Vlotte start Eén punt achterstand op Clerc Wiersma houdt kans op zege [streeksport Spits van IJsselmeervogels tekende contract Gouden bal voor Simonsen Selectie van Positie van Haarlemse Boskov niet jeugdspelers in geding Korfbaltoernooi KIOS succes Rapidity in bekerstrijd Happel boos op sectiebestuur AZ zoekt nog twee spelers Staking van Griekse profs Ook Connors in Masters-toernooi 91 Aanbiedingen Vergoeding SPORT DECEMBER 19 7 7 2 8 WOENSDAG 16 Jaan de Graaf tekende voor AZ in aanwezigheid van AZ’s financiële deskundige Gerrit Peters en voorzitter Arte Ligthart. KL MOET DE GRAAF OP ZONDAG MISSEN Frans Schram (Van onze sportredactie) ROTTERDAM. Ernst Happel heeft zich hoogst persoonlijk in het gekrakeel rond de nog te benoemen chef d’équipe van Oranje gemengd. Zoals bekend sprak het sectiebestuur betaald voetbal zich vo rige week definitief uit tegen een benoe ming van Jack van Zanten. Dat laatste is Happel in het verkeerde keelgat gescho ten, aangezien hij zich op het standpunt stelt dat de KNVB daarmee opnieuw blijk heeft gegeven zich niets aan te trek ken van wat er in de spelersgroep leeft. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM. Feyenoord zal na het jongste échec (verlies tegen Veen- dam in het toernooi om de KNVB- beker) niet tornen aan de positie van trainer Vujadin Boskov. De adjunct- directeur van de Rotterdamse voetbal club, Peter Stefan, zei het niet netjes te vinden Boskov alleen verantwoorde lijk te stellen voor de drie nederlagen op rij. Stefan: „Het zou irreëel zijn om na de teleurstellingen tegen NEC, FC Den Haag en Veendam het geweer uit het foedraal te halen en Boskov een lading hagel in het zitvlak te jagen. Je kunt moeilijk beweren dat Boskov de hoofd schuldige is. We hebben te maken ge had met individuele fouten. Vorige week was het Rijsbergen, nu Mansveld. Maar niemand die het expres doet”. Volgens Stefan wordt er eind februa ri over het lot van Boskov beslist. „Mid den februari hebben we alle zware te genstanders gehad. Dan kunnen we iets meer zeggen”. Op initiatief van direc teur Guus Brox werd dinsdag een lang durig gesprek tussen spelers en directie gehouden. De Feyenoorders werden nogmaals van de ernst doordrongen om optimaal werk te leveren, teneinde nu in elk geval UEFA-Cupvoetbal vei lig te stellen. tegen elkaar opgewassen in een duel van de klassieke spelkarakteristiek. Misschien stond Drost tegen het einde iets minder. In de voorlaatste ronde speelt Wiersma tegen Goervitsj en Jansen tegen Clerc. Voor de wereldkampioen een reele mogelijkheid om mede aan de leiding te komen. In het toernooi om het wereldjeugdkampioen- schap heeft Bouke Bies zijn leiderspositie heel goed verdedigd door jeugdwereld kampioen Skliarov op remise te houden. Odintsov had geen moeite met de Belg Smeets en verkleinde daardoor zijn ach terstand op Bies tot één punt. De jeugdspe ler uit Donkerbroek moet nu nog tegen Dembele en Guinard. Odintsov ontmoet nog Cruz en de Nederlandse juniorenkam pioen Tjeerd Harsma. Bij de dames heeft Lenie Geurts haar kansen niet zo goed verdedigd. Het was de Nederlandse kam pioen Barbara Graas, die de Lentse speel ster wederom versloeg en hiermee zelf een goede kanshebster werd voor de titel. De Wormerveerse staat nu één punt achter Michailovskaja, die met haar landgenote Sotsjnenko de punten deelde. De beide Nederlandse speelsters ontmoeten nu nog de Russische deelneemsters. Op ’t sportcomplex aan de Boerhaave- laan in Haarlem wordt op Nieuwjaarsdag (zondag 1 januari) een voetbalwedstrijd gespeeld tussen het huidige eerste elftal van Ripperda en het elftal dat voor het laatst een kampioenschap wist te bemach tigen. De kampioensploeg wordt gefor meerd uit de navolgende spelers: Lamie Hooning, Duif Poerwo, Pim Janssen, Nico de Redelijkheid, Bert van Wooning, Theo Blüm, Rinus Haseth, Günther Eifler, Ko Joon, Jan Hansen, Bert v.d. Pol, Ron v.d. Haak, van hen spelen Janssen en Poerwo momenteel nog steeds in het eerste. De wedstrijd begint ’s middags om 13.00 uur en na afloop is er in het clubhuis een Nieuwjaarsreceptie. Ook al op Nieuwjaarsdag wordt op het veld van HBC aan de Cruquiusweg in Heemstede een wedstrijd gespeeld tussen combinaties van HBC en RCH. De beide combinaties worden samengesteld uit van elk seniorenelftal van beide clubs een spe ler. De strijd begint ’s middags om twee uur. blijft doorgaan met zijn werk als markt koopman. „Ik doe niet in vis, maar ver koop koek, brood en banket. Ook op de zaterdagen werk ik, onder meer in Voort huizen, Nunspeet en Wageningen. Ik blijf wonen in Spakenburg en train viermaal per week in Alkmaar.” Jaan de Graaf wil zijn toekomst veilig stellen. Hij had zijn schoonvader, tevens werkgever, meegeno men naar Heiloo en uiteraard sprak die een hartig woordje mee in de gestelde condities. Het contact tussen Jaan de Graaf en AZ dateert van drie a vier weken geleden. Toen bezocht Kees Molenaar de bekerwedstrijd IJsselmeervogèlsHeer- enveen (2-1). Na afloop zocht Molenaar contact met de Spakenburgse schutter, die toen wel trek had in het betaalde voetbal. Dinsdagmiddag werden de zaken afge rond. Als het Jaan de Graaf goed bevalt bij AZ tekent hij in 1979 een tweejarig con tract. Jaan de Graaf, die gereformeerd is, ver wacht dat vele Spakenburgers hem gelijk zullen geven, dat hij naar AZ overstapt. Hij is een beetje uitgekeken op het zater- dagvoetbal, speelt voor het vijfde seizoen in IJsselmeervogels en niets lokt hem hier in langer te blijven. „Natuurlijk zullen er wel mensen zijn die boos op mij worden. Ook IJsselmeervogels zal het niet leuk vinden. Maar ik mag toch zelf beslissen wat ik van het leven wil maken? Boven dien hoeft Spakenburg niet bang te zijn, dat ik op zondag voetbal....” Jaan de Graaf bewaart goede herinneringen aan de bekerwedstrijd in Alkmaar toen IJssel meervogels op sensationele wijze AZ uit schakelde. Hij scoorde toen het tweede doelpunt. „Ik heb AZ daarna wel eens gezien op de televisie. Het is een goede ploeg. Vergeleken met die bekerwedstrijd is het AZ-team echter drastisch gewijzigd. Wat Jan Verheyen van AZ betreft: hij is van mij geen concurrent. In een ploeg heb je alleen maar collega’s, geen rivalen. De beroepsvoetballers in de hoogste Griekse voetbalafdeling hebben gewei gerd voor hun teams uit te komen in de vastgestelde competitiewedstrijden. De voetballers zijn tot hun actie gekomen om kracht bij te zetten aan hun eisen voor een pensioenregeling en voorzieningen op me disch terrein. Door de staking zijn de eerste divisie teams gedwongen amateurs op te stellen. Eerder had Jaan de Graaf contacten met onder meer Ajax, Anderlecht en MSV Duisburg. Hij kreeg prachtige aanbiedin gen, maar met de clubs in het buitenland zag hij het toch niet zitten. „Ik wil mijn werk in Nederland blijven doen. En dat kan niet als je in het buitenland voetbalt. En wat Ajax betreft: die club wilde heb ben, dat ik ook op de zondagen speel. Nu, daar begin ik nooit aan....”. Voorzitter Arie Ligthart: „AZ doet dat wel. Jaan hoeft bij ons niet te voetballen op zondag. Ook hieruit blijkt, dat AZ toch wel een unieke club is”. Hoewel IJsselmeervogels geen vriendschappelijke wedstrijd tegen AZ heeft bedongen in ruil voor de trans fer, zit het er in dat te zijner tijd een revanchewedstrijd wordt gespeeld in Spa kenburg. Voorlopig heeft AZ hiervoor nog geen tijd, omdat het programma voor vol gend jaar overladen is. Jaan de Graaf heeft de gewoonte, dat hij tot vlak voor de wedstrijden van IJs selmeervogels zaterdags nog werkte op de markt. Voor zijn conditie niet bevorder lijk, maar Jaan vindt het werken op de markt bijzonder belangrijk voor hem. AZ zal hem in dit opzicht niet willen teleur stellen. De situatie wordt evenwel voor iedere wedstrijd doorgenomen. Dit houdt in, dat De Graaf straks niet meer op iedere zaterdag zijn marktwaren kan aan bieden. Dat de zondag hem heilig is, blijkt wel uit zijn antwoord op de vraag of hij zondags gaat kijken naar de wedstrijden van AZ. „Beslist niet. Dan kan ik net zo goed gaan voetballen op zondag. Voorts staat bij mij zondagavond de televisie niet aan voor zondagvoetbalprogramma”. Dat laatste werd gisteren in Heiloo be twijfeld. Jaan de Graaf: „Het zal bij veel mensen vreemd overkomen dat ik een contract bij AZ heb getekend. De meesten geloven er niet meer in na alles wat er is gepasseerd. Ze denken vast dat het weer een nieuw geintje is van Jaan de Graaf. Maar ditmaal is het toch serieus bedoeld. Er is geen weg meer terug. Contract is contract”. De aanwezige AZ-officials knik ken instemmend. Het heeft hun veel moei te gekost de Spakenburger over te halen naar Alkmaar-Zaanstreek te gaan. Dat zij blij zijn met deze trekpleister lijkt een duidelijke zaak. AMSTERDAM (ANP). Met nog twee ronden te spelen in het Internationale Suiker Damtoernooi in Amsterdam is het in het geheel niet duidelijk wie straks met de hoofdprijs van vierduizend gulden scheep zal gaan. Wereldkampioen Harm Wiersma, die tot dusverre nauwelijks op dreef genoemd kon worden, verbeterde zijn kansen door als enige in de negende ronde de volle winst te behalen. De titel houder werkte hiermee een punt van zijn achterstand weg en staat nu samen met Jansen op één punt achter Clerc. Wiersma had het gehele middenbord veroverd op Hisard, die noodgedwongen naar de randen moest uitwijken. Toch moest de Nederlander nog bijna zes uur spelen, alvorens zijn grote positievoordeel in winst kon worden omgezet. Met een achterstand van drie stukken staakte Hi sard tenslotte de strijd. Rob Clerc leek in een aanvalspartij rechtstreeks op winst af te gaan tegen Nimbi. Rond de twintigste zet zag het daar zeker naar uit, maar bij zijn volgende zetten, is hij waarschijnlijk iets te gretig geweest. Clerc kreeg wat moeilijkheden met zijn speelruimte en hoewel hij toch een overwicht behield, wist de Congolees het overmachteindspel door het bereiken van een tweede dam remise te houden. Jansen en Baba Sy hielden elkaar goed in evenwicht. Deze vrijwel gelijkopgaande strijd eindigde dan ook in een puntende- ling Ook Drost en N'Diaye waren good (Van onze korfbalmedewerker) NIEUW-VENNEP. Het door KIOS ge organiseerde korfbaltoernooi is een groot succes geworden voor de organiserende vereniging. KIOS moest alleen aan het Bussumse DSV een punt afstaan maar wist de wedstrijden tegen Oosterkwartier en de Groningsp eerste-klasser Nic win nend te beëindigen. De talrijke toeschou wers hebben kunnen genieten van uitste kende wedstrijden waarvan die tussen KIOS en DSV (met ex-KIOS-speler Rinus Jongeneel) een hoogtepunt was. In deze wedstrijd was een glansrol weggelegd voor trainer-coach van KIOS Fred Wilken. De eindstand bij de senioren was tenslotte 1. KIOS, 2. DSV, 3. Nic, 4. Oosterkwartier. Bij de junioren was het Haarlemse Ooster kwartier het succesvolste door alle concur renten achter zich te laten en de eerste plaats voor zich op te eisen. I PARIJS. Door het Franse sportblad „France Football” is de Deense voetballer Alan Simonsen uitgeroepen tot winnaar van de „gouden bal”, hetgeen zeggen wil dat men hem beschouwt als Europa’s bes te speler van het seizoen 1977. Simonsen is de eerste Deen die deze onderscheiding heeft gekregen sinds 1956. Zijn naaste con currenten waren de Brit Kevin Keegan, die uitkomt voor het Westduitse Hamburg, en de Fransman Michel Platini. Simonsen speelt voor Borussia Mönchengladbach. Hij verwierf 74 punten bij de beoordeling, Keegin 71, Platini 70, Roberto Bettega van Juventus 39 en Johan Cruijff 23. Inmiddels heeft Happel zelf zijn ogen de kost gegeven en iemand op het oog waarvan hij de naam nog niet wil prijsge ven. De naam van oud-Feyenoorder Theo Laseroms wordt in dat verband gefluis terd. Eerst wil Happel ’s mans bereidheid echter weten om tijdens de WK met Oranje in Argentinië te werken. Luidt het ant woord positief, dan is Happel voornemens om met de spelers te gaan praten. De interim-bondscoach: „En dan kan het niet meer zo zijn, dat ook deze nieuwe kandi daat wordt afgewezen. Gebeurt dat wel dan stap ik eruit”, aldus Happel dreigend. (Van onze sportredactie) HEILOO. Het ligt in de bedoeling dat de AZ-selectie verder wordt uitge breid. Behalve Jaan de Graaf wil men nog één of twee nieuwe spelers aan trekken voor het komende seizoen. Alkmaar-Zaanstreek beschikt momen teel over een smalle basis. Dit kan in verband met blessures en schorsingen tot problemen leiden. „We willen de zaken het liefst in januari afwerken’’, vertelde AZ-official Gerrit Peters. Momenteel zijn twee AZ-aanvallers, te weten Bobbie Vosmaer en Luc Smeets aan MVV uitgeleend. De AZ- leiding weet nog niet of deze voetbal lers volgend seizoen zullen terugkeren. De kans bestaat, dat MVV hen straks nog één seizoen mag lenen. AZ, dat tevoren netjes het bestuur van IJsselmeervogels inlichtte, betaalt aan deze zaterdagtopclub een transfersom van 8000 gulden. Lichtte Gerrit Peters, financieel expert bij AZ, toe: „In feite is de vergoeding 6000 gulden voor een ama teur maar gezien het aantal wedstrijden, dat Jaan in het Nederlands amateurelftal speelde, wordt dit bedrag totaal 8000 gulden.” Een koopje voor een goede spe ler, want een eenvoudige semi-prof kost tegenwoordig al meer dan 100.000 gulden. Jaan de Graaf: „Natuurlijk krijg ik van AZ een handgeld. Het bedrag gaat niemand iets aan. Hoofdzaak is toch dat ik het als semi-prof wil proberen. Het betaalde voetbal is voor mij gewoon een uitdaging.” Eerder verkondigde de Spa kenburger, dat als hij ooit door een prof club zou worden gestrikt, hij minstens 100.000 gulden handgeld wilde hebben Het bedrag, dat hij krijgt van AZ’67, zal er niet ver vandaan liggen. (Van een medewerker) HAARLEM. In het kader van het Jeugdplan Nederland zijn door de afde ling Haarlem KNVB twee selectiegroe- pen van elk zestien spelers samengesteld, die op het veld van Zandvoortmeeuwen aan de Vondellaan in Zandvoort gaan trainen onder leiding van trainer J. Doornbos. Er worden tijdens deze trai ningsstage ook een paar wedstrijden ge speeld. (Van onze sportredactie) HEILOO. Jaan de Graaf, het troetelkind van het zaterdagvoetbal, heeft gistermid dag in het huis van voorzitter Arie Ligthart in Heiloo een éénjarig contract getekend bij AZ’67. De Spakenburgse schutter zal dit seizoen nog uitdienen bij amateur- landskampioen IJsselmeervogels en start bij AZ op 1 juli 1978. Na de legendarische Wout Heinen, die van IJsselmeervogels naar HVC overstapte, is hij de tweede Spakenburger, die het gaat proberen in het betaalde voetbal. Alleen dan met dat verschil, dat Jaan de Graaf beslist niet op zondag zal spelen. Dit deed destijds Wout Heinen wel met als gevolg dat heel Spakenburg het hem bijzonder kwalijk nam. „Die fout zal ik beslist niet maken,” aldus Jaan de Graaf. De geselecteerde spelers van de A-groep zijn: L. Noordermeer (KIC), F. Korridon (SVIJ), R. van Berkel en H M. Koning (NAS), R. Aubrun (DCO), R. de Droog (De Kennemers), A. Minneboo en R. Le Roy (Beverwijk), E. Teeuwen (De Kennemers), W. Huis in ’t Veld (KIC), E. Schrijvers (Schalkwijk), T. Gruyters (SVIJ), S. Vro lijk (JBC), J. v. d. Terp (ODIN), C. Schol (IJmuiden) en A. Nijssen (Velsen) Voor de B-groep zijn geselecteerd: R. Boogaard (Waterloo), H. Verzwij veren (VVB), J. Beke en B Meyland (DEM), M van Dongen (Stormvogels), G. Nieuwen huizen (DSS), F. Kooper (Stormvogels), R. Portegies (DCO), J. W. v. d. Wetering (Ken- nemerland), M. Gaaikema (RCH), M. Schell (TYBB), J. Delgado-Leal (Inter Heemskerk). M Bakker (ODIN), P. Broer- se (DEM), E. van Teylingen (DSK) en P. Wubbenhorst (Velsen). Als er door slechte weersomstandighe den buiten niet getraind kan worden, dan zullen er theorielessen worden gegeven. Uitslagen: Wiersma (Ned)-Hisard (fra) 2-0; Goervitsj (Vst)-Soumaoro (Mali) 1-1; Kaplan (Vst)-Gendlerman (Isr) 1-1; Nimbi (Kon)-Clerc (Ned) 1-1; Jansen (Ned)-Baba Sy (Sen) 1-1; Drost (Ned)-N’Diaye (Mali) 1-1; (Van onze tafeltennismedewerker) IJMOND. De tafeltennissers in de afdeling Kennemerland zijn begonnen aan de jaarlijkse bekercompetitie. Deze wedstrijden vormen een welkome opvul ling van de ruimte, die ligt tussen de inmiddels gestreden herfstcompetitie en de tweede competitie, die na medio janua ri van start zal gaan. Rapidity is de beker strijd goed begonnen. De thuiswedstrijd tegen Polec Detachering 2 leverde voor het Beverwijkse team geen onoverkome lijke moeilijkheden op en met 6-3 was de eerste winst binnengehaald. Frans Schram stak in een goede vorm en hij demonstreerde dat met drie gave over winningen. Ton van der Helm won twee partijen. Hij moest alleen in Gé Busé zijn meerdere erkennen. Wim Hartog versloeg de ingezette junior Richard Boot. Bij ver loor zijn partijen van Busé en Ignaat Jordan. In de eerste klasse bleek VTC in het geheel niet opgewassen tegen het in de landelijke competitie teruggekeerde Nieuw-Vennep. Rens Boontjes, Ron van der Wel en Jaap van Doorn konden niet scoren, zodat Nieuw-Vennep met een 0-9 zege naar huis terugkeerde. In de derde klasse bleef Heemskerk met 2-7 meester over Rapidity 4. Gerard Zweerd behoefde geen partij af te staan. Bert Burger en Cees Meijer verloren hun partij tegen Hans Koning, die voor Rapidity daarmee de enige winst produceerde. Ton van Lint en Dries Spoor bleven op nul staan. Klaas Siderius was voor Rapidity 3 de maker van de beide tegenpunten in de ontmoeting tegen Te Zaanen 2 (2-7). In de vierde klasse verloor Uitgeest met 3-6 van Nieuw-Ven nep 4. Hier was Hermans met twee winst- partijen de beste man. De uitslagen van de tot dusver gespeelde wedstrijden waren: Heren, landelijk: Ra- pidity-Polec D. 2 6-3. Eerste klasse: VTC-Nw.-Vennep 0-9. Tweede klasse: Te Zaanen-Prowano 2 6-3. Derde klasse: Rapidity 4-Heemskerk 2-7, GTTC-Polec 6 8-1, Heemskerk 2-Te Zaan en 3 4-5., Rapidity 3-Te Zaanen 2 2-7, TTCS-HBC 2 6-3. Vierde klasse: DSS/OZ 2-Rapidity 5 4-5, Uitgeest-Nw.-Vennep 4 3- 6, Heemskerk 3-GTTC 2 7-2, TOG-Fusia 2 0-9 w.n.o. Vijfde klasse: Te Zaanen 5-HTC 4 3-6, VTC 3-HBC 3 3-6, Polec 7-TOG 2 9-0, GTTC 3-Polec 8 0-9, DTTV 2-Cruquius 5- 4. Dames, 2e/3e kl.: TOG-DSS/OZ 9-0, GTTC-Prowano 2-7. NEW YORK (UPI). Zonder er zelf voor in actie te komen heeft Jimmy Con nors zich als achtste en laatste deelnemer gekwalificeerd van het 400.000 dollar Grand Prix Masterstoernooi, dat van 4 t/m 8 januari in Madison Square Garden (New York) wordt gehouden. Connors kreeg zijn toegangsbewijs tot het vetste toernooi van het jaar, toen de Australiër Phil Dent zaterdag in de derde ronde van de Australische open kampioenschappen verloor. Dent had Connors in de totaal stand van de Grand Prix voorbij kunnen gaan, als hij de Australische titel op zijn naam had gebracht. De andere kandidaten voor de hoofdprijs van 100.000 dollar in de masters zijn: Guillermo Vilas, Brian Gott fried, Björn Borg, Manuel Orantes, Eddie Dibbs, Roscoe Tanner en Raul Ramirez. Voorzitter Arie Ligthart vindt het niet zo’n groot bezwaar, dat De Graaf niet op de zondagen in actie komt. „Er blijven nog genoeg wedstrijden over, die op de woens dag- en zaterdagavonden plaatsvinden. Denk maar aan de KNVB-bekerstrijd, het Europa-cupvoetbal en tal van competi tiewedstrijden. En als er toevallig wordt gevoetbald op zondagmiddag, wel dan speelt Jaan de Graaf zaterdag mee met jong AZ. Hij blijft dus actief voor AZ. Ook als speler van jong AZ deelt Jaan mee in de premies van het eerste elftal.” Jaan de Graaf met een lach: „Ja, zo slim ben ik wel. Dat heb ik vooraf bedongen.” Bij winst krijgen de spelers van AZ een premie van 650 gulden, een gelijkspel levert 325 gulden op en bij een nederlaag krijgen de spelers niets. Voorzitter Ligthart is blij met de komst van de 22-jarige De Graaf, die ongetwij feld een versterking betekent voor de hui dige selectie. Hij schiet links even gemak kelijk als rechts en kan op alle plaatsen staan in de AZ-voorhoede. „Bij IJssel meervogels spelen we meestal met twee spitsen. Ik zwerf dan alle kanten op. Dat moet ook wel, want in het zaterdagvoetbal word ik zwaar gedekt. Soms lyijg ik wel twee tegenstanders, die mij schaduwen. Daarom scoor ik nu minder, maar de an dere jongens kunnen hiervan profiteren,” laat Jaan weten. Dit seizoen schoot hij tot dusver negenmaal raak voor IJsselmeer vogels. Het seizoen daarvoor was zijn pro- duktie aanmerkelijk hoger: 26 doelpunten in de competitie. In de vijf jaar, dat hij uitkomt voor IJsselmeervogels, was hij ieder seizoen wel topscorer met meer dan twintig doelpunten. Jaan de Graaf voelt er niets voor als full- prof door het voetballeven te gaan. Hij De stand: 1. Clerc 12 punten, 2. Jansen en Wiersma 11, 4. Baba Sy, Kaplan, N’Diaye en Drost 10, 8. Hisard 8, 9. Nimbi, Soumaoro en Gendlerman 7, 12. Goervitsj 4

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 17