gebruikelijke kanalen zullen worden be sproken”. In de Tsjechoslowaakse stad Vodnany staat de enige school in Europa waar men voor visser kan leren. Tijdens de vier jaar durende cursus leren de studenten alles over vissen. Praktijk kan worden opgedaan in en rond de visvijvers, die 5000 kg. vis bevatten.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 3