7 3 Engelands stuntvrouw nummer een ROBERTA GIBBS 0 li J I Esn F 5 -w f O schoone engelin MH I door Jan Blijboom Vrouwen Bijna dood Én staat ik op de brug Gestadig achter 't glas. 1 Atoomenergie Om mijn wat uit te rusten, Dan denk ik: Schoon en mooi - J Zijn uwe busten.” ,m En ligt ik in mijn kooi, p-■--- SM Fl balanceert op rand van leven en dood n J 1 Vuur en rook zijn vertrouwde zaken voor stuntlieden. Hier ontvlucht Roberta Gibbs een zojuist in brand gevlogen auto. Anders komt dit patroon er uit te zien als een vrouw het besluit heeft genomen het stunten als professie te kiezen. Want is zij in de doorsnee-visie op de geslachten niet voorbestemd zeker het char mante, zachtmoedige en tedere te personifiëren9 Zo’n keuze lijkt tegen elk gevoel in te druisen en de vrouw in kwestie bij voorbaat al in een hokje te stoppen waaraan men schouderophalend voorbij moet gaan. Verminderd toerekeningsvatbaar. Een type dat ons medelijden en niet onze bewondering verdient. Maar is dat nu pigenlijk wel zo? Is het uitvoeren van stunts inderdaad een „O, schoone engelin, O, bron van al mijn smarten, Weet, dat ik u bemin, En dat met heel mijn harte. helemaal in mijn grote passie van hard autorijden kan uitleven". Een half jaar lang knapte Roberta kleine karweitjes op totdat de dood een greep naar haar deed. Op weg naar een. filmstudio zat ze naast de bestuurder in een open sportwagen die met hoge snelheid onder een geparkeerde truck terecht kwam Daarmee sneed miss Gibbs onver biddelijk de draad door met een verleden waarin ze vanaf haar der de jaar aan ballet en zwemmen deed, vanaf haar vijfde jaar op een kostschool bij de nonnen in Dorset zat („ik was daar de beste leerlin ge”), in die periode ook paardrijden leerde en als twaalfjarige al de kunst van het autorijden („liefst zo ..Als stand-in voor een jon gen moest ik 'eens op de klip pen van Dover een val van een rots nabootsen; zo'n rots die kaarsrecht naar beneden loopt, met in de diepte de zee. Ik maakte de val en bleef aan een touw dat om m'n middel zat hangen. Zogenaamd had ik me op het laatste ogenblik kunnen vastklampen. Alles liep goed, totdat ze me optakelden. Ik kreeg steenstof in mijn gezicht, keek omhoog en zag tot m'n grote schrik dat het touw over een afbrokkelend stuk steen ra felde. Ik voelde een merkwaar dige kalmte over me heen ko men. Ik redde het op het nip pertje. M'n gezicht zag grauw van de steenslag en de angst. De manager van de lokatie ver ontschuldigde zich later dat hij niet over de rand durfde te kijken omdat hij last had van hoogtevrees Aan het feit dat ze niet in riemen zat dankte de Londense haar leven. Ro berta „Ik klapte met m'n gezicht door het voorruit en werd vervol- Stunten als beroep. Het lijkt op een telkens terugkerende sollici tatie naar zwaar lichamelijk letsel dan wel naar een verwisseling van het tijdelijke met het eeuwige. Een voortdurend rondlopen met de gedachte dat de volgende opdracht wel eens de laatste zou kunnen zijn. En daarom uitermate zenuwslopend. Je mag, zo wordt door de goegemeente verondersteld, daarom totaal geen nervositeit kennen en zó lichtvaardig over leven en dood moeten kunnen oordelen dat het eigenlijk in strijd is met de menselijke waardigheid. Nu zullen er altijd mannen op dit ondermaanse rondlopen wie niets te veel is om zichzelf voortdurend te bewijzen en er uit een gevoel van streling van eigenwaarde niet voor terugdeinzende meest halsbrekende toeren uit te halen. Tot meer dere eer en glorie van het mannelijk imago. Het zij zo. Betekent dit dat stunten toch min der spanningen oproept dan het in werkelijkheid lijkt? Roberta, haas tig' „Nee, dat wil ik er niet mee zeggen. Tijdens het werk ben ik, echt waar, absoluut niet neYveus. Als het zo ver is om de stunt uit te voeren ben je zó geconcentreerd dat je niet bang kunt zijn. Maar als het gelukt is sterf ik prompt van de pijn in mijn maag. En wanneer ik naar een stunt van een ander kijk bijt ik vreselijk op m'n nagels en voel m’n maag naar boven komen". Maar wat is dan tóch het aantrek kelijke van dit werk? Roberta, aar zelend: „Eerlijk gezegd weet ik dat niet. Echt waar”. En dan: „Mis schien is het de kick om in een paar seconden mentaal én fysiek tot het uiterste te gaan na weken van voor bereiding. En dan de voldoening als je dat shot naderhand op de film terugziet. Verder is het de glamour van het geheel en het feit dat ik me gens weggeshngerd. Mijn letsel be stond uit een platte neus en een beschadiging van het voorhoofd. Drie weken heb ik bewusteloos gele gen. Het duurde precies zes maan den op de dag af die de doktoren hadden voorspeld eer ik genezen werd verklaard". Het zou in de lijn hebben gelegen als Roberta Gibbs na die verschrik kelijke ervaring elke zweem van ge vaar had afgezworen en haar be langstelling had gericht op werk met een minimale risico-factor. Maar Roberta houdt er een andere filoso fie op na die realistischer is dan oppervlakkig zou kunnen worden verondersteld. Haar opinie: „Het is maar wat je precies onder gevaar verstaat. Waar ligt het ongeluk? Dat kan niemand zeggen omdat het op de meest onverwachte momenten opduikt. Daar heb ik ervaring in Want het is me ook al gebeurd dat ik bij thuiskomst over een kleedje uit gleed en me zó aan m’n been bezeer de dat ik geruime tijd niet kon werken. Als je het van die kant bekijkt moet je elke dag in angst leven dat je iets overkomt Met stunten ligt dat an ders, omdat je bewuste, goed door dachte risico’s neemt Elke gevaar lijke scène wordt altijd tot in de kleinste détails voorbereid, zodat er technisch bijna niets mis kan gaan Al blijven vuur en rook altijd onge wisse factoren" Het vallen van een trap vereist een speciale techniek Engelands stuntvrouw nummer een verstaat die kunst perfect Er moet toch wel een bikkelharde leerschool worden doorlopen, alvorens in het vak doorknede lieden laten we ze leermeesters noemen de leerling eindelijk stoutmoedig en koelbloedig genoeg achten om voor het diploma „volleerd stunter” in aanmerking te komen. Alle stadia van gevaar zijn met goed gevolg aan de leerling voorbij gegaan en dan is het grote ogenblik aangebroken waarop de geslaagde de schooldeuren achter zich dichtklapt en veerkrachtig op weg gaat naar film- en televisiestudio’s waar contracten klaar liggen om als stand-in” voor bekende acteurs en actrices te gaan optreden De sensatie proeven van gevaren tarten, met daarbij het enorme gevoel van voldoening dat alle zware lessen op de school niet voor niets zijn geweest en er heel wat moet gebeuren wil een film- of televisie-script situaties aangeven die niet voor uitvoering vatbaar zijn De wereld van de Grote Avonturen en Geld ligt open 23' En tuurt in het kompas, Dan zweeft gij, engelin, Bij Roberta Gibbs begon het met de film Tom Jones, die zo'n vijftien jaar geleden in haar geboorteplaats Dorset (Zuid-Engeland) werd opge nomen. Er werden vrouwelijke figu ranten gevraagd die schrijlings kon den paardrijden. Roberta, die al vanaf haar zesde jaar in het zadel zit, aarzelde geen ogenblik, meldde zich met kloppend hart en werd prompt aangenomen toen ze de rij proef had afgelegd. Een sensatie, weet ze zich te herinneren, omdat Albert Finney een van de hoofdrol len vertolkte Een prettige bijkom stigheid was dat het paardrijden Opname van een spot voor een reclame filmpje. Tijdens de berekende val van het paard moet Roberta haar gezicht voor de ca mera verborgen houden omdat ze stand-in is. Gezien de combinatie van moeilijkheids- factoren wordt een speciaal gedresseerd paard bereden „Ik heb meegespeeld in een trailer voor Hitchcocks film „Francy" Op een steenkoude dag in januari moest ik bij het House of Parliaments vanaf de brug naakt in de Theems sprin gen. Een vriend stond er bij en hoorde toevallig een gesprek tussen twee dametjes. De een zei: „Hoe is het moge'- k dat die Vrouw zo bloot in he: ijs koude water durf t te springen". Zei de ander: „laatje toch niets wijsmaken: het lijkt veel erger dan het tuurlijk nagaan: ijzige houden. F haar tot dan toe erg veel geld ha^* gekost waarvan nu een flink bedrag kon worden terugverdiend. Rober ta: „Ik had de smaak meteen zó beet dat ik m’n boeltje pakte en naar Londen ging Verdien je aantrekkelijk met dit soort werk? Roberta, glimlachend „Ik heb het goed. Vooral in de zomer veel topwerk omdat alles zich op lokatie moet afspelen. Dan heb .ik bijna iedere dag wel wat te doen. En ’s winters krijg ik wel eens verzoe ken om bijvoorbeeld nauwelijks bé- dekt of naakt in ijskoud water te springen. Daar kan ik vreselijk tegenop zien. Maar als ik dan de betaalmeester rond zie lopen eti denk aan het bedrag dat ik overeen ben gekomen, dan zet ik mijn weer zin opzij.” Maar kan het hart zo’n plotseling temperatuursverschil aan? Roberta, een beetje trots: „Ik ben altijd in voortreffelijke conditie geweest. Driemaal per week train ik in-het Battersea-park in de buurt van Chelsea en ga ik zwemmen, ik ben een vaste bezoekster van de sauna en speel squash zo dikwijls als 'Ik kan. Verder volg ik een uitgekiend dieet en leef héél regelmatig. Aanbal die voorwaarden móet ik me houden wil ik mijn werk goed blijven doen. Tot hoe lang? Wat mij betreft zolang m'n gezondheid het toelaat”. doorlopende flirt met de dood? En moet zeker een vrouw abnor maal zijn om voor dit beroep te kiezen? Drie vragen die het best kunnen worden beantwoord door iemand die al jaren lang als „stand-in” voor bekende sterren in films en televisie-produkties gevaarlijke karweien opknapt en nog steeds met plezier contracten tekent en nakomt. Een geroutineer de vrouw in dit werk die in Engelse artiestenkringen hoog staat aangeschreven, internationale vermaardheid geniet en terecht aanspraak mag maken op de kwalificatie „Engelands stand-in nummer één”. Haar naam: miss Roberta Gibbs. Leeftijd: 35 jaar. Woonplaats: Londen. Uiterlijk: charmant, fonkelende ogen in een door zon getint gezicht dat levenslust uitstraalt maar tegelijker tijd een mengeling vertoont van concentratie en besluitvaardig heid, lenige gestalte die een voortreffelijke conditie verraadt en gebaren waarmee het betoog zo nu en dan kernachtig wordt verduidelijkt. Plus daarbij smaakvol gekleed. Kortom, een vrouw wie het niet is aan te zien dat ze het gevaar in haar arbeid als partner heeft gekozen. Onverantwoord, die keuze? Uit bijgaand relaas zal blijken dat het stand-in zijn niet zo maar een aaneenschakeling van roekeloze avonturen is. En dat werke lijk levensgevaarlijke situaties meestal ontstaan door onvoor ziene omstandigheden. Over glamour gesproken zou ze niets voelen voor een echte rol in een film of televisiestuk? Roberta, reso luut „Beslist niet. Want dan zou ik de spanning missen Bovendien trekken de technische kanten van het stunten me erg aan. Precies uit rekenen hoe alles kan en moet en welk materiaal moet worden ge bruikt. Ook ben ik er trots op dat het stunten voor mannen minder ris kant is dan voor vrouwen. Ga zelf maar na. mannen kunnen onder hun kleren altijd platen en andere mogelijkheden tot bescherming aanbrengen. Maar wij9 Meestal zijn we dun of summier gekleed en soms hebben we helemaal niets aan. En dan tóch maar dezelfde risico’s lo pen als de mannen. Als ik over „we” praat dan bedoel ik mezelf en twaalf' collegaatjes. Van hen hebben er zes veel werk omdat ze all-round zijn zoals ik. De rest is gespecialiseerd”. «WÈs. ..Op het eiland Jersey moest ik een zelfmoord in beeld brengen. Het was hartje winter. Er stond een keiharde wind. Ik moest tot mijn knieën in de kolkende zee staan om mezelf zogenaamd te verdrinken. Gezien het nood weer gaven inwoners me vijf per cent kans om me staande te hou den Het lukte niet, want een hevige windstoot sloeg me weg. De reddingsboot wist me op het nippertje te redden. Toen ik aan land stapte tikte een journaliste me op de schouder met de mede deling dat er even tevoren iemand reddeloos was verdron ken En dat allemaal voor shots van amper zestig seconden. Het was voor de film „Neither the sea nor the sand”. Ik stond hierin doublé voor Susan Hampshire”. Zo zou men zich ongeveer kunnen f voorstellen dat iemand met het niet- a alledaagse beroep van „stand-in” 1 begint. Een begrijpelijke gedachte J omdat elk beroep zeker als het I uitgesproken vakmanschap behoeftW^ een scholing vereist; een periode i waarin theorie en/of praktijk de en- 1 tree in de maatschappij vergemak- kelijken. Lag dus de vraag aan Ro- berta Gibbs voor de hand, waar heb je dat merkwaardige vak geleerd? 4 Haar antwoord, even doeltreffend J als ontnuchterend nergens. En zij4 vervolgde: „Het is een misverstand te veronderstellen dat voor het be- roep van stand-in een school of iets dergelijks bestaat. -Althans zeker niét in Engeland. Ik heb wel eens i gehoord dat er ergens in Frankrijk zoiets zou zijn, maar het lijkt me hoogst onwaarschijnlijk. Nee, als je i besluit om stand-in te worden dan zal je die job zelf moeten op bouwen” „Eens ben ik double geweest voor een vrouwelijke Tarzan: j je kent dat wel: in zo'n leren 1 bikini. Samen met haar en een L stuntman stonden we op een t hoge rots waaraan de rand een 1 L vechtpartij moest worden uit- u geheeld Alles was goed door- F gesproken,. Maar op zeker ogen- 4 is want ze draagt na- een maillot". Kun je alsof een maillot die kou kan tegen- blik maakte de actrice een ver gissing waardoor ik achterover klapte en naar beneden dreigde te slaan. Op het allerlaatste moment kon de stuntman rrie bij m’n voeten grijpen Ik hield er een pijnlijke rug aan over. hard mogelijk") onder de knie had. Roberta: „Ik had toen nog geep idee ooit stand-in te worden, want na mijn studie ging ik werken op het laboratorium van een bureau voor atoomenergie. Over wat ik daar heb gedaan kan ik niets vertellen. Alle maal top-secret”. Het bevredigde haar echter niet waardoor de figurantenrol in „Tom Jones” de welkome aanleiding kon worden koers te zétten naar Londen. Min of meer een sprong in het duis- ter, want waar lag in die miljoenen- metropool een kans om met beide p handen aan te grijpen? Vertelde Ro- P berta Gibbs. „Dat was zeker niet zo makkelijk Totdat ik in contact kwam met een agente die getrouwd was met een stuntman Ze hoorde wat ik wilde en ried me aan zo gauw r mogelijk judolessen te nemen Om k allerlei valtechnieken te leren Ver- I volgens moest ik alle mogelijke fo- I to’s van me laten maken om mezelf k te „verkopen" Mijn eerste job werd de bekende Lucy Ball dubbelen die in Londen een eigen filmproduktie maakte. Daarin kwam een scène voor waarin ze met een Elizabeth- dress aan over doornige heggen moest springen. Een niet al te moei lijk karwei Het was daar een gekke boel want Lucy Ball haalde en bracht me in een Rolls Royce. Het was de eerste en tot nu toe laatste keer dat ik in zo’n dure wagen heb gereden. Descène verliep volgens plan, maar is uiteindelijk nooit op het filmdoek gekomen Want bij na der inzien vond Lucy het beter dat deel van de film er uit te halen en door een ander te vervangen Maar ze betaalde me in keiharde dollars en dat vergoedde veel”.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 31