H. G. Hin: ’De wet zegt het zo leuk: een on-onderbroken ontwikkelingsproces De rijksinspectie bereidt zich voor op de nieuwe basisschool Schoorstenen in verval aan Lange Nieuwstraat Juwelen gestolen Reorganisatie treft vooral technisch kaderpersoneel Kunstexposities in het stadhuis burgerlijke 5 tand banketbakkerij j.p.ha zen berg ƒ7,50 SAMENVOEGING INSPECTIES KLEUTERONDERWIJS EN LAGER ONDERWIJS Sleepboot Titan brengt Santa Barbara binnen Doodzonde Groei en bloei" HOOGOVENS MAAKT PLAN VOOR BEZETTINGSGRAAD Directie r Nachtelijk vandalisme aan Planetenweg Bromfietsster aangereden Dapper meedoen" n Kwetsbaar'’ Kopje koffie Situatie die maatregelen vereist" I 4 VELSEN-IJMUIDEN 19 7 7 DECEMBER WOENSDAG VELSEN (Van een onzer verslaggeefsters) i i in de vishal J uitkomsten van de zogenoemde Overheerlijke Oudejaarsavond lekkernijen zoals (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Het verlies aan arbeidsplaatsen bij Hoogovens in IJmuiden zal zich de komende twee jaar het sterkst doen gevoelen bij de Technische Dienst, de afdeling Nieuwbouw en de Centrale VELSEN. De Rijksinspectie voor het lager onderwijs gaat reorga niseren. Met deze reorganisatie, die een herverdeling van rayons inhoudt en een herverdeling van taken, wordt vooruitgelopen op de nieuwe wet op het basisonderwijs, die in maart in de Tweede Kamer aan de orde komt. Voor de Velsense scholen en voor de inspecteur van al deze lekkernijen zijn te zien in onze etalage APPELBOLLEN APPELBEIGNETS APPELFLAPPEN ANANAS BEIGNETS OLIEBOLLEN SAUCIJZENBROODJES EN PIZZA’S SNEEUWBALLEN HUZARENSALADES ZALMSALADES RUSSISCH El HORS D’OEUVRES OUDEJAARSAVOND SCHOTELS RESTAURANT HORS DOEUVRE gebied van de inspectie Velsen verandert van samenstelling en de heer Hin verlaat Velsen om als inspecteur bij de inspectie Beverwijk zijn werk voort te zetten. Dit laatste besluit heeft de heer Hin genomen, zo verkaart hij, omdat hij bij deze wisseling binnen het rayon Beverwijk de meeste van zijn huidige scholen houdt. Daarmee kan hij de continuïteit, voor de heer Hin de essentie van zijn werk, zoveel de inspectie Velsen, H. G. Hin brengt dit veranderingen mee. Het mogelijk handhaven. Diensten, belast met onder meer postzaken en schoonmaakwerk. Dit blijkt uit het bezettingsplan dat de directie van Hoogovens heeft opgesteld aan de hand van de uitkomsten van de zogenoemde taakinventarisatie. Lange Nieuwstraat 439 Draaiden Telefoon 02S50-16479 v t BEVALLEN: OVERLEDEN: (Van een onzer verslaggevers) al (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) (.ok om mee te nemen1) fj G HIN, rijksinspecteur voor het lager onderwijs. SANTPOORT: Tijdens de kerstda gen werd bij een inbraak in een woning aan de Wüstelaan een juwelenkistje met inhoud, antiek aardewerk en geluidsap paratuur buitgemaakt. Het ongewenste bezoek verschafte zich toegang door ver- breking^van een ruit aan de achterzijde. De bewoners, die in het kerstweekeinde afwezig waren, troffen de vertrekken op de etage in wanorde aan. Ook de beneden vertrekken bleken grondig te zijn door zocht. De bewoners ontdekten de inbraak dinsdag bij terugkomst. Omwonenden hebben in het kerstweekeinde niets ver dachts gemerkt. Tot 1 januari houdt de rijksinspectie Velsen van het lager onderwijs de ge meenten Velsen, Beverwijk, Heemskerk en Castricum in. De splitsing levert een vernieuwde inspectie Velsen op (waarbij Bloemendaal, Zandvoort, Bennebroek en Haarlemmerliede) en een nieuwe inspec tie Beverwijk (inhoudend Beverwijk, Heemskerk, Castricum, Uitgeest, Jisp, Wormer en Wijde Wormer). De op de toe komstige Wet op het basisonderwijs geba seerde inhoudelijke reorganisatie bete kent ook een samenvoeging van de inspec ties kleuteronderwijs en lager onderwijs, die voorheen apart functioneerden. „Volgens de wet”, zo vertelt de heer Hin, „bestaat onze taak uit de controle van het onderwijs, op basis van de eisen van deug delijkheid die in de grondwet staan en tevens is het onze taak om de groei en de bloei van het onderwijs te bevorderen”. Wanneer ik in de school kom”, aldus de heer Hin, „doe ik drie dingen: ik kijk of die leerkracht een goede (pedagogisch) relatie heeft met de kinderen, dus de sfeer, het klimaat iri de klas. Ten tweede wil ik dan weten of "die leerkracht de leerlingen in didactische zin vooruit helpt, of ze wat zaamheden die tot dusverre, dankzij de grote mate van continuïteit, in eigen be heer werden uitgevoerd, uit te besteden. leren dus en als derde punt wil ik weten of er tussen de leerkrachten afspraken zijn, of er samenwerking is, ten aanzien van de aanpak van het onderwijs. Of niet een leerkracht op een eilandje zit binnen dat team. Om die doorlopende lijn alleen al binnen de lagere school te bereiken, moe ten er goede afspraken zijn”. Uit alle woor den van deze rijksinspecteur blijkt dat hij dit laatste, die doorlopende ontwikkelings lijn wel heel belangrijk vindt: dat een kind niet in de ene klas zus moet en in de volgende klas zo, om in de daaropvolgende klas met weer niet een andere benadering te worden geconfronteerd. Maar om eens gezindheid over aanpak binnen het onder wijs te bereiken, al is het maar onder zes mensen, is niet gemakkelijk. Te veel ver schillende meningen staan dit in de weg. „Maar”, zegt de heer Hin, „de bereidheid om te praten moet er zijn. Het is verstandig om frequent bijeen te komen. Naar mijn mening wordt er soms ook te veel gepraat. Ik adviseer altijd om aan de hand van bepaalde vakken te praten en vast te leg gen wat de doelstelling is. En dan kom je op het schoolwerkplan, waarin niet alleen staat wat er wordt gedaan, maar ook hoe. Het verheugt mij bijzonder dat een groot aantal scholen daar ernstig werk van ma ken. Dan wordt een school herkenbaar. De verschillen in benadering komen boven tafel, de filosofie over onderwijs. Daar moet men het eens over worden en kun je je daar niet vinden, dan moet je je conse quenties trekken, vind ik”. „Wanneer er nu onenigheid bestaat, in de context van goede communicatie, treed ik op. En dan moet je gezien worden aid een schoolman, als ze dat maar ervaren als een van je punten: die groei en bloei van het onderwijs. Zo zijn er vaak besprekin gen geweest over de aanpak van schrifte- Maar er komt wat bij: kleuterscholen. „Kijk, die wet komt er nu, maar de basis school nog niet. Wat nu de betfoeling is, is koppels tot stand brengen van kleuter scholen en lagere scholen, binnen de op leidingen voor kleuterleidsters en onder wijzers een ontwikkeling op gang bren gen, want beide moeten in een nieuwe IJMUIDEN. Een 20-jarige inwoner van IJmuiden en diens 27-jarige broer richtten woensdagnacht vernielingen aan bij een pompstation aan de Planeten weg en de naastliggende slagerswinkel. De Velsense politie kon het vernielzuchtige duo in de kraag grijpen na een telefoni sche tip van omwonenden. Hiermee wil men aantonen dat „mooi” een betrekkelijk begrip is, dat in elke tijd en in elke cultuur verschillend wordt ge waardeerd. In het bijzonder in de heden daagse kunst worden de dingen niet mooi er gemaakt dan ze zijn. De exposities gaan in op het hoe en waarom van de dingen. VELSEN. In de Burgerzaal van het stadhuis van Velsen worden in de periode van 6 tot 31 januari twee tentoonstellin gen van beeldende kunst gehouden onder de titels „Kunst zonder schijn” en „Kunst zonder kunst”. Het zijn onderling samen hangende exposities, die deel uitmaken van een serie van vier, die als centraal thema hebben „mooi alleen hoeft niet”. De tentoonstellingen dragen een sterk educatief karakter, gericht op de leerlin gen van het voortgezet onderwijs. Doch ook voor anderen zijn de werkstukken interessant. Van een benzinepomp werd de slang stukgesneden. Van de slagerij werd een deurruit vernield. De politie spreekt van puur vandalisme zonder duidelijke aanlei ding. De IJmuidenaren waren tot woens dagochtend op het Velsense hoofdbureau te gast voor verhoor. Een en ander kwam tot stand onder verantwoordelijkheid van het Ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappe- lijk Werk. De presentatie is in handen van de Nederlandse Kunststichting, in samen werking met de Culturele Raad Noord- Holland. De Velser vereniging voor kunst bevordering Felison heeft ervoor gezorgd dat de beide tentoonstellingen naar Velsen komen. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Op de kruising Büller- laan/Delftlaan kreeg een 39-jarige brom fietsster uit Uitgeest dinsdagavond tegen half acht geen voorrang van een 19-jarige automobilist uit Beverwijk. Zij is met een hersenschudding opgenomen in het Rode Kruis Ziekenhuis. M. J. Toorenspits, 75 jr„ IJmuiden, T. Ent, 90 jr„ IJmuiden, C. Buis, 88 jr„ IJmuiden, K. de Ruiter, 81 jr„ IJmuiden, C. A. M. Tonella, 79 jr„ Santpoort (zuid), J. C. Harmsen, 83 jr„ IJmuiden, W. Buter, 44 jr., Harenkarspel, G. van der Kooij, 66 jr„ IJmuiden, N. C. Veldman, 59 jr„ IJmuiden. J. H. C. Meijboom-Bierman, z„ IJmui den, C. W. Gravemaker-Visser, d„ IJmui den, A. Loddo-Demuro, d., Velsen (noord). De schoorsteen die uit veiligheidsoverwe gingen een stukje werd ingekort. gt n- •is m ils ar ’n ik il- et et n- g, V. it- P- e- e- in n) rs en or an en e- en id ig in in ie ■i- ■n le n. ar ha lt ir- en n- n- an te IR e- jn >P IJMUIDEN. De sleepboot Titan van het zeesleepbedrijf Wijsmuller heeft dins dagavond rond half zes de Duitse kust vaarder „Santa Barbara” de IJmuider ha ven ingesleept. Het schip lag, al geruime tijd voor de kust bij Wijk aan Zee met machineschade voor anker. Toen repara tie op zee niet mogelijk bleek vroeg de coaster sleepbootassistentie. Om kwart voor vier voer de Titan uit, die zonder problemen vastmaakte en het schip de haven insleepte. De Santa Barbara ligt bij Wijsmuller afgemeerd in afwachting van reparatie van de motor. Voor naar schatting 750 personeelsle den, die merendeels een kader- of top functie bekleden, dreigt echter nog steeds gedwongen ontslag. Maar in het reorganisatieplan zijn vooralsnog geen namen ingevuld van werknemers, van wie de functie als overbodig wordt be schouwd. Aangegeven is wel met hoeveel mensen elke afdeling dient te worden verminderd. Zeer ingrijpend is de uit dunning van leiding en staf van de Tech nische Dienst met maar liefst 256 man. Als maatstaf voor het onderhoud van de fabrieksinstallaties geldt niet langer meer dat deze maximaal beschikbaar moeten zijn, „maar wel dat ze in goede staat moeten blijven”. De schoorstenen blijken het zwakke punt van dit flatblok dat in 1952 gebouwd werd. Een woordvoerder van de brand weer spreekt van een verontrustende situ atie die op korte tertnijn maatregelen ver eist. Met behulp van een ladderwagen is zaterdag alleen het topeind aan de kant van de Lange Nieuwstraat verwijderd na dat het trottoir beneden gedeeltelijk was afgezet. Het metselwerk sloot aan deze kant als een blokkendoos op elkaar. De andere schoorstenen van het flatblok zijn er naar een oppervlakkige beoordeling nauwelijks beter aan toe. „De baksteen laag kon er zonder meer Worden „afge plukt”, aldus een woordvoerder van de brandweer. Het vrijkomende puin moest zaterdag „binnendoor” naar beneden ge transporteerd worden. De brandweer vol stond met het hoognodige sloopwerk. Al leen een meer grondige aanpak is voorbe houden aan de woningstichting die inmid dels door de brandweer op het mankement aan de schoorsteen attent is gemaakt. De mededeling komt het stichtingsbestuur schijnbaar koud op het dak vallen. „De constructie is in het voorjaar van 1977 nog op deugdelijkheid onderzocht” aldus een woordvoerder. „Dat de situatie nu maatre gelen vereist neem ik op dit mement voor kennisgeving aan. Een bouwtechnisch on derzoek moet de noodzaak aantonen”. De collectie is met zorg samengesteld uit werk in uiteenlopende technieken van ver schillende, voornamelijk Nederlandse, beeldende kunstenaars. Dia-series met ge sproken tekst dragen bij tot verduidelij king van de formatie. De drastische vermindering van de hoeveelheid werk, die bij Nieuwbouw wordt verwacht, heeft tot gevolg dat deze afdeling voor ongeveer één derde gedeel te dient te worden ingekrompen, oftewel een daling van de bezetting met 239 man. „De sterke wisselingen in het werkpak ket dwingt ons tot een herziening van zowel de werkwijze als de organisatie”, schrijft de directie in een toelichting. Daaruit valt af te leiden dat Hoogovens de mogelijkheid wil openlaten om werk- De stichting vertrouwt dit werk toe aan de gemeentelijke dienst van bouw- en wo ningtoezicht waar schoorstenen op zich zelf als kwetsbare objekten worden om schreven. Ze zijn zeker direct aan de kust onderhevig aan klimaatsomstandigheden die op den duur verwoestend werken. Bij de uiteinden van de rookkanalen is stuk- vriezen een normaal verschijnsel. Tegen de warme binnenzijde hoopt zich in het metselwerk vocht op dat bij vriesweer tot ijs wordt. Door scheuren en loszittende specie leidt dat tot levensgevaarlijke situa ties. Zoals zaterdag aan de Lange Nieuwstraat waar de brandweer door snel optreden erger kon voorkomen. zijn afgewikkeld. Want de bedrijfsleiding stelt zich verantwoordelijk voor de per soneelsaangelegenheden „en zal met zorg” de begeleiding van hen die door de maatregelen zullen worden getroffen, op zich nemen.” In de nieuwe wet is het voornemen vast gelegd om door samenvoeging van kleu terscholen met lagere scholen tot een geïn tegreerde basisschool te komen. Een school voor kinderen van vier tot twaalf jaar, waar de ontwikkelingslijn van de kinderen doorloopt zonder de kunstmatige onderbreking van nu: de overgang van de kleuterschool naar de „grote” school. De streefdatum om die wet in te voeren is augustus 1983. Tot die tijd is de rijksin spectie een van de instanties die moet pogen de wording van die basisschool te bevorderen. Grote Houtstraat 21 - Haarlem IJMUIDEN. De Woningstichting Vel sen bekijkt nog deze week de bouwkundi ge toestand van schoorstenen van een aantal woningen aan de Lange Nieuwstraat die bij de stichting in beheer en onderhoud zijn. Het gaat om het flat blok tussen de Spaarnestraat en de Frans Halsstraat waarvan de schoorstenen dui delijk tekenen van verval vertonen. Dat kwam aan het licht toen de Velsense brandweer zaterdag het dak op moest om een van de schoorstenen gedeeltelijk te slopen. Ingrijpen bleek noodzakelijk toen opleiding worden samengebracht. Wij, de inspectie, zijn het eens met de nieuwe wet, en dan op ontwikkelings-psychologi- sche grond. Nu zien we dat twaalf tot vijftien procent van de leerlingen in de eerste klas doubleren, dat is doodzonde. Kijk, de wet zegt het leuk; er moet een on onderbroken ontwikkelingsproces tot stand worden gebracht. Steeds andere in stituten, dat is waanzin, terwijl je juist zekerheid moet creëren, denk eens aan de frustraties die ontstaan door het zitten blijven. Maar het zal naar mijn smaak nog wel tien tot twintig jaar duren, voor we hebben bereikt wat we denken te moeten bereiken. En dan is de volgende stap: basisschool en voortgezet onderwijs, om die verbanden te realiseren. De bereid heid in de scholen is aanwezig en we moeten leren samen te denken over een nieuw stuk onderwijs. Om dat oude den ken los te laten ten bate van het nieuwe denken, dat kost jaren. En ik vind: als wij daar als inspectie een functie in hebben, is het goed”. Tot in Velsen voor de inspectie een nieuwe inspecteur is aangesteld, blijft de heer Hin als waarnemer voor de scholen in Velsen functioneren. Tot nader bericht is hij ook nog steeds bereikbaar op het Velsense stadhuis. De overige bedrijfsonderdelen in de ondersteunende sector, waar meer dan honderd arbeidsplaatsen worden opge heven, zijn Materiaal Management (165), Administratie (115), Laboratorium (130); ook de directie en het secretariaat blijven niet gespaard: 21 medewerkers zijn hier overbodig. Uit het bezttingsplan valt verder op te maken dat het aantal leidinggevende en staffunctionarissen in de produktie-afde- lingen veel te groot is. Het reorganisa- tiemodel gaat uit van een vermindering van het kaderpersoneel bij de sector Ij zer met 50 man, bij de sector Staal met 39 man, bij de sector KaLiber-walserijen met 23 man, en bij de Plaatwalserijen met 83 personen. Onder het uitvoerende fabrieksperso- neel, waar middels natuurlijk verloop de vereiste paersoneelsreductie wordt be reikt, is de teruggang het sterkst in de sector IJzer, een daling met 107 plaatsen. Van een onderbeztting is volgens het model alleen sprake bij de Plaatwalserij en waar een tekort bestaat van 28 arbei ders. Het uitvoerend personeel bij de Technische Dienst loopt met 144 man terug tot 4987. De produktie van ruwijzer blijft de komende jaren plaatsvinden met drie hoogovens. En ook de huidige werkwijze bij de vervaardiging van staal wordt voortgezet. Dat betekent een één-conver- terbedrijf in Oxystaalfabriek 1 en een twee-converterbedrijf in Oxystaalfa briek 2. Dit systeem brengt met zich mee dat het niveau van de ruwstaalproduktie tien percent naar boven of naar beneden kan schommelen. „In het verleden werd soms bewust gekozen om niet tegen mini male kosten te werken om daardoor de capaciteit te kunnen vergroten. Afspra ken en werkwijzen die op deze manier tot stand zijn gekomen, worden opnieuw be zien maar nu met het uitgangspunt dat kostenvermindering belangrijker is dan het produceren van de laatste tonnen”, aldus de directie. Bij de Centrale Diensten, waaronder de schoonmaakploegen, interne postza ken en het kantinepersoneel ressorteren, worden 223 functies opgeheven. Doch geen van de bestaande activiteiten wordt afgeschaft. Het beleid is gericht op „ver standige soberheid” door service-ver- mindering. Zo zal de frequentie van de postbezorging worden verlaagd. In plaats van een vers kopje koffie zullen veel personeelsleden voortaan genoegen moeten nemen met dranken uit de auto maat. Het aantal schoonmakers zou kun nen worden verlaagd door een efficiënte re werkmethode. Ook de opzet van de magazijnen wordt aangepast aan de nieuwe situatie. De directie kondigt aan dat verschillende submagazijnen, die indertijd zijn ont staan om het tijdverlies bij bedrijfssto ringen tot een minimum te beperken, worden gesloten. Aandere magazijnen worden nog slechts in dagdienst bemand. Ook op de kwaliteitsafdeling, waar het personeelsbestand zal teruglopen met 123 man, is volgens de directie verdere opvoering van de efficiency mogelijk. Hetzelfde geldt voor de Dienst Bedrijfs- beveiliging. Bij de herstructurering van Hoogovens raakt eveneens de afdeling Personeel en Organisatie betrokken. Maar de voorge stelde vermindering van de personeels bezetting op deze afdeling met 147 perso nen, zal pas worden gerealiseerd als de personele consequenties van de structu rele aanpassingen, elders in het bedrijf. lijk werk, dat is namelijk heel erg verschil lend. Dan zeg ik: praat er eens over en ik doe daar dapper aan mee, beluister of er belemmeringen zijn. En als ze het eens kunnen worden, ik zie zoveel scholen, is het mijn taak om die goede elementen die je tegenkomt, door te geven. Die engheid van zuilen kan een rijksinspecteur vanuit zijn functie overzien en overbruggen”. In het huidige werkgebied van de inspec tie Velsen staan zo’n honderd scholen. Inspecteur Hin is blij als hij ze allemaal één keer per jaar kan bezoeken. „Daar om”, zegt hij, „was het voor mij belangrijk om naar de inspectie Beverwijk over te stappen, want daar liggen de meeste van mijn scholen. Zo graag wil ik niet uit Velsen weg, maar het bewaren van de continuïteit vind ik belangrijker. De vakbonden en de ondernemings raad zijn vorige week op de hoogte ge bracht van het resultaat van deze inven tarisatie. Zoals eerder gemeld heeft de directie hieruit geconcludeerd dat in twee jaar tijd 2246 arbeidsplaatsen moe ten verdwijnen. Die vermindering zou voor een groot deel kunnen worden be werkstelligd middels natuurlijk ver loop. Ook interne overplaatsing en ver vroegde pensionering worden als moge lijke oplossingen aangedragen. boven de flatwoningen Lange Nieuwstraat 466, 468 en 470 (zuidzijde) metselwerk van de schoorsteen losliet en op straat terecht kwam. DEN HELDER. In de week van 19 tot en met 23 december is aan de gemeentelij ke visafslag van Den Helder door 80 kot ters de volgende hoeveelheid vis aqnge- voerd: 53.044 kg. tong ƒ524.270,64, 14,61-7,10. 14.266 kg. Tarbot 115.939,71, 21,60-3,70. 186.970 kg. Schol ƒ287.049,26, ƒ1,90- 1,18. 82.590. Kabeljauw ƒ93.099,35, ƒ4,55- 0,86. 5695 kg. Griet 16.763,44, 3,93-1,82. 8290 kg. Schar, ƒ5249,94, 0,96-0,50. 8110 kg. Wijting, ƒ7064,86, 1,00-0,81. 1250 kg. Tongschar, 2633,23, 2,94-1,50. 613. Haai, ƒ633,63, 1,28-0,93. 475 kg. Schelvis, ƒ826,50, 2,93-1,05. 265 kg. Bot, ƒ128,50, Q,50-0,34. 117 kg. Paling, ƒ1638,00, ƒ14,00. 95 kg. Inktvis, ƒ171,87, ƒ2,01- 1,48. 50 Poon, ƒ44,50, ƒ1,07. 33 kg. Ham, ƒ236,10, 8,10-5,82. 3049 Diversen, 1393,72. Totaal: 364.912 kg. ƒ1.057.143,25.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 5