PIONIERS VAN VELSEROORD Winst voor duo Mulier-Andela HBN Bank .1 I I LJ Over IJmuiden gesproken I I I 1 tJ J JE RUSSISCHE VERSIE VAN DRAMA VAN SHAKESPEARE Coupon voor meer informatie. Vakantie’78 Winkels 6 7 WOENSDAG 2 1 DECEMBER k'MOND 19 7 7 Verrek, wijf, je vreet m’n hele wagen r BRIDGECLUB DE KENNEMERS ABN Bank, WAAR IS de romantiek van de straat gebleven? Waar zijn al die handwagens, de melkkarren, de bakkerskarren, de groentewagens, de slagersfietsen met de gro' te manden voorop, de eenvoudige transportmiddelen van de kruidéniers. Waar zijn de straatventers gebleven? In gedachten hoort Piet Luit, zesentachtig jaar oud, de roep van de venters nog klinken, bijvoorbeeld „Soeap” waarmee een zekere Irik duidelijk maakte dat hij zoete appelen verkocht. Je mocht proeven van de kar maar je moest het niet te bont maken. Zoals een straatventer met vele soorten fruit een keer zei tegen een inwoonster die vanwege de functie van haar man niet „vrouw” maar „mevrouw” werd genoemd: leeg en je koopt toch niks”. Stuur mij meer informatie over ABN Vakantiereizen '78. Dhr./Mevr.:-- Plaats:- Land van bestemming:--i Wij reizen bij voorkeur per auto vliegtuig boot trein touringcar camper. In óngefrankeerde envelop zenden aan aid. O.D. 50, Antwoordnummer 1555, 1000 PA Amsterdam. j goed advies en u regelt er meteen uw andere vakantiezaken, zoals vreemd geld, reischeques en verzekeringen. De ABN-reisadviseurs staan voor u klaar! I Kom even langs bij de ABN en n hebt vandaag nog een zonnig stapeltje voor pret in huis. De ABN heeft eén prima uitgemeten ruizenpakket: uit het zomer- aanbod van de grote, bekende reis organisaties. Bij de ABN krijgt u een I door Jan X 1 en u.: „De van Eerste Eisenstein deze week and 1 (ADVERTENTIE) PR 6200 •#s der des- IJMOND. In de Russische filmcy- clus, die de filmhuizen in deze regio gedu rende de hele maand december houden, staan deze week twee grote films te wach ten: in filmhuis Velsen woensdagavond de Russische vertolking van Shakespea re’s King Lear en op donderdagavond wordt „Staking” vertoond, een film van Serge Eisenstein uit 1925. „King Lear” wordt vrijdagavond tevens in het Heems kerkse filmhuis vertoond en zondagavond in het Alpha Filmhuis in Beverwijk. PIET LUIT werd geboren in de Haar lemmermeer. Zijn grootvader had zich daar, direct na de drooglegging in 1852, als jonge boer gevestigd. Piets vader zocht zijn toekomst al gauw in Amster dam waar hij koestallen had in de toen nog schaars bebouwde omgeving van de Kinkerstraat; de grote stad leverde schil len in overvloed voor zijn vee. Zoon Piet ging op zijn elfde jaar uit huis omdat hij knechtje kon worden bij een slager in Sloten. Behalve kost en inwoning kreeg hij een kwartje per week. Op den duur kwam daar een dubbeltje bij, maar hij zocht toch een andere baas en vond deze in Amersfoort Daarna was hij slagers knecht in Amsterdam. Toen hij in 1916 vormde als film een frontale aanval op de „oude” voorstellingswijze De voorstellingen in Filmhuis Velsen (Kanaalstraat. IJmuiden) beginnen om half negen. De filmhuizen Heemskerk (Handelstraat) en het Alpha Filmhuis (Moensstraat, Beverwijk) starten om ne gen uur. Yun Yarvet als King Lear in de Russi sche verfilming van Shakespeare's drama dat deze week in de filmhuizen draait. ier- lan. Hij laat in deze film, geprojecteerd in een fabriek een stukje klassestrijd onder het tsarisme zien: arbeiders contra het kapita listische onderdrukkingsapparaat. Strijd- methoden van arbeiders toont Eisenstein, evenals de werkmethoden van de kapita listen. De film eindigt met een bloedbad dat militairen aanrichten onder de arbei ders. Eisenstein, die van zijn film meer een montage maakte dan een doorlopende speelfilm, was met deze techniek (de jaren twintig) zijn tijd ver vooruit. „Staking” :s t- 7- 7- Regisseur en scenarioschrijver Grigory Kozintsev is niet de eerste Russiche regis seur die een drama van Shakespeare heeft verfilmd. De tragedies Othello, Macbeth en Hamlet zijn tevens vastgelegd in Russi sche filmversies. In King Lear zien we de potentaat die, verblind door ijdelheid en vleierij, zijn rijk en zichzelf in het ongeluk stort. King Lear vindt de tijd rijp om zijn erfenis te verde len tussen zijn drie dochters. Hij roept hen bij zich en stelt hun ieder de vraag hoeveel zij van hem houdep. De oude ijdele man hoort van twee van zijn dochters wat hij horen wil: Regan en Goneril zeggen veel van hem te houden De derde dochter, Cordelia, zegt echter: zoveel als een doch ter van haar vader moet houden. De oude koning ontsteekt dan in toorn en verstoot haar. Het is nu aan de twee andere doch ters ieder hun deel van het koninkrijk te besturen. Vader huist met zijn hofhouding -1 J U»- Adres:-z-- Deze werd op 30 augustus 1832 in Bever wijk geboren. Vele jaren was hij de pa troon van een mandenmakerij. Op zijn oude dag woonde hij aan de Wijker- straatweg in Wijkeroog (het latere Vel- sen-Noord), maar hij bleef tot ver daar buiten bekend. Meer dan veertig jaar had hij zitting in de kerkeraad van de her vormde gemeente van Velsen; toen hij in 1922 plaats maakte voor een jongere werd hij tot ere-ouderling benoemd. Nog in de tijd dat hij op een na de oudste inwoner van de gemeente Velsen was maakte hij dagelijks lange wandelingen, zoals naar IJmuiden. Hij vertelde graag Over zijn enige zoon die jarenlang zende ling „onder de Zoeloekaffers” was en later „op de arme Friese heide” predikte. Wanneer een of andere vereniging een feestavond had kwam hij graag de zaal binnen. Hij vroeg en kreeg dan het woord om een geloofsgetuigenis af te leggen. Het gebeurde vaak dat hij tot het einde bleef en ondanks zijn leeftijd om een of twee uur ’s nacht? in zijn eentje van Velseroord naar Wijkeroog terugwandel de. Van Aken overleed een aantal maan den eerder dan hij had gehoopt omdat hij graag honderd had willen worden, in februari 1932. De teraardebestelling had op 25 februari plaats op de Santpoortse begraafplaats De Biezen. De krant schreef over hem: „Wij zullen hem niet meer op onze wegen zien. Hij zal bij zeer velen gemist worden, dit zonnige men senkind”. str.) ed”, I u.. Neptunusstraat de win kel van M. A. BroA: „Het Modehuis”. Op het Willemsplein de drogis terij van Sant: „De Ver gulde Gaper”; boven dien de textielzaak van Th. Diepen: „De Duif”. Vraag aan de lezers: her innert u zich nog andere namen? t I ijmuiden.^ wdt vertel je me nou? (Reakties op deze ru briek: schriftelijk aan het bureau van dit blad met vermelding „IJmui den wat vertel je me nou?”, telefonisch 023- 378601. vrouwtje, hoewel ze slecht kon zien en erg hardhorend was Dat kwam haar wel eens goed van pas want op de kerstfees ten werden dé kinderen door het lange verhaal dat ze vertelde soms onrustig Tante Reintje zag en hoorde dat niet en vertelde maar door. Ze was een echt gelovige vrouw en wilde haar overtui ging aan de jeugd overdragen. Ook toen ze vele medewerksters had hield zij, hoe wel het bijna niet meer ging, de leiding in handen want de kinderkerk door haar begonnen was en bleef van haar. Vele personen van middelbare leeftijd en ook talrijke ouderen zullen zich haar goed kunnen herinneren Tante Reintje hield voor de jeugd tevens bij haar thuis voor- leesmiddagen. Een van deze kinderen die inmiddels de zestig is gepasseerd vertel de mij dat dit altijd heel fijne middagen waren. In-de oorlogsjaren werd Tante Reintje geevacueerd. Zo nam haar levenswerk voor de jeugd een einde. Een lezeres in Amster dam. opgegroeid in IJmuiden, herinnert zich dat vele winkels vroeger behalve de naam van de eigenaar ook een eigen naam op de ramen had den staan. Ze vraagt er enige te noemen. Hier een losse groep van zo’n zestig jaar geleden. In de Oranjestraat de manu facturenzaak van P. Bot man: „De Kroon”. Bo vendien de winkel met huishoudelijke artikelen en speelgoed van G. Fen nell: „De Goedkope Win- „OUDE VAN AKEN” - wie in de ge meente kende hem met. Hij was m Velseroord een persoonlijkheid. Tot op zeer hoge leeftijd is hij ouderling van de hervormde kerk van Velsen geweest. Ik ontmoette Van Aken eens bij een kna penvereniging in Velseroord waar hij op een gegeven ogenblik op een stoel ging staan en de jongens toesprak. Hij begon zo: Toen ik een jongen van dertien jaar was, net als jullie nu. dat is drieentachtig kei”. In de Kanaalstraat een soortgelijke zaak van J. II Breij: „De Ba zar”. In dezelfde straat het modemagazijn van J. P. J. Brachthuizen: „De Jaargetijden". In de An- nastraat de schoen- en Laarzenmakerij van M. Tand: „De Vos”. Bekend adres in de Helmstraat de fotozaak van Jac. Zwaan: „De Tip-Top”. In de Prins Hendrikstraat de bakkerij van P. Bais: „De Onderneming., en het kledingmagazijn van M. G. van Praag: „De K,fl’ne Winst". In Haal alvast de zomer binnen Hu I Piet Luit (86 jaar) bezit nog een foto van een kleine halve eeuw geleden toen hij voor de Melkinrichting Velsen een zaak aan de Zeeweg, de vroegere Kanaalweg. dreef. jaar geleden Wat hij verder heeft ver teld weet ik niet meer maar ik heb hem wel bewonderd. Van Aken wandelde graag. Als je hem vroeg :„Gaat het nog, mijneer Van Aken?” dan zei hij: „De geest wil nog wel maar de benen worden wat minder, maar als die me onderweg in de steek laten hef ik mijn wandelstok op en dan stopt er wel een auto”. Van Aken is op een aantal maanden na honderd jaar geworden. VELE oud-Velseroorders hebben nog goede herinneringen aan mejuffrouw C. van Heyst, beter bekend als „juffrouw Keetje”. Hoeveel van de mensen die nu de middelbare leeftijd hebben bereikt heeft zij breiles gegeven en hoeveel heb ben zangles van haar gehad. Tevens leid de zij een kerkkoor. Ook Johan Luit was in Velseroord een persoonlijkheid omdat hij, beter bekend als „Ome Jo”, vele jaren onder de jeugd werkzaam is ge weest. Onder de ouderen maakte hij tal rijke vrienden door zijn inzet voor zijn verhuisbedrijf waarmee hij vele mensen naar een andere woning bracht, of naar een andere plaats, zelfs naar een ander land. Ik heb alleen de mensen naar voren gebracht zo besluit lezer P. Luit - die niet meer in ons midden zijn. Dit als een gedachtenis aan alles wat zij voor ons goede Velsefsord, later IJmuiden-Oost, hebben gedaan NOG EEN aanvulling onzerzijds op de bijzonderheden over (Pieter) van Aken. richting Velsen. Ze zeiden: „Piet, kom hier zolang". Dat gebeurde prompt Piet Luit had er geen idee van dat hij er drieënveertig jaar zou blijven - tot het tijd was van zijn levensavond te gaan genieten VELSEROORD in 1916, toen Luit er kennis mee maakte: Het was moeilijk een woning te huren. Hij vond er een aan de Willemsbeekweg waar heel wat oude huisjes stonden. Een weg, daterend uit de tijd vóór de komst van de kanaalgravers, in 1851 officieel aldus omschreven: „Be gint aan de Zeeweg, loopt westwaarts op tussen de Zanders, het Beekmansbos naar de Velserduinerbuurtweg”. Toen Luit er kwam wonen was de Willems beekweg pas sinds een kleine zeven jaar geplaveid; zoals iemand het eens karak teriseerde: „Van zandpad in straatpad omgelegd uit medelijden met de kerk gangers". Wanneer Piet Luit aan die tijd terugdenkt: „Hoe klein was Velseroord eigenlijk. Het lag „hemelsbreed” van IJmuiden af; je had nog twee afzonderlij ke plaatsen. De bebouwing liep in Velser- oord niet verder dan tot de Tussenbeeks- weg waar een paar huizen waren. De Velserduinweg-was aan de zijde van de Goede Herderkerk duingrond". Zes jaar nadat Luit zich in Velseroord had geves tigd, in 1922 dus, verhuisde hij naar de Kanaalweg die deze naam niet lang meer zou dragen; in 1926 werd Velseroord bij IJmuiden gevoegd waar al een Kanaal straat was zodat met naamsverwarring rekening moest worden gehouden - de Kanaalweg werd herdoopt in Zeeweg welke naam hij trouwens ook vroeger had gedragen. Het pandje dat Luit er gebruikte werd in de oorlog afgebroken zoals met vele woningen en winkels het geval was. Het overgebleven stukje van de oude Kanaalweg heet nu Zwaags- traat. Als man die altijd veel langs de weg was herinnert Luit zich nog nauw keurig hoe de straten in Velseroord liepen en wie er woonden. Daarover in een latere aflevering van deze rubriek een groot aantal bijzonderheden, Van daag herinneringen aan enige algemeen bekenden in de gemeenschap toen deze nog Velseroord heette, een plaats met een bloeiend verenigingsleven. Het woord is aan de heer Luit: TANTE REINTJE, zoals mevrouw Meyer-Blom algemeen werd genoemd, behoorde tot de bij iedereen bekende mensen waar veel plaatsgenoten goede herinneringen aan hebben gehouden. In de tijd dat er in Velseroord nog weinig voor de jeugd werd gedaan heeft ze een kinderwerk opgericht. Zij begon in een schuur achter de manufacturenzaak van de firma Van Praag in de Kalverstraat. Haar zuster, mevrouw Van Roden, hielp haar daarbij. Later, toen de kinderkerk uitgroeide, kwamen er veel medewerk sters. Er werd verhuisd naar de Pieter Vermeulenschool, later naar de Juliana- school. Tante Reintje was een kittig trouwde besloot hij zijn geluk in de ge meente Velsen te gaan beproeven. Daar hadden zijn ouders, na nog een boerderij in Nieuwmeer te hebben gehad, zich al in 1908 gevestigd, in de polder. Piet Luit iliet een grote verhuiswagen van de IJmuider stalhouderij Boon naar Am sterdam komen. Er liepen twee paarden voor, er zat een behulpzame koetsier op de bok en er was een bijrijder. Voor de hele verhuizing werd twintig gulden in rekening gebracht. Tegenslag in de ge meente Velsen: er was geen werk te vin den zoals Piet Luit zich dat had voorge steld; hij moest dus aanpakken wat brood op de plank kon brengen Twee broers waren verbonden aan de Melkin- met King Lear in filmhuis beurtelings bij de een of de ander. Maar dat duurt niet lang. De onbetrouw bare dochters krijgen daar snel genoeg ■van en gaan ook elkaar naar het leven staan. King Lear wordt door één van zijn dochters bij nacht en ontij het kasteel uitgezet en hij wordt getroffen door de waanzin. Hij vindt dan nog steun bij zijn derde dochter, maar het kwaad is ge schied: rampspoed treft de hele familie. Met „Staking” donderdagavond is de eerste film van Eisenstein te bewonderen. (Van onze bridgemedewerker) IJMUIDEN. De vierde ladderwed- strijd van de bridgeclub De Kennemers had als resultaat dat Mulier-Andela met een totaal van 187 punten in de NZ- richting van de A-lijn eerste werd. Het duo Jongkind-Poeck (185), dat de derde wedstrijd had gewonnen, werd nu twee de. Soomers-Bode (214) was in de OW- richting van deze afdeling de sterkste met Wareman-Wijers (187) als een goede tweede. Barzilay-Wijers (88) zegevierde in de B lijn, waar Kroone-Berkhout (83) beslag legde op de een na hoogste plaats. In de C lijn kwam Van der Vlugt-Tobias (152) uit de achtste ronde winnend te voorschijn met een grote voorsprong op nummer twee: Huyg-Knippen (124).

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 7