DE GESCHIEDENIS VAN EEN GRENSGESCHIL I i i I I I I I I I I I I I II Wielrijdersbond wil ontwerp „fietsvriendelijker” maken ENWB: geen nieuwe wegen in deelplan „Mooie Nel I i Hot Coldrex Het vertrouwde middel bij griep of verkoudheid. 1 f 99 f\ Autovaria p i Hot Coldrex hete citroendrank. Je voelt dot het wat voor je doet. 1 Kroon-advies Garantie Insteekhaven door Rien Polderman Haarlems Dagblad IJmuider Courant Beverwijkse Courant Niet uitgekomen Medewerking Natuurgebied 1 IJMOND 19 7 7 DECEMBER 2 8 coldrex Een dampend glas Hot Coldrex op het moment dat u de eerste verschijnselen van griep of verkoudheid voelt opkomen. Dat gevoel van verlichting. Omdat Hot Coldrex drie werkzame bestanddelen bevat. Phenylephrine: een middel dat de geblokkeerde neus ontstopt en u vrijer doet ademhalen. Paracetamol: een pijnbestrijdend en koorts- verminderend middel dat geen problemen geeft voor de maag. Ascorbmezuur: vitamine C voor meer weerstand. Drink Hot Coldrex 4 x per dag. De laatste keer vlak voor het slapen gaan. Elke dag bij meer dan 75.000 gezinnen op tafel K -L° WOENSDAG V Ss Bebouwing van Velserbroekpolder kan Spaarnwoude en Ruigoord samenbrengen Machineweg. De Kroon moet daarover nog een beslissing nemen. ■I (ADVERTENTIE) Bij de Kroon is dan ook een schimmige discussie te verwachten. GS houden in deze Kroonprocedure vast aan hun me ning, dat de geldende bestemming „zeeha- ven en zeehavenindustrie” (in plaats van „groenzöne en groenschermen” dus) moet worden gehandhaafd. Maar in de politieke praktijk hebben zij dat standpunt allang los gelaten. En Amsterdam, de partij voor „zeehaven en zeehavenindustrie”op de achtergrond van de bestemmingsplanpro cedure, is met de gemeente tot overeen stemming gekomen. Amsterdam heeft in feite de Machineweg als grens van het industriegebied aanvaard. De tweede in steekhaven, die aanvankelijk diagonaal de Machineweg zou kruisen, kan in een nieuw plan geheel beoosten deze weg blijven. In deze Nota werd gesteld: „Grote indus trieterreinen aan het Noordzeekanaal en city-vorming langs de metro roepen meer economische problemen op, dan ze oplos- sen.” GS legden in de nota vast, dat de bestemming „industrie” aan de zuidoever van het Noordzeekanaal moest worden omgezet in de bestemming „handel en nij verheid”. Slechts reële mogelijkheden met bij voorkeur hoogwaardige arbeidsplaat sen moesten worden gestimuleerd. Boven dien stelden GS, dat het bestaande karak ter van het polderland ten westen van de Machineweg moest blijven, zoals het is. Voordat het terrein voor industrievestigin gen aan snee zou komen, moest eerst maar eens keihard worden aangetoond, dat het bestaande industrieterrein zo overvol zou raken, dat een nieuw beroep op aanvul lend terrein zou moeten worden gedaan. De gemeente Haarlemmerliede werkt nu samen met Amsterdam aan een bestem- mingplan voor het gebied rondom Ruig oord, waarin de tweede insteekhaven is opgenomen. En duidelijk om het gezicht van de Amsterdamse bestuurders te red den men heeft afgesproken, dat de be slissing of er ook nog industrie ten westen van de Machineweg moet komen aan een latere generatie van bestuurders zal wor den overgelaten. Het formele standpunt van GS in de Kroonprocedure staat voorts nog tegeno ver een uitspraak van Provinciale Staten. Bij de behandeling van de Nota van Uit gangspunten namen de Staten namelijk een motie aan, waarin wordt gesteld, dat de gronden tussen de Machineweg en hét De adviseur van de Raad van State, mr. Jansen, heeft dit alles in zijn advies aan de Kroon opgenomen. Zijn conclusie is niette min, dat aan de bestemmingsplan-wijzi- ging goedkeuring moet worden onthou den. Maar op geheel andere gronden, dan GS hebben aangevoerd. De adviseur is namelijk van mening dat bezwaarschrif ten (onder andere van de gemeente) dat het helemaal niet de bedoeling is, de in de bestemmingswijziging genoemde „groen- zóne en groenschermen” inderdaad aan te brengen. Mr. Jansen stelt dan ook voor, dat de bestemmingswijziging „groenzóne en groenschermen” wordt veranderd in een bestemming, die het huidige agrari sche gebruik garandeert. Een agrarische bestemming dus, in plaats van „zeehaven en zeehavenindustrie”. Het advies van de adviseur is in de Kroonprocedure van groot gewicht. Wanneer deze laatste wijziging rechts kracht zou krijgen is dat jammer voor degenen, die het recreatiegebied naar de Machineweg willen opschuiven. In het de bat over de Nota Ruimtelijke Ontwikkelin- recreatiegebied Spaarwoude ten westen daarvan opnieuw een agrarische bestem ming moeten krijgen. Deze laatste stelling nu, wordt bestreden door burgemeester drs. F. J. A. IJsselmui- den van de gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude. Wat de burgemeester be treft mag er best een uitbreiding van het recreatiegebied komen tot aan de Machi neweg, mits de gemeente dan maar de spijkerharde garantie krijgt, dat het agra risch bedrijf in het gebied in kwestie niet gehinderd wordt. De boeren moeten dus gewoon kunnen blijven dorsen. Een agra rische bestemming is volgens burgemees ter IJsselmuiden best te combineren met een recreatieve bestemming. En dat is ei genlijk IJsselmuidens filosofie voor het kunnen worden aangevoerd, dat de buffer nog smaller wordt. Dit verlies in de breed te zou echter, zoals gezegd, aan de oost kant kunnen worden gecompenseerd. En wanneer daarmee tevens kon worden be reikt, dat het officiële recreatiegebied kon worden gekoppeld aan het spontaan ont stane rondom Ruigoord, dan zou men in derdaad die bredere groenzóne krijgen, die eigenlijk nodig is. Voorwaarde daar- Bovenstaand citaat uit de nota is het uitgangspunt dat de ENWB als vierde toe voegt aan de drie uitgangspunten die de ontwerpers van het deelplan zelf hebben opgesomd. Stellingnamen die de ENWB wat betreft de ontsluiting deelt maar waar de bond voor alle zekerheid in haar nota haar eigen visie op geeft. In de nota doet de ENWB geen uitspraak over de wenselijk heid of noodzakelijkheid van een „herin voer is de medewerking van Amsterdam. En voorlopig ziet het er nog niet naar uit dat Amsterdam daartoe bereid is. De Am sterdamse haven-wethouder mr. C. H. Goekoop, stemde als lid van de WD- statenfractie maandag in elk geval met een grimmig gezicht tegen de motie over de grens-verschuiving. Het besef, dat een ge zond milieu en een zuinig gebruik van de ruimte grenzen stellen aan de economi- noordzijde van „Mooie Nel” een rondweg langs rijksweg 6 het dorp Spaarndam kan ontlasten, maar zij ziet liever geen nieuwe wegen aangelegd. Een nadeel van aanslui ting op rijksweg 6 bij Spaarnwoude acht de bond de introductie van sluipverkeer naar de Waarderpolder. Zij pleit voor een aansluiting van de Spaarndammerdijk op rijksweg 6 om recreantenverkeer per auto zo lang mogelijk uit het gebied te houden. Bij realisering van het voorstel zou de Kerkweg moeten worden onderbroken tussen Spaarnwoude en Penningsveer. Hetzelfde geldt voor de Spaarndammer dijk tussen rijksweg 6 en Halfweg. In het zuiden zou de ENWB een op- en afrit richting Amsterdam van rijksweg 5 willen ter hoogte van de Zoete Inval. Dat zou bestudeerd moeten worden als de La ge Dijk en de Kerkweg niet effectief voor doorgaand autoverkeer kunnen worden onderbroken. Een nieuwe brug over de Binnen Liede bij Penningsveer acht de ENWB uit den boze. Die zal net als de rondweg om Haar lemmerliede sluipverkeer aantrekken. De bond vreest het forensen- en vrachtver keer vanuit de Waarderpolder. De ENWB wil dat voorkomen en zal zich sterk ma ken voor een onderbreken van de verbin ding tussen Penningsveer en Haarlem merliede. Ook in dit geval moet het auto rijden de bewoners echter niet onmoge lijk worden gemaakt. Nieuws over auto's vindt u natuurlijk in uw lijfblad. -X ir Op een archieffoto de toenmali ge minister Van Doom (links) op bezoek in Ruigoord. Naast hem de voormalige provo-ideoloog, ka- bouter-raadslid en PPR wethou der Roel van Duin uit Amsterdam, een bewoner van Ruigoord en bur gemeester IJsselmuiden. Misschien komt het nog eens zover. De tijd zal het leren. De tijd, die (blijkens het terugschrijden van de grens tussen indus trie en landbouwgebied) in het voordeel is geweest van Haarlemmerliede en Spaarn woude, zal misschien ook in het voordeel werken van Ruigoord. HAARLEM. Hier en daar wordt al druk gespeculeerd over een opschuiving van het recreatiegebied Spaarnwoude naar het oosten. De Machineweg de kaarsrechte polderweg tusen Half weg en de Velserweg (langs het Noordzeekanaal) zou dan de grens worden tussen het recreatiegebied ten westen en het industriege bied ten oosten daarvan. Maar intussen is officieel nog niet eens vastgesteld dat er geen industrie mag komen ten westen van de gehele recreatiegebied. Een filosofie, die voor een groot gedeelte van het recrea tiegebied niet meer kan worden toegepast, omdat daar al grootschalige ingrepen in de landschap zijn gedaan. Waarom is er in de aangevochten be stemmingswijziging sprake van „Groenzó ne en groenschermen”? Daarvoor moet men terug naar het diepe trauma, dat de gemeente Haarlemmerliede en Spaarn woude heeft opgelopen, toen de gemeente Amsterdam eigenmachtig de grond ron dom Ruigoord begon op te spuiten met zand. Amsterdam kon dat doen als eige naar van de grond. De hoofdstad, die thans zo zeer in de financiële moeilijkhe den zit, dat de eigen stadsvernieuwing niet eens behoorlijk kan worden aangepakt, had namelijk alle landbouwgrond tot aan de grens van het recreatiegebied opge kocht. Inclusief het dorpje Ruigoord. Na deze overweldiging heeft Amsterdam de vruchtbare landbouwgrond tot aan de Ma chineweg met zand opgespoten. Het agra risch gebruik van de grond was daarmee voorgoed uitgesloten. Tevens werd daar mee het verzet van Ruigoord gesmoord en feitelijk overbodig gemaakt, omdat er toch niets meer te redden viel. Het dorp zelf werd voor een deel gesloopt. Het andere deel laat men verkrotten: het proces van koude sanering, dat men in de stad zo vaak toepast in oude woonbuurten, om kanto- renbouw e.d. door te drukken. Sommige bewoners betalen aan huisbaas Amster dam zelfs nog huur, voor een pand dat opzettelijk door de eigenaar wordt ver waarloosd. richten of vervormen” van het betreffende deelgebied. Zij bepaalt zich tot de ver keerskundige aspecten. De ENWB vindt net als de ontwerpers dat: A. voor voetgangers en fietsers een dichtmazig padennet moet worden ge maakt; B. dat doorgaand autoverkeer zo weinig mogelijk moet vóórkomen; en C. dat de belangrijkste recreatievoorzienin gen met de auto bereikbaar zullen zijn. Wat het eerste punt betreft: binnen het deelplan Mooie Nel zou de ENWB liever, een grofmazig dan een fijnmazig padennet zien. De bond vindt daarnaast de kwanti teit van de paden In het gebied minder belangrijk dan de kwaliteit van de paden naar het recreatiegebied. „De beslissing om de fiets te nemen wordt mede bepaald door de situatie die de fietser onderweg aantreft. Wil je deze beslissing in positieve zin beïnvloeden dan moet er bij de woning van de recreant worden begonnen”. De ENWB pleit in dit verband ondermeer voor een fietspad naar Haarlemmerliede ten noorden van de spoorbaan. „De Oude Weg is ongeveer het belabberdste wat de Haarlemse fietser voorgeschoteld kan krijgen”. De auto „zo min mogelijk” in het gebied leest de ENWB als „in principe niet”. De verschillende trekpleisters in het gebied behoren volgens de bond niet met elkaar te worden verbonden door directe wegen voor auto’s. Om doorgaand autoverkeer op recreatiewegen tegen te gaan wil de ENWB maatregelen bij de Spaarndam merdijk in Spaarndam, de Lage Dijk, de Kerkweg en de verbindingsweg Pennings- veer-Haarlemmerliede. Als geschreven: bewoners van het gebied mogen van die maatregelen niet het slachtoffer worden. De ENWB ziet enerzijds in dat aan de Het denken over industrialisatie veran derde. Er is steeds fellere kritiek gekomen op het principe van de economische groei. Een groeiende groep van de bevolking kreeg steeds meer oog voor de keerzijde van die medaille: milieuverontreiniging, energieverspilling, ruimtebeslag. En ook GS pasten hun opvattingen aan. Met de Nota van Uitgangspunten, die vorig jaar door Provinciale Staten werd aangeno men, begonnen in feite de officiële voorbe reidingen voor een groot nieuw streekplan voor het Amsterdam-Noordzeekanaalge- - bied. Merkwaardig genoeg kwamen Gedepu teerde Staten ondanks hun weigering om aan de bestemmingswijziging mee te werken de gemeente Haarlemmerliede te hulp. Bij de discussie over de Nota van gen in de Statenvergadering werd afgeslo- Uitgangspunten voor het Amsterdam- Noordzeekanaal gebied stelden GS, dat hun verwachtingen over de „motorfunc- tie” van het havengebied niet waren uitge komen. In het streekplan voor het Noord zeekanaal uit 1968 was nog opgenomen, dat er in het Westelijk Havengebied indus trieën aan diep vaarwater zouden moeten komen, met name petrochemische. In 1975 waren de verwachtingen daaromtrent nog steeds niet vervuld. Gigantische zandvlak ten liggen nog steeds braak en de industrie wil maar niet komen. De wereld-economie verkeert in een crisis. De groei is er uit. De grond is duur. En het kanaal eigenlijk te ondiep. De Kroon-procedure, die een geschil tussen Amsterdam en Haar lemmerliede tot inzet heeft, is intussen door de politieke realiteit achterhaald: Beide gemeenten hebben inmiddels overeenstem ming bereikt over de Machineweg als grens tussen de industrie en het agrarisch gebied. Bij de vaststelling van het recreatiege bied Spaarnwoude als groene bufferzone is ook van officiële zijde toegegeven, dat deze eigenlijk best nog wat breder had mogen zijn. Tegen de bebouwing van de Velserbroekpolder zou nu onder meer De Raad van State, afdeling geschillen van bestuur, houdt op 19 januari, een openbare hoorzitting over het „grensge schil”. De overheidsbeslissing, die door de gemeente Haarlemmerliede voor de Kroon wordt aangevochten, is de weigering van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland om een wijziging van het bestemmings plan „Landelijk gebied 1968” goed te keu ren. Het gaat, zoals gezegd, over de gron den direkt ten westen van de Machineweg. In het nog geldende bestemmingsplan ligt daar de bestemming „zeehaven en zeeha- venindustrie”op. De gemeenteraad van Haarlemmerliede en Spaarnwoude nam op 28 augustus 1973 de beslissing om deze bestemming te wijzigen in „groenzone en groenschermen”. Op 8 oktober 1974 be sloten Gedeputeerde Staten van Noord- Holland aan deze bestemmingswijziging hun „goedkeuring te onthouden”. Deze weigering is op haar beurt bij de Kroon aangevochten. De Kroon moet nog steeds een beslissing nemen. Een ingewikkelde geschiedenis, die in feite nog ingewikkelder is. Want toen de gemeenteraad op 28 augustus 1973 de wijziging in kwestie vaststelde, lag het bestemmingsplan „Landelijk Gebied 1968” zelf reeds bij de Kroon. De gemeen te Amsterdam en de provincie vonden namelijk, dat het niet ver genoeg ging. De Amsterdamse eisen besloegen een veel groter terrein voor havenontwikkeling, dan in het bestemmingsplan was opgeno men. Amsterdam wilde het havengebied tot vlakbij Zijkanaal C door laten lopen (Zijkanaal C is de scheepvaartverbinding tussen Spaarndam en het Noordzeeka naal). De Kroon stelde toen de gemeente in het gelijk. Dat betekende dat de grens tussen het agrarisch gebied en het industriege bied een stuk oostelijk opschoof, maar toch nog ten westen van de Machineweg bleef. De gemeente Haarlemmerliede wil nu van de Kroon gedaan krijgen, dat de grens nog een stuk naar het oosten wordt opgeschoven. De Machineweg zou dan de scheidslijn moeten zijn. Uit angst voor nog meer van dergelijke projectontwikkelaarspraktijken heeft Haarlemmerliede de industriebestemming van het gebied ten westen van de Machine weg gewijzigd in „Groenzóne en groen schermen”. Tevens werden alle bouw-acti- viteiten met deze bestemmingsplan-proce- dure „bevroren”. Intussen verstreek de tijd. De dichtgetimmerde huizen van Rui goord, werden gekraakt, en weer bewoon baar gemaakt. De dorpskruidenier liet zich nïet intimideren en verjagen, maar hielp het dorp leefbaar houden. In de kerk vonden allerlei manifestaties plaats. De industrie bleef en bleef maar weg. En op het zand rondom Ruigoord ontwikkelde zich een woest natuurgebied, waar ’s zo mers talrijke stedelingen verpozing komen zoeken. Op een kilometer afstand van het kunstmatige deelplan Houtrak van het of ficiële recreatiegebied ontstond, zomaar spontaan, een niet-officieel recreatiege bied. Wanneer nu de grens van het recrea tiegebied Spaarnwoude inderdaad naar de Machineweg zou opschuiven, dan zou dat in feite aansluiten aan het „recreatiege bied Ruigoord”. Amsterdam zou er nog iets heel moois van kunnen maken door bosaanplant. Met bosbouw op het zand zou de straatarme Hoofdstad er wellicht nog enig rendement van kunnen halen. Want de industrie ziet niemand voorlopig ko men. Zelfs al wordt men het eens over het bestemmingsplan Of de „aansluiting” tot stand komt, hangt echter ten nauwste samen met de bebouwing van de Velserbroekpolder. Het merkwaardige is nu, dat uitgerekend het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk werk heeft aangekondigd zich tegen bebouwing van de Velserbroekpol der te zullen verzetten. En dat, terwijl nog maar enkele jaren geleden de toenmalige minister Van Doorn van CRM zich zo zeer begaan toonde met de lot van Ruigoord, dat hij persoonlijk in het dorp kwam kijken. sche groei, is kennelijk nog niet tot ieder een in de Hoofdstad doorgedrongen. ten, is namelijk gevraagd of dat kon. De vraag was vervat in een motie, waarin tot bebouwing van de Velserbroekpolder werd besloten. De Velserbroekpolder (tussen Haarlem- /Spaarndam en Velsen) behoort thans tot het recreatiegebied. Wanneer deze polder nu, ten behoeve van de woningbouw, van het recreatiegebied wordt afgeknabbeld, wordt de „groene buffer” tussen de Haar lemse en de Amsterdamse agglomeraties smaller. En deze „bufferfunctie” was één van de argumenten waarom de aanleg van het recrewtiegebied is begonnen. De „buf ferzone” zou echter even breed kunnen blijven, wanneer het afgeknabbelde stuk aan de westkant zou kunnen worden ge compenseerd aan de oostkant. De bestemming „Groenzóne en groen schermen” (bos dus) past dan echter beter bij het basisidee voor het recreatiegebied (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. In een nota aan het stichtingsbestuur van het recreatiegebied Spaarnwoude bepleit de Eerste Enige Echte Nederlandse Wielrijders Bond (ENWB) de aanleg van zo min mogelijk nieuwe wegen in het deelplan Mooie Nel. „Tot wegen rekenen wij ook fietspaden. Voor de fietser zijn de meeste gewenste voorzieningen binnen het gebied al aanwezig. De bestaande wegen hoeven alleen nog maar de bestemming fietspad te krijgen. Bewoners die aan deze (toekomstige) fietspaden wonen moeten de mogelijkheid hebben met de auto van deze wegen gebruik te maken”, aldus de ENWB in haar schriftelijke reacties op de „verkenningen” van het deelplan. Op een van de vijf inspraakavonden had de ENWB haar nota al toegezegd. Het stichtingsbe stuur heeft hem deze week in de bus gekregen.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 11