Prijsbeleid wordt iets KLM bestelt twee Jumbo’s I het weer Idtedn Premier Begin in parlement: Wens van veel Nederlanders volgens enquête: i versoepeld Of» spaame 34-hoek damstraat tel320077 letters tekstborden perspex signs vinyl Haverkort R.RIJPMA IJmuider Courant Ij z j] .1 ij Visserijbioloog prof. Korringa met pensioen BH „VAKANTIE LIEVER BUITEN HOOGSEIZOEN’’ I I co I aantal pagina's vandaag: lö VA I laatste nieuws J het woord is aan... Desiree I Wekelijks baal uur" begroting voor Enkele buien agenda pagina 7 Jimmy Carter draagt nieuwe directeur- Horeca komt onder prijsbeschikking BETALING ABONNEMENTSGELD OPNIEUW EXPLOSIE GRAANSILO Geen koelies meer I I I isl Politie nam 100 kilo vuurwerk in beslag KOOIJMAN SANITAIR B.V. SANTPOORT 023 - 37 03 50 Bonen op strand nog minstens twee weken levensgevaarlijk WOENSDAG 28 DECEMBER 1977 (ADVERTENTIE) WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN 68ste jaargang no. 47 I 1 1 1 J I Zoudt u deze apart aan ons willen doorgeven? Aan alle kwartaalabonnees - be halve aan hen, die ons reeds mach tigden tot automatisch afschrijven - wordt één dezer dagen de acceptgi rokaart voor het 1e kwartaal 1978 toegezonden. Wilt u voor de betaling van het abonnementsgeld alleen ge bruik maken van de acceptgiro kaart? Eventuele notities op de ac ceptgirokaart worden, als gevolg van de mechanische verwerking, niet opgemerkt. ALLE VERZEKERINGEN FINANCIERINGEN IN ÉÉN HAND. Neem eens kontakt met ons op. Het maakt u altijd wijzer. TEL AVIV/CAIRO (Reuter/AFP/UPI). De Israëlische premier Menachem Begin heeft vanmorgen herhaald, dat de Israëlische strijdkrachten op de westelijke oever van de Jordaan en in de Gazastrook moeten blijven. Bisschop Simonis van Rotterdam: KOMPLETE BADKAMERS inclusief tegelwerk 14 ihhhhiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiih IJmuider Courant op Westoever en in Gaza h ■i (Zie ook pagina 3) (Van onze streekredaktie) 4 I het tweetal. ADVERTENTIE) t r>i|mapost ll. I i I (Zie ook pagina 2) iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiii in een tijdsbestek van zes tot acht weken kunnen worden opgelost. Hij zei dit in een vraaggesprek met het Amerikaanse radio station NBC. Op een vraag over de tijds duur voor een oplossing van andere vraag stukken antwoordde Sadat: „Premier Be gin noemde een maand of drie. Het zou minder kunnen zijn.” In een toespraak via de Egyptische radio en televisie zei Sadat gisteren dat Israel niet langer een bedreiging voor de grenzen van Egypte vormt. „Premier Begin heeft tegen mij gezegd dat zijn regering officieel heeft vastgesteld dat er geen meningsver schillen zijn over de internationale gren zen van Egypte. Hij zei dit zonder dat ik erom had gevraagd.” „Het geheim is doorgeprikt”, aldus het blad. Dajan ontbrak gisteren op de specia le zitting van het Israëlische kabinet, waar in premier Begin de Israëlische regering op de hoogte stelde van het verloop van zijn onderhandelingen met Sadat in Is- mailia. zoen) van de zomerperiode en veroor zaakt een toenemende vakantiedruk op verschillende regio’s. Het totaal aan vakanties is sinds 1969 met bijna 65 percent toegenomen. Wor den vakanties verdeeld in winter- en zo mervakanties, dan blijken de winterva- kanties thans meer dan verdrievoudigd te zijn. Het aantal vakantiedagen, dat in Volgens het onderzoek werd in 1976 78 percent van de vakantieweken in het hoogseizoen doorgebracht. Er is een toe name in de loop der jaren zichtbaar voor zowel de topweek als het percentage in Nieuwe Gracht 11 - Haarlem. Tel. 023- 317609 Na 18.00 uur 023-262774. het hoogseizoen doorgebrachte vakan tieweken. Volgens de berekeningen van het CBS valt momenteel 78 percent van de va kanties in Nederland in het hoogseizoen. Indien er geen belemmeringen zouden zijn, zou dit slechts 43 percent zijn. Het aandeel van het voor- en naseizoen zou dan van 22 percent stijgen tot 57 percent. Pieter Korringa, geboren op 16 februari 1913 in Heemstede, werd ruim twintig jaar geleden, op 1 februari 1957, directeur van het Rivo. Sinds 1961 is hij buitengewoon hoogleraar in de hydrobiologie aan de universiteit van Amsterdam. Voordat hij directeur van het Rivo werd, was hij sinds 1937, het jaar dat hij afstudeerde, verbon den aan het schaal- en schelpdierenonder- zoek in de Zeeuwse stromen. Volgens het ministerie is het aan zijn inspanningen te danken dat in de jaren dertig de oestercul- tuur en in de jaren vijftig de mosselcultuur van een gewisse ondergang ten gevolge van parasitaire ziekten zijn gered. Als directeur van het Rivo kwam prof. Korringa te staan voor belangrijke vraag stukken als de gevolgen van de Deltawer ken voor de schelpdiercultuur, de wijzi ging van het leefmilieu in afgesloten zeear men, de vervuiling van de Noordzee en, meest recent, de overbevissing. Prof. Korringa, die officier is in de Orde van Oranje-Nassau, had verder zitting in diverse internationale visserij-organisa- ties. Bij de opening van het debat in het Israëlische parlement over zijn vredesplan zei Begin: „Israël houdt vast aan het begin sel van zijn recht op de soevereiniteit over Cis-Jordanië en Gaza. Om de vredesonder handelingen niet te schaden, blijft deze kwestie echter open”. Hij voegde er even wel aan toe, dat als de „Israëlische verde- digingstroepen deze gebieden zouden ont ruimen, de PLO (Palestijnse bevrijdings organisatie) zich er direct zou vestigen, hetgeen wij tot geen enkele prijs kunnen toestaan.” De bevolking van het bezette deel van Jordanië en de strook van Gaza krijgt, volgens het Israëlische vredesplan, zelfbe stuur. Alle inwoners van Cis-Jordanië en de strook van Gaza zullen kunnen kiezen tussen de Israëlische en de Jordaanse nationaliteit. Begin deelde mee dat het plan voorziet in een demilitarisering van de Sinaï. De Egyptische strijdkrachten zullen niet voor bij de strategische passen van Mittlah en Giddi komen, terwijl de joodse nederzet tingen die in de Sinai zijn gesticht, onder de bescherming van Israëlische eenheden zullen blijven. De Egyptische president Sadat gelooft dat de Arabisch-Israelische meningsver schillen over de westelijke Jordaanoever Het CBS is tot dit onderzoek overge gaan, omdat de spreiding van de vakan ties reeds lang een probleem vormt. Door de voortdurende groei van het aantal vakanties (van 7,3 miljoen in 1970 tot 9,5 miljoen in 1976) wordt het probleem steeds groter. De concentratie van de vakanties vindt plaats in een beperkt gedeelte (hoogsei- Het gemeentebestuur van Win terswijk gaat met ingang van het nieuwe jaar een wekelijks baaluur houden voor de plaatselijke bevol king. Tijdens dat baaluur hebben de burgers gelegenheid hun onvre de te uiten over zaken waar de gemeente direct mee te maken heeft, dan wel bij betrokken is. Naast klachten kan men dan ook wensen, plannen, ideeën en derge lijke onder de aandacht van het gemeentebestuur brengen. Om tegemoet te komen aan de genen die overdag geen gelegen heid hebben naar het gemeente huis te gaan wordt dat baaluur ’s avonds gehouden. Het gemeen tebestuur vindt namelijk dat de dienstverlening aan het publiek niet tot de kantooruren beperkt mag blijven. Dit verzoek om betaling geldt niet indien u reeds heeft betaald of indien u ons in de afgelopen maand opdracht heeft gege ven tot automatische afschrijving (in- casso-overschrijving). WASHINGTON (DPA/UPI). Presi dent Carter van de Verenigde Staten heeft gisteren de 37-jarige advocaat James McIntyre uit zijn „eigen” staat Georgia voorgedragen als directeur be drijfsvoering en begroting. De 37-jarige McIntyre was al onder directeur en plaatsvervangend direc teur sedert Bert Lance in september als zodanig aftrad als gevolg van een con troverse over zijn persoonlijke finan ciën. i (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Het prijsbeleid, dat per 1 januari ingaat, houdt wat versoepeling in voor de industrie, die in staat wordt gesteld enige inhaal van kostendoorbere- kening te plegen. Nieuw is dat de horeca- sector in 1978 onder een prijzenbeschik- king zal vallen. Of dit ook voor de levens middelen gaat gelden, moet nader worden bezien. Dit heeft minister Van Aardenne (Economische Zaken) vandaag bekendge maakt. juwelier Winkelcentrum Schalkwijk Adviseurs m verzekeringen en financieringen. Lid N. VA. BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19 00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Onder druk van de algemene verwach ting dat de geïndustrialiseerde landen van de wereld binnen afzienbare termijn te kampen zullen krijgen met een fataal ener gietekort, wordt allerwege gespeurd naar mogelijkheden om nieuwe vormen en bronnen van energie aan te boren. Olie- en gasvoorraden, maar ook uraniumhouden de mineralen raken op en bovendien blijft het energieverbruik zich in een sterk stij gende lijn bewegen. Toch lopen de menin gen over de termijn, waarbinnen de we reld zonder brandstof zal zitten, ver uiteen. De schattingen van de voorraden zijn vol komen onbetrouwbaar, in de eerste plaats tengevolge van de nog ontoereikende on derzoekmethoden en in de tweede plaats doordat de economische concentraties die een greep op de energievoorraden hebben, prijsspeculatie bedrijven waarin te lage schattingen een rol spelen. Die laatste fac tor kan echter niets afdoen aan de algeme ne overtuiging, dat met een marge van een aantal jaren het energietekort omtrent het jaar 2000 zal gaan optreden, tenzij de ex- ploratieresultaten van de komende jaren geheel nieuwe en omvangrijke vondsten opleveren. Wat Nederland betreft, is de situatie waarschijnlijk nijpender dan in de meeste andere landen, omdat ons land uitsluitend het aardgas als eigen energiebron heeft en voor alle andere in zwang zijnde of komen de energievormen op het buitenland is aangewezen. Van de in ons land met onuit puttelijke kracht aanwezig zijnde winden ergie verwacht men voorlopig nog niets, al beweren sommige vooruitziende geesten dat met wat meer aandacht en vindingrijk heid die energiebron de toekomst van ons land zal kunnen redden. Iets reëler klinken de voorspellingen dat een terugkeer naar de aanzienlijke kolenvoorraden in onze bodem onze behoefte aan kracht, warmte en licht tot in lengte van dagen zal kunnen dekken. SCHIPHOL.' De KLM heeft bij de Boeingfabrieken in de Verenigde Staten een order geplaatst voor twee Boeing 747- passagiersvliegtuigen. Met de aankoop is een bedrag gemoeid van totaal 245 miljoen gulden. De vliegtuigmaatschappij onder handelt momenteel over de aanschaf van de veel herrie makende DC 8, om het tekort aan vliegtuigen in de zomer volgend jaar op te vangen. Officieel mogen DC 8 vliegtuigen in Nederland niet meer inge voerd worden. HAARLEM. De politie heeft dinsdag in een woning op het Blauwplein honderd kilo vuurwerk in beslag genomen. De 37- jarige bewoner had het vuur werk 's mor gens in Leiden gekocht. Ook een 18-jarige Haarlemmer werd aangehouden. Beiden hielden zich bezig met verkoop van het vuurwerk vanuit de woning. Eerder was al i vijftig kilo in beslag genomen bij het Wat sex betreft: het ergste is dat de mensen het gewoon zijn gaan vinden. DEN HAAG. De visserijbioloog prof, dr. P. Korringa, directeur van het rijksin- stituut voor visserij-onderzoek (Rivo) in Umuiden, gaat per 1 maart met pensioen. Dit is meegedeeld door het ministerie van landbouw en visserij. I President Sadat van Egypte ontvangt vandaag door tussenkomst van de Ameri kaanse ambassadeurs in Israel en Egypte de wijzigingen die premier Menachem Be gin in zijn vredesplan heeft aangebracht. De eerste-minister deelde dit vanmid dag aan journalisten in de Knesseth mee, nadat hij zijn plan voor het Israëlische parlement had ontvouwd. Hij voegde hieraan toe dat hetgeen hij ter kennis van de volksvertegenwoordiging had ge bracht, het „oorspronkelijke, nog niet her ziende plan” was. Volgens Begin gaat het om verscheidene „correcties”. Hij gaf geen bijzonderheden. Het Israëlische dagblad „Ma’ariv” meldt vandaag dat de Israëlische minis ter van Buitenlandse Zaken Mosje Dajan gisteren in de Iraanse boofdstad Teheran een onderhoud heeft gehad met de sjah. het buitenland wordt doorgebracht, groeit sneller dan het aantal dat in Ne derland wordt doorgebracht. I l Half tot zwaar bewolkt met en kele buien, soms met hagel of sneeuw. Tot krachtig of matig af nemende wind uit noordelijke richtingen. Minimumtemperatu ren van plus drie graden aan de kust tot min twee graden plaatse lijk in het binnenland. Maxima on geveer vier graden. ADVERTENTIES) DEN HAAG (ANP). Veel Nederlan ders zouden hun vakantie op een ander tijdstip dan in het hoogseizoen nemen, als zijj niet gebonden waren aan de schoolvakanties van hun kinderen of aan de collectieve vakanties van hun bedrijf. Dit is gebleken uit een enquête, die het Centraal Bureau voor de Statistiek on langs heeft gehouden. Weerrapporten2 Binnen- en buitenland2,4,4 Achtergrond3 Plaatselijk nieuws5,7,9,11 Radio en televisie/Strips13 Econo mie 15 -- Troepen Israel noodzaak Het nieuwe kabinet is bij het vaststellen van nieuwe regels voor de prijsontwikke ling uitgegaan van een vereenvoudiging der voorschriften. In het prijzenoverleg, dat vanmorgen werd gevoerd, heeft de vakbeweging zich verzet tegen de risico’s van hogere prijsstijging, die deze versoe peling met zich brengt. Daarentegen vin den de werkgevers dat de toegestane ver ruimingen, vooral voor de industrie, aan de magere kant zijn. Voor het bedrijfsleven zal er in het alge meen meer ruimte komen om o.a. afschrij vingskosten beter op te kunnen vangen. De handel zal in 1978 in plaats van met een zogenaamde geldmarge, met een pro centuele verhoging mogen werken. Het midden- en kleinbedrijf is ernstig teleurge steld over de veranderingen en heeft ge protesteerd tegen de maatregelen voor de horeca. Over enkele maanden zal opnieuw met de betrokken groeperingen worden onderhandeld. WIJK AAN ZEE. Nog zeker veertien dagen blijven de ricinusboontjes die sinds eerste kerstdag op het strand bij Wijk aan Zee en Heemskerk zijn aangespoeld, le vensgevaar opleveren. Het verwijderen van de kleine gespikkelde bruine boontjes blijkt een onmogelijke taak te zijn. Ze zijn nu ook aangetroffen op het IJmuider strand en tussen de pieren. Inmiddels is bekend geworden, dat het zeker veertien dagen duurt voordat de_ boontjes tot ontbinding overgaan, maar dan moet het niet gaan vriezen, want dat zou betekenen dat de boontjes op natuur lijke wijze worden geconserveerd. Het eten van de boontjes heeft een dodelijke uitwerking en de uiterste voorzichtigheid blijft dus geboden. Bij alle betrokken strandtoegangen zijn waarschuwingsbor den geplaatst. GALVESTON, TEXAS (Reuter). In de Amerikaanse plaats Galveston heeft een ex plosie in een graansilo gisteravond aan tenmin ste zeven mensen het le ven gekost. Er zijn 24 ge- wonden. Vorige week I donderdag deed zich een ontploffing voor in een groot complex graansi lo’s te Westwego in de staat Louisiana. Daarbij kwamen 35 mensen om het leven. De oorzaak van de ont ploffing in Galveston is nog niet bekend, even min als van die in West wego. Als mogelijke ver klaring van de explosie in laatstgenoemde plaats wordt gegeven het tot ontploffing komen van graanstof onder stati sche elektriciteit. Een opnieuw ter hand nemen van de kolenwinning roept het sombere beeld in herinnering van drommen mijnwerkers, die in de ingewanden der aarde afdalen ,om het „zwarte goud” uit de aardlagen los te hakken. Afgezien van de veronderstel ling dat die oude manier van kolenwinning te kostbaar zou worden om exploitabel te zijn, moet men toch in het huidige tijdsge wricht tot de algemene overtuiging komen dat uit sociaal-ethisch oogpunt het oude mijnwerkersvak totaal onaanvaardbaar is geworden. Het is eenvoudig onvoorstel baar dat een groep mensen er nog eens toe gebracht zou worden om op die manier het dagelijks brood te verdienen. De mijnwer ker behoort tot het zwarte verleden, dat onherroepelijk voorbij moet zijn. Het mensonwaardige gewroet in de diepte in werkomstandigheden die in het grauwste tijdperk van onze industriële geschiedenis thuishoren, mag nooit meer in ere worden hersteld. Nu door de sluiting van de mij nen de generatie mijnwerkers langzamer hand is uitgestorven, moet een terugkeer naar die manier van energiewinning uitge sloten zijn. Er zijn echter mechanische methoden, nieuwe technieken die door middel van vergassing de brandstof die in de kolenaders ligt opgeslagen, naar de oppervlakte kunnen brengen, zonder dat j het nodig is mensen als koelies te gebrui ken. Een eventuele hervatting van de ko lenwinning zal onvoorwaardelijk van dat principe moeten uitgaan. Weersverwachting van KNMI tot morgenavond:

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 1