Stroper en koddebeier Over IJmuiden gesproken agenda en Russisch filmfestival sluit metOthello havcn- berichten Rennies '"moet je altijd bij je hebben. wat vertel je me nou? „Oktober" In Filmhuis Velsen en Alpha-filmhuis 6 IJMOND 19 7 7 DECEMBER WOENSDAG 2 8 /ER Velsen-IJmuiden Beverwijk Heemskerk Wijk aan Zee In en om Haarlem Velsen -Noord icholas daarom extra boeiend was. Ze vonden een keer een konijn in een strik, dood. Dat konijn na men ze mee naar het strand waar ze het braadden op een vuur van aangespoeld hout. De smaak was zo voortreffelijk dat ze de volgen de morgen al vroeg de duinen ingingen om te kijken of er nog zo'n konijn uit een strik was te halen. Ze vonden er inderdaad een maar werden bij het losma ken gestoord door een grote, ster ke vent die ze van Velseroord kenden: Bertus. Een goedzak van een man zolang hij nuchter was. Maar wanneer hij drank in het lijf had en iemand hem kwaad maakte trok hij steevast zijn kle ren uit tot hij in z’n onderbroek stond, en dan begon hij te knok ken. Bertus was woedend toen hij de jongens bij de strik ontdek te: „Wat doen jullie hier? dit is mijn stroopterrein”. Sneeuwwitje 2 TOEN VIER JONGENS een dikke halve eeuw geleden in de schoolvakantie op het strand van IJmuiden kampeerden iets bij zonders in die tijd liepen ze dikwijls in de duinen vlak achter hen rond, wat niet mocht maar ES rel 023* RWRW UMUIDEN-OOST Druk op de maag? Kennies helpen direkt De Ridder 1 De Ridder 2 Sneeuwwitje 1 lp - 1541 I IJMOND. In de filmhuizen van de IJmond wordt deze week het Russische filmfestival afgesloten. In het Alpha- filmhuis te Beverwijk gebeurt dat zondag met de film Othello, een verfilming van dit bekende drama door Segei Yutkevich met muziek van Khachaturian. Deze film draait woensdagavond in het filmhuis Velsen, dat donderdagavond het festival afsluit met „Oktober”, een film over de revolutie van de beroemde Russische re gisseur Eisenstein. De film „Othello” door Yuthevich da teert van 1956. Eigenlijk is de film al veel ouder, want de toen nog jonge regisseur „Sneeuwwitje is gestor ven in de Kalverstraat, te- dochter van een senator. Als hij echter de jonge officier Cassio promoveert, zint een gepasseerde mededinger, Jago op wraak. Hij verspreidt geruchten dat Desdemona het met Cassio houdt met als gevolg dat Othello zijn bruid in een kussen smoort. Als de intrige daarop uitkomt, slaat Othel lo de hand aan zichzelf. In de film van Yutkevich gaat het niet zozeer om de jalou- zie van Othello, maar veeleer om zijn ge schokte vertrouwen in de mënsheid. Het individu staat bij deze Russische film cen traal. Yutkavich heeft een leidende rol gespeeld bij de pogingen om in de Sovjet films de plaats van het individu meer te benadrukken. In de meeste van zijn films is deze voorliefde voor het individu dan ook terug te vinden. In de film „Oktober” geeft de Russische cineast Eisenstein zijn persoonlijke visie op de gebeurtenissen, die aan de oktober revolutie voorafgaan. De film dateert uit 1928, net tien jaar na dit historische feit. Eisenstein heeft geprobeerd in de film beelden zoveel mogelijk de oorspronkelij ke gebeurtenissen als een documentaire weer te geven. Oude foto’s en journaalop- namen zijn nauwkeurig bestudeerd en het resultaat is, dat filmbeelden van „Okto ber” regelmatig voor „echte” foto’s van de revolutie worden aangezien. Door middel van deze autentieke beelden probeert Ei senstein bij de toeschouwers de gedachte achter de revolutie op te roepen. Sergei Eisenstein geldt als de belangrijk ste man uit de Russische filmwereld. Met name zijn montagetechnieken zijn wereld beroemd geworden. Daarnaast heeft hij baanbrekend werk verricht met de ont wikkeling van zijn filmtheoriën en zijn bijdragen aan de kunstfilosofie. Andere beroemde films van hem zijn „Potemkin” uit 1925, „Iwan de Verschrikkelijke” en „Alexander Nevski”. Dinsdag aangekomen: Ned: Lloyd Ni ger, Le Havre; Budapest, Penang; Com mencement, Duinkerken; Tor, Scandina via, Gotheburg; Alpina, Takorzdi; Santa Barbara, Briton Ferry; Titan Service, Cont. Plat. Dinsdag vertrokken: Venus, Swanscom- be, IJmuiden; Erik, Aalborg; Neptunus, Tananger, IJfnuiden; GoGoRover, Macio; Mikhail Cheranmykh, Archangel; Smit Lloyd 48, Cont. Plat, IJmuiden; Aarden burg, Gibraltar; Contesse, New Castle; Prinsenborg, Delfzijl; Dolphin Point, Til bury; Pluto, Dundee, IJmuiden; Brinda, Aveiro, IJmuiden; T.S. 41-Rough, Cont. Plat; Atlas, Rotterdam. HET BEROEP VAN koddebeier was logisch niet bepaald geschikt om een zekere populariteit te krijgen. Zo’n man deed het voor de bevolking eigenlijk nooit goed. Dat ondervond Gijs Jansen van de Heerenduinen, die algemeen „Gijs van Schoten” werd genoemd. Zoals lezer C. Mooij te Haarlem zich herinnert wekte deze eens de „volkswoede” op om al dan niet terechte redenen waarvan het ware in het vergeetboek is geraakt. Dezelfde man die een oogje op de konijnenstropers moest houden had als hobby het bezit van (tamme) konijnen. Het hok met zijn wel verzorgde inhoud was zijn grote trots. Als „represaille” werd dat hok ’s nachts door uiteraard onbekenden opengezet. Het ko- nijneras in de duinen moest daarna sterk zijn verbeterd maar Gijs was terecht een hele tijd woedend. Zoals hij ook in de periode van de Grote Staking in IJmui- dens visserijbedrijf in de jaren dertig nogal wat dagen vol ergernis had. Lezer A. Douma te Haarlem herinnert zich dat stakers in hun vele vrije uren met honder den tegelijk de duinen in trokken, speci aal in de bramentijd. Tegen zoveel geweld kon geen jachtopziener op. goedmg niet, zou men in de gedachten gang van de stropers kunnen redeneren natuurlijk ook al een naxve conclusie. De voortdurende dreigende confrontatie met de jachtopzieners leerden hun slim te zijn. Als ze een tijdlang al het geluk aan hun kant hadden gehad werden ze echter overmoedig. Het verhaal gaat rond dat een stroper eens een kuil met aardappe len achter zijn huis had waar zijn vrouw zich ongerust over maakte. Ze was bang dat iemand ’s nachts de piepers zou ste len, want slecht volk is er overal. „Meid, maak je niet druk”, zei de stroper, „ik zet er wel bewakers bij. Als het donker wordt los ik een schot; de koddebeier komt dan meteen op ons huis af die bewaakt onze aardappelen en wij kunnen rustig gaan slapen”. Aldus geschiedde. OVERMOED LEIDDE tot domme din gen, zoals lezer P. Luit te IJmuiden eens van de vrouw van een stroper heeft ge hoord. Haar man zag op z’n tocht door „zijn” domein een vrijend paar dat toen het werd ontdekt erg schrok. De manne lijke partner wilde voor geen goud dat dit geval aan de grote klok kwam te hangen. Daar had hij trouwens alle reden voor. Toen hij de voor hem volslagen onbeken de vroeg wie hij eigenlijk was gaf deze de naam van een bekende koddebeier op. „Het spijt me wel voor jullie”, zei de stroper, „maar ik moet hier proces-ver- baal van opmaken, want jullie zijn op verboden terrein”. De twee gaven hun naam en adres op waarna de stroper zijn weg vervolgde. Het duo had er wel wat moeite voer over om het proces-verbaal ongedaan te maken en ging met schuldge voelens in het hart naar de woning van de koddebeier. Toen ze de man zagen zeiden ze: „Nee, u moeten we niet hebben”. Na dat ze het hele geval hadden uitgelegd fronsde de koddebeier de wenkbrauwen: „Is die boef weer bezig geweest?” Hij nam de zaak hoog op. De man die zijn naam had gebruikt zou veel spijt van zijn grap krijgen want de koddebeier maakte er „werk” van waardoor het, zoals lezer Luit zich herinnert, voor de stroper een nare geschiedenis werd. Ook een stroper heeft zich bij zijn leest, in dit geval z’n strikken, te houden. SCHOUWBURG Stadsschouwburg 19.30 u.: Scapino Ballet met ..De Notekraker" Donderdag 20.15 u.: 1 NTIEKE DIVERSEN Openbare bibliotheek. Dorpsduinen &- Woe. geopend van 19-21 uur, do. hele dag gesloten. Café De Zon, Voorstraat. Do. 10 uur Schaak toernooi Pat Mat. heeft het scenario al in 1938 geschreven. Hij was gegrepen door een toneelopvoe ring van dit klassieke drama, die hij in de provincie had gezien. De oorlog kwam echter tussen de verwezenlijking van zijn ideeën. In 1952 verfilmde Orson Welles het drama en Yutkevich wilde van zijn verfil ming afzien. Toen hij echter de film van Welles gezien had, konstateerde hij tot zijn vreugde, dat Welles’ interpretatie wezen lijk verschilde van de zijne en zo ontstond in 1956 alsnog de „Othello”, waarvoor de beroemdste hedendaagse Russische com ponist Khachaturian de muziek schreef. Othello is een.Moorse veldheer in dienst van Venetië. Hij trouwt Desdemona, de BIOSCOPEN Kennemer Theater, Zeestraat. Woe. 20 uur „Ontspanning uit het vergeten continent”, 19.30 uur „The Great Race”. Luxor Theater, Breestraat. Woe. 19 en 21.30 uur: „The Deep”. Openbare bibliotheek. Wijkerstraatweg. Zater dag alle leeftijden van 10-12.30 uur. Maandag alle leeftijden 14.00-17.30 uur. genover de Urker buurt, op het opslagterrein voor oud ijzer van De Waard die ook vodden inzamel de. Sneeuwwitje had daar een oud schuurtje. Ieder een kende hem met zijn wit Gouds pijpje omge keerd in de mond. Er woonden ook veel alleen staanden, „vrijbuiters", in hutachtige bouwsels achter de rokerijen in de duinen. Anderen bivak keerden op de opgelegde trawlers en loggers. Ze kookten daar hun potje (er was altijd vis volop), ze hadden gratis kolen en kooi. Dat werd ooglui kend toegestaan want er was zo een gratis wachts- man vah de boten ste len, dat deden zij zeker niet. (A. Douma, Haarlem). BIOSCOPEN City, woensdag 20 uur „Twee door 't dolle heen”. Stadsschouwburg, woensdag 20.00 uur „Sol daat van Oranje”. Filmhuis: Velsen, Kanaalstraat. 20.30 uur „Othello”. TENTOONSTELLINGEN EN MUSEA Museum Beeckestijn, Rijksweg Velsen-Zuid. Stijlkamers en oude gebruiksvoorwerpen. Ge opend dl. t/m zat. van 10-12 en 14-17 uur. Pieter Vermeulenmuseum. Geopend 9.30- 16.30 uur, zat 9.00-14.00 uur, zondag gesloten Stadhuis. Bezichtiging op werkdagen van 10 tot 12 uur. Bedrijfsmuseum Hoogovens. Bessemerstraat Velsen-Noord. Geopend dinsdags en donderdag van 10-16 uur en verder op aanvraag, tel. 02510- 91022 en 93088. DIVERSEN Alarmnummers: Politie 19033. Ongevallen dienst 15400. Hoogovens 02510-96000 Brandweer Santpoort 370750, voor Velsen-Noord en IJmui den 20750. Centrale Bibliotheek. Plein 1945, woensdag 14.30- 17.30 en 19.00-21.30 uur, donderdag 10.00- 12.30 en 14.30-17.30 uur. Buurthuis De Planeet: woensdag 19.00-20.00 uur Hobbyclub. Bibliotheek Zeewijkplein, donderdag geo pend van 10.00-12.30 en 19.00-21.30 uur. Centrale Jeugd- en Tienerbibliotheek, Wil- lemsbeekweg Woensdag 14.30-17.30 uur, donder dag 15.30-17.30 uur. Sociëteit Asterix, geopend woensdagavond vanaf 20 uur. Dienstencentrum Zee- en Duinwijk, Zeewijk plein 260. woensdag 10-12 uur creatief bezig zijn 14.30- 16.30 uur dansen; donderdag 14.00-17.00 uur bejaardengymnastiek. Stichting Dienstverlening Bejaarden: Cen traal Bureau Abelenstraat, IJmuiden. Tel. 12464 of 18445 van 9-10 uur. Gezinsverzorging, hulp aan bejaarden en langdurige zieken Velserduinweg 52. IJmuiden, ma. t/m vrij. 9-10 u. Tel. 02550-18830 en 22169. Sociaal Advies Bureau; spreekuur donderdag 9-10 uur Kanaalstraat 228, IJmuiden; 11-12 uur „De Duinpan”, Duinweg, Santpoort-Zuid. Velserbad. woensdag gemengd zwemmen 21.30- 22.30; donderdag gemengd zwemmen 7-8, 12.10-13.10 en 16-17.15 uur. Jeugdzwemmen kerstvakantie: donderdag 8-10, 10.30-12.00 en 13.30- 15.00 uur. Speeltuin „In Veilige Haven”. Open: woens dagmiddag, zaterdag de gehele dag. Buurtcentrum Zeewijk woensdag 14.00-16.00 uur Speel- en spelmiddag 4-12 jaar; 19.00-22.00 uur jongereninstuif 12+; 20.00-22.00 uur textiele werkvormen volwassenen. Instructiebad Zeewijk Jeugdzwemmen kerstva kantie: donderdag 9-11.30 en-13.15-14.30 uur Tweede werd kapitein C. EHerman uit Haarlem met 96 punten, derde H. v.d. Laan uit Haarlem met 96 en vierde Hoefakker uit IJmuiden met 95 pun ten”. (J. Willems, Haarlem). DE KAMPEERDERS waren al blij dat Bertus zijn kleren niet uittrok en wacht ten daarom rustig tot hij wat gekalmeerd was. „We wisten het niet”, zeiden ze, waaraan ze toevoegden: „Heeft u soms trek in een kop chocolademelk?" Bertus keek heel verbaasd maar liep mee. Kort daarop genoot hij met kleine maar genot volle teugen van de gloeiendhete drank. „Als jullie nou weer een konijn willen hebben”, zei hij bij het weggaan, naar de duinen wijzend, „zoek dan daar”, wat verderop. Dat is het stroopterrein van een andere bink”. Maar het was eigenlijk een overbodige raad. Want de volgende mor gen in alle vroegte kwam Bertus met twee konijnen op zijn rug naar de tent. „Jon gens, hier hebben jullie wat te bikken. Is de chocolademelk al klaar?" Dat herhaal de zich alle dagen dat de jongens op het strand kampeerden. STROPERS WAREN in tegenstelling tot de vanuit auto’s schietende wildrovers van tegenwoordig gewoonlijk de kwaad- sten niet. Het wemelde van de konijnen in de duinen. Wat kon iemand er op tegen hebben dat zij daar hun strikken zetten om er aldus wat vandaan te halen. De koddebeiers dachten er, al was het maar omdat ze plichtsgetrouw jegens hun werkgever waren, anders over. Maar het was moeilijk een stroper op heterdaad te betrappen. Als zo’n man eenmaal met zijn buit uit de duinen op het strand of op de openbare weg wist te komen kon geen „kattebeier” hem nog iets doen. Vandaar ook dat de stropers rustig, een paar konij nen op de rug bengelend, door de straten van IJmuiden liepen om hun vaste of losvaste klanten te bedienen; de huid na men ze in een juten zak mee terug want die bracht apart geld op. DAT ER IN het eerste kwart van deze eeuw nog zoveel konijnen rondliepen ver baasde overigens menigeen. Iedereen kende de verhalen van de kanaalgravers (Wilsonplein). Vandaag ,et met „De Notekraker” Amsterdams Volkstoneel met „Als je lacht, dan ben je rijk”. MUZIEK Concertgebouw (L. Begijnestr.). Donderdag 20.15 u.: Liesbeth Ramses. Can-Can (Stoofsteeg). Donderdag 22 u.: Kwar tet Hans Keune met solist, clarinettist Billy B. Jacket. BIOSCOPEN Cinema Palace (Gr. Houtstr.) 15.30, 19 en 21.30 u.: „The spy who loved me”, 12 j. Vandaag en morgen 13.30 u.: „De fluit met de zes smurfen", a.l. Frans Hals (Frans Halsplein) 19 en 21.15 u.: „Zweedse slipjes in Tirol”, 16 j. Lido (Houtplein) 14, 19 en 21.30 u.: „Abba”, a.l. Luxor (Gr. Houtstr.) 14, 16.15, 19.30 u.: „De reddertjes”, a.l. Roxy (KI. Houtstr.) 14.30 en 20 u.: „Soldaat van Oranje”, 12 j. Studio (Gr. Markt) 19 en 21.15 u.: „Het eiland van dr. Moreau”, 12 j. Dag. 14 u: „Sjors en Sjimmie en het paard van Krijn”, a.l. Donderdag 19 en 21.15 u: „Charlie Chaplin, de great dicta tor”, 12 j. Cinema Quirinus Internationaal (L. Veerstr.) 14, 15.15, 19, 20,15 en 21.30 u.: „The winning stroke". 16 j. Filmhuis Het Melkwoud (Zijlstraat 63). Don derdag 21 u.: „Casanova”. Readies op deze ru briek: schriftelijk aan het bureau van dit blad met vermelding „IJmuiden wat vertel je me nou?”, telefonisch 023-378601. TENTOONSTELLINGEN Centrale bibliotheek. Kerkstraat, t/m 30 decem ber expositie Chileense kunstenaars. Geopend tijdens gebruikelijke openingstijden bibliotheek. DIVERSEN Openbare bibliotheek. Kerkstraat. Woe. volw. 19-21 uur. Speel-o-theek 19-21 uur; Do. volw. 14- 17.30 uur. Huize Scheijbeek. Velserweg. Do. wetswinkel voor gratis juridisch advies van 18-20 uur. Alarmnummers: politie 25555, brandweer 22922, milieuklachten 96000. (ADVERTENTIE) Maagzuur overvalt je. Komt onverwachts. Goed als je dan een paar Rennies bij je hebt - Brandend'maagzuur? (r Opgeblazen gevoel? 1 TENTOONSTELLINGEN Bibliotheek, Beneluxlaan. Gehele maand de cember foto-expositie Nelly foppen, onder het motto „Landschap”. DIVERSEN Openbare bibliotheek, Kerkweg. Woe. volwas. 19-21 uur. Beneluxlaan: volw. 19-21 u. Do. ge sloten. Kinderboerderij, Vrijburglaan. Do. geopend van 13-16.30 uur. Alarmnummers: politie 39111, brandweer 32121, milieuklachten 96000 raadsvergadering. „Commissaris De Rid der was, zoals u schreef, een goed schutter. Dat bleek ook toen de Schietvereniging Groot- IJmuiden in mei 1932 in De Griffioen ter gelegen heid van het eenjarig be staan wedstrijden hield. die maar al te graag een gratis konijn in de doorgaans schrale braadpan hadden. Aanvankelijk hoefden ze het pleeraamp- je maar open te zetten om een konijntje te schieten waarna de hond naar buiten werd gestuurd om de buit op te halen. Later moesten de mensen verder van huis en dienden ze echt wel strikken te gaan gebruiken. Ook toen de kanaalgravers vertrokken waren en IJmuiden zijn vaste bevolking kreeg was er nooit gebrek aan konijn voor de dis. Dat gold ook voor de soldaten van het Fort die het geweer toch bij de hand hadden en er meteen een schietoefening van maakten. Het aantal konijnen dat in de tweede helft van de vorige eeuw werd gestrikt of geschoten moet kolossaal zijn geweest. Gevaar voor uitroeiing was er echter niet want de konijnenstand was zéér kolossaal. Sinds eeuwen hadden de mensen die de grond vruchtbaar probeerden te maken daarov er geklaagd. Documenten uit de acht tiende eeuw leren dat er in deze streek speciaal twee duinmeiers ofwel jachtop zieners waren aangesteld die „het wild” in de duinen moesten verzorgen maar de konijnen moesten bestrijden, één duin meier in de duinen van het buiten Roos- wijk tót achter de Ruïne van Brederode,’ de ander in de Breesaap, het gebied waar het Noorzeekanaal, IJmuiden en grote bedrijven als Hoogovens op den duur een einde aan de agrarische bedrijvigheid zouden maken. Met voldoening werd om streeks 1772 vastgesteld dat bepaalde dui nen „konijnloos” waren gemaakt. Een wat naïve conclusie, zoals zou blijken. WAT DE DUINMEIERS tegen betaling deden mochten de stropers zonder ver- Ömuiden.-^ De Ridder werd met 97 punten nummer één. „Mijn vader, C. Visser, was tot aan zijn pensioen als klerk in dienst bij de gemeentepolitie in Vel sen. Hij heeft gewerkt on der commissaris De Rid der. Het merkwaardige is dat De Ridder op straat als een bulldozer te keer kon gaan, maar ik heb hem als kind veel meege maakt wanneer hij bij ons thuis kwam en dan was hij de verlegenheid zelye, juist het tegenovergestel de van zijn optreden op straat”. (H. Visser, IJ muiden). „Als er in uw rubriek over de Breesaap wordt geschreven vraag ik me wel eens af of er veel men sen zijn die zich nog Het Melkhuisje herinneren”, aldus een lezeres in Be verwijk. „Datzelfde geldt voor de boerderij De Kra- lenberg waar ik een paar jaar heb gewoond tot deze eigendom van het Hoogo- venbedrijf werd. Ik bezit een tekening van De Kra- nenberg, gemaakt in 1919 door de vroeger zeer be kende tekenaar Wam Heskes”. „SNeeuwwitje bivak keerde niet alleen in Vel seroord maar sliep ook nogal eens op de tuinderi jen in Wijkeroog, het late re Velsen-Noord. Hij zocht dan graag het hok op waarin gereedschap pen e.d. werden bewaard en genoot daar van zijn nachtrust. Het was een man van wie niemand ooit enige last onder vond”. (E. de Wit, Krom menie.) 2 v* A

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 7