Britse hasjhandelaren in Nederland gegrepen w m TOEKOMSTPERSPECTIEF VAN HOOGOVENS BLIJFT SOMBER Mees Hope biedt als enige bank de Kapitaalrente-rekening Bank Mees Hope nv Veel doden bij aardbeving in Iran Nep-uitnodiging toch nog beloond De Kapitaalrente-rekening z ui Damiate Pers In Zwitserland aangehouden terroristen geïdentificeerd lijkt een heilige koe te worden T WAARSCHUWING TEGEN VOLKSPSYCHOSE DOOR HOOGLERAAR: Preventie -propaganda hartziekten Rente: hoog Opzegtermijn: geen. w o VARA blijft bij Ef besluit inzake ov Putten-uitzending dr PvdA-Amsterdam: aftreden van De Cloe begrijpelijk IJmuider Courant ‘I Noo Col L een nieuwe, individuele spaarvorm. V BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 7 WOENSDAG DECEMBER 2 1 4 I I Lj voor januari 1978 BMH IJN dat m geme voor aan voorc wonü Ideaal voor mensen die verwach ten hun geld voor langere tijd te kunnen uitzetten, maar het toch te allen tijde beschikbaar willen houden "voorlietgeval dat...". Voor inlichtingen kunt u terecht bij ons kantoor, waarbij wij u ook onze uitgebreide folder zullen geven. Deze folder kunt u eveneens telefonisch aanvragen: 020-5 27 32 05 of5 2723 21. I le OPEC-ministers en andere functionarissen van deze organi satie toen zij twee jaar geleden in Wenen een bijeenkomst van de organisatie van olie-exporterende landen bijwoonden. RESTAURANT BERN (AP). Het Zwitserse ministerie van Justitie heeft van daag de twee Westduitsers geïden tificeerd, die gisteren na een schietpartij bij de Franse grens werden gearresteerd. Het blijkt te gaan om Christian Möller en Ga brielle Kroecher-Tiedemann. Een woordvoerder van het mi nisterie zei dat Gabrielle Kroe cher-Tiedemann betrokken is ge weest bij de ontvoering van enke- AMSTERDAM (ANP). De manier waarop en de vorm waarin hart en vaatziekten zich uiten, is veel te grillig en ingewikkeld om ze met een paar eenvoudige leefregels te kunnen voorkomen. Het lijkt wel of we er een heilige koe bij hebben: die van de leefregels om de risicofactoren van een hartinfarct in te dammen. In dit verband is eenvoud bepaald niet het kenmerk van het ware. Dit zei de Utrechtse hartspecialist prof, dr. F.L. Meyler gistermiddag op een discussiebijeenkomst in het Amsterdamse Instituut voor de Tropen over de pro’s en contra’s van preventieve maatregelen in de strijd tegen hart- en vaatziekten. De bijeenkomst was georganiseerd door de stichting Biowetenschappen en Maatschappij en door Glaxo B.V., een farmaceutisch bedrijf in Hoofddorp. I loge rente! Deze is gelijk aan het maandelijks berekende rendement van 3 langlopende staatsleningen; dus zeer hoog. De rente kan derhalve elke maand variëren, yoor de maand januari bedraagt hij 8% p.j. Geen opzegtermijn! Op elk gewenst moment kunt u elk gewenst bedrag opnemen, waarover terstond 3% (rentekorting) wordt ingehouden. Voor wie? De kapitaalrente- rekening is een hoogst individuele spaarvorm. Door de wijze waarop u de Kapitaalrente-rekening gebruikt, bepaalt u zelfhet uileindelijke rendement. (Van onze RTV-redactie) van derlandse Bui Het a j I (Vervolg van pagina 1) o. 8% 145,- Haarlem, Houtplein 8, tel. 023-31 59 50. k T Prettige Kerstdagen en een Gelukkig Nieuwjaar In de Oostenrijkse wintersportplaats Lech, waar prinses Beatrix na de kerstda gen haar wintersportvakantie gaat door brengen, zijn strenge veiligheidsmaatrege len genomen. Op de twee toegangswegen naar Lech zijn controleposten van de poli tie opgericht, nadat bekend is geworden dat vier leden van de Westduitse Rote Armee Fraktion in de buurt van het win- tersportoord zijn gesignaleerd. Het zou gaan om onder meer Brigitte Mohnhaupt, die ook bij de Utrechtse schietpartij be trokken zou zijn geweest waarbij Knut Folkerts werd gearresteerd en om Suzan ne Albracht. helpt het volgens hem, als men stopt met roken, minder en vooral minder vet gaat eten, zorgt dat de bloeddruk normaal is en men meer beweging neemt. De betreffen de studies zijn volgens hem volstrekt over tuigend. Prof. Meyler bestreed niet zozeer de op vattingen van prof. Arntzenius als wel de gevolgde gewoonte van de voorstanders van preventieve maatregelen het nut van preventie als absoluut voor te stellen. In dit verband bestreed hij de propaganda van de hartstichting voor het naleven van de leefregels. Ook beschuldigde hij deze stichting van het negeren van de studies die vraagtekens zetten bij het nut van die leefregels, met name die van het verband tussen vet eten, het cholesterolgehalte van het bloed en het risico daarvan voor het krijgen van een hart- of vaataandoening. Ook volgens prof. Meyler is het medisch gezien verstandig niet te roken. Hij waar schuwde echter voor de zijns inziens fu neste gedachtensprong van de aanwezig heid van aanwijzingen naar absolute ze kerheden. „Vóór we het weten wordt het dan een soort religie, dat voorkomen van hart- en vaatziekten. Daarmee haal je ge lijk de sfeer van de zondigheid in huis. Vroeger werden epidemieën als pest en pokken ook in die sfeer getrokken, laten we dat met de epidemie van de hart- en vaatziekten vermijden”, aldus Meyler, vol gens wie het ook onzin is mensen een gebakje, een eitje bij het ontbijt of een goed kerstmaal te ontzeggen vanwege de mogelijke risico’s. „Ik waarschuw in dit verband tegen een volkspsychose”, aldus de Utrechtse hoog leraar. „Het verband tussen de risicofac toren en deze groep hartziekten is onvol doende bewezen om de levensvreugde van mensen vergaand te beïnvloeden”. staalbedrijf in IJmuiden in het wereld- staalgebeuren een kleine rol speelt. „De eerstkomende drie jaren zullen zeker slecht zijn. De enige uitweg die ons nog kan redden, is een structurele kostenverla ging. Het moment van uitvoering hiervan is lang uitgesteld. Dit was mede ingegeven doordat er steeds weer redenen leken te zijn om verbeteringen van de resulaten te verwachten. Maar die bleven uit. Het fi nanciële incasseringsvermogen van Hoog ovens kan nu niet langer op de proef worden gesteld”, aldus schrijft de directie. Bij de presentatie van de reorganisatie plannen, in september van dit jaar, was het streven erop gericht jaarlijks tweehon derd miljoen gulden te bezuinigen, waar van honderd miljoen in de personeelskos ten en de andere helft door verhoging van de efficiency in de bedrijfsvoering. Maar volgens de resultaten van de inventarisatie is een totale jaarlijkse besparing van 217 miljoen gulden mogelijk, te weten in de bedrijfsvoering 125 miljoen (was: honderd miljoen) en in de loonkosten 92 miljoen (was: honderd miljoen). Hoewel Hoogovens zegt dat haar beleid er nadrukkelijk op is gericht gedwongen ontslag te voorkomen, wordt de totstand koming van een afvloeiingsregeling ge wenst geacht. Deze zou moeten worden toegepast in het geval ontslagen niet zijn te voorkomen of in het geval werknemers in overleg met de werkgever besluiten tot beëindiging van het dienstverband. Hoog ovens wil over de inhoud van een dergelij ke regeling met de vakorganisaties onder handelen. Het comité schrijft in haar brief: „1 oktober 1944 kreeg Putten een rekening gepresenteerd voor nationaal verzet, 540 dode mannen, 287 weduwen, 1200 wezen, 105 platgebrande huizen door de vijand. 30 December 1977 wil men de rekening nu nog eens aanbieden aan de weduwen en wezen, maar nu door de VARA. Het comité besluit haar schrijven met: „Bespaar uw medemensen nieuw zinloos leed, laat de film over Putten niet zien op de televisie”. De VARA ziet in de brief echter geen aanleiding af te zien van haar eerder genomen besluit. per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal DIRECTIE: Damiate Pers b.v. Mr H. C. van der Mije Het moet c mings; Het is overigens niet de eerste keer dat de directie van Hoogovens zich genood zaakt ziet het verwachte produktiecijfer bij te stellen. Ook voor dit jaar was de oorspronkelijke raming 5,5 miljoen ton bij een capaciteit van 7,3 miljoen ton veel te hoog. In het voorjaar werd dit cijfer teruggedraaid tot 5,2 en in de zomer tot 4,8. De uiteindelijk behaalde produktie over 1977 bedraagt 4,7 miljoen ton ruw- staal, oftewel een capacitietsbenutting van 65 percent. TEHERAN (AP). Het dodental als gevolg van de aardbeving in het zuidoos ten van Iran is vandaag opgelopen tot tenminste 519, aldus is van officiële zijde bekend gemaakt. Uit de puinhopen van drie verwoeste dorpen zijn nog eens 176 doden geborgen. Het aantal mensen, dat met verwondingen in ziekenhuizen is op genomen, bedraagt momenteel bijna 700. HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning Het reactk Staten om in te ver de eist daagst ning e: den gt taald stadsu wijk, vatten die in te vim i VE ders meei een even oven bij I. nu g clusi mogi gege wijk heef men Hc vera clus: pien van en k spra baal nooi men men dieg con< kan reid Noo de v ten, king Uitg 5^- -A Over Christian Möller kon de woord voerder geen informatie verstrekken. Hij zei echter dat de twee verdachten niet voorkomen op de lijst van 16 Rote Armee Fraktion-leden, die in West-Duitsland wor den gezocht in verband met de ontvoering van en moord op de Westduitse industrieel Hans-Martin Schleyer. De federale autoriteiten in West-Duits land hebben inmiddels laten weten dat tegen Christian Möller geen arrestatiebe vel is uitgevaardigd. Een woordvoerder van de federale politie in Wiesbaden zei dat hem niets bekend is over Möller. :i Bij verhoor hebben de vijf Britten een volledige bekentenis afgelegd. Zij zeiden Nederland als afzetgebied te hebben uit gekozen omdat de markt hier goed zou zijn, terwijl de straffen in vergelijking met die in andere Europese landen erg laag zijn. De vijf waren in november met een speciaal voor hasjtransport ge prepareerde auto met 46 kilo hasj van Iran naar Nederland gereisd. AMSTERDAM (ANP). Het be stuur van het gewest Amsterdam van de Partij van de Arbeid vindt het „bgrijpelijk”, dat PvdA-wethouder De Cloe heeft aangekondigd na de gemeenteraadsverkiezingen komend voorjaar geen wethouder meer te wil len zijn. De Cloe’s argumenten voor diens terugtreden als wethouder, wijst het gewestelijk bestuur echter van de hand. De verwijten van De Cloe aan het adres van de PvdA in Amsterdam, als zou deze onvoldoen de steun hebben gegeven aan zijn beleid, missen iedere grond, aldus het gewestelijk bestuur in een brief aan de PvdA-afdelingen in de hoofdstad. HILVERSUM. De VARA blijft bij haar besluit de documentaire over Putten op 30 december uit te zenden, ondanks de brief van een commité uit Putten aan VARA-voorzitter Kloos, waarin men vraagt geheel af te zien van uitzending. Rechercheurs van de Arnhemse poli tie tonen de 41 kilo hasj, die vijf Britse smokkelaars ons land hadden binnenge bracht. IJM de Ve ongev zal aa de Ui makei bedoe voor iemse heeft gevee dig oi rond bandl IJmoi aan n 1990 Daar< ARNHEM (ANP). De ongeveer twee- noord honderd Arnhemmers die afgelopen zater- aanvi dag tot de ontdekking kwamen dat hun nodig uitnodiging voor een korte cruise op de Rijn een vervalste uitnodiging was, heb-1 ben van de gemeente nu een uitnodiging bers i ontvangen gratis een toneelvoorstelling bij heugc te wonen als vergoeding. In de pauze van bouw „OpstaanPlaats vergaan” van Neil ieder Simon krijgen de Arnhemmers van de gemeente een consumptie aangeboden. IJ deze lope de z Vc Leoi Groi que Bra; men van Kor Schi Gra dra digi Miri gers Ani heic digi V lijk Insi ker wet cee dag op i twe zat< 6 j< I De bekende risicofactoren voor hart- en vaatziekten zijn te veel roken, te veel en te vet eten, te hoge bloeddruk en te weinig lichaamsbeweging. De Leidse hartspecia list prof. dr. B.C. Arntzenius, voorstander van preventieve maatregelen, zei op de bijeenkomst dat de factoren elkaar boven dien versterken. Volgens zijn woorden heeft iemand die zich „schuldig” maakt aan al die factoren een veel en veel grotere kans een hartziekte te krijgen dan iemand die slechts één van die factoren heeft. Het gaat hierbij om studies van grote groepen mensen: in een grote groep die niet rookt komen beduidend minder hart en vaatziekten voor dan in een vergelijk bare grote groep die wel rookt. Per individu is het erg moeilijk te zeg gen. Er zijn gevallen te over bekend van mensen die gezond leefden, niet rookten en voldoende lichaamsbeweging hadden, maar tóch een hartinfarct kregen, en om gekeerd. Veel mensen die zich aan alles bezondigen, bereiken een hoge leeftijd zonder één hartklacht. Prof. Arntzenius benadrukte in zijn be toog dat het ontstaan van hart- en vaat ziekten een sluipend proces is van aantas ting van wanden van de bloedvaten, waar in dan uiteindelijk verstoppingen ont staan. Vaak is dit een proces van twintig tot dertig jaar. Zeker tot vrijwel zeker De bedrijfsleiding van Hoogovens wijst vooralsnog een blijvende verkorting van de arbeidstijd, zoals door de vakbeweging is voorgesteld als middel om de werkgele genheid te behouden, van de hand. „Wij zijn van mening dat dit soort ingrijpende maatregelen, mede gelet op het onherroe pelijke karakter ervan, niet moeten wor den genomen op het niveau van een indivi duele onderneming, maar door hun ver strekkende gevolgen om een landelijke aanpak en besluitvorming vragen”, aldus de directie. De Industriebonden NW en NKV hadden eerder bij de presentatie van de concept-CAO voor 1978, voorgesteld volgend jaar een begin te maken met de verkorting van de arbeidsduur voor alle personeelsleden van Hoogovens. Van be lang daarbij is de invoering van de vijf ploegendienst met een gemiddelde werk week van 22,6 uur. Van de zijde van Hoogovens wordt nog maals benadrukt dat een vijfploegen dienst onder de huidige,omstandigheden geen soelaas biedt. Immers, van blijvende overtolligheid van personeel in de produk- tie-afdelingen is geen sprake, zo wordt vastgesteld. De aardbeving, die zich gisteren in de vroege ochtenduren voordeed, heeft de dorpen Bab-Tangal, Gisk en Sar-Asiyab geheel met de grond gelijk gemaakt. Vele van de slachtoffers zijn kinderen, die on der de instortende huizen bedolven raak ten. Duizenden mensen zijn dakloos ge worden en worden tijdelijk ondergebracht in tenten. K - BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 I Grote Houtstraat 21, Haarlem Direktie en personeel wensen u De directie van Hoogovens concludeert in een toelichting op de uitkomsten van de verrichte inventarisatie van taken, dat het (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, Umuiden tel. redactie: 02550 -15389 na kantoortijd: 02208 - 3577 tel adm. en adr02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN - bij vooruitbetaling - 14,35 41,30 55,- 162,50 ƒ215,- 0,70 ARNHEM (ANP). Het drugsteam van de Arnhemse ge meentepolitie en de rijkspolitie te Egmond aan Zee hebben een uit vijf Britten bestaande hasjbende opge rold. Vorige week donderdag werden in Arnhem twee arrestaties ver richt en de dag daarop werden in Noord-Holland de drie anderen ge vat. In totaal is 41 kilo hasj in beslag genomen met een verkoopwaarde van rond de acht ton, aldus een me dedeling van de politie. Omdat de Ne- politie de afgelopen we ken het vermoe den kreeg dat En- gelsen in Neder land opvallend goede hasj tracht ten te verkopen, werd extra gelet op Britse auto’s. Bij een controle in Arn hem stuitte de politie op een Engelse auto met twee inzittenden. In de auto vond zij o.a. ruim één kilo hasj. De inzittenden, een 32-jarige en een 24-jarige Brit, die in Iran woonden, zijn aangehouden. In Egmond aan Zee werd een 28-jarige man uit Birmingham aangehouden die daar in een zomerhuisje verbleef. Na een achtervolging kon de rijkspolitie daar nog een 25-jarige en een 28-jarige plaats genoot van de man aanhouden, die na een kort bezoek aan het zomerhuisje snel waren weggereden. I I 1 l

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 4